Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιευτηριο Μητέρα.


Kajoe

Recommended Posts

Μπορεί οι διάδρομοι να επικοινωνούν όντως αλλά τα νεογνά τα μεταφέρουν από τα εσωτερικά ασανσέρ και όχι μέσα από την αίθουσα αναμονής.

 

Ναι, αλλά υπάρχουν κι εκεί συγγενεις που μπορεί να γίνουν φορείς μικροβίων. Όπως επίσης όταν βγαίνεις από την κλινική βάζεις το νεογέννητό σου στο ασανσερ ή το περνας από τον ίδιο διάδρομο που έχει περάσει άρρωστο παιδάκι...

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 312
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ε ειναι λιγο γαιδουρια να χρησιμοποιουν το μπανιο οι επισκεπτες για κατι αλλο απο το να πλυνουν χερια.

 

Είναι πολύ 'οχι λίγο, αλλά είναι θλεμα παιδείας..αν ο άλλος δεν μπορεί να το καταλάβει τι να πεις??? Εγώ όταν πήγαιναν επισκέπτες φώναζα αμέσως καθαρίστρια. Τώρα ήμουν λίγο πιο χαλαρή μιας και δεν είχα γεννήσει αλλά και να φώναζα καθαρίστρια δεν νομίζω ότι θα ερχόταν..

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανείς έξω από το προσωπικό στον χώρο αυτό. Τα ασανσέρ αυτά δεν τα χρησιμοποιεί το κοινό. Επίσης όταν βγαίνεις από την κλινική δεν έχεις κανένα λόγο να περάσεις από την παιδιατρική. Τα ασανσέρ της μαιευτικής βγαίνουν μπροστά, και η έξοδος είναι στο 0 και όχι στο -1 που επικοινωνεί με την είσοδο της παιδιατρικής. Πραγματικά δεν βλέπω λόγο γιατί να περάσει από εκεί ένα νεογνό.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Συμφωνώ. Τα νεογνά δεν έρχονται σε επαφή ούτε με την αίθουσα αναμονής, ούτε με τους διαδρόμους, ούτε με την παιδιατρική που είναι πιο δίπλα.

 

Επίσης με την καθαριότητα δεν είχα κανένα θέμα και τις 2 φορές που γέννησα εκεί. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι είχα μονόκλινο.

 

Ναι σίγουρα παίζει ρόλο το μονόκλινο..και στην καθαριότητα και στο θέμα της παιδιατρικής.

Μπορεί να είναι δίπλα, αλλά η πόρτα που τις εννόνει δεν κλείνει, έχει ελεύθερη πρόσβαση..

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά υπάρχουν κι εκεί συγγενεις που μπορεί να γίνουν φορείς μικροβίων. Όπως επίσης όταν βγαίνεις από την κλινική βάζεις το νεογέννητό σου στο ασανσερ ή το περνας από τον ίδιο διάδρομο που έχει περάσει άρρωστο παιδάκι...

 

Οι συγγενείς μπορεί να γίνουν φορείς μικροβίων και στην καφετέρια του νοσοκομείου. Το θέμα είναι το ίδιο το μωράκι να μην εκτίθεται σε χώρους με μικρόβια. Μετά πάνω στο δωμάτιο όλοι πρέπει να παίρνουν ανεξαιρέτως τις προβλεπόμενες προφυλάξεις.

 

Όταν βγαίνεις από το μαιευτήριο αναγκαστικά περνάς από διαδρόμους που έχει περάσει ένα σωρός κόσμος. Δεν έρχεσαι σε επαφή όμως συγκεκριμένα με την παιδιατρική.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχει κανείς έξω από το προσωπικό στον χώρο αυτό. Τα ασανσέρ αυτά δεν τα χρησιμοποιεί το κοινό. Επίσης όταν βγαίνεις από την κλινική δεν έχεις κανένα λόγο να περάσεις από την παιδιατρική. Τα ασανσέρ της μαιευτικής βγαίνουν μπροστά, και η έξοδος είναι στο 0 και όχι στο -1 που επικοινωνεί με την είσοδο της παιδιατρικής. Πραγματικά δεν βλέπω λόγο γιατί να περάσει από εκεί ένα νεογνό.

