Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Οτι ειναι πολυ ατακτος, κανει παρεα με τα "δυσκολα" παιδια και σπρωχνει και κλωτσαει τα αλλα παιδακια χωρις λογο.

Και στο σπιτι οταν ερχεται ειναι ιδιεταιρα επιθετικος (κυριως απεναντι στον αδελφο του) αλλα το εριχνα στην κουραση και την ζηλια. Δεν θελω να ειναι υπερβολικα ησυχος ή να τις τρωει αλλα ουτε και να επιτιθεται χωρις λογο..

Απο λογια δεν δειχνει να παιρνει. Σημερα τον κρατησα αγκαλια τιμωρια 3 λεπτα (ουρλιαζε) αλλα ξαναχτυπησε τον μικρο μολις τον αφησα..

Διαφημίσεις

Η μεγάλη μου κόρη (4 σε 2 μήνες) πολύ συχνά κάνει αταξίες κι έχει κρίσεις θυμού όταν δεν περνά το δικό της. Τη ζήλια της την εκδηλώνει μάλλον με γκρίνια παρα με επιθετικότητα αλλά στο φινάλε καταλήγουμε συνήθως να ασχολούμαστε μαζί της είτε για να την ηρεμήσουμε είτε για να τη μαλώσουμε και μάλλον κάπου παραμελούμε τον μικρό (2,5). Αυτό μου εξήγησε τις προάλλες η παιδοψυχολόγος του παιδικού σταθμού που πάνε και ότι πρέπει η μεγάλη να αποκτήσει όρια. Από κάποιο μέλος εδώ βρήκα το παρακάτω λινκ, αν θες ρίξε μια ματιά:

http://www.skepe.gr/sites/default/files/%20%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91.pdf

Διαφημίσεις

ποσο καιρό έχει που πηγαίνει σχολείο ???

διότι μπορεί το παιδι ακομα να ειναι στην περίοδο της προσαρμογής.

Ειχε παει περισι στον παιδικο και φετος προνηπιο απο 1 Σεπτεμβριου.

καλησπερα... λυση δεν εχω μαλλον να σου δωσω αλλα θα σου πω απο την πλευρα μου οτι σημερα μιλησα στην δασκαλα για ενα κοριτσακι που ειναι επιθετικο ,εκτος απο την κορη μου που η επικοινωνια μας ειναι δυσκολη (δεν μιλαει ακομα καλα αλλα μπορω να συννενοηθω) το εχω επιβεβαιωσει κι απο αλλες μαμαδες... παρολα αυτα κι η δικια μου καθε μερα που γυρναει απο το σχολειο μου λεει για το συγκεκριμενο παιδι ή οτι την χτυπησε ή οτι της τραβηξε τα μαλλια ή οτι την εσπρωξε... οπως αντιλαμβανεστε αυτο το σκηνικο δεν μ αρεσει καθολου γιατι πρωτον μ εναλε στην διαδικασια να εξηγησω στο δικο μου παιδι πως θα αμυνθει και οτι θα χτυπησει και οτι θα διωξει πραγμα που θεωρουσα ανουσιο για την ηλικια των 2, ομως δεν μπορω να ανεχτω να συμβαινει κατι τετοιο στο παιδι μου χωρις να αντιδρα... απ οτι μου ειπε η δασκαλα η κορη μου αντιδρα αμεσως αλλα να ειμαι ειλικρινης δεν με καλυπτει ... το ξερω οτι το κανει της το εμαθα να το κανει... αλλα δεν ειναι το "θελω" μου για το παιδι μου οποτε αν συνεχιστει το εργο θα μιλησω και στην ιδιοκτητρια

συγγνωμη αν σε απογοητευω αλλα ειμαι κι εγω απογοητευμενη και στεναχωρημενη απο το γεγονος

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Οτι ειναι πολυ ατακτος, κανει παρεα με τα "δυσκολα" παιδια και σπρωχνει και κλωτσαει τα αλλα παιδακια χωρις λογο.

Και στο σπιτι οταν ερχεται ειναι ιδιεταιρα επιθετικος (κυριως απεναντι στον αδελφο του) αλλα το εριχνα στην κουραση και την ζηλια. Δεν θελω να ειναι υπερβολικα ησυχος ή να τις τρωει αλλα ουτε και να επιτιθεται χωρις λογο..

