Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΓΝΩΣΗ...ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΠΡΙΝ ΤΡΕΛΑΘΩ


sandy_2010

Recommended Posts

Η γνωμη μου ειναι να συμβουλευτεις μονη σου εναν δικηγορο!Αφου το αποφασισετε απο κοινου προσπαθησε να ειστε ηρεμοι και μετα το διαζυγιο να εχετε μια καλη σχεση!

Οι γονεις μου χωρισαν μετα απο 15 χρονια φαγωμαρας(14 ημουν)και ευχομουν να εχουν χωρισει...πριν παντρευτουν!Αυτο που εσωσε την κατασταση ειναι η αριστη σχεση που εχουν ακομη και σημερα!Η σχεση τους εφτιαξε ως δια μαγειας μετα το διαζυγιο!

Να σε ρωτησω και κατι???σε φασεις ηρεμιας εχετε συζυτησει?τι λεει?απο σενα εχει παραπονα?Εχετε κανει προσπαθειες να ισσοροπησετε?να τα βρειτε?Δηλαδη τοσο εκολα σου λεει διαζυγιο?χωρις να προσπαθησει να διορθωθει?υΟ αντρας σου εχει προβλημα εθισμου και νομιζω και καταθλιψης!Αν δεν εχει σκοπο να καταλαβει οτι η κατασταση του καταστρεφει την οικογενεια του εσυ δεν εχεις αλλες αντοχες παρε το παιδακι σου και φυγε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το πιο ωραίο είναι πως χθες στον καβγά...μου είπε πως θα γίνω ρεζίλι γιατί όταν χωρίσουμε θα λέει τους λόγους του διαζυγίου...πως δηλαδή..η γυναίκα του δεν τον άφηνε να κοιμηθεί μια ώρα που γύρναγε κουρασμένος απο τη δουλειά...πως οτι και να έκανε με ενοχλούσε, κλπ...

Στο μεταξύ, μόλις είπε η μαμά μου (την οποία ΕΓΩ φώναξα να έρθει στο σπίτι..) πως αφού βρε παιδί μου (στον άνδρα μου) δεν αισθάνεσαι τπτ πλέον για τη γυναίκα σου...πάρτο απόφαση μου λέει και εμένα..και δειτε τι θα κάνετε..γιατί πάνω από όλα το παιδάκι μας δεν πρέπει να βιώνει τέτοιου είδους καταστάσεις...Η απάντηση του: "Εντάξει, αλλά μετά να μην έρχεται η κόρη σου κλαίγοντας να με παρακαλάει...."

Δηλαδή..βρε παιδιά..νομίζει πως είναι ο σούπερ σύζυγος (επειδή δίνει 1000ευρώ στο σπίτι) ο σούπερ πατέρας (επειδή ασχολείται 15-20 λεπτά τη μέρα με το παιδί του)..και γενικά ο σούπερ άνθρωπος...Ακόμη δεν έχει πάρει χαμπάρι οτι είναι ο σούπερ ΜΑΛΑΚΑΣ! Συγνώμη για την λέξη..αλλά δεν έβρισκα άλλη τόσο κατάλληλη...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Μίλα με τον δικηγόρο ΣΟΥ. Σε ρώτησα για μάρτυρες γιατί είναι καλό αυτός που θα έρθει να καταθέσει αντί για σένα στο δικαστήριο για να είναι πειστικός θα πρέπει εκτός από τις περιγραφές σου να έχει δει και κάποια πράγματα μόνος του. Και σαφώς οι κουμπάροι σου αν δεχτούν να το κάνουν είναι καλύτερα από τη μαμά σου. Νομίζω πάντως με τα στοιχεία που δίνεις πως με έναν καπάτσο δικηγόρο μπορείς να τρενάρεις αρκετά την διαμονή του παιδιού με τον πατέρα του. Οπωσδήποτε όμως πριν κάνεις ο,τιδήποτε μίλα με το δικηγόρο σου πρώτα. Μην πάτε σε κοινό δικηγόρο.

