Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

A ΤΡΙΜΗΝΟ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια,θα ηθελα την γνωμη σας γιατι ειμαι λιγο αγχωμενη και το ραντεβου μου αργει(6Μαη).Ειμαι στην 12 σχεδον εβδομαδα το στομαχι μου ειναι λιγο χαλια αλλα οχι οπως οταν ημουν στην 8η που εκανα εμετο,αυτο που με εχει αγχωσει (και μπορει να σας φανει γελοιο)ειναι οτι εχω γεμισει σπυρακια στο προσωπο οπως οταν περιμενω περιοδο αλλα εδω και καμποσο καιρο αντι να φευγουν μαζευονται και ειναι πολυ αντιαισθητικα.Φοβαμαι μηπως κρυβεται αλλος λογος που τα βγαζω αλλα ντρεπομαι να παρω και το γιατρο γιαυτο το λογο.Ειχε καμια απο 'σας παρομοια συμπτωματα?Ειναι κατι σοβαρο? Σας ευχαριστω εκ των προτερων και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!!!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα :) Οι ορμόνες ειναι που κάνουν πάρτυ !

Αν έχεις φαγούρα ή σπυράκια σε όλο το σώμα καλό ειναι να ενοχλήσεις τον γιατρό σου . Αν ειναι απλά τα κλασσικά σπυράκια της περιόδου , δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα .

Αν πιστεύεις σε αυτα .... Οι Γερμανοί λένε " Το κορίτσι κλέβει την ομορφιά της μαμάς του" Που ξέρεις ...ίσως έχεις κοριτσάκι :wink:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ Λαμπρινη,σπυρακια εχω μονο στο προσωπο και δεν με φαγουριζουν ευτυχως, οποτε μαλλον κανουν ''παρτυ'' οπως λες οι ορμονες μου, :D οσο για το φυλο γερο να'ναι κι οτι να'ναι Παναγια μου αλλα θα σου πω μολις μαθω να δω αν επεσες μεσα. :D:wink: Καλο υπολοιπο και σε 'σενα και καλη Λευτερια. :D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Aυτο που λενε οι Γερμανοι δεν ισχυει Λαμπρινη μου,ειναι καθαρα ορμονικο και μπορει να συμβει ειτε περιμενεις κοριτσι ειτε αγορι.Ξερω και κοπελες που περιμενουν αγορι και ειναι γεματες σπυρακια,οπως και η μητερα μου μου εχει πει οτι οταν περιμενε τον αδερφο μου ηταν χαλια εμφανησιακα ενω σε εμας(εχω και μια αδερφη) ηταν πολυ ομορφη.Οποτε δεν εχει να κανει με το φυλο.Μαρια μου μην ανησυχεις,εαν το προβλημα συνεχιζεται συζητα το με τον γιατρο σου και θα σου πει τι πρεπει να κανεις.Μην ντρεπεσαι να τον ρωτησεις.Βγαζω κι εγω που και που κανα σπυρακι οπως οταν περιμενα περιοδο και αν εχω μεγαλυτερο προβλημα θα το πω στην γιατρο μου. :) Καλο πασχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω Κorinaki,θα τον ρωτησω οπωσδηποτε στο επομενό μας ραντεβου και αν εχει να μου συστησει καποια τοπικη αλοιφη(ακινδυνη εννοειτε)ακομα καλυτερα,αισθανομαι οπως οταν πηγαινα λυκειο τωρα ετσι οπως ειμαι :oops::? Γερο να ειναι το μωρακι μου και ας βγαζω σπυρακια τι να κανουμε, :lol: Καλο Πασχα σε ολο το φορουμ οτι επιθυμειτε εγκυουλες και μη και σας ευχαριστω για τις απαντησεις. :D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω Κorinaki,θα τον ρωτησω οπωσδηποτε στο επομενό μας ραντεβου και αν εχει να μου συστησει καποια τοπικη αλοιφη(ακινδυνη εννοειτε)ακομα καλυτερα,αισθανομαι οπως οταν πηγαινα λυκειο τωρα ετσι οπως ειμαι :oops::? Γερο να ειναι το μωρακι μου και ας βγαζω σπυρακια τι να κανουμε, :lol: Καλο Πασχα σε ολο το φορουμ οτι επιθυμειτε εγκυουλες και μη και σας ευχαριστω για τις απαντησεις. :D

 

Μαράκι μην ανησυχείς κι εγώ τα ίδια έχω :oops:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου έχω διαβάσει κι εγω ότι πολλές γυναίκες στην εγκυμοσύνη εμφανίζουν ακμή και το δέρμα τους γίνεται θαμπό ενω άλλες λάμπουν.

