Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμια συμβουλη???


BLUBLU

Recommended Posts

αν έχει κλειδιά, μεγαλώνει τα παιδιά κλπ δυστυχώς πρέπει να δέχεσαι και πραγματα που μπορεί να μην σου αρέσουν...

 

αν δεν το αντέχεις αυτό, πρέπει να αποκτήσετε πλήρη ανεξαρτησία οι δυο σας...δλδ να τα βγάζετε περα εσύ και ο άντρας σου μόνοι σας...

 

και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος δεν γίνεται

 

κοιτα και εγω στην αρχη ετσι το σκεφτηκα οπωσ εσυ..αλλα ειμαστε γονεισ και σε καποια πραγματα πρεπει να βαζουμε φρενο..!!!!δηλαδη να δινουμε την βοηθεια μασ στα παιδια μασ οποτε μασ το ζητανε (εαν μπορουμε)αλλα να ειμαστε και διακριτικοι παραλληλα για να μην φερνουμε σε δυσκολη θεση τισ οικογενειεσ τουσ.δεν σημαινει επειδη εγω προσφερομαι, πρεπει να παιρνω θαρροσ και να γινομε αδιακριτη.!!!!ακομη και την αγαπη μασ που εχουμε για αυτα και αυτη πρεπει να την δειχνουμε με μετρο αφου εχουν κανει τισ οικογενειεσ τουσ και εχουν ανοιξει το δικο τουσ σπιτι..ετσι θα υπαρχει παντα ισορροπια και σεβασμοσ.!!!δεν ξερω αν εχω δικιο αλλα εγω ετσι τα βλεπω.ειμαι 39 ετων γιαγια δεν εχω γινει ακομη ουτε πεθερα αλλα οταν θα ερθει η στιγμη πρεπει να κρατησω αυτη την σταση για το καλο τουσ!!!δεν υπαρχει το πρεπει να δεχομαι ... επειδη μου προσφερουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν διαφωνώ μέμη...

 

αλλά πιστεύω ως γενικό κανόνα αυτό που λέω...

 

γιατί σίγουρα κάθε πεθερά όπως και κάθε νύφη έχει τις δικές της ιδιοτροπίες!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνώ μέμη...

 

αλλά πιστεύω ως γενικό κανόνα αυτό που λέω...

 

γιατί σίγουρα κάθε πεθερά όπως και κάθε νύφη έχει τις δικές της ιδιοτροπίες!!

 

εχεισ απολυτο δικιο αλλα σε καποια πραγματα πρεπει να κραταμε τισ ισορροπιεσ και τα προσχηματα γιατι ολοι εχουμε ιδιοτροπιεσ!!!και θελουμε το καλο τουσ.θελω και δινω..για το παιδι μου..αλλα οταν πρεπει και οταν το χρειαζεται το ιδιο!!!!και δεν ειναι υποχρεωμενο να με ανεχτει οταν γινομαι αδιακριτη..και του ψαχνω τα πραγματα του!!!δεν το θεωρω σωστο!!εγω οταν πηγαινω στο σπιτι τησ κορησ μου για να την δω εαν μου το ζητησει τησ μαζευω το σπιτι και οταν ειναι ο συντροφοσ τησ εκει...ΕΚΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙΣ!!!ΣΟΥΖΑ!!!(πλακα κανω αλλα οσο μπορω ειμαι διακριτικη)εγω να δεισ ποσο ιδιοτροπη ειμαι!!!!αλλα...την αγαπω και πιστευω με αγαπουν και εκεινοι!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι η γνωνη μου ειναι να την περιορισεις λιγο με καλο τροπο εννοειται!!!πρωτον δεν χρειζεται να εχει κλειδια του σπιτιου σου, δεν χρειαζεται να κανει δουλειες στο σπιτι σου, και γενικα στο νεο σπιτι να μην εχει τοση ανεση!!το βασικοτερο βεβαια με τα παιδια. μην την αφηνεις τοσες ωρες μονη, εστω να ειναι με τον αντρα σου μαζι, και φυσικα οχι το βραδυ. θεωρω οτι πρεπει οι μικρες να συνηθισουνε η μια την αλλη. καλο κουραγιο...

