Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts

Ναι βρε κουκλα μου κατανοητο. Αλλα τι μου λες καλυτερα να μεινει χ@σμενο απο το να παρω την ευθυνη (οχι εσυ-οποιος αλλος) να το αλλαξω λαθος? Χ@σμενο εχει 90% περισσοτερες πιθανοτητες να παθει ουρολοιμωξη. Εγω δεν μιλαω για νομους, εγω μιλαω για το τι ειναι σωστο και τι οχι. Οταν μια μανουλα παει το παιδι της παιδικο ενα 99% το κανει επειδη η γυναικα δουλευει ή δεν μπορει. Καλα υπαρχουν και τα κουλα του παω για καφε αλλα λεμε το σωστο. Οποτε ΠΩΣ θα φυγει βρε κουκλα μου απο την δουλεια της να παει να αλλαξει το παιδι της? Ποια λυση δινεται εδω εσεις? οι παιδαγωγοι? πειτε μου......γιατι μεχρι τωρα μονοδρομο βλεπω για τα παιδια των μαμαδων που χρησιμοποιουν δημοσιους παιδικους....

 

Τις λυσεις δε θα τις δωσω εγω ας τις δωσουν οι νηπιαγωγοι που αρνουνται να αλλαξουν πανα.Εγω κανω μια χαρα τη δουλεια μου κ δε με αφορουν οι λυσεις σε θεματα που αφορουν τις μαμαδες.Και ποιος σας λεει οτι το πρωτο μου παιδι που το ειχα στο αλλο σχολειο δεν εφευγα με οποιο κοστος απο τη δουλεια για να κανω το χρεως μου.Κι εμενα μου στοιχιζε να φευγω απο τη δουλεια αλλα δε μπορουσα να κανω κατι αλλο σεβομουν τους κανονες του σχολειου.Τελος παντων μπηκα σε θεματα που δε θελω....Οποιος εχει παραπονα ας τα κανει στη καθε διευθυνση,δεν ειμαι εδω για να λυσω τα προβληματα του καθενος...εχω δικα μου δοξα το Θεο!Μια αποψη εξεφρασα απλος που δεν ειναι αποδεκτη...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κακώς δεν τ' αλλάζουν. Να μιλήσετε με τη διεύθυνση. Είναι υποχρεωση τους η φροντίδα, οτι κ αν αυτό συνεπάγεται

 

Επιτελους ενας επαγγελματιας......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ζέττα κοιτάξτε, αν ένα παιδάκι στα 5 του που πηγαίνει νηπιαγωγείο δεν έχει ακόμη των έλεγχο των σφυκτήρων τότε μιλάμε για μια παθολογική κατάσταση για την οποία πρέπει να επιληγθούν οι ειδικοί. Τα παιδάκια που είναι 4 συνήθως αν δεν έχουν καταφέρει τον πλήρη έλεγχο πάνε παιδικό και όχι νηπιαγωγείο.

 

Η τάξη με 25 παιδιά ΔΕΝ μένει χωρίς τον εκπαιδευτικό ούτε για 2'' σε καμία απολύτως περίπτωση. (Δεν πάμε τουαλέττα εμείς όσο εργαζόμαστε και το τηλέφωνο είναι μέσα στην αίθουσα.) Δεν γδύνουμε τα παιδία, δεν φέρνουν δεύτερα ρούχα ούτε μπιμπερό ούτε πάνες και τα σχετικά. Στα 5 πρέπει να είναι παιδιά που αυτοεξυπηρετούνται. Για την μία σπάνια περίπτωση που αυτό δεν θα γίνει, ειδοποιούνται οι γονείς οι οποίοι και είναι ενημεροι για το καθεστός της Α βαθμιας εκπαίδευσης απο τις εγγραφές του παιδιού τους απο τον Ιούνιου του προηγούμενου σχ έτους.

 

Golden κοίτα...

