Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

O ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ VIDEO


ΜΑΡΙΑΛ 2

Recommended Posts

Επικίνδυνες καισαρικές: μύθος ή πραγματικότητα;

 

Στέλιος Παπαβέντσης MRCPCH DCH IBCLC

Παιδίατρος – Συγγραφέας - Σύμβουλος Γαλουχίας

www.pediatros-thes.gr

25 Σεπτεμβρίου 2010, Θεσσαλονίκη

 

 

Καισαρικές και υγεία του παιδιού (1)

 

-Τριπλάσιος κίνδυνος να πεθάνουν στον πρώτο μήνα της ζωής τους (CDC, USA)

-40% μεγαλύτερη πιθανότητα για υποστήριξη της αναπνοής στη γέννηση

 

 

-Χαμηλότερο ζάχαρο αίματος ήδη από τη γέννηση

-Παρουσία επικίνδυνων μικροβίων στο έντερο του μωρού (bifidobacteria >60% σε ΦΤ, 0 - 8% σε CS)

-80% των νεογνών με MRSA γεννιούνται με καισαρική

 

-Σχεδόν διπλάσια πιθανότητα για δυσανεξία στη γλουτένη

-Διπλάσιος κίνδυνος για ατοπία – αλλεργική ρινίτιδα, ατοπική δερματίτιδα

-20% μεγαλύτερο κίνδυνο για αλλεργία στο γάλα αγελάδας

-20 με 30% μεγαλύτερη πιθανότητα για διαβήτη τύπου 1

 

Η καισαρική αυξάνει κατά 20% την πιθανότητα εμφάνισης άσθματος

 

178 γυναίκες με καισαρική συγκρίθηκαν με 178 γυναίκες με φυσιολογικό τοκετό

Μετά από καισαρική:

Τριπλάσια (*3) συχνότητα πυρετού στη μητέρα

Πολλαπλάσιες λοιμώξεις τραύματος

Διπλάσια (*2) συχνότητα σημαντικής απώλειας αίματος

Μεγαλύτερη χρήση σιδήρου, αναλγητικών και αντιβιοτικών

Τετραπλάσια (*4) συχνότητα προβλημάτων στο θηλασμό

 

Συμπέρασμα: «οι έγκυες θα πρέπει να ενημερώνονται επαρκώς για τον αυξημένο κίνδυνο αυτών των επιπλοκών»

 

«Απροετοίμαστο» νεογέννητο, χωρίς έναρξη τοκετού και συσπάσεις

Καισαρικές ρουτίνας και μικρή εβδομάδα κύησης παράγοντες κινδύνου

Τόσο πιο έντονο πρόβλημα όσο λιγότερη διάρκεια τοκετού

Μη έκθεση σε συσπάσεις της μήτρας, παραμονή υγρού στους πνεύμονες

TTN, RDS έχουν αυξηθεί τα τελευταία 15 χρόνια, με παράλληλη αύξηση των καισαρικών

 

 

Μεγαλύτερος κίνδυνος ενδοκράνιας αιμορραγίας σε καισαρική χωρίς έναρξη τοκετού

Στο δέρμα και το στόμα του μωρού δεν εγκαθίστανται τα αθώα μικρόβια της μητέρας του

Μειωμενος αριθμος λεμφοκυτταρων στο αιμα ομφαλιου λωρου

Μειωμενη αμυνα του νεογεννητου

Προδιαθεση σε λοιμωξεις, αλλεργιες

 

Πιθανή συσχέτιση με SIDS

Καισαρικές και θηλασμός (1)

«Η καισαρική τομή δείχθηκε στο δείγμα μας ότι σχετίζεται

αρνητικά με το θηλασμό. Το εύρημα αυτό τοποθετεί τις

μισές περίπου γυναίκες που γεννούν στην Ελλάδα σε

μειονεκτικότερη θέση σε σχέση με τον στόχο επίτευξης του

θηλασμού»

 

Μη ομαλή συμπεριφορά του νεογνού στο στήθος

Καθυστέρηση στην εμφάνιση της γαλακτογένεσης >72 ώρες

Πιο έντονο πέτρωμα του στήθους

Πόνος της λεχώνας

Δυσκολίες πρόσληψης του στήθους λόγω του χειρουργικού τραύματος

Μεγάλη απώλεια βάρους ( >10%)

Δυσκολία στην πρόσληψη βάρους κατά τις πρώτες 25 μέρες

Μεγαλύτερη πιθανότητα για κατάθλιψη λοχείας

 

Ευαισθησία στο κλάμα του μωρού μας

 

6 μητέρες μετά από καισαρική ρουτίνας/ 6 μετά από ΦΤ

Έκαναν λειτουργικές μαγνητικές εγκεφάλου, 2 με 4 εβδομάδες μετά τη γέννα

Όσες γέννησαν με καισαρική ήταν λιγότερο ανταποδοτικές στο κλάμα του δικού τους μωρού

Όσες γέννησαν με ΦΤ ήταν περισσότερο ευαίσθητες στα σημάδια του μωρού τους

«Οι περιοχές του εγκεφάλου που έχουν να κάνουν με την συναίσθηση, το κίνητρο, το ξύπνημα, την επιβράβευση και τη δημιουργία συνηθειών, ήταν όλες πιο ενεργοποιημένες στις μητέρες μετά από ΦΤ»

Οι εγκεφαλικές απαντήσεις της μητέρας προς το παιδί της επηρεάζονται αρνητικά από την καισαρική

 

Με καισαρική γεννήθηκα και δεν έπαθα τίποτε από τα παραπάνω που γράφει. Ούτε και η μητέρα μου επίσης.

 

Ειλικρινά τόση επιμονή κατά των καισαρικών δεν την καταλαβαίνω. Ίσως, όπως είπα και πριν, γεννήθηκα με αυτό το τρόπο και υποσυνείδητα δεν θεωρώ την καισαρική τόσο τραγική. Αντιθέτως αν μου πει ο γιατρός, σαν έρθει η ώρα, ότι πρέπει να κάνουμε καισαρική, δεν θα στεναχωριόμουν ούτε στο τόσο επειδή θα χάσω την εμπειρία του φυσικού τοκετού. Και να πω την αλήθεια, ούτε με ενθουσιάζει η ιδέα.

 

Πιθανότατα η απάντησή μου θα φέρει αντιδράσεις, αλλά δε πειράζει. Δεν προπαθώ να πείσω κανέναν για το τι πιστεύω και κανένας δε θα με πείσει για το αντίθετο.

 

Και όσον αφορά τα βίντεο που είδα, συγκινητικά μεν ειδικά στο τέλος, αλλά ένα σουτιέν μπορούσαν να φορέσουν και να μην μένουν ολοτσίτσιδες. Δεν είναι καθόλου ωραίο το θέαμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

[url=

]
[/url

 

Άλλο ένα βιντεάκι τοκετού με ύπνωση. Δεν φαίνεται πάρα πολύ χαλαρή κ αυτή η μαμα; Πως να γίνεται άραγε; Μου έχει κάνει εντύπωση. Υπάρχει κοπέλα που να έχει γεννήσει έτσι εδώ; Εφαρμόζεται κάπου στην Ελλάδα; Δεν το έχω συναντήσει πουθενά...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα συμφωνήσω με την Melina22 και θα προσθέσω , τι εννοούμε φυσιολογικό τοκετό και τι όχι ?

