Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ονομα απο Σοφια - Κοκκωνα


stammy

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ όλες για τις συμβουλές... Το σκεύτηκα λιγάκι παραπάνω...τί λέτε να την βαφτίσουμε Σοφία-Κόννη και να την φωνάζουμε Κόννη?

 

Δλδ αναμεσα στο Σοφια και το Κοννη εσυ προτιμας το Κοννη:confused::confused::confused:?????

Δε λεω γουστα ειναι αυτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βοηθεια!!!!!!Εχουμε ενα θεματακι....Εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων την οποια θα την βαφτισουμε Μαρίλια απο το Μαρια (η μαμα μου)και το Ευαγγελια(ταξιμο). Ειμαι εγγυος ξανα και απο τοτε που μας ειπαν οτι ειναι κοριτσι εχουμε ενα θεμα...παραοσιακα πρεπει να παει το ονομα της πεθερας (την οποια και υπερ-αγαπω) το οποιο ειναι...Κοκκώνα!!!:oops:Δεν εχω και τοσο προβλημα εγω αλλα νομιζω ειναι λιγο αδικο να εχουμε μια Μαριλια και μια Κοκκωνα.:shock:Ετσι σκεφτικα να την βαφτισω Σοφια-Κοκκωνα που ειναι Σοφια το ονομα της γιαγιας της πεθερας μου. Εσεις τι λετε?Πως μπορω να τα συνδιασω σε ενα?

 

οχχχχ θεε μου,...κριμα για το παιδι βρε:?

δεν μπορεισ να μιλησεις την πεθερα?να πεις κατι.

δηλ.πως θα την φωναζεται?κοκκωνιτσα:mrgreen::roll:

καλυτερα πες την σοφια,και νομιζω αν η πεθερα ειναι οκ δεν θα θελει και αυτη να πειτε την μικρη ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Τί λέτε για το Κοκκώνα-Κωνσταντίνα(πεθερος) και να την γράψουμε Κορίνα. Πεθερά δεν έχει προβλημα απλα κάπως να ακουγεται και το δικό της.:mrgreen: Έχει και αγια Κορίνα που δεν το ήξερα(24 Μαιου)!!:D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι καλύτερος συνδυασμός; Καλά η πεθερά σου δεν έχει πρόβλημα αλλά θέλει να ακουστεί το δικό της όνομα; Της ίδιας της αρέσει; Αν θες μου απαντάς.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τί λέτε για το Κοκκώνα-Κωνσταντίνα(πεθερος) και να την γράψουμε Κορίνα. Πεθερά δεν έχει προβλημα απλα κάπως να ακουγεται και το δικό της.:mrgreen: Έχει και αγια Κορίνα που δεν το ήξερα(24 Μαιου)!!:D

 

Αυτό είναι πολύ προτιμότερο, αλλά τι εννοείς να τη "γράψετε" Κορίνα? Έχω την εντύπωση ότι το όνομα που ακούγεται στην εκκλησία, το γράφουν αυτούσιο οι παπάδες στη βεβαίωση που σου δίνουν, και την πας μετά στο Δημαρχείο.

 

Υπάρχει δηλαδή περίπτωση άλλο όνομα να πει ο νονός και μετά άλλο να γράφει η βεβαίωση? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τί λέτε για το Κοκκώνα-Κωνσταντίνα(πεθερος) και να την γράψουμε Κορίνα. Πεθερά δεν έχει προβλημα απλα κάπως να ακουγεται και το δικό της.:mrgreen: Έχει και αγια Κορίνα που δεν το ήξερα(24 Μαιου)!!:D

 

Το Κορίνα έχει και ένα "Ρ" που δεν υπάρχει σε κανένα από τα 2 ονόματα... Άσε που είναι άσχετο όνομα. Πολύ τα μπλέκετε τα πράγματα... Το Ναντίνα πως σου φαίνεται?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι το παιδί το δηλώνεις στο ληξιαρχείο εντός 10 μέρες από την γέννα. Η βάφτιση είναι απλά θέμα θρησκείας και παίρνεις ένα πιστοποιητικό. αλλά δεν είμαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το παιδί το δηλώνεις στο ληξιαρχείο εντός 10 μέρες από την γέννα. Η βάφτιση είναι απλά θέμα θρησκείας και παίρνεις ένα πιστοποιητικό. αλλά δεν είμαι σιγουρη.

 

Stammy μου, εδώ μιλάμε για τη δήλωση της βάπτισης, κι όχι της γέννησης. Μην μπερδεύεσαι.

Φαντάζομαι ότι, μόλις γεννήθηκε το μωρό, το δηλώσατε στο ληξιαρχείο. Εκεί, αν σκοπεύεις μετά να το βαπτίσεις, συνήθως δεν δηλώνεις όνομα, απλά και μόνο δίνεις τη βεβαίωση του μαιευτηρίου για τη γέννηση του παιδιού και το καταχωρούν στην οικογενειακή σου μερίδα.

