Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ονομα απο Σοφια - Κοκκωνα


stammy

Recommended Posts

παιδια το Κοκκωνα ονομα ειναι???

νομιζα μονο "χαιδευτικο" οτι ειναι!!

 

εγω εχω αποκαλεσει τη μπεμπα τοσες φορες κοκκωνα μου που στο 'κοκκωνα' γυρναει παντα!!:D:D:D

 

αν απο θεμα παραδοσης θελετε να βγαλετε απο την οικογενεια του μπαμπα, σκεφτειτε το ονομα του πεθερου, η της μαμας της γιαγιας κοκκωνας?? ειναι κι αυτο μια καλη σκεψη νομιζω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βοηθεια!!!!!!Εχουμε ενα θεματακι....Εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων την οποια θα την βαφτισουμε Μαρίλια απο το Μαρια (η μαμα μου)και το Ευαγγελια(ταξιμο). Ειμαι εγγυος ξανα και απο τοτε που μας ειπαν οτι ειναι κοριτσι εχουμε ενα θεμα...παραοσιακα πρεπει να παει το ονομα της πεθερας (την οποια και υπερ-αγαπω) το οποιο ειναι...Κοκκώνα!!!:oops:Δεν εχω και τοσο προβλημα εγω αλλα νομιζω ειναι λιγο αδικο να εχουμε μια Μαριλια και μια Κοκκωνα.:shock:Ετσι σκεφτικα να την βαφτισω Σοφια-Κοκκωνα που ειναι Σοφια το ονομα της γιαγιας της πεθερας μου. Εσεις τι λετε?Πως μπορω να τα συνδιασω σε ενα?

 

στο εστειλα και σε πμ αλλα μου αρεσει πολυ και το Σονια!!!

Link to comment
Share on other sites

Aπό τη Σκιάθο είναι η πεθερά σου? Μου θυμίζει το μυθιστόρημα του Παπαδιαμάντη "Της Κοκκώνας το σπίτι". Κοκκωνίτσα με φώναζε και ο πατέρας μου μικρή (ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το όνομά μου), λόγω της αδυναμίας που μου είχε.

Δεν με χαλάει και τόσο το Κοκκώνα (σαν δεύτερο, να εννοούμεθα). Είμαι γενικά υπέρ του να διατηρούνται μερικά από αυτά τα παλιά, ας είναι και δεύτερα, και να μη γεμίσουμε Νεφελοδανάες, που έλεγε και μια συμφορουμίτισσα. Κι αφού αγαπιέστε με την πεθερά σου, πράγμα εξαιρετικά σπάνιο, καλά είναι να της δώσεις αυτή τη χαρά.

Να σου προτείνω κάτι άλλο? Αφού το Σοφία είναι όνομα γιαγιάς που δεν ζει να το ακούσει, γιατί δεν βάζεις ένα άλλο πρώτο, που να συνδυάζεται πιο όμορφα με το Κοκκώνα? Δεν έχω κάτι υπόψη μου αυτή τη στιγμή, αλλά αν σου φαίνεται η ιδέα πραγματοποιήσιμη, το ψάχνουμε!

 

P.S. Η γιαγιά μου είχε κότες, αλλά καμιά δεν θυμάμαι με αυτό το ονομα! Μια Χιονούλα, μια Παρδάλω κι ένας κόκορας Μικές μου 'χουνε μείνει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα σκεφτηκα μολις την καζουρα που θα φαει το παιδακι σου στο γυμνασιο-λυκειο!!! Και μονο που θα ακουνε οι υπολοιποι συμμαθητες "Κοκκώνα-Σοφία Τάδε"( και ειδικα στην αρχη καθε χρονιας θα το ακουει 10 φορες τη μερα!).....ωωω δε θελω να το σκεφτομαι! Ειχαμε κι εμεις περιεργα ονοματα παιδιων, και δε ξερω αν ηταν τυχαιο αλλα ολα τα παιδια με περιεργα ονοματα (και επιθετα ακομα!!!) ήταν λιγο εκτός παρεών, λίγο "μόνα τους"... Οχι μωρε μη το κανεις αυτο στο παιδακι σου... ΣΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι για το ονομα...δες ποια ημερομηνια θα γεννησεις κ τοτε συνδυασε το Κοκκωνα με το ονομα του Αγιου που θα γιορταζει τη μερα της γεννησης!ολο κ καποιος συνδυασμος θα βγει!μην αγχωνεσαι!κ στο κατω κατω αν δε σου αρεσει το ονομα της πεθερας σου να της το πεις με ωραιο τροπο κ να της προτεινεις αν θελει να διαλεξει αυτη ενα αλλο ονομα για την μπεμπουλα σας!

