Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

frezylac κρεμα ριζαλευρο βανιλια με γαλα


new_mammy

Recommended Posts

μην ανησυχείς! εμένα είναι 7,5 μηνών και τώρα τρώμε κάποια ποσότητα χορτόσουπας. θα προσπαθείς και σιγά σιγά κάτι θα φάει. επίσης, τρώει (60 γρ.) το ρυζάλευρο το βιολογικό ολικής άλεσης της holle. ναι, μπορέι να είναι μόνο με το γάλα σου εώς και τους 8 μήνες άνετα! μου δείχνει ότι δνε είναι έτοιμο ακόμη αφού σπρώχνει και δεν το πολυθέλει.μη βιάζεσαι. είναι αρχή ακόμη. κι εγώ δοκιμάζω και απογοητευόμουν.

 

τώρα χαίρομαι που τρώμε αυτά που χρειάζεται έστω και λίγο, αν και ακόμη δεν τρώει φρούτα, δεν τα θέλει. έτσι, έκανα ένα διάλειμμα αφού είδα ότι δεν τα τρώει καθόλου (τα φρούτα) και αύριο θα δοκιμάσω νέο συνδυασμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μην ανησυχείς! εμένα είναι 7,5 μηνών και τώρα τρώμε κάποια ποσότητα χορτόσουπας. θα προσπαθείς και σιγά σιγά κάτι θα φάει. επίσης, τρώει (60 γρ.) το ρυζάλευρο το βιολογικό ολικής άλεσης της holle. ναι, μπορέι να είναι μόνο με το γάλα σου εώς και τους 8 μήνες άνετα! μου δείχνει ότι δνε είναι έτοιμο ακόμη αφού σπρώχνει και δεν το πολυθέλει.μη βιάζεσαι. είναι αρχή ακόμη. κι εγώ δοκιμάζω και απογοητευόμουν.

 

τώρα χαίρομαι που τρώμε αυτά που χρειάζεται έστω και λίγο, αν και ακόμη δεν τρώει φρούτα, δεν τα θέλει. έτσι, έκανα ένα διάλειμμα αφού είδα ότι δεν τα τρώει καθόλου (τα φρούτα) και αύριο θα δοκιμάσω νέο συνδυασμό.

 

 

Κορίτσια αν μπορώ να δώσω μία συμβουλή (κι ας είναι λίγο πιο ακριβή!): και ο δικός μου δεν τα ήθελε τα φρούτα αλεσμένα και αποφάσισα αντί να του στερήσω τις πολύτιμες βιταμίνες τους να αγοράσω τα βιολογικά βαζάκια της HOLLE (πωλούνται σε μεγάλα φαρμακεία και σε καταστήματα βιλογικών προϊόντων, αλλά εγώ τα ψωίζω από το www.apo-rot.de και από το www.babyneo.de με πολύ καλύτερες τιμές).

 

Ειδικά το αχλάδι κάνει θαύματα και στο εντεράκι του, πολλές φορές αλέθω και λίγο αβοκάντο για το οποίο απλά τρελλαίνεται και το βάζω μέσα στη φρουτόκρεμα από το βαζάκι. Ο συνδιασμός μήλο-αχλάδι-μπανάνα είναι επίσης μαγικός και αν δε θέλετε βιολογικά, υπάρχουν και τα βαζάκια της Nestle σε όλα τα μεγάλα supermarkets.

 

Καλή συνέχεια με τα φρουτάκια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και κρέμα φαρίν λακτέ βιολογική;

 

 

http://www.pharmacyonclick.gr/frezy-lac-banana-chocolate-organic-cereals?keyword=frezylac&model=1

 

Εγώ του την έχω δώσει αυτήν και τρελλαίνεται!

Ψωνίζω μόνο από το συγκεκριμένο site τα προϊόντα FREZYLAC εδώ και 1/2 χρόνο γιατί είναι οικονομικοί και εξυπηρετικότατοι.

