Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΙΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΑ!!

Recommended Posts

όλο και περισότερο τελευταία ταυτίζομαι με αυτό το τραγουδάκι,

απο το πρωί που ξυπνάω μέχρι αργά το βράδύ ζήτημα να ξεκουράζομαι μισή ώρα

τρέχω όλη μέρα και δε φτάνω¨:πλύσιμο,σιδέρωμα , μαγείρεμα στο μικρό, μαγείρεμα δικό μας, ξανά μανά πλύσιμο πιάτων συμμάζεμα κτλ κτλ

η μέρα δε μου φτάνει και θέλω να παίζω και πιο πολύ με το γιό μου:-(:-(

κάνω κάτι λάθος και ζορίζομαι τόσο?

καμιά καλή συμβουλή ?

Διαφημίσεις

Απλή συμβουλή: ΝΑ ΜΗΝ ΖΟΡΙΖΕΣΑΙ.

Δεν τρέχει τίποτε αν δεν είναι όλα στην εντέλεια.

Εγώ ακριβώς για να μην είναι η Μαίρη Παναγιωταρά έχω κόψει το ζόρισμα.

Φαγητό και καθαρά ρούχα να'χει το παιδί κάθε μέρα, καθαρό μπάνιο και κουζίνα κάθε μέρα.... και τα υπόλοιπα όταν μπορέσω και όταν γουστάρω.

με ενα παιδακι?(γερο να ναι να το χαιρεσε)!μαλλον σου λειπει οργανωση,και αν μενεις σπιτι και δεν εργαζεσε σε εχει παρει απο κατω.ακου εμενα που εργαζομαι και εχω 3 παιδια και τα δυο εφηβακια(ξερεις τι ρουχα αλλαζουν ημερησιως?)δεν πειραζει αν υπαρχουν πιατα στο νυπτηρα,αν εχει πεντε ψιχουλα κατω και αν δεν ξεσκονισες μια βδομαδα.αυτες οι δουλειες αν μια μερα παρει καποιος το μικρουλη σου και σε βοηθησει ο αντρας σου γινονται αμεσως.σε λιγο καιρο θα μπουσουλαει τοτε θα εισαι με μια σκουπα στο χερι μην ανχωνεσε φαση ειναι θα περασει,οταν αρχισει τα φαγητα κανε παραπανω και βαζε στην καταψυξη,βρες χρονο για ξεκουραση(εδω βλεπε πιατα κουζινα κτλ)ξαπλωσε μαζι με το μωρο μια ωρα το μεσσημερι.και μην στεναχωριεσε δεν εισαι η μονη που το νιωθει αυτο εγω παντος το χω τραγουδισει πολλες φορες το τραγουδακι.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

A εγώ είμαι ακόμα πιο μαζόχα... όχι μόνο το τραγουδάω αλλά το κατέβασα για να το ακούω κιόλας να φτιάχνομαι και να θυμάμαι τι δεν πρέπει να κάνω :D

Συνεπώς

Απλή συμβουλή: ΝΑ ΜΗΝ ΖΟΡΙΖΕΣΑΙ.

Δεν τρέχει τίποτε αν δεν είναι όλα στην εντέλεια.

Εγώ ακριβώς για να μην είναι η Μαίρη Παναγιωταρά έχω κόψει το ζόρισμα.

Φαγητό και καθαρά ρούχα να'χει το παιδί κάθε μέρα, καθαρό μπάνιο και κουζίνα κάθε μέρα.... και τα υπόλοιπα όταν μπορέσω και όταν γουστάρω.

και άααααααααααμα γουστάρω!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Διαφημίσεις

χαχαχαχαχα και να αντιγραψω την λιστα αλλα να προσθεσω..... οτι γουσταρω δε γουσταρω δουλεια θα παω!!!! Και θα μου γινουν τα νευρα κροσια! Και θα γυρισω σπιτι να κανω τα ως ανωθεν!!!!

Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά ψαρωμένη ακόμα: προσέχω πολύ με τα ρούχα και τα σκεύη του μωρού και φοβάμαι να αφήσω το σπίτι βρώμικο για να μην αναπνέει σκόνες το μικρό. επίσης ο μικρός περνάει φάση μεσημεριανής αυπνίας και δεν κοιμάται με τίποτα οπότε η μεσημεριανή ξεκούραση απλά δεν υπάρχει.