Εγω προσωπικά επειδή βασανίζομαι απο ακμή χρόνια και το αντιμετώπιζα με ομοιοπαθητική τον τελευταίο χρόνο αυτή τη στιγμή (9 εβδομαδα) είμαι ΟΚ και δεν έχω βγάλει τίποτα. Δεν λέω μεγάλα λόγια βεβαίως γιατί με την ακμή δεν βγάζεις άκρη πάντως με την ομοιοπαθητική δεν φοβάμαι πλέον τίποτα, μου κόψαν οι άνθρωποι και τους εμετούς και τις αναγούλες....εικόνισμα θα τους κάνω!

Εαν δεν έχεις πρόβλημα να στερηθείς τον καφέ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις, ούτως ή άλλως αποκλείεται να σου δώσουν έστω και τοπικές θεραπείες για ακμή μιας και περιέχουν ρετινοειδή και άλλες επικίνδυνες ουσίες για το έμβρυο

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη Χρονια Πολλα σε ολο το φορουμ! :D:D:D naina τα ιδια συμπτωματα πανω κατω βλεπω οτι εχουμε,εγω τωρα το τριημερο δεν το ευχαριστηθηκα καθολου με εχει πιασει το στομαχι μου παλι, τωρα βρηκε κι αυτο, :? ανυπομονω να περασει ο καιρος να μου φυγουν αυτες οι καουρες-αναγουλες που εχω.yogini εγω ανηκω στην κατηγορια των εγκυων που δεν λαμπουν προς το παρον, αργοτερα δεν ξερω αν αλλαζουν οι ορμονες και τι γινεται,προβλημα ακμης ειχα στο γυμνασιο-λυκειο αλλα οχι σοβαρο,τα τελευταια χρονια ειχα μονο οταν περιμενα περιοδο,τωρα εχω γεμισει στο προσωπο δυστυχως :( Τον καφε τον εκοψα σχεδον αμεσως μολις το εμαθα γιατι με ενοχλουσε η μυρωδια του,οσον αφορα την ομοιοπαθητικη δεν γνωριζω πολλα και εδω στα Χανια δεν ξερω αν υπαρχουν γιατροι που να ασχολουνται με αυτην. :(

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ξανα . εχω να μπω απο τη μεγαλη εβδομαδα. χτες βγηκα απο το νοσοκομειο. μπηκα 2 φορες. κανω 8-9 φορες την ημερα εμετους και μου εβαλαν ορο. αισθανομαι χαλια. ποτε θα φτασω στον 3ο μηνα να ηρεμησω? ηδη εχασα σε 2 εβδομαδες 3 κιλα και απο 59 ειμαι 57. θελω να αρχισω να τρωω :? καλη συνεχεια σε ολες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ..ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟΝ 5ο ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΠΩΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ..ΑΠΟ ΚΙΛΑ, ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ 69, ΕΦΤΑΣΑ 64 ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΙΣΟ ΚΙΛΟ.. :D ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΡΟΜΕΡΟ.ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μανουλα παλι εμετοι? Εγω εκανα 2 φορες εμετο στην 8η εβδομαδα ολες κι ολες και παραπονιωμουν τρομαρα μου, τωρα το στομαχι μου ειναι σχεδον ενταξει τρωω οτι θελω και εχω παρει 3 κιλα :( Τουλαχιστον ειναι καλα το μωρο σου.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο Μανούλα, ελπίζω να σου περάσουν σύντομα και να χαρείς την εγκυμοσύνη σου :)

 

Εμένα αυτό που μου συμβαίνει είναι ότι δεν μπορω να πιω νερό γιατί ανακατεύεται το στομάχι μου, δεν κάνω εμέτο αλλά με ενοχλεί γιατί διψάω και δεν μπορω να πιω νερό, σας έχει συμβεί αυτό? Και αν ναι τι κάνετε?

