Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Θα δανείζατε χρήματα;

sternchen

Recommended Posts

Ζητώ συγνώμη από τους αντμιν, εαν υπάρχει κάπου αλλού αντίστοιχο θέμα.

Πριν λίγο με πήρε πολύ παλιά και κολλητή φίλη για να μου ζητήσει χρήματα.

Το ποσό 2000 ευρώ και σε 2 εβδομάδες μου υποσχέθηκε να τα επιστρέψει.

Από διακριτικότητα δεν ρώτησα τι τα θέλει και για ποιον.

Δεν μπόρεσα να αρνηθώ, γιατί είναι ένα πολύ δικό μου άτομο, αλλά μου φάνηκαν κάπως πολλά.

Εύχομαι να μου τα επιστρέψει για να μην γίνει αυτό αιτία να χαλάσουν οι σχέσεις μας.

Εσείς θα δανείζατε σε δικό σας πρόσωπο ένα ευσεβές ποσό;

Διαφημίσεις

• Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

το θεμα ειναι λεπτο και εγω εχω την αρχη οτι τα λεφτα δεν πρεπει να μπαινουν στις φιλιες. Ο μοναδικος λογος που θα μπορουσα να ζητησω δανεικα ή να δανεισω ειναι για λογους υγειας.

Εμενα προσωπικα με βοηιησε πολυ μια φιλη που γνωριζει οτι περναμε πολυ δυσκολα και μου εδωσε ενα ευσεβεστατο ποσο απο μονη της και χωρις να το θελει πισω. Εγω της ειπα οτι μολις βρει δουλεια ο αντρας μου θα της το επιστρεψω,

Θα προτιμουσα να χαρισω απο το να δανεισω με τη λογικη οτι δεν τα περιμενω οποτε δε θα δηλητηριαστει η σχεση. Φυσικα μιλαμε για αδερφικες φιλιες που μετρανε 20 χρονια.

Σου ευχομαι να τα παρεις αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι

hGbPp3.png

πριν κανα εξαμηνο η αδελφη του αντρα μου,ζητησε 10.000ευρω με ανταλλαγη μια επιταγη...που εληγε μετα απο 8 μηνες..(για τον αντρα της)

μολις το ακουσε ο αντρας μου εγινε μουσκεμα στον ιδρωτα γιατι δεν ηξερε τι να κανει να δωσει η οχι??

τελικα δεν της τα εδωσε...

τωρα ξαναζητησε και παλι δεν της εδωσε...

στεναχωρεθηκε μεν αλλα ειναι δυσκολοι καιροι και δεν εχει σε κανενεν εμπιστοσυνη...

ασε που οσες φορες δανεισε τα επιστρεφουν μετα απο πολυ καιρο με το ζορι και στο τελος χαλανε και οι σχεσεις και απομακρυνονται γιατι αισθανονται ασχημα..

λες ενα δεν εχω και τελειωσες....

για 100-200 ευρω οκ..αλλα περισσοτερα οχι..

ας της δανειζες τουλαχιστον τα μισα....τι να πω.......ελπιζω να μην το μετανιωσεις!

Κορίτσια σωστά τα λέτε.

Γι αυτό και όταν δέχτηκα να τα δανείσω, συμφιλιώθηκα και με την ιδέα να μου τα δώσει λίγα λίγα ή μετά από τις 2 εβδομάδες, που μου υποσχέθηκε.

Σε καμία περίπτωση δεν θα βάλλω την 20χρονη φιλία μου μαζί της πιο κάτω από την αξία των χρημάτων.

Πρώτη φορά δανείζω και ελπίζω να μην το μετανιώσω.

Καλημέρα, σίγουρα θα ήθελα να ξέρω τον λόγο που τα δανείζετε για να μπορώ να μαντέψω αν έχω ή όχι ελπίδες να τα πάρω πίσω και αν είναι τόσο καλή φίλη όσο λες σίγουρα θα μου έλεγε από μόνη της χωρίς καν να ρωτήσω εγώ.

