Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεπαρκής θηλασμός...


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Και εγώ μικρομαμά είμαι με μωράκι 2,5 μηνών και με αγωνία για το θηλασμό του. Θήλασα αποκλειστικά με επιτυχία από τη στιγμή που έφυγα από το νοσοκομείο, αλλά εδώ και 2-3 εβδομάδες σχεδόν κάθε δεύτερος θηλασμός αποτέλει μία μάχη του παιδιού με το στήθος μου. Είναι νευρικός, κλαίει, πνίγεται, θηλάζει με δυσκολία κατά μέσο όρο μόνο γύρω στα 5-7 λεπτά (σε σύγκριση με τα 12 και 15 του προηγούμενου καιρού), μερικές φορές ακόμη μόνο και 3 λεπτά και γενικώς δείχνει να πεινάει μετά από τα γεύματα, είτε γκρινιάζοντας, είτε βάζοντας τα χεράκια του με έντονες κινήσεις στο στόμα. Επίσης με ανησύχησε η μικρή πρόσληψη βάρους του την προηγούμενη εβδομάδα (150γρ.). Και φυσικά η ερώτησή μου είναι... μήπως δεν του φτάνει το γάλα μου? Σας παραθέτω τα παρακάτω στοιχεία προκειμένου να με βοηθήσετε, καθώς ο παιδίατρος μου προτείνει συμπλήρωμα, αλλά εγώ φυσικά θέλω να το αποφύγω.

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος-38+

Β. Το φύλο του βρέφους-αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)-ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία-επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστητιμή και ποια η ελάχιστη-όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο-όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Γεννήθηκε στις 23/09/2010 2.825

Φύγαμε από νοσοκομείο στις 27/09/10 με βάρος 2.735

10 μέρες αργότερα το βάρος ήταν 2.965

23/10/10 3.875

20/11/10 4.940

27/11/10 5.220

04/12/10 5.370

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο-8με9

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει-σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα-όχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία-όταν το στήθος μένει γεμάτο το αδειάζω με medela swing

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο-2με3, εφόσον το μωρό δεν αδειάσει το στήθος

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι-όχι συγκεκριμένες

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση-10 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει-μετά από κάθε γεύμα.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο-τουλάχιστον 5

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Γενικότερα είναι ανήσυχο μωρό και όταν είναι ξύπνιο δεν στέκεται πουθενά, καθώς έχει περιέργεια για τα πάντα γύρω του. Όταν είναι μισοκοιμισμένος τρώει σχετικά καλά, γιατί είναι ήρεμος. Κύριως το βραδινό γεύμα τον 8 ή 9 έχω την εντύπωση, ότι τον κουράζει, διότι δεν κάθεται ποτέ στο στήθος πάνω από 3 λεπτά.

 

Όλο τον προηγούμενο καιρό θήλασα με μεγάλη ευχαρίστηση. Όμως τώρα τρέμω στην ιδέα του οδυρμού που θα προκύψει κάθε φορά στο θηλασμό, ενώ με βασανίζει και το εάν θα φάει το παιδί.

 

Λέτε να κάνω κάτι λάθος?:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλους!

Και εγώ μικρομαμά είμαι με μωράκι 2,5 μηνών και με αγωνία για το θηλασμό του. Θήλασα αποκλειστικά με επιτυχία από τη στιγμή που έφυγα από το νοσοκομείο, αλλά εδώ και 2-3 εβδομάδες σχεδόν κάθε δεύτερος θηλασμός αποτέλει μία μάχη του παιδιού με το στήθος μου. Είναι νευρικός, κλαίει, πνίγεται, θηλάζει με δυσκολία κατά μέσο όρο μόνο γύρω στα 5-7 λεπτά (σε σύγκριση με τα 12 και 15 του προηγούμενου καιρού), μερικές φορές ακόμη μόνο και 3 λεπτά και γενικώς δείχνει να πεινάει μετά από τα γεύματα, είτε γκρινιάζοντας, είτε βάζοντας τα χεράκια του με έντονες κινήσεις στο στόμα. Επίσης με ανησύχησε η μικρή πρόσληψη βάρους του την προηγούμενη εβδομάδα (150γρ.). Και φυσικά η ερώτησή μου είναι... μήπως δεν του φτάνει το γάλα μου? Σας παραθέτω τα παρακάτω στοιχεία προκειμένου να με βοηθήσετε, καθώς ο παιδίατρος μου προτείνει συμπλήρωμα, αλλά εγώ φυσικά θέλω να το αποφύγω.