Απο τη στιγμή που μια γυναίκα θα κλείσει ραντεβού για να γεννήσει, κάνοντας επομένως πρόκληση τοκετού με φάρμακα και διάφορα άλλα ακόμη και αν ο τοκετός μπορεί να εξελιχθεί από τον κόλπο, παύει να είναι φυσιολογικός!! Πολλές μητέρες λένε όλα πήγαιναν καλά στην εγκυμοσύνη ΑΛΛΑ στον τοκετό προέκυψε αυτό ή το άλλο ....κ.α. ακούω συνεχώς το εξής οτι η εγκυμοσύνη ήταν ομαλή κανένα πρόβλημα δεν είχε παρουσιαστεί αλλά κατά την διάρκεια του τοκετού παρουσιάστηκε πρόβλημα και κατέληξε σε καισαρική , μήπως το πρόβλημα προέκυψε γιατί κάναμε παρεμβολές στην φυσική εξέλιξη των πραγμάτων ?

Όσο περισσότερο παρεμβαίνουμε σε κάθε τι φυσιολογικό τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να έχουμε αρνητικά αποτελέσματα ! ! Έχουν ενοχοποιηθεί πολλά φάρμακα που χρησιμοποιούνται για γρήγορο τοκετό ,πρόκληση κτλ κτλ .Στο εξωτερικό πάντως οι μαίες βρίσκονται μόνες τους στον φυσιολογικό τοκετό και καλούν γιατρό μόνο αν το κρίνει η μαία απαραίτητο . Τα ποσοστά των γυναικών που κάνουν καισαρική είναι πολύ μικρότερα από ότι είναι στην Ελλάδα ...

Τα video με τον τοκετό παραπάνω είναι όντως συγκλονιστικά !

Link to comment
Share on other sites

 

Και αυτό είναι το μόνο που βρήκα σε μαιευτήριο στο οποίο όμως αφήνουν την μαμά να γεννήσει στη στάση που θέλει η ίδια χωρίς να είναι ξαπλωμένη με τα πόδια ανοιχτά κ δεμένα.... Πολύ καλό.. Τι καλά που θα ήταν να το εφάρμοζαν κ εδώ..

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά τόση επιμονή κατά των καισαρικών δεν την καταλαβαίνω. Ίσως, όπως είπα και πριν, γεννήθηκα με αυτό το τρόπο και υποσυνείδητα δεν θεωρώ την καισαρική τόσο τραγική. Αντιθέτως αν μου πει ο γιατρός, σαν έρθει η ώρα, ότι πρέπει να κάνουμε καισαρική, δεν θα στεναχωριόμουν ούτε στο τόσο επειδή θα χάσω την εμπειρία του φυσικού τοκετού. Και να πω την αλήθεια, ούτε με ενθουσιάζει η ιδέα.

 

Πιθανότατα η απάντησή μου θα φέρει αντιδράσεις, αλλά δε πειράζει. Δεν προπαθώ να πείσω κανέναν για το τι πιστεύω και κανένας δε θα με πείσει για το αντίθετο.

 

Και όσον αφορά τα βίντεο που είδα, συγκινητικά μεν ειδικά στο τέλος, αλλά ένα σουτιέν μπορούσαν να φορέσουν και να μην μένουν ολοτσίτσιδες. Δεν είναι καθόλου ωραίο το θέαμα.

 

Συμφωνώ σε όλα...

Εκθειάζουμε τη "φυσιολογική" γέννα, δαιμονοποιούμε την καισαρική και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

φυσιολογικός τοκετός στο σπίτι... προσέξτε τη μητέρα αμέσως μετά τη γέννα, δεν φαίνεται καθόλου άρωστη ή ταλαιπορημένη το βλέμμα της έχει αυτό που λέμε απόλυτη ευτυχία...

http://www.youtube.com/watch?v=ibaj6ppWK9M&feature=related

 

τοκετός στο νερό, προσέξτε την ηρεμία στο πρόσωπο της μητέρας... και το νερό... δεν υπάρχει ίχνος αίματος (το παρόν βίντεο μπορούν να παρακολουθήσουν και οι πιο φοβητσιάρες):

 

 

φυσιολογικοί τοκετοί δυδίμων και τριδύμων! (κατάληλο για όλους):

 

 

τοκετός με καισαρική τομή... προσοχή οι εικόνες είναι πολύ σκληρές

 

 

 

 

 

 

 

 

Τα βιντεάκια για κάποιο λόγο δεν μου ανοίγουν και δεν μπορώ να τα δω, αλλά γιατί προδιαθέτουμε τον "αναγνώστη" ότι οι φυσιολογικές γέννες είναι ήρεμες και οι μητέρες ευτυχισμένες, ενώ η καισαρική παραπέμπει σε σκληρές εικόνες? Εγχείριση είναι, προφανώς και θα δούμε αίματα. Η μητέρα δηλαδή που έκανε καισαρική δεν μπορεί να είναι ήρεμη και ευτυχισμένη? Ή μια φυσιολογική γέννα δεν μπορεί να εξελιχθεί σε τραυματική εμπειρία?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Τα βιντεάκια για κάποιο λόγο δεν μου ανοίγουν και δεν μπορώ να τα δω, αλλά γιατί προδιαθέτουμε τον "αναγνώστη" ότι οι φυσιολογικές γέννες είναι ήρεμες και οι μητέρες ευτυχισμένες, ενώ η καισαρική παραπέμπει σε σκληρές εικόνες? Εγχείριση είναι, προφανώς και θα δούμε αίματα. Η μητέρα δηλαδή που έκανε καισαρική δεν μπορεί να είναι ήρεμη και ευτυχισμένη?

 

Γιατί δεν σου ανοίγουν; Για περίμενε θα πατήσω να δω μήπως μπλόκαραν γιατί μέχρι τώρα τα έβλεπα..

 

Κ στην καισαρική μπορεί να είναι η μητέρα ήρεμη κ ευτυχισμένη κ φυσικά θα είναι από τις ομορφότερες στιγμές της ζωής της γιατί γέννησε το μωράκι της...

 

Δεν ξέρω αν είδες από την αρχή την κουβέντα αλλά δεν δαιμονοποιεί κανείς κάτι απλά λέμε ότι αν δεν συντρέχει ιατρικός λόγος καλό είναι να μην χειρουργείται μια γυναίκα κ καλό θα είναι να είναι ενημερωμένη για το τι είναι η καισαρική κ να μην παραπληροφορείται...Μέσα στην παραπληροφόρηση εντάσσεται όχι μόνο η παραποίηση αλλά κ η απόκρυψη στοιχείων...κάτι που ίσως βολεύει ορισμένους γιατρούς..

 

Αν ενημερωθεί σωστά από τον γιατρό της (όχι επειδή της είπε μια φίλη ότι δεν πονά) κ πάλι το επιθυμεί είναι δικαίωμά της.

