Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

να ρωτησω κατι?

 

ποσο σωστο ειναι, μελος του φορουμ να ζηταει συνεχως(και τελικα να παιρνει) πραγματα που χαριζονται απο αλλα μελη?

πραγματα για παιδια (ανεξαρτητου φυλου, ηλικιας κλπ) για την ιδια, για οποιονδηποτε, ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ!!!

 

προφανως δεν απαγορευεται απο τους κανονισμους, εξ ου και δεν εκανα αναφορα... μη μου ζητησετε ονομα μελους, δεν υπαρχει περιπτωση να πω..

 

απλα, μου φαινεται αδικο... δεν μπορεις να ζητας ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ... ειδικα οταν δεν εισαι ανθρωπος με σοβαρο οικονομικο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να ρωτησω κατι?

 

ποσο σωστο ειναι, μελος του φορουμ να ζηταει συνεχως(και τελικα να παιρνει) πραγματα που χαριζονται απο αλλα μελη?

πραγματα για παιδια (ανεξαρτητου φυλου, ηλικιας κλπ) για την ιδια, για οποιονδηποτε, ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ!!!

 

προφανως δεν απαγορευεται απο τους κανονισμους, εξ ου και δεν εκανα αναφορα... μη μου ζητησετε ονομα μελους, δεν υπαρχει περιπτωση να πω..

 

απλα, μου φαινεται αδικο... δεν μπορεις να ζητας ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ... ειδικα οταν δεν εισαι ανθρωπος με σοβαρο οικονομικο προβλημα...

 

Δεν είναι μόνο ένα μέλος....

 

Υπάρχει και άλλο ένα (τουλάχιστον) που μπαίνει στο forum μόνο για να ζητήσει να του χαρίσουν.

 

Θεωρώ ότι στο internet γενικότερα και ειδικότερα στα forums, ο καθένας ασχολείται με ότι θέλει. Και υπάρχουν οι αρμόδιοι για να βάλουν τους κανόνες-φραγμούς.

Link to comment
Share on other sites

 

απλα, μου φαινεται αδικο... δεν μπορεις να ζητας ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ... ειδικα οταν δεν εισαι ανθρωπος με σοβαρο οικονομικο προβλημα...

 

 

για αυτο δεν εχει σοβαρο οικονομικο προβλημα επεδη ζηταει ή παιρνει οτι χαριζετε:D;)

 

και φυσικα οχι δεν ηθικο ολοι που εχουν καποιο θεμα πρεπει να εξυπηρετηθουν.

 

δε ξερω για πιο μελος μιλας και ουτε χρειαζετε να μαθω,την αποψη μου ειπα:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως τα διαθέτει κάπου;; Σε κάποια οργάνωση φιλανθρωπική ή σε κάποιους που γνωρίζει ότι έχουν ανάγκη; Ή και στην εκκλησία, ξέρω'γω; Λέω τώρα... Αλλιώς θα ήταν βίτσιο βρε φιστίκι μου (όχι ότι έχουμε δει λίγα αλλά... )

 

Με προβλημάτισες τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι ανήθικο..

 

αν δεν έχεις και ανάγκη, αυτό το κάνει πολύ χειρότερο..

 

Αλλά είναι και λίγο αρρώστια.. Αν παίρνει δηλαδή και πράγματα που δεν την αφορούν..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα διαθέτει κάπου;; Σε κάποια οργάνωση φιλανθρωπική ή σε κάποιους που γνωρίζει ότι έχουν ανάγκη; Ή και στην εκκλησία, ξέρω'γω; Λέω τώρα... Αλλιώς θα ήταν βίτσιο βρε φιστίκι μου (όχι ότι έχουμε δει λίγα αλλά... )

 

Με προβλημάτισες τώρα...

Ναι, και το nick της είναι "mother teresa" :mrgreen:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα διαθέτει κάπου;; Σε κάποια οργάνωση φιλανθρωπική ή σε κάποιους που γνωρίζει ότι έχουν ανάγκη; Ή και στην εκκλησία, ξέρω'γω; Λέω τώρα... Αλλιώς θα ήταν βίτσιο βρε φιστίκι μου (όχι ότι έχουμε δει λίγα αλλά... )

 

Με προβλημάτισες τώρα...

 

ας το πει τοτε... "θελω το ταδε μπλουζακι/παπουτσακι/παιχνιδακι/μιξερακι/σκατουλακι για να το παω στην ταδε φιλανθρωπικη οργανωση"

 

να ξερει και αυτος που χαριζει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και το nick της είναι "mother teresa" :mrgreen:

 

Καλά ντε... Μη βαράς...! Να ρωτήσω κάτι;; Άμα παίρνει ότι της χαρίζουνε, να της χαρίσω τον πεθερό μου;;; Κι εγώ θα γλιτώσω κι εκείνη θα κόψει την κακιά συνήθεια...!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν το βρισκω ρε γμτ.μηπως κλειδωθηκε εκεινο?αμα σου πω θυμαμε οτι ενας ψιλομηλος ειχε γινει καμια δεν θυματε?να το ψαξω το βραδακι?να παω ν ξαπλωσω λιγο γτ ειμαι ψωφια(εργασια και χαρα λαλαλα!!!!εμοσιον που αυτομουτζωνετε)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά ντε... Μη βαράς...! Να ρωτήσω κάτι;; Άμα παίρνει ότι της χαρίζουνε, να της χαρίσω τον πεθερό μου;;; Κι εγώ θα γλιτώσω κι εκείνη θα κόψει την κακιά συνήθεια...!!

 

 

δοκιμασε, μπορει και να τσιμπησει :lol::lol::lol:

 

ναι βρε κουφετονι, θα ψαξω και γω...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτας να δεις "ανήθικο" δεν το λες... το λες απλά "περίεργο" ή ακόμη και "άρρωστο" -- σίγουρα δεν μπορεί να τα χρειάζεσαι όλα ό,τι υπάρχει...

Μήπως μετά τα πουλάει βρε παιδιά ? Κι έχει βρει τον τρόπο να βγάζει χρήματα χωρίς κόπο ?

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφανώς μιλάς για συγκεκριμένο άτομο.

Γιατί δε στέλνεις στη διαχείριση τα στοιχεία να το δούνε και αυτοί και να πράξουν αναλόγως.

Φυσικά και δεν είναι ηθικό αλλά ούτε και στα πλαίσια της λειτουργίας της ενότητας "ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ".

Αν ισχύει όντως κάτι τέτοιο τότε θα πρέπει μάλλον να αποκλείονται αυτά τα μέλη από τις συγκεκριμένες ενότητες.

Με αυτό τον τρόπο θα είναι εξασφαλισμένα τα μέλη ότι αυτά που χαρίζονται όντως πιάνουν τόπο ειδάλλως δεν έχει νόημα η λειτουργία της ενότητας "χαρίζονται". Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι μπορει να επεμβει η διαχειρηση... εκεινος που χαριζει τα δινει οπου θελει, δεν μπορεις να πεις 'μην δωσεις εκει'....

 

ουτε μπορεις να πεις στον επαγγελματια ζητουλα, "μην ζητας" ασε να παρει και κανενας αλλος

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι μπορει να επεμβει η διαχειρηση... εκεινος που χαριζει τα δινει οπου θελει, δεν μπορεις να πεις 'μην δωσεις εκει'....

 

ουτε μπορεις να πεις στον επαγγελματια ζητουλα, "μην ζητας" ασε να παρει και κανενας αλλος

 

Υπό αυτή την έννοια έγραψα πιο πάνω ότι δεν είναι ακριβώς "ανήθικο" δλδ δεν τα κλέβει, της τα χαρίζουν. Δεν είναι σωστό εκ μέρους της όμως να στερεί πράγματα από κάποιον που μπορεί να το έχει πραγματικά ανάγκη -- εκεί έγκειται η υπευθυνότητα του καθένα μας ...:roll:

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν δεν αποδειχτεί ότι αυτά τα άτομα τα πουλάνε μετά, εγώ δεν το θεωρώ ανήθικο...

 

και ούτε θεωρώ ότι οι διαχειριστές πρέπει να είναι "ο μεγάλος αδερφός" και να παρατηρούν όλους μας αν χρειαζόμαστε κάτι ή όχι...

 

όποιος δεν θέλει να δώσει δεν το δίνει,αν υποψιάζεται ένα άτομο..έτσι απλά...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη ότι αυτός που χαρίζει κάτι θέλει αυτό που δίνει να "πιάνει τόπο".

Αν τα χαρίζουν σε άτομα που τους είναι άχρηστα προφανώς γίνεται εν αγνοία τους. Αλλιώς δε θα τα δίναν.

Τον επαγγελματία "ζήτουλα" που λες θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να τον αποκλείουν.

Εγώ πάντως αν έπεφτε κάτι αντίστοιχο στην αντίληψή μου έτσι θα έκανα.

Anyway...εσύ ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Και πώς να το τσεκάρει η Δ/νση βρε παιδιά ? Δεν μπορεί κάποιος με ένα τάδε nickname να του χαρίζουν και με κάποιο άλλο να τα πουλάει μετά ? Ακόμα και σε άλλο site ? Τί λέμε τώρα ? Έλεγχος τέτοιου είδους κατ' εμέ είναι ανέφικτος...

Γι ' αυτό λέμε ο καθένας πράττει όπως του υπαγορεύει η συνέιδησή του... κοινώς "Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι"...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη ότι αυτός που χαρίζει κάτι θέλει αυτό που δίνει να "πιάνει τόπο".

Αν τα χαρίζουν σε άτομα που τους είναι άχρηστα προφανώς γίνεται εν αγνοία τους. Αλλιώς δε θα τα δίναν.

Τον επαγγελματία "ζήτουλα" που λες θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να τον αποκλείουν.

Εγώ πάντως αν έπεφτε κάτι αντίστοιχο στην αντίληψή μου έτσι θα έκανα.

Anyway...εσύ ξέρεις!

 

 

Συμφωνώ οριζοντίως, καθέτως και διαγωνίως!!!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω χαρίσει πολλές φορες και πραγματικά δεν με ενδιαφέρει...

 

ακόμη και αν τα πουλήσει κάποιος σκέφτομαι ότι θα είχε ανάγκη για να το κάνει αυτό...

 

αφού θέλω να χαρίσω, χαρίζω, δεν ζητώ πιστοποιήσεις γιατί και πώς!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν για μένα δεν είναι ανήθικο μόνο όταν τα πουλάει είναι ανήθικο και όταν ζητάει πράγματα που δεν του χρειάζονται γιατί τα στερεί από κάποιον που όντως τα έχει ανάγκη.

Προφανώς για να μπορεί ένα μέλος να το αντιληφθεί θα μπορεί και η διαχείριση, πόσο μάλλον όταν της υποδεικνύουν και συγκεκριμένα μέλη.

Ο λόγος που δε χαρίζω ποτέ πράγματα εδώ είναι γιατί δεν μπορώ να ξέρω αν όντως ο άλλος τα έχει ανάγκη. Οπότε προτιμώ να τα δίνω σε περιπτώσεις που έστω και στο ελάχιστο ξέρω ότι τα χρειάζονται.

Παρόλα αυτά αν υπήρχε τρόπος να γίνει έστω ένα τυπικός "έλεγχος" και εδώ σίγουρα θα μπορούσα να χαρίσω κάποια πραγματάκια.

Αυτό είναι το σκεπτικό μου.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως οταν χαριζει καποιος, δε θελει να σκεφτεται οτι τα πραγματα καταληγουν στα σκουπιδια ή πιανουν σκονη σε καποια ντουλαπα, αλλα χρησιμοποιουνται απο καποιον που τα εχει αναγκη πραγματικα!

 

οκ, δεν θες και φωτο του τι απεγιναν τα πραγματα που χαρισες... αλλα η σκεψη οτι το ρουχαλακι του παιδιου σου φοριεται απο ενα αλλο παιδακι, ειναι οτι καλυτερο!!! απο παιδακι σε παιδακι, οχι στα σκουπιδια....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...