 

Αχ δεν με κατάλαβες! Δεν μιλάω μόνο για το υπόγειο αλλά και για τους ορόφους. Νοσηλεύθηκα στον 3ο όροφο και ήταν δίπλα τμήμα της παιδιατρικής. Και απ'ότι λέει και εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=60553&page=9 η χρήστης ''aleksandroylis'' που νοσηλεύτηκε το παιδάκι της εκεί, συμβαίνει το ίδιο και σε άλλους ορόφους.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι συγγενείς μπορεί να γίνουν φορείς μικροβίων και στην καφετέρια του νοσοκομείου. Το θέμα είναι το ίδιο το μωράκι να μην εκτίθεται σε χώρους με μικρόβια. Μετά πάνω στο δωμάτιο όλοι πρέπει να παίρνουν ανεξαιρέτως τις προβλεπόμενες προφυλάξεις.

 

Όταν βγαίνεις από το μαιευτήριο αναγκαστικά περνάς από διαδρόμους που έχει περάσει ένα σωρός κόσμος. Δεν έρχεσαι σε επαφή όμως συγκεκριμένα με την παιδιατρική.

 

Συμφωνώ αλλά όπως και να το κάνεις το να είσαι λεχώνα-νεογνό δίπλα σε παιδιατρική κλινική που σίγουρα υπάρχουν λοιμώξεις είναι άκρως επικύνδινο και για μενα απαράδεκτο.

Δεν ξέρω πως μπορείτε και το παραβλέπετε ετσι..

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά όπως και να το κάνεις το να είσαι λεχώνα-νεογνό δίπλα σε παιδιατρική κλινική που σίγουρα υπάρχουν λοιμώξεις είναι άκρως επικύνδινο και για μενα απαράδεκτο.

Δεν ξέρω πως μπορείτε και το παραβλέπετε ετσι..

 

Τι να σου πω... Έχοντας γεννήσει 2 φορές εκεί δεν ένιωσα ποτέ ότι υπάρχει κίνδυνος από την παιδιατρική. Πιο μεγάλη απειλή ένιωσα από απρόσεκτους-ανεύθυνους επισκέπτες. Και να φανταστείς ότι γέννησα πέρυσι τον χειμώνα, την εποχή της "νέας γρίππης"

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω κι εγώ βρε Lusy μου? Ίσως στον όροφο που ήσουν να μην υπήρχε..Τώρα για το υπόγειο όταν γέννησα εγώ ήταν πιο μακρια τα επείγοντα της παιδιατρικής. Τώρα που πήγα με τις συσπάσεις είδα ότι άλλαξε και ήρθε πιο κοντά.Εμένα μου φάνηκε κάπως όλο αυτό.

Φαντάσου ότι την ώρα που έφευγα ήταν στον διάδρομο με τα ασανσέρ άρρωστα παιδάκια τα οποία έμπαιναν και στη μαιευτική και ένας σεκιουριτάς προσπάθούσε να τους εξηγήσει(στους γονείς) πόσο επικύνδινο είναι αυτό για τα νεογνά..δεν είχε βέβαια και τρομερά αποτελέσματα..τι να σου κάνουν και τα παιδάκια και οι γονείς? Εφόσον οι πόρτες που επικοινωνούν τα δύο τμήματα δεν είναι κλειδωμένες αυτά είναι αναμενόμενα..

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησα τον μαη που μας πέρασε και εχω να λέω τα καλύτερα για το ''μητέρα''.Από καθαριότητα ήταν άψογη και απο εξυπηρέτηση!και γέννησα στο οικονομικο 3κλινο! συμβαίνει ίσως καμια φορά, τι να πω...!:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα τον Ιούνιο του 2009, ήμουν σε μονόκλινο και οι μαίες ήταν όλες για κλωτσιές :evil::evil: Η καθαριότητα έτσι κι έτσι και το μπάνιο σε άθλια κατάσταση, σαν να ήταν ξενοδοχείο 5ης κατηγορίας. Τώρα ανακαίνισαν τα μονόκλινα, αλλά το χρεώνουν 6.500 χωρίς φπα. Φυσικά, δε θα γεννήσω το 3ο μου παιδάκι εκεί!!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησα τον μαη που μας πέρασε και εχω να λέω τα καλύτερα για το ''μητέρα''.Από καθαριότητα ήταν άψογη και απο εξυπηρέτηση!και γέννησα στο οικονομικο 3κλινο! συμβαίνει ίσως καμια φορά, τι να πω...!:roll:

συμφωνω απολυτα!!εγω γεννησα τον Νοεμβρη που μας περασε!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμεινα πολυ ευχαριστημένη. Οικονομικό 3κλινο, στον τέταρτο.

