Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδιά στο σούπερ μάρκετ!


Recommended Posts

συγνωμη φυστικι γιατι δε πατε με το καροτσι του σουπερ μεχρι το τουτου καλη μου???γιατι δυσκολευεις ετσι τη ζωη σου????

 

.

 

γιατι

1ον) καποιος ειχε τη φαεινη ιδεα να φτιαξουν αρτιστικ πλακοστρωτο, απο το σουπερ μαρκετ μεχρι το αμαξι... με τρυπες, σαμαρακια, δεντρα, σιντριβανια, μπαλλετα, ακροβατες, αρτον και θεαματα.... :rolleyes:

 

2ον)παιδι στο καροτσι, μαζι με ψωνια... αντε και παμε στο αμαξι, (που πολυ συχνα τυχαινει να ειναι αρκετα μακρυα απο το σουπερ μαρκετ)... βαζουμε ψωνια στο αμαξι....

 

και μετα?

 

ξαναβαζουμε παιδι στο καροτσι και ξανακανουμε την διαδρομη πισω? (μεσα απο σαμαρακια,λιμνες,τρυπες, δεντρα, κλπ κλπ) ή αφηνουμε παιδι στ αμαξι μονο του? που δεν παιζει αυτο σαν επιλογη, ουτως η αλλως...

 

 

αααααααααααασε το αλλο δραμα με τα καροτσακια του σουπερ μαρκετ..

 

ποσες φορες εχω παιξει ξυλο με το ευρω που δεν μπαινει/βγαινει απο την τρυπα του καροτσακιου????!!!!!!!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γιατι

1ον) καποιος ειχε τη φαεινη ιδεα να φτιαξουν αρτιστικ πλακοστρωτο, απο το σουπερ μαρκετ μεχρι το αμαξι... με τρυπες, σαμαρακια, δεντρα, σιντριβανια, μπαλλετα, ακροβατες, αρτον και θεαματα.... :rolleyes:

 

2ον)παιδι στο καροτσι, μαζι με ψωνια... αντε και παμε στο αμαξι, (που πολυ συχνα τυχαινει να ειναι αρκετα μακρυα απο το σουπερ μαρκετ)... βαζουμε ψωνια στο αμαξι....

 

και μετα?

 

ξαναβαζουμε παιδι στο καροτσι και ξανακανουμε την διαδρομη πισω? (μεσα απο σαμαρακια,λιμνες,τρυπες, δεντρα, κλπ κλπ) ή αφηνουμε παιδι στ αμαξι μονο του? που δεν παιζει αυτο σαν επιλογη, ουτως η αλλως...

 

 

αααααααααααασε το αλλο δραμα με τα καροτσακια του σουπερ μαρκετ..

 

ποσες φορες εχω παιξει ξυλο με το ευρω που δεν μπαινει/βγαινει απο την τρυπα του καροτσακιου????!!!!!!!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil:

 

 

 

1.briskeis σουπερ χωρις καλλιτεχνικες αναζητησεις...

 

2.και σουπερ χωρις το ενα ευρω καροτσι....υπαρχουν ακομη...αλλιως παω πισω με το παιδι....κανοντας ραλλι για παιχνιδι....μετα εμποδιων

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

που υπαρχουν καροτσακια χωρις ευρω?? :confused:

 

εχω να δω πολλα χρονια...

 

τουλαχιστον νοτια αττικη..

 

ε, καλα αμα ειναι να αλλαξω εκλογικη περιφερεια για να παρω 2 γαλατα, βαζω παιδι κατω απο μασχαλη σα καρπουζι, ζαλωνομαι και ψωνια και κανω το μουλαρι για αλλη μια φορα στη ζωη μου..

 

το γελιο ειναι οτι μια φορα τη βδομαδα, παει ο αντρας μου σουπερ... και γυρνωντας αφηνει ψωνια, φυσαει και ξεφυσαει, κι αρχιζει τη γκρινια...