Δεύτερον, θα έδινα τόσα χρήματα μόνο αν είχα αρκετά περίσσευμα. Αν δηλαδή είχα αποταμιεύσει τόσα ώστε 2000 ευρώ να μην μου είναι πρόβλημα αν μου τα καθυστερήσει, τότε θα εξυπηρετούσα. Στις παρούσες συνθήκες, δεν θα δάνειζα όχι 2000 ευρώ αλλά ούτε 100. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

Διαφημίσεις

Σου εύχομαι να μην το μετανιώσεις, εγώ έχω μια εμπειρία, ένας φίλος του άντρα μου τον πήρε ξαφνικά ένα ( νομίζω) Σαββατόβραδο και του ζήτησε 1500 ευρώ γιατί ο αδερφός του είχε ένα ατύχημα και χρειαζόταν τα χρήματα. Ο άντρας μου του τα έδωσε χωρίς να ρωτήσει πολλές λεπτομέριες γιατί τον ήξερε χρόνια και του είχε συμπαρασταθεί στο παρελθόν. Από τότε δεν ξαναείχαμε νέα του ( πρέπει να έχουν περάσει καμιά 5ετία). Τυχαία πέρυσι είδαμε έναν κοινό γνωστό και τον ρώτησε ο άντρας μου τι κάνει ο παλιός του φίλος και μας είπε οτι έχει καταστραφεί από το καζίνο.

There is no patch for human stupidity.

Ζητώ συγνώμη από τους αντμιν, εαν υπάρχει κάπου αλλού αντίστοιχο θέμα.

Πριν λίγο με πήρε πολύ παλιά και κολλητή φίλη για να μου ζητήσει χρήματα.

Το ποσό 2000 ευρώ και σε 2 εβδομάδες μου υποσχέθηκε να τα επιστρέψει.

Από διακριτικότητα δεν ρώτησα τι τα θέλει και για ποιον.

Δεν μπόρεσα να αρνηθώ, γιατί είναι ένα πολύ δικό μου άτομο, αλλά μου φάνηκαν κάπως πολλά.

Εύχομαι να μου τα επιστρέψει για να μην γίνει αυτό αιτία να χαλάσουν οι σχέσεις μας.

Εσείς θα δανείζατε σε δικό σας πρόσωπο ένα ευσεβές ποσό;

(χαχα στην αρχη διαβασα 200 και λεω ευσεβες τα 200? Και χαζεψα. Και μετα ειδα τα 2,000. τωρα μαλιστα μιλαμε για ευσεβες ποσον).

Λοιπον, Εχω δανεισει στην κολλητη μου μεσα σε βαθος ενος χρονου 5.500 χιλιαρικα. Και δεν τα εχω δει εδω και 5 χρονια. Δεν τα περιμενω φυσικα πισω. Ξερω οτι δεν μπορει να μου τα δωσει. Αλλα οταν μπορουσα της εδινα. Τωρα φυσικα δεν δουλευω και δεν μπορω. Δεν μου περισσευει. Τι να σου πω. Δωστα αλλα να εχεις υποψιν οτι μπορει να μην τα ξαναδεις. Αυτο δεν σημαινει οτι θα χαλασουν οι σχεσεις σας ετσι? Αν ειναι σωστη θα μεινει. Εμας δεν εχουν χαλασει. Ειναι και κουμπαρα μας.Εγω δεν μετανιωσα που της εδωσα. Απλα πλεον με το παιδι και μειον δουλεια δεν μπορω να δωσω τπτ.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

(χαχα στην αρχη διαβασα 200 και λεω ευσεβες τα 200? Και χαζεψα. Και μετα ειδα τα 2,000. τωρα μαλιστα μιλαμε για ευσεβες ποσον).

