Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΔΟΝΤΙΩΝ

Recommended Posts

Διαφημίσεις

Kaλημέρα. Δεν τα πλένουν μόνα στους, αλλά τους τα πλένω εγώ με ελάχιστη οδοντοκρεμα χωρίς ξέβγαλμα. Αυτά μας τα είπε ο παιδοδοντίατρος που τα παρακολουθεί. Επίσης από την στιγμή που αρχίζει η οδοντοφυία πρέπει να αρχίζει και το πλύσιμο.

4cgjp3.png yUvep3.png

Λοιπόν, εγώ άργησα λιγάκι ομολογουμένως και ιδίως στο γιο μου! Να σκεφτείτε ότι ουσιαστικά άρχισε να τα πλένει καθημερινά με οδοντόκρεμα το τελευταίο 6μηνο, δηλ. μόλις έκλεισε τα 5. Την κόρη μου την ξεκίνησα νωρίτερα και ήταν πιο εύκολο και για μένα και γι' αυτή! Από 2,5 χρονών ήξερε να τα ξεβγάζει μόνη της! Τους τα πλένω εγώ με λίγη οδοντόκρεμα και μετά τους βάζω νερό στο ποτηράκι και τα ξεπλένουν!

My treasure θα έλεγα να προσπαθήσεις να τους το μάθεις γιατί οι οδοντόκρεμες περιέχουν φθόριο (έστω και σε μικρή ποσότητα) που όσο να 'ναι είναι καλύτερα να μην το καταπίνουν!

Edited by σπουργίτι
Λάθος nick name (sorry!)

o γιατρός μας ειπε να μην ξεπλένουν γιατί ξεπλένεται το φθόριο και άρα δεν οφελεί τα δόντια. όσο για την ποσοτητα ειναι εξαιρετικα μικρή, να φανταστείς δεν κάνει αφρό (σημ. η οδοντόβουρτσα στεγνή).Από τις πρώτες επισκέψεις μας είχε δείξει το σωστό(για τον γιατρο) τρόπο να τα πλένουμε και αυτό εφαρμόζω, το οποίο βέβαια δεν ειχε καμια σχεση με τον τρόπο που έπλενα εγώ τα δικά μου.

4cgjp3.png yUvep3.png

κι εγώ από 12 μηνών την έχω ξεκινήσει, με μια μικρούλα οδοντόβουρτσα που μπαίνει στο δάχτυλο αλλά αρχικά μόνο με νερό. τώρα πήραμε και οδοντόκρεμα και βάζουμε ελάχιστη χωρίς να την ξεβγάζουμε απλά πίνει νεράκι μετά το πλύσιμο. οπωσδήποτε πρίν τον ύπνο ;)

Διαφημίσεις

που την αγορασες αυτη την οδοντοβουρτσα που μπαινει στο δαχτυλο?

εγω της εχω μια μικρη ... κ τα κανουμε μονο με νερακι .

Και στο φαρμακείο πουλάνε και στο Jumbo έχω δει.

O5X4p2.png 

οι οδοντιατροι λενε απο το 1ο δοντι, για να γινει συνηθεια περισσοτερο. εμεις ετσι του καναμε. αρχικα χωρις οδοντοκρεμα. μετα με οδοντοκρεμα λιγη που στο τελος δεν την ξεβγαζε ακριβως, αλλά "φτυσε φτυσε", και ξανα με την οδοντοβουρτσα ξεπλυμενη με νερο και παλι φτυσιμο. δηλ αυτοσχεδιασμος. απο 2.5-3 αρχισε να καταλαβαινει το μπουκωμα με νερο και φτυσιμο.

Εγώ ρώτησα πριν λίγες ημέρες την παιδίατρό μας και μου είπε να του τα πλένω με σκέτο νεράκι και να χρησιμοποιώ οδοντόκρεμα μια φορά την εβδομάδα γιατί την καταπίνουν.

Εμείς ξεκινήσαμε λίγο πριν τα 2,5 αλλά δεν δεν έχει μάθει να ξεπλένει μόνο φτύνει.

o γιατρός μας ειπε να μην ξεπλένουν γιατί ξεπλένεται το φθόριο και άρα δεν οφελεί τα δόντια. όσο για την ποσοτητα ειναι εξαιρετικα μικρή, να φανταστείς δεν κάνει αφρό (σημ. η οδοντόβουρτσα στεγνή).Από τις πρώτες επισκέψεις μας είχε δείξει το σωστό(για τον γιατρο) τρόπο να τα πλένουμε και αυτό εφαρμόζω, το οποίο βέβαια δεν ειχε καμια σχεση με τον τρόπο που έπλενα εγώ τα δικά μου.

Εμένα η παιδοδοντίατρος δεν μου είπε τίποτα από αυτά!!! Μάλλον πρέπει να την ξαναρωτήσω! Πάντως στην τελευταία επίσκεψη του έκανε φθορίωση!

Διαφημίσεις

Ευχαριστω ,γιατι κι εγω μονο με νερο τον ειχα μαθει αλλα ο οδοντιατρος μου ειχε πει απο τα 2 να τα πλενουμε κανονικα κι ειναι λιγο δυσκολο !!!!!!:confused:Δεν ξερω αν ειναι καλυτερο να την καταπινει.Μαλλον οχι...

Απο 10 μηνων στη αρχη με γαζουλα αποστερωμενη και στην μυτη της καρφιτσας οδοντοκρεμα!Μολις συνιθισε λιγο πηραμς οδοντοβουρτσα!Δεν καθεται παντα να τα πλυνουμα αλλα το σημαντικο ειναι η συνηθεια!