σιγά σιγά οργανώνομαι αλλά νιώθω ότι έχω ακόμα πολλά να κάνω.

πάντως σας ευχαριστώ όλες, ένιωσα καλύτερα που το συζήτησα!

εργαζεσαι?

εγω ειμαι ακομα σε αδεια απο τη γεννηση της μικρης και τρεχω κυριολεκτικα ΟΛΗ ΜΕΡΑ με το σπιτι και τα παιδια. Να παω στο γραφειο να πιω ενα καφε με την ησυχια μου!!!!!!!!! Οταν δουλευα και ειχα μονο το ενα παιδι ημουν πολυ πιο ξεκουραστη...Τα οικιακα ειναι η δυσκολοτερη δουλεια τελικα:roll::roll:

εννοειται....

δεν θα κατσω να σκασω για τα πολλα-πολλα,αλλα και ποσο να λερωσει ενα σπιτι με 3 ατομα εκ των οποιων ενα μωρο 5 μηνων???

Αυτο που με νοιαζει ειναι να ειναι καθαρο και ταισμενο το παιδι μου,να εχει καθαρα ρουχα και σκευη που χρησιμοποιει και μετα να ειμαστε καθαροι κι εμεις!!

Τα υπολοιπα....σιγα-σιγα...στο ρελαντι

(ευτυχως ειναι της ιδιας αποψης κι ο αντρας μου,γιατι με κανεναν αντρα περιεργο δεν νομιζω να ηταν τοσο ευκολα τα πραγματα)

εργαζεσαι?

εγω ειμαι ακομα σε αδεια απο τη γεννηση της μικρης και τρεχω κυριολεκτικα ΟΛΗ ΜΕΡΑ με το σπιτι και τα παιδια. Να παω στο γραφειο να πιω ενα καφε με την ησυχια μου!!!!!!!!! Οταν δουλευα και ειχα μονο το ενα παιδι ημουν πολυ πιο ξεκουραστη...Τα οικιακα ειναι η δυσκολοτερη δουλεια τελικα:roll::roll:

συμφωνώ απόλυτα!κι εγώ σε άδεια είμαι!είμαι καθηγήτρια σε λύκειο και όταν δούλευα κουραζόμουνα λιγότερο!δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, μάλλον πρέπει να ξε-ψαρώσω λιγάκι.!:roll::roll: κάθε βράδυ πέφτω τέζα..!τώρα πχ, δεν πάω για ύπνο γιατί μαγειρεύω για αύριο!

Διαφημίσεις

Κι εγώ έλεγα να πάω στο γραφείο να ξεκουραστώ... και οκ... πήγα και ξεκουράστηκα... μια εβδομάδα... γιατί από τη δεύτερη και μετά παρακαλούσα να μείνω σπίτι! Προσέξτε τι εύχεστε λοιπόν και απολαύστε το χρόνο στο σπίτι με το μωρό σας! Μην το αναλώνετε σε ανούσια πράγματα! Στο κάτω κάτω κάντε σαν να δουλεύατε... το μωρό είναι η δουλειά σας και το σπίτι πρέπει να έχει το χρόνο που είχε και πριν ;)

(Λορέτα Ποντικίνα)

Κι εγώ έλεγα να πάω στο γραφείο να ξεκουραστώ... και οκ... πήγα και ξεκουράστηκα... μια εβδομάδα... γιατί από τη δεύτερη και μετά παρακαλούσα να μείνω σπίτι! Προσέξτε τι εύχεστε λοιπόν και απολαύστε το χρόνο στο σπίτι με το μωρό σας! Μην το αναλώνετε σε ανούσια πράγματα! Στο κάτω κάτω κάντε σαν να δουλεύατε... το μωρό είναι η δουλειά σας και το σπίτι πρέπει να έχει το χρόνο που είχε και πριν ;)

χαχα αερικο εχεις ξεχασει μαλλον τι τρεξιμο εχεις με μικροτερα μωρα...

μετα το χρονο ειναι καπως πιο ανετη η κατασταση, συμφωνω. αλλα μεχρι τοτε τρεχατε ποδαρακια μου..:roll:

σήμερα πήρα ρεπό από τον εαυτό μου.