yIwXp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν τη βάφτιζα μόνο Κοκκώνα μάλλον θα την φώναζα Κοκό ( όπως Σανέλ ). Είναι πολύ αριστοκρατικό και ασυνήθιστο.

 

Πλάκα κάνεις και εσύ... :roll:

 

Κοπελιά, αν όπως λες θέλεις να τιμήσεις την πεθερά σου (αν και δεν συμφωνώ με αυτό), βάλτο σαν δεύτερο όνομα, αλλά να τη φωνάζετε Σοφία.

Είπες ότι στον τόπο σου συνηθίζεται αυτό το όνομα. Εκεί χρησιμοποιούν κάποιο υποκοριστικό?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν θα αισθανεσαι καλα με το να τιμησεις την πεθερα σου να βαλεις το ονομα της

στο κατω κατω πολλες γιαγιαδες λενε οτι δεν τους αρεσει το ονομα τους αλλα οταν το ακουνε καμαρωνουν

το σοφιανα μου αρεσε πολυ

εγω πιστευω οτι ακομα και σκετο κοκκωνα να τη βγαλεις αν το χρησιμοποιειτε κανονικα θα το συνηθισετε κι εσεις και οι φιλοι της απο μικρη και δε θα τους φαινεται ουτε παραξενο ουτε αστειο

εμενα μου φαινοταν παραξενο το ονομα της κορης μου, απο πεθερα, αλλα της το ειπαμε απο μωρο ολοκληρο και ολοι το συνηθισαν

τωρα το ακουνε καποιο παλιοι που τοτε τα κοβαν ολα τα ονοματα και μου λενε καλα γιατι το λετε ολοκληρο το ονομα και δεν της λετε το υποκοριστικο;

 

ολα ειναι θεμα συνηθειας

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια!!!!!!Εχουμε ενα θεματακι....Εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων την οποια θα την βαφτισουμε Μαρίλια απο το Μαρια (η μαμα μου)και το Ευαγγελια(ταξιμο). Ειμαι εγγυος ξανα και απο τοτε που μας ειπαν οτι ειναι κοριτσι εχουμε ενα θεμα...παραοσιακα πρεπει να παει το ονομα της πεθερας (την οποια και υπερ-αγαπω) το οποιο ειναι...Κοκκώνα!!!:oops:Δεν εχω και τοσο προβλημα εγω αλλα νομιζω ειναι λιγο αδικο να εχουμε μια Μαριλια και μια Κοκκωνα.:shock:Ετσι σκεφτικα να την βαφτισω Σοφια-Κοκκωνα που ειναι Σοφια το ονομα της γιαγιας της πεθερας μου. Εσεις τι λετε?Πως μπορω να τα συνδιασω σε ενα?

 

Λυπήσου το παιδί σου!!!!!!!!!!!!!!

Δεν έχω άλλα λόγια να σου πω. Λυπήσου το παιδί σου. Μη γράψεις στην ταυτότητά της το Κοκκώνα.

 

 

Θα πάει σχολείο και θα παίρνουν απουσίες και θα φωνάξουν:

-Κοκκώνα!

_Παρουσα.......

 

Κάποια στιγμή οι νύφες της Ελλάδας πρέπει να σπάσουν τις αλυσίδες των πεθερών!!!!

Τι τιμή για την πεθερά σου λες. Θα καταδικαστεί το κοριτσάκι με το Κοκκώνα για να τιμηθεί η πεθερά;

 

Πάρτε της δώρο ένα κόσμημα, ένα ρολόι,...... ένα οικόπεδο στη θάλασσα.

