Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί πνίγονται τόσα πολλά παιδιά;


micnat

Recommended Posts

Ε...βέβαια όταν ο μεγάλος έχει πλήρη αναισθησία τι να σου κάνουν τα παιδιά και αυτά κάτι θέλουν να κάνουν αλλά την μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν είπαμε......Που πας καλέ κ.αναισθησία και μετά τι χτυπιέσαι και μετά τι γίνεται ποιος φταίει στην όλη υπόθεση από τέτοια περιστατικά ένα σωρό αλλά μυαλό κουκούτσι................

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ τη φοβάμαι τη θάλασσα, την πισίνα επειδή δεν ξέρω καλό μπάνιο. Για τα παιδιά τρέμω. Ο γιος μου που είναι 10χρονών περνάει πολύ ώρα στη θάλασσα. Δεν τον αφήνω στιγμή από τα μάτια μου αλλά τώρα το παίζει μεγάλος.

Πριν μερικά χρόνια ήμασταν στην Κατερίνη. Επειδή πάμε συχνά, ξέρουμε ότι γενικά η θάλασσα είναι ήρεμη, πολύ ρηχή(δηλ. προχωράς σε μεγάλη απόσταση και σε παίρνει μέχρι τη μέση) ότι πρέπει δηλ. για οικογένειες με μικρά παιδιά συν ότι υπάρχουν οι ναυαγοσώστες, που υποτίθεται είναι πιο εμπειροι από εμένα.

Είχαμε ήδη 4 μέρες εκεί και όλα οκ.

Τετάρτη πρωί, κατά τις 10:00, εκεί που η θάλασσα ήταν λάδι, χωρίς να φυσάει καθόλου σηκώθηκαν τεράστια κύματα. Εγώ πανικοβλήθηκα. Τρέχουν οι ναυαγοσώστες να βοηθήσουν ηλικιωμένους και παιδιά. Στην αμμουδιά προσπαθούμε να καταλάβουμε τι έγινε. ο γιος μου 6 χρονών τότε γκρινιαζε που τον έβγαλα από το νερό, αλλά τον κρατούσα από το χέρι. Δίπλα μου ο ναυαγοσώστης και ο συζ. που ξέρει μπάνιο. Φτάνει ένα κύμα και το παίρνει το παιδί (Τα κύματα ήταν σαν τσουνάμι, όχι συνεχόμενα).

Δεν ξέρω πως έγινε και τι αλλά άρπαξα το παιδί με τα δυο μου χέρια(πως το βρήκα μες στο νερό) και το έβγαλα. είχε πιει αρκετό νερό.

έπαθα σοκ. ρώτησα τον ναυαγ΄τι έγινε ξαφνικά και μου είπε ότι είχε ξεκινήσει τότε τα δρομολόγια το Κεντέρης, λόγω ταχύτητας και μικρής απόστασης από την ακτή , κάθε Τετάρτη είχαν πρόβλημα.

Το κακό μπορεί να συμβεί χωρίς να το καταλάβεις. Εγώ δεν αφήνω να φάνε, να απομακρυνθουν, δεν κάθομαι σε καρέκλα, κάνω 200 προσευχές αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Ε...βέβαια όταν ο μεγάλος έχει πλήρη αναισθησία τι να σου κάνουν τα παιδιά και αυτά κάτι θέλουν να κάνουν αλλά την μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν είπαμε......Που πας καλέ κ.αναισθησία και μετά τι χτυπιέσαι και μετά τι γίνεται ποιος φταίει στην όλη υπόθεση από τέτοια περιστατικά ένα σωρό αλλά μυαλό κουκούτσι................

 

Δε θα ήθελα να μπούμε στη διαδικασία να κατηγορούμε τι κάνει ο ένας και ο άλλος στην παραλία, απλά να ενημερωθούμε και να αφυπνιστούμε για να προσέχουμε λίγο παραπάνω.

Γιατί κι εγώ και η akamatra για παράδειγμα, κοντέψαμε να χάσουμε τα παιδιά μας (εντάξει, εγώ για το δικό μου υπερβάλλω λίγο, αλλά πραγματικά τρόμαξα).

Και δε νομίζω να έχει σημασία αν καπνίζουμε ή όχι, βρε Μάρω...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το καπνισμα δεν αναφερω ως σημαντικο αλλα ηθελα

να σας δωσω μια εικονα .......

Οταν βλεπεις μια μανα με 2 ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΑ παιδια , να καθεται

στην ακροθαλασσια , να αναβει και να σβηνει ατελειωτα τσιγαρα, να

πηγαινει 2 φορες 200μ αποσταση για καφε ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΑ

ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ........ε τοτε ναι ειναι σημαντικο ΚΑΙ το τσιγαρο,

διοτι δεν μπηκε καν στον κοπο να βραχει για να βαλει μια ταξη !!!