 

Επίσης εγώ προσωπικά τόνισα το πόσο άσχημο είναι να έχει όλες τις προϋποθέσεις να γεννήσει φυσιολογικά κ να πέφτει θύμα εκμετάλλευσης... Κοινώς να την κοροιδέψει ο γιατρός της κ να την οδηγήσει σε κάτι που δεν θέλει χωρίς λόγο... κάτι το οποίο προφανώς συμβαίνει αφού έχουμε φτάσει να αντιμετωπίζεται 1 στις 2 γέννες ως παθολογική ενώ το ποσοστό θα έπρεπε να είναι πολύ μικρότερο.

 

Τώρα γιατί όλα αυτά ενοχλούν δεν μπορώ να καταλάβω...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν σου ανοίγουν; Για περίμενε θα πατήσω να δω μήπως μπλόκαραν γιατί μέχρι τώρα τα έβλεπα..

 

Κ στην καισαρική μπορεί να είναι η μητέρα ήρεμη κ ευτυχισμένη κ φυσικά θα είναι η ομορφότερη στιγμή της ζωής της γιατί γέννησε το μωράκι της...Δεν ξέρω αν είδες από την αρχή την κουβέντα αλλά δεν δαιμονοποιεί κανείς κάτι απλά λέμε ότι αν δεν συντρέχει ιατρικός λόγος καλό είναι να μην χειρουργείται μια γυναίκα κ καλό θα είναι να είναι ενημερωμένη για το τι είναι η καισαρική κ να μην παραπληροφορείται...Μέσα στην παραπληροφόρηση εντάσσεται όχι μόνο η παραποίηση αλλά κ η απόκρυψη στοιχείων... Αν ενημερωθεί σωστά από τον γιατρό της (όχι επειδή της είπε μια φίλη ότι δεν πονά) κ πάλι το επιθυμεί είναι δικαίωμά της.

 

Επίσης εγώ προσωπικά τόνισα το πόσο άσχημο είναι να έχει όλες τις προϋποθέσεις να γεννήσει φυσιολογικά κ να πέφτει θύμα εκμετάλλευσης... Κοινώς να την κοροιδέψει ο γιατρός της κ να την οδηγήσει σε κάτι που δεν θέλει χωρίς λόγο..

 

Τώρα γιατί όλα αυτά ενοχλούν δεν μπορώ να καταλάβω...

 

Μήπως δεν ανοίγουν επειδή δεν είμαι εγγεγραμμένη στο youtube?

 

Με τη φράση που έκανα bold συμφωνώ απολύτως.

Απλώς δεν μου άρεσε που τονιζόταν στην περιγραφή των videos ότι φ.τ=ηρεμία και γαλήνη, ενώ κ.τ.=σκληρές εικόνες. Επίσης σε πολλές συζητήσεις εδώ μέσα, η καισαρική παρουσιάζεται σαν κάτι το φοβερό και τρομερό που πρέπει να το αποφύγεις πάσει θυσία. (Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να απομονώσω συγκεκριμένα Posts)

Δεν λέω, προφανώς και αν όλα βαίνουν καλώς εννοείται ότι μια γυναίκα θα έπρεπε να προχωρήσει σε φ.τ. Αν όμως υπάρχει πρόβλημα ή έστω μια σοβαρή υποψία προβλήματος ή επιπλοκής, θα έπρεπε να προχωράει σε καισαρική χωρίς να έχει τύψεις και χωρίς να φοβάται ότι δεν θα βιώσει τη διαδικασία της γέννησης του μωρού ή ότι δεν θα δεθεί με το μωρό ή ότι δεν θα μπορέσει να θηλάσει, ή ότι το μωρό θα έχει προβλήματα μετά ή ότι η ίδια μπορεί να πάθει κάτι κτλ (εκεί έγκειται η δαιμονοποίηση που είπα)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως δεν ανοίγουν επειδή δεν είμαι εγγεγραμμένη στο youtube?

 

Με τη φράση που έκανα bold συμφωνώ απολύτως.

Απλώς δεν μου άρεσε που τονιζόταν στην περιγραφή των videos ότι φ.τ=ηρεμία και γαλήνη, ενώ κ.τ.=σκληρές εικόνες. Επίσης σε πολλές συζητήσεις εδώ μέσα, η καισαρική παρουσιάζεται σαν κάτι το φοβερό και τρομερό που πρέπει να το αποφύγεις πάσει θυσία. (Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να απομονώσω συγκεκριμένα Posts)

Δεν λέω, προφανώς και αν όλα βαίνουν καλώς εννοείται ότι μια γυναίκα θα έπρεπε να προχωρήσει σε φ.τ. Αν όμως υπάρχει πρόβλημα ή έστω μια σοβαρή υποψία προβλήματος ή επιπλοκής, θα έπρεπε να προχωράει σε καισαρική χωρίς να έχει τύψεις και χωρίς να φοβάται ότι δεν θα βιώσει τη διαδικασία της γέννησης του μωρού ή ότι δεν θα δεθεί με το μωρό ή ότι δεν θα μπορέσει να θηλάσει, ή ότι το μωρό θα έχει προβλήματα μετά ή ότι η ίδια μπορεί να πάθει κάτι κτλ (εκεί έγκειται η δαιμονοποίηση που είπα)

 

Συμφωνώ απόλυτα με όλα τα παραπάνω.

 

Και εγώ δεν ξέρω πώς θα γεννήσω θέλω φυσιολογικά αλλά αν δεν προκύψει δεν θα νιώσω καθόλου τύψεις... Ούτε σημαίνει ότι συμβαίνουν πάντα όλα όσα αναφέρονται κ μαζεμένα σε μια γυναίκα...απλά δείχνει συγκεντρωμένα στοιχεία για τα αρνητικά της καισαρικής...κ επειδή ρώτησαν τα παρέθεσα.

 

Όσο για τα βιντεάκια πράγματι είναι λίγο "σκληρό" το βίντεο της καισαρικής με την έννοια ότι δεν έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε κάτι τέτοιο αλλά γι αμένα ( που τα αίματα κ το άνοιγμα δεν με σοκάρουν) το πιο αρνητικό ήταν ότι δεν δόθηκε στη μαμά το μωράκι (ίσως η αναισθησία ήταν ολική) κ το κλίμα ήταν πολύ πιο ψυχρό σε σχέση με τα υπόλοιπα. Αυτό μόνο κ μόνο με βάση το συναίσθημα το οποίο άφησε κ για την μητέρα κ για το μωρό ήταν για μένα που έκναε την μεγάλη διαφορά...Σε ένα άλλο βίντεο όπου φέρονται πιο όμορφα στο μωράκι κ το δίνουν στη συνέχεια στην μαμά του το κλίμα σίγουρα είναι πολύ καλύτερο...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Και όσον αφορά τα βίντεο που είδα, συγκινητικά μεν ειδικά στο τέλος, αλλά ένα σουτιέν μπορούσαν να φορέσουν και να μην μένουν ολοτσίτσιδες. Δεν είναι καθόλου ωραίο το θέαμα.

 

Ναι και λίγο μεικ απ επίσης και λίγη μάσκαρα έπρεπε να έχουν βάλει...