Η κόρη μου πήγε προνήπια πριν κλείσει τα 4, είναι γεννημένη τον Δεκέμβριο. Επειδή το ωράριό μου είναι 9 με 17.00 είχα συνεννοηθεί με τη νηπιαγωγό και την πήγαινα λίγο αργότερα το πρωί. Πάντα το πρωί έβρισκα στην τάξη τα παιδιά μόνα τους και η νηπιαγωγός έτρωγε την μπουγατσούλα της μονη της στο γραφείο. Για την μπουγάτσα δεν πείραζε να αφήσει τα παιδιά μόνα τους...

 

Η κόρη μου ειχε τον έλεγχο των σφιγκτήρων της αλλά κατουρήθηκε αρκετές φορές στα προνήπια γιατί τα αγόρια πήγαιναν και τρομοκρατούσαν τα κορίτσια στις κοριτσίστικες τουαλέτες και φοβόταν να πάει.

Παρόλο που είχαμε διαμαρτυρηθεί πολλές φορές στη νηπιαγωγό αυτή δεν επιμελήθηκε ποτέ του θέματος.

 

Ρουχαλάκια είχα πάντα στην τσάντα της κόρης μου αλλά η νηπιαγωγός δεν την άλλαξε ποτέ. Ευτυχώς στην τάξη είχαν νήπια και προνήπια μαζί και την κόρη μου την βοηθούσε να αλλάξει ένα κοριτσάκι από τα νήπια που ήταν γεννημένο Ιανουάριο και ήταν μεγαλούτσικο και αρκετά ώριμο....

Το νήπιο δηλαδή άλλαζε το προνήπιο....

 

Και εκεί είναι που κατέληξα στο ότι για όλα η ριμάδα η μονιμότητα φταίει...:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα ναι αλλά διαβάστε και τα προηγούμενα δημοσιεύματα! Μπορεί να μην συμφωνείται μαζί μου ;)

 

14 σελιδες πισω νομιζω θα κλαταρω. Πιθανον σε αλλα να διαφωνησουμε, εδω παντως συμφωνω μαζι σου σε οτι εχεις πει και το βρισκω πολυ σωστη και υπευθυνη σταση. Οπως θα την περιμενα απο εκπαιδευτικους/παιδαγωγους. Και οτι ειπες για το νηπιαγωγειο και για τους παιδικους. Και παλι μπραβο

 

Τωρα αλλου μπορει να φαμε τα μουστακια μας.....οψομεθα.....:lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote name=jannis;

σ ευχαριστω απο καρδιας για τα λογια σου

οχι δεν μου τον στελνουν νωρις επειδη δε δουλευω αλλα ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗΡΟΣ!!!

για την ακριβεια ειναι ο μονος που δεν εκλαψε ποτε απο την πρωτη μερα' date=' πηγαινει μες το χαμογελο ακομα κι οταν εμενα μου κανει παραπονα οτι δε θα παει, απλα δε θελει τα παραμυθια, θελει να τραγουδαει και να χορευει, και γενικως δεν ειναι ησυχος, οποτε τον ενα μηνα μου ειπανε προσαρμονη, τον αλλο μηνα μειναμε σπιτι με ιο για τον οποιο δε μας ειδοποιησαν και ηταν σοβαροτατος, μετα επρεπε ξανα προσαρμογη γιατι λειψαμε πολυ λογω του ιου, τωρα υποθετω προσαρμογη μετα τα Χριστουγεννα, τις αποκριες, το Πασχα κλπ.... χωρις καν να με ρωτησουν !!!!!!!![/quote]

 

 

Στελλα μη περιμενεις να σου πουν...εγω περιση ημουν για λιγο σε ενα παιδικο 7μηνων εγκυος κ δε μου ειπανε για τα κρουσματα που ειχανε με βαρη ιο κ σοβαρη νοσηλεια παιδιων κ ξερεις γιατι?γιατι αν εφευγα κ εγω δε θα ειχανε προσωπικο κ θα επρεπε στα βρεφη να παει νηπιαγωγος που σημαινει....τι μου λετε τωρα........Εγω απο γονεις το εμαθα μετα αφου εμεινα αρρωστη με υψηλο πυρετο για 2 μερες κ με αναγκασανε να παω αρρωστη στο σχολειο.Μη τη ψαχνεις....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ζέττα κοιτάξτε, αν ένα παιδάκι στα 5 του που πηγαίνει νηπιαγωγείο δεν έχει ακόμη των έλεγχο των σφυκτήρων ...