 

Αν και δε νομιζω οτι μπορουσε να κανει κατι πλεον !!!!!!

Η πειθαρχια και ο σεβασμος ηταν εντελως αγνωστες λεξεις!!!

 

(και εγω καπνιζα ΠΟΛΥ( παλιοτερα) ΚΑΙ στην παραλια χιχιχιχιχ)

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ ποσες φορες εχω συναντηση τετοια περιστατικα στην παραλια και μου ερχεται να παρω την μανα και να της βουτηξω το δικο της κεφαλι μεσα στην θαλασσα,γιατι για εμενα τα παιδια δεν φταινε σε τιποτα.

Αν ο γονιος ειναι ανευθυνος και συμπεριφερετε με τετοιο τροπο τι θα σε κανουν και εκεινα .....τα ιδια και χειροτερα θα κανουν.

τοσα χρονια που πηγαινω διακοπες.με γονεις,μονη μου αργοτερα και πλεον οικογενειακα ποτε μα ποτε δεν εχω συναντησει οικογενεια με ξενους(σκανδιναβοι,αγγλοι,γερμανοι) οι οποιοι να βιωνουν τετοιες καταστασεις...ηρεμοι γονεις συννενοησημα παιδια,συνεργασιμοι γονεις συνεργασιμα παιδια,στα πλοια στις ταβερνες στις παραλιες...μαλλον το εχει λιγο και η ελληνιδα μανα στο αιμα της την υστερια(και αμα ειναι και πεθεροπληκτη της βγαινει και φυσικα :) )

οσο για το πνιγμο μετα το φαι ,εχω την εντυπωση πως εξηγητε ιατρικα καπως ετσι:οατν ειμαστε χορτατοι ο εγκεφαλος στελνει μυνημα στη καρδια να ¨εργαστει'΄παραπανω και να στειλει αιμα στο στομαχι για να χωνεψει.το στομαχι ειναι ενας μεγαλος μυς ο οποιος απαιτει αρκετο αιμα και ενεργεια για να προχωρησει στη χωνεψη του φαγητου.φαντασου να εχεις φαεει ενα πιατο μουσακα να εχεις τουρλωσει και κανα 2-3μπυρες(ελλαδαρα) και μετα να πας για μπλουμ.η καρδια ερχεται και τα παιζει.που να πρωτοστειλει αιμα.στο στομαχι?στα πνευμονια?στους μυς οι οποιοι αγωνιζονται για να κρατηθει το σωμα στην επιφανεια?η να μπορεσει ο οργανισμος να κρατησει μια σταθερη θερμοκρασια?στη καλυτερη παθαινεις κραμπες=πανικος=πνιγμος.στη χειροτερη μεχρι και εμφραγμα= πνιγμος.

συγχωρεστε με αν κανω λαθος,γιατρος δεν ειμαι αλλα σαν πρωην ερυθροσταυριτισσα αυτο μου εμεινε απο καποια θεωρητικα μαθηματα που ειχαμε κανει...οπως και τα αν δεις καποιον να πνιγεται αν δε ξερεις ΤΕΛΕΙΟ κολυμπι πνιγεσαι και εσυ.αν δεις ανθρωπο να πνιγεται φωναζεις πρωτον για βοηθεια και μετα προσπα8εις να τον σωσεις με καποιο μεσο πχ να πιαστει απο ενα ξυλο,πετσετα....

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα κύματα στην παραλία Ρωμανού παρέσυραν 3χρονο κοριτσάκι οι γονείς του έπεσαν στην θάλασσα για να το σώσουν αλλά τους παρέσυρε και αυτούς το κύμα ο 27χρονος...

Ρωσοπόντιος έπεσε στην θάλασσα και κατόρθωσε να σώσει την οικογένεια Στην προσπαθειά του όμως να βγει από την θάλασσα ένα κύμα ύψους 4 μέτρων τον τράβηξε στην θάλασσα και τον παρέσυρε στον βυθό.

Στην παραλία διαδραματίστηκαν σκηνές αρχαίας τραγωδίας ο νεαρός συνοδευόταν από την αρραβωνιαστικιά του η οποία είναι εγκυμονούσα στον 5ο μήνα και η οποία για δύο ώρες περίμενε μάταια για κάποιο καλό νέο του 27χρονου παλξκαριού .Μετά από δύο ώρες η θάλασσα ξέβρασε το άψυχο σώμα του παλικαριού γράφοντας το τραγικό φινάλε της ιστορίας.

http://troktiko.blogspot.com/2009/06/27_25.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ο πνιγμός λένε πως είναι βουβός και γρήγορος

