Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

BOHΘΕΙΑ!!! ΜΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΚΕΣ ΙΔΕΕΣ!!!


babette

Recommended Posts


Διαφημίσεις


κορίτσια με καθησυχάσατε πολύ!!!! χίλια ευχαριστώ πραγματικά!!!!!!!!!!!!!!!

δεν ξέρω αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ το θέμα της ομιλίας έπεσα σε ένα άρθρο που έλεγε για τα "ύποπτα" σημάδια, και μεταξύ άλλων ανέφερε:

περπάτημα στις μύτες, έλλειψη οπτικής επαφής (εγώ κάποιες φορές του μιλάω και με αγνοεί κανονικά), έλλειψη ομιλίας, συνδυασμού λέξεων, γκρίνια για αλλαγή πάνας κ.λπ.

Τρέλλάθηκα!!!! καλά που είστε κι εσείς εδώ να με επαναφέρετε!!!!!!!

χχχχχ

 

θα σε βάλω μαζί με τον άντρα μου που συνέχεια τέτοια σκέφτεται και τσακωνόμαστε γιατί θεωρώ ότι με φοβίζει χωρίς λόγο, ο δικός μας είναι 15 μηνών, και κάνει πολλά από αυτά που αναφέρεις, όπως και άλλα, πιάνει τα μαλλάκια του, ανοιγοκλείνει τα μάτια, έχει μία μικρή αστάθεια ακόμη στο περπάτημα, αλλά θεωρώ ότι δεν πρέπει να πανικοβαλόμαστε χωρίς λόγο, το παιδάκι σου καταλαβαίνει πολλά, απλά πιστεύω ότι η έλλειψη συγκέντρωσης καμιά φορά, βλέπω ότι το παθαίνει κι ο δικός μου, είναι από πληθώρα ερεθισμάτων, οπτικών και ακουστικών, γενικά όμως δε βρίσκω λόγο ανησυχίας

πάντως αύριο θα δείξω το post στον άντρα μου και θα ήθελα κάποια στιγμή να ξαναμιλήσουμε

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το παιδακι σου....τα ιδια κανει και εκανε κι εμενα σε αυτη την ηλικια μονο που εμενα τωρα αρχιζει και κανει προτασουλες.....αλλα εμενα τωρα ειναι 20 μηνων!

 

Ο ανηψιος μας......μονο μπαμπα μαμα γιαγια και γκου γκα....λεει! Καθε παιδακι στην ομιλια εχει το δικο του ρυθμο! οποτε μη πανικοβαλεσαι!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bρε Ειρηνη και εμεις 20 μηνων κοντευουμε και οχι προτασουλες δεν λεμε ουτε 10 λεξεις ολες μαζι. Μονο μπαμπα,μαμα,γιαγια,νονα.

 

Παντως ολα οσα γραφεις κοριτσι μου φυσιολογικα μου φαινονται. Δεν περιγραφεις κατι παραξενο που κανει το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Ax Ρηνιω μου.......... εμενα ομως μπορει να κανει προτασουλες..... αλλα κατι εχει παθει με τον υπνο! Ξαφνικα δε θελει να κοιμαται μονη της ξυπναει 4 φορες τα βραδια γενικα διαφορα περιεργα που δε τα εκανε πιο μωρο!

 

Αλλα και παλι πιστευω πως ολα αυτα και ας μη μιλανε ειναι φυσιολογικα.....ακομα και το τικ που ειπε η κοπελα πιο πανω.....το χει κανει κι εμενα! Οσο για την πανα.....σκωτομος!

 

Να δεις ενα αλλο περιεργο που κανει εμενα bebette .....βαζει τσ δαχτυλα στο στομα τοσο βαθια που πνιγεται και βγαζει ηχους σα να κανει εμετο! :confused::confused: Οτι του φανει........! Τι να πεις!

