Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ?


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Θεωρητικά κανένα τρόφιμο δεν είναι αναντικατάστατο πέρα από το γάλα

το θεμα ειναι οτι

εχω 2 παιδια με αλλεργιες, ενα μικρο και ενα μεγαλο ,

οποτε καταλαβαινετε οτι με αφορα το θεμα ιδιαιτερα

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το θεμα ειναι οτι

εχω 2 παιδια με αλλεργιες, ενα μικρο και ενα μεγαλο ,

οποτε καταλαβαινετε οτι με αφορα το θεμα ιδιαιτερα

σας ευχαριστω πολυ

 

Το καταλαβαίνω απόλυτα και χαίρομαι να βλέπω τόσο ευαισθητοποιημένους γονείς.

 

Ελπίζω να σας βοήθησε κάποια από τις συμβουλές.

 

Καλή συνέχεια,

Μαρία Κολοτούρου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Οποιαδήποτε απάντηση σε κάτι τέτοιο είναι εμπειρική. Να έχετε κατά νου πως εσείς ξέρετε πολύ καλύτερα τις συνήθειες και τις συνθήκες που επικρατούν όταν τρώει το μωρό σας.

 

Όπως το περιγράφετε, θα πρότεινα να γίνει η αλλαγή του ατόμου που δίνει το γάλα (εν προκειμένω ο πατέρας) κάποια πιο χαλαρή στιγμή και όχι πριν φύγει για δουλειά γιατί τότε είναι και εκείνος πιεσμένος, το οποίο ενδέχεται να αντιλαμβάνεται και το παιδί.

 

Κάποια στιγμή το Σαββατοκύριακο που είστε ήρεμοι και έχετε χρόνο, όταν το μωρό σας είναι ευδιάθετο και όχι πολύ κουρασμένο ή πεινασμένο, κάντε μια δοκιμή σε ευχάριστο περιβάλλον ώστε να δεχτεί τη διαδικασία σαν μια θετική εμπειρία.

 

Καλό θα είναι να μην γυρίσετε στο μπιμπερό γιατί αυτό αργά ή γρήγορα θα πρέπει πάλι να αλλάξει. Είναι σημαντικότερο να εδραιώσετε καλές συνήθειες, παρά να φάει το μωρό σας ένα ακόμα γεύμα.

 

Χρειάζεται επιμονή και υπομονή, καλή διάθεση και χρόνος.

 

Είμαι σίγουρη ότι με αυτά θα τα καταφέρετε μια χαρά.

 

Καλή επιτυχία :)

 

Με εκτίμηση

Μαρία Κολοτούρου

 

 

Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ για την απάντησή σας και πάλι.

Από όσο γνωρίζω, το μωρό είναι πολύ δύσκολο (και μάλλον επώδυνο) να πάρει γάλα από εμένα με κάποιον άλλον τρόπο εκτός από θηλασμό. Ο μόνος άλλος διαθέσιμος στο σπίτι είναι ο μπαμπάς. Εγώ γενικά εκείνη την ώρα κάνω ό,τι μπορώ για να μη με δει/ακούσει (δεν τα πολυκαταφέρνω τις καθημερινές που πρέπει να ετοιμάσω την κόρη μου για τον παιδικό και μάλλον με ακούει). Κατά τα άλλα, έχω διαβάσει επίσης ότι στο πρωινό γάλα είναι πιο εύκολο να ξεκινήσει ο αποθηλασμός μιας και το μωρό εκείνη την ώρα είναι πολλές ώρες νηστικό και δεν το έχει συνδυάσει και με τον ύπνο, αντίθετα από το βραδυνό θηλασμό που μοιάζει πιο δύσκολο να κοπεί. Άλλες ώρες το μωρό μου δεν πίνει γάλα. Εσείς προτείνετε να του προσφέρουμε γάλα σε ποτηράκι κάποια άλλη ώρα, π.χ. την ώρα που θα έπρεπε να φάει το απογευματινό του;

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και το χρόνο σας. Ανυπομονώ και πάλι να διαβάσω τις απαντήσεις σας.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ για την απάντησή σας και πάλι.