Λοιπον, Εχω δανεισει στην κολλητη μου μεσα σε βαθος ενος χρονου 5.500 χιλιαρικα. Και δεν τα εχω δει εδω και 5 χρονια. Δεν τα περιμενω φυσικα πισω. Ξερω οτι δεν μπορει να μου τα δωσει. Αλλα οταν μπορουσα της εδινα. Τωρα φυσικα δεν δουλευω και δεν μπορω. Δεν μου περισσευει. Τι να σου πω. Δωστα αλλα να εχεις υποψιν οτι μπορει να μην τα ξαναδεις. Αυτο δεν σημαινει οτι θα χαλασουν οι σχεσεις σας ετσι? Αν ειναι σωστη θα μεινει. Εμας δεν εχουν χαλασει. Ειναι και κουμπαρα μας.Εγω δεν μετανιωσα που της εδωσα. Απλα πλεον με το παιδι και μειον δουλεια δεν μπορω να δωσω τπτ.

Έτσι και γω. Όταν είναι να δανείσω, έχω υπόψιν ότι ίσως να μην τα πάρω οπότε τα δίνω και δεν περιμένω. Όταν μπορώ. Το ίδιο και ο καλός μου. Τώρα τελευταία το έχουμε κόψει και δίνουμε μόνο όταν δούμε ότι υπάρχει πραγματική ανάγκη και όχι δανεικά, απλά τα δίνουμε.

οχι οχι οχι!!!!!!!!!!!

Ενδεχομένως να δάνειζα κάποια χρήματα κάποια στιγμη στον αδερφό μου ή στην αδερφή του άντρα μου αλλά και πάλι με κάθε επιφύλαξη γιατί δύσκολοι οι καιροί δύσπιστη και εγώ!!!!!!!!!!

Θεωρώ οτι πρέπει να μην έχω να φάω για να δανειστώ τόσα πολλά χρήματα!

Αλλα και πάλι δεν ξέρω!

Σε φίλους ή πιο μακρινούς συγγενείς ούτε για αστείο!!!!!!

Την έχει πατήσει ο πατέρας μου και απο τότε ούτε να ακούσω για δανεισμό!

Eκτός από αδέρφια ή γονείς και για λόγους υγείας, ΌΧΙ δεν θα ξαναδάνειζα σε κανέναν...την πατήσαμε τόσες φορές που φτάνει...

Όσες φορές τα πήραμε πίσω ( ελάχιστες ), ύστερα από πολύ κυνηγητό, παρακαλητό και να ντρεπόμαστε να ζητήσουμε τα λεφτά μας.

rQGhp3.png

Διαφημίσεις

Εαν την πατήσεις (ευχομαι να μην την πατήσω, γιατί δεν πρόκειται από ό,τι κατάλαβα για θέμα υγείας και εννοείται ότι τα χρήματα τα βγάζουμε κι εμείς με πολύ κόπο, όπως όλοι μας)..............

είναι λογικό να μην δανείζεις.

Κορίτσια ό,τι κι αν γίνει θα σας το γράψω.

Απλά κι εγώ συμφιλιώθηκα μετά από αυτά που μου γράψατε, ότι μπορεί και να μην τα πάρω. Δεν θα κάτσω να το φιλοσοφήσω άλλο, δεν μπορώ να βάλω άγχος περισσότερο από όσο έχω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

.αλλωστε για να φτασει στο σημειο να τα ζητησει θα εχει προβλημα

χμ...

κάποια στιγμή δανείσαμε ( δεν τα πήραμε ποτέ πίσω ) στον άνθρωπο που μας πάντρεψε και είχαμε πολύ στενές σχέσεις από τα 14 μας...

ξέρεις τι τα ήθελε ? ( το μάθαμε εκ των υστέρων και φυσικά σκοτωθήκαμε με το σύζηγο ) βρήκε μια γκόμενα και ήθελε να της κάνει δώρο ταξίδι αναψυχής στην Πορτογαλία...:evil:

rQGhp3.png

MIA Πολυ καλη φιλη χρεοκωπησε την εταιρια της και για 3 μηνες καθοταν και αυτη και ο αντρας της χωρις να ψαχνουν για δουλεια....αυτος πηγαινε κολυμβητηριο και στα beach bar και αυτη στο face book olh mera...πριν λιγες μερες πηγαν διακοπες εμω εγω δουλευω και μου λεει ...φιλη εχεις 200 ευρω να μου δανεισεις?

η απαντηση ΟΧΙ ΟΡΘΑ ΚΟΦΤΑ!