 

Link to comment
Share on other sites

τα αγορια αργουν να μιλησουν.οχι ολα αλλα τα περισσοτερα.ο δικος μου μεχρι 27 μηνων ελεγε μονο μαμα μπαμπα κ μπαι.κ μεσα σε 3 μηνες τα ειπε ολα μαζεμενα.τον ιανουαριο γινεται 3 ετων κ παει ροδανι η γλωσσα:P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας,

 

δεν ξέρω αν το θέμα είναι στο σωστό topic αλλά χρειάζομαι επειγόντως την γνώμη σας.

Δεν ξέρω αν ειμαι τρελλή ή υπερβολική!! ο γιός μου σε 10 μέρες θα γίνει 17 μηνών, γεννήθηκε τελειόμηνος με φυσ.τοκετό με πρόκληση.

Είναι σε γενικές γραμμές ένα καλό και χαρούμενο παιδάκι: κοιμάται μόνος του, τρώει καλά και σχεδόν από όλα (τον θήλασα αποκλ.6 μήνες και ακόμα για ψυχολ.λόγους κάνουμε έναν θηλασμό την ημέρα), του αρέσει να παίζει με άλλα (κυρίως μεγαλύτερα) παιδάκια, πάει παιδική χαρά, παίζει με την άμμο, κάνει κούνια, τρέχει κ.λπ. Δείχνει με το δάχτυλο αυτό που θέλει να έχει (π.χ μπισκόττο, νερό, να κάνει τσουλήθρα κ.λπ). Περπάτησε όταν ήταν 12 μηνών. Χαιρετάει και λέει γεια (τις περισσότερες φορές όχι και πάντα) όταν φεύγει εκείνος ή φεύγει κάποιος άλλος από το σπίτι, ή όπου βρισκόμαστε. Έχει αίσθηση του αστείου, γελάει όταν γελάμε, και συνήθως ακούει στο όνομά του.

Αυτά που με ανησυχούν είναι:

το βράδυ όταν τον βάζω στην κούνια για ύπνο κάποιες φορές σηκώνεται και αναβοσβήνει τον διακόπτη του φωτός που είναι κοντά στο κρεβάτι του (αρκετές φορές και 10!)

Πέρα από λίγες λέξεις μαμά, μπαμπά, γιαγιά, γυαλιά, κακά, τσίσα λέει μόνο συλλαβές (π.χ γκα για να πιει γάλα, κα για να κατέβει κάτω ή για το πορτοκάλι, γκα για το φεγγάρι κ.λπ.)

επίσης δεν συνδυάζει δυο λέξεις όπως "μαμά γεια"...

Είναι 17 μηνών σχεδόν δεν θα έπρεπε να το κάνει? ή όχι? επίσης κάποιες φορές όταν είναι είτε στο ίδιο δωμάτιο με εμένα ή σε άλλο και εγώ φωνάξω για να με ακούσει π.χ ο μπαμπάς του από το άλλο (όχι θυμωμένα) εάν είναι απορροφημένος σε κάποια άλλη δραστηριότητα/παιχνίδι, τρομοκρατείται και βάζει τα κλάματα. Αυτό συμβαίνει αρκετά.

Του αρέσει το νερό (πάμε κολυμβητήριο) όπως και το μπανιο στο σπίτι, αλλά όχι να βουτάει το κεφάλι του...Επίσης, δεν του αρέσει κάποιες φορές να αλλάζουμε την πάνα και γκρινιάζει-κλαίει όταν πάμε και τον βάζω στην αλλαξιέρα.

Επιπλέον, του αρέσει πολύ η μουσική και ο χορός, αλλα του αρέσει να κάνει πολλές! στροφές και στρίβει μόνο από την μια πλευρά.

Επίσης, ενώ περπατάει και τρέχει κανονικά, κάποιες φορές (όχι συχνά είναι η αλήθεια) περπατάει μέσα στο σπίτι κυρίως στις μύτες των ποδιών για λίγο όχι συνεχώς.

Είναι ανησυχητικά σημάδια αυτισμού όλα αυτά? πρέπει να το ψάξω? τι λέτε?

συγνώμη αν σας κούρασα αλλά χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια!!