απο τα 4 πρωτα δοντακια τα πλενουμε.. δηλαδη κοντα 8 μηνων.. μεχρι τωρα καθε μερα του τα πλενω εγω, αλλα καποιες φορες τον αφηνω και μονος του.. του χει γινει συνηθεια και το ζητα και μονος του..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Τα πλενουμε μαζι 1 φορα την μερα. Τωρα τελευταια ξεκινησα γιατι πριν δεν πολυκαταλαβαινε και την ενοχλουσε. Τωρα προσπαθει να με μιμηθει. Χρησιμοποιω την μαλακη οδοντοβουρτσα για βρεφη που μπαινει στο δαχτυλο μου και βρεφικη οδοντοκρεμμα. Εχει αρχισει και να φτυνει, αν και οχι καλα. Φτυνω εγω, φτυνει και αυτη. Δεν εχει θεμα. Το εχει δει παιχνιδι. Αυτο και το πλυσιμο χεριων μολις γυρναμε απο εξω. Μεχρι να τα παρει κρανα και να αρχισει τις αντιδρασεις. Ε, θα γινει, δεν θα γινει? που θα παει?........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Διαφημίσεις

που την αγορασες αυτη την οδοντοβουρτσα που μπαινει στο δαχτυλο?

εγω της εχω μια μικρη ... κ τα κανουμε μονο με νερακι .

από το φαρμακείο την αγόρασα ;)

και εγώ έχω πάρει ένα τέτοιο δαχτυλάκι...

και μια ειδική οδοντόκρεμα από το φαρμακείο που δεν πειράζει αν την καταπιει

το κακό είναι ότι θέλει να το κάνει μόνη της, και αντί να βουρτσίζει τα δόντια, βουρτσίζει τη γλώσσα της.......γκρρρρρρρ

και αποθηλασε επιτελους!

Και μεις όπως culte & Ζωίτσα αλλά τώρα τελευταία τα χει βάλει με την οδοντόκρεμα και δεν τη θέλει. Βουρτσίζει χωρίς οδοντόκρεμα δόντια και γλώσσα και μασάει κιόλας την οδοντόβουρτσα :shock:

Καλημερα!!!!!!!Πως μαθατε στα παιδακια σας να ξεπλενουν τα δοντια τους΄Και ποτε;;;

μετα τα εμβολια θες και φθωριο?μη δηλητηριαζεις το παιδι σου.συγγνωμη για το υφος!ψαχτειτε σας κοροιδευουν

μετα τα εμβολια θες και φθωριο?μη δηλητηριαζεις το παιδι σου.συγγνωμη για το υφος!ψαχτειτε σας κοροιδευουν

μπορείς να γινεις πιο συγκεκριμενος? τι εννοείς? τι έχουν τα εμβόλια? τι έχει το φθόριο σε μικρες ποσότητες?

4cgjp3.png yUvep3.png

• 2 months later...

Εγώ του έχω πάρει μία μικρή οδοντόβουρτσα και η οδοντίατρος που την ρώτησα μου είπε να του βουρτσίζω μόνο με νεράκι τα πίσω δοντάκια και μετά να του την δίνω να παίζει για να του γίνεται συνήθεια. Όσο για οδοντόκρεμα μετά τα 4 επιτρέπεται. Το ίδιο μου το είπε και η παιδίατρος και η οδοντίατρος.

Χρηστάκος :lol: 26.12.2008

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο! Γονείς θέλουν!!!

• 4 months later...

Καλημερα, ήθελα τη γνώμη σας. Η κόρη μου, 4 ετών υποτίθεται ότι πρέπει να πλένει δοντάκια πρωί-βράδυ ανελλιπώς... Όμως, το βράδυ θέλει το γάλα της λιγο πριν κοιμηθεί. Μόλις το πιει θέλει νάνι....... με αποτέλεσμα να αρνείται να πάμε στο μπάνιο για να πλυνουμε δοντακια.... Δεν έχει νόημα να της πλένω δόντια και μετα να της δινω γαλα γιατι ετσι θα ειναι σαν να μην τα πλυναμε.

Εσεις τι κανετε; Δινετε το βραδινο γαλα και μετα πλενετε δοντια; Κι αν ναι, τι ωρα;

Merci!

Καλημέρα.Τα δόντια τα πλένουμε το βράδυ πριν τον ύπνο.Το έχουμε κάνει ρουτίνα πλέον.Τον τελευταίο καιρό τα πλένουμε και το πρωί. Θα σου έλεγα να επιμείνεις για το βραδυνό βούρτσισμα.Στην αρχή θα γκρινιάζει όμως με την επιμονή θα καταλάβει οτι είναι απαραίτητο.Είναι αρκετά μεγάλη για να καταλάβει με επιχειρήματα το λόγο που πρέπει να τα πλένουμε.Μήπως να ξεκινούσατε μισή ώρα νωρίτερα το γάλα ώστε να μη νυστάζει τόσο?Εμείς πλένουμε τα δόντια 8 με 8.30.

Ναι, αρα το γαλα θα το δινω κατα τις 7.45-8.00? Τι ωρα κοιμαστε; Εμεις γυρω στις 9.30-10.00μμ

Το προβλημα ειναι οτι θελει το γαλα ακριβως πριν κοιμηθει. Εκει μου το χαλαει το θεμα! Λεει και μονη της "αμα δεν πλενουμε δοντια θα κανουν τρυπες τα δοντια" αλλα εχουμε θεμα με το γαλα..

Ας δοκιμασω να της αλλαξω την ωρα που πινει το γαλα..

Ευχαριστω!