Το παιδάκι δεν έχει γενικότερο πρόβλημα. Ήταν άρρωστο εκείνη την ημέρα και δεν πρόλαβε να πάει τουαλέτα. Θα μπορούσε να συμβεί πιθανόν και σε κάποιον μεγάλο. Ήταν μια εξαίρεση, με τη λογική όμως ότι οι νηπιαγωγοί δεν αλλάζουν, το άφησαν έτσι.

Καταλαβαίνω ότι έχουμε πιάσει περιπτωσιολογία και δεν είμαστε ακριβώς εντός θέματος, γιατί το θέμα είναι τα μικρότερα παιδιά. Το βρίσκω κατανοητό να μην αναλαμβάνουν παιδάκια με πάνα παιδικοί που έχουν δύο νηπιαγωγούς για 50 παιδιά, αλλά σ΄αυτά τα επαγγέλματα που έχεις να κάνεις με ανθρώπους και μάλιστα παιδιά δεν μπορεί κάποιος να δουλεύει με στεγανά, πρέπει να μπορεί ν' ασχοληθεί γενικά με το παιδί.

 

Και πάλι ρωτάω γιατί στα ιδιωτικά νηπιαγωγεία αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει και μάλιστα από χειρότερα αμοιβόμενους νηπιαγωγούς.

Link to comment
Share on other sites

Golden κοίτα...

Η κόρη μου πήγε προνήπια πριν κλείσει τα 4, είναι γεννημένη τον Δεκέμβριο. Επειδή το ωράριό μου είναι 9 με 17.00 είχα συνεννοηθεί με τη νηπιαγωγό και την πήγαινα λίγο αργότερα το πρωί. Πάντα το πρωί έβρισκα στην τάξη τα παιδιά μόνα τους και η νηπιαγωγός έτρωγε την μπουγατσούλα της μονη της στο γραφείο. Για την μπουγάτσα δεν πείραζε να αφήσει τα παιδιά μόνα τους...

 

Απλά η κοπέλα ήταν ανεύθυνη όπως φαίνεται. Πάντως η μεγάλη πλειονότητα των συναδέλφων δεν αφήνει την τάξη σε καμία περίπτωση. Η πολιτική μας στο θέμα της τουαλέτας είναι να πηγαίνει ένα νήπιο με ένα προ-νηπιο του ίδιου φύλου στην τουαλέττα για βοήθεια-ασφάλεια γιατι δεν βλέπουμε τα παιδιά δυστυχώς. Περισσότερα παιδιά δεν πάνε μαζί! Επίσης αν κάποιο προ-νηπιακι έχει θέμα με την ουρηση συνήθως φέρνει μαζί ενα παντελόνι και αλλάζει μόνο του (όπου εκεί ρίχνουμε μια γρήγορη ματιά την τουαλέτα αν είναι κοντά) ή παει μαζί με άλλο παιδακι για βοήθεια. Αυτά. Μέχρι εκεί.

 

Η μονιμότητα δεν έχει καμια σχέση....δεν είμαστε καν μόνιμοι οι περισσότεροι :( και δεν είμαστε ακόμα και μετά απο πολλοοοούς ΑΣΕΠ

Link to comment
Share on other sites

 

 

Στελλα μη περιμενεις να σου πουν...εγω περιση ημουν για λιγο σε ενα παιδικο 7μηνων εγκυος κ δε μου ειπανε για τα κρουσματα που ειχανε με βαρη ιο κ σοβαρη νοσηλεια παιδιων κ ξερεις γιατι?γιατι αν εφευγα κ εγω δε θα ειχανε προσωπικο κ θα επρεπε στα βρεφη να παει νηπιαγωγος που σημαινει....τι μου λετε τωρα........Εγω απο γονεις το εμαθα μετα αφου εμεινα αρρωστη με υψηλο πυρετο για 2 μερες κ με αναγκασανε να παω αρρωστη στο σχολειο.Μη τη ψαχνεις....