Ευχαριστώ

 

 

Το παιδακι σου ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ. Εννοειται οτι αυτα που περιμενεις εσυ να κανει ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ φυσικα στην ηλικια που ειναι . Αυτα που κανει και που λεει ΦΥΣΙΚΑ καλα τα κανει για την ηλικια που ειναι. ΗΡΕΜΗΣΕ! Αφησε το παιδι να μεγαλωνει με το σωστο και φυσιολογικο ρυθμο. Μην τον τρελενεις με ΄΄εντολες΄΄. Θα τα κανει ολα στην ωρα του και αν καθηστερησει δεν ειναι θεμα νοημοσυνης ειναι θεμα χαρακτηρα! ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη εσενα σου τα χαλασε τωρα στον υπνο και στενοχωριεσαι, ο δικος μου απο οταν γεννηθηκε μεχρι και τωρα ειναι σταθερος στο να ξυπναει 3 με 4 φορες μεσα στην νυχτα. Δεν εχω κοιμηθει ολοκληρο βραδυ 19 μηνες περιπου, στο λεω για να βλεπεις οτι υπαρχουν και χειροτερα. Οσο για το χερι μεσα στο στομα το κανει και ο δικος μοτ και πολλες φορες κανει εμετο απο την βλακεια αυτη που κανει συνεχεια.

 

Ολα της ηλικιας ειναι αυτα μην αγχωνεσαι και εσυ και η babbete.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα τα ιδια ακριβως κανει.

το μονο που με ανησυχει ειναι οι φοβιες που εχει,φοβαται οπως εσενα οταν την φωναξουμε κι ειναι σε αλλο δωματιο,φοβαται μερικα παιχνιδια που μιλανε και κουνιουνται και φοβαται και την σκια της.

αν και πιστευω οτι ειναι φαση και θα της περασει.

μια χαρα ειναι ο γιοκας σου,αδικα ανησυχεις!ολα ειναι φυσιολογικα.

αλλα αν ανησυχεις τοσο πολυ,γιατι δεν ρωτας τον παιδιατρο σου?

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη εσενα σου τα χαλασε τωρα στον υπνο και στενοχωριεσαι, ο δικος μου απο οταν γεννηθηκε μεχρι και τωρα ειναι σταθερος στο να ξυπναει 3 με 4 φορες μεσα στην νυχτα. Δεν εχω κοιμηθει ολοκληρο βραδυ 19 μηνες περιπου, στο λεω για να βλεπεις οτι υπαρχουν και χειροτερα. Οσο για το χερι μεσα στο στομα το κανει και ο δικος μοτ και πολλες φορες κανει εμετο απο την βλακεια αυτη που κανει συνεχεια.

 

Ολα της ηλικιας ειναι αυτα μην αγχωνεσαι και εσυ και η babbete.

 

σαν να μιλαω εγω.κι εμενα κανει ανησυχο υπνο απ'οταν γεννηθηκε,και δεν εχω κοιμηθει ποτε σερι ολη νυχτα.και το χερι της το βαζει στο στομα της μεχρι που δακριζει,και μετα σταματαει.

τι αλλο θα δουν τα ματακια μας απο τα παιδακια μας!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αν θελετε απαντηστε και σε εμενα εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=76832

Ευχαριστω πολυ! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λιγο εως πολυ βλεποντας τη δικη μου κορη που ειναι 22 μηνων εκτιμω πως τα εχει κανει ολα οσα ανεφερες ...Ολα τα παιδακια δεν περπετανε απο 10 μηνων ,δεν μιλανε απο 12 μηνων,δεν κοβουν την πανα απο 16 μηνων και ασφαλως δεν εχουν τις ιδιες δεξιοτητες και συμπεριφορες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μανούλες να ρωτήσω κι εγώ κάτι μιας κι εμένα κατά καιρούς μου μπαίνουν ιδέες? με αγχώνει το γεγονός πως κάποιες φορές ο μικρός (13 μηνών) γυρίζει τις ρόδες από κάποιο αυτοκινητάκι, όχι για πολύ ώρα, για κάποια δευτερόλεπτα, αλλά συνήθως αν βρεί ρόδα θα το κάνει, έστω και για λίγο. είναι φυσιολογικό ή μήπως δεν θα έπρεπε να το κάνει αυτό??? επίσης δε δείχνει πάντα με το δάχτυλο, άλλες φορές δείχνει, άλλες με όλο το χέρι. πείτε μου κάτι γιατί είμαι πολύ αγχωμένη και μου μπαίνουν κι εμένα άσχημες ιδέες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