Από όσο γνωρίζω, το μωρό είναι πολύ δύσκολο (και μάλλον επώδυνο) να πάρει γάλα από εμένα με κάποιον άλλον τρόπο εκτός από θηλασμό. Ο μόνος άλλος διαθέσιμος στο σπίτι είναι ο μπαμπάς. Εγώ γενικά εκείνη την ώρα κάνω ό,τι μπορώ για να μη με δει/ακούσει (δεν τα πολυκαταφέρνω τις καθημερινές που πρέπει να ετοιμάσω την κόρη μου για τον παιδικό και μάλλον με ακούει). Κατά τα άλλα, έχω διαβάσει επίσης ότι στο πρωινό γάλα είναι πιο εύκολο να ξεκινήσει ο αποθηλασμός μιας και το μωρό εκείνη την ώρα είναι πολλές ώρες νηστικό και δεν το έχει συνδυάσει και με τον ύπνο, αντίθετα από το βραδυνό θηλασμό που μοιάζει πιο δύσκολο να κοπεί. Άλλες ώρες το μωρό μου δεν πίνει γάλα. Εσείς προτείνετε να του προσφέρουμε γάλα σε ποτηράκι κάποια άλλη ώρα, π.χ. την ώρα που θα έπρεπε να φάει το απογευματινό του;

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και το χρόνο σας. Ανυπομονώ και πάλι να διαβάσω τις απαντήσεις σας.

 

Θα έλεγα να δοκιμάσετε να δώσετε το γάλα σε άλλο χρόνο (όχι πρωί - βράδυ που είναι το κανονικό τάισμα με γάλα) και σίγουρα το παιδί να μην είναι νηστικό πολλές ώρες ή κουρασμένο. Ο στόχος είναι να καταφέρετε να εδραιώσετε τη νέα συνήθεια όχι να φάει το μωράκι, οπότε ας είναι και ώρα που δεν συνηθίζετε να δίνετε γάλα.

 

Καλή συνέχεια.

 

Με εκτίμηση,

Μαρία

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ για την απάντησή σας και πάλι.

Από όσο γνωρίζω, το μωρό είναι πολύ δύσκολο (και μάλλον επώδυνο) να πάρει γάλα από εμένα με κάποιον άλλον τρόπο εκτός από θηλασμό. Ο μόνος άλλος διαθέσιμος στο σπίτι είναι ο μπαμπάς. Εγώ γενικά εκείνη την ώρα κάνω ό,τι μπορώ για να μη με δει/ακούσει (δεν τα πολυκαταφέρνω τις καθημερινές που πρέπει να ετοιμάσω την κόρη μου για τον παιδικό και μάλλον με ακούει). Κατά τα άλλα, έχω διαβάσει επίσης ότι στο πρωινό γάλα είναι πιο εύκολο να ξεκινήσει ο αποθηλασμός μιας και το μωρό εκείνη την ώρα είναι πολλές ώρες νηστικό και δεν το έχει συνδυάσει και με τον ύπνο, αντίθετα από το βραδυνό θηλασμό που μοιάζει πιο δύσκολο να κοπεί. Άλλες ώρες το μωρό μου δεν πίνει γάλα. Εσείς προτείνετε να του προσφέρουμε γάλα σε ποτηράκι κάποια άλλη ώρα, π.χ. την ώρα που θα έπρεπε να φάει το απογευματινό του;

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και το χρόνο σας. Ανυπομονώ και πάλι να διαβάσω τις απαντήσεις σας.

Καλημέρα,

εγώ τον θήλαζα κανονικά μόλις ξυπνούσε και μετά ο μπαμπάς του τον έβαζε στο καρεκλάκι φαγητού και του έδινε το γάλα (ένα δαχτυλάκι) με ένα καινούργιο ποτηράκι με καλαμάκι. Βασικά του άρεσε να παίζει με το καλαμάκι και πάνω στο παιχνίδι ρούφαγε και καμιά, οπότε με τον καιρό αφού συνήθισε τη γεύση του ξένου, άρχισα να μειώνω τον χρόνο του θηλασμού και να αυξάνω το γάλα στο ποτηράκι. Μας πήρε περίπου 1μιση μήνα, αλλά μετά έπινε 1 φλ. ολόκληρο μονορούφι και χωρίς ανάσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aαααα εμενα ο παιδιατρος μου, με το που εκλεισε η μικρη τουσ 12 μηνες, μου συνεστησε το εβαπορε noulac (απο τον 6 μηνα) η το φρεσκο γαλα της δελτα advance απο τον 12 μηνα.

Τελικα εδωσα στη μικρη το εβαπορε και μπορω να σου πω οτι ενω μεχρι τωρα με τη σκονη επινε με το ζορι τα 100-110 ml , ειχα απελπιστει με το γαλα δηλαδη, το εβαπορε το ηπιε με λυσσα, 200 ml βρε παιδι μου, τι να πω...

Ελπιζω να συνεχισει ετσι..

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εγώ τον θήλαζα κανονικά μόλις ξυπνούσε και μετά ο μπαμπάς του τον έβαζε στο καρεκλάκι φαγητού και του έδινε το γάλα (ένα δαχτυλάκι) με ένα καινούργιο ποτηράκι με καλαμάκι.