 

Μην της κάνεις δώρο το όνομα που η κόρη σου θα έχει σε όλη της τη ζωή (είτε τη φωνάζεις με αυτό είτε όχι είναι βαριά κληρονομιά)

 

 

Το ΘΕΜΑ ειναι να το καταλαβει η πεθερα της!!!:D

 

Και αμα δεν το καταλάβει τι θα γίνει;

Θα καταδικαστεί το κοριτσάκι;

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

πω πω όσο και να το θεωρείτε τιμή στον τόπο σας σκεφτείτε το παιδί....θα τραβήξει τα πάνδεινα! Είμαι υπέρ των σπανιων ονομάτων αλλά αυτό παραπάει...με το συμπάθιο κιόλας. Νομίζω οτι η πεθερά θα καταλάβει οτι ζούμε στο 2010...βγάλτε μόνο το Σοφία καλύτερα ή το Σοφιάννα αν και μόνο που θα αναγράφεται το Κωκώνα θα γελάνε όσοι βλέπουν τα έγγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αφού η κοπέλα το θέλει το όνομα, αφού δεν την ενοχλεί εκείνη, εμάς τι λόγος μας πέφτει; Μας ζήτησε τη γνώμη μας για συνδυασμό ονομάτων, όχι αν μας αρέσει. Σίγουρα ξέρει κι εκείνη ότι το Κοκκώνα ακούγεται "κάπως", τι νόημα έχει να το τονίζουμε παντοιοτρόπως; Εγώ προτείνω τη λύση να το πείτε στην εκκλησία, να το έχετε μέσα στο συνδυασμό, απλά να μην το γράψετε στα χαρτιά. Έτσι, και το όνομα θα το 'χει και αν δε θέλει να το πει, δε θα το λέει.

 

Εγώ σα συνδυασμό μόνο το Σόνια σκέφτομαι. Ή το Νόνη για το Κοκκώνα σκέτα. Και μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα αυτό που πρότεινε μια κοπέλα, κάποιο άλλο όνομα που θα ταίριαζε ώστε να βγάλει όμορφο υποκοριστικό με το Κοκκώνα π.χ. Κοκκώνα-Έλλη=Κέλλη.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

sorry αλλα ..ενηλικη ειμαι κ....γελασα...

φανταζεσαι τι θα γινεται επι 12 χρονια;;;;;;;;

 

αλλη μια περιπτωση ξερω που την βαφτισανε Ιορδανοελλάς.....απο Ιορδανία κ Ελλάς-κ τα 2 ονοματα παρακαλω-.....Ελεοςςςςςςς!!!!!!!!!!

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπήσου το παιδί σου!!!!!!!!!!!!!!

Κάποια στιγμή οι νύφες της Ελλάδας πρέπει να σπάσουν τις αλυσίδες των πεθερών!!!!

Τι τιμή για την πεθερά σου λες. Θα καταδικαστεί το κοριτσάκι με το Κοκκώνα για να τιμηθεί η πεθερά;

Πάρτε της δώρο ένα κόσμημα, ένα ρολόι,...... ένα οικόπεδο στη θάλασσα.

Μην της κάνεις δώρο το όνομα που η κόρη σου θα έχει σε όλη της τη ζωή (είτε τη φωνάζεις με αυτό είτε όχι είναι βαριά κληρονομιά)

Μπα σε καλό σου..........με έκανες και γέλασα!!!!!!!!!!!!

Stammy μου η προλαλήσασα με κάλυψε πλήρως!!

Είναι προς τιμή σου που σέβεσαι και αγαπάς τόσο την πεθερά σου αλλά εντάξει να μην το παρακάνουμε κιόλας!!! Εδώ δεν μιλαμε για ένα άσχημο όνομα αλλα για ένα όνομα που προκαλεί γέλιο και ποικίλα σχόλια....η κόρη σου θα σε βρίζει για όλη της τη ζωή, αυτό σου το υπογράφω!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αφού η κοπέλα το θέλει το όνομα, αφού δεν την ενοχλεί εκείνη, εμάς τι λόγος μας πέφτει; Μας ζήτησε τη γνώμη μας για συνδυασμό ονομάτων, όχι αν μας αρέσει. Σίγουρα ξέρει κι εκείνη ότι το Κοκκώνα ακούγεται "κάπως", τι νόημα έχει να το τονίζουμε παντοιοτρόπως; Εγώ προτείνω τη λύση να το πείτε στην εκκλησία, να το έχετε μέσα στο συνδυασμό, απλά να μην το γράψετε στα χαρτιά. Έτσι, και το όνομα θα το 'χει και αν δε θέλει να το πει, δε θα το λέει.