Απο λογια δεν δειχνει να παιρνει. Σημερα τον κρατησα αγκαλια τιμωρια 3 λεπτα (ουρλιαζε) αλλα ξαναχτυπησε τον μικρο μολις τον αφησα..

Στην τάξη των παιδιών μου πέρσι είχε ένα παιδάκι που ήταν έτσι, αλλά η νηπιαγωγός αν και νεαρή (χωρίς ιδιαίτερη πείρα) το χειρίστικε άψογα, μέσα σε κανένα μήνα "τον είχαν στρώσει" και δεν εννοώ με βία - η συγκεκριμένη δεν φώναζε καθόλου. Ο γιός μου από πέρσι είναι μερικές φορές επιθετικός στο σπίτι αλλά στο σχολείο ποτέ. Θέλω να πω ότι συνήθως τα παιδιά είναι πιο "φρόνιμα" στο σχολείο και αυτό βέβαια εξαρτάται και από το πόσο καλά ελέγχει την τάξη η δασκάλα. Μιλάει καλά γαλικά ο γιος σου? (Φαντάζομαι είναι στα γαλικά το σχολείο) Ένας λόγος που γίνονται επιθετικοί σε αυτή την ηλικία είναι ότι δεν ξέρουν πως να προσεγγίσουν τα άλλα παιδιά σε αυτή την ηλικία και το κάνουν για να προκαλέσουν κάποιο "interaction". Αν δεν μιλάει καλά την γλώσσα ακόμη χειρότερα. Ρώτησε την δασκάλα τι νομίζει ότι φταίει (αυτοί μπορεί να έχουν και παιδοψυχολόγο στο σχολείο που να μπορείς να συμβουλευτείς - αν μπορέσεις να συνενοηθείς...) και πως εισηγείτε να το αντιμετωπίσετε (από κοινού) Αν νομίζεις ότι είναι θέμα έλλειψης αποδοχής από τα άλλα παιδάκια και ανάγκης για φίλους να της το πεις και να ζητήσεις να τον βοηθήσει.

Με τη δασκαλα του μιλησα πριν 10 μερες (τον πηγαινει ο πατερας του που δεν μιλαει καθολου γαλλικα) μου ειπε οτι παιζει πιο ησυχα απο τα αλλα παιδακια! Τα παραπονα μου τα εκανε η κυρια στην φυλαξη που μενει 3 φορες την εβδομαδα. Γαλλικα δεν μιλαει καλα το παιδι. Ομως ουτε και ολα τα παιδακια στην ταξη του..

Theni δεν προσπαθω να τον δικαιολογησω επειδη ειναι παιδι μου μια και ο πρωτος αποδεκτης της επιθετικοτητας του ειναι ο μικρος του αδελφος - στο σχολειο τα παιδακια ειναι συνομηλικα του ή μεγαλυτερα, πιθανοτατα μπορουν να αμυνθουν καπως καλυτερα απο ενα παιδακι 15 μηνων.

Διαφημίσεις

τι σε απασχολειο τελικα;οτι σου το ειπαν στο σχολειο η οτι πραγματι υπαρχει προβληματακι;

Με απασχολει το αν υπαρχει τελικα προβλημα...

Με απασχολει το αν υπαρχει τελικα προβλημα...

νομιζω οτι ηδη το ξερεις..απλα καθρεφτιστηκε κ στο σχολειο..δωσε την ενεργεια σου να το διορθωσεις κ οχι να αναρρωτιεσαι..μαλλον θα το ξεπερασετε ευκολα

Σημερα τον κρατησα αγκαλια τιμωρια 3 λεπτα (ουρλιαζε) αλλα ξαναχτυπησε τον μικρο μολις τον αφησα..