Είχα πολυ αιμοραγια τις πρώτες μέρες και έπαιρνα τηλέφωνο και τα άλλαζαν αμέσως τα σεντόνια.

Αλλα το σημαντικό ήταν οι μαιες. Μεγάλη βοήθεια στο θυλασμο.

Αυτο που θα σας έλεγα να προσέξετε, είναι τον παιδιατρο. 100% θα σας οδηγήσει σε αποθυλσμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμεινα πολυ ευχαριστημένη. Οικονομικό 3κλινο, στον τέταρτο.

Είχα πολυ αιμοραγια τις πρώτες μέρες και έπαιρνα τηλέφωνο και τα άλλαζαν αμέσως τα σεντόνια.

Αλλα το σημαντικό ήταν οι μαιες. Μεγάλη βοήθεια στο θυλασμο.

Αυτο που θα σας έλεγα να προσέξετε, είναι τον παιδιατρο. 100% θα σας οδηγήσει σε αποθυλσμο.

 

Εμένα πάλι δε με βοήθησαν καθόλου στο θηλασμό. Πλήρης αδιαφορία!! :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν 2 χρόνια ακριβώς στο Μητέρα, με φυσιολογικό τοκετό. Έμεινα σε 4κλινο. Δεν έχει σημασία τι λέει ο τιμοκατάλογος, διότι σου βάζουν και extras. Πληρώσαμε το δωμάτιο 2.340 και 2.000 στον γιατρό. Από το ποσό του δωματίου, τα 370 ήταν η επισκληρίδιος. Το δωμάτιο δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά δεν με ένοιαζε. Θεωρώ ότι ήταν ίδιο με τα δωμάτια των δημόσιων μαιευτηρίων. Να γεννήσω καλά ήθελα, όχι να κάνω διακοπές. Η εξυπηρέτηση μέτρια. Ζητούσες παυσίπονη ένεση και έρχονταν σε μισή ώρα να σου την κάνουν. Στο δεύτερο παιδί όταν έρθει η ώρα, πάλι εκεί θα πάω. Όχι για το μαιευτήριο, για τον γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σου πω κι εγώ βρε Lusy μου? Ίσως στον όροφο που ήσουν να μην υπήρχε..Τώρα για το υπόγειο όταν γέννησα εγώ ήταν πιο μακρια τα επείγοντα της παιδιατρικής. Τώρα που πήγα με τις συσπάσεις είδα ότι άλλαξε και ήρθε πιο κοντά.Εμένα μου φάνηκε κάπως όλο αυτό.

Φαντάσου ότι την ώρα που έφευγα ήταν στον διάδρομο με τα ασανσέρ άρρωστα παιδάκια τα οποία έμπαιναν και στη μαιευτική και ένας σεκιουριτάς προσπάθούσε να τους εξηγήσει(στους γονείς) πόσο επικύνδινο είναι αυτό για τα νεογνά..δεν είχε βέβαια και τρομερά αποτελέσματα..τι να σου κάνουν και τα παιδάκια και οι γονείς? Εφόσον οι πόρτες που επικοινωνούν τα δύο τμήματα δεν είναι κλειδωμένες αυτά είναι αναμενόμενα..

 

Υποτίθεται η παιδιατρική έχει άλλη είσοδο, αλλά όπως λες κάποιος πρέπει να ελέγχει....

Για το θηλασμό εμένα με βοήθησαν, δεν έχω παράπονο. Ειδικά την πρώτη φορά που το μωρό δεν έπιανε με τίποτα το στήθος, φώναζα συνέχεια μαίες να έρθουν να με βοηθήσουν. Και ενώ έβλεπα ότι πνίγονταν, ερχόταν πάντα κάποια για να με βοηθήσει χωρίς γκρίνιες. Ο παιδίατρος όντως δεν ασχολήθηκε καθόλου με το θέμα του θηλασμού.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Φίλες εγώ τελικά άλλαξα γνώμη... Θα πάω στο Έλενα να γεννήσω. Πήγα χτες και επισκέφτηκα τα δωμάτια (και το νέο γιατρό) τα μονόκλινα και μείναμε ενθουσιασμένοι με τον άντρα μου απ την καθαριότητα, τον λίγο κόσμο και την ευγένεια του προσωπικού (μαίες και καθαρίστριες). Ο άντρας μου έδωσε συγχαρητήρια σε μια καθαρίστρια! Στον 5ο όροφο τα μονόκλινα δωμάτια είναι καινούρια, λειτουργούν μόνο 1,5 χρόνο. Δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από κανένα ιδιωτικό. Και θα μας κοστίσει γύρω στα 2000 η όλη ιστορία... Καμία σχέση με τα 7000-7500 του Μητέρα... Έτσι άλλαξα κατευθυνση...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κανένας σεβασμός και καμία αυστηρότητα στο επισκεπτήριο. 3 το μεσημέρι έξω από το δωμάτιό μας γινόταν πάρτυ από τον πολύ κόσμο!

