Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμια συμβουλη???


BLUBLU

Recommended Posts

Λοιπον μένω στην ιδια πολυκατοικια με τη πεθερα κ τον πεθερο μου, πολυ κοντα μας μένει κ η μαμα μου. Με την πεθερα μου οσο ζουσαμε σε άλλη πολη ημασταν μέλι με το γάλα. Απο την ώρα που εγκατασταθηκαμε κοντα εχει γινει χαμος! Περα οτι βάζει συνεχως φιτιλια στον άντρα μου κ με κατηγορει (οταν πέρασε η αδερφη μου φοιτητρια, ειπε στον άντρα μου οτι θα βρει κάποιο θυμα οπως βρηκα εγω τον συζυγο μου για να την σπουδάσει....να σημειωσω οτι με τον άντρα μου είμαστε μαζι απο το Λυκειο κ εδωσα πανελληνιες δηλοντας πρωτη επιλογη τον τοπο οπου δουλευε για να ειμαστε μαζι. Οι γονεις μου κανανε το σ*&ο τους παξιμάδι για να σπουδάζουν 2 παιδια κ ένα να καλυπτουν φροντιστηρια κλπ. Δεν με αφησαν ποτε χωρις λεφτά, απλά μέναμε μαζι με τον συζυγο.Κοινως με χαρακτηρισε έμμεσα π$%%^^ κ τους γονεις μου νταβατζιδες). Της το συγχωρεσα αυτο κ άλλα τοσα. Ισως δεν θα έπρεπε. Τωρα με τα διδυμα επειδη δουλεύω κ η μαμα μου δεν μπορει να τα καταφερει με 2 τοσο μικρά μωρα ταυτοχρονα με βοηθάει κ η πεθερα παρα πολύ. Μου κάνει κ δουλειες στο σπίτι, πράγμα που εκτιμω αλλα δεν το ζητησα.Προχθες της εκμυστηρευτηκα κάτι κ την επομενη μέρα το ειπε στον άντρα μου, γιατι λεει το ανεφερε ως γεγονος. Ομως εγω οταν μου λέει πηρα σκουλαρικια 600 ευρω, μην το πεις σε κανενα δεν το λέω πουθενα. Τεσπα, στο γεγονος που με απασχολει άμεσα ειναι οτι έψανα μια τσάντα μου χειμερινη κ δεν τη έβρισκα, χθες αποφάσισα να ψάξω καλυτερα καθότι μου ταιριαζε με τα ρουχα μου (:mrgreen:), την βρηκα στην ντουλάπα μου (ενω τοσο καιρο την έψαχνα κ δεν ηταν εκει) το κορυφαίο ήταν οτι βρηκα μέσα την κορδέλα του μωρου που αγορασα πριν μια βδομάδα. Η πεθερα μου μένει αρκετη ώρα μονη στο σπιτι μου με κάποιο μωρο (εχει κ κλειδι) γιατι λεει οτι στο σπιτι της της έρχεται στεναχωρια να ταιζει (:mad:) κ εγω την αφηνα. Τωρα τι να κάνω? Να της το πω? Σιγουρα θα αρνηθει κ θα το παίξει κ θιγμενη. Επισης να πω οτι κατα καιρους παίρνει παιχνιδια απο το σπίτι μας κ τα πάει στο δικο της χωρις να μας ρωτησει, αλλά δεν το έδωσα σημασια γιατι παιζουν τα μωρά μου κ όχι η ιδια. Ομως οταν μας έφεραν δώρο ένα ραδιοφωνάκι το πηρε πάνω χωρις κ πάλι να ρωτησει. Εστειλα τον άντρα μου να το φέρει για να παιξει κ το άλλο μου το μωρο (καθοτι πάνω παιρνει μονο την μια, που ειναι πολύ ησυχη). Το αποτέλεσμα ηρθε κάτω κ μας έλεγε μεταξυ σοβαρου κ αστειου κλέφτες κλπ. Της ειπα οτι αυτη το έκλεψε αλλα το αποκορυφωμα ηταν οταν ηρθε κ μου ειπε οτι πηγε στην κυρια που μας έφερε το δώρο κ ειπε οτι της το κλέψαμε....:twisted::twisted::twisted:!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμβουλη Νο 1,

Πετα τη πεθερα απο το τρενο!!!