Νομιζω, με καθε επιφυλαξη, οτι στην αγκαλια δεν θα το κταλαβε σαν τιμωρια. Απο οσο παρακολουθω την νταντα αμεσης δρασης στο ΣκαΪ το πιο αποτελεσματικο ειναι να το βαζεις στην καρεκλα για τα ατακτα παιδακια ή αν ειναι πιο μικρα στο χαλακι για τους ατακτους για 3 λεπτα. Βεβαια το δικο σου ειναι πολυ μικρο και δεν ξερω αν πιανει αυτη η μεθοδος. Ομως δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Ξεχασα να πω οτι παντα πρεπει να εξηγουμε το λογο για τον οποιο μπαινουν τιμωρια και να τους λεμε οτι η μαμα ειναι πολυ στεναχωρημενη γιατι εκαναν αυτο και αυτο. Παντως βρε παιδια αυτη η νταντα εχει καποιες προτασεις πολυ καλες.

tALVp3.png

Νομιζω, με καθε επιφυλαξη, οτι στην αγκαλια δεν θα το κταλαβε σαν τιμωρια. Απο οσο παρακολουθω την νταντα αμεσης δρασης στο ΣκαΪ το πιο αποτελεσματικο ειναι να το βαζεις στην καρεκλα για τα ατακτα παιδακια ή αν ειναι πιο μικρα στο χαλακι για τους ατακτους για 3 λεπτα. Βεβαια το δικο σου ειναι πολυ μικρο και δεν ξερω αν πιανει αυτη η μεθοδος. Ομως δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις.

Η ιδεα μου ηταν να τον περιορισω. Απο την οποια καρεκλα φυσικα μπορει να κατεβει.. ενω στην πολυθρινα που καθομασταν δεν μπορουσε να ξεφυγει για αυτο το τριλεπτο

Διαφημίσεις

Η ιδεα μου ηταν να τον περιορισω. Απο την οποια καρεκλα φυσικα μπορει να κατεβει.. ενω στην πολυθρινα που καθομασταν δεν μπορουσε να ξεφυγει για αυτο το τριλεπτο

Εχεις δικαιο. Θα σου πω παλι τι κανει η νταντα στην εκπομπη. Συζητηση κανουμε ετσι; Δεν λεω οτι πρεπει να το υιοθετησουμε κιολας. Αυτη λοιπον βαζει το παιδι στην καρεκλα το παιδι φευγει. Ξανα το βαζει...ξανα φευγει κτλ κτλ μπορει να παρει και ωρα αλλα στο τελος το παιδι συμβιβαζεται!

tALVp3.png

Σε αυτή την προσέγγιση στόχος δεν είναι να εξαναγκάσεις το παιδί με τη βία να καθήσει "τιμωρία". [Γιατί του μαθαίνεις πως ο μυικά δυνατός, επιβάλει αυτό που θέλει].

Σκοπός είναι να του θέσεις τα ίδια όρια χρησιμοποιώντας όχι τη μυική δύναμη αλλά τη δύναμη της υπομονής και της επιμονής. [Έτσι κατανοεί πως αρχηγός δεν είναι αυτός, αλλά εσύ].

Άρα... το βάζεις... φευγει... το ξαναβάζεις... φεύγει... κτλ... μέχρι να το πάρει απόφαση πως όσο φεύγει, εσύ θα το ξαναβάλεις. Εκεί λοιπόν που θα εξαντληθεί η υπομονή του, το αφήνεις με την υπόμνηση του λόγου... π.χ. "Σκέψου λίγο πόσο πονάει όταν χτυπάμε... δεν είναι καλό" κτλ... Μετά από λίγα λεπτά (λένε συνήθως 1 λεπτό / έτος, άρα 3 λεπτά για το δικό σου), πας, το παίρνεις αγκαλιά και μετά εξηγείς τα πάντα (τι έγινε, γιατί μπήκε τιμωρία, τι θα έπρεπε να κάνει, πόσο στενοχωρήθηκες που μπήκε τιμωρία, πόσο θα ήθελες να μη χρειαστεί αλλη τιμωρία, πόσο αισιόδοξη είσαι για το ότι θα τα καταφέρει κτλ)...

Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις σχετικά θέματα...

για το "πώς βάζουμε όρια στα παιδιά" κτλ... Εκεί αναφέρεται αναλυτικότερα και το παραπάνω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

mmdad αν ήταν τόσο θυμωμένος ώστε να εκδηλώνει επιθετικότητα, πιστεύω ότι το να τον ακινητοποιήσεις σε μια αγκαλιά δεν θα τον ηρεμούσε. Όταν η κόρη μου κάνει κάτι που θεωρώ απαράδεκτο της δείχνω να καταλάβει ότι δεν πρόκειται να το ανεχτώ και όταν θυμώνει την απομακρύνω ώσπου να ηρεμήσει ακόμη κι αν χρειάζεται να την κάνω πέρα 10 φορές.