 

'παντρεψου μου λεγανε, κανε οικογενεια.... κουβαλα τωρα μ@@@@α :lol::lol: '

μονολογει:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

τι του λες τωρα, κυριε προεδρε?

Link to comment
Share on other sites

που υπαρχουν καροτσακια χωρις ευρω?? :confused:

 

εχω να δω πολλα χρονια...

 

τουλαχιστον νοτια αττικη..

 

ε, καλα αμα ειναι να αλλαξω εκλογικη περιφερεια για να παρω 2 γαλατα, βαζω παιδι κατω απο μασχαλη σα καρπουζι, ζαλωνομαι και ψωνια και κανω το μουλαρι για αλλη μια φορα στη ζωη μου..

 

το γελιο ειναι οτι μια φορα τη βδομαδα, παει ο αντρας μου σουπερ... και γυρνωντας αφηνει ψωνια, φυσαει και ξεφυσαει, κι αρχιζει τη γκρινια...

 

'παντρεψου μου λεγανε, κανε οικογενεια.... κουβαλα τωρα μ@@@@α :lol::lol: '

μονολογει:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

τι του λες τωρα, κυριε προεδρε?

 

 

χμ πχ γαλαξιας....δεν εχετε εκει κατω?και ο σκλαβενιτης πανω σε εμας αν και εχω να παω κανα εξαμηνο δεν εχει με ευρω...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλώς, όταν μιλάμε για τέτοιου είδους ακραίες συμπεριφορές, θεωρώ ότι θα έπρεπε οι γονείς να την ψάξουν γιατί προφανώς κάτι υπάρχει που τις πυροδοτεί.

Και όμως "συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες"...

Τα παιδιά παιρνούν φάσεις, αυτού του είδους τα ξεσπασματα (να πέφτουν και να κτυπιούντε, να ξεσηκώνουν κόσμο για να γίνει το δικό τους) τα κάνουν πολλά παιδιά (από 11/2 - 31/2) - όχι συνέχεια μπορεί να είναι φάσεις και το πως θα το χειριστούν οι γονείς σίγουρα επειρεάζει την συμπεριφορά των παιδιών αλλά σίγουρα εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του παιδιού.

Εγώ εχω δίδυμα, το κορίτσι το "πέρασε" νωρίς, ξεκίνησε όταν ήταν 20 μηνών κράτησε γύρω στους 3-4 μήνες και ναι την είχα αφήσει να κτυπιέται σε δημόσιο χώρο, γιατί αυτό έκρινα σωστό να κάνω στην συγκεκριμένη φάση.

Ο γιος μου "το λογικό μου παιδι" ξεκίνησε μετά τα 3 να το κάνει και τώρα είναι 4 και μάλλον το έχει ξεπεράσει αλλά αραιά και που κάνει κανένα ξέσπασμα. Τελευταία φορά μου το έκανε σε παιδικό παπουτσάδικο και μάλλον ενοχληθήκαν οι υπαλλήλοι (οι οποίοι είχαν όμως και αυτοί μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τον εκνευρισμό) αλλά εγώ αποφάσισα να ακολουθήσω αυτό που θα είχε "μακροχρόνια" το καλύτερο αποτέλεσμα έστω και αν την συγκεκριμένη στιγμή "γινόμουν ρεζίλι" ή "ενοχλούσα λίγο" - στο κάτω κάτω σε παιδικό μαγαζί ήμουν. Μια μαμά μου έδωσε συγχαρητήρια στο τέλος αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει αν το ενοούσε ή αν ειρωνευόταν!

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου έχουν συνηθίσει να πηγαίνουν σουπερμάρκετ, τους παίρναμε από μικρούς μαζί και δεν μας ταλαιπωρούν ιδιαίτερα, μάλλον διασκέδαση τους φαίνεται. Έχουν μάθει και τα κατατόπια και βοηθάνε πραγματικά. Δεν γκρινιάζουν αλλά ότι ακουγόμαστε, ακουγόμαστε τουλάχιστον 2-3 διαδρόμους μακριά. Το σύνηθες σχήμα είναι ένας μεγάλος από τη μία, ένας μεγάλος από την άλλη και ο μικρός στο καρότσι. Το πρόβλημα είναι ότι ο μικρός μεγαλώνει και θέλει να περπατήσει κι αυτός.

Το χειρότερο που μου έχουν κάνει είναι να φτάσουμε στην άκρη του μαγαζιού και να θυμηθεί εκεί ο μεγάλος ότι θέλει τουαλέτα (που είναι στην είσοδο). Μεταβολή, επιστροφή στην είσοδο, παρκάρισμα γεμάτου καροτσιού, έξοδος με τους τρεις από το ταμείο, τουαλέτα όοοολοι μαζί και επιστροφή στα ψώνια μας...:mrgreen:

Στο πάρκιν με πιάνει τρελή αγωνία μη βγει κανείς στο δρόμο και μου τον πατήσουν.

Για τη φασαρία δεν με νοιάζει, δεν είναι βιβλιοθήκη, είναι σουπερμάρκετ. Και το βρίσκω και χαζό να κάνω συνέχεια παρατηρήσεις, στο τέλος θα είμαι πιο εκνευριστική εγώ παρά τα μικρά. Πριν κάνω παιδιά μπορεί να με ενοχλούσε κι εμένα. Τώρα άμα ακούω μωρό ή παιδί να γκρινιάζει απλώς στεναχωριέμαι για το γονιό που τραβάει ζόρι και αγχώνεται μην ενοχλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παιδάκια ακόμη αλλά είναι ένα ερώτημα που με βασανίζει..

Πάντα τα παιδάκια που συναντάω στο ΣΜ είναι ένας εφιάλτης!!

Οταν λέω σούπερ μάρκετ εννοώ και jumbo και όλα αυτά τα εντυπωσιακά που τα βλέπουν τα παιδάκια και γουρλώνουν τα ματάκια!

 

Υπάρχει τρόπος να μάθετε στα παιδιά να μην σηκώνουν τον κόσμο όταν βγαίνετε για ψώνια?

Υπάρχουν μάνες που το έχουν καταφέρει? ΠΩΣ???? :D

 

Μπαινεις με λιστα και δεν χρονοτριβεις. Οταν βαρεθουν..... τρεχααααα.:lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα#2, πρώτα απ'όλα μπράβο! :D

Αλλά θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο..

Δηλαδή, πας πρώτη φορά ΣΜ και φωνάζει θέλω αυτό και θέλω εκείνο και κλάμα!!!

Τί κάνεις? Τι του λες ώστε να μην το κάνει την επόμενη φορά? Η έστω μετά από 10 φορές να είναι πιο συνεργάσιμο

Αααα κατσε. Αλλου πηγε εμενα το μυαλο. Μουρμουρα , βαρεμαρα και θελω να φυγουμε. :mrgreen::mrgreen:

 

Με τον Βασιλη δεν ειχα ποτε σκηνικο κλαματος, μουρμουρας του στυλ "θελω αυτο αααα" και στο πατωμα.

Πηγαιναμε παντα και ηξερε. Αν εχω και θελησει κατι θα το παρει.

Αν δεν εχω, δεν μπορω ή δεν κανει το αφηνουμε, το καταγραφω στον "σκληρο" μου και μολις μπορεσουμε θα το εχει.

Αν δεν θα μπορω γενικα ελεγα και λεω "ειναι πολυ ακριβο ας το αφησουμε για τον Αγιο Βασιλη:mrgreen::mrgreen:"

Ποτε μα ποτε δεν ξεχασα κατι που ειχα πει "μολις μπορεσω θα στο παρω" . Ηξερε οτι ο λογος μου ηταν εγγυηση οποτε ηταν ηρεμος :D.

Οσο για τον Αγιο Βασιλη μεχρι τοτε το ξεχναγε και στην τελικη εκεινος ζητησε αλλο στο γραμμα (γιατι εχει δειξει και μερικα που θα πρεπει να εχεις Golden για να μπορεσεις - το ματι της μαμας του εχει ο ατιμος :mrgreen:).

 

Με τον Γιαννη ειδωμεν (οποτε μεγαλη κουβεντα δεν λεω) αλλα αυτος αμα του δωσεις κατι να τρωγεται ξεχνιετε μεχρι στιγμης :lol::lol:

 

Αυτο με το 1 πραγμα μονο που λετε δεν το ειχα ποτε. Το ειχε ο μπαμπας (που καποτε δικαιωθηκε και προσπαθησα ανεπιτυχως να το εφαρμωσω).

Εγω αυτο που εκανα ηταν να μπουμε στα jumbo πχ και να διαλεξει κατι πχ. Πηγαινε το γλυκο μου και διαλεγε ενα πολυ πολυ οικονομικο και τυχαινε και εβλεπε και ενα δευτερο. Ε να μην του το παρω αν εχω?:mrgreen::mrgreen:

 

Προσφατα πηγαμε να ψωνισουμε για το σχολειο καποια πραγματα που μας εδωσαν σε λιστα.Λογω της ωρας το μονο που ηταν ανοιχτο ηταν τα max stores. Το να παρω ενα παιδι σε παιχνιδαδικο και να μην του παρω ενα , κατι ελαχιστο μου φαινοταν καπως βαρυ.

Του λεω λοιπον "θα κατσεις σπιτι με τον μπαμπα γιατι εχω χρηματα ισα ισα γι αυτα που πρεπει και δεν θελω να ζηλεψεις και να θελεις κατι και να μην μπορω. Παιδακι εισαι και καταλαβαινω οτι το να σε βαλω σε παιχνιδαδικο και να μην μπορω να σου παρω κατι ειναι ...αλλα δεν εχω τωρα για το παραμικρο επιπλεον"

Και γυριζει και μου λεει. "Δεν πειραζει μαμα. Εγω θελω να ερθω αλλα θα παρω μαζι ενα δικο μου παιχνιδακι και ετσι αμα ζηλεψω κατι θα παιζω με το δικο μου".

Ε ειναι να μην γινεις χαλι....πειτε μου ειναι? Πως δεν τα μπηξα ...

Οχι απλα δεν πηρε αλλα δεν ζητησε το παραμικρο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Εχετε καθισει να αναρρωτηθειτε τι συμβαινει σε αυτο το παιδι και φερεται ετσι?

Αν ειναι ξυπνιο απο τις 6/7 κουρασμενο....ταλαιπωρημενο...πεινασμενο και αλλα πολλα....

 

Τι μπορει να συμβαινει στο σπιτι του, στον περιγυρο του...σ.τη ζωη του?

Τι δηλαδη ετσι γενιουνται αυτα τα παιδακια....

 

Αμαν πια με τον καθωσπρεπισμο ορισμένων.....που τα μωρα μας πρεπει να φερονται καπως, να μιλανε καπως να κανουν καπως....

που θα μου ελεγαν μαλλον α κυρια μου...εχεις παιδι....ε να μη πας για καφε τοτε γιατι μπορει στου παιδιου σου να του τη βιδωσει η μουρη σου...και να σου ριξει τον καφε...!!

Ολα πρεπει να ειναι με το σεις και με το σας....τα παιδια να μην ειναι παιδια αλλα να ειναι ρομποτακια!!!

 

Απογοητευομαι οικτρα αλλη μια φορα με το να ακουω τους γυρω μου......

 

Αει γεια στο στομα σου κοπελα μου, να εχεις να τα λες παντα. Μα τι λεμε τωρα. Εχω 'απαιτηση' ετσι οπως εμενα το παιδι μου ειναι σουζα να ειναι και του διπλα. Εχουμε σαλταρει εντελως. Στο κατω κατω εγω μπορει να ΜΗΝ ΘΕΛΩ το παιδι μου να το εχω σουζα και να γουσταρω να μιλαει ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ εκει που εσυ πινεις καφε και μαλιστα να τα λεει δυνατα επειδη διασκεδαζει. Εκει που πινεις καφε και ψωνιζεις δεν ειναι βιβλιοθηκη ή το σπιτι σου. Ετσι λοιπον οπως ανεχεσαι το τσιγαρο του διπλα, την κορνα του μ@λακα που εχει το χερι επανω κολλημενο απο τα νευρα του και τις τσιριδες της εφηβης ομαδας παρακατω που θελει να τραβηξει την προσοχη του κοσμο πανω της, να ανεχτεις και το μωρακι που μπορει να χτυπιεται απο χιλιους δυο λογους και να μην κρινεις τι κανει ο καθης στο σπιτι του και πως μεγαλωνει τα παιδια του. Και οχι εγω δεν θελω να εχω στρατιωτακι ακουνητο αμιλητο. Γουσταρω να κανει σαματα (οχι να χτυπιεται) αλλα οπου παει ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ. ΠΟΛΥ......αφηστε τα παιδια να ειναι παιδια, ανοιξτε τις ελαστικοτητες σας και αν θελετε καθωσπρεπισμο καθηστε σπιτι σας. Δεν θα αλλαξετε εσεις τον κοσμο και ουτε απαιτηση εχετε δικαιωμα να εχετε απο τους αλλους.....Οσο για το θεμα καθεαυτο εχω ξαναπει οτι υπαρχει τροπος να τους τραβηξεις την προσοχη. Να τους δινετε πραγματα που θελουν να τα βλεπουν και στο τελος ΕΝΑ μονο για το σπιτι. Σε μας πιανει. Δεν εχουμε κανενα δραμα στις εξοδους. Αλλα η δικη μου παντα ακουγεται γιατι πολυ απλα ΜΙΛΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ......δεν προκειτε να πω σε ενα νηπιο 25 μηνω 'σσσσ καλε, πιο σιγα ενοχλουμε'....οχι, ε, τωρα αν ενοχλησει τον καθωσπρεπει διπλα ποσως με ενδιαφερει.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Βρε Γατουλα λυσε μου μια απορια.Πως τα εχεις και τα δυο στο σουπερ-μαρκετ?

Βαζεις ενα στο καθισμα κ ενα στο καροτσι μεσα?????Για να δω κι εγω πως θα πηγαινω....

 

εννοειται!!! με διδυμοκαροτσο απλα δε χωραγαμε πουθενα, μονο που τωρα τσακωνομαστε ποιος θα κατσεις στη πανω θεση!!!! Τεχνικη δυσκολια...στο ΙΚΕΑ...εμ δεν ειναι καροτσι αυτο χαχχαχαχα....η Α ως αδυνατη ωκλαδον και ανακουρκουδα στο πατωμα σχεδον!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φυστικακι στο καροτσι μεσα και μετα πισω με τα παιδια!

Βγαινω απο Κοκωση με 2 σακουλιτσες μικρες, αντε με τα ποδια στο αυτοκινητο παμε λεω, ειμαστε αναμεσα στο δικο μου και το διπλανο αμαξι, η Α απο τη μεσα πλευρα που δε πολυκυκλοφορουν αμαξια, εγω στη μεση και δυστυχως ο Β απο την εξω που κυκλοφορουν συνεχεια.Ανοιγω πορτα και ο Β φευγει. Στα 2 επομενα δευτερολεπτα εχουν περασει μπροστα μου 3 αυτοκινητα, ο Β να πλησιαζει σε αποσταση αναπνοης στο 3ο, εγω να τρεχω απο πισω, οι σακουλες δε ξερω και η Α ΜΟΝΗ στο δρομο. Τωρα ποσα χρονια μου εφαγε αυτηη φαση δε ξερω, αλλα σιγουρα ποτε ξανα χωρις καροτσι. βασικα δε του αφηνω πια το χερι ποτε!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! :D

 

Πρώτα απ'όλα να ξεκαθαρίσω πως δε με ενοχλεί κανένα παιδί..

Ειλικρινά, τα λατρεύω..

Ισα ίσα που εγώ ξεφεύγω περισσότερο και του κάνω γκριμάτσες αστείες.. Τα περισσότερα σταματούν και με κοιτούν απορημένα με στυλ "τι κάνει η βλαμμένη???"..

Πολλές μαμάδες τσατίζονται με αυτό αλλά είναι άλλο θέμα..

 

Απλώς θέλω να πιστεύω πως κάποια πράγματα μπορούν να τα μάθουν..

Δηλαδή έχω πετύχει σε παιχνιδάδικο παιδάκι να χτυπιέται και να ουρλιάζει στη μαμά του "Πουτ*να, θα μου το πάρεις!!!".

Τι να κάνει αυτή η έρμη η μάνα??? :-D Αυτό ρωτάω..

Τα παιδάκια που ουρλιάζουν και χτυπιούνται πως τα κάνεις καλά?

Σηκώνει κάποια εκπαίδευση? Ή είναι θέμα παιδιού?

 

Συνήθως τέτοιες απορίες έχουν γυναίκες που δεν έχουν παιδάκια, θειες που έχουν μεγαλώσει τα παιδάκια τους ή μαμάδες που αράζουν τα παιδάκια τους στις γιαγιάδες. Λέω συνήθως. Το τονίζω για να μην έχουμε παρεξηγήσεις .

Μέσα έπεσες! Δεν έχω παιδάκι ακόμη :)

Δεν θα έχουμε όμως και γιαγιάδες και γενικά καμία βοήθεια οπότε το παιδάκι μου θα γίνει λίγο προέκτασή μου.. :-D

Πράγμα το οποίο χαίρομαι πάρα πολύ να σου πω την αλήθεια..

 

Τι ακριβώς εννοείς "να μην σηκώνουν τον κόσμο όταν βγαίνετε για ψώνια?"

Ρωτάω γιατί από προσωπική εμπειρία έχω περισσότερες "ανοχές" στην "φασαρία" των παιδιών τώρα που έχω παιδιά και κάποια πράγματα που μου φαίνονται φυσιολογικά εμένα ίσως κάποιους να τους ενοχλουν.

Π.χ τα δικά μου μιλάνε δυνατά, και αν είναι και τα δυο μαζί - χωρίς να κάνουν κάτι παράτυπο- μπορεί απλώς να ενθουσιάζονται με αυτά που βλέπουν να γελάνε να βγάζουν επιφωνήματα και γενικά να περνάνε ωραία και εγώ να "τα χαίρομαι" αλλά κάποιου άλλου να του φαίνεται ότι "σηκώνουν τον κόσμο".

Οχι βρε, δεν εννοώ να μη γελάνε και να μη φωνάζουν από χαρά! Ισα ίσα!!! Λέω αυτό που πέφτουν στα πατώματα. :-D

Και επαναλαμβάνω, εμένα ως τρίτη δε με ενοχλούν αλλά η μάνα κατι πρέπει να κάνει.. Αυτό ρωτάω, τι να κάνει?

 

 

μην φοβασαι δεν δαγκωνει αλλα και να σε δαγκωσει του εχω κανει αντιλυσσικο.

:lol:

Επειδή με παρεξηγήσατε λίγο, δεν έχω αγριοκοιτάξει ΠΟΤΕ παιδάκι στη ζωή μου!!! Στην ενήλικη ζωή μου τουλάχιστον! :-)

 

καλή μου itsme με το καλό θα την κάνουμε αυτή την κουβέντα σε κανα 2 χρόνακια τότε ελπίζω να μπορέσεις να μας διαφωτίσεις εσύ με ποιό τρόπο να το κάνουμε αν και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό γιατί η μικρή μου δεν μου κάνει κόλπα ακόμα εκτός ίσως από το να με "βοηθάει" στα ψώνια :)

 

Δεν κατάλαβα όμως γιατί τέτοια φρίκη και εφιάλτη στο σμ άν θές παίρνεις το παιδί σου αν δεν θες βρίσκεις άλλους τρόπους π.χ online αγορές σε σουπερ μαρκέτ και καταστήματα παιχνιδιών....... εφόσον σε ενοχλεί τόσο ο θόρυβος σε άλλους μας αρέσει κιόλα κάνει τζερτελέ :mrgreen::mrgreen:

Αυτό που τα βάζετε να σας βοηθούν στα ψώνια είναι χρήσιμο ;)

Κι εμένα μ'αρέσει η "υγιής" φασαρία.. Αν αρχίσει όμως και χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο για να του πάρεις κάτι(το έχω δει και αυτό), τι κάνεις? Πως θα το μάθεις να μην το ξανακάνει?

 

εμένα πάντα με ενοχλούσε η υπερβολική φασαρία από παιδιά,ακόμα και τώρα...

το θέμα είναι όχι απλά μια γκρίνια του παιδιού για κάτι που θέλει...

έχω δει πολλές φορές παιδάκια να πετάνε τα πράγματα από τα ράφια,να παίζουν κυνηγητό στους διαδρόμους και άλλα πολλά...

και η μαμά ατάραχη!!!

Αυτό!

 

 

Κι εμένα τα ουρλιαχτα, τα ποδοβολητά και το ρίξιμο πραγμάτων από τα ράφια με ενοχλεί, καταλαβαίνω τι λέει η itsme. Δεν μιλάμε για κούνιες και δημόσιους χώρους, εννοείται, αυτό έλειπε. Μόνο που δεν στραβοκοιτάω ποτέ τα παιδιά. Κοιτάζω να τελειώνω τη δουλειά μου μια ώρα αρχύτερα και να φύγω. Ούτε και τους γονείς κατακρίνω συνήθως. Μήπως σε αυτούς αρέσει αυτή η κατάσταση? Κι αν αδιαφορούν, πιστεύω ότι το κάνουν γιατί δεν μπορούν να την ελέγξουν. Τώρα το γιατί δεν μπορούν κι αν θα έπρεπε να μπορούν να την ελέγξουν...είναι ένα άλλο ζήτημα και θα πάει αλλού η κουβέντα. Εν ολίγοις, εμένα με ενδιαφέρει τα δικά μου παιδιά να μη φέρονται έτσι. Σε κάθε περίπτωση πάντως, είτε τα δικά μου δημιουργήσουν πρόβλημα είτε των άλλων, η αντίδρασή μου είναι η ίδια: σηκώνομαι και φεύγω.

Αυτό!

 

σε συνέχεια του αγαπητού καλαμαρακίου, το να πάθει υστερία και η μαμά μαζί με τα παιδιά (όπως γλαφυρότατα περιέγραψε αντίστοιχο περιστατικό η φίλη αλκυον) πως ακριβώς θα βοηθούσε;

 

το να περιμένουμε από παιδιά να συμπεριφερθούν ως σόφρωνες ενήλικες (που ξέρω μερικούς που κάνουν χειρότερα...τεσπά) νομίζω ότι είναι εξωπραγματικό...

αν το παιδί έχει γαλουχηθεί με ηρεμία και "διάλογο" ακόμα και από μωρό, τότε και η "κοινωνική" του συμπεριφορά θα είναι αντίστοιχη.

 

πάντως αγαπητή itsme, όταν εγώ ήμουν έγκυος στην εβδομάδα σου, το τελευταίο που με ενδιέφερε ήταν αν το ταλιμπανάκι θα με έκανε ρεζίλι στο σμ :mrgreen:

 

να στο φέρει γερό η Παναγιά και όλα τα άλλα θα τα βρείτε στην πορεία :wink:

Ναι μωρέ, κουβέντα να γίνεται!! Χτες έκανα υπέρηχο και σήκωσε το χεράκι του και το κουνούσε και έχω πάρει τους πάντες για να τους πω πως το παιδί μου μας χαιρέτησε! :lol:

Μιλάμε για παράνοια, όχι αστεία!!! :mrgreen:

 

Δε φοβάμαι όμως μήπως το παιδί μου με κάνει ρεζίλι!!! Παρεξήγησις! :-D

Δεν θέλω να τρώνε με μαχαιροπήρουνο και να ζητάνε συγνώμη όταν ρεύονται!!! :-D

Εννοείται πως θα φωνάξουν!

 

Itsme σου εύχομαι με το καλό να γεννήσεις και μόλις γεννήσεις και το μωρό σου μεγαλώνει τόσο θα καταλαβαίνεις τους γονείς που έχουν τα παιδάκια που δεν αντέχεις στο super market... Στο λέω και στο υπογράφω....

Για τις μανούλες που λένε ότι όλα ξεκινάνε από τη διαπαιδαγώγηση στο σπίτι, θα τις παρακαλέσω να μου υποδείξουν πως ακριβώς μαθαίνεις σε ένα μωρό 19-20 μηνών πως να μη θέλει να πιάσει όλα τα προϊόντα που μπαίνουν στο καρότσι και πως ακριβώς να έχει υπομονή στα ταμεία...

Όχι, γιατί αν μπορείς να τα μάθεις αυτά σε ένα μωρό, έχω αποτύχει παταγωδώς...

 

Όπως λέω στον άνδρα μου όταν νευριάζει με τη μικρή επειδή γκρινιάζει στο σούπερ μάρκετ "μη της φωνάζεις επειδή ενοχλούμε τους υπόλοιπους, το πρόβλημα είναι δικό τους..."

 

Μωρά είναι, διαβάστε κανα θέμα εδώ στο φόρουμ για να ενημερωθείτε πότε μπορείς να έχεις προσδοκίες καλής συμπεριφοράς από το παιδί σου...

Επαναλαμβάνω πως ποτέ δεν έχω δυσανασχετήσει με παιδάκι που φωνάζει..

Μερικές φορές έχω "λυπηθεί" λίγο τη μαμά γιατί λέω τι να κάνει κι αυτή τώρα?? Οταν ουρλιάζουν και χτυπιούνται.. Αυτό είναι και αυτό που ρωτάω..

 

 

Bρε κορίτσια, το θέμα αλλιώς ξεκίνησε. Δεν μιλάμε για μια απλή γκρίνια, κάποις φωνές ή το να τρέχουν από παιχνίδι σε παιχνίδι από τη χαρά τους. Μιλάμε για τα παιδιά που συμπεριφέρονται όπως σε εκείνη την εκπομπή με τη νταντά αμέσου δράσεως...που πεφτουν κάτω και χτυπιούνται υστερικά, που γκρεμίζουν και σπρώχνουν τα πάντα από μπροστά τους, που δεν ακούνε κανέναν κλπ. Δεν τα συναντάς και κάθε φορά που θα πας ΣΜ, αλλά τα συναντάς. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι φταίνε τα ίδια, την άποψή μου την έχω πει, αλλά από την άλλη δεν μπορώ και να το θεωρήσω φυσιολογικό. Πιστεύω δηλαδή ότι υπάρχει κάποιο θέμα. Γνώμη μου πάντα, δεν είμαι και καμία ειδικός στο κάτω κάτω.

Αυτό!

 

 

εμενα αυτη η φραση ειναι το προβλημα μου...............

Ελπίζω να ξεκαθάρισα παραπάνω τι εννοούσα αγαπητό μαλάκιον.. :-D

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...