Σήμερα στη θάλασσα ήμουν με τα παιδιά μου και τ' ανήψια μου. Τους είχα βγάλει από τη θάλασσα, είχα βγάλει τα μπρατσάκια από το μικρό (μέγα λάθος) και έπαιζαν με τα κουβαδάκια τους τα μικρά 5 λεπτά να στεγνώσουν λίγο και να φύγουμε. Ο μικρός μου μπαινόβγαινε στη θάλασσα και γέμιζε ένα ποτιστηράκι. Εγώ στεκόμουν μέσα στη θάλασσα και τους επέβλεπα. Κάποια στιγμή ο μικρός 3χρ. μπήκε λίγο πιο μέσα, το νερό ήταν περίπου στο στήθος του, ήρθε ένα κυματάκι από βάρκα, παραπάτησε, έπεσε κι έμεινε με το κεφάλι μέσα στο νερό μπρούμητα ακίνητος... χρειάστηκε να κάνω τρία βήματα μέσα στο νερό για να τον πιάσω, μου φάνηκαν αιώνας. Δεν χτύπησε τα χεράκια του, δεν προσπάθησε καθόλου να βγει, δεν έκανε τον παραμικρό αφρό. Πρόλαβα και τον έβγαλα, δεν είχε πιεί καθόλου νερό, μόνο είχε τρομάξει και έκλαιγε πολύ, ούτε έβηχε, ούτε μελάνιασε. Δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γινόταν αν δεν κοίταζα για λίγο εκεί, αν ήμουν έξω και μάζευα τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

πήγαμε να επισκεφτούμε φίλη στο εξοχικό της. περνούσες δρόμο και στα 50 μέτρα θάλασσα. αυτη καθόταν στο μπαλκόνι. που είναι τα παιδιά ρωτάμε, ηλικίας 4 και 8. στη θαλασσα απαντάει. τους κατεβάζω λέει τα πράγ,ματα το πρωι και εγώ καθομαι εδώ και τα βλέπω και μαγειρευω κιολας. καγκελο εμεις

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πήγαμε να επισκεφτούμε φίλη στο εξοχικό της. περνούσες δρόμο και στα 50 μέτρα θάλασσα. αυτη καθόταν στο μπαλκόνι. που είναι τα παιδιά ρωτάμε, ηλικίας 4 και 8. στη θαλασσα απαντάει. τους κατεβάζω λέει τα πράγ,ματα το πρωι και εγώ καθομαι εδώ και τα βλέπω και μαγειρευω κιολας. καγκελο εμεις

 

:shock::shock::shock::shock::shock:

 

Σπίτσλες!!!!!!!

 

(Πες μου ότι την έδειρες, ε??)

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω ότι θα φανεί χαζή η ερώτησή μου,αλλά πραγματικά δεν το έχω ακουσει ποτέ.Τί σχέση έχει το φαγητό με το μπάνιο?Γιατί δεν κάνει να πάμε στην θάλασσα μετά το φαγητό?Εμείς πάμε κάθε μέρα για μπάνιο.4:30 έχει τελειώσει η μικρή το μεσημεριανό της και 5:30 είμαστε στη θάλασσα. Το διάβασα και αγχώθηκα..

Link to comment
Share on other sites

Genuine δες αυτό...

 

οσο για το πνιγμο μετα το φαι ,εχω την εντυπωση πως εξηγητε ιατρικα καπως ετσι:οατν ειμαστε χορτατοι ο εγκεφαλος στελνει μυνημα στη καρδια να ¨εργαστει'΄παραπανω και να στειλει αιμα στο στομαχι για να χωνεψει.το στομαχι ειναι ενας μεγαλος μυς ο οποιος απαιτει αρκετο αιμα και ενεργεια για να προχωρησει στη χωνεψη του φαγητου.φαντασου να εχεις φαεει ενα πιατο μουσακα να εχεις τουρλωσει και κανα 2-3μπυρες(ελλαδαρα) και μετα να πας για μπλουμ.η καρδια ερχεται και τα παιζει.που να πρωτοστειλει αιμα.στο στομαχι?στα πνευμονια?στους μυς οι οποιοι αγωνιζονται για να κρατηθει το σωμα στην επιφανεια?η να μπορεσει ο οργανισμος να κρατησει μια σταθερη θερμοκρασια?στη καλυτερη παθαινεις κραμπες=πανικος=πνιγμος.στη χειροτερη μεχρι και εμφραγμα= πνιγμος.

συγχωρεστε με αν κανω λαθος,γιατρος δεν ειμαι αλλα σαν πρωην ερυθροσταυριτισσα αυτο μου εμεινε απο καποια θεωρητικα μαθηματα που ειχαμε κανει...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παναγία μου!!!! και πόσες ώρες πρέπει να περάσουν για να μην κινδυνεύουμε?

καλε..δεν εχετε ακουσει ποτε οτι μετα το φαγητο για 2-3 ωρες δεν πρεπει να μπουμε στη θαλασσα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό να το πείτε στη μάνα μου.