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος-38+

Β. Το φύλο του βρέφους-αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)-ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία-επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστητιμή και ποια η ελάχιστη-όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο-όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Γεννήθηκε στις 23/09/2010 2.825

Φύγαμε από νοσοκομείο στις 27/09/10 με βάρος 2.735

10 μέρες αργότερα το βάρος ήταν 2.965

23/10/10 3.875

20/11/10 4.940

27/11/10 5.220

04/12/10 5.370

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο-8με9

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει-σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα-όχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία-όταν το στήθος μένει γεμάτο το αδειάζω με medela swing

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο-2με3, εφόσον το μωρό δεν αδειάσει το στήθος

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι-όχι συγκεκριμένες

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση-10 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει-μετά από κάθε γεύμα.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο-τουλάχιστον 5

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Γενικότερα είναι ανήσυχο μωρό και όταν είναι ξύπνιο δεν στέκεται πουθενά, καθώς έχει περιέργεια για τα πάντα γύρω του. Όταν είναι μισοκοιμισμένος τρώει σχετικά καλά, γιατί είναι ήρεμος. Κύριως το βραδινό γεύμα τον 8 ή 9 έχω την εντύπωση, ότι τον κουράζει, διότι δεν κάθεται ποτέ στο στήθος πάνω από 3 λεπτά.

 

Όλο τον προηγούμενο καιρό θήλασα με μεγάλη ευχαρίστηση. Όμως τώρα τρέμω στην ιδέα του οδυρμού που θα προκύψει κάθε φορά στο θηλασμό, ενώ με βασανίζει και το εάν θα φάει το παιδί.

 

Λέτε να κάνω κάτι λάθος?:-(:-(:-(

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου, κατ' αρχήν.

 

Ως προς τις μετρήσεις του βάρους: Το μωρό ανέκτησε πολύ σύντομα (σε 10 μέρες ενώ το αναμενόμενο είναι 15-20) το βάρος γέννησης συν 140γραμ. Από κει και πέρα, φαίνεται να παίρνει πάνω από κιλό το μήνα και σε μία εβδομάδα έχει πάρει 280 γραμ. ενώ την τελευταία που μετράς πήρε 150. Αυτό από μόνο του δεν είναι φυσικά ανησυχητικό καθώς πάλι το μωρό έχει πάρει περίπου 21,5γραμ τη μέρα κατά μέσο όρο που είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια (με κατώτατο φυσιολογικό τα 16γραμ/μέρα). Με πρόσληψη πάνω από 20 γραμ/μέρα δεν κάνουμε παρεμβάσεις στο θηλασμό γιατί πάει καλά. Άρα το βάρος δεν πρέπει να σε ανησυχεί. Δεν γράφεις πόσες πάνες βρεγμένες έχει το 24ωρο, αλλά κρίνοντας από το βάρος (ρυθμό πρόσληψης) δεν βρίσκω λόγο για συμπλήρωμα στο συγκεκριμένο μωρό.

 

Σχετικά με την ανησυχία του μωρού: στο μήνα που είστε, πλέον αρχίζει η ενόχληση των δοντιών και το πιπίλισμα των χεριών συνήθως έχει να κάνει μ' αυτό και όχι πλέον με πείνα.

 

Επίσης, λες ότι το μωρό "πνίγεται" - αυτό σημαίνει ότι έχεις πολύ γάλα - μεγάλη ροή, άρα δεν υπάρχει θέμα παραγωγής.

 

Δεν καταλαβαίνω ωστόσο γιατί αντλείς για να "αδειάζεις" το στήθος... Θέλεις να κάνεις απόθεμα; Φοβάσαι μην μείνει γάλα στο στήθος; Νομίζω ότι αν δεν θέλεις να κάνεις τράπεζα, κακώς αντλείς. Δημιουργείς μάλλον πρόβλημα παρά αντιμετωπίζεις κάτι: από το να μειώνεις τη ροή σ' εκείνες τις φάσεις και γι' αυτό το μωρό να γκρινιάζει (λες ότι το πρόβλημα είναι σε κάθε δεύτερο γεύμα...) μέχρι να συντηρείς άθελά σου ήπια (; ) υπερπαραγωγή ("πνίγεται") η οποία επίσης να ενοχλεί το μωρό - δεν καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου τι ακριβώς συμβαίνει.... Το στήθος πρακτικά δεν αδειάζει ποτέ - δεν κινδυνεύεις από αυτό να πάθεις μαστίτιδα, αν αυτό σε απασχολεί.

 

Επίσης στην ηλικία που είναι το μωρό αρχίζει να ενδιαφέρεται για το περιβάλλον του και σε συνδυασμό με την ιδιοσυγκρασία του να γίνεται πιο δύσκολο να συγκεντρωθεί να φάει. Είναι φυσιολογικό. Επίσης είναι φυσιολογικό να μειώνει τους χρόνους - θηλάζει αποτελεσματικότερα εξάλλου όσο μεγαλώνει. Προσπάθησε να είσαι σε χώρο χωρίς αντιπερισπασμούς (τηλεόραση, κόσμο, κίνηση, θορύβους κλπ.) τις ώρες που είναι ανήσυχος και δεν συνεργάζεται να θηλάσει.