Δεν του δείχνεις ότι αυτή η επιθετικότητα δεν είναι κάτι το παραδεκτό;

Νομίζεις ότι είναι θυμός ή ζήλεια η αιτία; Προσπάθησε να του δείξεις (και με το δικό σου παράδειγμα) άλλους τρόπους να εκφράζει τα αρνητικά συναισθήματα όπως να μιλήσει και να πει αυτό που τον πειράζει ή να καθίσει μόνος του να του περάσει ο θυμός.

Είναι μερικές σκέψεις που κάνω.

Αν είσαι σε αδιέξοδο αληθινά, γνώμη μου είναι να συμβουλευόσουν κάποιον ειδικό...

Το time-out κι εμείς το εφαρμόζουμε μετά τα 2- 2,5, έτσι όπως περιγράφει η alcyon. Φεύγει, το ξαναπάς και στο τέλος το παίρνει απόφαση. Και όσο κάθεται εκεί αδιαφορείς και δεν δίνεις σημασία σε ότι κάνει δεν του μιλάς ούτε του απαντάς. Καλό είναι όμως να έχεις καταλάβει καλά την τεχνική προκειμένου να γίνει σωστά.

Ο περιορισμος της ελευθεριας κινησης του δεν θεωρειτε "τιμωρια"? :roll:

mmad Ο Βασιλης ηταν ενα παιδακι σαν το δικο σου. Στον παιδικο δαγκωνε, χτυπαγε κλπ τα αλλα παιδακια (καθως και εμας) . Αργησε να μιλησει και ολο αυτο εβγαζε μια πολυ επιθετικη συμπεριφορα . Ψαχνοντας ανακαλυψα οτι το οτι δεν μπορουσε να επικοινωνησει με λεξεις τον εκανε να επικοινωνει με πραξεις.

Εδωσα "μαχη" να βγαλω αυτο το θυμο , αυτη την συμπεριφορα απο μεσα του. Ισως το χειριστηκα λαθος , ισως δεν ξερω τι αλλα θεωρω οτι καποια στιγμη το αγχος μου να μην μετατραπει ο γιος μου σε τραμπουκο εφτασε στην αντιπερα οχθη και κοντεψα να τον οδηγησω στην δειλια και τα καταπιεσμενα συναισθηματα. Ειχε καταντησει να σηκωνουν χερι οι αλλοι και να φοβαται να υπερασπιστει τον εαυτο του γιατι φοβοταν μην με απογοητευσει.

Κοιτώντας πισω τον ολο "αγωνα" ωστε να μην σηκωνει το παιδι μου χερι στους αλλους ... βρισκω πολλα λαθη μου και πολλα καταπιεσμενα συναισθηματα στο παιδι μου. Το ειχα παρει πατριωτικα λεμε γι αυτο βαζω τα εισαγωγικα. Παλευα με τον θυμο του παιδιου μου ωστε να φυγει λες και ηταν ιωση. Δεν νοιωθω οτι το χειριστηκα οπως επρεπε αλλα και παλι δεν ξερω. Ξερει κανεις αλλωστε?

Τωρα ποια δεν θα προσπαθουσα να πνιξω τον θυμο του, θα προσπαθουσα να βρω τροπους να του δειξω πως επιτρεπετε να εκτονωσει το θυμο του. Ο θυμος δεν ειναι κακο. Δεν ειναι κατι που πρεπει να τιμωρηθουμε επειδη το νοιωθουμε. Απλα πρεπει να ξερουμε πως να τον διαχειριστουμε . Το καταλαβα ... το καταλαβα ελπιζω εγκαιρως.

Δυστυχως ή ευτυχως στην γονεικη μας πορεια τα παιδια μας ειναι τα μεγαλυτερα πειραματοζωα :? (το χω εμπεδωσει, το χω αποδεχθει. θα κανω και λαθη)

Αν χρησιμοποιησεις την αναζητηση εχουν γραφτει πολυ ωραια ποστ για το θεμα των "επιτρεπτων" τροπων διαχειρισης του θυμου.