k ο δικος μου γυριζει τις ροδες απο τα αυτοκινητακια κ τους ελικες απο τα ελικοπτερακια του.....ειναι κακο????κατα τ αλλα βλεμματικη επαφη εχει παιζουμε γελαμε,δειχνει,λεει κουβεντουλες...δεν ηξερα οτι μπορει να μην ειναι καλο το οτι παιζει με τις ροδες...οποιος μπορει ας απαντηση παρακαλω!!!!ειναι 16 μηνων!!

line_feet_beg_40_time_1278648000_text_f4ef20e2e1f4f1e1f7e1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Είστε τυχερές που γυρίζουν μόνο τις ρόδες στα αυτοκινητάκια. Εμένα όπου έβρισκε ρόδα την γύρναγε. Μας έβαζε να του αναποδογυρίζουμε το καρότσι για να γυρνάει τις ρόδες.:D

Πηγαίναμε βόλτα με το καρότσι και μετά καθάριζα τις ρόδες γιατί ήθελε να τις γυρνάει.:rolleyes:

Ήταν αν θυμάμαι καλά 1,5 ετών. Τώρα είναι ένα φυσιολογικότατο παιδάκι και κοντεύει τα έξι.:D

Link to comment
Share on other sites

τελικά ο καθένας με τον καημό του! μάλλον πρέπει να αφήσουμε τον χρόνο να κυλήσει και να δούμε πως θα εξελιχθούν τα παιδάκια μας, περνάνε πολλές φάσεις και κάνουν διάφορα που ενίοτε μας αγχώνουν, μας κάνουν να απορούμε, αλλά ίσως όλα αυτά βρίσκονται στα φυσιολογικά πλαίσια της ανάπτυξής τους... απλά τρώμε φρίκες, ειδικά αυτές που ήμαστε για πρώτη φορά μάνες!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι καλε το παιδακι..ο δικος μου κοντα στα 2 ξεκινησε να κανει προτασεις,οσο για το περπατημα στις μυτες τα δικα μου ακομα το κανουν (η κορη μου εναι 5μιση και ο γιος μου 3)ειναι ειδος παιχνιδιου,οπως κ να μπουσουλησει.μην ανυσηχεις ολα τα παιδακια περνανε τις φασεις τους...

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΩΣΕ!!!!Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 4 ΕΤΩΝ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΟΥΤΕ ΜΠΑΜΠΑ ΟΥΤΕ ΜΑΜΑ...ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΓΕ...ΑΡΕΣ ΜΑΡΕΣ ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΕΣ ΕΛΕΓΕ!!!Κ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 7 ΕΤΩΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ Κ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟΣ !!!Η ΤΡΙΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΕΙΝΑΙ 17 ΜΗΝΩΝ ΣΧΕΔΟΝ 18 Κ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙ ΣΟΥ...ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ !!!!!!ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΑΣ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥΜΕ!!!ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟΝ!!!ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ!!ΕΓΩ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕΣ Κ ΓΕΛΑΓΑ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ!!!ΝΑ ΤΟΝ ΧΕΡΕΣΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΜΙΚΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ!!!ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΙΕΖΕΙΣ ΜΟΝΟ Κ ΜΙΛΑ ΤΟΥ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ , ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΑΠΛΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ...ΜΗΝ ΤΟΝ ΦΟΡΤΩΝΕΙΣ...ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ...Κ ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΑΣ...ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ Κ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!!!!!!ΦΙΛΗΣΕ ΜΟΥ ΤΟΝ!!ΧΕΧΕΧΕΧΕ!!:-D :grin: :-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...