 

Κοιταξε, νομίζω πως οι κουμπάροι μου δεν θα δεχθούν να συμμετέχουν σε τέτοιου είδους διαμάχη. Εγώ βέβαια είμαι παιδική φίλη με την κουμπάρα μου αλλά έπειτα ο άντρας μου έγινε πολύ φίλος με τον άντρα της κουμπάρας μου..οπότε τα παιδιά..δεν θα ήθελαν φαντάζομαι να εμπλακούν. Εξάλλου, δεν θέλω να τον ξεσκίσω...επειδή ξέρω πως μέσα του θα πληγωθεί αν δει τους φίλους μας με το μέρος μου (είπαμε πως είμαι ζώον..δεν το' πάμε;)

Βέβαια, σε μια φάση μου είχε πει η κουμπάρα μου πως της είχε πει ο άντρας της: "Αν η Σάντυ κερατώσει κάποια στιγμή τον >>>>> θα της δώσω πρώτος εγώ 1000 δίκια..και ας είναι φίλος μου!" Η κουμπάρα μου εξεπλάγειν τόσο πολύ που μου το ανέφερε..ρε μου λέει..δεν το περίμενα να μου το πει αυτό....αλλά τον βλέπει μου είπε πόσο αδιάφορος και στη κοσμάρα του είναι..και απορει με το κουράγιο σου!!! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ,όπως τον περιγράφεις , αρκεί να του πέις ότι αν παίρνει το παιδί δε θα μπορεί να παίζει και θα του κοπεί κάθε όρεξη να διεκδικήσει. :wink:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω πως είμαι η τέλεια..δεν λέω πως δεν έχω και εγώ ξεσπάσματα..αλλά ρε παιδιά..προσπαθούσα συνέχεια να είμαι γλυκιά, χαριτωμένη, γλυκομίλητη...αλλά αυτός θέλει μια μαμά...Σημειωτέον πως είναι και 2 χρόνια μικρότερος μου..και νομίζω ανώριμος..Πάντα φοβόταν επειδή είμαι μεγαλύτερη..μήπως τον "καπελώσω". Ο φεμινισμός μου λεει τον έφαγε! Ποιος φεμινισμός μου του λεώ ρε; Αν υπήρχε εδω μέσα φεμινιστικό καθεστώς...τότε θα πρεπε και εσυ αγοράκι μου να παιρνες σαν γύριζες απο τη δουλεια τη σκουπα να σκουπίσεις ή να πλύνεις κανα πιάτο..ή έστω να πας ένα κωλοσουπερμαρκετ, γιατί κ εγώ δουλεύω και δεν υπάρχει πουθενα στον πλανήτη κανένα κορόιδο να πληρώνει κάποιον τζάμπα..μόνο και μόνο για να κάθεται όπως ισχυρίζεσαι εσυ οτι κάνω εγώ στο γραφείο μου! Εδω πηγα για δουλεια...ακριβώς μόλις 40ισα...με ξενυχτια τρελα λογω κολικών..να σέρνομαι..προκειμένου να προσφέρω σπίτι μου..προκειμένου να μην χασω τη δουλεια μου (είχα απειλες και απο εκει..πως αν δεν επιστρεψω..θα με κάνει 4ωρη...άλλο θέμα και αυτό..σας λέω πάω για βιβλίο..) γιατί αν τώρα και λέει πως με ταιζει..τι θα έλεγε αν δεν δούλευα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παιδί θα το διεκδικήσει σίγουρα...θα τον βάλει η μάνα του!

 

Βρε δε μπα τον βάλει και ο Πάπας, το παιδί δεν μπορεί να στο πάρει. Εχεις δουλειά και δεν είσαι ανάξια μητέρα. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις δίνουν την επιμέλεια στον πατέρα. Μη μασάς!!!

Ναι, σιγά μη τρέξεις και από πίσω του σαν σκυλάκι. Κοίτα κοπελιά ο τύπος σε έχει πολύ σίγουρη και κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να του αλλάξεις τα φώτα. Το αξίζει. Απορώ κιόλας πως δεν το έκανες από την αρχή. Γιατί μη μου πεις ότι ξύπνησε μια μέρα και από αγιόπεδο έγινε βλάκας. Από την αρχή θα υπήρχαν σημάδια αλλά εσύ προφανώς εθελοτυφλούσες.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ,όπως τον περιγράφεις , αρκεί να του πέις ότι αν παίρνει το παιδί δε θα μπορεί να παίζει και θα του κοπεί κάθε όρεξη να διεκδικήσει. :wink:

 