 

Ελπίζω να την απολαύσει και το δικό σας μωρό (αν και για να είμαι ειλικρινής μόλις αρχίσεις τα γιαουρτάκια, δε θα θέλει τόσο πολύ τίποτε άλλο αν μοιάζει στον δικό μας!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια!!!!ο μπεμπης μου ειναι 6 μηνων και θηλαζαμε μεχρι τωρα αποκλειστικα...απο την κυριακη (9-9-012)ξεκινησαμε κρεμα ρυζαλευρο με γαλα κ βανιλια....του εδωσα τo frezylac δεν ξετρελαθηκε αλλα εφαγε 5 κουταλιες...καναμε κακα μας 3 φορες..την Δευτερα-Τριτη φαγαμε παλι 5 κουταλιες αντιστοιχα αλλα δεν καναμε κακα μας...πηρα την παιδιατρο και μου πε να του δωσω φρουτοκρεμα αντι για ρυζαλευρο γιανα δουμε αν τον στουμπωσε το ρυζαλευρο..την Τεταρτη του εδωσα αχλαδι και παλι δεν εκανε..σημερα(πεμπτη) ξανα εφαγε αχλαδι και χεσαμε το τοπο...ειχε απο την κυριακη να κανει....λετε να τον στουμπωσε το ρυζαλευρο????τι κανουμε σ αυτες τις περιπτωσεις ???θα τρωμε μονο φρουτοκρεμα και μετα χορτοσουπα????

Link to comment
Share on other sites

http://www.pharmacyonclick.gr/frezy-lac-banana-chocolate-organic-cereals?keyword=frezylac&model=1

 

Εγώ του την έχω δώσει αυτήν και τρελλαίνεται!

Ψωνίζω μόνο από το συγκεκριμένο site τα προϊόντα FREZYLAC εδώ και 1/2 χρόνο γιατί είναι οικονομικοί και εξυπηρετικότατοι.

 

Ελπίζω να την απολαύσει και το δικό σας μωρό (αν και για να είμαι ειλικρινής μόλις αρχίσεις τα γιαουρτάκια, δε θα θέλει τόσο πολύ τίποτε άλλο αν μοιάζει στον δικό μας!)

 

από ποια ηλικία ξεκινάμε γιαουρτάκια;

ευχαριστώ πολύ για τη σελίδα!

τι καλύτερο έχει αυτό το βιολογικό;δεν έχει ζάχαρη;δεν υπάρχει σκέτη χωρις κακαο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!!ο μπεμπης μου ειναι 6 μηνων και θηλαζαμε μεχρι τωρα αποκλειστικα...απο την κυριακη (9-9-012)ξεκινησαμε κρεμα ρυζαλευρο με γαλα κ βανιλια....του εδωσα τo frezylac δεν ξετρελαθηκε αλλα εφαγε 5 κουταλιες...καναμε κακα μας 3 φορες..την Δευτερα-Τριτη φαγαμε παλι 5 κουταλιες αντιστοιχα αλλα δεν καναμε κακα μας...πηρα την παιδιατρο και μου πε να του δωσω φρουτοκρεμα αντι για ρυζαλευρο γιανα δουμε αν τον στουμπωσε το ρυζαλευρο..την Τεταρτη του εδωσα αχλαδι και παλι δεν εκανε..σημερα(πεμπτη) ξανα εφαγε αχλαδι και χεσαμε το τοπο...ειχε απο την κυριακη να κανει....λετε να τον στουμπωσε το ρυζαλευρο????τι κανουμε σ αυτες τις περιπτωσεις ???θα τρωμε μονο φρουτοκρεμα και μετα χορτοσουπα????

εχω ακουσει οτι σε ορισμενα μωρα το ρυζαλευρο προκαλει δισκιλιοτητα...αν ειναι οντως ετσι αργοτερα που θα τρωει πλεον κανονικα θα βρεις διαφορα που θα μπορεις να δωσεις στο μωρο σου σαν 3ο γευμα..ειτε παλι σουπα,ειτε καποιο αλλο δημητριακο τυπου βρωμη η' κεχρι με φρουτακι ειτε γιαουρτι..επιλογες υπαρχουν μην σε αγχωνει αυτο..τωρα οσον αφορα το φαγητο που τρωει τωρα..ειναι πολυ αρχη οποτε οτι κ να δωσεις στο μωρο σου κ οσο νοστιμο κ αν ειναι εκεινο ετσι θα αντιδραει γιατι ειναι αρχη κ δεν μπορει να καταλαβει τι στο καλο ειναι αυτο που του δινεις:D!! πρεπει να κανεις υπομονη με το θεμα κουταλι κ σιγα σιγα θα φαει..μπορει σε 2 βδομαδες αλλα μπορει κ σε 2 μηνες!!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι σε ορισμενα μωρα το ρυζαλευρο προκαλει δισκιλιοτητα...αν ειναι οντως ετσι αργοτερα που θα τρωει πλεον κανονικα θα βρεις διαφορα που θα μπορεις να δωσεις στο μωρο σου σαν 3ο γευμα..ειτε παλι σουπα,ειτε καποιο αλλο δημητριακο τυπου βρωμη η' κεχρι με φρουτακι ειτε γιαουρτι..επιλογες υπαρχουν μην σε αγχωνει αυτο..τωρα οσον αφορα το φαγητο που τρωει τωρα..ειναι πολυ αρχη οποτε οτι κ να δωσεις στο μωρο σου κ οσο νοστιμο κ αν ειναι εκεινο ετσι θα αντιδραει γιατι ειναι αρχη κ δεν μπορει να καταλαβει τι στο καλο ειναι αυτο που του δινεις:D!! πρεπει να κανεις υπομονη με το θεμα κουταλι κ σιγα σιγα θα φαει..μπορει σε 2 βδομαδες αλλα μπορει κ σε 2 μηνες!!!!!