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σ'ευχαριστω πολυ Λαμπρινη,σπυρακια εχω μονο στο προσωπο και δεν με φαγουριζουν ευτυχως, οποτε μαλλον κανουν ''παρτυ'' οπως λες οι ορμονες μου, :D οσο για το φυλο γερο να'ναι κι οτι να'ναι Παναγια μου αλλα θα σου πω μολις μαθω να δω αν επεσες μεσα. :D:wink: Καλο υπολοιπο και σε 'σενα και καλη Λευτερια. :D

 

Καλα ειμαι ελέφαντας ε? (και στο σώμα πλέον! :P ) Που το θυμήθηκα ! Μαράκι δεν στο χα πει ??? Χε χε κοριτσάκι τελικά : :D Με το καλοοοοοοο !!!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω πολυ Λαμπρινη,σπυρακια εχω μονο στο προσωπο και δεν με φαγουριζουν ευτυχως, οποτε μαλλον κανουν ''παρτυ'' οπως λες οι ορμονες μου, :D οσο για το φυλο γερο να'ναι κι οτι να'ναι Παναγια μου αλλα θα σου πω μολις μαθω να δω αν επεσες μεσα. :D:wink: Καλο υπολοιπο και σε 'σενα και καλη Λευτερια. :D

 

Καλα ειμαι ελέφαντας ε? (και στο σώμα πλέον! :P ) Που το θυμήθηκα ! Μαράκι δεν στο χα πει ??? Χε χε κοριτσάκι τελικά : :D Με το καλοοοοοοο !!!!

Επεσες μεσα Λαμπρινη,μπεμπα περιμενω. :D Με το καλο να γεννησω και να ειναι γερη,ανυπομονω, δεν ξερεις ποσο. :D Να σου ζησει και το δικο σου το μωρακι. :D (Σε επομενη εγκυμοσυνη μου θα σε ενημερωσω για τα συμπτωματα να μου πεις παλι τι ειναι :lol::lol::lol: )
6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

για τις αναγούλες δε μπορώ να σου πω γιατί είχα μόνο μια φορά μέχρι τώρα. η υπνηλία μου υποχώρησε γύρω στον 3ο-4ο. βέβαια όποτε βρίσκω ευκαιρία λαγοκοιμάμαι ακόμα και τώρα και προβλέπω να το κάνω μέχρι τέλους, γιατί μετά... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να πεταχτω να σας δωσω κουραγιο???? Νιωθω λες και με εχουν πλακωσει στο ξυλο...ποναω παντου μεση πλατη γοφοι...οι αστραγαλοι πρησμενοι το βαρος ανυποφορο και εχω ακομα μερικες εβδομαδες!!! Παντως οι καουρες μου εφυγαν προ 4 εβδομαδων αλλα καμια φορα εχω κατι λιγες!

Απολαυστε την υπνηλια τωρα γιατι στον 8ο θα ειναι ακομα και ο υπνος ταλαιπωρια! Μακαρι να ακουγα κι εγω αυτες που τα λεγαν....Επρεπε να απολαυσω τους μηνες σας αλλα προτιμησα να δουλευω και να κουραζομαι! Ελεγα θα καθησω στον 8ο-9ο!!! :shock::shock: Ναι καλα!!!

 

Μην πανικοβληθητε!!!Ειπα να σας το αναφερω! :P:P

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το μόνο σύμπτωμα που είχα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήταν οι υπνηλίες. Αλλά ήταν φοβερό, μπορούσα να κοιμηθώ απίστευτα πολλές ώρες! Α! και στο τρίτο μήνα είχα πολλές φορές τάσεις λιποθυμίας. Σε αυτήν ακόμα δεν έχω νιώσει κάτι παράξενο, ίσως είναι πολύ νωρίς...

ZE8mp3.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και από μένα. Την προηγούμενη Πέμπτη έμαθα ότι είμαι έγκυος και σήμερα το απόγευμα θα πάω στον γιατρό ο οποίος μου είπε στο τηλέφωνο ότι είμαι 2 εβδομάδων περίπου.