 

Πολύ καλή η ιδέα σου! Την πρότεινα όμως στο σύζυγο και μου είπε ότι δεν πρόκειται να το εφαρμόσουμε γιατί θα αργεί ακόμα περισσότερο για τη δουλειά του αν πρέπει να τα κάνουμε με αυτή τη σειρά. γκρρρρρρρρρρρ πρέπει να βρω μια λύση......

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να δοκιμάσετε να δώσετε το γάλα σε άλλο χρόνο (όχι πρωί - βράδυ που είναι το κανονικό τάισμα με γάλα) και σίγουρα το παιδί να μην είναι νηστικό πολλές ώρες ή κουρασμένο. Ο στόχος είναι να καταφέρετε να εδραιώσετε τη νέα συνήθεια όχι να φάει το μωράκι, οπότε ας είναι και ώρα που δεν συνηθίζετε να δίνετε γάλα.

 

Καλή συνέχεια.

 

Με εκτίμηση,

Μαρία

 

 

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σας. Και ζητώ συγγνώμη για την κατάχρηση του συγκεκριμένου thread που κανονικά δεν έχει σχεση με θηλασμό και αποθηλασμό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τωρα ξεκιναμε εμεις, πιναμε κατσικισιο.

Ποιες μαρκες φρεσκου αγελαδινου προτεινετε, εκτος απο ΕΒΟΛ και Ολυμπος;

ΕΒΟΛ προτιμω αλλα δεν βρισκω συχνα. Κατι πρεπει να κανει η εν λογω εταιρεια για τη διανομη της. Τωρα χωρις να θελω να θεωρηθει δυσφημιση, επαιρνα και Ολυμπος αλλα μια μερα εφαγα μια κουταλια απο ενα γιαουρτι τους και θα ορκιζομουν οτι ετρωγα μπογια!!! Πραγματικα, ειχε ακριβως τετοια γευση και υφη, το εφτυσα και εκανα πλυσεις στο στομα αλλα ειχα αναγουλες ωρα μετα και αηδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους, εχω ενα γιο σχεδον11 μηνων, μεχρι σημερα θηλαζουμε και εχω σκοπο να συνεχισω , θα με ενδιεφερε ομως να προσθεσω στη διατροφη του κατσικισιο γαλατακι απο δικες μας κατσικουλες(ξερω ακριβως τι τρωνε) βιολογικες χαχχχαα..Υπαρχει καποια διαδικασια που θα πρεπει να γινει στο γαλα ωστε να μπορεσει να καταναλωθει απο το μωρο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Ο γιος μου είναι 11,5 μηνών και πίνει humana 2. Ο παιδίατρος μου πρότεινε να του δεινώ γάλα υψηλής παστερίωσης από 12 μηνών άλλα δεν μου αρέσει η ιδέα ότι το παιδί θα πίνει εβαπορέ και σίγουρα δεν θέλω να συνεχίσω σκόνη. Λοιπόν βρήκα το ΔΕΛΤΑ Advance αλλά μετά από λίγη ερεύνα βρήκα ότι χρησιμοποιεί μεταλλαγμένες ζωικές τροφές. Κορίτσια σας αφορά εάν το αγοράζετε για τα μικρά σας! Διαβάστε!!!!

http://www.greenpeace.org/greece/Global/greece/report/2011/odigos_katanaloton_2011a.pdf

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω και ζητώ τις συμβουλές σας… Πάντως στην Αμερική που μεγάλωσα τα παιδιά πίνουν φρέσκο κανονικό γάλα από τον χρόνο. Η θεωρία είναι ότι εάν το παιδί τρώει τροφές και κρέμες που είναι εμπλουτισμένες με σίδηρο τότε δεν υπάρχει λόγος να πίνει εμπλουτισμένο γάλα.

Εκτός από την ΔΕΛΤΑ, υπάρχει άλλη εταιρία που βγάζει γάλατα εμπλουτισμένα με σίδηρο και άλλες βιταμίνες;

Σας ευχαριστώ μανούλες!!!

Link to comment
Share on other sites

σεβαστουλα εγω απο οταν σταματησαμε το θηλασμο (18 μηνων τη μικρη ) κανονικο φρεσκο οχι εμπλουτισμενο της εδινα ,,,,για τη μεγαλη σε δου λεω γιατι ειχαμε διαφορα με αλλεργιες και επινε κατσικισιο (ω ναι )

 