 

η αληθεια ειναι οτι παιρνει πολυ αστεια εκφραση:shock: οταν τρωει...ευχαριστω γιατην αμεση απαντηση!!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

από ποια ηλικία ξεκινάμε γιαουρτάκια;

ευχαριστώ πολύ για τη σελίδα!

τι καλύτερο έχει αυτό το βιολογικό;δεν έχει ζάχαρη;δεν υπάρχει σκέτη χωρις κακαο;

 

Να΄σαι καλά.

Εμείς ξεκινήσαμε γιαουρτάκια κάθε απόγευμα αντί κρέμας από τον 8ο μήνα. Φυσικά κάποιες μαμάδες το ξεκινάνε νωρίτερα, άλλες αργότερα, εξαρτάται τι θα πει η/ο παιδίατρος, εμάς μας το είπε τέλος 7ου μήνα.

 

Το ρυζάλευρο δεν το φάγαμε καθόλου, παρά 1-2 φορές, μας στούμπωνε! (απαντώ για άλλη φίλη με σχετικό ποστ).

Τη φαρίν λακτέ της FREZYLAC την αγαπήσαμε αλλά λατρέψαμε αυτή της ΓΙΩΤΗΣ (την κλασσική) αλλά και της NESTLE.

 

Εγώ σχετικά με το βιολογικό ή μη βιολογικό προϊόν, ο,τι κι αν αφορά αυτό, πιστεύω ότι καλό είναι να τα επιλέγουμε αλλά όταν δεν είναι ΟΛΑ τα προϊόντα και τα νωπά βιολογικά, τότε δεν έχει νόημα. Είναι σα να κάνεις ομοιοπαθητική αλλά να πίνεις και κανένα καφεδάκι που & που.

 

Πάντως, αγοράζω ΚΑΙ βιολογικές φρουτόκρεμες (HOLL και HIPP) και μπορείς να βρεις βιολογική φαρίν λακτέ σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων. Απλά, να ξέρεις ότι είναι αρκετά πιο ακριβά από τα ευρείας κατανάλωσης (στα σούπερμαρκετ).

 

Είναι καθαρά δική σου απόφαση το τι θα προσφέρεις στο παιδί σου. Εγώ ΔΕ δίνω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ βιολογικά, αλλά επιλέγω κάποια επειδή του αρέσουν πολύ.

Απλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια απαντήστε μου στην απορία μου: οταν γίνεται ρευστή η κρέμα, μπορώ να προσθέσω και άλλη σκόνη παρόλο που το απαγορεύουν οι οδηγίες? Γιατί εμένα το συγκεκριμένο ρυζάλευρο βγαίνει σαν ρευστή σούπα και βάζω ακριβώς τις οδηγίες που λέει. Εσάς σας βγαίνει πιο στερεό?

Link to comment
Share on other sites

ster οι οδηγίες λένε στο περίπου 5-6 κουταλιές.Μέχρι να γίνει κρέμα με απαλή υφή.Όχι σούπα.Διάβασέ το να δεις.Λένε περίπου,όχι αυστηρά τόσες.

Εγώ δίνω την κακάο μπανάνα κάποιες φορές και δεν μετράω καθόλου.Με το μάτι βάζω.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

kalispera..emeis aurio ksekiname krema logo tou oti pinoume biologiko gala pira kai thn idia krema alla den vrika vanilia opos mas eipe h paidiatros brika me ruzi eimaste 5.5mhnon lete na einai provlima auto?to 8ema mou einai to den meno k ellada k h giatros mou einai ekei edo oi paidiatroi einai xalia ti lete na kano?

ειμαι ερωτευμενη με τον γιο μου ειναι η ζωη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...