Καλά πλάκα μας κάνεις;

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

Ναι και λίγο μεικ απ επίσης και λίγη μάσκαρα έπρεπε να έχουν βάλει...

Καλά πλάκα μας κάνεις;

 

Έλεγα να μην πω κάτι για το συγκεκριμένο αλλά συμφωνώ! όντως βρε παιδιά από πότε μας φαίνεται άσχημο το γυναικείο στήθος; Δηλαδή γεννάνε οι γυναίκες μήπως να μας ρωτήσουν κ για το τι χρώμα θα βάλουν για να μας αρέσει; Εν τω μεταξύ φαίνονται όλα από κάτω, το στήθος είναι αυτό που ενόχλησε;; :lol::lol:

 

Σε κάποια πάντως φοράνε κάτι από πάνω δεν ξέρω αν τα είδατε...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Ναι και λίγο μεικ απ επίσης και λίγη μάσκαρα έπρεπε να έχουν βάλει...

Καλά πλάκα μας κάνεις;

 

Σιγά μη σας κάνω πλάκα. Και σε παρακαλώ πολύ, δεν απευθύνθηκα προσωπικά σε καμία. Αντίθετα με αυτό που κάνεις εσύ και ειρωνεύεσαι χωρίς σεβασμό. Αν εμένα δε μου αρέσει το θέαμα δικαίωμά μου και λογαριασμό δε δίνω ούτε σε εσένα, ούτε σε κανένα.

 

Έλεγα να μην πω κάτι για το συγκεκριμένο αλλά συμφωνώ! όντως βρε παιδιά από πότε μας φαίνεται άσχημο το γυναικείο στήθος; Δηλαδή γεννάνε οι γυναίκες μήπως να μας ρωτήσουν κ για το τι χρώμα θα βάλουν για να μας αρέσει; Εν τω μεταξύ φαίνονται όλα από κάτω το στήθος είναι αυτό που ενόχλησε;; :lol::lol:

 

Σε κάποια πάντως φοράνε κάτι από πάνω δεν ξέρω αν τα είδατε...

 

Το να είμαι ντιπ για ντιπ γυμνή μπροστά σε μια κάμερα, να γεννάω με άλλα 3 με 5 άτομα μέσα, συγνώμη αλλά δε θα το δεχόμουν. Θα ντρεπόμουν, πως το λένε.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη σας κάνω πλάκα. Και σε παρακαλώ πολύ, δεν απευθύνθηκα προσωπικά σε καμία. Αντίθετα με αυτό που κάνεις εσύ και ειρωνεύεσαι χωρίς σεβασμό. Αν εμένα δε μου αρέσει το θέαμα δικαίωμά μου και λογαριασμό δε δίνω ούτε σε εσένα, ούτε σε κανένα

 

Εννοείται πως δεν θα δώσεις λογαριασμό πουθενά. Απλά δεν γίνεται η άλλη να γενάει και εμείς να ασχολούμαστε με αυτό. Αν η άλλη νιώθει πιο άνετα δηλαδή θα βάλει κάτι για να είναι πιο ωραίο το θέαμα;; Εξάλλου οι περισσότεροι ασχολούνται με το πως βγαίνει το μωρό και όχι με το πως είναι η μητέρα..

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να είμαι ντιπ για ντιπ γυμνή μπροστά σε μια κάμερα, να γεννάω με άλλα 3 με 5 άτομα μέσα, συγνώμη αλλά δε θα το δεχόμουν. Θα ντρεπόμουν, πως το λένε.

 

Το ότι θα ντρεπόσουν όμως δεν σημαίνει ότι θα ήταν κ άσχημο το θέαμα της γέννας σου έτσι δεν είναι;

 

Εγώ αν σε έβλεπα σίγουρα δεν θα μου φαινόσουν άσχημη... Όπως κ να είναι το σώμα μιας μαμάς εκείνη την ώρα είναι τόσο όμορφο όλο αυτό που συμβαίνει που κ το σώμα της γίνεται όμορφο κ αξιοθαύμαστο...ακόμα κ αν δεν είναι με βάση τα προσωπικά κριτήρια του καθένα το ιδανικό...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Με καισαρική γεννήθηκα και δεν έπαθα τίποτε από τα παραπάνω που γράφει. Ούτε και η μητέρα μου επίσης.

 

Ειλικρινά τόση επιμονή κατά των καισαρικών δεν την καταλαβαίνω. Ίσως, όπως είπα και πριν, γεννήθηκα με αυτό το τρόπο και υποσυνείδητα δεν θεωρώ την καισαρική τόσο τραγική. Αντιθέτως αν μου πει ο γιατρός, σαν έρθει η ώρα, ότι πρέπει να κάνουμε καισαρική, δεν θα στεναχωριόμουν ούτε στο τόσο επειδή θα χάσω την εμπειρία του φυσικού τοκετού. Και να πω την αλήθεια, ούτε με ενθουσιάζει η ιδέα.

Κι εγώ με καισαρική γεννήθηκα και ο αδερφός μου το ίδιο. Μια χαρά έχουμε δεθεί με τη μάνα μας και δεν έχουμε πάθει τίποτα, ούτε αλλεργίες, ούτε διαβήτη, ο δε αδερφός μου θήλαζε αποκλειστικά και με μεγάλο ενθουσιασμό για περισσότερο από 1 χρόνο.

 

Κι εγώ με φυσιολογικό τοκετό ήταν να γεννήσω και την τελευταία εβδομάδα ...στράβωσε το αμπέλι και καταλήξαμε στην καισαρική. Καθόλου δεν με ένοιαξε που έχασα την "εμπειρία" του φ.τ. Όσο για τις υπόλοιπες παρενέργειες, ούτε σημαντική απώλεια αίματος είχα, ούτε λοίμωξη έπαθα, ούτε πυρετό ανέβασα, ούτε στο θηλασμό δυσκολεύτηκα. Τώρα τι λένε οι έρευνες δεν ξέρω, πάντως η εμπειρία μου ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ. Αν κάποιος με είχε ενημερώσει για αυτές τις πιθανές παρενέργειες, μπορεί να μην είχα ακούσει το γιατρό μου και να είχα επιμείνει να γεννήσω φυσιολογικά, με πολύ χειρότερα αποτελέσματα (ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω)!

Link to comment
Share on other sites

το πιο αρνητικό ήταν ότι δεν δόθηκε στη μαμά το μωράκι (ίσως η αναισθησία ήταν ολική) κ το κλίμα ήταν πολύ πιο ψυχρό σε σχέση με τα υπόλοιπα. Αυτό μόνο κ μόνο με βάση το συναίσθημα το οποίο άφησε κ για την μητέρα κ για το μωρό ήταν για μένα που έκναε την μεγάλη διαφορά...

