Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

BOHΘΕΙΑ!!! ΜΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΚΕΣ ΙΔΕΕΣ!!!


babette

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας,

 

δεν ξέρω αν το θέμα είναι στο σωστό topic αλλά χρειάζομαι επειγόντως την γνώμη σας.

Δεν ξέρω αν ειμαι τρελλή ή υπερβολική!! ο γιός μου σε 10 μέρες θα γίνει 17 μηνών, γεννήθηκε τελειόμηνος με φυσ.τοκετό με πρόκληση.

Είναι σε γενικές γραμμές ένα καλό και χαρούμενο παιδάκι: κοιμάται μόνος του, τρώει καλά και σχεδόν από όλα (τον θήλασα αποκλ.6 μήνες και ακόμα για ψυχολ.λόγους κάνουμε έναν θηλασμό την ημέρα), του αρέσει να παίζει με άλλα (κυρίως μεγαλύτερα) παιδάκια, πάει παιδική χαρά, παίζει με την άμμο, κάνει κούνια, τρέχει κ.λπ. Δείχνει με το δάχτυλο αυτό που θέλει να έχει (π.χ μπισκόττο, νερό, να κάνει τσουλήθρα κ.λπ). Περπάτησε όταν ήταν 12 μηνών. Χαιρετάει και λέει γεια (τις περισσότερες φορές όχι και πάντα) όταν φεύγει εκείνος ή φεύγει κάποιος άλλος από το σπίτι, ή όπου βρισκόμαστε. Έχει αίσθηση του αστείου, γελάει όταν γελάμε, και συνήθως ακούει στο όνομά του.

Αυτά που με ανησυχούν είναι:

το βράδυ όταν τον βάζω στην κούνια για ύπνο κάποιες φορές σηκώνεται και αναβοσβήνει τον διακόπτη του φωτός που είναι κοντά στο κρεβάτι του (αρκετές φορές και 10!)

Πέρα από λίγες λέξεις μαμά, μπαμπά, γιαγιά, γυαλιά, κακά, τσίσα λέει μόνο συλλαβές (π.χ γκα για να πιει γάλα, κα για να κατέβει κάτω ή για το πορτοκάλι, γκα για το φεγγάρι κ.λπ.)

επίσης δεν συνδυάζει δυο λέξεις όπως "μαμά γεια"...

Είναι 17 μηνών σχεδόν δεν θα έπρεπε να το κάνει? ή όχι? επίσης κάποιες φορές όταν είναι είτε στο ίδιο δωμάτιο με εμένα ή σε άλλο και εγώ φωνάξω για να με ακούσει π.χ ο μπαμπάς του από το άλλο (όχι θυμωμένα) εάν είναι απορροφημένος σε κάποια άλλη δραστηριότητα/παιχνίδι, τρομοκρατείται και βάζει τα κλάματα. Αυτό συμβαίνει αρκετά.

Του αρέσει το νερό (πάμε κολυμβητήριο) όπως και το μπανιο στο σπίτι, αλλά όχι να βουτάει το κεφάλι του...Επίσης, δεν του αρέσει κάποιες φορές να αλλάζουμε την πάνα και γκρινιάζει-κλαίει όταν πάμε και τον βάζω στην αλλαξιέρα.

Επιπλέον, του αρέσει πολύ η μουσική και ο χορός, αλλα του αρέσει να κάνει πολλές! στροφές και στρίβει μόνο από την μια πλευρά.

Επίσης, ενώ περπατάει και τρέχει κανονικά, κάποιες φορές (όχι συχνά είναι η αλήθεια) περπατάει μέσα στο σπίτι κυρίως στις μύτες των ποδιών για λίγο όχι συνεχώς.

Είναι ανησυχητικά σημάδια αυτισμού όλα αυτά? πρέπει να το ψάξω? τι λέτε?

συγνώμη αν σας κούρασα αλλά χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια!!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γεια σας,

 

Είναι σε γενικές γραμμές ένα καλό και χαρούμενο παιδάκι: κοιμάται μόνος του, τρώει καλά και σχεδόν από όλα (τον θήλασα αποκλ.6 μήνες και ακόμα για ψυχολ.λόγους κάνουμε έναν θηλασμό την ημέρα), του αρέσει να παίζει με άλλα (κυρίως μεγαλύτερα) παιδάκια, πάει παιδική χαρά, παίζει με την άμμο, κάνει κούνια, τρέχει κ.λπ. Δείχνει με το δάχτυλο αυτό που θέλει να έχει (π.χ μπισκόττο, νερό, να κάνει τσουλήθρα κ.λπ). Περπάτησε όταν ήταν 12 μηνών. Χαιρετάει και λέει γεια (τις περισσότερες φορές όχι και πάντα) όταν φεύγει εκείνος ή φεύγει κάποιος άλλος από το σπίτι, ή όπου βρισκόμαστε. Έχει αίσθηση του αστείου, γελάει όταν γελάμε, και συνήθως ακούει στο όνομά του.

 

Τέλεια. Μια χαρά είναι το παιδάκι σου.

 

Αυτά που με ανησυχούν είναι:

το βράδυ όταν τον βάζω στην κούνια για ύπνο κάποιες φορές σηκώνεται και αναβοσβήνει τον διακόπτη του φωτός που είναι κοντά στο κρεβάτι του (αρκετές φορές και 10!)

 

Χα, χα!!! Ο δικός μου ακόμα τρελένεται να το κάνει. Όπως και η μικρή η οποία ανεβαίνει πάνω στο σκαμπό και αναβοσβήνει τα φώτα του μπαλκονιού όχι 10 αλλά 30 φορές.

 

Πέρα από λίγες λέξεις μαμά, μπαμπά, γιαγιά, γυαλιά, κακά, τσίσα λέει μόνο συλλαβές (π.χ γκα για να πιει γάλα, κα για να κατέβει κάτω ή για το πορτοκάλι, γκα για το φεγγάρι κ.λπ.)

 

Μία χαρά και από λεξιλόγιο. Η κόρη μου που είναι τώρα 14μηνών δε λέει τίποτα (ούτε μαμά μόνο μαμ για το φαγητό) αλλά εκτελεί ότι της λέμε.

 

επίσης δεν συνδυάζει δυο λέξεις όπως "μαμά γεια"...

Είναι 17 μηνών σχεδόν δεν θα έπρεπε να το κάνει? ή όχι?

 

Όπου να' ναι θα το κάνει

 

επίσης κάποιες φορές όταν είναι είτε στο ίδιο δωμάτιο με εμένα ή σε άλλο και εγώ φωνάξω για να με ακούσει π.χ ο μπαμπάς του από το άλλο (όχι θυμωμένα) εάν είναι απορροφημένος σε κάποια άλλη δραστηριότητα/παιχνίδι, τρομοκρατείται και βάζει τα κλάματα. Αυτό συμβαίνει αρκετά.

 

Ο γιος μου ακόμα τρομάζει με ξαφνικούς θορύβους και πετάγεται (ποβηθηκα λέει). Ακόμα και μηχανάκι να περάσει με θόρυβο πετάγεται (παλιά έκλεγε). Η μικρή δεν καταλαβαίνει τίποτα από την άλλη (έχει συνηθίσει από τις φωνές μας και γελάει)

 

Του αρέσει το νερό (πάμε κολυμβητήριο) όπως και το μπανιο στο σπίτι, αλλά όχι να βουτάει το κεφάλι του...

 

Είναι μικρός πολύ ακόμα.

 

Επίσης, δεν του αρέσει κάποιες φορές να αλλάζουμε την πάνα και γκρινιάζει-κλαίει όταν πάμε και τον βάζω στην αλλαξιέρα.

 

Ποτέ δεν τους άρεσε. Με έσωσαν οι πάνες βρακάκι. Στο όρθιο η αλλαγή.

 

Επιπλέον, του αρέσει πολύ η μουσική και ο χορός, αλλα του αρέσει να κάνει πολλές! στροφές και στρίβει μόνο από την μια πλευρά.

 

Εγώ το κάνω αυτό!!!

 

Επίσης, ενώ περπατάει και τρέχει κανονικά, κάποιες φορές (όχι συχνά είναι η αλήθεια) περπατάει μέσα στο σπίτι κυρίως στις μύτες των ποδιών για λίγο όχι συνεχώς.

 

Είναι παιχνίδι για αυτόν.

 

Είναι ανησυχητικά σημάδια αυτισμού όλα αυτά? πρέπει να το ψάξω? τι λέτε?

συγνώμη αν σας κούρασα αλλά χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια!!

Ευχαριστώ

 

Συμπέρασμα: Νομίζω ότι το παιδάκι έχει μία αγχωμένη μαμάκα!!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ...

εκτος απο το οτι δεν τρομαζει ευκολα βουταει το κεφαλι του στο νερο και δεν περπαταει στι μυτες ολα τα αλλα τα κανει κ ο δικος μου 19 μηνων! θες να μου βαλεις κ μενα ιδεες??μια χαρα ειναι τα παιδακια μας!φυσιολογικοτατα απλα λιγο πιο τεμπελικα απο αλλα στο θεμα ομιλιας! μαλον εμεις τους τα κανουμε ολα ευκολα...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακόμα δεν έχω πει τις ανησυχίες μου στον παιδίατρο...

να προσθέσω ότι καταλαβαίνει κάποιες εντολές (π.χ πάρε το σκουπιδάκι και πέταξέ το, κάτσε εδώ κ.λπ, άλλά όχι όλες, π.χ στο έλα δεν έρχεται πάντα)...

Επίσης, μιμείται πράξεις όπως σκούπισμα, ξεσκόνισμα, τάισμα κούκλας ή της μαμάς, μπαμπά κ.λπ., έχει αρχίσει να πιάνει μόνος του το κουτάλι και φυσικά κρατάει μόνος του το ποτηράκι ή το μπιμπερόν του. Ξέρει τις φωνές των ζώων αλλά δεν μπορεί να πει κάποιο (π.χ γάτα, αλλά λέει "νιάου"). Σκαρφαλώνει σε καναπέδες κ.λπ., τώρα έχει αρχίσει να λέει "όχι", ος ακούγεται περισσότερο, αλλά δεν ξέρω αν το λέει πάντα συνειδητά...Κάνει ότι μιλάει στο τηλέφωνο και λέει "ναι", λέει νταν όταν χτυπάνε οι καμπάνες ή η εξώπορτα κ.λπ. Αλλά αυτά είναι "ηχητικά" εφέ δεν είναι λέξεις.

Α! και κάτι άλλο, όταν περνάει περιόδους στρες (μετά τις 2 φορές που χρειάστηκε να μπούμε νοσοκομείο για μια μόλυνση την πρώτη φορά και για γαστρεντερίτιδα την δεύτερη) έκανε ένα πράγμα σαν τικ, να ακουμπάει το δεξί αυτάκι στον δεξί ώμο. Ο παιδίατρος μας είπε να μην του δώσουμε καμία σημασία και θα φύγει μόνο του, κι έτσι έγινε, αλλά τώρα που κάτι έγινε και πάλι πήγαμε επίσκεψη στο νοσοκομείο για να τον δει ο γιατρός μας που ήταν εκεί, εδώ και κάποιες μέρες έχει επανέλθει και μπορεί να το κάνει 2-3 φορές μέσα στην ημέρα...

Α! και χειροκροτάει ως επιβράβευση σε κάτι που του αρέσει ή όταν ακούει κάποιο τραγουδάκι, ή όταν του πεις να χειροκροτήσει. Επίσης, του αρέσει να διαβάζουμε βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια με καθησυχάσατε πολύ!!!! χίλια ευχαριστώ πραγματικά!!!!!!!!!!!!!!!

δεν ξέρω αλλά ψάχνοντας στο ίντερνετ το θέμα της ομιλίας έπεσα σε ένα άρθρο που έλεγε για τα "ύποπτα" σημάδια, και μεταξύ άλλων ανέφερε:

περπάτημα στις μύτες, έλλειψη οπτικής επαφής (εγώ κάποιες φορές του μιλάω και με αγνοεί κανονικά), έλλειψη ομιλίας, συνδυασμού λέξεων, γκρίνια για αλλαγή πάνας κ.λπ.

Τρέλλάθηκα!!!! καλά που είστε κι εσείς εδώ να με επαναφέρετε!!!!!!!

χχχχχ

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω επισης

και εμενα αναβοσβηνει το φως για παιχνιδι

και εμενα δεν θελει να την αλλαζω

και εμενα δεν θελει να βουταμε το κεφαλι

ειμαστε 18 μηνων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας ο μεγαλος ειναι 2,5χρονων και ακομα δεν λεει προταση απλα μονο λεξουλες ομως συννενοητε αριστα, τον καταλαβαινουμε και μας καταλαβαινει.

Αμα πας να του αλλαξεις πανα γινετε ο 4ος παγκοσμιος πολεμος...χα χα....

Αμα του βαλεις μουσικη του αρεσει να στριφογυριζει μεχρι να πεσει κατω...το χαζουλικο ...χα χα

Γουσταρει το νερο με τρελα και απο μικρος του αρεσε και να τον βρεχω στη μουρη την ωρα που του επλενα τα μαλλια, μια περιοδο ομως ουτε που ηθελα να περναει το νερο πανω απο το μουτρακι του την ωρα που τον ελουζα...τωρα παλι του αρεσει και μου κανει ενα καρο φατσουλες εκεινη την στιγμη....

τελοσπαντων μιλα με τον γιατρο σας αλλα απο αυτα που διαβαζω μια χαρα παιδι ειναι... :)

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το παιδάκι. Απο γλωσσικής πλευράς κι ο δικός μου κάπου εκεί κυμαίνεται. Ο παιδίατρος μου είπε ότι ανησυχούμε αν στα 2 δεν λέει επτά λέξεις των οποίων να γνωρίζει τη σημασία.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

 

Μια χαρά μου φαίνεται το παιδάκι. Για την ομιλία μην ανησυχείς, το κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του. Δεν είναι από τα παιδάκια που μιλούν νωρίς, αλλά ούτε και ιδιαίτερα αργά.

Απ΄όσα γράφεις για την γενικότερη συμπεριφορά του, μου φαίνεται πως έχει πολύ χιούμορ και μου θυμίζει την μεγάλη κόρη μου! Κι εκείνης της αρέσει πολύ να χορεύει και να κάνει διάφορα ακροβατικά, π.χ. περπατάει στις μύτες όπως ο δικός σου, κάνει κουτσό, στο πεζοδρόμιο σταματάει κάθε τόσο για την κρατήσω να κάνει πιρουέττα και άλλα πολλά. Και το φως της άρεσε να το αναβοσβήνει μόλις ανακάλυψε τους διακόπτες. Της πέρασε εδώ και καιρό, αλλά εδώ και λίγες μέρες βρήκε άλλο κόλπο: όταν είμαι στην τουαλέτα μου σβήνει το φως και αμέσως το ξαναανάβει και φωνάζει "Α, συγνώμη, συγνώμη!" και ξεκαρδίζεται. Επίσης, όπως κι εσάς, την έπιανε καμμιά φορά και δεν ήθελε με τίποτε να της αλλάξουμε την πάνα. Και όχι μόνο με την πάνα, και με άλλα ρούχα και με παπούτσια, με το μπάνιο κτλ. την πιάνουν κατά καιρούς πείσματα.

Γι΄αυτό σου λέω, όχι μόνο μου φαίνονται φυσιολογικά αυτά που γράφεις, αλλά και πολύ χαριτωμένα. Να ΄στε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από όσα αναφέρεις δεν μου φαίνεται ανησυχητικό. Εμένα να δεις πόσα έκανε (και δεν έκανε) ο μεγάλος μου μεχρι μετά τα 2...με είχε σκάσει! Ούτε προτάσεις ούτε τίποτα μόνο μπαμπα, μαμά και κάτι ελάχιστα ακόμη...τώρα βαριέμαι να τον ακούω...σαν να κατάπιε γλυστρίδα!

Μην αγχωνεσαι, μια χαρά είναι το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν τα έχεις συζητήσει αυτά με τον παιδιάτρο??? θεωρώ πως δεν θα καταφέρει κάποιος να σε διαφωτίσει απλά με την περιγραφή.

Βέβαια από όλα αυτά εγώ το βρίσκω μια χαρά...ίσως αυτά τα σημάδια να σημαίνουν κάτι άλλο πιο απλό, από ότι να είναι αυτισμός ή κάτι τέτοιο.

Ευχομαι ΟΛΑ να είναι καλά και να μας ενημερώσεις εάν έχεις πόρισμα γιατρού.

Να δώσεις πολλά φιλάκια στον μικρούλη σου !!!!!

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμπέρασμα: Νομίζω ότι το παιδάκι έχει μία αγχωμένη μαμάκα!!!!

 

 

Συμφωνω με την προλαλησασα:D:D:D:D

ουτε εμενα συνδιαζει λεξεις και βαριεται να μιλησει ενω γνωριζει λεξουλες

μονο αμα θελει αγκαλια η νανι ψιλοκλαψουριζει και λεει μαμα

η αν θελει τραγουδακια μου λεει κουκου (απο την κουκουβαγια)!!αδικα αγχωνεσαι νομιζω απο τωρα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε κοπέλα μου! Γιατί τόσο άγχος? Μια χαρά είναι όοοοοοοολα όσα γράφεις για το παιδάκι σου. Εγώ θα έλεγα πως από τον τρόπο γραφής σου αυτό που διακρίνεται ειναι το δικό σου υπερβολικό άγχος για το τίποτα :confused: Τι άλλο θα έπρεπε να κάνει το μωράκι σου για να πειστείς και να ηρεμήσεις πως όλα πάνε καλά ?

Ο δικός μου ο γιος (αν και τώρα ειναι πλέον μεγάλος) στα δυο του χρόνια μόνο μαμά και μπαμπα έλεγε, περπάτησε 18 μηνών και ετρωγε αλεσμένη τροφή μέχρι και εγω δεν θυμάμαι πότε! γιατί απλά τεμπέλιαζε!!

Α και ποτέ δεν μπουσούλησε, μόνο σαν τον κάβουρα πήγαινε...

Απόλαυσε την ηλικία του και όλα τα χαριτωμένα που προσφέρει κάθε ηλικία στον χρόνο της. Μη βιάζεσαι να δεις απο το μωρό σου πράγματα που θα έρθουν με τον καιρό. Και πάνω απ΄ολα, μην σε βλέπει αγχωμένη..... γιατί αυτό, όσο και μικρό να είναι το παιδί, ότι δυνατότητες έχει ή δεν έχει...... σίγουρα θα το καταλάβει, σίγουρα θα νιώσει και θα ζήσει το άγχος σου, έστω με τον δικό του τρόπο....... και ξέρεις κάτι ? το άγχος δεν ειναι για την ηλικία του!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! καταρχήν μου φαίνεται ότι υπερβάλλεις. Δεύτερον επειδή έχω ξαδερφάκι αυτιστικό να ξέρεις ότι τα αυτιστικά παιδιά μπορεί να υπάρχει φωτιά δίπλα τους και να μην αντιδρούν. Γενικότερα δεν έχουν ιδιαίτερα αντανακλαστικά. Εμένα η αδερφή μου μίλησε 2 ετών και αυτό γιατί δεν είχε τότε χρόνο η μητέρα μου να ασχοληθεί ώρες μαζί της, να της μιλάει λόγω δουλειάς. Θα ησυχάσεις βέβαια αν ρωτήσεις τον παιδίατρο, αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη, όλα όσα περιγράφεις είναι αντιδράσεις υγιές παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

το βράδυ όταν τον βάζω στην κούνια για ύπνο κάποιες φορές σηκώνεται και αναβοσβήνει τον διακόπτη του φωτός που είναι κοντά στο κρεβάτι του (αρκετές φορές και 10!)

 

που το περίεργο, πολύ ωραίο παιχνιδάκι για εκείνον:D

 

Πέρα από λίγες λέξεις μαμά, μπαμπά, γιαγιά, γυαλιά, κακά, τσίσα λέει μόνο συλλαβές (π.χ γκα για να πιει γάλα, κα για να κατέβει κάτω ή για το πορτοκάλι, γκα για το φεγγάρι κ.λπ.)

επίσης δεν συνδυάζει δυο λέξεις όπως "μαμά γεια"...

 

ο δικός μου έως 2 ετών δεν έλεγε σχεδόν τίποτα...

 

επίσης κάποιες φορές όταν είναι είτε στο ίδιο δωμάτιο με εμένα ή σε άλλο και εγώ φωνάξω για να με ακούσει π.χ ο μπαμπάς του από το άλλο (όχι θυμωμένα) εάν είναι απορροφημένος σε κάποια άλλη δραστηριότητα/παιχνίδι, τρομοκρατείται και βάζει τα κλάματα. Αυτό συμβαίνει αρκετά.

 

και ο δικός μου που είναι 5 ετών όταν αποροφφάται σε κάτι τρομάζει με το παραμικρό και νευριάζει που τον επανέφερα στην πραγματικότητα

 

Του αρέσει το νερό (πάμε κολυμβητήριο) όπως και το μπανιο στο σπίτι, αλλά όχι να βουτάει το κεφάλι του...Επίσης, δεν του αρέσει κάποιες φορές να αλλάζουμε την πάνα και γκρινιάζει-κλαίει όταν πάμε και τον βάζω στην αλλαξιέρα.

 

Εμείς αρχίσαμε να βουτάμε το κεφάλι μέσα στο νερό φέτος που ήταν 4,5 ετών το καλοκαίρι στο κολυμβητήριο...

φυσιολογικότατο να μην θέλει αλλαγή πάνας, βαριέται, θέλει να παίξει

 

Επιπλέον, του αρέσει πολύ η μουσική και ο χορός, αλλα του αρέσει να κάνει πολλές! στροφές και στρίβει μόνο από την μια πλευρά.

Επίσης, ενώ περπατάει και τρέχει κανονικά, κάποιες φορές (όχι συχνά είναι η αλήθεια) περπατάει μέσα στο σπίτι κυρίως στις μύτες των ποδιών για λίγο όχι συνεχώς.

ο δικός μου που είναι 5 χορεύει σπανιότατα και φυσικά πολύ ατζούμπαλα

 

χαλάρωσε έχεις ένα φυσιολογικότατο παιδάκι

 

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ, πόσο δίκιο έχετε όλες!!! εγώ τον θέλω τον γιατρό νομίζω!!!!

 

Και εγω επισης, στα λεω εσενα αλλα εγω ειμαι χειροτερη........!:rolleyes:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Babette

Σε νιώθω απόλυτα κι εγώ ανησυχώ με διάφορα πράγματ κι οι ανησυχίες μου εντάθηκαν από όταν πήγε το παιδί παιδικό και οι δασκάλες μου έλεγαν ότι είναι διαοφρετικό από τα άλλα παιδιά. Το έχω ψάξει αρκετά. Ο αρμόδιος γαι να σου πει κάτι είναι ο παιδίατρος αναπτυξιολόγος. Δεν είναι μόνο ο αυτίσμος και η σοβαρή αυτή κατάσταση που έχουμε στο μυαλό μας υπάρχουν διάφορες αναπτυξιακές διατάρχες που πλεον δεν τις αφήνουμε έτσι, προσπαθούμε κάθε παιδί να είναι "τέλειο" όσο γίνεται. Πάντως το να προσπαθείς να καταλάβεις τι γίνεται συγκερίνοντας αποσπασματικά με άλλα παιδιά δεν θα βγάλεις αξιόπστα συμπεράσματα. Η προσωπική εμπειρία λέει να φέρνεις το παιδί σου σε επαφή με άλλα παιδιά όσο γίνεται περισσότερο κι αν το ένστικτό σου σου λέει ότι κάτι δεν είναι απολύτως εντάξει απευθύνσου σε αναπτυξιολόγο. Υπάρχουν ιδιώτες αλλά και τα δυο νοσοκομεία παίδων κάνουν αυτήν την εξέταση που δεν πρέπει να σε τρομάζει για κτα΄αρχήνς δεν περιλαμβάνει ιατρικές εξετάσεις και τέτοια, απλώς παρατηρούν το παιδί.

Δνε είναι σκοπός μου να σε αγώσω απλά κάθε γονιός ξέρει το παιδί του καλύτρα από όλους.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε κοπέλα μου! Γιατί τόσο άγχος? Μια χαρά είναι όοοοοοοολα όσα γράφεις για το παιδάκι σου. Εγώ θα έλεγα πως από τον τρόπο γραφής σου αυτό που διακρίνεται ειναι το δικό σου υπερβολικό άγχος για το τίποτα :confused:Τι άλλο θα έπρεπε να κάνει το μωράκι σου για να πειστείς και να ηρεμήσεις πως όλα πάνε καλά ?

 

Ε άμα ανέπτυσσε τη θεωρία της σχετικότητας νομίζω πως θα ηρεμούσε η babette :lol:

 

Babette σε πειράζω ;) Χαλάρωσε μια χαρά είναι το παιδί :D

 

Όσο για το τικ... εφόσον δεν το κάνει κάθε μέρα και εφόσον δεν του δίνετε σημασία θα φύγει ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...