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη το νέο σπίτι είναι πάνω από τα πεθερικά?

οπότε τι θα αλλάξει πηγαίνοντας?

πάλι τα ίδια θα κάνει,εκτός κι αν δεν τα κρατάει πλέον τα παιδιά,οπότε δουλειές και κλειδιά δεν παίζει!!

επίτηδες το κάνει και κάνει δουλειές για να "στη πει" μετά!!

είναι πονηρές οι πεθερές!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσα δικαιώματα της δίνεις, τόσο πιό πολύ θα σου χώνεται.

Όσο της κάνεις την καλή, τόσο την πορώνεις να σου τη σπάει όπου σε βρει.

Αλλά προσπάθησε να μην τσακωθείς μαζί της ανοιχτά για κανένα λόγο, θα είναι μέγα λάθος που δεν διοθρώνεται. Η συζήτηση, προσοχή: μόνο μεταξύ σας, ίσως απέδιδε αν ήταν κάτω των 55ετών και πολύ μορφωμένη, αλλιώς μην το προσπαθήσεις γιατί εσύ θα βγεις χαμένη. Δώστης όσο λιγότερες αρμοδιότητες μπορείς, μίλα της όσο λιγότερο μπορείς, μην της ζητάς χάρες - βάλε τον άντρα σου να τις ζητήσει, μην την ακους όταν σου μιλάει, μην μιλάς στον άντρα σου γι'αυτή, μην της δίνεις σημασία - όσο μπορείς - γιατί αλλιώς θα σε τρελάνει. Και το σημαντικότερο : κράτα τα παιδιά σου κοντά σου όσο περισσότερο μπορείς γιατί θα μεγαλώσουν, θα καταλαβαίνουν τα σχόλιά της και θα αναγκαστείς να αντιδράσεις και τότε θα χάσεις την μπάλα. Δείξε της απαξίωση, παίξτο υπεράνω, αν μπορείς άσε και κανένα ψιλο-υπονοούμενο ότι αν πιεστείτε και πολύ ίσως και να σκεφτείτε να φύγετε από εκεί, για να φοβηθεί μήπως χάσει το γιόκα της και να καταλάβει ότι από εσένα εξαρτάται αυτό. Όλα αυτά χωρίς να καταλάβει τίποτα ο άνδρα σου γιατί την πάτησες, θα τον χάσεις όσο και να σ'αγαπάει !! Στη συμβίωση με γονείς είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις ισορροπίες και σε αυτό συνήθως δεν τα καταφέρνουν οι άντρες. Εσύ πρέπει να το κάνεις πριν μπουν ενεργά στο παιχνίδι τα παιδιά, γιατί αυτά θα είναι το δικό σου αδύνατο σημείο και δικό της όπλο. Δυστυχώς, λίγες πεθερές είναι αυτές που αξίζουν καλύτερη συμπεριφορά και απ'ότι περιγράφεις η δικιά σου δεν είναι από αυτές!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια έχετε απολτυο δικιο! Εγω φταίω που πιστεψα οτι θα έχω μια δευτερη μαμα, αλλά ξεχασα οτι ειναι πεθερα!

Για τις δουλειες το κανει χαλαρα επιτηδες για να μου το χτυπάει! Δεν της εχω ζητησει ποτε τιποτα κ αυτο έχει να το λέει! Ουτε αυγο, ουτε να μου σφουγγαρίσει κλπ! ΠΟΤΕ ομως! Τις δουλειες τις κάνει οταν εγω λειπω κ ειναι ο αντρας μου μπροστα!Κ μετα μου λεει καλά δεν ειδες το πατωμα ποσο καθαρο είναι???Μα το πρωι το έκανα της λέω!Δεν υπαρχει δηλ. περιπτωση αυτη να κανει δουλειες κ εγω να ξαπλώνω! (αν κ πλάκα θα είχε :lol::lol::lol:).

Αυτο το διευκρινιζω γιατι οταν λέω οτι η βοηθεια της ειναι πολυτιμη, εχει να κάνει με το οτι μου κρατάει το μωρο όταν δουλευω!