Αστειευομαι.. Γνωμη μου ειναι πως αυτη η γυναικα θα ανακατευεται οσο μπορει στην οικογενεια σου. Καιρος λοιπον ειναι να θεσεις ορια. Πιστευω οτι μια συζυτηση (καλοπροεραιτη οσο γινεται..αν γινεται ) μαζι της ισως ελυνε αρκετα προβληματα. Ειναι πολυ κοντα σας και αυτο ειναι δυσκολο γενικοτερα. Πρεπει οσο μπορεις να κρατας ισορροπιες. Αυτο δε σημαινει οτι θα την αφησεις να σε καβαλησει ομως! Εξηγησε της οτι εκτιμας το γεγονος οτι σε βοηθα με το μωρο και κολακεψε την και λιγο λεγοντας σου ποσο σου αρεσει να τη βλεπεις να ασχολειται και να αγαπα τα παιδακια σου. Αυτο ισως τη μαλακωσει.. Και μετα εξηγησε της οτι τα δικα σου πραγματα ειναι δικα σου και τα δικα της δικα της.

Link to comment
Share on other sites

Να πω επισης οτι οτι μου εχει ζητησει απο δικα΄μου πράγματα π.χ. σκουλαρικια, κασκολ, τσάντες τα δινω με μεγάλη μου χάρα (τρομάρα μου). Επειδη δεν εχει κοριτσια την φτιάχνω κ βάφω τα μαλλια, της έχω κάνει γαλλικο κλπ. Αλλα οπως ειπα κ αυτη με βοηθάει με δουλειες (παντα γκρινιάζει κ χαρακτηριζει το σπιτι μου μαυρο χάλι κ εγω κάνει την κουφη-χαζη). Αν αγοράσω κάτι ξεκινάει οτι έχουμε κριση, οτι χτιζω σπιτι κ δεν πρέπει να ξοδευω κλπ. Ακομη οταν βαφομαι κ φοράω τακουνια το κάνει θεμα (ειναι 1,50 κ χοντρούλα), να μην φοράω τακουνια οταν ειμαστε μαζι αλλά γενικά να μην βάφομαι γιατι ειμαι μωρομάνα κ θα πρέπει να κυκλοφορω με εμετους. Εχει απιστευτη ζηλεια με την μαμα μου, που ειναι παντα περιποιημένη κ κομψη.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλη Νο 1,

Πετα τη πεθερα απο το τρενο!!!

Αστειευομαι.. Γνωμη μου ειναι πως αυτη η γυναικα θα ανακατευεται οσο μπορει στην οικογενεια σου. Καιρος λοιπον ειναι να θεσεις ορια. Πιστευω οτι μια συζυτηση (καλοπροεραιτη οσο γινεται..αν γινεται ) μαζι της ισως ελυνε αρκετα προβληματα. Ειναι πολυ κοντα σας και αυτο ειναι δυσκολο γενικοτερα. Πρεπει οσο μπορεις να κρατας ισορροπιες. Αυτο δε σημαινει οτι θα την αφησεις να σε καβαλησει ομως! Εξηγησε της οτι εκτιμας το γεγονος οτι σε βοηθα με το μωρο και κολακεψε την και λιγο λεγοντας σου ποσο σου αρεσει να τη βλεπεις να ασχολειται και να αγαπα τα παιδακια σου. Αυτο ισως τη μαλακωσει.. Και μετα εξηγησε της οτι τα δικα σου πραγματα ειναι δικα σου και τα δικα της δικα της.

 

Της εχω μιλήσει άπειρες φορες, αποτελεσμα για 7 μέρες να ειναι άγγελος κ μετά πάλι τα ίδια.Συνεχεια της λεμε οτι χωρις αυτη κ τη μαμα μου δεν θα τα βγάζαμε πέρα (ψεμα, θα τα βγάζαμε αλλα θα ζοριζομασταν πολυυυυ περισσοτερο).Στην βαφτιση ήρθαν απο το σοι τους άτομα κ απο σπονδες κατάλαβα οτι λενε στον κοσμο οτι αυτη μου μεγαλώνει την μια μου. Πράγμα βεβαια που δεν ισχυει, παντα ειμαι στα παιδια μου.Η δουλεια μου ειναι κάποιες ώρες το απογευμα μονο( φροντιστηριο κ ιδιαιτερα). Να πω οτι το σπιτι που μένουμε ειναι δικο τους (ενα μικρό σπιτάκι με μια σαλονοκουζινα κ μια κρεβατοκάμαρα) κ χτιζουμε πάνω απο αυτους το δικο μας (σε λιγες μέρες μπαίνουμε). Την μια μου την κοιμιζει συνηθως το βράδυ πάνω (την παιρνει στις 10 κ την φέρνει στις 7 το πρωι) γιατι κοιμάται σερι χωρις να ξυπνάει ένω το άλλο μου το μωρο όλο το βράδυ είναι ξυπνιο κ κλαιει με αποτέλεσμα να ξυπνάει κ την άλλη. Δεν δινω το μωρο για να ξεκουραστω αφου εχω την μια που κάνει πάρτυ όλο το βράδυ, αλλα την δινω για να μην της χαλάσω τον ύπνο της κ τον ρυθμο της. Ανυπομονω να πάω σπιτι μου κ να μην εχω κανεναν αναγκη. Αλλά πάλι θα είναι απο κατω μου.

