Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πότε στρώνετε τα χαλιά σας?

Recommended Posts

Σύννηθιζα να στρώνω τα χαλιά στο σπίτι γύρω στα μέσα Νοεμβρη για να μένουν και καθαρά για τις γιορτές.Φετος όμως εχων τον 14μηνο γιό μου που κοιλιέται κατω στα πατώματα με τα παιχνίδια του,περπαταει μονο με τα καλτσακια που βεντουζαρουν απο κατω γιατί αλλιως γλυστραει στο πλακακι.Οπότε σκεφτομαι σε καμια βδομάδα να στρώσω μιας και εχουν πιάσει και τα κρύα εδω στον Βόλο που μενουμε.Είναι μάλλον λίγο νωρίς αλλα νιώθω κρυο το σπιτι ετσι, ειδικά για τον μικρό.Εσεις ποτε στρώνετε τα χαλιά σας,κυριως εσεις που εχετε μικρά παιδάκια?

Διαφημίσεις

Σύννηθιζα να στρώνω τα χαλιά στο σπίτι γύρω στα μέσα Νοεμβρη για να μένουν και καθαρά για τις γιορτές.Φετος όμως εχων τον 14μηνο γιό μου που κοιλιέται κατω στα πατώματα με τα παιχνίδια του,περπαταει μονο με τα καλτσακια που βεντουζαρουν απο κατω γιατί αλλιως γλυστραει στο πλακακι.Οπότε σκεφτομαι σε καμια βδομάδα να στρώσω μιας και εχουν πιάσει και τα κρύα εδω στον Βόλο που μενουμε.Είναι μάλλον λίγο νωρίς αλλα νιώθω κρυο το σπιτι ετσι, ειδικά για τον μικρό.Εσεις ποτε στρώνετε τα χαλιά σας,κυριως εσεις που εχετε μικρά παιδάκια?

Τηρώ αυτό που έκανε η μανα μου: τα στρώνουμε του Αγ. Δημητρίου κ τα μαζεύουμε του Κων/νου κ Ελένης:P. Τώρα πάει κ ανάλογα με τον καιρό, αλλά πάνω κάτω τότε.

To στρώσιμο εξαρτάται από τον καιρό. Ας πούμε εγώ τα έστρωσα τα μισά το περασμένο Σαββατοκύριακο, τα άλλα μισά όταν με βοηθήσει ο αντρούλης μου, όσο για το ξε - στρώσιμο εξαρτάται από τα κέφια μου :P:p!

O5X4p2.png 

Διαφημίσεις

KWTINA, κι εγω μια απο τα ιδια. ετσι κι αλλιως ολο το σπιτι εχει καλοκαιρινα χαλια, δεν ειναι τελειως γυμνο, παρολο που φετος ειναι αληθεια ψυχρανε νωριτερα..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

σταντα 28η οκτωβριου!!!αΛΛΟΙ βγαζουν σημαι,εμεις χαλια!!!!ειμαι 2ο οροφο αλλα τελευταιο και κρυωνουμε οποτε στρωνονται κι ας ειναι λιγο βρωμικα τα χριστουγεννα,οπως λεει η μανα μου!!!χαχα

εγω στρωνω αυριο που θα μου τα φερει το συνεργειο καθαρισμου,καθως εχω και 2 πιτσιρικες επιβαλλεται να στρωσω γιατι,ως συνηθως,εχουν και μια αγαπη τα παιδια με την ξυπολησια!!

εγω παλι ανκαι σκεφτομουν να τα αργησω για να μη λερωθουν αμεσως αλλα τα χωστρωσει απο τα πρωτα κρυα που εκανε. ηθελα η αληθεια και να τελιωνω αλλα ειχε και κρυο μεστο στο σπιτι. οποτε...ταχω σχεδον 3 βδομαδες στρωμενα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Διαφημίσεις

Βλέπω κορίτσια ότι όλες στρώνετε νωρίς σχετικά.Και έλεγα οτι θα μαστε απο τους λίγους που θα στρώσουμε μέσα στον Οκτώβρη.Βέβαια είναι αυτο που ειπατε και σεις ότι εξαρτάται και απο τον καιρό και φέτος μάλλον ξεκίνησαν νωρίς τα κρύα.