Κ εγω διαφωνω με το γλυκάκι μωρο μου να κοιμάται πάνω....αλλα πάω μονο την ώρα που ειναι να κοιμηθει κ με το που ξυπνάει το παιρνω κ αυτο θα σταματησει σε 2 βδομαδούλες.

Οσο για παιδικό δυσκολα να τις στειλουμε οικονομικά !

Επισης, ειναι κάτω απο 50 κ αποφοιτος πανεπιστημιου παρακαλω!!!! Αλλά τυφλα να έχει η τελευταια κατινα της γειτονιας!

 

Epag με βοηθησαν πολύ τα λόγια σου! Θα προσπαθησω να τα εφαρμόσω!

 

Πειτε μου ομως οταν θα έρχετε στο καινούργιο σπίτι (που ειναι απο πάνω της) τι να της πω για να μην ανοιγει ουτε ντουλάπι? Δεν παίρνει ευκολα απο λόγια κ αν της πω οτι σε κάτι διαφωνω...μου λεει σωπα καλέ, υπερβολές...κ συνεχιζει το βιολι της!

 

Παντως την ξεπουλάω όσο όσο κ με δωρεάν μεταφορικά!!!Δώρο μια σφουγγαριστρα!!!:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια έχετε απολτυο δικιο! Εγω φταίω που πιστεψα οτι θα έχω μια δευτερη μαμα, αλλά ξεχασα οτι ειναι πεθερα!

Για τις δουλειες το κανει χαλαρα επιτηδες για να μου το χτυπάει! Δεν της εχω ζητησει ποτε τιποτα κ αυτο έχει να το λέει! Ουτε αυγο, ουτε να μου σφουγγαρίσει κλπ! ΠΟΤΕ ομως! Τις δουλειες τις κάνει οταν εγω λειπω κ ειναι ο αντρας μου μπροστα!Κ μετα μου λεει καλά δεν ειδες το πατωμα ποσο καθαρο είναι???Μα το πρωι το έκανα της λέω!Δεν υπαρχει δηλ. περιπτωση αυτη να κανει δουλειες κ εγω να ξαπλώνω! (αν κ πλάκα θα είχε :lol::lol::lol:).

Αυτο το διευκρινιζω γιατι οταν λέω οτι η βοηθεια της ειναι πολυτιμη, εχει να κάνει με το οτι μου κρατάει το μωρο όταν δουλευω!

Κ εγω διαφωνω με το γλυκάκι μωρο μου να κοιμάται πάνω....αλλα πάω μονο την ώρα που ειναι να κοιμηθει κ με το που ξυπνάει το παιρνω κ αυτο θα σταματησει σε 2 βδομαδούλες.

Οσο για παιδικό δυσκολα να τις στειλουμε οικονομικά !

Επισης, ειναι κάτω απο 50 κ αποφοιτος πανεπιστημιου παρακαλω!!!! Αλλά τυφλα να έχει η τελευταια κατινα της γειτονιας!

 

Epag με βοηθησαν πολύ τα λόγια σου! Θα προσπαθησω να τα εφαρμόσω!

 

Πειτε μου ομως οταν θα έρχετε στο καινούργιο σπίτι (που ειναι απο πάνω της) τι να της πω για να μην ανοιγει ουτε ντουλάπι? Δεν παίρνει ευκολα απο λόγια κ αν της πω οτι σε κάτι διαφωνω...μου λεει σωπα καλέ, υπερβολές...κ συνεχιζει το βιολι της!

 

Παντως την ξεπουλάω όσο όσο κ με δωρεάν μεταφορικά!!!Δώρο μια σφουγγαριστρα!!!:lol::lol::lol::lol:

 

ξαναδιαβασε ολα τα μηνυματα που σου εχουμε γραψει και θα βρεισ τροπουσ πολλουσ!!!!!τωρα το δωρακι δεν θα το παρω εγω ευχαριστω αν θελουν οι υπολοιπεσ κοπελιεσ .......οσο για την μορφωση δεν νομιζω να εχει σημασια ειναι θεμα χαρακτηρα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπα... δεν θα πάρω :lol: προτιμώ τη δικη μου που δεν κουνάει δαχτυλάκι :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ πόσο δύσκολο είναι να τα καταφέρεις με δύο παιδιά ίδιας ηλικίας και αναγκών,γιατί έχω 6 μηνών διδυμάκια και μια μεγαλύτερη τσουπρίτσα,2 ετών.

Όταν η πεθερούλα μου -με την οποία μαζί δεν κάνουμε και χώρια δε μπορούμε-μου πρότεινε να με βοηθήσει με τα παιδιά είπα το ΟΧΙ του Μεταξά!

Κι αυτό για να αποφύγω όλα αυτά τα ευχάριστα που μας περιγράφεις εσύ.Ξέρω τον χαρακτήρα της και έβλεπα ότι χωνόταν πριν ακόμα κάνουμε παιδί.Στο πρώτο μου έδινε και κάτι ωραίες συμβουλές και γινόμουν πύραυλος.Να λείπει το βύσσινο.

Τώρα βέβαια με λέει παράξενη και υποχόνδρια που δεν δέχομαι καμιά βοήθεια.Είπα και τα δικά μου,επί της ευκαιρίας...:)

Πειτε μου ομως οταν θα έρχετε στο καινούργιο

σπίτι (που ειναι απο πάνω της) τι να της πω για να μην ανοιγει ουτε ντουλάπι? Δεν παίρνει ευκολα απο λόγια κ αν της πω οτι σε κάτι διαφωνω...μου λεει σωπα καλέ, υπερβολές...κ συνεχιζει το βιολι της!

Επειδή σταμάτησα τη δουλειά μου που είναι παρόμοια με τη δικιά σου,σου λέω από πρώτο χέρι ότι τα πράγματα είναι ζόρικα με ένα μισθό και παιδιά.Εφόσον βρίσκεται αρκετές ώρες στο σπίτι σου δεν μπορείς να της κάνεις παρατήρηση.Κρατάει τα παιδιά και σίγουρα θα χρειαστεί να ανοίξει το ντουλάπι για να φτιάξει ένα γάλα,ή να ψάξει ρούχα στην ντουλάπα να τα ντύσει.Φυσικά δεν δικαιολογείται να χρησιμοποιεί δικά σου πράγματα χωρίς την άδεια σου.Τους καλούς τρόπους και τις γενικής παιδείας γνώσεις μην τις ψάχνεις σε πανεπιστημιακά χαρτιά.

 

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να μιλήσεις με τον άντρα σου και να συναποφασίσετε.Πάντως,καλύτερα να ζοριστείτε λίγο οικονομικά και να μην μπλέκεται κανένας στο σπίτι σας,παρά να διστάζεις να μιλήσεις...:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπα... δεν θα πάρω :lol: προτιμώ τη δικη μου που δεν κουνάει δαχτυλάκι :lol:

 

 

Ρε συ Αερικο επειδη σε συμπαθω θα σου κανω δώρο (λογω κρίσης) κ τον πεθερο-παπαγάλο! Οταν θα λειπει η ακατανομαστη θα επαναλαμβάνει ακριβως όσα έχει πει η καλή, κατα τα άλλα, πεθερούλα μου! Προς εμπεδωση κυριως....σκέψου το!:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλά με μία προϋπόθεση.. θα σου στείλω τον δικό μου... τον "άγιο" άνθρωπο.. θα σου στρώσει την πεθερά... αλλά εσύ δεν ξέρω αν θα τον αντέξεις :lol: Έτσι για να έχεις και κάποιον να ελέγχει αν είσαι καλή μάνα εκτός από καλή νοικοκυρά :P

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγω να μην έχω κάποιον που αρχιζει απο πε κ τελειώνει σε θερος-θερά δεν γίνεται???Τεσπα επειδη είμαι καλή θα τον δεχτω, μονο που στο πακέτο βάλε κ κάρτα αλλαγης, μηπως μου λείψει η ακατανομαστη (:lol::lol::lol::lol:)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα εσύ λες ότι είναι τυχαίο το -θέρος; δεν νομίζω!!!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Είναι 49 κ ο γιος 29 προς τα 30 (χρονολογικά μιλάμε παντα:lol::lol::lol:)! Κ η μαμά μου το ίδιο!