Συγγνώμη, αλλά πώς μπορείς να ξέρεις εσύ τι συναίσθημα άφησε για τη μητέρα και το μωρό; Ήσουν παρούσα; Τους ρώτησες; Παρατήρησες τι συνέβει στη συνέχεια; Γιατί κι εγώ με ολική γέννησα και το μωράκι μου το είδα μερικές ώρες αργότερα, αλλά τα συναισθήματά μου ήταν 100% θετικά. Το μωρό επίσης είναι δεμένο μαζί μου όπως κάθε νεογέννητο με την μανούλα του. Ούτε και είμαι "λιγότερο ανταποδοτική" στο κλάμα του, όπως βλακωδώς υποστηρίζει η έρευνα που αναφέρεις πιο πάνω. Μια χαρά το ακούω, μια χαρά ανταποκρίνομαι, και όταν το μωρό κλαίει, σταματάει με το που το παίρνω αγκαλιά, ενίοτε και με το που ακούει τη φωνή μου. Δεν ξέρω τι περισσότερο θα μπορούσα να του προσφέρω.

 

Γενικά νομίζω ότι είμαστε πάρα πολύ καλά, και δεν θα κερδίζαμε ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ από έναν φυσιολογικό τοκετό, εκτός από έξτρα στρεσάρισμα. Συνεπώς δεν χρειάζεται να μας λυπάσαι.

 

Υ.Γ. Εγώ φορούσα μάσκαρα όταν γέννησα, κρίμα που δεν με τράβαγε κανείς βίντεο! :wink::cool:

Link to comment
Share on other sites

Οκ στο σύγχρονο κόσμο μόνο τα παιδάκια πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης....!!! κ θα ρωτήσουμε τις φίλες μας να μας πουν την γνώμη τους για να ενημερωθούμε επιστημονικά κ έγκυρα ή θα αδιαφορήσουμε για την οποιδήποτε έρευνα ή θα εστιάσουμε εφόσον δεν μας αρέσουν όσα λέγονται στο μοναδικό σημείο της μέσα από χίλια δύο που αναφέρθηκαν, το οποίο δεν μας άρεσε.......

Οι έρευνες που παρέθεσες μπάζουν από παντού. Δεν πρόκειται για κάτι που δεν μου άρεσε, πρόκειται για βασικά στατιστικά και μεθοδολογικά λάθη. Μια λανθασμένη έρευνα έχει την ίδια αξία με τη γνώμη του πάσα ένα, δεν έχει μεγαλύτερη βαρύτητα επειδή και καλά είναι "έρευνα". Αν θες να υποστηρίξεις τις απόψεις σου με επιχειρήματα, θα ήταν προτιμότερο να μην παραθέτεις αποτελέσματα ερευνών αμφιβόλου ποιότητας.

 

Το γενικότερο θέμα με τις έρευνες είναι πρώτον άλλα λέει η μία έρευνα άλλα η άλλη (συνεπώς κάποιες αν όχι όλες λένε ψέμματα) και δεύτερον ότι είναι δύσκολο να πάρεις στα σοβαρά μια έρευνα που συμπεράσματά της διαφωνούν με την προσωπική σου εμπειρία.

 

Επίσης εγώ προσωπικά τόνισα το πόσο άσχημο είναι να έχει όλες τις προϋποθέσεις να γεννήσει φυσιολογικά κ να πέφτει θύμα εκμετάλλευσης... Κοινώς να την κοροιδέψει ο γιατρός της κ να την οδηγήσει σε κάτι που δεν θέλει χωρίς λόγο... κάτι το οποίο προφανώς συμβαίνει αφού έχουμε φτάσει να αντιμετωπίζεται 1 στις 2 γέννες ως παθολογική ενώ το ποσοστό θα έπρεπε να είναι πολύ μικρότερο.

"Προφανώς" δεν συμβαίνει τίποτα, αυτά τα βγάζεις από το μυαλό σου. Και όχι μόνο αυτό, αλλά γίνεσαι και προσβλητική απέναντι στις γυναίκες που επιλέγουν την καισαρική χωρίς να υπάρχει ιατρικός λόγος, γιατί υπονοείς ότι ο μόνος λόγος που την επιλέγουν είναι επειδή έπεσαν θύματα εκμετάλλευσης.

 

Για μένα δεν είναι τραγικό να αντιμετωπίζεται μια γέννα ως παθολογική ενώ δεν είναι. Τραγικό είναι να μην αντιμετωπίζεται ως παθολογική ενώ είναι. Χίλιες φορές καλύτερα μια καισαρική που δεν είναι απαραίτητη, παρά ένας φυσιολογικός τοκετός που καλύτερα να μην γινόταν.

 

Και στην τελική, αν ο γιατρός σου σε παραπλανεί ως προς το θέμα της καισαρικής, μάλλον θα σε παραπλανεί και με άλλους τρόπους, συνεπώς το πρόβλημά σου είναι πολύ μεγαλύτερο από το είδος του τοκετού που θα έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Χίλιες φορές καλύτερα μια καισαρική που δεν είναι απαραίτητη, παρά ένας φυσιολογικός τοκετός που καλύτερα να μην γινόταν.

 

Συμφωνώ σε αυτό.

 

Επίσης (άσχετο με το θέμα μας, αλλά μιας και σχολιάστηκε) όταν είχα δει κάποιο ντοκυμαντέρ στο Μακεδονια με γέννες στο σπίτι, οι γυναίκες ήταν εντελώς γυμνές και για να είμαι ειλικρινής δεν μου άρεσε το θέαμα. Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν είναι ή δεν είναι ωραίο το σώμα της γυναίκας που γεννάει, αλλά όταν δεν υπάρχει αναγκαιότητα για κάτι τέτοιο και εκείνες επιλέγουν να είναι ολόγυμνες μπροστά σε συνεργείο, μου κάνει λίγο από επίδειξη. Είναι σαν να πας να θηλάσεις και μιας και είναι γυμνό το στήθος, να γδύνεσαι ολόκληρη. Κάπως έτσι το αντιλήφθηκα (προσωπική μου γνώμη).

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Οι έρευνες που παρέθεσες μπάζουν από παντού. Δεν πρόκειται για κάτι που δεν μου άρεσε, πρόκειται για βασικά στατιστικά και μεθοδολογικά λάθη. Μια λανθασμένη έρευνα έχει την ίδια αξία με τη γνώμη του πάσα ένα, δεν έχει μεγαλύτερη βαρύτητα επειδή και καλά είναι "έρευνα". Αν θες να υποστηρίξεις τις απόψεις σου με επιχειρήματα, θα ήταν προτιμότερο να μην παραθέτεις αποτελέσματα ερευνών αμφιβόλου ποιότητας.

 

 

Tα όσα παρέθεσα ήταν μέρος μιας παρουσίασης του κ Παπαβέντση η οποία εμπεριέχει διάφορα αποτελέσματα. Εγώ αντέγραψα ένα κομμάτι της (αν θέλει κάποιος να την δει ολοκληρωμένη κ να έχει πιο καλή εικόνα είναι εδώhttp://www.birthchoices.gr/category/events/.)

 

Από όλα όσα μετέφερα εστίασες στο τελευταίο μόνο σημείο, το οποίο χρησιμοποίησες για να την ακυρώσεις ολοκληρωτικά. Αν την διαβάσεις ολόκληρη θα δεις ότι έχει πάρα πολλά στοιχεία όπως αυτό -Τριπλάσιος κίνδυνος να πεθάνουν στον πρώτο μήνα της ζωής τους (CDC, USA)-40% μεγαλύτερη πιθανότητα για υποστήριξη της αναπνοής στη γέννηση

 

που έχουν κάνουν με πολύ μεγαλύτερα δείγματα,

 

όπως λέει To Κέντρο Ελέγχου Νοσημάτων των ΗΠΑ κατέληξε σε αυτόν τον κίνδυνο το 2009, αφού μελέτησε δεδομένα από 5.7 εκατομμύρια γεννήσεις

 

"Απ΄οσο ξέρω ο κ Παπαβέντσης είναι κ επιστημονικός συνεργάτης του συγκεκριμένου φόρουμ οπότε μπορεί κ ο ίδιος να μιλήσει αν θέλει για την δουλειά του σε αυτό το θέμα. Εγώ δεν είμαι ειδικός για να μπω σε αυτή την διαδικασία. (Καλό είναι πάντως να μην ακυρώνουμε με τόση ευκολία την δουλειά ενός σοβαρού ανθρώπου μόνο κ μόνο επειδή δεν ταιριάζει με την προσωπική μας θέση...εννοείται πως αυτός δεν είναι τρόπος να κριθεί μια εργασία.)

είναι δύσκολο να πάρεις στα σοβαρά μια έρευνα που συμπεράσματά της διαφωνούν με την προσωπική σου εμπειρία.

 

Παρόλα αυτά μπορείς αν θες να υποστηρίξεις εσύ την θέση σου δίνοντάς μας αποτελέσματα μιας σοβαρής όπως λες έρευνας. Επίσης βρες αν θες περιπτώσεις που δεν υπάρχει ιατρικός λόγος για να γίνει μια καισαρική κ παρόλα αυτά η ιατρική κοινότητα υποστηρίζει ότι είναι καλό να γίνεται. Εγώ όπου έχω κοιτάξει πουθενά δεν αναφέρεται επίσημα κάτι τέτοιο. Πάντα τονίζεται ότι πρόκειται για επέμβαση ανάγκης που γίνεται υπό ιατρικές προϋποθέσεις κ όχι για πλάκα.

 

 

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=3226

Γράφει: Χηνιάδης Χ. Χάρης, Μαιευτήρας-Χειρουργός Γυναικολόγος

 

Τελικά στην Ελλάδα πραγματοποιούνται περισσότερες καισαρικές τομές απʼ ότι θα έπρεπε;

 

Καταρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσουμε μια και καλή πως υπό φυσιολογικές συνθήκες ο τρόπος επιλογής γέννησης ενός παιδιού είναι ο φυσιολογικός τοκετός. Η καισαρική κανονικά γίνεται για καθαρά ιατρικούς λόγους. Βέβαια σε ανεπτυγμένες χώρες όπως η Ελλάδα το ποσοτό των καισαρικών τείνει να αυξηθεί καθώς όλο και περισσότερες μητέρες προτιμούν να αποφύγουν την οδυνηρή όπως νομίζουν διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού...

 

http://www.babyspace.gr/Article/all-about-caesarian/119-771.html

Η καισαρική δεν είναι εναλλακτική λύση για τον φυσιολογικό τοκετό. Είναι χειρουργική επέμβαση που κρύβει κινδύνους επιπλοκών και εφαρμόζεται μόνο όταν υπάρχουν σοβαροί ιατρικοί λόγοι που καθιστούν αδύνατο τον φυσιολογικό τοκετό. Ο Σύλλογος Επιστημόνων Μαιών και Μαιευτών Αθήνας εξηγεί περισσότερα....

 

 

http://www.childbirthconnection.org/article.asp?ck=10312

 

Out of concern for rising cesarean rates and reduced access to vaginal birth after cesarean (VBAC), Childbirth Connection carried out a systematic review of several hundred studies that compared harms of cesarean and vaginal birth. The evidence is clear: unless there is a compelling and well-supported reason for cesarean section, vaginal birth is the safest way for women to give birth and babies to be born.

 

Vaginal birth is far safer overall for mothers and babies. Although cesarean section is safer now than in the past, it is major abdominal surgery and poses many extra risks for mothers and babies in comparison with vaginal birth.

 

http://www.kmyrillas.gr/obstetrics/childbirth/caesarean-section.html

Μαιευτήρας Χειρουργός Γυναικολόγος Κωνσταντίνος Μυρίλλας M.R.C.OG

 

Η καισαρική τομή είναι μία χειρουργική επέμβαση η οποία επιτελείται όταν ο φυσιολογικός τοκετός είναι αδύνατος ή εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία της μητέρας ή του εμβρύου...

 

 

"Προφανώς" δεν συμβαίνει τίποτα, αυτά τα βγάζεις από το μυαλό σου.

 

Μάλλον δεν τα βγάζω κ τόσο από το μυαλό μου...

 

http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=166905

 

"Οι μισές Ελληνίδες γεννούν τα παιδιά τους με χειρουργική επέμβαση και όχι με φυσιολογικό τοκετό, ιδίως στα ιδιωτικά μαιευτήρια...."

 

"Στην Ελλάδα το ποσοστό των καισαρικών τομών εκτιμάται ότι αγγίζει το 47,3%! Οπερ σημαίνει ότι οι μισοί τοκετοί στη χώρα μας γίνονται με αυτή τη μέθοδο. Παρ' ότι το θέμα είχε θίξει ο πρώην υπουργός Υγείας κ. Αλ. Παπαδόπουλος μιλώντας στη Βουλή στις αρχές του 2001, προκαλώντας μεγάλο θόρυβο, η εικόνα δεν βελτιώθηκε στο ελάχιστο. Μάλλον το αντίθετο συνέβη... Τα παραπάνω στοιχεία προκύπτουν από έρευνα που δημοσιεύθηκε στην Ευρωπαϊκή Επιθεώρηση Δημόσιας Υγείας (European Journal of Public Health) τον περασμένο Μάιο. H έρευνα, η οποία βασίστηκε σε στοιχεία που συγκέντρωσαν οι συντάκτες της από δύο κρατικά και ένα ιδιωτικό μαιευτήριο της Ελλάδας, διενεργήθηκε από ομάδα επιστημόνων της London School of Economics (LSE), με επικεφαλής τον καθηγητή κ. H. Μόσιαλο."

 

http://www.copsidas.gr/el/content/3-childbirth

"Δυστυχώς σήμερα, καίρια θέση έχει λάβει η καισαρική τομή, η οποία γίνεται πολλάκις εν ψυχρώ, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι ενδείξεις, που θα δικαιολογούσαν μια τέτοια παρέμβαση. Οι καισαρικές γίνονται χωρίς να υφίσταται κάποιος σοβαρός λόγος και αυτό αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα θέματα, τα οποία πρέπει να αντιμετωπιστούν άμεσα από τον κλάδο των μαιευτήρων γυναικολόγων."