Μπα..επειδή τον ξέρω...και με ξέρει...οτι έχω πλήρη εξάρτηση από το παιδί μου...και πως δεν κάνω χωρίς αυτό..θα προσπαθήσει..έτσι..απλά και μόνο για να με δει ράκος..να μου παίρνει το παιδί συχνά και να το πηγαίνει στη στρούγγα του....:twisted::evil::evil::evil::evil::evil::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου, δεν θέλω να τον ξεσκίσω...επειδή ξέρω πως μέσα του θα πληγωθεί αν δει τους φίλους μας με το μέρος μου (είπαμε πως είμαι ζώον..δεν το' πάμε;)

:oops:

Σκοπος του διαζυγιου δεν ειναι να καταστραφουν ζωες αλλα να φτιαξουν!ζωον θα ησουν αν ηθελες ο αντρας που ειστε τοσα χρονια μαζι και τον επελεξες για πατερα του παιδιου σου να υποφερει!Δεν εισαι καθολου ζωον!Μην υποτιμας τον εαυτο σου!

Link to comment
Share on other sites

Βρε δε μπα τον βάλει και ο Πάπας, το παιδί δεν μπορεί να στο πάρει. Εχεις δουλειά και δεν είσαι ανάξια μητέρα. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις δίνουν την επιμέλεια στον πατέρα. Μη μασάς!!!

Ναι, σιγά μη τρέξεις και από πίσω του σαν σκυλάκι. Κοίτα κοπελιά ο τύπος σε έχει πολύ σίγουρη και κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να του αλλάξεις τα φώτα. Το αξίζει. Απορώ κιόλας πως δεν το έκανες από την αρχή. Γιατί μη μου πεις ότι ξύπνησε μια μέρα και από αγιόπεδο έγινε βλάκας. Από την αρχή θα υπήρχαν σημάδια αλλά εσύ προφανώς εθελοτυφλούσες.

 

Την κηδεμονία το ξέρω πως δεν θα μου την πάρει...αλλά ακόμη και αυτο το 1 ΠΣΚ που θα το παίρνει..εγώ θα τρελαίνομαι..ήδη με την ιδέα...χάνομαι!

Τώρα οτι εθελοτυφλούσα...το παραδέχομαι...είχα στραβωμάρα, κουφαμάρα..και όλα τα σχετικά! :cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

πωπω κοπελια διαβαζω το θεμα σου απ το πρωι και εχω σαλταρει.... αν καταλαβα καλα το θεμα σου δεν ειναι να σου παρουν το παιδι, (εννοειται ειναι μικρο και μενει με τη μαμα του) αλλα οι ωρες που με το νομο το παιδι σαου θα περναει μαζι τους (με μπαμπα και γιαγια)

να σου πω εγω που τα ιδια περασε και η κολλητη μου.....κι εκεινη τον παντρευτηκε απο μικρουλα κι εκεινος ολη μερα PC και ταινιες, ουτε δουλεια ουτε τιποτα..... στο θεμα παιδι μιλαμε τωρα..........εχουν χωρισει εδω και 5 χρονια.........το κοριτσακι του

1. δεν το παιρνει ποτε τηλεφωνο (εχει ξεχασει γενεθλια γιορτες κλπ)

2. οταν το παιρνει γιατι ειναι η μερα να το παρει (μια φορα το τριμηνο) το παρκαρει στη νονα του (γυναικα του αδερφου του) γιατι η μανα του ειναι σε μοναστηρι πλεον(!)

3. δεν δινει δεκαρα απο λεφτα ουτε εδωσε ποτε

 

εχω συζητησει πολλες φορες με τη μικρη που κοντευει τα 11 και μου λεει "ο μπαμπας μου δε με θελει, ουτε ερχεται να με δει" και της λεω οτι εχει δουλειες, θα ερθει κλπ αλλα την τελευταια φορα μου ειπε "ε ας μην ερθει και τι εγινε???" θελω να πω οτι τα παιδια καταλαβαινουν....εγω ημουν παντα υπερ του οτι δεν χωριζεις ποτε μα ποτε για την ψυχουλα των παιδιων σου...........αλλα να σου πω κατι??? δεν ειναι οπως παλια που τα εδειχναν με το δαχτυλο τα παιδια των χωρισμενων τωρα πια ειναι συνηθισμενο

 

η Αλιμπερτη μια μερα ελεγε οτι ο γιος της γυρισε απ το σχολειο θλιμμενος και της ειπε "μαμα, ο συμμαθητης μου ο ------- ειναι τοσο φτωχος που η μαμα του και ο μπαμπας του μενουν στο ιδιο σπιτι!!!!!!!!!!"