 

Το -θέρος δεν είναι καθόλου τυχαίο...!Κατι ξέρει αυτή η ελληνική γλώσσα!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μαμά ετών 46 χειρότερη κι από πεθερά ώρες ώρες!!

 

 

Σπανια περιπτωση...Πιστευω οτι στις μαμάδες μας έχουμε άλλη ελευθερια λόγου, τώρα το ποσο παιρνουν απο λόγια αυτο ειναι άλλο. Τουλάχιστον η δικια μου σεβεται τα θέλω μου, ευτυχως δηλ.

Link to comment
Share on other sites

άσε,δεν μπορώ να της μιλήσω,νομίζει ότι την προσβάλω,μόνο από την αδερφή μου δεν παρεξηγιέται,που της την λέει κανονικά!!

με το παιδί δεν με έχει βοηθήσει ποτέ,ούτε για μια ώρα,σπίτι μου δεν έρχεται ποτέ.

πάντα τρέχει για δουλειές!!δεν ανακατεύεται σπίτι μου αλλά φαίνεται σαν να αδιαφορεί για όλους και για όλα!!

το παιδί το βλέπει 1 φορά την μήνα!!

άστα να πάνε δλδ!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

άσε,δεν μπορώ να της μιλήσω,νομίζει ότι την προσβάλω,μόνο από την αδερφή μου δεν παρεξηγιέται,που της την λέει κανονικά!!

με το παιδί δεν με έχει βοηθήσει ποτέ,ούτε για μια ώρα,σπίτι μου δεν έρχεται ποτέ.

πάντα τρέχει για δουλειές!!δεν ανακατεύεται σπίτι μου αλλά φαίνεται σαν να αδιαφορεί για όλους και για όλα!!

το παιδί το βλέπει 1 φορά την μήνα!!

άστα να πάνε δλδ!!

 

Οντως άλλο κ τούτο!

Παντως για σένα πλέον δεν νομιζω να εχει κ ιδιαιτερη σημασια, ομως πρέπει να της μιλήσεις για το παιδι!Να έρχεται να το βλέπει πιο συχνά, εστω για λίγο.

Μου κάνει εντυπωση που απο την αδερφη σου δέχεται τις κουβέντες, μηπως πρέπει να τα χώσεις λίγο παραπάνω για να σε σεβαστει?

Link to comment
Share on other sites

άσε,δεν μπορώ να της μιλήσω,νομίζει ότι την προσβάλω,μόνο από την αδερφή μου δεν παρεξηγιέται,που της την λέει κανονικά!!

με το παιδί δεν με έχει βοηθήσει ποτέ,ούτε για μια ώρα,σπίτι μου δεν έρχεται ποτέ.

πάντα τρέχει για δουλειές!!δεν ανακατεύεται σπίτι μου αλλά φαίνεται σαν να αδιαφορεί για όλους και για όλα!!

το παιδί το βλέπει 1 φορά την μήνα!!

άστα να πάνε δλδ!!

 

εχει δικιο η BLUBLU...πρεπει να τησ μιλησεισ!!το κανουνε καμμια φορα οι γονεισ,το κανει και η μητερα μου αυτο με τον αδελφο μου,δεν σημαινει οτι δεν τα αγαπαει τα ανιψια μου,αλλα πιο κοντα ηταν παντα με τα δικα μου παιδια.τησ το λεω ...και μου απανταει οτι δεν το καταλαβαινει...δεν το κανει επιτηδεσ ....καλυτερα να τησ μιλησεισ και εγω αυτο πιστευω ειναι η καλυτερη κινηση.να τησ πεισ οτι θελω να ερχεσαι γιατι μου λειπεισ,,δεν ειναι κακο ουτε παρακαλητο..απλα μια μικρη υπενθυμηση

Link to comment
Share on other sites

Της εχω μιλήσει άπειρες φορες, αποτελεσμα για 7 μέρες να ειναι άγγελος κ μετά πάλι τα ίδια.Συνεχεια της λεμε οτι χωρις αυτη κ τη μαμα μου δεν θα τα βγάζαμε πέρα (ψεμα, θα τα βγάζαμε αλλα θα ζοριζομασταν πολυυυυ περισσοτερο).Στην βαφτιση ήρθαν απο το σοι τους άτομα κ απο σπονδες κατάλαβα οτι λενε στον κοσμο οτι αυτη μου μεγαλώνει την μια μου. Πράγμα βεβαια που δεν ισχυει, παντα ειμαι στα παιδια μου.Η δουλεια μου ειναι κάποιες ώρες το απογευμα μονο( φροντιστηριο κ ιδιαιτερα). Να πω οτι το σπιτι που μένουμε ειναι δικο τους (ενα μικρό σπιτάκι με μια σαλονοκουζινα κ μια κρεβατοκάμαρα) κ χτιζουμε πάνω απο αυτους το δικο μας (σε λιγες μέρες μπαίνουμε). Την μια μου την κοιμιζει συνηθως το βράδυ πάνω (την παιρνει στις 10 κ την φέρνει στις 7 το πρωι) γιατι κοιμάται σερι χωρις να ξυπνάει ένω το άλλο μου το μωρο όλο το βράδυ είναι ξυπνιο κ κλαιει με αποτέλεσμα να ξυπνάει κ την άλλη. Δεν δινω το μωρο για να ξεκουραστω αφου εχω την μια που κάνει πάρτυ όλο το βράδυ, αλλα την δινω για να μην της χαλάσω τον ύπνο της κ τον ρυθμο της. Ανυπομονω να πάω σπιτι μου κ να μην εχω κανεναν αναγκη. Αλλά πάλι θα είναι απο κατω μου.

 

Επισης να πω οτι δεν κραταει εγωισμους. Οταν γέννησα ειχα 2 μωρα κ ημουν λεχωνα. Τρεχαμε σαν τους τρελους κ μας έκανε μια φασαρια γιατι λέει οτι δεν την προσέχαμε κ δεν της μιλουσαμε πολύ. Εγινα τουρκος κ μαλώσαμε. ΟΜΩΣ αυτη συνέχιζε να έρχεται κανονικά σαν να μην έγινε τπτ! Εγω θα ντρεπομουν να πάω. Οταν ειπε ολα αυτα για μένα κ τους γονεις μου, αφου της ειπα οτι ο αντρας μου μου τα ειπε κ μαλώναμε μολις τελειωνε η συζητηση κ αφου της ειχα πει οτι πρέπει ναασχολειται μονο με το σπιτι της κ με κανενα άλλο....με φιλησε μπροστα στον άντρα μου κ τον πεθερο μου λέγοντας οτι τα ειπε αυτα επειδη με θεωρει οικογενεια της, χαμογέλασε κ φυγανε....Την άλλη μέρα ηρθε σαν να μην έγινε τπτ (ενω το ειχα πει στους γονεις που φωναξαν τον πεθερο, ο οποιος ζητησε συγνωμη.) Βεβαια ο πεθερος μου ειναι το σκυλι που γαβγιζει κ δεν δαγκώνει. Κανει οτι του πει, χωρις να το καταλάβει. Οπως μου έχει πει η ιδια τους τα λέω πολλές φορες με καλό τροπο κ μπαίνουν στο σκληρο...:roll:. Τον χρησιμοποιει για να εκφοβιζει τα παιδια της πχ αν το μάθει ο πατερας αλιμονο σας κλπ.

Οσο για την σταση του άντρα μου, στην αρχη με υποστηριζε τρελα. Τωρα πλέον με υποστηριζει πιο ηρεμα κ παντα μου αναφέρει κ την δικια τους πλευρα κ οτι μένουμε στο σπιτι που τους ανηκει (το οποιο δεν το χρησιμοποιούσαν πριν) κ να κάνω υπομονη μέχρι να πάμε στο δικο μας.