μετά τη δουλειά, γύρισα σπίτι 3.00. φάγαμε, έπλυνε ο Στεφ τα πιάτα, άλλαξα την Χρύσπα, κοιμηθήκαμε (μάνα και κόρη περισσότερο, ο μπαμπάς ξύπνησε νωρίς για καφέ), άλλαξε πάνα και μετά το μπανάκι της Χρύσπας, πάιξαμε μέχρι τελικής πτώσης, αλλάξαμε πάνα, έφαγε, ξαναπαίξαμε, μίλησα στο τηλ. και μετά ξανά παιχνίδι, φαγητό, παιχνίδι, πάνα, γάλα νάνι.

ενδιάμεσα ασχολήθηκα με καθαριότητα κουζίνας. δεν έκανα τίποτα σήμερα. τα ρούχα που έχω απλωμένα από χθες δεν λένε να στεγνώσουν, την Χρύσπα την κρατάει η μαμά μου, οπότε θα της πω να μας κάνει πατάτες τηγανητές για αύριο, είμαι αδιάθετη και πολύ πτώμα...

από αύριο πάλι Βέγγος.

τί καλάπου πέρασα. έριξα το γέλιο της κότας, όχι της αρκουδας, γιατί όταν γελάμε με την Χρύσπα είναι σαν να μας καθαρίζουν αβγά, λέει ο Στεφ.

αλήθεια πώς είναι αστείο να σου καθαρίζουν αβγά;;

κάτι απορίες ξημερώματα!!!!!!

μετα το χρονο ειναι καπως πιο ανετη η κατασταση, συμφωνω. αλλα μεχρι τοτε τρεχατε ποδαρακια μου..:roll:

αυτό το μετά το χρόνο μου δίνει θάρρος (ήδη συμπληρώσαμε το μισο:-D:grin:) γιατί αν πάει έτσι και μετά το χρόνο με βλέπω να τρέφομαι με το γνωστό ποτό που δίνει φτερά

άσχετό:παρόλλο το τρέξιμο, τις δουλειές και την κούραση τα κιλά της εγκυμοσύνης δεν φεύγουν με τίποτα ρε γμτ!:evil::evil::evil:

εγλω πάντως από τότε που γύρισα στη δουλειά, είμαι πιο ξεκούραστη, μάλλον γιατί ξεφεύγει το μυαλό μου.

Ξυπνάω 6.45, πάω δουλειά στις 7.30-14.00, γυρίζω, ταίζω τα μικρά, κοιμίζω τον μεγάλο, ο μικρός έχει ήδη ξυπνήσει από πρωινομεσημεριανό ύπνο κ είναι μες στην τρελή χαρά, παίζουμε, χαμουρευόμαστε - χαζευω λίγο parents, αν καταφέρω να τον απασχολήσω μόνο του κανα 5λεπτο, ξυπνάει ο μεγάλος, ταίζω, παίζω κ με τα δύο, γυρίζει ο σύζυγος, κουτσομαγειρεύω, βάζω κανα πλυντήριο, πάμε κανα σούπερ μάρκετ ή όταν έχει καλό καιρό (παλιάαααααααα)κούνιες λούνα παρκ ή βόλτα στην παραλία, κατά τις 9.30 - 10.00 κοιμίζω το Ιασονάκι, παίζω με τον Γιώργο, κοιμάται κατά τις 23.00 και αρχίζω σαν τρελή καθάρισμα, μάζεμα κτλ

Κατά τις 12.00 - 12.30 κάνω μπάνιο, κοιμόζω το σύζυγο και μετά...parents.

Σπάνια πλέον βλέπουμε κανα dvd.

Παρόλα αυτά, σπάνια κοιμάμαι πριν τη 1.30. Μάλλον έχω ανάγκη από λίγο χρόνο για πάρτη μου.

Παλιά, προ παιδιών, κοιμόμουν νωρίς. Γιατρέ μου, να ανησυχήσω?