 

εμας ειχανε ιο ΚΟΞΑΚΙ (ο ιος που το 2002 κλεισανε τα σχολεια απο τα Πασχα)

υπαρχει ιος Α - μονο σπυρια σε χερια, πατουσες και στομα

και ιος Β - μυοκαρδιτιδα, περικαρδιτιδα, εμφραγμα του μυοκαρδιου , διατατικη μυοκαρδιοπαθεια - οποιος ξερει καταλαβαινει

και δεν ειπανε τιποτα!!!!!!!!!!!! το παιδι κολλησε τον Α τυπο δοξα το Θεο

ελα ομως που κολλησε κι εμενα κι εγω εχω αυτοανοσο και μ εριξε στα πατωματα ημουν που ημουν χαλια !!!!! τεσπα για μενα δεν πειραζει, η δικαιολογια τους ηταν οτι ειχαν ενα κρουσμα μονο και δεν ηθελαν να μας ανησυχησουν!!!!!!!!!!! και το αλλο παιδακι που αρρωστησε πρωτο του επετρεψαν να γυρισει σε 10 μερες!!!!!! ενω εγω το κρατησα ενα μηνα σπιτι να μην κολλησει κανεναν.... σ αυτο φταινε και οι γονεις βεβαια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως να σας πω κατι...εαν μπορουσα αυριο μεθευριο να κρατησω τον μικρο σπιτι δε θα τον εστελνα παιδικο...για πολλους λογους....οι οποιοι δεν αναφερθηκαν.Η αν τον εστελνα θα ητανε για καμια ωρα...μακαρι να εχω να βοηθεια και να μη χρειαστει!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως να σας πω κατι...εαν μπορουσα αυριο μεθευριο να κρατησω τον μικρο σπιτι δε θα τον εστελνα παιδικο...για πολλους λογους....οι οποιοι δεν αναφερθηκαν.Η αν τον εστελνα θα ητανε για καμια ωρα...μακαρι να εχω να βοηθεια και να μη χρειαστει!

 

Στα λογια μου....και απο οτι διαβαζω υπαρχει και σοβαρος λογος. Το αυτο πραττω και εγω......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

14 σελιδες πισω νομιζω θα κλαταρω. Πιθανον σε αλλα να διαφωνησουμε, εδω παντως συμφωνω μαζι σου σε οτι εχεις πει και το βρισκω πολυ σωστη και υπευθυνη σταση. Οπως θα την περιμενα απο εκπαιδευτικους/παιδαγωγους. Και οτι ειπες για το νηπιαγωγειο και για τους παιδικους. Και παλι μπραβο

 

Τωρα αλλου μπορει να φαμε τα μουστακια μας.....οψομεθα.....:lol:

 

Μα δεν έχω κάνει και τόσες δημοσιεύσεις! 14 σελίδες ούτε εγω τις διάβασα, για το Θεό :)

Γιατί να τα φάμε καλέ;;; Κάνω λέισερ και δίνω μια περιουσία! Δεν έχω!

 

Ούτε εγω θα έστελνα το μωρό/νηπιακι μου σε παιδικό σταθμό. Προ-νήπιο στο δημόσιο νηπιαγωγείο κατευθείαν...

Link to comment
Share on other sites

θα σας καληνυχτισω κουκλες με μια ερωτηση

 

γιατι ολες οσες εχουν καποτε δουλεψει σε παιδικους λενε να μη στελνουμε τα παιδια μας?????

 

γιατι το εχω ακουσει απο πολλα ατομα!!!! οτι ποτε δε θα εστελναν το δικο τους

 

φανταστειτε τι βλεπουν και τι ξερουν!!!!