 

Πιστευω οτι έδωσα μια γενική εικονα! Κ πάλι αναγνωριζω την πολυτιμη βοηθεια που προσφέρει αλλα δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θελω να ειμαι αχαριστη ομως μου δημιουργει συνεχεια προβληματα κ λενε στον άντρα μου οτι με φοβάται κ οτι εγω κανω κουμάντο σε όλα κλπ. Ειμαι δυναμικος χαρακτήρας αλλα αφηνω στον άντρα μου να έχει τον ρολο που του αρμοζει ,αν κ μερικές φορές ο ιδιος θελει να ξεγλυστρα πράγμα που εμενα με κουράζει παρα με ικανοποιει.

Συγγνωμη για το σεντονι!!!!

εχεις μιλησει στον αντρα σου για ολα αυτα????τι σταση κραταει γενικα με ολα αυτα???

Link to comment
Share on other sites

BLUBLU πάντως είναι θετικό το ότι είναι νέα και μορφωμένη. Τώρα είσαι πιεσμένη, με 2 μωρά, διδυμάκια κιόλας!, να μένεις σε μικρό σπίτι, να φτιάχνεις καινούργιο σπίτι, να δουλεύεις, ... ε πόσο χαλαρή να είσαι? Εγώ με ένα παιδί και όταν ήταν μωρό τα είχα παίξει! Όταν πας στο νέο σας σπίτι, μεγαλώσουν λίγο και τα παιδιά, βάλεις και την πεθερά σου λίγο στον πάγο και δει ότι δεν τσιμπάς, ίσως κάποια στιγμή φτιάξουν οι σχέσεις σας - δηλ. του στυλ δεν ασχολούμαι μαζί σου οπότε μην ασχολείσε μαζί μου- γιατί για δεύτερη μανούλα που έλεγες δεν το βλέπω, μάνα είναι μόνο μία - ευτυχώς. Η αλήθεια είναι ότι οι γονείς μπορούν να είναι γενικά χρήσιμοι αλλά πρέπει να τους χρησιμοποιείς με μέτρο για να σου δημιουργούν το μικρότερο δυνατό πρόβλημα. Όσο για το ψαχούλεμα είναι δύσκολη φάση γιατί αφού είναι τέτοιος άνθρωπος πάντα θα ψάχνει. Το μόνο που θα σε συμβούλευα είναι να βρει ένα ντουλάπι με κλειδί, να δείξεις στον άντρα σου τι βάζεις μέσα, να του πεις ότι θα το κλειδώσεις γιατί τώρα που μεγαλώνουν τα παιδιά όλο ψαχουλεύουν και δεν θέλεις να σου χαλάσουν αυτά τα πράγματα και κλείδωνέτο για να καταλάβει και αυτή ότι την έχεις καταλάβει

Link to comment
Share on other sites

Στον αντρα μου τα έχω πει όλα...στην αρχη ηταν μαζι μου...αλλα κλάμα στο κλάμα η μανα του (που εγω μονο απο τα γελια κλαιω αλλιως δεν τρέχει το ρημαδι) τον εχει φέρει στα νερα του. Καθε φορα που θα πω κάτι παντα ο καλος μου μου τονιζει κ την άλλη πλευρα!

 

Να σας πω κ τα ευχαριστα!!!!Οχι δεν μεταναστευεσαι σε άλλη πολη ή άλλον κόσμο, αλλα μου κρατάει μουτρα!:DΕιμαι τοοοοοοσο χαρουμενη,εχει να πατησει κανενα 3-4 ημερο.Αυτη νομιζει οτι με τιμωρει, γιατι ο γιος της ανεβαινει κ την βλέπει κ τα μωρα της τα πηγαινει για κανα 10 λεπτο. Σημερα που δουλευα κ της ζητησε να τον βοηθησει με τα μωρα, ειπε πως θα παει στην γειτονισσα να πιει καφε κ όοοοοταν τελειωσει θα κρατησει την μια (τελικα την κρατησε 20 λεπτα γιατι μετα ηρθα).

 

Αλλα τετοιο χριστουγεννιατικό δώρο!!!!!!!!!Τι χαρα, δεν περιγράφεται!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...