Διαφημίσεις

άσχετό:παρόλλο το τρέξιμο, τις δουλειές και την κούραση τα κιλά της εγκυμοσύνης δεν φεύγουν με τίποτα ρε γμτ!:evil::evil::evil:

Καλως ήρθες στο κλαμπ κοριτσάκι..Εγώ με 2 παιδιά,σπιτι και τρεξιμο ΟΛΗ μερα και ακόμα έχω να χασω 10...Ειχα παρει ομως 30 χαχαχαχα!!!! Κανε υπομονη και θα βρεις τον ρυθμο σου..Και εγω στην αρχη είχα πελαγωσει..ειδικα μετα την γεννηση της μπεμπας,ειμαι και χωρις βοηθεια και καταλαβαινεις..σιγα σιγα ομως ολα μπαινουν σε μια σειρα..Βαζεις προτεραιοτητες γιατι σιγουρα ολα δεν γινονται με την μια ουτε και εισαι η βιονικη γυναικα...Σιγα - σιγά...Εγώ παντως δεν θελω με τιποτα να γυρισω στην δουλεια και μου μενουν μονο λιγες ημερες ακομα..Δεν μου φτανει το τρεξιμο στο σπιτι να εχω και ολο αυτο τον πανικο στην δουλεια(ειναι που δεν γουστάρω και τον κόσμο στην δουλειά μου ομολογώ..) Τι να κάνω όμως??

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς σε όλες τις...''ΜΑΙΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΑ''

Mjsrp2.pngGuD6p2.png

όχι δεν έχω ξεχάσει... το νοσταλγώ με πόνο... τότε που εκεί που την άφηνα... εκεί την έβρισκα... μετά το χρόνο; Τρέχω απλά απο πίσω της και δεν βρίσκω τις duracell για να της τις βγάλω :roll:

(Λορέτα Ποντικίνα)

Να σου ζησει ο παιδαρος κοπελα μου αλλα κουλαρισε , δεν χρειαζεται να εισαι τοσο στην τσιτα , βραδιατικο καλε γιατι μαγειρευεις και δεν πας να κοιμηθεις ή απλα να δεις τηλεοραση , εεεε αυριο η φατε μια ομελετα , ή ας μαγειρεψει ο δικος σου ή απλα φατε γκουντις . Ολα ειναι παρα πολυ απλα . Παλια και εγω ημουνα με μια ηλεκτρικη στο χερι , δεν ηθελα να εχει κατω ουτε ψυχουλα ουτε τπτ , τωρα εχω ηρεμησει , δεν βαριεσε παιδια ειναι θα φανε και στο σαλονι και θα γεμισουνε ψυχουλα κατω , τι να κανουμε ?? καλη οργανωση 2 φορες τη βδομαδα ηλεκτρικη , ουτε νμια παραπανω και 2 φορες συμαζεμα . Εεεεεε τι να κανουμε δεν θα σκασουμε κιολας , φαγητο ??? μαγειρευω ενα για τα καμαρια μου ,1 για μενα γιατι κανω διατροφες ε ο αντρουλης ας κανει μονος του ή ας φαει κατι ετοιμο . Καλε το θυριακη σου εσενα ειναι ακομα 6 μηνων , τι να πω και εγω με εναν ταλιπμπαν 3,5 ετων + , μια τσαπερδωνα 2 ετων και εγω εγκυος στο 3ο ???? δεν λεω ομως , ο αντρας μου οχι απλα μας βοηθαει ειναι διπλα μου σε ολα , μαζι μου , ομως δεν παυω εγω να ειμαι περισσοτερες ωρες στο τρελλοκομειο , εμμ σπιτι μου ηθελα να πω , ελα καμια μερα στο δωματιο τους με ολα τα παιχνιδια ενωμενα το ενα με το αλλο και να απαιτει ο μεγαλος να βρουμε τις γραμμες του τρενου του playmobil για να παι3ουμε , αντε κατσε ψαξε εσυ .

Παντως σταματα τις πολλες πολλες δουλειες , δεν υπαρχει λογος . Ακομα και οταν μπουσουλησει και βαζει οτι βρει στο στομα του , δεν πειραζει , καθαρα θα ειναι κατω , μην πατατε με παπουτσια μεσα στο σπιτι . Το τι φαγανε απο κατω τα παιδια μου δεν μποορω να σοθ περιγραψω , ηταν μια περιοδος οπου ο γιος μου πετουσε κατω οτι του δειναμε για να το τρωει απο κατω , κουλαρισεεεεε και ολα θα ειναι πολυ καλα .

Παρεπιπτοντως το τραγουδακι δεν το 3ερω .

QRyOp2.png

Koριτσια ο τιτλος της Παναγιωταρα μου παει και εμενα γαντι.....αλλά και το Μαιρη....ακομα περισσοτερο..!!!!!εγω ειμαι αυτη σας λεω......!!!!πιστεψτε με...!!!!