Διαφημίσεις

ΑΡΧΟΝΤΟΥΛΑ να μην γινω μαντης κακων αλλα δεν πιστευω οτι θα τα παρεις πισω...

το ευχομαι ομως ολοψυχα..την πατησα 2 φορες στην ζωη μου και την δευτερη φορα απο γυναικα που αγαπουσα σαν μανα μου...

συμφωνω με dalia...στο τελος ερχεσαι εσυ σε αναγκη παρακαλας να σου τα δωσουν πισω...και σε κοιτανε σαν ουφο!!!μονο για λογους υγειας θα δανιζα...

αρχοντουλα ξαναδες το παντως...εμενα ο εξυπνος ο αντρας μου δανεισε 5 χιλ. στον πεθερο μου περυσι τον ιουνιο(για γλεντι!!!!), εννοειται οτι δεν μας τα εδωσε πισω(ενω μπορουσε!!!), τα εχουμε ζητησει πολλες φορες, και τωρα φτασαμε σε σημειο να δυσκολευομαστε να παρουμε τα πραγματακια του μωρου μας...εχω τσακωθει απειρες φορες με τον αντρα μου...μου σηκωθηκαν παλι τα νευρα...τι θελω και τα θυμαμαι?

οσες φορες δανεισα ηταν ΠΑΝΤΑ αγυριστα!κ δεν ειμαι ατομο που επιμενω να τα ζηταω.ντρεπομαι να ζηταω τα λεφτα μου:shock: γιαυτο απο τοτε που την πατησα γερα περσι δηλαδη,παντα λεω οτιι δεν εχω αυτο τον καιρο!4-5 φορες ετυχε να μου ζητησουν απο τοτε,καλα ο αντρας μου εκανε το αλλο θεικο.δανεισε σε εναν φιλο του το play station κ ο αλλος το πουλησε:shock:

Κοπελιά το πιο πιθανόν είναι οι σχέσεις σας να χαλάσουν δυστυχώς. Ξέρεις τι είναι να δανείζεις τα λεφτά που με πολύ κόπο έχεις βγάλει και μετά να μην απαντάνε ούτε στο τηλέφωνο? Να σε αποφεύγουν γιατί δεν θέλουν να σου τα επιστρέψουν? Να σε κατηγορούν σε όλους τους γνωστούς γιατί κάπως πρέπει να δικαιολογήσουν το γεγονός ότι διακόψανε επαφές μαζί σου? Να βλέπεις να σπαταλάνε χρήματα για σαχλαμάρες και εσύ να κλαις τα δικά σου? έξω φρενών θα γίνεις μαζί της θες δεν θες στο τέλος ακόμα και αν δεν τα θέλεις πίσω...

Απο χλωμο ....εως και απιθανο....αδυνατον ....με τιποτα να τα παρεις πισω...!

Προετοιμασου ψυχολογικα να μη τα ξαναδεις τα χρηματα σου.....

Οχι οχι οχι δεν δανειζω....την εχω πατησει δυο φορες και μου εγινε μαθημα!

Μόνο για πολύ σοβαρό λόγο (π.χ.υγεία ή χρεωκοπία κλπ.) θα χάριζα δεν θα δάνειζα απλώς και σε πολύ δικό μου άτομο (αδερφός, γονείς κλπ.). Το άσχημο με τα δανεικά στις φιλίες είναι ότι 9 φορές στις 10 ο δανειολήπτης εκμεταλλευόμενος τη στενή σχέση με τον δανειστή συνήθως τα καθυστερεί σε σημείο να μην τα δίνει και ποτέ και απο την άλλη ο δανειστής στο τέλος καταλήγει να παρακαλάει για τα λεφτά του και να βγαίνει και κακός.Έχω φίλη που διαθέτει φούρνο ο οποίος δεν πάει καθόλου καλά.Μία φίλη της όχι τόσο κολλητή, της χρωστάει 20 ευρώ για μια τούρτα που πήρε (κρατιέστε;!) πριν ένα χρόνο!!! Όταν η φίλη μου ρώτησε διακριτικά τί γίνεται με την τούρτα η φίλη της, της είπε πως είναι άνεργη (όταν την αγόρασε δεν ήταν) και δεν μπορεί να την πληρώσει ακόμα και πως κάνει έτσι για 20 ευρώ και ότι είναι τσιγκούνα!Δεν είναι για τα 20 ευρώ ρε παιδιά είναι για το γαμώτο να πληρώνει η άσχετη τα κ@@άτικα της καθεμιάς την τούρτα μου μέσα! :P