 

το κακο με τη δικη σου υποθεση ειναι οτι τον βλεπω πιο αποφασισμενο απ οσο θα πρεπε τον συζυγο........ αν εβαζες αυτους τους καλους κουμπαρους να του τριξουν τα δοντια οτι θα χαλασει το σπιτι του σαν υστατη προσπαθεια??????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σάντυ τώρα είσαι φορτισμένη και δεν σκέφτεσαι ψύχραιμα... κοίτα να ηρεμήσεις... μίλα και με την κουμπάρα σου που απ' ό,τι κατάλαβα είστε φίλες και ένα ένα τα βήματα ;) Γράψε εδώ να ξεσπάσεις αν αυτό σου κάνει καλό αλλά μόλις τελειώσεις ανασυντάξου και βάλε μια τάξη σε αυτά που πρέπει να κάνεις. Δεν μπορείς να σκέφτεσαι τι θα γίνει στο μέλλον. Το παρόν σε απασχολεί και το μέλλον το αντιμετωπίζουμε βήμα - βήμα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Να έβαζα τους κουμπάρους μου; Αχ...δυστυχώς..δεν γίνεται..Όποιος και να προσπαθήσει να του πει κάτι σε σχέση με τους υπολογιστές ...τον πιάνει εχθρό..Δεν θέλω να πει καμια κουβέντα στα παιδιά! Εδώ, το καλοκαίρι που πήγαμε ολοι μαζί διακοπες..επιανε τον κουμπάρο μου κ του μιλαγε με τις ώρες για το Online game που τότε έπαιζε...και σαν του είπε ο κουμπάρος μου πως είναι "κολλημένος" μόνο που δεν τον έβρισε...Το γύρισα εγω στη πλακα για να μην φάνε τα μουστάκια τους..και είπα...έ...όλοι πρέπει να έχουν ένα χόμπυ....τρομάρα μου!!!!!! Μετά, εξήγησα στους ανθρώπους κατ' ιδίαν..πως το έκανα γιατι δεν θέλω ενόσο προσπαθουν να με βοηθήσουν στη σχέση μου με τον αντρα μου...να μπουν στο στόχαστρο!!! Ντρέπομαι..αλλά το έκανα για να τους προστατέψω!Και σε κάποιους συγγενείς μου κοντινους τους έχω προειδοποιησει..ούτε πλάκα να του κανουν για το θέμα PC!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σάντυ τώρα είσαι φορτισμένη και δεν σκέφτεσαι ψύχραιμα... κοίτα να ηρεμήσεις... μίλα και με την κουμπάρα σου που απ' ό,τι κατάλαβα είστε φίλες και ένα ένα τα βήματα ;) Γράψε εδώ να ξεσπάσεις αν αυτό σου κάνει καλό αλλά μόλις τελειώσεις ανασυντάξου και βάλε μια τάξη σε αυτά που πρέπει να κάνεις. Δεν μπορείς να σκέφτεσαι τι θα γίνει στο μέλλον. Το παρόν σε απασχολεί και το μέλλον το αντιμετωπίζουμε βήμα - βήμα.

 

Το ξέρω...αλλά επειδή έχω και ένα παιδί να προστατέψω...νομίζω πως οφείλω να σκεφτομαι το μέλλον! Το μέλλον του παιδιού μου...γιατί για το δικό μου...δεν με νοιάζει καθόλου μα καθόλου....φτάνει το παιδι μου να ειναι πανευτυχής!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαντυ μου ευχομαι ολα να πανε καλα για σενα και το παιδακι σου.

Η δικη μου η γνωμη ειναι οτι το διαζυγιο ειναι η καλυτερη ιδεα απο τη στιγμη που το θελετε και οι δυο και δεν συμβιωνετε αρμονικα.

Προσωπικα θα εβαζα δικη μου δικηγορο και θα κοιταζα να διασφαλισω τα ακολουθα:

1. Το σπιτι. Ειναι στο ονομα σου αλλα μπορει σε καποια στιγμη (νομιζω δυο χρονια μετα την πρωτη υπογραφη) να ισχυριστει οτι αποκτηθηκε και με δικα του χρηματα και να διεκδικησει μερος του. Συνεπως δεν τσακωνεσαι τωρα με τιποτα αλλα πονταρεις σε ενα συνενετικο διαζυγιο.