Ενα απλο 24 ωρω ετσι για την ιστορια....6.30 εγερτηριο.....και μεχρι τις 8 που θα φυγουν τα 3 στο σχολειο....γκαζια(γαλατα,κολλατσο για το σχολειο,βοηθεια στο ντυσιμο.....και συνχρωνως να ταισω το μωρο...)

8...η ωρα του παρεντς και του καφε....9 η ωρα που παω το μωρο παιδικο....τρεχω μετα ψωνια,σπιτι μαγειρεμα,συμμαζεμα και οτι αλλο προλαβω........12.30 παιρνω το μωρο απο το παιδικο...και χαλαρωνω μεχρι να σχολασουν τα μεγαλα και αρχιζει η ωρα του φαγητου...να βαλεις 3 παιδια να φανε και να ταισεις ενα μωρο...να συμμαζεψεις μια βομβαρδισμενη κουζινα,να κοιμησεις μωρο,να διαβασουμε λιγο με τα μεγαλα....παει το μεσημερι...εφτασε απογευμα...με τις δραστηριοτητες το απογευματινο ταισμα ολων των παιδιων,το συμμαζεμα ξανα της κουζινας,την βραδυνη μας επαναληψη για το σχολειο,μπανιο (οχι καθε μερα....3 φορες την εβδομαδα.....)γαλα στο μωρο και ..αισιος στις 9,30 ολα τα παιδια ειναι στα κρεβατια τους.....ΟΥΦ!!!!! η ωρα μου να κανω κανα μπανιο να μπω στο παρεντς,να χαλαρωσω ή να σιδερωσω....και οτι ωρα τελειωσω με το τελευταιο συμμαζεμα παω για υπνο....γυρω στις 12...

και οσο για τον συζυγο με 12 ωρα δουλειας και νυχτερινα...μονο που εχει αναλαβει τις μετακινησεις των μεγαλων οταν χρειαζεται και λιγο με το διαβασμα τους....κατι γινεται(οχι και σπουδαια πραγματα...γιατι και αυτος θελει την ...φροντιδα του σε ολα τα επιπεδα:mrgreen:)......και σε λιγο καιρο αρχιζω και δουλεια.....δεν ξερω αν ειναι καλυτερα ή χειροτερα....:?

Αυτα...ου...περασε η ωρα....φευγω....

