Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

που να βρω το δικιο μου?στο συνηγορο του πολιτη?


Recommended Posts

γι'αυτό κορίτσια εγώ πήρα την ισόχρονη και ησύχασα. γιατί λέω να χάσω τους 6 μήνες μειωμένο? ενώ όλο μαζεμένο βγαίνει σχεδόν 4 μήνες. μια χαρά.

 

καλά ξεμπερδέματα πάντως Σοφία. εγώ το 2008 είχα ένα πρόβλημα με το 6μηνο του ΟΑΕΔ και έκανα 2 ενστάσεις που στο τέλος δικαιώθηκα ευτυχώς, γιατί ήταν ρίσκο, ή θα έμενα απλήρωτη ή θα έχανα τη δουλειά μου στο τέλος.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γι'αυτό κορίτσια εγώ πήρα την ισόχρονη και ησύχασα. γιατί λέω να χάσω τους 6 μήνες μειωμένο? ενώ όλο μαζεμένο βγαίνει σχεδόν 4 μήνες. μια χαρά.

 

καλά ξεμπερδέματα πάντως Σοφία. εγώ το 2008 είχα ένα πρόβλημα με το 6μηνο του ΟΑΕΔ και έκανα 2 ενστάσεις που στο τέλος δικαιώθηκα ευτυχώς, γιατί ήταν ρίσκο, ή θα έμενα απλήρωτη ή θα έχανα τη δουλειά μου στο τέλος.

 

 

αααα και στο υπουργειο σημερα τους ειπα γι'αυτες που πηραν την ισοχρονη γιατι να βγαινουν κερδισμενες και εμεις οι χαμενες και μου ειπε οτι και γι"αυτες δεν ειναι 3,5 μηνες αλλα περιπου 2,8.:roll:

 

για γελια και για κλαματα!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι μπερδεύεσαι άδικα! Μόλις επιβεβαίωση με την δική μας διεύθυνση προσωπικού (μεγάλη πολυεθνική που είναι ΠΑΝΤΑ άψογα ενημερωμένη σχετικά με τα δικαιώματά μας).

 

Στην δική σου περίπτωση ισχύει το εξής:

Το μειωμένο ωράριο το δικαιούσαι από τη μέρα που έληξε η άδεια λοχείας του ΙΚΑ (δηλ. 63 μέρες από τον τοκετό) ανεξαρτήτως αν έκανες χρήση του εξαμήνου του ΟΑΕΔ, κανονικής αδείας, κλπ. Ημερολογιακά ισχύει από την μέρα αυτή (λήξη λοχείας ΙΚΑ) και για:

 

1. 30 μήνες / 1 ώρα την ημέρα, δηλ. για 30 μήνες να δουλεύεις 7ωρο

2. 12 μήνες / 2 ώρες τη μέρα (6 ώρες/μέρα εργασία) και 6 μήνες / 1 ώρα τη μέρα (7 ώρες/μέρα εργασία)

 

Σε κάποιες περιπτώσεις οι εργοδότες (όπως ο δικός μου) συναινούν στο παρακάτω:

 

2 ώρες/3 ημέρες μειωμένο = 1 ημέρα ρεπό

 

Δηλ. δουλεύω Δευ-Πεμ 8ωρο και κάθε τρεις μέρες, δηλ. 1 μέρα ρεπό (αυτό για 1 χρόνο). Το επόμενο εξάμηνο, θα έχω 1 ρεπό κάθε 7 μέρες...

 

Στη δική σου περίπτωση που έκανες χρήση του εξαμήνου του ΟΑΕΔ, δικαιούσαι πλέον 6 μήνες / 2 ώρες τη μέρα και 6 μήνες 1 ώρα τη μέρα.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως, οφείλει ο εργοδότης σου να ενημερωθεί άμεσα για τα δικαιώματα των εργαζομένων του και να σας ενημερώσει κατανοητά ποια είναι αυτά τα δικαιώματα και πως μπορεί να σας τα διαφυλάξει :roll:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

maria μου δεν ειναι ετσι.ειναι 30 μηνες μειωμενο κατα 1 ωρα,σωστα?αρα αυτο που χανω ειναι 6 μηνες 7ωρο αν παρω το 6μηνο.μου μενουν δηλαδη 24 μηνες 7ωρο η 1 χρονος 6ωρο.εσυ τους 30 μηνες 7ωρο σωστα τους μετετρεψες σε 1 χρονο 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο(το οποιο μπορεις να το κανεις μετα απο συμφωνια με τον εργοδοτη) αλλα μου αφαιρεις τους 6 πρωτους μηνες του 6ωρου και μου αφηνεις 6 μηνες 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.αφαιρεις δηλαδη απο την συμφωνια με τον εργοδοτη.

 

πριν θεσπιστει το 30 μηνες 7ωρο ηταν 24 ωρες 7ωρο η 1 χρονος 6ωρο.και το ιδιο ισχυει και εδω!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι οταν πηγα στον ΟΑΕΔ μετά τη λήξη της λοχειας και πηρα το 6μηνο μου ειπε πως μπορω να παρω και την ισοχρονη μετα αν ηθελα οχι οτι υποχρεουμαι να παρω το μειωμενο.

Link to comment
Share on other sites

η ισοχρονη δεν ειναι υποχρεωτικη για τον εργοδοτη,μονο αν εκεινος θελει.γιατι αυτους τους μηνες πρεπει να σε πληρωνει κανονικα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

η ισοχρονη δεν ειναι υποχρεωτικη για τον εργοδοτη,μονο αν εκεινος θελει.γιατι αυτους τους μηνες πρεπει να σε πληρωνει κανονικα.

 

Ακριβώς! Κι επειδή και στη δική μου δουλειά δεν έπαιζε να πάρω τήν ισόχρονη άδεια , μετά το εξάμηνο ξεκίνησα κανονικά το μειωμένο μου...ώσπου σε κάποια φάση έρχεται ο λογιστής και μου λέει "είσαι off" σε στυλ "εξακολουθείς να τηρείς το μειωμένο ενώ έχει λήξει", ε τα πήρα κρανίο , του έχωσα στη μούρη το νόμο της Πετραλιά , πακέτο με τον οδηγό ασφαλισμένου του ΙΚΑ που γράφει ξακάθαρα ότι το μειωμένο ισχύει ΜΕΤΑ την επιστροφή απότο 6μηνο ΑΤΟΦΙΟ , τα ίδια έδειξα και στον ιδιοκτήτη της εταιρίας και τελειώσαμε εκεί.

Τώρα ο νέος νόμος που τύπωσα , βρίσκεται μέσα στο παλαιό βιβλίο εργατικής νομοθεσίας του λογιστή για να το ξέρει για την επόμενη...κι αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορούν να τα προλάβουν όλα...να τους βοηθάμε κι εμείς όσο μπορούμε...:?

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

xuito μου ειχα διαβασει σε αλλο τοπικ που ελεγες οτι το μειωμενο δεν χανεται ακομα και αν εχεις παρει το 6μηνο αλλα ο δικος μας ειναι οτι πει η επιθεωρηση.και δεν μπορω να το τραβηξω πολυ γιατι δεν θελω να μπω σε κανενα ταμειο ανεργιας ........:?:-?:?

 

 

εμ εγω γιατι ανοιξα τοπικ η δολια και ρωταω που θα βρω το δικιο μου????

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Koπελιά στ' αλήθεια πιστεύεις ότι θα καταφέρεις να βγάλεις ακρη με τις δημόσιες υπηρεσίες?

...Το άλλο με τον Τοτό, το ξέρεις?... :) χα χα

Ακου και το δικό μου ανέκδοτο λοιπον... παρεμφερές...

Εργάζομαι σε ναυτιλιακή και δεν δικαιούμαι το εξάμηνο (το γιατί δεν το δικαιούμαι έιναι άλλη χαζομάρα, αλλά τέλος πάντων, αυτό ειναι από άλλο ανέκδοτο!). Στην εταιρία που εργάζομαι, το 2008 -την πρώτη χρονιά που καθιερώθηκε το εξάμηνο και δεν ειχε βγει ακόμα πόρισμα για τις ναυτιλιακές- μια συνάδελφος το πήρε κανονικά. Το 2009 όταν έκανα το πρωτο μου παιδάκι και το κυνήγησα λίγο το θέμα του εξαμήνου, μια κυρία στα κεντρικά του ΟΑΕΔ μου είπε ότι ναι μεν ο ΟΑΕΔ δε με επιδοτεί για το εξάμηνο, αλλά μπορώ να κάτσω 6 μήνες σπίτι με το παιδί μου, αρκεί να έχω ενημερώσει τον εργοδότη ότι σκοπευω να κανω χρήση του εξαμήνου. Φετος το 2010 η ίδια κυρία είπε σε μια άλλη συνάδελφο που γέννησε πρόσφατα, ότι αυτό δεν ισχύει, δλδ ούτε επιδότηση δικαιούται, ούτε τους 6 μήνες... Παρ' το αβγό και κούρευτο με λίγα λόγια...

Καλά ξεμπερδέματα!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maria μου δεν ειναι ετσι.ειναι 30 μηνες μειωμενο κατα 1 ωρα,σωστα?αρα αυτο που χανω ειναι 6 μηνες 7ωρο αν παρω το 6μηνο.μου μενουν δηλαδη 24 μηνες 7ωρο η 1 χρονος 6ωρο.εσυ τους 30 μηνες 7ωρο σωστα τους μετετρεψες σε 1 χρονο 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο(το οποιο μπορεις να το κανεις μετα απο συμφωνια με τον εργοδοτη) αλλα μου αφαιρεις τους 6 πρωτους μηνες του 6ωρου και μου αφηνεις 6 μηνες 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.αφαιρεις δηλαδη απο την συμφωνια με τον εργοδοτη.

 

πριν θεσπιστει το 30 μηνες 7ωρο ηταν 24 ωρες 7ωρο η 1 χρονος 6ωρο.και το ιδιο ισχυει και εδω!

 

κοριτσάκι δεν υπάρχει συμφωνία με τον εργοδότη! ο κάθε εργοδότης είναι υποχρεωμένος βάσει νόμου, να σεβαστεί τα δικαιώματά σου...

στην προκειμένη περίπτωση είναι ξεκάθαρο:

 

2.5 χρόνια 7ωρο ή 1 χρόνο 6ωρο και 6 μήνες 7ωρο με ισχύ την ημέρα λήξης της άδειας λοχείας του ΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν έγινε χρήση του 6μηνου του οαεδ

 

Νομίζω ότι στο ΙΚΑ μπορούν να στα πουν αναλυτικά

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι δεν υπάρχει συμφωνία με τον εργοδότη! ο κάθε εργοδότης είναι υποχρεωμένος βάσει νόμου, να σεβαστεί τα δικαιώματά σου...

στην προκειμένη περίπτωση είναι ξεκάθαρο:

 

2.5 χρόνια 7ωρο ή 1 χρόνο 6ωρο και 6 μήνες 7ωρο με ισχύ την ημέρα λήξης της άδειας λοχείας του ΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν έγινε χρήση του 6μηνου του οαεδ

 

Νομίζω ότι στο ΙΚΑ μπορούν να στα πουν αναλυτικά

 

 

μαρια μου ο νομος λεει 30 μηνες 7ωρο και αν συμφωνησει ο εργοδοτης μπορει να γινει εναλλακτικα 1 χρονος 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.(αυτο εννοουσα συμφωνια)

 

 

αλλιως

 

 

Άρθρο 9: Άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιών

1. Οι μητέρες εργαζόμενες δικαιούνται, για τον θηλασμό και τις αυξημένες φροντίδες, που απαιτούνται

για την αναστροφή του παιδιού επί χρονικό διάστημα δύο ετών από τον τοκετό είτε να διακόπτουν την εργασία τους για μια ώρα κάθε μέρα, είτε να προσέρχονται αργότερα, είτε να αποχωρούν νωρίτερα

κατά μια ώρα κάθε μέρα. Ύστερα από συμφωνία των μερών η μείωση του χρόνου εργασίας μπορεί να

ορίζεται σε δύο ώρες επί ένα χρόνο μετά τον τοκετο.(αυτο αλλαξε ενα χρονο μετα και εγινε επι ενα χρονο μετα την λοχεια)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να κάνεις το ερώτημά σου γραπτώς στις δημόσιες υπηρεσίες (και να ζητήσεις αιτιολόγηση βάσει νομοθεσίας) για να πάρεις μια έγκυρη απάντηση. Είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν μέσα σε ένα μήνα. Προφορικά λέει ο καθένας ό,τι να'ναι. Γραπτά θα το ψάξουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, το εχω δει. Είχα κάνει και 2 ενστάσεις στον ΟΑΕΔ βασιζόμενη σε αυτήν την απόφαση του Συνήγορου του Πολιτη, αλλά το θέμα εξεταζοταν ακόμα από το Νομικό Συμβούλιο του κράτους και έτσι κάθε φορά απορριπτική έβγαινε η απόφαση. Σιγά μην βγάλουμε άκρη.

 

Α γενικότερα μιλώντας, εγώ τα έχω και με τον Συνήγορο του Πολίτη. Τον Μαρτιο είχα κάνει μια καταγγελία για νοσοκομείο, δε χειρουργούσαν τη μητέρα μου και όταν είχα παρει τηλέφωνο στα γραφεία τους να δω τι γίνεται μου είπαν ότι αυτά παιρνουν χρόνο κυρία μου, πρεπει να περαστει η καταγγελία στο σύστημα, να πρωτοκολληθεί και μετά θα παρει σειρά, γιατί έχουμε πολλές καταγγελίες. Ενα μηνα μετά με πήραν τηλέφωνο να μου πουν ότι θα ασχοληθούν με το θέμα μου, αλλά είχαμε ήδη τελειώσει με τα χειρουργία... τεσπα, τα ξαναθυμήθηκα και φούντωσα πάλι...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαρια μου ο νομος λεει 30 μηνες 7ωρο και αν συμφωνησει ο εργοδοτης μπορει να γινει εναλλακτικα 1 χρονος 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.(αυτο εννοουσα συμφωνια)

 

 

αλλιως

 

 

Άρθρο 9: Άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιών

1. Οι μητέρες εργαζόμενες δικαιούνται, για τον θηλασμό και τις αυξημένες φροντίδες, που απαιτούνται

για την αναστροφή του παιδιού επί χρονικό διάστημα δύο ετών από τον τοκετό είτε να διακόπτουν την εργασία τους για μια ώρα κάθε μέρα, είτε να προσέρχονται αργότερα, είτε να αποχωρούν νωρίτερα

κατά μια ώρα κάθε μέρα. Ύστερα από συμφωνία των μερών η μείωση του χρόνου εργασίας μπορεί να

ορίζεται σε δύο ώρες επί ένα χρόνο μετά τον τοκετο.(αυτο αλλαξε ενα χρονο μετα και εγινε επι ενα χρονο μετα την λοχεια)

 

οκ τώρα κατάλαβα τι λες για την συμφωνία...συγνώμη για την παρανόηση :roll:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, το εχω δει. Είχα κάνει και 2 ενστάσεις στον ΟΑΕΔ βασιζόμενη σε αυτήν την απόφαση του Συνήγορου του Πολιτη, αλλά το θέμα εξεταζοταν ακόμα από το Νομικό Συμβούλιο του κράτους και έτσι κάθε φορά απορριπτική έβγαινε η απόφαση. Σιγά μην βγάλουμε άκρη.

 

Α γενικότερα μιλώντας, εγώ τα έχω και με τον Συνήγορο του Πολίτη. Τον Μαρτιο είχα κάνει μια καταγγελία για νοσοκομείο, δε χειρουργούσαν τη μητέρα μου και όταν είχα παρει τηλέφωνο στα γραφεία τους να δω τι γίνεται μου είπαν ότι αυτά παιρνουν χρόνο κυρία μου, πρεπει να περαστει η καταγγελία στο σύστημα, να πρωτοκολληθεί και μετά θα παρει σειρά, γιατί έχουμε πολλές καταγγελίες. Ενα μηνα μετά με πήραν τηλέφωνο να μου πουν ότι θα ασχοληθούν με το θέμα μου, αλλά είχαμε ήδη τελειώσει με τα χειρουργία... τεσπα, τα ξαναθυμήθηκα και φούντωσα πάλι...

 

off topic αλλά δεν αντέχω :

έκανα μία καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη και μου είπαν να καλέσω μετά από μία εβδομάδα για να μου επιβεβαιώσουν ότι είχαν λάβει το fax που τους έστειλα...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

για τιμωρια μαρια θα ερθω να τσιμπησω τα μαγουλακια του νικολα!:P

 

μπουχαχαχαχα...σιγά την τιμωρία!!! έλα εσύ να κυνηγάς τον ταλιμπάν και θα κάνω αγκαλίτσες εγώ με την μπουμπουδένια σου!!!

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

aeriko σε παρεπεμψα χθες στο πρωτο μου μηνυμα να δεις γιατι το ψαχνω αλλα δεν το ειχα γραψει :oops::oops::oops:

 

συναδελφος μου που εκανε κανονικα το μειωμενο της ολοκληρο δεχτηκε τηλεφωνημα απο τον λογιστη μας οπου της ειπε οτι το μειωμενο της επρεπε να σταματησει τον μαιο (δηλαση στον χρονο)και οχι τελος αυτου του μηνα(τωρα ηταν στο 7ωρο) και οτι χρωσταει στην εταιρεια ωρες τις οποιες τις θελει ως εξης

 

να δουλευει κυριακες και να μην τις πληρωνεται μεχρι να ξεχρεωσει την εταιρεια :roll::roll:!

 

 

ο ιδιος ομως της ειχε πει οτι μαιο τελειωνει το 6ωρο και μετα ξεκιναει το 7ωρο.τωρα ομως αρνειται οτι το ειπε.:roll:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύω όλες τις μαμάδες που είναι υπάλληλοι!

Εγώ δούλευα μέχρι την ημέρα που γέννησα. ΌΣο και αν ακούγεται ανώμαλο, ήμουν στο μαιευτήριο και μου τηλεφωνούσαν για δουλειά και καλώς (δεν είχα επιλογή) ή κακώς απαντούσα.

Κανείς δε μου δίνει ωράριο, αντιθέτως για να α βγάλω πέρα με όλα αυτά πρέπει να δουλεύω περισσότερο από ένα 8ωρο χωρίς να συζητάω ότι πρέπει να γυρίσω στο παιδί μου, να το φροντίσω, να καθαρίσω το σπίτι (που δεν είναι όπως παλιά πια λόγω προτεραιοτήτων) και άλλα πολλά.

ΤΟ κράτος δεν μου δίνει τίποτα και δεν αναγνωρίζει την μητρότητα πέρα από ένα ψωροεπίδομα.

 

Εγώ και κάθε άλλη στη θέση μου ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΑΣ?

Πάντως είμαι μαζί με την κοπέλα που θέλει να πάει στο συνήγορο αν και δεν νομίζω ότι θα βγάλει άκρη. Γιατί όμως να μην μαζευτούν περισσότερες.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις ότι η εξέλιξη που γράφεις μπορεί απλά να σημαίνει ότι τα bosses θέλουν να εξωθήσουν την κατάσταση στα άκρα. Ακόμα κι όμως αν δεχτούμε πως έχουν δίκιο και ότι χρωστάει μιλάμε για 17 Κυριακές με 7ωρο οι οποίες όμως Κυριακές που ζητάει έχουν διπλάσσιο ημερομίσθιο (ή το 1,5 δεν θυμάμαι καλά). Οπότε αυτό που ζητάει είναι εκ των πραγμάτων παράλογο. Μπορεί αν θεωρεί ότι χρωστάει στην εταιρεία να της ζητήσει εντός του πενθημέρου σε ίσης αξίας δηλαδή ημερομίσθιο να καλύψει αυτές τις ώρες! Μπορεί οι υπολογισμοί των ωρών να είναι λάθος γιατί είμαι κομμάτια αλλά η ουσία παραμένει. Δεν μπορεί να τις ισοψηφίσει με Κυριακές εκτός αν τις μειώσει στις μισές που και πάλι είναι συζήτησιμο!

 

@Babyprince: Κι εγώ πριν παντρευτώ (παντρεύτηκα για να κάνω παιδί) ελεύθερος επαγγελματίας ήμουν αλλά επέλεξα να γυρίσω υπάλληλος για να έχω την οικογένειά μου.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως τα εχει υπολογισει ....πραγματικα απορω!αυτες οι ωρες ειναι ουσιαστικα 12,5 μερες.η κοπελα εχει 14 μερες αδεια και θα του πει να του δωσει αυτες τις μερες.η επιθεωρηση της ειπε οτι αυτο που ζηταει ο εργοδοτης ειναι παραλογο και παρανομο.οτι εγινε εγινε,δεν μπορει να ζηταει κατι τετοιο.αλλα και η κοπελα φοβαται να το προχωρησει για να μην βρεθει στον οαεδ στο ταμειο ανεργιας!και ουσιαστικα η κοπελα δεν φταιει!:?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Να συνενοηθεί με την επιθεώρηση εργασίας ως προς αυτό που σου είπα. Αν η επιθεώρηση κρίνει ότι έχω δίκιο (ποτε δεν ξέρεις με δαύτους) τότε θα το θέσει ως επιχείρημα και θα συμψηφίσει στη χειρότερη με παραπάνω ώρες στο πενθήμερο.

 

Σου είπα εξαρχής ότι αυτό που αντιλαμβάνομαι ότι τα αφεντικά έβαλαν το λογιστή να εξωθήσει την κατάσταση στα άκρα για να μην απολύσει αλλά να παραιτηθεί η ίδια. Συνεπώς ας πράξει ανάλογα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκαμε και αυτο!οτι δηλαδη γινεται επιτηδες για να την κανουν να παραιτηθει.αν και γενικα δεν το κανουν σαν εταιρεια.απολυουν κατευθειαν!

 

περα ομως απο αυτο οσες μαμαδες ρωτησα αλλες δουλευουν κανονικα το μειωμενο.....αλλες ενα χρονο 6ωρο.....αλλες 6 μηνες 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο......γι"αυτο και ηθελα-θελω να το ψαξω παραπανω!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...