2. Το παιδι. Ειναι ακομη μικρο οποτε ετσι και αλλιως δεν θα δωθει στον αντρα σου δικαιωμα να το παιρνει για μεγαλο διαστημα πχ για ενα μηνα. Ετσι και αλλιως ομως θα πρεπει να προσπαθησεις το παιδι να εχει ομορφες αναμνησεις απο τον πατερα του και οχι να τον απορριψει. Το τι λεει για σενα η γιαγια δεν εχει και τοσο σημασια γιατι το παιδι μεγαλωνει μαζι σου και αντιλαμβανεται την αξια της μητερας του.

3. Την διατροφη. Μην περιμενεις πολλα. Η δικηγορος θα κρινει και θα σας προτεινει αναλογα με τα εισοδηματα του και τις αναγκες του παιδιου. Μην μπεις σε καυγαδες για αυτο. Ασε πρωτα να ξεκαθαρισουν τα περουσιακα σας και σε κανα δυο χρονια ζητας και παραπανω αν θεωρεις οτι δεν ειναι δικαιο το ποσο που παιρνεις.

Σου ευχομαι πολυ τυχη σε σενα και το παιδι σου. ειμαι σιγουρη οτι στο τελος θα νοιωσετε και οι δυο πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά καιρούς..του είχε μιλήσει και ο πεθερός μου (που υποτίθεται τον αγαπά και τον σέβεται...) ε...κανένα αποτέλεσμα...Τα πήρε στο κρανίο..μου έριξε χίλιες κατηγόριες...και πως δεν κάνει και τίποτα μεμπτό...όλοι οι άντρες έχουν ένα χόμπυ...τα είπα και προηγουμένως...μην λέω τα ίδια..Αλλου θέλω να καταλήξω...ας είχε το χόμπυ του ...οκ..ας ηταν όμως λίγο γλυκός..λίγο τρυφερός...να ενδιαφερόταν...και ας έπαιζε νυχθημερόν! Εδώ μιλάμε..πως νιώθω πως και να ψοφίσω..μάλλον πάρτυ θα κάνει...

Βέβαια, ίσως μέσα του ..ενδιαφέρεται..με έναν δικό του τρόπο..σε μια εικονική ιδεατή δική του πραγματικότητα....η οποία όμως ποτέ δεν φθάνει σε εμένα.... Ότι μα ότι και να γίνει..εκείνος πάντα έχει δίκιο! Είναι ο σωστός..εγω ποτε..εγώ απλά τρωγομαι με τα ρούχα μου...και έπρεπε να βρω έναν μαλάκα να μου τα "ακουμπάει" και να τον βρίζω κιόλας..για να είμαι καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα το αντίθετο! Σου έγραψα εξαρχής ότι το διαζύγιο κι εμένα μου φαίνεται η μόνη λύση στην περιπτωσή σου. Σ' αυτό έχουμε συμφωνήσει. Από εκεί και πέρα χωρίς να έχεις μιλήσει με δικηγόρο και με τους ανθρώπους που μπορεί να σε βοηθήσουν (μην απορρίπτεις εσύ για τους άλλους... δώσε τους την ευκαιρία να το κάνουν εκείνοι... μπορεί να σε εκπλήξουν!) και κυρίως μην πας για διαζύγιο με τη λογική του κορόιδου ή του οσιομάρτυρα. Οκ έκανες λαλακία και τώρα πας να την διορθώσεις.

 

Το γιατί τον λυπάσαι εγώ δεν το κατανοώ! Εκείνος δηλαδή σε λυπάται όταν λέει τα διάφορα κουλά; Και μάλιστα μπροστά σε άλλους;

 

Ε ρε κεραμίδα που θα είχε φαει αν ήσουν άλλη!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άμα είναι gamer ο ένας και ο άλλος δεν είναι είναι δύσκολο νομίζω. Εμείς είμαστε και οι δύο και πάλι τυχαίνει να υπάρξουν τριβές για το συγκεκριμένο θέμα.( και θα μου την πει και θα του την πω) Και λογικά θα θέλει να ασχολείται και να μιλάει μόνο για αυτό. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνουν τα ζευγάρια που μόνο ο ένας είναι έτσι.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Την κηδεμονία το ξέρω πως δεν θα μου την πάρει...αλλά ακόμη και αυτο το 1 ΠΣΚ που θα το παίρνει..εγώ θα τρελαίνομαι..ήδη με την ιδέα...χάνομαι!