Στη συνέχεια, γίνεται η βάπτιση, και το όνομα που θα πει ο νονός, αυτό είναι που γράφει μετά ο ιερέας στη βεβαίωση της βάπτισης. Δεν γίνεται άλλο να ακουστεί την ώρα του μυστηρίου κι άλλο να γραφτεί μετά. Και παίρνεις αυτή τη δήλωση της βάπτισης, την ξαναπάς στο ληξιαρχείο και σου δίνουν νέο πιστοποιητικό γεννήσεως του παιδιού, όπου αναγράφονται στο πλάι το βαπτιστικό του όνομα, ο ανάδοχος και η εκκλησια και η ημερομηνία που βαπτίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την πειράζει να μην την φωναζουμε έτσι γιατι ξερει το ονομα της ειναι περιεργο εκτος χωριού. αλλα απλα λογο παραδοσης θελει να υπαρχει σαν βαφτιστικο. και επειδη το Κορινα μου αρεσε παντα το προτεινα και της αρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται άλλο να ακουστεί την ώρα του μυστηρίου κι άλλο να γραφτεί μετά.

 

 

 

 

παιδια τα παντα γινονται......εμενα η κουμπαρα μου βαφτισε το γιο της Δημητρη-Κωνσταντινο και ειπαν στον παπα να τον γραψει μονο Κωνσταντινο κι ετσι εγινε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γ. Διευκρινίσεις και οδηγίες προς τα Ληξιαρχεία:

έγγραφο Υπουργείου Εσωτερικών (Διεύθυνση Αστ. & Δημ. Κατάστασης)

υπʼ αρ. πρωτ. Φ.104770/22433/24.10.2006

«Η ονοματοδοσία αποτελεί την αποκλειστική διαδικασία κτήσης ονόματος νεογνού το

οποίο καταχωρίζεται στη ληξιαρχική πράξη γεννήσεως ύστερα από δήλωση των γονέων

του που ασκούν τη γονική μέριμνα ή του ενός απʼ αυτούς εφόσον έχει έγγραφη

εξουσιοδότηση του άλλου, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής. Αν ο ένας από τους

γονείς δεν υπάρχει ή δεν έχει τη γονική μέριμνα, η δήλωση του ονόματος γίνεται από τον

άλλο γονέα.

Η βάπτιση καταχωρίζεται στο περιθώριο της ληξιαρχικής πράξεως γέννησης, περιλαμβάνει

τα στοιχεία που περιγράφονται στην παρ. 3 του άρθρου 26 ν. 344/76 και δηλώνεται από τους

υποχρέους, όπως καθορίζονται στην παρ. 2 του ιδίου άρθρου.

Από τον συνδυασμό των ανωτέρω διατάξεων προκύπτει αβίαστα ότι οι δύο ανωτέρω

περιγραφόμενες πράξεις είναι ξέχωρες μεταξύ τους και η μεν ονοματοδοσία έχει σαν

αποτέλεσμα την κτήση ονόματος, η δε βάπτιση, κατά πάγια νομολογία, την κτήση

θρησκεύματος και δεν επιδρά καθόλου στο ήδη δηλωθέν ή ταυτόχρονα δηλούμενο

όνομα.

Συνεπώς μία δήλωση βάπτισης δεν μπορεί να εκληφθεί και σαν δήλωση ονοματοδοσίας αν

δεν γίνεται με τους όρους του άρθρου 25 του ν. 344/76, όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο

15 ν. 1438/84, δηλαδή αν δεν γίνεται και από τους δύο γονείς ή αν δεν συνοδεύεται από

εξουσιοδότηση του απόντος γονέως».

 

Με λίγα λόγια η ληξιαρχική πράξη γέννησης είναι στο περιθώριο του πιστοποιητικου γεννησεως και με λίγα λόγια μπορώ να την δηλωσω μαζί με τον άντρα μου Κορίνα μόλις γεννηθεί και αυτο να αναγραφεται σε όλα της τα έγγραφα και να την βαφτισω όπως θέλω για να χαρουν όλοι. Αυτο πιστεύω ειναι λύση για πολλες παρομοιες περιπτωσεις με την δικια μου.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ τότε. Άμα δεν έχουν πρόβλημα και οι υπόλοιποι, τόσο το καλύτερο. Εγώ μπερδεύτηκα με την πρώτη σου κόρη και νόμιζα πως το παιδί έχει γεννηθεί ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σε αυτη τη περιπτωση η ονοματοδοσια διπλα στη ληξ. πραξη θα λεει αλλο ονομα και το πιστ. βαφτισης θα λεει αλλο που κι αυτο θα σημειωθει σιπλα στη ληξ. πραξη γεννησης.

Πιστευω (αν τελικα αυτο γινεται!) παντως θα εχει το παιδι πολλα μπερδεματα με τη γραφειοκρατια... με ποιο απο τα 3 ονοματα θα το γραψεις στο σχολειο οταν θα εμφανιζονται ολα? ποιο θα λεει η ταυτοτητα? κλπ κλπ

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Το Κορινα θα εμφανιζεται σε ολα (σχολεια,ταυτοτητα,διαβατηριο,πτυχιο κλπ)και τα αλλα πουθενα. η βαπτιση απλα δηλωνει οτι το παιδι ειναι χριστιανος ορθοδοξος. πραγμα που πλεον δεν αφορα κανενα παρα μονο την εκκλησια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...