Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΩΜΑΪΔΟΥ - ΓΚΟΛΤΣΙΟΥ


sweet_february

Recommended Posts

Καλημερα!! Ενδιαφερομαι να κλεισω ενα ραντεβου σε μια απο τις δυο αναπτυξιολογους για την κορη μου. Την κυρια Θωμαϊδου την καλεσα στο ιατρειο της αλλα ελεγε πως ο αριθμος που καλω δεν αντιστοιχει σε συνδρομητη. Καλεσα στο νοσοκομειο και μου ειπαν πως δεν κανει ιατρειο παρα μονο εξεταζει στο νοσοκομειο και εκει μονο σε πρωινα ραντεβου. Δεν θελετε να ξερετε ποτε εχει διαθεσιμο, οποτε ειπα να απευθυνθω και στην κυρια Γκολτσιου.

Τη γνωριζει κανεις?

Και γενικα αν ξερετε καποιον αναπτυξιολογο (εστω και ιδιωτη) ή καπου να απευθυνθω για να εξετασει το παιδι καποιος αναπτυξιολογος (π.χ. σε καποιο κεντρο?), θα ηθελα να μου προτεινετε!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή Φαίη

Επισκεφθήκαμε την Κα Γκόλτιου πριν από ένα μήνα. Μου φάνηκε σοβαρή στη δουλειά της και συμπαθητική στη συμπεριφορά της προς το παιδί. Η επίσκεψη κράτησε 1 ώρα και μας έστέιλε λεπρομερεστετη γραπτή έκθεση με την εκτίμησή της

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Τερινα μου και σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες, Σημερα μιλησα στο τηλ. μαζι της και μου φανηκε προσιτος ανθρωπος. Το παιδακι σου ποσο ειναι? Μηπως μπορεις να μου πεις τι του εκανε στη διαρκεια της εξετασης?

Και παλι σε ευχαριστω πολυ!! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Φαίη κι απο εμένα.

 

Επειδή έχω "μπεί" στο χώρο των αναπτυξιολόγων

κι έχω προσωπική εμπειρία

 

θα σου πρότεινα να είσαι ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ

στην επιλογή αναπτυξιολόγου και

γνώμη μου είναι να ΜΗΝ πας σε ιδιωτικό!

 

Παίζονται πάάάάάρα πολλά συμφέροντα...

...ακόμα και στους δημόσιους γιατρούς!

 

Φυσικά με αυτό δεν θέλω να τους "ισοπεδώσω" όλους!

Να μην παρεξηγηθώ!

 

Υπάρχουν πολλοί καλοί επιστήμονες

που τους βγάζεις το καπέλο

 

αλλά και άλλοι πολλοί που.....

.....σου βγάζουν το πορτοφόλι σου!

 

Σου τα λέω όλα αυτά απο προσωπική πικρή εμπειρία

απο αναπτυξιολόγο δημόσιου νοσοκομείου! :twisted:

 

Οι αναπτυξιολόγοι έχουν μεγάλο συμφέρον

να σου παρουσιάσουν ένα μικρό προβληματάκι

 

τόόόόσο μεγάλο

 

και να σου προτείνουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πας ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ

για εργοθεραπείες ή λογοθεραπείες

γιατί ίσα που προλαβαίνεις!!!...

 

Και φυσικά (εντελώς τυχαία και συμπτωματικά)

να έχουν να σου προτείνουν

τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ κέντρα λογοθεραπειών

στα οποία έχουν 100% εμπιστοσύνη!!! :roll: :roll:

(κι όπως καταλαβαίνες

απο εκεί αυτοί να πάρουν το "κάτι-τοις" τους.....:rolleyes:)

 

Φυσικά

εαν υπάρχει όντως κάποιο "θέμα" με το παιδάκι

καλό είναι να το προλάβεις.....

 

Αυτό εσύ θα το κρίνεις...:?

 

Μπορεί να έχεις κάποιες φοβίες

(γιαυτό άλλωστε πας στον αναπτυξιολόγο)

αλλά καταβάθος εσύ ξέρεις το πραγματικό μέγεθος του προβλήματος!!

 

Με την κόρη μου ας πούμε ΔΕΝ είχαμε κάποιο σοβαρό θέμα

 

(εκτός απο μια μικρή καθυστέρηση ομιλίας

η οποία πλέον έχει αποκατασταθεί ΑΠΟΛΥΤΑ

-ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ! :shock: )

 

κι η πρώτη αναπτυξιολόγος που είχαμε πάει τότε

μας είχε κάνει την τρίχα....τριχιά!!

 

Το αποτέλεσμα ποιο ήταν???........

Nα κοντεύω εγώ να τρελαθώ

και να παίρνω "βαλεριάνα" για να σταθώ!!!!

 

Φυσικά πήγαμε και σε δεύτερο αναπτυξιολόγο

(πολύ πιο έμπειρο!!)

και σε παιδονευρολόγο

και σε αξιολογήσεις

και........

και.....

και...

 

....οι διαγνώσεις των οποίων απέχαν μακράάάάν

απο την πρώτη αναπτυξιολόγο!!

 

Η συμβουλή μου ποια είναι?

 

Nα πας σε ΔΥΟ αναπτυξιολόγους!!

(Μην σταθείς στη διάγνωση ενός μόνο γιατρού!)

 

Και να βρεις 2 καλούς και προπαντώς ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ αναπτυξιολόγους του δημοσίου!

 

 

ΥΓ-1: Δεν θέλω να αναφέρω περαιτέρω ονόματα

για ευνόητους λόγους!.....

 

ΥΓ-2 Για την Θωμαίδου έχω ακούσει τα καλύτερα!

(εμείς σε άλλη πήγαμε -τη δεύτερη φορά -εξίσου καλή με την Θωμαιδου)

Την Γκόλτσιου δεν την ξέρω.....

 

 

Ελπίζω να σε βοήθησα ! :?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες!

Εχω κλεισει ραντεβου στις 16/02 στο Παιδων Πεντελης με την Κα Νικολαου Αλεξανδρα (η οποια θεωρειται απο τις καλυτερες στο ειδος της). Απλα επειδη καθυστερει αρκετα το ραντεβου, ειπα να παρω και μια αλλη γνωμη πιο συντομα και γι' αυτο ειπα να απευθυνθω σε καποιον ιδιωτη καθως τα δημοσια νοσοκομεια εχουν κλειστα τα ραντεβου τους για μεγαλο διαστημα. Απο εκει και περα, το ραντεβου στο Παιδων Πεντελης θα πραγματοποιηθει οπως και να 'χει.

Οσο για αυτα που περασες, τι να πω βρε κοριτσι μου.. :? Ειμαι κι εγω γενικοτερα υποψιασμενη και γι' αυτο δεν εχω σκοπο να ακολουθησω τις συμβουλες της πρωτης (αν ειναι ΤΟΣΟ επειγουσες και ΤΟΣΟ ακριβες), παρα μονο αν τις προτεινει και η δευτερη. Θα ηθελα σε παρακαλω να μου εστελνες ενα πμ με την "επιστημονα" που σας εβαλε σε τετοια ταλαιπωρια, επειδη εχω σκοπο να ψαχτω γενικοτερα με την κορη μου να μην την πατησω. Γι' αυτο σε παρακαλω στειλε μου ενα πμ και δεν υπαρχει περιπτωση να σε φερω σε δυσκολη θεση!

Και παλι σε ευχαριστω για την απαντηση! Δυστυχως αυτες τις βεβιασμενες κινησεις αναγκαζεται να κανει καποιος γονεας που θελει να δει αμμεσα τι γινεται με το παιδι του αλλα η δημοσια υγεια του δειχνει τη μακροσκελη ουρα της... :? Οπως και να 'χει θα εχω το νου μου!

Περιμενω πμ σου! ;)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γύρω από τα παιδιά υπάρχει πράγματι ένα τεράστιο εμπόριο. Αν μου επιτρέπετε ακόμη για την απόκτηση του παιδιού υπάρχει εμπόριο (εξωσβματικές, πολύ επικερδής επιχείρηση). Δεν είμαι αφελής. Εμείς δεν υποψιαζόμσταν τίποτα για το παδί μας μέχρι που μας έστειλε στα τάρταρα η ψυχολόγος του ιδιωτικού παιδικού σταθμού. Τι να κάνουμε, να μην το στέλνουμε και στο σταθμό; Εφόσον βγαίνει το παιδί από το σπίτι του διαρκώς κρίνεται από ειδικούς και μη. Έχω κάποιους λόγους να υποψιάζομαι συνεργασίες και δημόσιων γιατρών. Ο κάθε γονιός ακολουθεί το ένστικτό του σε αυτά που θα ακούσει από τον κάθε ειδικό.