Τώρα οτι εθελοτυφλούσα...το παραδέχομαι...είχα στραβωμάρα, κουφαμάρα..και όλα τα σχετικά! :cry::cry::cry::cry:

 

Σε καταλαβαίνω, αλλά κοίταξε είναι πατέρας του και δεν μπορείς να του στερήσεις να βλέπει το παιδί. Θα πρέπει να σεβαστείς αυτό. Είναι προτιμότερο να περάσεις μια περίοδο δύσκολα παρά όλη σου τη ζωή. Δυστυχώς θα σου κάνει τη ζωή πατίνι αν χωρήσετε τελικά (για εκδίκηση και όχι γιατί σε αγαπάει), αλλά κάποια στιγμή θα το πάρει απόφαση και θα σταματήσει. Τώρα το τι θα λέει σε γνωστούς και φίλους να μη δίνεις σημασία και κράτα ψηλά την αξιοπρεπειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Σαντυ μου ευχομαι ολα να πανε καλα για σενα και το παιδακι σου.

Η δικη μου η γνωμη ειναι οτι το διαζυγιο ειναι η καλυτερη ιδεα απο τη στιγμη που το θελετε και οι δυο και δεν συμβιωνετε αρμονικα.

Προσωπικα θα εβαζα δικη μου δικηγορο και θα κοιταζα να διασφαλισω τα ακολουθα:

1. Το σπιτι. Ειναι στο ονομα σου αλλα μπορει σε καποια στιγμη (νομιζω δυο χρονια μετα την πρωτη υπογραφη) να ισχυριστει οτι αποκτηθηκε και με δικα του χρηματα και να διεκδικησει μερος του. Συνεπως δεν τσακωνεσαι τωρα με τιποτα αλλα πονταρεις σε ενα συνενετικο διαζυγιο.

2. Το παιδι. Ειναι ακομη μικρο οποτε ετσι και αλλιως δεν θα δωθει στον αντρα σου δικαιωμα να το παιρνει για μεγαλο διαστημα πχ για ενα μηνα. Ετσι και αλλιως ομως θα πρεπει να προσπαθησεις το παιδι να εχει ομορφες αναμνησεις απο τον πατερα του και οχι να τον απορριψει. Το τι λεει για σενα η γιαγια δεν εχει και τοσο σημασια γιατι το παιδι μεγαλωνει μαζι σου και αντιλαμβανεται την αξια της μητερας του.

3. Την διατροφη. Μην περιμενεις πολλα. Η δικηγορος θα κρινει και θα σας προτεινει αναλογα με τα εισοδηματα του και τις αναγκες του παιδιου. Μην μπεις σε καυγαδες για αυτο. Ασε πρωτα να ξεκαθαρισουν τα περουσιακα σας και σε κανα δυο χρονια ζητας και παραπανω αν θεωρεις οτι δεν ειναι δικαιο το ποσο που παιρνεις.

Σου ευχομαι πολυ τυχη σε σενα και το παιδι σου. ειμαι σιγουρη οτι στο τελος θα νοιωσετε και οι δυο πολυ καλυτερα.

 

Το σπίτι είναι στο όνομα μου με αποδοχή κληρονομιας μετα τον θάνατο του πατέρα μου..από τότε που ήμουν 13 ετών. Δάνειο πήρε στενό συγγενικο μου πρόσωπο στο όνομα του...χωρις καμία υποθήκη του δικού μου σπιτιού..εγώ απλά και μονο άτυπα..πληρώνω το δάνειο και φαίνομαι σαν συνοφειλέτης. Δεν νομίζω πως μπορεί να κάνει κάτι με αυτό.

Για τη διατροφή...παίρνει αρκετά χρήματα "μαύρα" όμως...Επίσημα φαίνονται 1000 ευρώ. Ευελπιστώ να μου βγει κανενα 200ευρω...αλλά και πάλι..είναι το τελευταιο που με νοιάζει...Έχω τη δουλειά μου, έχω το σπιτι μου, έχω την δύναμη..να προχωρήσω...Πάντα ήθελα να είμαι ανεξάρτητη..κ τελικά βλέπω πως σωστά έπραξα και δεν άφησα την εργασία μου. Οκ..800ευρώ παίρνω...αλλά θα τα βολέψω..Θα νοικιάσω και μια γκαρσονιέρα που έχω και έχει ο Θεός.