 

αυτο απανταει και το θεμα που γι αυτο ανοιχτηκε κατα τη γνωμη μου

 

μακαρι να μη χρειαζεται καλη μου, στο ευχομαι

 

και για μενα ευχομαι να τελειωσει γρηγορα ο εφιαλτης

 

φιλιαααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

 

εμας ειχανε ιο ΚΟΞΑΚΙ (ο ιος που το 2002 κλεισανε τα σχολεια απο τα Πασχα)

υπαρχει ιος Α - μονο σπυρια σε χερια, πατουσες και στομα

και ιος Β - μυοκαρδιτιδα, περικαρδιτιδα, εμφραγμα του μυοκαρδιου , διατατικη μυοκαρδιοπαθεια - οποιος ξερει καταλαβαινει

και δεν ειπανε τιποτα!!!!!!!!!!!! το παιδι κολλησε τον Α τυπο δοξα το Θεο

ελα ομως που κολλησε κι εμενα κι εγω εχω αυτοανοσο και μ εριξε στα πατωματα ημουν που ημουν χαλια !!!!! τεσπα για μενα δεν πειραζει, η δικαιολογια τους ηταν οτι ειχαν ενα κρουσμα μονο και δεν ηθελαν να μας ανησυχησουν!!!!!!!!!!! και το αλλο παιδακι που αρρωστησε πρωτο του επετρεψαν να γυρισει σε 10 μερες!!!!!! ενω εγω το κρατησα ενα μηνα σπιτι να μην κολλησει κανεναν.... α τυο φταινει και οι γονεις βεβαια!!!!!!!

 

κι εμενα δε λειπηθηκε κανενας που ενω νοικιασα σπιτι-ακριβοτερο απο το προηγουμενο για να ειμαι διπλα στο σχολειο,μετα απο 1 βδομαδα με στελνανε σε ενα παιδικο 2 χιλιομετρα κ παραπανω μακρια με τα ποδια απο οκτωμβρη μεχρι νοεμβρη.Τα καλα και συμφεροντα αγαπητη μου!Αλλα ακους τα χιλια μοιρια ενω εχεις περασει Τα μαρτυρια.....Ξερεις οτι οσο ημουν αρρωστη ειχα γεμησει ανχος που το παιδι ειχε σταματησει να κουνιεται κ εβαζα τα χειροτερα με το μυαλο κ επρεπε να περιμενω 4 μερες το ραντεβου για να δω αν ολα καλα.....Ο καθενας οπως τον συμφερει....μη βγαλουν κακη φημη για τα σχολεια τους.....αν δεν ειχα αναγκη τα 600 ευρ. θα τους ειχα ριξει πολλες μουτζες αλλα τι να κανουμε......

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζέττα κοιτάξτε, αν ένα παιδάκι στα 5 του που πηγαίνει νηπιαγωγείο δεν έχει ακόμη των έλεγχο των σφυκτήρων τότε μιλάμε για μια παθολογική κατάσταση για την οποία πρέπει να επιληγθούν οι ειδικοί. συμφωνώ απόλυτα - άρα το νηπιαγωγείο δεν το δέχεται, αρχής εξαρχής, έτσι δεν είναι? Τα παιδάκια που είναι 4 συνήθως αν δεν έχουν καταφέρει τον πλήρη έλεγχο πάνε παιδικό και όχι νηπιαγωγείο. σωστό

 

Η τάξη με 25 παιδιά ΔΕΝ μένει χωρίς τον εκπαιδευτικό ούτε για 2'' σε καμία απολύτως περίπτωση. (Δεν πάμε τουαλέττα εμείς όσο εργαζόμαστε και το τηλέφωνο είναι μέσα στην αίθουσα.) και μένει χωρίς εκπαιδευτικό - έχει πάει για φωτοτυπίες και το τηλέφωνο δεν είναι μέσα στην αίθουσα / μιλάω γι' αυτά που γνωρίζω Δεν γδύνουμε τα παιδία, δεν φέρνουν δεύτερα ρούχα ούτε μπιμπερό ούτε πάνες και τα σχετικά. σωστό Στα 5 πρέπει να είναι παιδιά που αυτοεξυπηρετούνται. πολύ σωστό Για την μία σπάνια περίπτωση άρα συμβαίνει μία στο πολύ τόσο... που αυτό δεν θα γίνει, ειδοποιούνται οι γονείς οι οποίοι και είναι ενημεροι για το καθεστός της Α βαθμιας εκπαίδευσης απο τις εγγραφές του παιδιού τους απο τον Ιούνιου του προηγούμενου σχ έτους. δεν μ' ενημέρωσε ποτέ κανείς - δεν φρόντισα ποτέ να ενημερωθώ γιατί ούτε είχα φανταστεί το θέμα...

