Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

'Η εγώ τρελλάθηκα ή η δασκάλα


valia21

Recommended Posts

Ζωή, να σε ρωτήσω κάτι. Ποιο lower έδωσε η κόρη σου; Γιατί από την ιστοσελίδα του Cambridge http://www.cambridgeesol.org/exams/index.html βλέπω ότι υπάρχουν δύο εξετάσεις για FCE και FCE for schools που καταλαβαίνω ότι οδηγούν σε ισοδύναμη πιστοποίηση. Εδώ είναι και η ελληνική σελίδα http://www.cambridgeesol.gr/exams/exams-schools/fce-schools.html Αυτό ίσως λύνει το πρόβλημα της ηλικίας και θεματολογίας που αντιμετωπίζουν μικρότερα παιδιά.

 

Ίσως μπορεί και κάποια από τις καθηγήτριες να μας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η κορη μου εδωσε και πηρε το ECCE (Michigan).

Aυτο της ταιριαζε και αυτο πηραμε την αποφαση να δωσει.

Aυτο που λες εσυ ειναι το Cabridge. Αυτα τα δυο ειναι ισαξια οσο και να καποιοι προσπαθουν να περασουν το αντιθετο :wink: .

Επισης υπαρχει και το κρατικο και στο συγκεκριμενο νομιζω, τα προφορικα ειναι προαιρετικα, αλλα δεν καταλαβαινω το νοημα του να μην δωσει καποιος προφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο και τελικά ρωτώντας και την κόρη μιας φίλης μου αργότερα κατάλαβα ότι τα πιο πολλά παιδιά δίνουν το ECCE. Καλά δεν το συζητώ ότι και τα δύο πιστοποιούν το ίδιο επίπεδο στη γλώσσα. Και ούτε φυσικά σταματά η γνώση της γλώσσας με την πιστοποίηση. Αυτή μπορεί να συνεχιστεί ποικιλοτρόπως και πιο δημιουργικά έχοντας πλέον τη βασική γνώση.

 

Βέβαια μου έμεινε η απορία μου για το FCE. Μάλλον πρέπει να απευθυνθώ σε κάποια καθηγήτρια.

Link to comment
Share on other sites

Oλο το διαστημα ειχα ακουσει πολλα, οταν εμαθαν οτι η κορη μου θα εδινε για το ECCE. Δεν μπορουσαν να δεχθουν οτι σε τοσο μικρη ηλικια ειχε την δυνατοτητα οποτε εψαχναν να βρουν πραγματα για να την μειωσουν.

Προσωπικα δεν με απασχολει η οποιαδηποτε πιστοποιηση. Για εμενα μετραει ο χειρισμος της γλωσσας.

Οπως και η πιστοποιηση των Η/Υ δεν μου λεει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Mα είναι δυνατόν; Αφού η μικρή σου έχει αποκτήσει ενστικτώδη γνώση της γλώσσας με τόση τριβή. Απλώς τώρα την εμπλουτίζει και είμαι σίγουρη ότι δεν χρειάζεται να στηρίζεται στην απομνημόνευση αλλά στο ένστικτό της.

 

Η πιστοποίηση είναι λάθος να γίνεται αυτοσκοπός γιατί στερεί τη χαρά της μάθησης και δημιουργεί άγχος. Εμείς είχαμε βρει τα τεστ του ΚΕΤ και PET στο ίντερνετ και τα κάναμε σαν τυφλοσούρτη. Καλύτερα να μαθαίνεις τη γλώσσα και αν φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο δίνεις και τις εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...