 

Εγώ σα συνδυασμό μόνο το Σόνια σκέφτομαι. Ή το Νόνη για το Κοκκώνα σκέτα. Και μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα αυτό που πρότεινε μια κοπέλα, κάποιο άλλο όνομα που θα ταίριαζε ώστε να βγάλει όμορφο υποκοριστικό με το Κοκκώνα π.χ. Κοκκώνα-Έλλη=Κέλλη.

 

Συμφωνώ! Εξάλλου, είναι και υποκειμενικά αυτά τα θέματα.

Επίσης νομίζω οτι θα χαρεί και η πεθερά σου που βγάζεις και το όνομα της μάνας της.

Τώρα θα σου πρότεινα από προσωπική πείρα να μη χρησιμοποιήσεις όνομα αγίου κοντά στα γενέθλια γιατί η φίλη μου που ήταν τέτοια περίπτωση πάντα όταν ήταν μικρό παιδάκι στενοχωριόταν γιατί έπαιρνε ένα δώρο και ουσιαστικά γιόρταζε μια φορά (έκαναν οι γονείς μαζί γενέθλια και γιορτή).Παράπονο το 'χε και το λέει μέχρι σήμερα! :)

 

 

Σόνια, Σοφιάνα, Νόνη...και τα τρία μου αρέσουν. Θα προτιμούσα το Σοφιάνα επειδή φαίνεται πιο καθαρά το Σοφία κι έτσι και θα τη θυμούνται στη γιορτή της οι φίλοι της και δε θα πολυρωτούν από που βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια!!!!!!Εχουμε ενα θεματακι....Εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων την οποια θα την βαφτισουμε Μαρίλια απο το Μαρια (η μαμα μου)και το Ευαγγελια(ταξιμο). Ειμαι εγγυος ξανα και απο τοτε που μας ειπαν οτι ειναι κοριτσι εχουμε ενα θεμα...παραοσιακα πρεπει να παει το ονομα της πεθερας (την οποια και υπερ-αγαπω) το οποιο ειναι...Κοκκώνα!!!:oops:Δεν εχω και τοσο προβλημα εγω αλλα νομιζω ειναι λιγο αδικο να εχουμε μια Μαριλια και μια Κοκκωνα.:shock:Ετσι σκεφτικα να την βαφτισω Σοφια-Κοκκωνα που ειναι Σοφια το ονομα της γιαγιας της πεθερας μου. Εσεις τι λετε?Πως μπορω να τα συνδιασω σε ενα?

 

Αγαπητή συννονόματη, το βαπτιστικό μου είναι Παρθένα:shock::shock::shock: (της γιαγιάς μου, η οποία όσο έζησε καμάρωνε και με λάτρευε) και κάθε χρόνο, από το δημοτικό ακόμη, οι πρώτες μέρες στο σχολείο ήταν οι χειρότερες μου. Φώναζε ο Καθηγητής Κ.... Παρθένα???