 

Και ξαναρωτάω λοιπόν :

 

Για την μία και σπάνια περίπτωση που θα συμβεί το... ατύχημα, θα περιμένετε τον γονιό μετά από τρεις ώρες να έρθει να καθαρίσει (κυριολεκτικά και μεταφορικά) την κατάσταση?

 

Αν το πρόβλημα είναι η γύμνια, μπορείτε να πάρετε την τηλεφωνική συγκατάθεση του γονιού.

Αν το πρόβλημα είναι η απουσία του εκπαιδευτικού από την τάξη, απάντησα παραπάνω.

 

Εδώ έγινε σύμπτυξη τμημάτων (50 παιδιά - 1 δασκάλα) γιατί η δεύτερη δασκάλα ήθελε να μας μιλήσει για την Χριστουγεννιάτικη γιορτή (εντός ωραρίου)...

 

Τι να λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

θα σας καληνυχτισω κουκλες με μια ερωτηση

 

γιατι ολες οσες εχουν καποτε δουλεψει σε παιδικους λενε να μη στελνουμε τα παιδια μας?????

 

γιατι το εχω ακουσει απο πολλα ατομα!!!! οτι ποτε δε θα εστελναν το δικο τους

 

φανταστειτε τι βλεπουν και τι ξερουν!!!!

 

αυτο απανταει και το θεμα που γι αυτο ανοιχτηκε κατα τη γνωμη μου

 

μακαρι να μη χρειαζεται καλη μου, στο ευχομαι

 

και για μενα ευχομαι να τελειωσει γρηγορα ο εφιαλτης

 

φιλιαααααααααααα

 

 

καποια αλλη φορα θα σου πω γιατι εχει να κανει με τους γονεις πρωτα.Περαστικα..που θα ειναι....και ευχομαι τα καλυτερα...κ ριξε 1,2 μπινελικια στο παιδικο σας κ απο μενα!Ακους να σας υποχρεωσουν να βαλετε πανα....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Απλά η κοπέλα ήταν ανεύθυνη όπως φαίνεται. Πάντως η μεγάλη πλειονότητα των συναδέλφων δεν αφήνει την τάξη σε καμία περίπτωση. Η πολιτική μας στο θέμα της τουαλέτας είναι να πηγαίνει ένα νήπιο με ένα προ-νηπιο του ίδιου φύλου στην τουαλέττα για βοήθεια-ασφάλεια γιατι δεν βλέπουμε τα παιδιά δυστυχώς. Περισσότερα παιδιά δεν πάνε μαζί! Επίσης αν κάποιο προ-νηπιακι έχει θέμα με την ουρηση συνήθως φέρνει μαζί ενα παντελόνι και αλλάζει μόνο του (όπου εκεί ρίχνουμε μια γρήγορη ματιά την τουαλέτα αν είναι κοντά) ή παει μαζί με άλλο παιδακι για βοήθεια. Αυτά. Μέχρι εκεί.

 

Η μονιμότητα δεν έχει καμια σχέση....δεν είμαστε καν μόνιμοι οι περισσότεροι :( και δεν είμαστε ακόμα και μετά απο πολλοοοούς ΑΣΕΠ

 

Δηλαδή είναι συνήθης πρακτική να στέλνουν τα παιδιά δυο-δυο στην τουαλέτα; Και αν συμβεί κάποιο ατύχημα να βοηθάει το νήπιο το προνηπιάκι;:shock:

 

Αυτή η τακτική είναι παιδαγωγικά ορθότερη από το να "λερώσει" τα χέρια της η νηπιαγωγός;:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί είναι που κατέληξα στο ότι για όλα η ριμάδα η μονιμότητα φταίει...:roll:

 

Κρατάω αυτό από το ποστ σου γιατί εκεί είναι το θέμα! Ότι οι μονιμούδες (κατά το μονιμάδες στον στρατό και μην χασκογελάτε σας βλέπω :P ) λειτουργούν εις βάρος των παιδιών και εις βάρος των συμβασιούχων (αν και όταν υπάρχουν).