Τηρώ αυτό που έκανε η μανα μου: τα στρώνουμε του Αγ. Δημητρίου κ τα μαζεύουμε του Κων/νου κ Ελένης:P. Τώρα πάει κ ανάλογα με τον καιρό, αλλά πάνω κάτω τότε.

Κι εμενα αυτο εκανε η μαμα μου και αυτο εκανα κι εγω τα δυο τελευταια χρονια που μενω με τον Κωστα...αλλα φετος που επιασαν τα κρυα νωρις-νωρις τα εστρωσα το Σαββατο:mrgreen:

Εμεις στρωναμε τελη Οκτωβριου αλλα αυτα ανηκουν σε προ μπεμπας εποχη....Φετος εστρωσα αρχες Οκτωβρη και μαλιστα αναγκαστικα και αγορασα ακομη ενα χαλι για να μην εχω καθολου ακαλυπτο πατωμα. Βλεπετε το μαρμαρο ειναι ιδιαιτερο κρυο...Ασε που εχω αναψει θερμανση εδω και μια εβδομαδα...αχ!!!Ακριβος θα μας βγει φετος ο χειμωνας!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Διαφημίσεις

Σημερα εστρωσα και το τελευταιο χαλι.Συνηθως τα στρωνουμε κατα του Αγιου Δημητριου.Φετος ομως που ξεκινησαν πιο νωρις τα κρυα.Κανονικα επρεπε και πιο νωρις ακομα για τα παιδια αλλα μας επιασε απροετοιμαστους........

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Όσο ζούσα στην Αθήνα, μπορεί να μας έπιανε και Δεκέμβρης να τα στρώσουμε. Φέτος, αλλαγή πόλης, μικρό παιδί, καινούργιο σπίτι αλλά και κρύος καιρός με ανάγκασαν να τα στρώσω χθες. Καλό χειμώνα!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Τέλος Οκτωβρίου ή αρχές Νοεμβρίου για να μη λερωθούν γρήγορα. Τώρα για φέτος τι να πω...Πάντως καλοριφερ ανάψαμε χθες. Ποιος ξέρει πόσα θα πληρώσουμε στα κοινόχρηστα φέτος...Πίκραααα...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Εμείς τα στρώσαμε το προηγούμενο ΣΚ... αν και στο χώρο που παίζουμε με τη μικρή το είχαμε βάλει από το προπροηγούμενο ΣΚ :lol:

Καλό χειμώνα σε όλες :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Εμεις θα τα στρωσουμε ή αυριο ή απο Δευτερα-Τριτη, που θα μας τα φερουν. Ειναι τα πρωτα μου χαλια, γενικα ποτε δεν τα συμπαθουσα, και στο προηγουμενο σπιτι ηταν ολο ξυλο το πατωμα, οποτε δεν τα χρειαστηκα. Εδω ομως με το μαρμαρο υπαρχει θεμα, οποτε οσο γινεται πιο γρηγορα!!!

h0MYp3.png

εγω εστρωσα το προηγουμενο Σ/Κ..

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ να εχουμε..

1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Τα στρώνω όποτε πιάνουν τα κρύα και τα μαζεύω όποτε πιάνουν οι ζέστες... Την προηγούμενη βδομάδα που έκανε ψύχρα στο τσακ ήμουν, αλλά βελτιώθηκε ο καιρός. Οπότε τώρα θα δούμε... Δεν συνδέω πάντως το στρωσιμο-ξεστρώσιμο με κάποιον Άγιο :-)

εχω δυο μπουμπουκακια

Τα δύο τελευταία καλοκαίρια δεν μαζεψα καθόλου τα χαλιά του σαλονιού (εκεί παίζει η μικρή). Έτσι δεν με νοιάζει αν περπατάει ξυπόλυτη και κυρίως αν φάει καμια τούμπα.

Απλά τα πλένω Απρίλιο και Σεπτέμβρη και τα στρώνω πάλι.

Βέβαια το σπίτι είναι δροσερό γενικά και δεν έχουμε θέμα το καλοκαίρι με την ζέστη.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]