Σχετικά με την Γκόλτσιου, δεν έχω λόγους να την υποστηρίξω ιδιαίτερα ΄κανέναν όμως και για να την κατηγορήσω για κάτι. Δεν μας είπε τίποτα τραγικό, συνένστησε εργοθεραπεία είναι αλήθεια και το θεώρσα αρκετά λογικό αν θέλουμε να επισπέυσουμε μια εξέλιξη. Μπορεί και να εξελίσονταν κια από μόνο του το παιδί δεν λέω όχι. Ίσαως αν δεν είχα να φάω να μην το πήγαινα, τώρα μπορώ και το πήγα. Δνε συνέστησε κανένα κέντρο παρά μόνο μετά από δική μου επιμονή μου έδωσε μια πλατιά γκάμα που δεν νόμοιζω να συνεργάζεται με όλα. Πήγαμε σε ένα απ΄όλα και προς το παρόν είμαστε ευχαριστημένοι. Α, το παιδί έιναι 4 και κάτι. Γεγονός είναο ότι δεν φαίνεται να έχει κάποιο σοβαρό θέμα, τουλάχιστον ούτε για εξετάσεις μας έστειλε κι έτσι δεν σκοπεύω να το ψάξω περισσότερο. Θεωρώ ότι έχει να κερδίσει από την εργοθεραπειά, το βλέπω απλώς σαν μια επωφελή οργανωμένη απασχόληση.

Όσο για την εξέταση πιστεύω ότι θα είνια διαφορετική γιατί το παιδάκι σου είναι πολύ μικρό και αποκλείται να το βάλει να φιάχνει τουβλάκια και περιγράφει εικόνες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Τερινα μου! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εαν ήταν τώρα ο δικός μας παιδίατρος εδώ

θα σου έλεγε Φαίη μου:

 

"Δώσε χρόνο στο παιδί!!....Αστο να μεγαλώσει!!!

Δεν πάνε ένα παιδί σε αυτή την ηλικία σε αναπτυξιολόγο

γιαυτό το λόγο!!"

 

Τότε μου είχε φανεί υπερβολικός!

 

Τώρα λέω: Aχ, πόσο δίκιο είχε!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!!Μια ερώτηση σ όλες τις μαμάδες που έχετε επισκεφθεί ιδιώτη αναπτυξιολόγο ποιο είναι το κόστος της επίσκεψης??

Και εάν γνωρίζετε το νοσοκομείο του Ρίο έχει αυτήν την ειδικότητα.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, georgia6575 είπε:

Καλησπέρα!!Μια ερώτηση σ όλες τις μαμάδες που έχετε επισκεφθεί ιδιώτη αναπτυξιολόγο ποιο είναι το κόστος της επίσκεψης??

Και εάν γνωρίζετε το νοσοκομείο του Ρίο έχει αυτήν την ειδικότητα.

Ευχαριστώ!!

 

Δεν ειμαι μαμά, αλλά πληροφοριακά η Γκόλτσιου μας ειχε χρεώσει 120 ευρώ (και μας εδωσε και έκθεση), η Θωμαίδου χρεώνει 60 ευρώ, ο Δημητριου 150 ευρώ την πρώτη επίσκεψη και 120 την δεύτερη (και δεν πηραμε έκθεση) 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, georgia6575 είπε:

Καλησπέρα!!Μια ερώτηση σ όλες τις μαμάδες που έχετε επισκεφθεί ιδιώτη αναπτυξιολόγο ποιο είναι το κόστος της επίσκεψης??

Και εάν γνωρίζετε το νοσοκομείο του Ρίο έχει αυτήν την ειδικότητα.

Ευχαριστώ!!

 

Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά για το κόστος, αλλά από όσο γνωρίζω κυμαίνεται στα  100-150ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2018 at 11:38 ΠΜ, Yorgos35 είπε:

 

Δεν ειμαι μαμά, αλλά πληροφοριακά η Γκόλτσιου μας ειχε χρεώσει 120 ευρώ (και μας εδωσε και έκθεση), η Θωμαίδου χρεώνει 60 ευρώ, ο Δημητριου 150 ευρώ την πρώτη επίσκεψη και 120 την δεύτερη (και δεν πηραμε έκθεση) 

Eυχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!Συγνώμη για την ποσφώνυση"μαμάδες" το σωστό θα 'επρεπε να γράψω γονείς αλλά λόγω συνήθειας.Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 23/2/2018 at 11:38 ΠΜ, Yorgos35 είπε:

 

Δεν ειμαι μαμά, αλλά πληροφοριακά η Γκόλτσιου μας ειχε χρεώσει 120 ευρώ (και μας εδωσε και έκθεση), η Θωμαίδου χρεώνει 60 ευρώ, ο Δημητριου 150 ευρώ την πρώτη επίσκεψη και 120 την δεύτερη (και δεν πηραμε έκθεση) 

Kαλησπέρα ! Μήπως γνωρίζετε το τηλέφωνο του ιδιωτικού ιατρείου της κυρίας Θωμαίδου ; 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...