 

Όπως έχω πει κάποιες σελίδες πριν ψάχτηκα για να πάω τη μικρή σε Δημοτικό βρεφονηπιακό. Έκανα τρεις φορές επίσκεψη στον Βρεφονηπιακό της περιοχής μας. Οκ την πρώτη πήγα απροειδοποίητα και η διευθύντρια (12 η ώρα) είχε φύγει "εκτάκτως". Ρώτησα τι ώρες μπορώ να την βρω μου απάντησαν "συνήθως τέτοια ώρα είναι εδώ". Πήγα στις 11.00 την δεύτερη φορά δεν ήταν εκεί. Πήγα ξανά στις 11.00 την τρίτη φορά δεν ήταν εκεί... Αυτό μου έδωσε να καταλάβω αρκετά και αποφάσισα να στραφώ στον ιδιωτικό τομέα όπου ναι μεν θα στερηθούμε οικονομικά αλλά πληρώνω και ελέγχω τι γίνεται (πλήρως και ανά πάσα στιγμή).

 

Και μιλάμε για τους Δημοτικούς Σταθμούς όπου ο ρόλος της διευθύντριας είναι επικουρικός στο υπόλοιπο προσωπικό (αν και κανονικά είναι παιδαγωγός και άρα θα έπρεπε να έχει τμήμα) και η λειτουργία τους είναι μέχρι τις 16:00. Οι Διευθύντριες όμως είναι μονιμούδες και στα @@ τους που παραβαίνουν το άρθρο 19 παρ. 2 του νόμου που τους αφορά αφού κανείς δεν τις ελέγχει όπως στο ίδιο σημείο είναι γραμμένα και τα παιδιά μας!

 

Πάντως ειλικρινά κι εγώ εύχομαι να μου τύχει βρεφονηπιοκόμος ή παιδαγωγός γενικότερα που να μου στείλει το παιδί λερωμένο! Και τότε θα δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος γιατί όπως καταλάβατε και τρελλή μπορώ να γίνω για το παιδί μου και δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω να γίνει εις βάρος του ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ!

 

Ειδικά όταν αρχίσουμε το Δημόσιο σκέφτομαι να βάλω ταμπελάκι: Μίλα μου και συμπεριφέρσου μου με δική σου ευθύνη!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

καποια αλλη φορα θα σου πω γιατι εχει να κανει με τους γονεις πρωτα.Περαστικα..που θα ειναι....και ευχομαι τα καλυτερα...κ ριξε 1,2 μπινελικια στο παιδικο σας κ απο μενα!Ακους να σας υποχρεωσουν να βαλετε πανα....

 

βρε δε θα περπατησω??? θα δεις τι εχει να γινει!!!!!!!

 

καληνυχτα everybody!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

zopiron ναι, το σχολείο(νηπιαγωγείο) δεν το δέχεται απο την αρχή. Αν το παιδί είναι 5 και πρέπει να φοιτήσει και δεν αυτοεξυπηρετείται με την τουαλέτα τότε με τη σύμφωνη γνώμη του συμβούλου το παιδί μένει σπίτι μέχρι να εκπαιδευτεί στην τουαλέτα. Ξαναλέω δεν γδύνουμε παιδιά, δεν καθαρίζουμε παιδιά, λυπάμαι που δεν είναι αυτονόητο, ειδοποιούνται οι γονείς.

 

Για την μεμονωμένη περίπτωση που αναφέρετε(περι φωτοτυπικών κτλ) δεν γνωρίζω γιατί οι συνάδελφοι κάνουν κάτι τέτοιο. ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΛΥΠΤΟΙ 100% αν συμβεί κάτι στα παιδία(αν την δουν εκτός τάξης έχει κυρώσεις φάντάζομαι)

 

marandnik αν συμβεί κάτι τρέχουμε εμείς ΚΑΙ για αυτό όπως και για πολλά άλλα πράγματα που κάνουμε και δεν έχουμε καμια υποχρέωση να κάνουμε(βλ. ζέσταμε φαγητών κτλ)

Και για να απαντήσω και στο γιατί τα περισσότερα ιδιωτικά νηπιαγωγεία*-παιδ.σταθμοί "αλλάζουν" τα παιδιά με τόση ευκολία θα απαντήσω οτι πελατεία θέλουν...και η γενικότερη λειτουργία τους καμία σχέση δεν έχει με το δημόσιο νηπιαγωγείο και τους σκοπούς του.