και οι περισσοτερες γνωστες μου στο κυκλο μου δε δινουν εμπλουτισμενο αλλα κανονικο φρεσκο,,,,οτι ναναι,,,,,οτι πινουν και αυτοι,,,,ΔΕΛΤΑ φαγε εβγα ολυμπος κ,ο,κ, το αντβανς μια μερα το δοκιμασα και μου φανηκε υπερβολικα γλυκο για τα γουστα μου πχ,,,,νομιζω οτι απο τη στιγμη που τρωει λιγο απο ολα το εμπλουτισμενο ειναι ενας μυθος για μενα απλα για να μας αγχωνουν χωρις λογο,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Και εγω το πληρες της αμερικανικης γεωργικης σχολης δινω στο ενα μωρο που η παιδιατρος ειπε να κοψουμε την σκονη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Απλα στα νοτια προαστια της αθηνας σε ενα super market το βρισκω μονο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ σε μας φρέσκο είπε μόλις χρονίσαμε αλλά όχι υψηλης παστερίωσης κ εβαπορέ.Εκτός αν δε βρίσκω φρέσκο..Εγώ έχω πάντα ένα κουτί εβαπορέ σπίτι γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα ξεμείνεις!!! ;)

BmA2p2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,εμεις εχουμε λιγες μερες που ξεκινησαμε το φρεσκο κ ευτυχως το πινουμε το ιδιο καλα με τη σκονη.η παιδιατρος μου χε πει μετα τα δυο αλλα σε μια συζητηση με μια γνωστη μου(χημικος σε γαλακτοβιομηχανια) μου χε πει μετα το χρονο να δωσω.ετσι λοιπον καθε μερα αγοραζουμε φρεσκο γαλα αυτα με μικρη ημερομηνια ληξης.δε μπορω να καταλαβω πως μπορουμε να δινουμε στα παιδια μας κονσερβες γαλατα που δε χρειαζονται ουτε καν ψυγειο κ εχουν μακρα ημ.ληξης φουλ σε γαλα σκονη κ συντηρητικα?ειμαι υπερ του αυθεντικου γαλατος κ οχι στις τεραστιες εταιριες που κοιταν μονο το κερδος κ χρησιμοποιουν παγωκολωνες απο εξωτερικο κ ενα σωρο συντηρητικα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,εμεις εχουμε λιγες μερες που ξεκινησαμε το φρεσκο κ ευτυχως το πινουμε το ιδιο καλα με τη σκονη.η παιδιατρος μου χε πει μετα τα δυο αλλα σε μια συζητηση με μια γνωστη μου(χημικος σε γαλακτοβιομηχανια) μου χε πει μετα το χρονο να δωσω.ετσι λοιπον καθε μερα αγοραζουμε φρεσκο γαλα αυτα με μικρη ημερομηνια ληξης.δε μπορω να καταλαβω πως μπορουμε να δινουμε στα παιδια μας κονσερβες γαλατα που δε χρειαζονται ουτε καν ψυγειο κ εχουν μακρα ημ.ληξης φουλ σε γαλα σκονη κ συντηρητικα?ειμαι υπερ του αυθεντικου γαλατος κ οχι στις τεραστιες εταιριες που κοιταν μονο το κερδος κ χρησιμοποιουν παγωκολωνες απο εξωτερικο κ ενα σωρο συντηρητικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τωρα ξεκιναμε εμεις, πιναμε κατσικισιο.

Ποιες μαρκες φρεσκου αγελαδινου προτεινετε, εκτος απο ΕΒΟΛ και Ολυμπος;

ΕΒΟΛ προτιμω αλλα δεν βρισκω συχνα. Κατι πρεπει να κανει η εν λογω εταιρεια για τη διανομη της. Τωρα χωρις να θελω να θεωρηθει δυσφημιση, επαιρνα και Ολυμπος αλλα μια μερα εφαγα μια κουταλια απο ενα γιαουρτι τους και θα ορκιζομουν οτι ετρωγα μπογια!!! Πραγματικα, ειχε ακριβως τετοια γευση και υφη, το εφτυσα και εκανα πλυσεις στο στομα αλλα ειχα αναγουλες ωρα μετα και αηδια.

Στην μικρή μου δίνω το Όλυμπος το βιολογικό το αγελαδινό.Το τρώμε κι εμείς και είναι ιδιαίτερα εύγευστο.Δεν ξέρω αν μιλάς για αυτό!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται φρεσκο γάλα.Μα γιατί να μην αφήνει ο/η παιδίατρος; Η δική μας μας το πρότεινε μην πω μας το επέβαλε.

Ταμάρ σας πρότεινε κάποια συγκεκριμένη μάρκα;Εμείς ακόμη σκόνη πίνουμε γιατί έχουμε στοκ!!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Ταμάρ σας πρότεινε κάποια συγκεκριμένη μάρκα;Εμείς ακόμη σκόνη πίνουμε γιατί έχουμε στοκ!!

 

Όχι. Συνήθως παίρνω ΟΛΥΜΠΟΣ ή ΚΤΗΜΑ ΒΡΑΧΙΑΣ. Το κανονικό εννοείται, όχι με χαμηλά λιπαρά.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...