 

Επισης να πω οτι δεν κραταει εγωισμους. Οταν γέννησα ειχα 2 μωρα κ ημουν λεχωνα. Τρεχαμε σαν τους τρελους κ μας έκανε μια φασαρια γιατι λέει οτι δεν την προσέχαμε κ δεν της μιλουσαμε πολύ. Εγινα τουρκος κ μαλώσαμε. ΟΜΩΣ αυτη συνέχιζε να έρχεται κανονικά σαν να μην έγινε τπτ! Εγω θα ντρεπομουν να πάω. Οταν ειπε ολα αυτα για μένα κ τους γονεις μου, αφου της ειπα οτι ο αντρας μου μου τα ειπε κ μαλώναμε μολις τελειωνε η συζητηση κ αφου της ειχα πει οτι πρέπει ναασχολειται μονο με το σπιτι της κ με κανενα άλλο....με φιλησε μπροστα στον άντρα μου κ τον πεθερο μου λέγοντας οτι τα ειπε αυτα επειδη με θεωρει οικογενεια της, χαμογέλασε κ φυγανε....Την άλλη μέρα ηρθε σαν να μην έγινε τπτ (ενω το ειχα πει στους γονεις που φωναξαν τον πεθερο, ο οποιος ζητησε συγνωμη.) Βεβαια ο πεθερος μου ειναι το σκυλι που γαβγιζει κ δεν δαγκώνει. Κανει οτι του πει, χωρις να το καταλάβει. Οπως μου έχει πει η ιδια τους τα λέω πολλές φορες με καλό τροπο κ μπαίνουν στο σκληρο...:roll:. Τον χρησιμοποιει για να εκφοβιζει τα παιδια της πχ αν το μάθει ο πατερας αλιμονο σας κλπ.

Οσο για την σταση του άντρα μου, στην αρχη με υποστηριζε τρελα. Τωρα πλέον με υποστηριζει πιο ηρεμα κ παντα μου αναφέρει κ την δικια τους πλευρα κ οτι μένουμε στο σπιτι που τους ανηκει (το οποιο δεν το χρησιμοποιούσαν πριν) κ να κάνω υπομονη μέχρι να πάμε στο δικο μας.

 

Πιστευω οτι έδωσα μια γενική εικονα! Κ πάλι αναγνωριζω την πολυτιμη βοηθεια που προσφέρει αλλα δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θελω να ειμαι αχαριστη ομως μου δημιουργει συνεχεια προβληματα κ λενε στον άντρα μου οτι με φοβάται κ οτι εγω κανω κουμάντο σε όλα κλπ. Ειμαι δυναμικος χαρακτήρας αλλα αφηνω στον άντρα μου να έχει τον ρολο που του αρμοζει ,αν κ μερικές φορές ο ιδιος θελει να ξεγλυστρα πράγμα που εμενα με κουράζει παρα με ικανοποιει.

Συγγνωμη για το σεντονι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρεις γιατί; Γιατί εγώ ας πούμε έχω βαρεθεί με τις πεθερές :lol: ό,τι κι αν κάνεις ο άνθρωπος δεν αλλάζει... μπορείς να βάλεις όρια; Βάλτα. Δεν μπορείς γιατί σου κρατάει τα παιδιά; Κάνε ό,τι μπορείς για να την κρατάς σε καταστολή.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που πρεπει να κανεις κατα εμενα ειναι να μην την αφηνεις να

μπλεκεται αλλο στα ποδια σου;)Παρε τα μωρα σου και μεγαλωσετα μονη κουκλιτσα για να εχεις την κεφαλα σου ησυχη:cool:

Η ζωη ειναι χαμογελο:P

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που πρεπει να κανεις κατα εμενα ειναι να μην την αφηνεις να

μπλεκεται αλλο στα ποδια σου;)Παρε τα μωρα σου και μεγαλωσετα μονη κουκλιτσα για να εχεις την κεφαλα σου ησυχη:cool:

Κι εγώ αυτό θα έλεγα..

Τι πάει να πει πως η μία μικρή κοιμάται εκεί για να μην τη ξυπνάει η άλλη?

Το ξέρω πως το κάνεις για τα παιδάκια σου και μόνο αλλά δεν το βρίσκω σωστό..

Τα αδέρφια θα μάθουν να ανέχονται το ένα το άλλο..

Αν της δίνεις τόσα πολλά δικαιώματα και με τον χαρακτήρα που έχει, λογικό είναι να σου κάνει τη ζωή μαύρη..

Καλά, γενικά το πάνω-κάτω με πεθερικά/γονείς με αρρωσταίνει γενικά! Σπυριά βγάζω!

Και ο άντρας σου, τι πάει να πει "μένουμε σπίτι τους"? Εσεις θα τους γηροκομήσετε, έχουν και πρόβλημα?

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

χα! εγώ αυτό θα το έλεγα μεταξύ σοβαρού και αστείου (όπως τα λέει άλλωστε κι εκείνη)

 

δεν ξέρω πως την αποκαλείς αλλά το φαντάζομαι κάπως έτσι...

 

προσέξτε μητέρα (μη #έσω) γιατί με τη νύφη σας πρέπει να τα έχετε καλά γιατί αυτή θα σας φτιάχνει ένα πιάτο φαγητό και ένα τσάι όταν θα το έχετε ανάγκη

 

:lol:

 

Κάπως έτσι το είχα πει στην πεθερά μου κι εγώ (αστειευόμενη παντα) και είχε συμφωνήσει και ο μέγαιρος (πεθερός) :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, γενικά το πάνω-κάτω με πεθερικά/γονείς με αρρωσταίνει γενικά! Σπυριά βγάζω!

Και ο άντρας σου, τι πάει να πει "μένουμε σπίτι τους"? Εσεις θα τους γηροκομήσετε, έχουν και πρόβλημα?

 

Μακριά και αγαπημένοι το ξέρεις; Πολυ σοφή κουβέντα!!!!

Να μην τους έχεις ανάγκη και να τους βλέπεις ως επίσκεψη!!! Άμα τους έχεις ανάγκη και είναι και τέτοιοι τύποι (σου κρατάμε τα παιδιά = μας έχεις αιώνια υποχρέωση) άστα βράστα φιλενάδα...δεν ξεμπλεκεις ευκολα...

Τι θα πει "μένουμε σπίτι τους";;; Αμα είναι έτσι να τους πληρώνετε ένα ενοίκιο να έχετε το κεφάλι σας ησυχο!! ;) ;)

Δεν ρωτάω τη γνώμη του άντρα σου για το θέμα, μου έχεις απαντήσει ήδη με το παραπάνω...υπομονή και αξιοπρεπεια αλλά όπου έχεις δίκιο ρίξε κι εσύ μερικές μπηχτές ;) ;) χεχεχεεεεεεεε

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αποψη μοθ ειναι οτι γενικως αμα δεν υπαρχει απολυτη αναγκη , καλο ειναι να μην υπαρχουνε τετοιες υποχρεωσεις . Δηλαδη εγω ποτε δεν αφησα να ερθει κανεις να μας καθαρισει το σπιτι , οκ η μανα μου δεν μπορει αλλα μου προτεινε ισα με 100 φορες η μητερα του αντρα μου και εννοειτε οτι αρνηθηκαμε και οι 2. Εδω εγκυος στη μικρη ημουνα και τους φιλοξενουσαμε σπιτι μας καποιες ωρες γιατι επρεπε να πανε σε καποιο γιατρο και σιδερωνα και ποσες φορες μου ειπε να κατσω εγω να το κανει εκεινη και αρνιομουνα συνεχεια , και η Ματουλα ειναι ενας ανθρωπος που σε καμια περιπτωση δεν χωνεται , μας αγαπαει και εγω την αγαπαω πολυ . Αυτο που θελω να πω με την μακριγορια μου ειναι οτι οσο μπορειτε αραιωστε τις βοηθειες . Αμα δε τις ωρες που εισαι εσυ στην εργασια σου ειναι ο αντρας σου σπιτι και μπορει εκεινος να κρατησει τα μωρα ακομα καλυτερα . Ναι εντα3ει ειναι δυσκολο το ενα μωρο να κλαιει και το αλλο να πρεπει να κοιμηθει το καταλαβαινω , και εμεις απο εκει περασαμε αν και δεν ειχαμε δυδιμα αλλα ισως θα πρεπε να βρειτε καποιον τροπο που να μην σας κανει να την περνει η πεθερα σου το βραδυ και να την κοιμηζει μαζι της . Ισως αμα δεν υπαρχει καποιος λογος απο θεμα δουλειας να μην αφηνετε τα παιδια ειτε στη μαμα σου ειτε στην πεθερα σου , ισως να οριζατε καποιες ωρες τη βδομαδα , ισως θα πρεπε να κοψετε τωρα τον αερα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει πως η μία μικρή κοιμάται εκεί για να μην τη ξυπνάει η άλλη?

?

 

 

Αυτο ακριβως αναρωτιεμαι κι εγω.Ειναι δυνατον να στελνεις το ενα παιδι να κοιμαται σε αλλο σπιτι μακρυα σας?Δικα σου ειναι τα παιδια...κρατα τα και μεγαλωσε τα εσυ.Αμα συνεχισεις ετσι θα χειροτερεψει η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να της κοψω τον αερα κ να βαλω ορια!

Για να απανταω ενα ενα:

Οσο για το καθαρισμα, εχω 35 τ.μ. σπιτι, δεν θελω ουτε να με σφουγγαριζει ουτε τπτ. Αυτο γινεται τον τελ. καιρο, γιατι έχουμε ριξει απειρους καβγαδες οταν έπαιρνε σφουγγαροπανο κ μας έλεγε οτι δεν την θελουμε κ αυτη θελει να βοηθάει. Να φανταστειτε η μανα μου, που έχει όλη την καλη διαθεση, δεν την αφηνω να κανει τπτ, αλλα το σεβεται ρε παιδι μου! Η αλλη με το στανιο να καθαρισει. Αφου καθαριζω εγω κ αν πεταχτω π.χ. στο περιπτερο αυτη ξανασφουγγαριζει κ κυριως αν εκεινη την ώρα σχολάει ο αντρας μου! (παντελώς τυχαια δηλ.)

 

Οσο για το θεμα του παιδιου...ΕΧΩ ΑΠΕΙΡΕς ΤΥΨΕΙΣ!!!!!....ξέρω ομως πως εμειναν μονο 2 εβδομάδες για να παμε στο δικο μας. Κ τα δικά σας μωρα κλαιγανε αλλα τα πηγαινατε σε άλλο δωμάτιο....εγω δεν έχω. Η μια κουνιτσα ειναι στην σαλονοκουζινα κ η άλλη στο υπνοδωμάτιο. Οποτε οταν κοιμούνται τα μωρα, ο αντρας μου κοιμάται στον καναπεδακο διπλα στην κουνια (αυτο γινεται γιατι ειμαστε ισογειο κ φοβομαστε για διαρρηκτες), ποσο καιρο να κοιμάσαι στον καναπε???Επισης να ξεκαθαρισω οτι οταν λέω οτι το μωρο κοιμάται πάνω (10 σκαλια πανω απο το σπιτι μου, δεν το στέλνω σε άλλη πολη) αυτο συμβαινει 3 φορες συνηθως την εβδομαδα.

 

Οσο για να ρυθμισουμε το ωράριο με τον αντρα μου (που δεν μπορει να τα βγάλει πέρα με 2 μωρα πανω απο 1 ώρα) δεν γινεται. Εγω δουλευω μονο απογευματα, ενω εκεινος μαθαινει την προηγουμενη μέρα το ωραριο του, το οποιο μπορει να πιανει απο 7-1, 12-6 κ άλλα κουλα!!!!

 

ΑΥΤΑ............

 

Αερικό κ εγω τα βαριέμαι αυτα περι πεθερικών....οικτρα ομως! Αλλα πως οτι δεν γουστάρεις σε βρισκει ρε γμτ!

Link to comment
Share on other sites

δύσκολες καταστάσεις τα πεθερικά.... κι οι γονεις καμιά φορά....

 

μπορείς να είσαι μακριά από όλους;;;; τοτε οκ.... θα ναι απλά σαν επισκέπτες και θα 'ναι όλοι αγαπημένοι....

αλλιώς όσο αναγκαστικά τους έχεις μεσ' τα πόδια σου πάντα προβλήματα θα δημιουργούνται.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοια άμυνα? Μας ρώτησες τι μπορείς να κάνεις.. Αν δε μπορείς να αλλάξεις τίποτα δεν θα αλλάξει και η κατάσταση..

Είτε αλλάξετε σπίτι, είτε όχι..

Εγώ προτείνω τα εξής:

1) παιρνεις τα κλειδιά από τη πεθερά

2) τα παιδιά κοιμούνται σπίτι τους. Τι σημαίνει "κοιμούνται 10 σκαλιά πάνω?". Δεν είπε κανένας πως τα βγάζεις στο δρόμο.. Να σε αφήσει η πεθερά ήσυχη δε θες? Ε, πως θα το κάνεις αυτό αν θεωρεί πως σου μεγαλώνει το παιδί? και δεν έχουν όλοι σπίτι 120 τμ..

3)να της τα αφήνεις μόνο τις ώρες που δουλεύεις.. Απ'οτι κατάλαβα δουλεύεις ελάχιστες ώρες το απόγευμα.. Ε, μόνο και μόνο αυτές τα παιδιά θα είναι στις γιαγιάδες αν ο μπαμπάς δεν είναι σπίτι..

4)ο άντρας σου να μπορέσει να κρατήσει τα παιδιά και για πάνω από μία ώρα!!!

 

Είναι πολύ δύσκολα και σε καταλαβαίνω αλλά δε γίνεται να αλλάξουν τα πράγματα διαφορετικά

 

 

Πρεπει να της κοψω τον αερα κ να βαλω ορια!

Για να απανταω ενα ενα:

Οσο για το καθαρισμα, εχω 35 τ.μ. σπιτι, δεν θελω ουτε να με σφουγγαριζει ουτε τπτ. Αυτο γινεται τον τελ. καιρο, γιατι έχουμε ριξει απειρους καβγαδες οταν έπαιρνε σφουγγαροπανο κ μας έλεγε οτι δεν την θελουμε κ αυτη θελει να βοηθάει. Να φανταστειτε η μανα μου, που έχει όλη την καλη διαθεση, δεν την αφηνω να κανει τπτ, αλλα το σεβεται ρε παιδι μου! Η αλλη με το στανιο να καθαρισει. Αφου καθαριζω εγω κ αν πεταχτω π.χ. στο περιπτερο αυτη ξανασφουγγαριζει κ κυριως αν εκεινη την ώρα σχολάει ο αντρας μου! (παντελώς τυχαια δηλ.)

 

Οσο για το θεμα του παιδιου...ΕΧΩ ΑΠΕΙΡΕς ΤΥΨΕΙΣ!!!!!....ξέρω ομως πως εμειναν μονο 2 εβδομάδες για να παμε στο δικο μας. Κ τα δικά σας μωρα κλαιγανε αλλα τα πηγαινατε σε άλλο δωμάτιο....εγω δεν έχω. Η μια κουνιτσα ειναι στην σαλονοκουζινα κ η άλλη στο υπνοδωμάτιο. Οποτε οταν κοιμούνται τα μωρα, ο αντρας μου κοιμάται στον καναπεδακο διπλα στην κουνια (αυτο γινεται γιατι ειμαστε ισογειο κ φοβομαστε για διαρρηκτες), ποσο καιρο να κοιμάσαι στον καναπε???Επισης να ξεκαθαρισω οτι οταν λέω οτι το μωρο κοιμάται πάνω (10 σκαλια πανω απο το σπιτι μου, δεν το στέλνω σε άλλη πολη) αυτο συμβαινει 3 φορες συνηθως την εβδομαδα.

 

Οσο για να ρυθμισουμε το ωράριο με τον αντρα μου (που δεν μπορει να τα βγάλει πέρα με 2 μωρα πανω απο 1 ώρα) δεν γινεται. Εγω δουλευω μονο απογευματα, ενω εκεινος μαθαινει την προηγουμενη μέρα το ωραριο του, το οποιο μπορει να πιανει απο 7-1, 12-6 κ άλλα κουλα!!!!

 

ΑΥΤΑ............

 

Αερικό κ εγω τα βαριέμαι αυτα περι πεθερικών....οικτρα ομως! Αλλα πως οτι δεν γουστάρεις σε βρισκει ρε γμτ!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκιά μου,

λυπάμαι, αλλά μένεις και θα μένεις πολύ κοντά στην πεθερά σου, σε βοηθάει αρκετά (και εννοώ το παιδί που σου κρατάει, όχι αυτά που δεν θες) και επίσης το λες ότι πολύ δύσκολα θα τα βγάλετε πέρα χωρίς αυτήν να κρατάει τη μικρή.

Κάνε λίγο την καρδιά σου πέτρα, γιατί δε νομίζω να βρεις άλλη λύση. Μπορείς απλά να προσπαθείς να τη βλέπεις το δυνατόν λιγότερο.

Όσον αφορά τις δουλειές, γιατί δεν κάνεις κάτι άλλο: Να της λες τι ωραία που τις κάνει, και να τις κάνει, μπας και σε αφήσει στην ησυχία σου.

Επίσης, για την τσάντα που λες, καλύτερα μην πεις τίποτα, τον μπελά σου θα βρεις και άντε να αποδείξεις το δίκιο σου...

Να κοιτάς τα κοριτσάκια σου (μιας και αν είχες μόνο ένα θα το κράταγε η μάνα σου και ούτε γάτα, ούτε ζημιά) και να παίρνεις δύναμη από αυτά.

Τα καλύτερα έρχονται...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλά! τί τραβάς κι εσύ? (ευτυχώς η πεθερά μου είναι διακριτικότατη.)

κάνε υπομονή και πάλι υπομονή! και όταν πάτε στο καινούριο σας σπίτι με το καλό ΜΗΝ δώσεις τα κλειδιά σας σε κανέναν. να το έχεις συζητήσει και με τον άντρα σου για να σε υποστηρίξει.

και όποτε θες εσύ να έρχεται να βοηθά, μαζί με τη μαμά σου.

για τον ύπνο συμφωνώ ότι πρέπει να κοιμούνται μαζί τα αδερφάκια.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέτε και αναρωτιέμαι και εμείς έτσι θα γίνουμε.Εγώ είπα τον αντρα μου αν γίνω έτσι σφάξε με.Πεθερόπληκτη και εγώ.Επίσης βάλε όρια.Μπορεί να μένουν απο πάνω σου αλλα με τη συμπεριφορά σου μπορείς να τους έχεις χιλιόμετρα μακριά(με την καλή έννοια, να μην ανακατεύονται στην οικογένεια σου),για τι αν δεν μπει ένα μέτρο στη σχέση αυτή αύριο μαθαύριο θα είναι χειρότερα.Εμένα η πεθερά είναι μακριά αλλα τα προβλήματα που μας δημιουργεί είναι σαν να είναι δίπλα, για να μην πω μέσα.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοια άμυνα? Μας ρώτησες τι μπορείς να κάνεις.. Αν δε μπορείς να αλλάξεις τίποτα δεν θα αλλάξει και η κατάσταση..

Είτε αλλάξετε σπίτι, είτε όχι..

Εγώ προτείνω τα εξής:

1) παιρνεις τα κλειδιά από τη πεθερά

2) τα παιδιά κοιμούνται σπίτι τους. Τι σημαίνει "κοιμούνται 10 σκαλιά πάνω?". Δεν είπε κανένας πως τα βγάζεις στο δρόμο.. Να σε αφήσει η πεθερά ήσυχη δε θες? Ε, πως θα το κάνεις αυτό αν θεωρεί πως σου μεγαλώνει το παιδί? και δεν έχουν όλοι σπίτι 120 τμ..

3)να της τα αφήνεις μόνο τις ώρες που δουλεύεις.. Απ'οτι κατάλαβα δουλεύεις ελάχιστες ώρες το απόγευμα.. Ε, μόνο και μόνο αυτές τα παιδιά θα είναι στις γιαγιάδες αν ο μπαμπάς δεν είναι σπίτι..

4)ο άντρας σου να μπορέσει να κρατήσει τα παιδιά και για πάνω από μία ώρα!!!

 

Είναι πολύ δύσκολα και σε καταλαβαίνω αλλά δε γίνεται να αλλάξουν τα πράγματα διαφορετικά

 

 

Βρε itsme με μου χαλάρωσε!!!!Για ποια αμυνα μιλάς?Δεχομαι όλες τις αποψεις γιατι εγω ρώτησα, οποτε όλα σεβαστα κ όχι απαραιτητα αποδεκτα!

Αλλα δεν νομιζεις οτι πρέπει να διευκρινισω μερικά πράγματα! Ασε που στις απαντησεις των κοριτσιων βρισκω τα περισσοτερα σωστα!

 

Ο αντρας μου δεν μπορει να κρατησει 2 διδυμα μωρα πάνω απο μια ώρα μονος του!Δεν ξέρω ποσα παιδια έχεις, αλλα ειναι λογικο να μην μπορει να απασχολησει, να ταισει κ να αλλαξει 2 μωρα μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου,

λυπάμαι, αλλά μένεις και θα μένεις πολύ κοντά στην πεθερά σου, σε βοηθάει αρκετά (και εννοώ το παιδί που σου κρατάει, όχι αυτά που δεν θες) και επίσης το λες ότι πολύ δύσκολα θα τα βγάλετε πέρα χωρίς αυτήν να κρατάει τη μικρή.

Κάνε λίγο την καρδιά σου πέτρα, γιατί δε νομίζω να βρεις άλλη λύση. Μπορείς απλά να προσπαθείς να τη βλέπεις το δυνατόν λιγότερο.

Όσον αφορά τις δουλειές, γιατί δεν κάνεις κάτι άλλο: Να της λες τι ωραία που τις κάνει, και να τις κάνει, μπας και σε αφήσει στην ησυχία σου.

Επίσης, για την τσάντα που λες, καλύτερα μην πεις τίποτα, τον μπελά σου θα βρεις και άντε να αποδείξεις το δίκιο σου...

Να κοιτάς τα κοριτσάκια σου (μιας και αν είχες μόνο ένα θα το κράταγε η μάνα σου και ούτε γάτα, ούτε ζημιά) και να παίρνεις δύναμη από αυτά.

Τα καλύτερα έρχονται...

 

 

Ναι, ειναι δυσκολά οταν δουλευω να μην μπορω να αφησω κάπου τα παιδια, μετα πρέπει να ψαχτούμε για παιδικό.

Στον άντρα μου φαίνεται απιστευτο αυτο με την τσαντα κ όμως συνεβη.

Οσο για τις δουλειές,οταν αρνιομουν μου ελεγε ο αντρας μου τι σε νοιαζει, αστην να καθαριζει....ομως αυτη οσο καθαριζει τοσο αερα παιρνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοειται οτι κλειδια απο το σπιτι μας δεν προκειται να δει! Αλλά αν της αφηνω κάποιο μωρο θελει να ερχεται στο δικο μας σπιτι κ όχι στο δικο της!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοειται οτι κλειδια απο το σπιτι μας δεν προκειται να δει! Αλλά αν της αφηνω κάποιο μωρο θελει να ερχεται στο δικο μας σπιτι κ όχι στο δικο της!:roll:

 

Αυτό είναι καλό από την άποψη ότι είναι το παιδί στο χώρο του αλλά κακό γιατί βλέπω πως η πεθερά έχει μεγάλη περιέργεια για τα προσωπικά σου αντικείμενα. Ίσως θα βοηθούσε μια μεταξύ σοβαρού και αστείου συζήτηση του τύπου "καλέ τι μου είπε η Τάδε? η πεθερά της έψαξε τα συρτάρια με τα εσώρουχα και την τσάκωσε ο γιος της" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Κατάλαβες τι εννοώ, να της δώσεις να πιάσει το μήνυμα χωρίς να γίνει Βιετνάμ.;)

Link to comment
Share on other sites

BLUBLU η συμβουλη μου ειναι να τα πασ παιδικο σταθμο εαν οικονομικα μπορεισ!να παρεισ και το κλειδακι με τροπο!εαν δεν τα κανεισ αυτα θα εισαι συνεχεια στην πριζα.δεν θα ησυχασεισ ποτε!καθημερινα θα εχεισ προβληματα μικρα μεγαλα δεν εχει σημασια προβληματα παντωσ θα λεγονται σιγουρα.αυτο που πρεπει να λαβεισ υποψη σου ειναι και η σχεση σου με τον αντρα σου..να μην επιρρεαστει απο τριτουσ.εαν ομωσ δεισ οτι δεν μπορεισ να τα πασ σταθμο τα παιδακια σου να καθησει να τησ μιλησει ο αντρασ σου με ωραιο τροπο και διακριτικο..για να μην θυμωσει εκεινη μαζι σου γιατι τουσ ξενουσ δεν τουσ συγχωρουν οι γονεισ ευκολα αλλα το παιδι τουσ, οτι και να πει ..οτι και να κανει το συγχωρουν αργα η γρηγορα.βαλε να τησ μιλησει ο ιδιοσ.εγω ετσι κανω με την μητερα μου μολισ παει να ανακατευτει (εγω ζω με τα παιδια μου μονο)τησ λεω εδω ειναι το σπιτι μου και εγω τα κανονιζω οπωσ θελω εγω..ξερω οτι την πληγωνω αλλα αυτο πρεπει να τησ το θυμηζω που και που αφου με αναγκαζει.αυτο βεβαια μασ πηρε πολλα χρονια για να το καταλαβει και τωρα;;;;;;;;;οτι πεισ εσυ λεει σπιτι σου ειναι εσυ κανονιζεισ.δεν ειναι κακο ασ τησ μιλησει εκεινοσ ...με γλυκο τροπο και οταν θα ειναι οι δυο τουσ..;);););)

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως το τελευταίο... μόνοι τους! Όχι μπροστά σου!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

αν έχει κλειδιά, μεγαλώνει τα παιδιά κλπ δυστυχώς πρέπει να δέχεσαι και πραγματα που μπορεί να μην σου αρέσουν...

 

αν δεν το αντέχεις αυτό, πρέπει να αποκτήσετε πλήρη ανεξαρτησία οι δυο σας...δλδ να τα βγάζετε περα εσύ και ο άντρας σου μόνοι σας...

 

και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος δεν γίνεται

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...