 

*με εξαίρεση αυτά που είναι σε εκπαιδευτήρια

Link to comment
Share on other sites

Κρατάω αυτό από το ποστ σου γιατί εκεί είναι το θέμα! Ότι οι μονιμούδες (κατά το μονιμάδες στον στρατό και μην χασκογελάτε σας βλέπω :P ) λειτουργούν εις βάρος των παιδιών και εις βάρος των συμβασιούχων (αν και όταν υπάρχουν).

 

Όπως έχω πει κάποιες σελίδες πριν ψάχτηκα για να πάω τη μικρή σε Δημοτικό βρεφονηπιακό. Έκανα τρεις φορές επίσκεψη στον Βρεφονηπιακό της περιοχής μας. Οκ την πρώτη πήγα απροειδοποίητα και η διευθύντρια (12 η ώρα) είχε φύγει "εκτάκτως". Ρώτησα τι ώρες μπορώ να την βρω μου απάντησαν "συνήθως τέτοια ώρα είναι εδώ". Πήγα στις 11.00 την δεύτερη φορά δεν ήταν εκεί. Πήγα ξανά στις 11.00 την τρίτη φορά δεν ήταν εκεί... Αυτό μου έδωσε να καταλάβω αρκετά και αποφάσισα να στραφώ στον ιδιωτικό τομέα όπου ναι μεν θα στερηθούμε οικονομικά αλλά πληρώνω και ελέγχω τι γίνεται (πλήρως και ανά πάσα στιγμή).

 

Και μιλάμε για τους Δημοτικούς Σταθμούς όπου ο ρόλος της διευθύντριας είναι επικουρικός στο υπόλοιπο προσωπικό (αν και κανονικά είναι παιδαγωγός και άρα θα έπρεπε να έχει τμήμα) και η λειτουργία τους είναι μέχρι τις 16:00. Οι Διευθύντριες όμως είναι μονιμούδες και στα @@ τους που παραβαίνουν το άρθρο 19 παρ. 2 του νόμου που τους αφορά αφού κανείς δεν τις ελέγχει όπως στο ίδιο σημείο είναι γραμμένα και τα παιδιά μας!

 

Πάντως ειλικρινά κι εγώ εύχομαι να μου τύχει βρεφονηπιοκόμος ή παιδαγωγός γενικότερα που να μου στείλει το παιδί λερωμένο! Και τότε θα δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος γιατί όπως καταλάβατε και τρελλή μπορώ να γίνω για το παιδί μου και δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω να γίνει εις βάρος του ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ!

 

Ειδικά όταν αρχίσουμε το Δημόσιο σκέφτομαι να βάλω ταμπελάκι: Μίλα μου και συμπεριφέρσου μου με δική σου ευθύνη!

 

Και γιατι δεν εκανες αναφορα που λειπει εν ωρα υπηρεσιας και που αυτο σημαινει πολλα για τη τηρηση των προβλεπομενων απο το προσωπικο?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Παντως να σας πω κατι...εαν μπορουσα αυριο μεθευριο να κρατησω τον μικρο σπιτι δε θα τον εστελνα παιδικο...για πολλους λογους....οι οποιοι δεν αναφερθηκαν.Η αν τον εστελνα θα ητανε για καμια ωρα...μακαρι να εχω να βοηθεια και να μη χρειαστει!

φυσικά αν είχε προσωπικό σαν εσένα ούτε εγώ θα την έστελνα!!

 

καληνύχτα!!!!!!!!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

βρε δε θα περπατησω??? θα δεις τι εχει να γινει!!!!!!!

 

καληνυχτα everybody!!!!!!!!!

 

 

Οταν περπατησεις κ περπατησω ελα να παμε βολτα κουτσα κουτσα!:lol::lol::lol::lol:καληνυχτα!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...