Θα ψαξω λιγο και επανερχομαι.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Καποια που με ειχαν βοηθησει εμενα τοτε :

Όταν το παιδί σου σου λέει τι να κάνεις,

με θυμό, δεν θα ενδίδεις.

είναι ένα όριο το οποίο είναι σημαντικό να μάθει ότι δεν το δέχεσαι.

απλώς όμως, το αγνοείς εσύ. Δεν απαντάς, απλως το παραβλέπεις και κάνεις αυτό που ήταν να κάνεις ΜΕ ΧΑΡΑ γιατί είσαι μια μαμα που αγαπάει το παιδί της και κάνει ότι καλύτερο μπορεί παίρνεις ΒΑΘΕΙΑ ΑΝΑΣΑ και δεν παίρνεις μέσα σου το θυμό του, και είσαι γλυκιά.

πχ σου λέει "μην έρθεις" τη στιγμή που πας να πάρεις κάτι απο δίπλα του που πρέπει να το πάρεις πχ πηγαίνεις προς τα εκεί , κάνεις αυτό που ήταν να κάνεις, και τον ρωτάς κάτι ασχετο. "πίσω σου είναι η καμηλοπάρδαλη την είδες? της πατάς το λαιμό καλέεε!οχ κάνει μπεεε!!! χοχοχ"

και διαβάζεις και ένα παραμύθι - έρχεται να στο πάρει θυμωμένος ή φωνάζει ? κάνεις μια περίεργη φωνή και τον αρπάζεις γαργαλώντας τον μέχρι να γελάσει!

αν δεν θέλει να κάνει κατι που πρέεπι να γίνει εκείνη τη στιγμή, χρησιμοποιείς τις μεθόδους της επιβράβευσης και της απλής επιλογής,

(θέλεις αυτο ή αυτό ).

Δεν ενδιδεις στις ενοχές ή στις τύψεις που σου δημιουργεί η άρνησή του!

Κάποια στιγμή όταν έχεις καταφέρει αυτό που γράφω πιο πάνω θα έχεις πάρει και θα διαβάσεις ένα βιβλίο παραμύθι μαζί του για τον θυμό - Αν σας διευκολύνει να το κανει ο μπαμπάς, ας το κάνει ο μπαμπάς αλλά να είσαστε όλοι μαζί στο καναπέ.

Δώστε παραδείγματα τι κάνετε εσείς όταν θυμώνετε με απλό και αστείο τρόπο.

Θέλετε να καταλάβει οτι ο θυμός είναι ένα συναίσθημα,

και αυτό το συναίσθημα μπορούμε να το ελέγχουμε μάλιστα είναι ωραίο να το ελέγχουμε, ( αυτό δε είναι εύκολο χωρίς παραμύθι να το πετύχετε).

ο θυμός είναι κάτι που ένα παιδί 3 ετών δεν ξέρει πως να το διαχειριστεί.

για αυτό φερεται έτσι, επειδή δεν ξέρει τι να κάνει με το θυμό του.

Όταν του δείξετε τρόπους, και διαβασετε τα παραμύθια και καταλάβει τι ειναι αυτο που νιώθει, θα ξέρει και πως να το χειριστεί, και θα καταλάβει και οτι είναι κάτι που πρέπει να το χειριστεί,

για να αισθάνεται και ο ίδιος καλύτερα.

τα θυμωμένα παιδιά δεν αισθάνονται καλά! και τα ίδια θέλουν να φύγουν απο αυτή τη κατάσταση,

αλλά δεν ξέρουν πώς - οπότε πρέπει να τους το δείξετε αυτό.

Θα χρειαστούν δηλαδή τρόποι να εκφράσει το θυμό του.

βρές παραμυθια που να λένε για θυμό ή να έχουν θυμωμένους χαρακτήρες τους οποίους θα εκφράσετε και ανάλογα, με κινήσεις, εκφράσεις.

εγώ αν δεν έβρισκα θα εφτιαχνα ένα παραμύθι,

ο θυμωμένος λύκος :-) ή το θυμωμένο αδερφάκι.