Η οποία έχει δική της θεωρία περί φαγητού και μπάνιου.

Η οποία είναι η εξής:"Δεν κάνει να κολυμπάμε με άδειο στομάχι"!!!!......:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Όταν πάμε για μπάνιο μαζί της, εγώ παίρνω μερικά φρούτα για τις μικρές, η μάνα μου κουβαλάει ....όλη την κουζίνα. Και το ψυγείο της..... :rolleyes:

Πέραν της πλάκας, ναι βρε παιδιά, περίπου 3 ώρες μετά το φαγητό επιτρέπεται η κολύμβηση. Απορώ πως δεν το έχεις ακούσει κοπέλα μου.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κοριτσια! Ειναι απλο...Το αιμα μετα το φαγητο, παει στο στομαχι για τη διαδικασια της πεψης. Ο εγκεφαλος δεν αιματωνεται καλα μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασια της χωνεψης...

 

Επιπλεον να προσθεσω και τον κινδυνο της αναρροφησης. Μια γνωστη, μου ειχε εξιστορηση το θανατο του ανδρα μια φιλης της, οταν αυτος εφαγε και μπηκε στο νερο κατευθειαν. Ενα κυμα τον χτυπησε στην κοιλια, επαθε εισροφηση και πεθανε μπροστα στα ματια τους. Μαλλον ειχε φαει αρκετα; Δεν ξερω...

 

Και πανω στα θεματα που καποτε εγραψαν τα κοριτσια, φετος η κοπελλα που προσεχε την πισινα και εκανε χρεη ναυαγοσωστριας στο ξενοδοχειο, μας ειπε οτι ενα παιδακι εκανε συνεχεια βουτιες στην πισινα, μαζι με αλλα παιδια-αν και τους εκανε συνεχεια συστασεις οπως εμας- και καποια στιγμη παρατηρησε η κοπελλα οτι το ενα παιδι ελειπε, δεν το εβλεπε αλλο στο νερο. Το ειδε στο πατο της πισινας, βουτηξε και το εσωσε, το παιδι ειχε τις αισθησεις του ακομη αλλα ειχε πιει πολυ νερο. Η μαμα δεν ειχε παρει ειδηση και μετα δεν μπορουσε να σταματησει να κλαιει απο το σοκ.

 

Επισης κατι τελευταιο...Ηταν περιπου 2-3 χρονων η μεγαλη μου,οταν ειχαμε γεμισει την μπανιερα μας και ετυχε να με βοηθα ο αντρας μου να την κανουμε μπανιο σε γεματη μπανιερα. Εβαλε μεσα το κεφαλι και δεν μπορουσε να το βγαλει, σα να ειχε παραλυσει. Ευτυχως που την προσεξε ο αντρας μου,εγω ετοιμαζα το σφουγγαρι και δεν την ειχα δει. Επομενως,τα παιδια πνιγονται αν λιγο τα χασουμε απο μπροστα στα ματια μας,σε δευτερολεπτα και μαλιστα αθορυβα. Ας προσεχουμε...

 

Σε καθε διακοπες, δοξαζω το Θεο που γυριζουμε σωοι, αλλα με 4 παιδια μικρα να επιβλεπω την ωρα της κολυμβησης, πραγματικα νοιωθω αλοιφη με τοση ενταση τις ωρες του μπανιου στη θαλασσα ή στην πισινα. Αλλα καλυτερα ετσι.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω την εμπειρια μου?

ημουν διακοπες την περασμενη βδομαδα

βλεπω ενα κοριτσακι με τη γιαγια του να παιζουν

ηταν καταξανθο και μου τραβηξε την προσοχη- ακουσα τυχαια και το ονομα του

την επομενη μερα το βλεπω μπροστα μου να πλανταζει στο κλαμα

ηλικια δε σας ειπα, το πολυ δυομιση ηταν

περιμενω, περιμενω, κανεις

το φωναζω με το ονομα, το παιρνω απ το χερι, και ξεκιναμε κατα μυηκος της ακρογυαλιας να βρουμε τους δικους της.....βρηκαμε εναν πατερα να κοιμαται περιπου 16 ξαπλωστρες πιο περα μετρησα, κι εναν αδερφο γυρω στα 16 να παιζει ηλεκτρονικο....και μαλιστα οχι ευχαριστω δε μου ειπαν, ο κυριος στραβωσε κι ολας γιατι δεν την εδωσα στον αδερφο της και τον ξυπνησα

 

δε θα μπορουσε αυτο το παιδακι να εχει πνιγει? και ποσα αλλα να εχει παθει??

αυτα για τους γονεις της εφημεριδας, του υπνου και του φραπε.....ριχνετε και μια ματια ρε παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...