 

 

http://www.gynaikologos.net/kaisariki_tomi.html

 

Πρόσφατες έρευνες γύρω από τη μαιευτική πρακτική στη χώρα μας επισημαίνουν ότι οι μισές περίπου Ελληνίδες φέρνουν στον κόσμο το παιδί τους με καισαρική τομή. Δεν αποτελεί πια έκπληξη ότι όλοι μας γνωρίζουμε τουλάχιστο μια συγγενή ή φίλη που γέννησε με καισαρική. Και ενώ τα αυξημένα ποσοστά καισαρικών τομών στη χώρα μας δεν υποδηλώνουν εξαρχής κάποια δυσλειτουργία στην παροχή μαιευτικής φροντίδας, δε μπορεί παρά να μας προβληματίζει το γεγονός ότι έχουμε κατακτήσει την «καισαρική» πρωτιά ανάμεσα στους λαούς της Ευρώπης.

 

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας θεωρεί ότι η καισαρική τομή δικαιολογείται σ' ένα ποσοστό μέχρι 15% των γεννήσεων. Βεβαίως, αυτό το ποσοστό καλύπτει μόνο τις αυστηρά ιατρικές ενδείξεις για την καισαρική επέμβαση, δηλαδή τις περιπτώσεις όπου απειλείται άμεσα η υγεία της μητέρας, του παιδιού ή και των δύο ταυτόχρονα. Δεδομένου ότι στις περισσότερες αναπτυγμένες χώρες οι «ελαφρές» ενδείξεις και ποικίλοι κοινωνικοί λόγοι ευθύνονται για ένα σημαντικό αριθμό καισαρικών, οι στατιστικές στην Ευρώπη αναδεικνύουν υψηλότερα ποσοστά, της τάξης του 20-25%. Είναι προφανές ότι, με βάση αυτούς τους αριθμούς, η Ελλάδα υπερέχει στο διπλάσιο του ευρωπαϊκού μέσου όρου όσον αφορά τη συχνότητα καισαρικών. Μάλιστα προηγείται αισθητά της επιλαχούσας Ιταλίας, στην οποία περίπου 30% των γυναικών γεννούν με τη μέθοδο της καισαρικής.

 

Η ελλιπής ιατρική ενημέρωση συμβάλλει το δικό της μερίδιο στα «φουσκωμένα» νούμερα καισαρικών. Είναι αναρίθμητοι οι μύθοι που κυκλοφορούν γύρω από την εμπειρία του τοκετού. Σε αντίθεση όμως με την κοινή αντίληψη, ο πόνος δεν αποτελεί πια αναγκαία συνθήκη για ένα φυσιολογικό τοκετό. Οι μοντέρνες τακτικές ανώδυνου τοκετού έχουν πια καταξιωθεί διεθνώς και ήδη χρησιμοποιούνται και στα ελληνικά μαιευτήρια. Από την άλλη, η καισαρική τομή παραμένει μια μεγάλη χειρουργική επέμβαση που δεν εξασφαλίζει από μόνη της ένα υγιές μωρό. Είναι επιστημονικά αποδεκτό ότι ο φυσιολογικός χωρίς προβλήματα τοκετός όχι μόνο δεν κουράζει το μωρό, αλλά απεναντίας το προετοιμάζει για την έξοδό του στον κόσμο, ενδεχομένως καλύτερα από μια προγραμματισμένη καισαρική τομή. Οι επιπόλαιες φήμες δε μπορούν παρά να διαιωνίζονται σε ένα περιβάλλον παραπληροφόρησης και επιφανειακής ενημέρωσης, που συχνά περιορίζεται στις σελίδες ενός εβδομαδιαίου περιοδικού ή στο πηγαδάκι του καφέ.

 

 

http://www.scientificamerican.com/blog/post.cfm?id=elective-cesarean-sections-are-too-2010-01-11

 

The rates of cesarean section procedures are on the rise in many countries across the globe, the authors report, and in some countries they "have reached epidemic proportions."

 

Despite medical advances and increasing access to improved obstetric care across the globe, surgical childbirths are still more risky for both mother and baby, according to an ongoing international survey by the World Health Organization (WHO).

 

A new report from the survey, which was published online today in the medical journal The Lancet, found that in Asia—in both developed and developing nations—cesarean section births only reduced risks of major complications for mother and child if they were medically recommended. Elected surgical deliveries, on the other hand, put both at greater risk.

"Cesarean section should be done only when there is a medical indication to improve the outcome for the mother or the baby," the authors of the report concluded.

 

 

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=222514

 

 

Και όχι μόνο αυτό, αλλά γίνεσαι και προσβλητική απέναντι στις γυναίκες που επιλέγουν την καισαρική χωρίς να υπάρχει ιατρικός λόγος, γιατί υπονοείς ότι ο μόνος λόγος που την επιλέγουν είναι επειδή έπεσαν θύματα εκμετάλλευσης.

 

Είπα πολλές φορές, ότι η γυναίκα έχει δικαίωμα στην κατάλληλη ενημέρωση ώστε να μην πέσει θύμα εκμετάλλευσης κ ότι πρέπει να πάρει την απόφαση (εφόσον δεν υπάρχει ιατρικός λόγος ) έχοντας γνώση της κατάστασης κ όχι ρωτώντας της φιλενάδες της. Δεν υπονόησα ότι μόνο για αυτό την επιλέγουν απλά είπα ότι εφόσον δεν ενημερώνονται πάντα, πολλές φορές την επιλέγουν και για αυτό ανάμεσα σε άλλα. Δεν προσέβαλα κανέναν. Το ότι η ενημέρωση είναι απαραίτητη όποιον τρόπο κ αν επιλέξεις είναι μια αναμφισβήτητη πραγματικότητα.

 

Για μένα δεν είναι τραγικό να αντιμετωπίζεται μια γέννα ως παθολογική ενώ δεν είναι. Τραγικό είναι να μην αντιμετωπίζεται ως παθολογική ενώ είναι.

 

Ναι το κατάλαβα ότι το να χειρουργούνται τόσοι άνθρωποι χωρίς λόγο (μιλάω για όσες γυναίκες οδηγούνται εκεί χωρίς να πρέπει κ παρά την θέλησή τους) δεν το θεωρείς άσχημο ή τραγικό ήδη από το προηγούμενο μήνυμα κ εφόσον δεν μου απάντησες ούτε κ εδώ...

(Και επειδή πραγματικά νιώθω λες κ δεν ζούμε στην ίδια χώρα με τον τρόπο που απαντάς σε όσα λέω, αν εσένα την κρίσιμη στιγμή σου πει ο γιατρός ότι το παιδί σου κινδυνεύει ενώ φυσικά δεν ισχύει, απλά επειδή έχει κανονίσει άλλο ραντεβού ή διακοπές ή επειδή βαριέται να σε περιμένει, θα του πεις "εντάξει δεν πειράζει εγώ ως ώριμη κ ικανή έχω αποφασίσει να μην κάνω καισαρική, οπότε μην μου κάνεις, παίρνω την ευθύνη πάνω μου;

 

Δεν βλέπεις πόσο ευάλωτη στον χειρισμό είναι η γυναίκα εκείνη τη στιγμή;;;

 

Αν αυτό δεν είναι απαράδεκτης μορφής εκμετάλλευση τότε τι είναι; )

 

 

Εγώ πάλι θεωρώ τραγικά κ τα 2...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά πώς μπορείς να ξέρεις εσύ τι συναίσθημα άφησε για τη μητέρα και το μωρό; Ήσουν παρούσα; Τους ρώτησες; Παρατήρησες τι συνέβει στη συνέχεια; Γιατί κι εγώ με ολική γέννησα και το μωράκι μου το είδα μερικές ώρες αργότερα, αλλά τα συναισθήματά μου ήταν 100% θετικά. Το μωρό επίσης είναι δεμένο μαζί μου όπως κάθε νεογέννητο με την μανούλα του. Ούτε και είμαι "λιγότερο ανταποδοτική" στο κλάμα του, όπως βλακωδώς υποστηρίζει η έρευνα που αναφέρεις πιο πάνω. Μια χαρά το ακούω, μια χαρά ανταποκρίνομαι, και όταν το μωρό κλαίει, σταματάει με το που το παίρνω αγκαλιά, ενίοτε και με το που ακούει τη φωνή μου. Δεν ξέρω τι περισσότερο θα μπορούσα να του προσφέρω.