Και εγώ Μαίρη είμαι, και ο άνδρας μου. Το πρόγραμμα μας κάπως έτσι: Ξυπνάω στις 6, ταϊζω τα μικρά κοιμισμένα, ντύνομαι, φεύγω για δουλειά. Ξυπνάει στις 9:30 ντύνει τον μικρό, έρχεται η κοπέλα που κρατάει τη μικρούλα, φεύγουν πάει τον μικρό παιδικό, πάει για δουλειά στην άλλη άκρη της πόλης. Δουλεύουμε. Σχολάω στις 3 πάω παίρνω τον μικρό από τον παιδικό, σπίτι, φεύγει η κοπέλλα και μένω με τα παιδιά. Παίζουμε και στα ενδιάμεσα ετοιμάζω φαγητό για τη μικρή για την άλλη ημέρα με τα παιδιά στα πόδια μου, πάνω μου, στο κεφάλι μου, στο κεφαλάρι του καναπέ, στη βιβλιοθήκη, γενικά παντου. Τα βάζω στο αυτοκίνητο πάμε σούπερ μάρκετ, ο μικρός γίνεται ένα με τα ψωνια στο καρότσι, γυρίζουμε, αφήνω τα πράγματα στο αυτοκίνητο (θα τα ανεβάσει ο σύζυγος). Αλλάζουμε πάνα, τρώμε γιαούρτι και ότι άλλο θέλουν. Κατά τις 7 (Και πιο αργά) ερχεται ο μπαμπάς.΄Όσο ήταν καλός ο καιρός πηγαίναμε στην παιδική, στο ALOU FAN PARK, στην πλατεία για ποδήλατο, τώρα παίζουμε σπίτι. Μαγείρεμα από εμένα ή από το σύζυγο (όποιος έχει διάθεση ή όρεξη). Ώρα για μπάνιο. Παιρνω το αγοράκι μου το κάνω μπάνιο κατά τις 9, στο κρεβάτι παραμύθι και 9:30 ήδη κοιμάται. Σειρά της μικρής την κάνει μπάνιο ο συζυγος, μαζεύω την κουζίνα, πάω την κοιμίζω σκουπίζει ο σύζυγος και μαζεύει το σπίτι από τουβλάκια, γραμμές τρένου, αυτοκινητάκια κλ). Η ώρα ήδη 11:00. Κάνω μπάνιο και κοιμάμαι κατά τις 12. ΄Κάνει μπάνιο χαζευει στον ΗΥ κοιμάται κατά τις 01:00 (Εκτός από τις φορές που κοιμόμαστε αγκαλίτσα, ακόμα αντέχουμε). Μία φορά την εβδομάδα φυσικά και ευτυχώς έρχεται μία κυριά να μας μαζέψει όλο το σπίτι και να σιδερώσει και εμείς να κανουμε το ίδιο το ΣΚ. Την άλλη ημέρα το ίδιο. Αυτές είναι οι εύκολες ημέρες. Δυστυχώς ή ευτυχώς (ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει) οι παππουδογιαγιάδες μένουν μακρυά. Παρόλα αυτά ποτέ δεν παραπονέθηκα και τώρα λέμε να ξεκινήσουμε και για 3ο. Από την άλλη έχω και τις 2 νύφες μου που μένουν από κάτω από τις μαμάδες τους, δεν δουλεύουν, τα παιδιά πάνε σχολείο, έχουν έτοιμα φαγητό κάθε ημέρα, έχουν να αφήσουν κάπου τα παιδιά (για να πάνε μία βόλτα, στο γιατρό να κάνουν τις δουλειές τους τελοπαντων πιο εύκολα) με το που έρχονται σπίτι αντι να μου πουν τα νεα τους, πως είναι τα παιδάκια τους, να μιλήσουμε ρε παιδιά ανάλαφρα για να περάσει ευχάριστα η ώρα μας με το καλημέρα λένε πόσο κουρασμένες είναι (και προς δε λέω ότι δεν είναι και εγώ όταν είχα άδεια πιο κουρασμένη ένιωθα όλη ημέρα με τα παιδιά στο σπίτι και τις δουλειές), αλλά και αυτές μην τα λένε σε εμένα. Και όσο τις ακούει ο άνδρας μου τόσο βγάζει εσωτερικές καντήλες και όσο τις ακούω εγώ τόσο να λέω τι καλά που περνάμε και που πάμε βόλτα και που παίζουμε με τα παιδιά και τι άνετα που είμαστε!!! Ίσως για αυτο να συνεχίζουν.

παναγιωταρεα θα μπορουσε να ειναι μονο μια μαμα νοσοκομα!!!που μπορει να κανει και 24ωρα να κοιμηθει καθως δουλευουμε τρελες βαρδιες οπως..7πμ-3μμ 11μμ-7πμ την ιδια μερα και 3μμ-11μμ την επομενη χωρις να υπολογησουμε το τρεξιμο τα βαρη και τα μικροβια .συν το γεγονος οτι ο αρρωστος ανθρωπος περιμενει καλη διαθεση και δεν φταιει σε τιποτα που εσυ αποφασισες χωρις να εχεις βοηθεια απο παππουδες να κανεις παιδια...απο την αλλη το ενος ετους μωρακι δεν καταλαβαινει οτι η μαμα ξεθεωνετε στο τρεξιμο ολη μερα,οτι αναλωνει την ψυχη της στους αλλους,οτι πρεπει σαν ανθρωπος να κοιματε τουλαχιστον 5 ωρες τη μερα...και ζηταει αγκαλιες και μακρινες βολτες με το καροτσι και κουνιες και παιχνιδια και τρεχει ασταματητα να ανακαλυψει τον κοσμο .και πρεπει να μαγειρεψεις,να πλυνεις,να καθαρισεις,να σιδερωσεις,να φροντισεις τον ανδρα σου.και μετα ερχονται οι τυψεις και η στεναχωρια...θα τα καταφερω τελικα να ειμαι καλη μαμα??????:cry:απολαυστε την παραμονη σας στο σπιτι και καντε οτι καλυτερο για την ψυχουλα του παιδιου και ξεκολληστε απο την σκονη και τα μικροβια

Η Μαίρη Παναγιωταρά έχει φάει τη σκόνη μου εδώ και καιρό :lol:

Έχω διακτινιστεί σε άλλα επίπεδα πλέον.