θα προσπαθήσω να βρώ ένα τέτοιο παραμύθι να στο παραθέσω, αν δε προλάβω όμως, αν πας σε ε΄να βιβλιοπωλείο ζήτα τους να σεβοηθήσουν σε αυτό έστω με την λέξη θυμωμένος θα βγούν σίγουρα πολλοί τίτλοι στο σύστημά τους....

όταν πονάει τον αδερφό του εκεί θα πρέπει να μπαίνεις σαν φράγμα ανάμεσα και να λές απλώς "προσέχουμε το αδερφάκι μας" και απομακρύνοντάς τον απλώς βαζοντας τα χέρια ανάμεσα,

να μην κάνεις κάτι άλλο.

απλώς εμπόδισέ το , και ρώτα τον είσαι θυμωμένος,..? έλα να σου δώσω μια αγκαλιά. ή να τον αφήσεις να είναι θυμωμένος ΧΩΡΙΣ να επικρίνεις το θυμό του.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό καθώς η επίκριση του να εκφράσει το θυμό του μπορεί να δράσει στο να προσπαθήσει να κρατήσει μέσα του αυτό το θυμό.

δεν θέλεις δηλαδή να το κάνεις μεγάλο θέμα καθώς ναι ο θυμός είναι μέσα έτσι και αλλιώς!

το θέμα είναι απλώς η οριοθέτησή του σε ένα πλαίσιο που είναι ανεκτό

δηλαδή ναι θα τσιμπήσει τα μαγουλα

αλλά μπορεί να το κάνει πιο απαλά,

ναι θα του πιάσει το χέρι αλλά μπορεί να το κουνησει πιο απαλά,

ναι θα πιάσει την τζαμαρία και θα κάνει αταξίες αλλά όλα μέχρι ένα όριο.

γενικα΄σε αυτή την ηλικία είναι και δύσκολο να καταλάβουν ότι αυτό το πλασματάκι έχει συναισθήματα και όλα τα άλλα που συνεπάγονται....

Επισης δες και αυτα

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=279814&postcount=7

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1596058&postcount=10

Πολυ καλο παραμυθι ειναι "ο Θυμος"

Όπως λέει και πιο πάνω βάλε όρια στην συμπεριφορά και όχι στο συναίσθημα, το συναίσθημα πρέπει να το αποδεκτείς και να τον βοηθήσεις να το εκφράσει αν είναι δυνατόν με λόγια.

Εμένα με βοήθησε πολύ το "Η συναισθηματική νοημοσύνη των παιδιών" του John Gottman.

Επίσης δεν μου αρέσει η τιμωρία σαν όρος , ένοια, λέξη. Προτιμώ να "βάζω όρια" δείχνοντας στα παιδιά τις αρνητικές συνέπειες των πράξεων τους σε αυτούς και στους άλλους ώστε να αρχίσουν να αποκτούν αυτοέλεγχο συνειδητά. Δεν είναι εύκολο - όταν δεν μπορώ να σκεφτώ "αρνητική συνέπεια" τους ζητώ να καθίσουν σε μια καρέκλα να σκεφτούν τι κάνανε και να το συζητήσουμε.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Μιλησα με μια σχολικη ψυχολογο και μια νηπιαγωγο και μου εδωσαν καποιες κατευθυνσεις. Βεβαια μου ειπαν να μην περιμενω απο την μια μερα στην αλλη αλλα να προσπαθησω με την κουβεντα να τον πεισω. Θα μιλησω αυριο με την κυρια στην φυλαξη και την ΤΡιτη και με τη δασκαλα του και θα σας πω οταν εχω νεωτερα

• 2 weeks later...
Πολυ καλο παραμυθι ειναι "ο Θυμος"

Αυτός είναι ο πλήρης τίτλος? Θα μπορούσες να μου πεις & εκδόσεις γιατι το χτυπησα & δε μου βγήκε κάτι σχετικό. Ευχαριστώ πολύ

Αυτός είναι ο πλήρης τίτλος? Θα μπορούσες να μου πεις & εκδόσεις γιατι το χτυπησα & δε μου βγήκε κάτι σχετικό. Ευχαριστώ πολύ

Εχεις δικιο. Λεγεται ο Μεγαλος θυμος

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=149287