Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

συναχι μαμας και θηλασμος

Recommended Posts

Καλημερα σε ολες τις μανουλες.

Βρισκομαι στο τελος της εγκυμοσυνης μου, αυριο τελειωνω τον ενατο και αν δεν ερθει το μωρακι μου παω για προκληση την Δευτερα. Δυστυχως, ειμαι συναχωμενη, καταρροη, πονοκεφαλος, βουλωμενη μυτη και ο,τι αλλο συνοδευει ενα συναχι (ευτυχως οχι πυρετο). Επειδη ειμαι αποφασισμενη να θηλασω το μωρακι αποκλειστικα οσο περισσοτερο μπορω, ηθελα να με συμβουλευσετε εφοσον γνωριζετε εαν μπορω να το θηλασω ακομα κι αν ειμαι κρυωμενη. Ευχαριστω εκ των προτερων

LQvip2.png

Διαφημίσεις

KANONIKOTATA.Ετυχε και σε 'μενα.Πήρα τον παιδίατρο και μου είπε οτι δεν υπάρχει κόλλημα να κολλήσει το παιδάκι.Το μητρικό γάλα κατα έναν θαυμαστό τρόπο είναι στείρο μικροβίων.Γενικώς όσο περισσότερο θηλάσεις τόσο πιο πολύ προφυλάσεις το παιδί σου απο αρρώστιες.

με το καλο να ερθει το μωρακι σου!

εγω ειμαι απο το σαββατο (5η μερα σημερα) με καταρροη, πονοκεφαλο και ολα τα συμπτωματα που περιγραφεις (οχι πυρετο) και η μικρη που θηλαζει δεν εχει παρει χαμπαρι..απο προχτες μου κανει παρεα κι ο μπαμπας με τα ιδια συμπτωματα και το μονο που την ενοχλει, ειναι οταν φυσαμε την μυτη μας , που γουρλωνει τα ματια και μας κοιταει με περιεργεια!!!

(προσωπικη εμπειρια, χωρις να σημαινει οτι σε συμβουλευω.. δεν ξερω μηπως στα νεογεννητα ισχυει κατι αλλο, η δικια μας παντως ειναι μια χαρα!!!!)

83hKp3.png

Καλημερα σε ολες τις μανουλες.

Βρισκομαι στο τελος της εγκυμοσυνης μου, αυριο τελειωνω τον ενατο και αν δεν ερθει το μωρακι μου παω για προκληση την Δευτερα. Δυστυχως, ειμαι συναχωμενη, καταρροη, πονοκεφαλος, βουλωμενη μυτη και ο,τι αλλο συνοδευει ενα συναχι (ευτυχως οχι πυρετο). Επειδη ειμαι αποφασισμενη να θηλασω το μωρακι αποκλειστικα οσο περισσοτερο μπορω, ηθελα να με συμβουλευσετε εφοσον γνωριζετε εαν μπορω να το θηλασω ακομα κι αν ειμαι κρυωμενη. Ευχαριστω εκ των προτερων

Μπορείς να θηλάσεις ακόμα κι αν είχες πυρετό. Επειδή μιλάμε για νεογέννητο καλό είναι να πλένεις συχνά τα χέρια σου και ιδίως πριν το πιάσεις (αυτό ισχύει για όλες τις περιπτώσεις). Όσο περισσότερο θηλάσεις στην αρχή τόσο λιγότερο κινδυνεύει το μωρό να κολλήσει καθώς θα παίρνει έτοιμα αντισώματα.

Διαφημίσεις

Οταν θηλαζεις δινεις στο παιδι το δηλητηριο και το αντιδωτο μαζι.Ετσι το προφυλασεις απο αντιστοιχες αρρωστιες μακροπροθεσμα.Θηλασε αμεσως μετα τη γεννα αν μπορεις και οσο περισοτερο γινεται για να κατεβασεις γαλατακι,ζητα να εχεις διπλα σου το παιδι.Εγω τη μερα που επρεπε να βγω απο το νοσοκομειο θηλαζα 1.30 ωρα και οι μαιες τα ειχανε παρει γιατι θελανε να στρωσουν το κρεβατι,αλλα εγω στο κοσμο μου........

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Για να σου φύγει και το άγχος, μπορείς την ώρα που το θηλάζεις να φοράς μία μάσκα από αυτές τις χειρουργικές. Ξέρω είναι πολύ μπελάς αλλά προφυλάσσει από την πιθανότητα να φτερνιστείς πάνω στο μωράκι ή οτι άλλο μικρόβιο μπορεί να κουβαλάς. Αν και έχω την εντύπωση ότι δεν κολλάει το συνάχι μετά από τόσες μέρες, και το μωράκι έχει ήδη ανοσία τις πρώτες μέρες, παρ' όλ' αυτά "φύλαγε τα ρούχα σου...". Όσο για το θηλασμό δεν επιτρέπεται, επιβάλλεται όταν είσαι σε τέτοια κατάσταση. Εμείς είχαμε περάσει ίωση και οι 5 με τη μπέμπα να τη βγάλει πιο καθαρή από όλους!

JQVOp3.png

Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας, μου δωσατε πολυ κουραγιο. Νομιζω οτι βλεπω τα πρωτα σημαδια βελτιωσης και κανενα σημαδι αφιξης του γιου μου, οποτε μαλλον θα ειναι καλος ο συγχρονισμος και πιθανοτατα θα ειμαι καλυτερα οταν θα ερθει στην αγκαλια μου. Θηλασμος-συναχι 1-0!!!! Ευχαριστω και παλι!

LQvip2.png

κατα τη γνωμη μου μπορεις να θηλασεις!!!εχει τυχει κ σε μενα!!ειχα γαστρεντεριτιδα,ειχε κ ο αντρας μου κ τα παιδια!!ο μικρουλης μου ομως θηλαζε κ δεν κολλησε ΤΙΠΟΤΑ!!μα τιποτα ομως!!θηλαζα,ανεπνευα μπροστα στο προσωπο του!!ο θηλασμος ειναι φαρμακο!!:D

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Διαφημίσεις