Έχω μαγειρέψει σπανακόρυζο στις 3 το πρωί, έχω στρώσει χαλιά στις 4, μετά από γενική που ξεκίνησε στις 11:30' ... (το βράδυ). Κοιμάμαι όρθια στα λεωφορεία και καθιστή στον παιδίατρο...

Είμαστε ένα νέο είδος μαμάς, που δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα.

Πάντως ξέρω τι δεν είμαι. Χταπόδι. Το λέω στους μικρούς όταν ζητάνε πράγματα όλοι μαζί. "Ένας - ένας δεν είμαι χταπόδι, δεν έχω οχτώ πλοκάμια για χέρια" και τώρα το λένε και ο ένας στον άλλον "περίμενε η μαμά δεν είναι χταπόδι" :cool:

αυτό το μετά το χρόνο μου δίνει θάρρος (ήδη συμπληρώσαμε το μισο:-D:grin:) γιατί αν πάει έτσι και μετά το χρόνο με βλέπω να τρέφομαι με το γνωστό ποτό που δίνει φτερά

να μη σου πάρω το θάρρος αλλά και μετά το χρόνο δύσκολα είναι τα πράγματα, μικρά παιδια μικρά βάσανα. Μετά τα τρία χαλαρώνουν λίγο τα πράγματα. Η καλύτερη-εύκολη ηλικία κατά τη γνώμη μου (είναι 3-6 χρ.)

Και εγώ η Μαιρη Παναγιωταρά είμαι!

να μη σου πάρω το θάρρος αλλά και μετά το χρόνο δύσκολα είναι τα πράγματα, μικρά παιδια μικρά βάσανα. Μετά τα τρία χαλαρώνουν λίγο τα πράγματα. Η καλύτερη-εύκολη ηλικία κατά τη γνώμη μου (είναι 3-6 χρ.)

Και εγώ η Μαιρη Παναγιωταρά είμαι!

Συμφωνω με την κοπελα. Μην περιμενεις χαλαρωση μετα τον χρονο. Εκει σταματας τον μαραθωνιο και αρχιζεις τον δρομο ταχυτητας. Πολυ απλα γιατι θα το παιρνεις απο πισω συνεχεια και δεν καθονται δευτερολεπτο απο το που θα ξυπνησουν μεχρι που θα κοιμηθουν. Και πλεον δεν θα εχεις ενα μωρακι να σου καθεται στο ρηλαξ και να κλαιει ή να χασκογελαει. Θα εχεις τον διαολο μεταμφιεσμενο να τρεχει απο την κουζινα στο σαλονι σε κατω απο 3 δευτερα και να σου τραβαει το τραπεζομαντηλο φερνοντας οτι εχεις επανω στο τραπεζι εκατοστα απο τα ποδια της. Και θα τρεχεις εσυ με την ψυχη στο στομα καθως θα φευγει απο εκει και θα τρεχει να σου σταματησει το πλυντηριο.......αστα......απλα τον δευτερο χρονο 1. ειμαστε πιο μαθημενες και δεν μας κανεις τοσο εντυπωση (συνηθεια ειναι το ημιση του παντος για μενα) και 2. ειναι πολυ πιο ομορφα γιατι δεν εχει ενα μωρο απλα, αλλα εχεις ενα νηπιο που βγαζει στην φορα τον χαρακτηρα του. Βλεπεις χιουμορ, γελια πραγματικα, παιχνιδια ομορφα, το ακους να σου μιλαει και το βλεπεις να σε αγκαλιαζει και να σε φιλαει. Οποτε γιαυτο ο δευτερος χρονος ειναι σκαλες καλυτερος απο τον πρωτο......αλλα ευκολος? ΔΕΝ ειναι οχι...........:lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

'Οντως μετά το το χρόνο δεν είναι καθόλου μα καθόλου πιο εύκολο. Αλλά μπορείτε να μου πείτε γιατί με το 2ο παιδί νιώθω πιο ξεκούραστη από όταν ήμουν με το ένα; Μάλλον έγινα πιο αναίσθητη στα μικροπράγματα. Την τελευταία φορά η μικρή είχε πέσει στα τέσσερα και μασούλαγε το χαλάκι της κουζίνας και την άλλη φορά την παντόφλα μου. Στο γιο μου θα του είχα κάνει απολύμανση στο στομα, τώρα... απλώς τη σήκωσα και της έδωσα κάτι άλλο να μασουλάει.