 

Κι ένα ερώτημα: όταν λες "Κύριως το βραδινό γεύμα τον 8 ή 9 έχω την εντύπωση, ότι τον κουράζει, διότι δεν κάθεται ποτέ στο στήθος πάνω από 3 λεπτά" υπονοείς ότι κρατάς κάποιο πρόγραμμα στις ώρες που θηλάζει το μωρό;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ θερμά για την άμεση και ολοκληρωμένη απάντηση στα ερωτήματά μου.

 

Η άντληση προέκυψε μετά από συμβουλή του παιδίατρου ("το στήθος πρέπει να αδειάσει ώστε να ξαναγεμίσει...") για τα γεύματα κατά τα οποία το παιδί έτρωγε λίγο και δεν "άδειαζε" το στήθος, αλλά απ΄ότι κατάλαβα πρόκειται για παραπληροφόρηση:confused: Ωστόσο κάποιες φορές που είχε υπομονή να φάει μόνο 2-3 λεπτά από το στήθος, μέσα στην αγωνία μου του έδωσα από το αντλημένο γάλα, το οποίο και ήπιε ανενόχλητα. Αυτό γιατί συμβαίνει άραγε? Υπάρχουν μήπως στιγμές όπου το στήθος έχει πράγματι χαμηλή ροή πράγμα που τον εκνευρίζει/κουράζει με αποτέλεσμα να το απορρίπτει? Μήπως τότε είναι καλό να έχω πάντα ένα μικρό απόθεμα?

 

Βρέχει την πάνα του μετά από κάθε γεύμα.

 

Δεν μπορώ να πω ότι έχουμε πρόγραμμα θηλασμού. Απλά χοντροκομμένα προκύπτει ένα γεύμα γύρω στις 8 ή 9 ή 10 το βράδυ. Και αυτό συνήθως είναι πολύ σύντομο και καταλήγει σε κλάμα. Γιατί?

 

Σε περίπτωση που το βάρος του πέσει κάτω από τα 16 γρ./μέρα πρέπει να ενημερώσω άμεσα τον παιδίατρο ή να περιμένω να ολοκληρωθεί ο 3ος μήνας?

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Η άντληση προέκυψε μετά από συμβουλή του παιδίατρου ("το στήθος πρέπει να αδειάσει ώστε να ξαναγεμίσει...") για τα γεύματα κατά τα οποία το παιδί έτρωγε λίγο και δεν "άδειαζε" το στήθος, αλλά απ΄ότι κατάλαβα πρόκειται για παραπληροφόρηση:confused:

 

Το στήθος δεν είναι ουροδόχος κύστη για να αδειάζει και να γεμίζει. Λειτουργεί βάσει προσφοράς και ζήτησης, ώστε η παραγωγή να προσαρμόζεται ανά πάσα στιγμή στις ανάγκες του μωρού με βάσει το πόσο αυτό θηλάζει. Παρεμβάσεις τέτοιου τύπου με το θήλαστρο δεν εξυπηρετούν κάποιο σκοπό, αντίθετα μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα. Οπότε αυτό το σταματάς.

 

Ωστόσο κάποιες φορές που είχε υπομονή να φάει μόνο 2-3 λεπτά από το στήθος, μέσα στην αγωνία μου του έδωσα από το αντλημένο γάλα, το οποίο και ήπιε ανενόχλητα. Αυτό γιατί συμβαίνει άραγε? Υπάρχουν μήπως στιγμές όπου το στήθος έχει πράγματι χαμηλή ροή πράγμα που τον εκνευρίζει/κουράζει με αποτέλεσμα να το απορρίπτει? Μήπως τότε είναι καλό να έχω πάντα ένα μικρό απόθεμα?

Τα πολύ μικρά μωρά έχουν την τάση να καταπίνουν ό,τι τους δίνουμε σχεδόν άκριτα. Ειδικά το μπιμπερό με το οποίο δεν καταβάλουν καμμία προσπάθεια (σε σχέση με το στήθος). Αυτό δεν είναι κριτήριο για την πείνα του μωρού. Ίσα - ίσα το να δίνουμε μπιμπερό σε μωρό που θηλάζει (αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, πχ. απουσία της μαμάς) δημιουργεί προβλήματα όπως σύγχιση θηλών (δηλ. το μωρό μπορεί να προτιμήσει το μπιμπερό από το στήθος) ή σύγχιση του μωρού ως προς τις προθέσεις της μαμάς καθώς το μωρό δεν καταλαβαίνει γιατί κάποιες φορές είσαι διαθέσιμη με το στήθος και κάποιες όχι και δίνεις υποκατάστατο - αυτό μπορεί να οδηγήσει σε άρνηση στήθους. Άρα δεν ξαναδίνεις μπιμπερό, τουλάχιστον όχι εσύ.