 

Εγω δεν εχω εμπειρια απο γεννα,αλλα απο νοσηλεια στο Μητερα ενω ημουν εγκυος 4μηνων,με λοιμωξη και συσταση απο τον γιατρο να μην εχω επαφη με κοσμο (οι γονεις μου ερχοντουσαν για 10 λεπτα με μασκα) .Γινοταν πανικος στο 3κλινο απο τις επισκεψεις,μαλιστα συγγενης μιας απο τις αλλες ασθενεις χρησιμοπουσε την τουαλετα μας και οι νοσοκομες δεν αντιδρουσαν.Οταν το ειπα στην μαια του γιατρου μου,ειπε να πω εγω στους επισκεπτες να βγαινουν εξω (λες και ειναι δικη μου δουλεια).Ενω εχω φιλη που γεννησε στο Αττικο και ουτε καν πηγαμε να την δουμε αφου ηταν πολυ αυστηροι στα επισκεπτηρια..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εγώ που γέννησα πριν 1,5 χρόνο έχω την ίδια εμπειρία. Κανένας σεβασμός στο επισκεπτήριο. Οι συγγενείς μέναν μέχρι τις 11 το βράδυ χωρίς να σκέφτονται αν ενοχλούν. Μπαίναν 5-5 μέσα στο δωμάτιο και δεν έβγαιναν ούτε όταν φέρναν τα νεογνά.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Φίλες εγώ τελικά άλλαξα γνώμη... Θα πάω στο Έλενα να γεννήσω. Πήγα χτες και επισκέφτηκα τα δωμάτια (και το νέο γιατρό) τα μονόκλινα και μείναμε ενθουσιασμένοι με τον άντρα μου απ την καθαριότητα, τον λίγο κόσμο και την ευγένεια του προσωπικού (μαίες και καθαρίστριες). Ο άντρας μου έδωσε συγχαρητήρια σε μια καθαρίστρια! Στον 5ο όροφο τα μονόκλινα δωμάτια είναι καινούρια, λειτουργούν μόνο 1,5 χρόνο. Δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από κανένα ιδιωτικό. Και θα μας κοστίσει γύρω στα 2000 η όλη ιστορία... Καμία σχέση με τα 7000-7500 του Μητέρα... Έτσι άλλαξα κατευθυνση...

 

Kαι πολύ καλά θα κάνεις!!! :):) Σε ποια εβδομάδα είσαι??

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα μαι 18 εβδ ακριβώς... Ίσως άλλαξα λίγο νωρίς αλλά φοβόμουν να το αφήσω για αργότερα... Έχω δίδυμα αγοράκια. Μου πε ο γιατρός σε ένα μήνα να με δει για αυχενική. Δεν είναι λίγο αργά?

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό τα μωράκια σου!!! Το β επιπέδου γίνεται μετά την 22η εβδομάδα, οπότε μια χαρά σου είπε ο γιατρός!! :):)

Δε θέλω να σε αγχώσω, απλά να ξέρεις ότι στο ΕΛΕΝΑ έχεις τα μωράκια μαζί σου 24 ώρες (πρέπει να έχεις κάποια βοήθεια δηλ)

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!! Θα έχω πότε τη μητέρα μου πότε τον άντρα μου. Ελπίζω να φτάνουν! Εκτός αν βρω καμιά μαία να την έχω αποκλειστικά μαζί μου... Αλλά μήπως είναι υπερβολικό?

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!! Θα έχω πότε τη μητέρα μου πότε τον άντρα μου. Ελπίζω να φτάνουν! Εκτός αν βρω καμιά μαία να την έχω αποκλειστικά μαζί μου... Αλλά μήπως είναι υπερβολικό?

 

Aν κάνεις καισαρική δεν το βρίσκω υπερβολικό!!

(Κορίτσια συγγνώμη για το οφ τόπικ)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...