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ναι μεν όλη την εβδομάδα πονούσε αμυδρά η κοιλιά μου λες και θα αδιαθετούσα και εντάξει δεν με πολύ ενοχλούσε τόσο. Σήμερα το πρωί ξύπνησα από πραγματικούς πόνους περιόδου. Δεν ξέρω τι να κάνω είναι πολύ έντονοι. Το καλό είναι ότι δεν είναι συνέχεια, πότε με πιάνει πότε με αφήνει αλλά σε έντονο στάδιο πάντα. Φοβάμαι πολύ γιατί το απόγευμα θα πάω στο γιατρό. Είχατε κάτι παρόμοιο και εσείς με αυτό? Είναι λογικό να πονάει η κοιλιά μου τόσο? Σήμερα κλείνω 32 μέρες απο την ημέρα που αδιαθέτησα και ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτούς τους πόνους περιόδου τους είχα κι εγώ σε όλο το πρώτο τετράμηνο. Μην ανησυχείς, η μήτρα μεγαλώνει και προσαρμόζεται στην καινούρια της κατάσταση. :D Εννοείται βέβαια πως θα το αναφέρεις στον γιατρό σου (όπως και ό,τιδήποτε σου φαίνεται περίεργο από δω και πέρα), αλλά είμαι σίγουρη πως θα σου πει το ίδιο.

Με το καλό το μπεμπέ σου!

:)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτούς τους πόνους περιόδου τους είχα κι εγώ σε όλο το πρώτο τετράμηνο. Μην ανησυχείς, η μήτρα μεγαλώνει και προσαρμόζεται στην καινούρια της κατάσταση. :D Εννοείται βέβαια πως θα το αναφέρεις στον γιατρό σου (όπως και ό,τιδήποτε σου φαίνεται περίεργο από δω και πέρα), αλλά είμαι σίγουρη πως θα σου πει το ίδιο.

Με το καλό το μπεμπέ σου!

:)

 

 

Σ' ευχαριστώ zouzounel !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρε κορίτσια για δώστε μου σας παρακαλώ τα φώτα σας. Διανύω την 8η εβδομάδα και ήδη από τις αρχές της εγκυμοσύνης μου συμβαίνει το εξής αξιοπερίεργο: Είναι μέρες που αισθάνομαι πρήξιμο σε όλο το σώμα και άλλες μέρες που "ξεφουσκώνω". Ακούγεται γελοίο, αλλά σε αυτό συμφωνεί και ο άντρας μου και η μητέρα μου ότι είναι κάποιες μέρες που είμαι πρησμένη τόσο στο πρόσωπο όσο και στο σώμα και άλλες όχι. Και κάτι άλλο: με τον ίδιο τρόπο υπάρχουν μέρες που αισθάνομαι ότι ασχημαίνω και άλλες που ομορφαίνω. Μάλιστα καποια στιγμή που το ανέφερα στον άντρα μου για να με χαθησυχάσει μου είπε "βρε αγάπη μου όντως παρατήρησα ότι από χθές έχεις ασχημύνει αλλά φυσικά δεν σου είπα τίποτα". Ενώ εχθές πάλι μου είπε πως ομόρφηνα. Είναι δυνατόν οι ορμόνες να κάνουν πάρτυ ή η εγκυμοσύνη με βάρεσε στον εγκέφαλο? Τί θα γίνει με την περίπτωσή μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα "principessa". Εγώ είμαι στον τρίτο μήνα και αυτά που γράφεις τα ζω καθημερινά.

Λες και είμαι μπαλόνι! Βέβαια η κοιλίτσα μου είναι συνέχεια πρησμένη. Και επίσης υπάρχουν ημέρες που λέω πως είμαι πολύ γλυκιά και κάποιες άλλες που δεν θέλω να με βλέπω! Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και θα σου πω ένα πράγμα: έτσι θα πάει μέχρι την γέννα. Δεν είναι τίποτα, θα μας περάσει. Πάντως εαν είσαι τις περισσότερες φορές άσχημη, τοτε θα κάνεις ένα πανέμορφο κοριτσάκι.

FPuFp2.png yldLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...