Γενικώς ο κόσμος δεν υπολογίζει από φιλίες και συνήθως δεν εκτιμάει.Ελπίζω να τα πάρεις τα χρήματά σου. Αν όχι θα σου στείλω pm τη διεύθυνση του φούρνου της φίλης μου να πάρεις κι εσύ μια τσάμπα τούρτα έτσι να σε γλυκάνουμε! :mrgreen::mrgreen:

Ναι καλε....ντρεπεσαι να ζητήσεις και τα χρηματα σου στο τελος!

Οχι ....δεν ξαναδανειζω σε κα-νε-ναν! Οι γονεις του αντρα μου ....(τα θυμαμαι τωρα και φουντωνω) του χρωστανε απο τοτε που ηταν εργενης και τους εδινε δανεικα οπως του ελεγαν καθεστε?..........6500ευρώ....και εννοειτε ουτε που θα τα παρει!!!!! Και μας ξαναζήτησαν τωρα που ειμαστε παντρεμενοι....αλλα ευτυχως υπαρχω εγω και ειπα ΟΧΙ! Κομμένα τα δανεικα και αγυριστα, δεν πηζει ενα 14-16ωρο στη δουλεια για να δουλευει και να τα τρωνε αλλοι στις υποχρεώσεις τους! ...................

Σορυ..τα θυμήθηκα και φουντωσα!

Αχ δυσκολα πραγματα.......οι γονεις μου δανειζαν σε φιλους και συγγενεις γιατι ντρεποντουσαν να πουνε οχι.......αρχικα αυτοι τα επεστρεφαν, στο τελος το κοψαν......φυσικα μετα εξαφανιστηκαν κιολας και τους κακολογουσαν.........γιατι αν εχει εστω και λιγη τσιπα ο δανειζομενος ντρεπεται που δεν μπορει να τα επιστρεψει και μετα δεν αντεχει να σε ξαναδει στα ματια του οποτε σου κοβει και την καλημερα........και ενιοτε σε κατηγορει για να αισθανεται αυτος καλυτερα......

Εγω δανειζα ως φοιτητρια στον συγκατοικο και κολλητο μου, αλλα ηξερα οτι θα τα παρω πισω σε 15 μερες που θα παιρναμε την υποτροφια μας και ημουν πολυ απαιτητικη....δεν ειχα καθολου ντροπη να τα ζητησω (κατι που δεν το κανω γενικα) γιατι αλλιως δεν θα τα παιρνα πισω......μου χαν ζητησει κι αλλοι συφμοιτητες (με περασαν για τραπεζα προφανως) αλλα ελεγα ενα ξερο οχι.

Νομιζω οτι ειναι υποπτο οταν ζητανε τετοια ποσα 1000-2000 ευρω.......η ειναι για αμεση αναγκη επειδη δεν προλαβαινει να παει στην τραπεζα η δεν εχει σκοπο να τα επιστρεψει.....γιατι ουτε λιγα ειναι αλλα ουτε τοσο μεγαλο ποσο που να σε κυνηγησουν.

Νομιζω οτι τοσα χρηματα εχουν στο λογαριασμο και μπορουν να τα χρησιμοποιησουν χωρις να μπουν στη διαδικασια να δανειστουν....εγω δεν θα δανειζομουν απο φιλο, εκτος κι αν ηταν κατι αμεσα να πληρωθει που ηξερα οτι θα του τα δινα τις επομενες μερες που θα πηγαινα στην τραπεζα και μονο αν μου το προτεινε ο ιδιος, εγω δεν θα τα ζητουσα.........μονο απο τον αδερφο μου εχω δανειστει....αυτα χαλανε τις φιλιες...........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth