Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

που να βρω το δικιο μου?στο συνηγορο του πολιτη?


Recommended Posts

Επεσες διανα! Κι Εγώ Αγγλία μένω και το κλειδί στο κείμενο που παραθετεις είναι η λέξη statutory! Ο εργοδότης Δηλαδή δεν βάζει τιποτα απο την τσέπη του, δεν έχει 2 μήνες πριν και δυο μήνες μετα απο ΙΚΑ συν αν θέλεις 6 μηνες ΟΑΕΔ, συν μειωμένο ωράριο με ολόκληρο μισθό. Αν θέλεις καθεσαι, έχεις το δικαίωμα, αλλα χωρίς αμοιβή. και επειδη το ποσο ειναι και πολυ μικρο, προσωπικα δεν γνωριζω καμια που να το εχει χρησημοποιησει ολο το διαστημα...Το μόνο που μπορείς να μου πεις θετικό είναι το child benefit, το οποίο όντως δεν υπάρχει στην Ελλάδα και είναι και μέχρι να φτάσει το παιδι μεγάλη ηλικία...

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πες τα χρυσοστομη! Τόση ώρα διαβάζω 6ωρα, 7 ώρα , 6μηνα , μειωμένα κλπ και έχει κουρκουτιασει το μυαλό μου! Τις ώρες δουλειασ που ενδεχομένως γλυτωσετε απο αυτην την ιστορια, τις έχετε ξοδέψει ηδη για να ερευνησετε τα θέματα αυτα, θα μπορούσατε να τις έχετε δουλέψει και να σας μείνει και κάτι χρήσιμο... 6 μήνες πέραν της άδειας τοκετού σε ποια άλλη χώρα νομίζετε ότι δίνουν; Εχετε και παράπονο ;

 

''Στην Αμερική η πληρωμένη άδεια τοκετού είναι 0 ημέρες. Σήμερα γεννας κι αύριο δουλεύεις....

''. Φοβερό! Σε μαστιγώνουν κιολας??!

 

'' Τις ώρες δουλειασ που ενδεχομένως γλυτωσετε απο αυτην την ιστορια, τις έχετε ξοδέψει ηδη για να ερευνησετε τα θέματα αυτα, θα μπορούσατε να τις έχετε δουλέψει και να σας μείνει και κάτι χρήσιμο.'' - Μα για αυτό το ψαχνουμε για να τις αφιερώσουμε στο πιο χρήσιμο πράγμα από όλα : ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑ των παιδιών μας!

 

Εχετε και παράπονο ; ΝΑΙ ΕΧΟΥΜΕ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας...απλα ηθελα να διευκρινισω οτι οσες ειστε στην Αγγλια δικαιουστε συνολικα 52 εβδομαδες να κατσετε, η αδεια χωριζεται σε δυο κατηγοριες, την Ordinary 26 βδομαδες και την statutory 26 βδομαδες.

σα να λεμε 6 μηνες πληρωνεσαι απο τον εργοδοτη κ 6 μηνες απο τον ΟΑΕΔ.

 

για να γινει ομως αυτο θα πρεπει να εισαι με τον ιδιο εργοδοτη τουλαχιστον 15 βδομαδες την ημερα που εμεινες εγκυος ;)

 

αυτα που παραθετεται πανω ειναι νομιζω οταν δεν τηρεις αυτες τις προυπουθεσεις

 

εγω εκατσα 7 μηνες κ μετα πηρα κ ενα μηνα την αδεια μου...γυρισα πιο νωρις μονο κ μονο επειδη το ηθελα λογω της φυσης της δουλειας μου. επισης δικαιουσαι να δουλευεις κ απο το σπιτι, εγω επελεξα 3 μερες πανεπιστημιο κ 2 απο το σπιτι

 

επισης (πολλα επισης ε :) ) οι περισσοτερες αγγλιδες καθοντε γυρω στα 2 χρονια μετα τη γεννα, ενα χρονο παιρνουν την αδεια λοχειας κ μετα συνηθως παραιτουντε αποτ η δουλεια γιατι παιρνουν επιδοματα. οι περισσοτερες αυτο κανουν αντι να στειλουν τα παιδια παιδικο σταθμο

 

για οποιαδηποτε απορια αν θελετε διευκρινιση να μου πειτε να σας εξηγησω περαιτερω :)

Link to comment
Share on other sites

μα και εδω καπως ετσι ειναι,για να παρεις τα επιδοματα του ικα και το 6μηνο του οαεδ πρεπει να εχεις 200 ενσημα δηλαδη 8 μηνες δουλειας.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

α κ ξεχασα...πως το νωριτερο που μπορεις να βγεις σε αδεια ειανι 11 βδομαδες πριν την ΠΗΤ σου...φυσικα αν ολα πανε καλα ολες επιλεγουμε να δουλεψουμε οσο περισσοτερο μπορουμε για να το εχουμε μετα ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πες τα χρυσοστομη! Τόση ώρα διαβάζω 6ωρα, 7 ώρα , 6μηνα , μειωμένα κλπ και έχει κουρκουτιασει το μυαλό μου! Τις ώρες δουλειασ που ενδεχομένως γλυτωσετε απο αυτην την ιστορια, τις έχετε ξοδέψει ηδη για να ερευνησετε τα θέματα αυτα, θα μπορούσατε να τις έχετε δουλέψει και να σας μείνει και κάτι χρήσιμο... 6 μήνες πέραν της άδειας τοκετού σε ποια άλλη χώρα νομίζετε ότι δίνουν; Εχετε και παράπονο ; Στην Αμερική η πληρωμένη άδεια τοκετού είναι 0 ημέρες. Σήμερα γεννας κι αύριο δουλεύεις....

 

:shock: :shock: :shock:

Και είναι πρότυπο χώρας δηλαδή η Αμερική, που δεν έχει ΚΑΝ δημόσιο σύστημα υγείας, τώρα πάνε να φτιάξουνε, που αξίζει να το αντιγράψουμε και μάλιστα και σε αυτό το θέμα??????

Εύχομαι ολόψυχα στις μανούλες που είναι υπάλληλοι, να καταφέρουν να πάρουν ότι δικαιούνται, όσα προνόμια τους δίνει ο νόμος, ώστε να μπορέσουν να αφοσιωθούν στα παιδάκια τους όσο περισσότερο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Πρότυπο η Αμερική! Η τελευταία στον κόσμο είναι σε αυτά τα θέματα!!! Η ουγκαντα πιο μπροστα ειναι φανταζομαι...Μπορεισ να πάρεις αδεια αλλα φραγκο δεν έχει! Αν δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα να λήψεις το λαιμό σου σου λέει το κράτος, εδώ αν δεν έχουν να πληρώσουν οι ασθενείς το νοσοκομείο τους πετάνε έξω με τον όρο στο χέρι και να ψηνονται στον πυρετό... Πάντως μην έχετε και παράπονο, και στην Ελλάδα η νομοθεσία μια χαρα μας καλύπτει! Τώρα το αν μπορούμε να βρούμε τα δικαιώματα μας, αυτο είναι άλλο θέμα...

.png
Link to comment
Share on other sites

Babyprince και daphnig, να υπόθεσω ότι εσείς δεν έχετε εισόδημα 13.000?. Δουλεύω πολυ παραπάνω απο 8ωρο, έχω 25 άτομα απο κάτω μου, ο εργοδότης καθυστερεί να μου δώσει το μηνιατικο γιατί δεν έχει, λέει, λεφτά!

Αν έχεις δική σου δουλειά ή δουλεύεις με μπλοκακι, σαφώς βγάζεις περισσότερα. Και σαφώς αποφασίζεις εσυ για τον εαυτό σου, κάτι που εμείς οι "τεμπέληδες" υπάλληλοι όπως ύπονοηθηκε, δεν μπορούμε να κάνουμε.

Οπότε η άδεια είναι ένα τίμημα, μια θυσία. Ειναι επιλογή σου αν θα κάτσεις και εσυ με το παιδι σου ή θα πας στη δουλειά.

Εγώ αν επιλέξω να πάω στη δουλειά θα πρέπει να δίνω περίπου όλο το μισθό μου στη baby sitter!

Link to comment
Share on other sites

Babyprince και daphnig, να υπόθεσω ότι εσείς δεν έχετε εισόδημα 13.000?. Δουλεύω πολυ παραπάνω απο 8ωρο, έχω 25 άτομα απο κάτω μου, ο εργοδότης καθυστερεί να μου δώσει το μηνιατικο γιατί δεν έχει, λέει, λεφτά!

Αν έχεις δική σου δουλειά ή δουλεύεις με μπλοκακι, σαφώς βγάζεις περισσότερα. Και σαφώς αποφασίζεις εσυ για τον εαυτό σου, κάτι που εμείς οι "τεμπέληδες" υπάλληλοι όπως ύπονοηθηκε, δεν μπορούμε να κάνουμε.

Οπότε η άδεια είναι ένα τίμημα, μια θυσία. Ειναι επιλογή σου αν θα κάτσεις και εσυ με το παιδι σου ή θα πας στη δουλειά.

Εγώ αν επιλέξω να πάω στη δουλειά θα πρέπει να δίνω περίπου όλο το μισθό μου στη baby sitter!

 

Έτσι είναι. Εγώ δεν είμαι ακόμη μητέρα, αλλά πραγματικά συμπονώ τις φίλες μου, που προσπαθούν να τα προλάβουν όλα, να είναι εντάξει στο ρόλο τους ως μητέρες, να είναι σωστές σύζυγοι και παράλληλα,προσπαθούν να κρατηθούν ενεργές στην αγορά εργασίας, όχι για την καριέρα, αλλά για την επιβίωση!Ζει ένα ζευγάρι με ένα παιδί με έναν μισθό μόνο σήμερα? Υποθέτω πως ναι, αλλά δύσκολα. Νομίζω ότι η γυναίκα σήμερα, δεν έχει πολλές επιλογές, δεν μπορεί να επιλέξει αν θα μείνει σπίτι να μεγαλώσει τα παιδιά ή αν θα γυρίσει στη δουλειά, από οτι καταλαβαίνω, η επιλογή είναι μονόδρομος. Ας βοηθήσει αυτό το κράτος πια τις μητέρες! Τόσα χρόνια κλαίγονται για την υπογεννητικότητα. Πήραν ένα σωστό μέτρο με την άδεια του ΟΑΕΔ, ας το εφαρμόσουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Πες τα χρυσοστομη! Τόση ώρα διαβάζω 6ωρα, 7 ώρα , 6μηνα , μειωμένα κλπ και έχει κουρκουτιασει το μυαλό μου! Τις ώρες δουλειασ που ενδεχομένως γλυτωσετε απο αυτην την ιστορια, τις έχετε ξοδέψει ηδη για να ερευνησετε τα θέματα αυτα, θα μπορούσατε να τις έχετε δουλέψει και να σας μείνει και κάτι χρήσιμο... 6 μήνες πέραν της άδειας τοκετού σε ποια άλλη χώρα νομίζετε ότι δίνουν; Εχετε και παράπονο ; Στην Αμερική η πληρωμένη άδεια τοκετού είναι 0 ημέρες. Σήμερα γεννας κι αύριο δουλεύεις....

 

Mην ξεχασω να στειλω συγχαρητηρια επιστολη αυριο για το υπεροχο συστημα υγειας που εχουν....:rolleyes:

 

Οχι αφου εμαθα και αυτο ..δεν εχω κανενα παραπονο :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πες τα χρυσοστομη! Τόση ώρα διαβάζω 6ωρα, 7 ώρα , 6μηνα , μειωμένα κλπ και έχει κουρκουτιασει το μυαλό μου! Τις ώρες δουλειασ που ενδεχομένως γλυτωσετε απο αυτην την ιστορια, τις έχετε ξοδέψει ηδη για να ερευνησετε τα θέματα αυτα, θα μπορούσατε να τις έχετε δουλέψει και να σας μείνει και κάτι χρήσιμο... 6 μήνες πέραν της άδειας τοκετού σε ποια άλλη χώρα νομίζετε ότι δίνουν; Εχετε και παράπονο ; Στην Αμερική η πληρωμένη άδεια τοκετού είναι 0 ημέρες. Σήμερα γεννας κι αύριο δουλεύεις....

 

Εσείς κυρία μου έχετε δει σε καμία άλλη χώρα να βγάζουν τον έναν νόμο πάνω στον άλλον και μόλις πας να τον εφαρμοσεις να αρχίζουν τις προφορικές εξαιρέσεις και να δημιουργείται μπάχαλο; Έχετε δεί σε καμία άλλη χώρα επιθεώρηση εργασίας να είναι με το μέρος του εργοδότη; (δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά ο ρόλος της αυτός είναι εδώ και κάτι χρόνια). Έχετε δεί εσείς σε καμία άλλη χώρα εργοδότης να απειλεί με απόλυση σε περίπτωση που η υπάλληλος δεν προβεί σε άμβλωση; (τί; σας φαίνεται απίστευτο; κι όμως μου συνέβη!). Έχετε δεί εσείς σε καμία άλλη χώρα εργοδότη να βάζει τις νέες κοπέλες να υπογράφουν συμφωνητικό πως δεν θα μείνουν έγκυες για την επόμενη πενταετία; (αλυσίδα σούπερ μάρκετ Σ...νίτης να τον χαιρόμαστε!). Έχετε δεί εσείς σε καμία άλλη χώρα νόμος να είναι ο νόμος του εργοδότη με μπροστάρη τον λογιστή που παριστάνει τον ημιμαθή ή άσχετο για να εξυπηρετεί τα συμφέροντα του εργοδότη; Κι αφού το ρίχνετε στην Αμερική να σας το ρίξω κι εγώ στη Σουηδία ή στην Ελβετία που οι γυναίκες κάθονται ένα χρόνο μετά τον τοκετό και πληρώνονται με έναν μισθό ακέραιο κι όχι με πενταροδεκάρες απ τον ΟΑΕΔ.Ο νόμος είναι νόμος.Όπως εσείς έχετε δικαίωμα να απαιτείτε απ' τον εργαζόμενο να έρχεται στην ώρα του και να κάνει και 56 χιλιάδες δουλειές ωστε με ένα άτομο να καλύπτετε πέντε θέσεις και να γίνεται το κέρδος σας δεκαπλάσιο, το ίδιο δικαίωμα στη μητρότητα και στις παροχές της έχει και η εργαζόμενη.Άμα δεν σας αρέσει θα σας πρότεινα να κάνετε την εταιρία σας ανδροκρατούμενη ή γεροντοκοροκρατούμενη να μην έχετε τέτοια θέματα.Γιατί αν διαβάσετε σε όλο το φόρουμ ελάχιστες παίρνουν το περιβόητο 6μηνο που το ένα βράδυ το ψήφισαν ως νόμο και το άλλο βράδυ άρχισαν τις εξαιρέσεις.Αλλά δεν καταλαβαίνετε με τίποτα εσείς.Καταλαβαίνετε μόνο όταν οι κόρες σας ενηλικιώνονται και τις κάνουν τα ίδια οι δικοί τους εργοδότες.Τότε μόνο θυμάστε τους νόμους και τα δικαιώματα της μητρότητας γιατί μόνο τότε σας τσούζει αγαπητή μου.Οι υπόλοιπες να βάλουν διάφραγμα ορίστε μας!

922316fbi6gpetld.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, δεν τους εφτιαξα Εγώ όλους αυτούς τους νομούς, μακάρι να μπορούσαν να πάρουν όλες 5 Χρόνια άδεια μετ αποδοχών. Η πραγματικότητα όμως είναι ότι - τουλαχιστο στη νομοθεσία- η Ελλάδα είναι έτη φωτός μπροστά σε σχέση με άλλες χώρες του δυτικού κόσμου στο θέμα μητρότητας. Υπαρχουν φυσικα και πολλες καλύτερες. Εδώ Αγγλία σε αλλα είναι καλύτερα, σε αλλα χειρότερα, σε γενικές γραμμές τα ίδια... Απλά να είστε ευχαριστημενες με ότι πάρετε απο ημέρες, επιδόματα, και αν δουλεψετε και μια ώρα παραπάνω απο αυτά που προβλέπεται απο τον νομό δεν τρέχει και τίποτα, στην Ελλάδα συναντάει κανείς τόσες αδικίες που αυτο δεν μου προκαλεί καμία αίσθηση.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Δεν αναγράφεται πουθενά στο νόμο η φράση "από την λήξη της άδειας λοχείας". Το μειωμένο ωράριο ισχύει από τη στιγμή που η μητέρα θα επανέλθει στην εργασία της είτε είναι αμέσως μετά την άδεια λοχείας είτε μετά τη λήξη του εξαμήνου και της νόμιμης άδειάς της (γιατί για να πάρεις το εξάμηνο έχεις πάρει και την άδεια που δικαιούσαι στον προηγούμενο χρόνο).

μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου πεις σε ποια επιθεωρηση ανηκετε κ το πηρε η κοπελα?

εμενα μου ειπε να ρωτησω σε οσες μπορω κ οτι μας πουν οι περισσοτερες!!!!!:?

ειναι επειγον ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου πεις σε ποια επιθεωρηση ανηκετε κ το πηρε η κοπελα?

εμενα μου ειπε να ρωτησω σε οσες μπορω κ οτι μας πουν οι περισσοτερες!!!!!:?

ειναι επειγον ευχαριστω.

 

Εγώ πήγα στον ΟΑΕΔ Νέας Ιωνίας και μου τα εξήγησαν. Στο τμήμα για τα επιδόματα τοκετού. Το μειωμένο ξεκινάει όταν τελειώνει η άδεια. Τότε η θα το πάρεις ολόκληρο και μετα το 6μηνο ή θα πάρεις το 6μηνο και μετα ότι απο το μειωμένο έχει μείνει (το μειωμένο τρέχει κανονικά αν πάρεις πρώτα το 6μηνο).

ΕΣΥ αποφασίζεις. Αλλα σε συμφέρει να πάρεις πρώτα το μειωμένο ολόκληρο, εφόσον συμφωνήσει και ο εργοδότης, και μετα το 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

εγω λοιπον που λετε κοριτσια εκτυπωσα τον νομο κ τον εδωσα του λογιστη κ μου ειπε πως δεν ειναι ξεκαθαρος ο νομος κ πως ο οαεδ δεν εχει καμια σχεση κ πως εξαρταται απο τον εργοδοτηηηηηηη!!!!!!!:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...