Το ΠΑΙΔΙ με καίει!!!! Να έρχεται να το βλέπει, να τον παίρνει για καμια βόλτα..αλλά οχι να κοιμάται μακρια μου!!!!!!!!!!!! Δεν θα το αντέξω αυτό!!!! Με καμια δύναμη! Εν τω μεταξύ..ο μικρούλης μου...επειδή...δεν τον χορταίνει...(πότε να προλάβει το παιδάκι) του έχει τρομερή αδυναμία..τρέχει και κρεμιέται από πάνω του μόλις τον βλέπει.....:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άμα είναι gamer ο ένας και ο άλλος δεν είναι είναι δύσκολο νομίζω. Εμείς είμαστε και οι δύο και πάλι τυχαίνει να υπάρξουν τριβές για το συγκεκριμένο θέμα.( και θα μου την πει και θα του την πω) Και λογικά θα θέλει να ασχολείται και να μιλάει μόνο για αυτό. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνουν τα ζευγάρια που μόνο ο ένας είναι έτσι.

 

Εγώ gamer δεν μπορώ να είμαι..και να ήθελα...καθώς έχω και ένα παιδί...Θα γούσταρα να γυρίσω σπίτι μου..να φτιάξω το καφεδάκι μου και να μπω στο FB ή στο Parents..ή οπουδήποτε...αλλά δεν το κάνω γιατί τα "θέλω" μου αυτόματα άλλαξαν σαν ήρθε το παιδί στη ζωή μου. Κουρασμένη ξεκουραστη...σαν γυρίζω απο τη δουλεια...και καιρού επιτρέποντως...παίρνω το παιδί και το βγάζω βόλτα..ως και αυτό μου κοπανησε.ως μεμπτο!!!!! Εδώ εχει τύχει να γυρισω με τον μικρό απο βόλτα και να του πω "Γυρίσαμε, τι κάνεις μωρό μου;" και οποία η απάντηση: "Γιατί, είχες φύγει;;":confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

για το σπιτι μη φοβασαι

πατρικη σου περιουσια δε μπορει να διεκδικησει με τιποτα

 

τωρα το παιδι... θα το παιρνει οτι και να κανεις

σκεφτηκες οτι ισως δεν το θελει μες τα ποδια του και θα το ζηταει μια στις τοσες???

τη γιαγια να φοβασαι που απ την αρχη ηθελε να γινει μανα στη θεση σου κοριτσι μου

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται πως τη γιαγιά φοβάμαι.....αυτή θα του λέει κάθε τρεις και λίγο να παίρνει το παιδί....!!! Και είναι μια...αντικειμενικά...πώς ήταν η Δέσπω Διαμαντίδου σε κάποια έργα που έκανε την κακιά και τη φωνακλού;;; Ενα τέτοιο πράγμα!:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

ακυρο αυτο που θα πω και μη βαλετε τις φωνες

 

εγω αυτο τον αντρα δεν τον βλεπω να μην την αγαπαει

 

δεν ειπε ποτε "παρε δρομο χεστηκα!"

 

οι απαντησεις του μου φαινονται παντα απολογητικες

 

"ενα χομπυ εχω" "εσυ θα φανεις λαθος στους γυρω" "η κορη σου ετσι που κανει τι να κανω εγω"

 

μηπως νιωθει παραμελημενος που εσυ επεσες με τα μουτρα στο παιδι

 

ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΜΗ ΒΙΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΡΙΣΕΤΕ

 

απλα ψαχνω γιατι κανει ετσι αυτος ο ανθρωπος

 

δεν την γνωρισε χτες !!!!!!!! αν δεν την ηθελε δε θα δικαιολογιοτανε !!!!!!!!!

 

ποσοι λενε θελω διαζυγιο κι οταν τους ερθει ο χαρτι τρελλαινονται

μηπως νομιζει οτι ποτε δε θα το τολμησεις??????

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως επειδη ο γιος σου εχει τρομερη αδυναμια στον μπαμπα του εχεις υποχρεωση να χωρισεις ηρεμα χωρις πολλα πολλα!Στην τελικη πατερας του ειναι!τι θα του κανει?καταλαβαινω οτι σου ειναι δυσκολο αλλα αν δειχνει τετοια αναγκη να μενει κανα βραδυ με το παιδι του θα πρεπει να χαιρεσαι και οχι να φρικαρεις!Θα προτιμουσες να μην ασχολειται με το παιδι του δλδ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...