Αν όντως υπάρχει χαμηλή ροή -που συμβαίνει φυσιολογικά τις βραδυνές ώρες- πολύ περισσότερο δεν δίνουμε μπιμπερό γιατί το μωρό μπορεί να το προτιμήσει τελικά και να ξεκινήσουμε έναν φαύλο κύκλο. Στις φάσεις αυτές -της χαμηλής ροής με εκνευρισμό του μωρού- κάνουμε εναλλαγές: δηλαδή προσφέρουμε το αριστερό πχ. και μόλις χάσει το μωρό το ενδιαφέρον του δίνουμε το δεξί και μετά πάλι το αριστερό κλπ. Έτσι αυξάνεται και η παραγωγή, αν τυχόν υπάρχει τέτοιο θέμα.

 

Βρέχει την πάνα του μετά από κάθε γεύμα.

Στην ηλικία που είναι το μωρό σου πρέπει να βρέχει 5-6 πάνες. Άρα τρώει πολύ καλά, μην ανησυχείς.

 

Δεν μπορώ να πω ότι έχουμε πρόγραμμα θηλασμού. Απλά χοντροκομμένα προκύπτει ένα γεύμα γύρω στις 8 ή 9 ή 10 το βράδυ. Και αυτό συνήθως είναι πολύ σύντομο και καταλήγει σε κλάμα. Γιατί?

Και τα σύντομα γεύματα έχουν την αξία τους: μπορεί το μωρό να θέλει απλά να "ξεδιψάσει" πίνοντας λίγο από το πρώτο-αραιό γάλα, ή απλά να παρηγορηθεί στο στήθος της μαμάς του.

Πολλά μωρά είναι ανήσυχα το βράδυ. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους: ένταση, κούραση, κούραση της μαμάς που αντανακλά στο μωρό, νύστα, πονάκια, κλπ. Μην σε προβληματίζει τόσο πολύ αυτό - προσπάθησε να παρατηρήσεις τι συμβαίνει μήπως βρεις κάτι που να συνδυάζεται με την ανησυχία αυτή και πάλι αν δεν το βρεις αποδέξου το ως αναγκαίο φυσιολογικό στάδιο...

 

Σε περίπτωση που το βάρος του πέσει κάτω από τα 16 γρ./μέρα πρέπει να ενημερώσω άμεσα τον παιδίατρο ή να περιμένω να ολοκληρωθεί ο 3ος μήνας?

Κατ' αρχήν στη φάση που είναι πλέον το μωρό, πρέπει να ζυγίζεται μία φορά το μήνα. Συχνότερες ζυγίσεις μόνο άγχος προσθέτουν. Στο ενδιάμεσο αρκεί να μετράς τις ημερήσιες βρεγμένες πάνες για να ξέρεις αν το μωρό σιτίζεται επαρκώς. Στον 3ο-4ο μήνα τα μωρά που θηλάζουν μπορεί να βάλουν φρένο στην πρόσληψη βάρους και είναι κι αυτό συνηθισμένο και φυσιολογικό. Αυτό το "πλατώ" στην πρόσληψη βάρους δεν πρέπει να ανησυχήσει αν το μωρό συνεχίζει να αναπτύσσεται φυσιολογικά (ψυχοκινητικά) και πήρε βάρος πάνω από κιλό τους προηγούμενους μήνες.

Μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά. Αν συμβεί κάτι άλλο, εδώ είμαστε και τα ξαναλέμε. :)

Link to comment
Share on other sites

To μωρό σου βάζει 270γρ την εβδομάδα κατά μέσο όρο, όταν ο ικανοποιητικός μέσος όρος είναι 170γρ, ενώ ο μέσος όρος σας για κάθε μέρα είναι 38γρ! Δεν βλέπω καμιά ανεπάρκεια σε αυτό!

Με τέτοιους ρυθμούς, από τη μια είναι φυσιολογικό κάποια στιγμή να βάζει ένα φρένο (που δεν ξέρεις αν θα το διατηρήσει), από την άλλη δεν είναι σημαντικό τι συνέβη σε μια μεμονωμένη βδομάδα, κοιτάζουμε πλέον τις μηνιαίες ζυγίσεις.

Εννοείται ότι δεν υπάρχει λόγος για συμπλήρωμα.

 

Πόσο γάλα βγάζεις με τις αντλήσεις; Αν βγάζεις πολύ, μην τις κόψεις απότομα, γιατί να αποφύγεις προβλήματα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...