-Παρούσα, απαντούσα... Χα χα χα χι χι χεχε κα κα κα κα οι συμμαθητές μου. Μου είχαν δημιουργήσει φοβερό κόμπλεξ. Για να μη σου πω στο λύκειο, που με ρωτούσαν αν είμαι κιόλας!!!!!!! Μεγαλώνοντας βέβαια το ξεπέρασα και το αποδέχτηκα. Αλλά σίγουρα θα προτιμούσα να μου έδινε η μανούλα μου ένα καλύτερο υποκοριστικό από το "Νίτσα" (χωρίς παρεξήγηση:?), Νένα ας πούμε... Όταν ρώτησα τη μάνα μου για ποιο λόγο δε μου έδωσε άλλο όνομα, μου είπε "για να μη στερήσω αυτή τη χαρά από τη γιαγιά σου" (πεθερά της, που αλληλοαγαπιόντουσαν). Αρχικά, δεν το αισθάνθηκα αλλά όταν έκανα την κόρη μου και τέθηκε το θέμα του ονόματος "Όλγα" (μαμά & πεθερά both), εγώ προτιμούσα ή κάτι αρχαϊκό ή τεσπα κάτι ασυνήθιστο όπως Αφροδίτη/Γλυκερία/Γιολάντα/Σύνθια κλπ. Καλάααα ο άντρας μου δεν το συζητούσε καν, Όλγα δαγκωτό. Αλλά κι εγώ το σκέφτηκα και δεν άντεχα να τους στερήσω τη χαρά. Ούτε η μαμά μου τρελαινόταν να με "βγάλει" Παρθένα αλλά το 'κανε για τον ίδιο λόγο, κι επειδή κανείς άλλος από τ' αδέλφια του μπαμπά μου δεν το έδωσε.

Συνοψίζοντας, μην στερήσεις τη χαρά αυτή στην πεθερά σου. Το ΣΟΦΙΑΝΑ είναι πολύ όμορφο. Απλά καθώς θα μεγαλώνει η κόρη σου θα τη μάθεις να αγαπάει τ' όνομα της κι όσο για τους κακοπροαίρετους ας απαντά "τιμή μου και καμάρι μου" ή τεσπα κάτι θα βρείς.

Φιλικά,:-)

Νίτσα, η συννονόματη!!!

Link to comment
Share on other sites

Νόνη, Σόνια, Σοφίνα, Νάσια... της κολλητης μου την μικρη την λενε Κωνσταντινα αλλα απο το μαιευτηριο ολοι την φωναζαμε κοκο και ετσι την λεμε και τωρα..προσωπικα θα δηλωνα για την βαπτιση το Σοφιανα -που συνδιαζει και τα δυο - και θα την φωναζα κοκό ή οπως αλλιώς σας αρεσει;);) και ταιριαζει στο παιδι!

 

γενικα δεν μου αρεσουν τα κοινοτυπα ονοματα των παπουδων μας και δεν τα εβγαλα, αλλα θα σου πω οτι εκανα αρκετο καιρο να συνηθισω να λεω τον γιο μου Απόλλωνα -που ειναι το ονομα του- και οχι λουκουμα!!!!!

 

επισης η κουνιαδα μου που ο αντρας της δεν δεχοταν με τιποτα να μην βγαλει το ονομα της μαμας του στην κορη τους (λενα βαφτιση-λενα να την φωναζουν) εβγαλε και το ονομα της πεθερουλας μου Χρυση και την ανιψια μας την λεμε Χρυσαλενια.. ισως σε καποιους να ακουγεται κιτς η περιεργο αλλα της παει αυτο το ονομα:D

 

οπως και να την βγαλετε με το καλο!!

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλες για τις συμβουλές... Το σκεύτηκα λιγάκι παραπάνω...τί λέτε να την βαφτίσουμε Σοφία-Κόννη και να την φωνάζουμε Κόννη?

Link to comment
Share on other sites

Το Κοννη δεν ειναι χριστιανικο-ελληνικο καν ονομα και μπορει ο Παπας να μη σας τη βαφτισει...τι να σου πως τωρα εξαρταται τον παπά! Βεβαια το Κοννη εμενα μου φαινεται πολυ ξενοφερτο-αμερικανιά, αλλα δικό σας ειναι το παιδάκι!!!!!οπως και να χει να ειναι καλα και καλοφωτιστη!!!:P

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το Κόννη δεν μου αρέσει καθόλου, τελείως ξενόφερτο. Πλέον οι περισσότεροι παπάδες δίνουν τα ονόματα που επιθυμούν οι γονείς, αλλά νόμιζα ότι το θέμα είναι να ακουστεί το Κοκκώνα ολόκληρο, τουλάχιστον στην εκκλησιά και στα χαρτια, για να χαρεί κι η πεθερά σου...

Αν είναι να ακουστεί το Κόννη αντί για το Κοκκώνα δεν βλέπω το νόημα, βγάλε μόνο το Σοφία ή ένα άλλο άσχετο όνομα από τα τόσα ωραία που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...