 

Γενικά νομίζω ότι είμαστε πάρα πολύ καλά, και δεν θα κερδίζαμε ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ από έναν φυσιολογικό τοκετό, εκτός από έξτρα στρεσάρισμα. Συνεπώς δεν χρειάζεται να μας λυπάσαι.

 

Υ.Γ. Εγώ φορούσα μάσκαρα όταν γέννησα, κρίμα που δεν με τράβαγε κανείς βίντεο! :wink::cool:

 

Μίλησα για το συναίσθημα που άφησε σε εμένα (απ την πλευρά του θεατή)το συγκεκριμένο βίντεο σε σχέση με τη μητέρα κ το μωρό όχι για τα συναισθήματα της ίδιας της μητέρας ή του μωρού. Συγκριτικά με τα υπόλοιπα βιντεάκια τα οποία με έκαναν να αισθανθώ διαφορετικά γιατί οι μαμάδες ήταν ξύπνιες κ αγκάλιασαν τα μωρά τους με το που γεννήθηκαν.

 

Αυτό δεν σημαίνει πως όποια μαμά είδε το μωρό της αργότερα λόγω νάρκωσης δεν ένιωσε όλα αυτά που λες. Κ εγώ ίσως χρειαστεί να γεννήσω έτσι αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα είναι η πρώτη μου επαφή με το παιδί μου συγκλονιστική...

 

Τα αποτελέσματα μιας έρευνας δεν ερμηνεύονται έτσι το είπα κ παραπάνω...Μην τα παίρνεις προσωπικά... Είναι σαν να λέει μια έρευνα ότι αυτοί που καπνίζουν έχουν πιθανότητες για καρκίνο κ όποιος την διαβάζει να θεωρεί αυτομάτως ότι είναι καρκινοπαθής. Την ερμηνεύει κανείς έτσι;; Όχι βέβαια κ ούτε νιώθει άσχημα για τον εαυτό του σε σχέση με τους μη καπνίζοντες...

 

Είμαι σίγουρη ότι έχεις δώσει ότι καλύτερο για το μωράκι σου..

 

Επίσης σε καμία περίπτωση δεν σας λυπάμαι! δεν υπάρχει κανένας λόγος ούτε είπα κάτι τέτοιο πουθενά...:shock:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα ότι το να χειρουργούνται τόσοι άνθρωποι χωρίς λόγο (μιλάω για όσες γυναίκες οδηγούνται εκεί χωρίς να πρέπει κ παρά την θέλησή τους) δεν το θεωρείς άσχημο ή τραγικό ήδη από το προηγούμενο μήνυμα κ εφόσον δεν μου απάντησες ούτε κ εδώ...

Βρε κορίτσι μου, ποιες γυναίκες οδηγούνται στην καισαρική παρά τη θέλησή τους; Τι είναι αυτά που λες; Υπάρχουν γιατροί που σου κάνουν καισαρική με το έτσι θέλω; Δηλαδή ενώ θες να γενήσεις φυσιολογικά, σε δένουν πάνω σε χειρουργικό τραπέζι, σε ναρκώνουν και παίρνουν το μωρό με καισαρική; Είσαι σοβαρή;

 

Εντάξει, να δεχτώ την παραπληροφόρηση, αλλά η ιδέα της καισαρικής με το ζόρι μου φαίνεται αστεία. Το ότι πιστεύεις πως υπάρχουν γυναίκες που δεν γνωρίζουν ότι η καισαρική είναι εγχείρηση και ότι όπως κάθε εγχείρηση ενέχει ένα σχετικό κίνδυνο για τη ζωή του ασθενούς, είναι από μόνο του τραγικό -- γιατί πόσο χαζές θεωρείς τις άλλες γυναίκες; Αλλά να υποστηρίζεις ότι κάποιες κάνουν καισαρική παρά τη θέλησή τους, ε αυτό πια είναι από τα άγραφα.

 

Σου έχει περάσει από το μυαλό ότι ίσως κάποιες γυναίκες δεν φοβούνται τις χειρουργικές επεμβάσεις, ή προτιμούν το μικρό ρίσκο μιας καισαρικής από την πίεση ενός φυσιολογικού τοκετού ή απλά δεν έχουν πειστεί για τις "παρενέργειες" των καισαρικών (πράγμα που στην τελική είναι δικαίωμά τους);

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι μου, ποιες γυναίκες οδηγούνται στην καισαρική παρά τη θέλησή τους; Τι είναι αυτά που λες; Υπάρχουν γιατροί που σου κάνουν καισαρική με το έτσι θέλω; Δηλαδή ενώ θες να γενήσεις φυσιολογικά, σε δένουν πάνω σε χειρουργικό τραπέζι, σε ναρκώνουν και παίρνουν το μωρό με καισαρική; Είσαι σοβαρή;

 

 

Μετά από τόοοοοοση ανάλυση αυτό κατάλαβες ότι είπα; :shock::shock:

 

εντελώς φιλικά i rest my case!:wink::rolleyes:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι μάλλον θα γίνω δυσάρεστη με το μήνυμά μου, θα παραθέσω κι εγώ την εμπειρία μου.

Γέννησα πριν τρεις μήνες με καισαρική χωρίς να συντρέχει κανένας λόγος και μετά από δική μου επιλογή.

Όλα πήγαν άψογα,το μωράκι μου το πήρα αμέσως αγκαλιά,την ίδια μέρα θήλασα και η ανάρρωσή μου πολύ γρήγορη.Μηδέν επιπλοκές,το ίδιο απόγευμα σηκώθηκα,έφαγα και όλα καλά.

Όλες οι γνώμες σεβαστές και ο καθένας βλέπει το θέμα από την δική του οπτική γωνία.Για μένα το αποτέλεσμα μετράει, να είναι καλά το μωρό και η μαμά. Ούτε για μία στιγμή δεν μετάνιωσα που επέλεξα καισαρική και φυσικά ο γιατρός δεν μου έκανε καμμία νύξη. Ήταν καθαρά δική μου απόφαση! Δεν ήθελα να μπω στην διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού. Ήθελα να πάω προγραμματισμένα,χτενισμένη,βαμμένη και να υποδεχτώ το μωρό μου ξεκούραστη και χαλαρή όπως κι έγινε.!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...