Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γέννα στο νερό


mpanse

Recommended Posts

Όταν έκανα μαθήματα ανώδυνου τοκετού

με την μαία του γιατρού μου

(τo 2007 που γεννούσα την κόρη μου)

 

την ρώτησα τι εστί "γέννα στο νερό"

ποια τα υπέρ και ποιά τα κατά ?

 

Και μου είπε απτην μια τα υπέρ:

οτι είναι όλα αυτά που έχετε προαναφέρει κι εσείς στα posts σας

(λιγότεροι πόνοι, μικρότερο σοκ για το μωρό κλπ κλπ)

 

αλλά μου είπε και τα κατά:

οτι το νερό κατά τη διάρκεια της γέννας

μολύνεται απο ακαθαρσίες

(οτι το κλίσμα δεν εξασφαλίζει 100% απο τις ακαθαρσίες του εντέρου)

και απο διάφορους μικροοργανισμούς

 

που κατά τη διάρκεια του τοκετού μπορεί να μολύνει το έμβρυο και την μητέρα....

 

ενώ η γέννα στην αίθουσα τοκετού είναι πολύ πιο αποστειρωμένη

(θυμάμαι το betadine που μου έβαζαν με το κιλό!!)

 

και οτι έτσι λιγοστεύουν οι πιθανότητες

κάποιας επιπλοκής ή κάποιας μόλυνσης του εμβρύου και της μητέρας....

 

Και μου πρόσθεσε:

"Mην γυρίσουμε στα παλιά τα χρόνια που οι γυναίκες

γεννούσαν στους αγρούς και παρουσίαζαν ενα σωρό επιπλοκές ...."

 

Ετσι πείστηκα κι εγώ :?

και γέννησα φυσιολογικά

(με επισκληρίδιο -γιατί δεν είμαι και τόσο δυνατός άνθρωπος να αντέχω τους πόνους)

 

σε μια αίθουσα τοκετού μέσα στην οποία κυκλοφορούσαν όλοι με μια πράσσινη ποδιά και με ένα μπουκάλι betadine...

-λες και θα με χειρουργούσαν

 

(μέχρι και στον άντρα μου που ήταν μέσα

του έβαλαν να φορέσει πράσσινη ποδιά και σκουφάκι :-D)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • babystar

    babystar 6 δημοσιεύσεις

  • pax

    pax 4 δημοσιεύσεις

  • DaF

    DaF 3 δημοσιεύσεις

  • Melina22

    Melina22 3 δημοσιεύσεις

Κορίτσια, η αδερφούλα μου μένει Αγγλία...Και εκεί όλα γίνονται φυσικά χωρίς παρεμβάσεις και γενικά όλα τα αφήνουν στη φύση...Μάλιστα και η αδερφή μου που έχει low risk εγκυμοσύνη, πραγματικά τα έχουν αφήσει όλα στη φύση. Το μόνο που θα σας πω, είναι ότι έχει κάνει μόνο 2 υπερήχους σε όλη την εγκυμοσύνη...Δε το λέω κρίνοντας αν είναι καλό ή κακό, το γεγονός λέω...

 

Εκεί ΔΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...

 

Ο τοκετός θα γίνει σε νοσοκομείο-δεν υπάρχουν κλινικές με την έννοια που υπάρχουν εδώ, η ασφάλεια που πληρώνει μέσω της δουλειάς της τα καλύπτει όλα, το λεγόμενο NHS. Το θέμα μου όμως δεν είναι αυτό...Είναι για τον τοκετό στο νερό...

 

babystar εχω γραψει την εμπειρια μου καπου θα το βρω κ θα στο στειλω σε πμ....

 

Δεν έχω δει ακόμα τα πμ μου, σε ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

(μέχρι και στον άντρα μου που ήταν μέσα

του έβαλαν να φορέσει πράσσινη ποδιά και σκουφάκι :-D)

 

Άσχετο, αλλά τώρα που το θυμάμαι, στον άντρα μου δεν του έβαλαν να φορέσει τίποτα...χεχε

 

Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου, κάτι τέτοιο μου είχε πει και μένα ο γιατρός μου (το σκεφτόμουν σοβαρά, παρά την έλλειψη υποδομών, μέχρι και να πάω Θεσ/κη να γεννήσω είχα σκεφτεί, αν είχε πισίνα, αλλά δεν είχα βρει τότε) για τις ακαθαρσίες και το νερό, συν ότι ΑΝ μπει μέσα και γιατρός ή μαία, είναι ακόμα πιο βρώμικο το νερό...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου με το birth pool είναι ο τρόπος με τον οποίο αποστειρώνεται το νερό. Έχω ακούσει πολλά για φάρμακα και χλώριο, οπότε αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι ασφαλές να γεννιέται ένα μωράκι σε τέτοιο περιβάλλον. Στο εξωτερικό φυσικά υπάρχουν εναλλακτικές, αλλά στην Ελλάδα;

 

Έχω ακούσει ότι και το Ιασώ έχει birth tub, δεν το έχω ψάξει και πολύ όμως γιατί η γιατρός μου μου είπε ότι θ' αλλάξω γνώμη αν το δω, καθόλου "ατμοσφαιρικό" για γέννα λέει.

 

(κι εγώ Αγγλία ήμουνα όπου ο φυσικός τοκετός υποστηρίζεται και καλύπτεται πλήρως από το NHS γι' αυτό μου φαίνονται εξωφρενικές oι τιμές για φυσικό τοκετό στην Ελλάδα!).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Η Ευτοκία προσφέρει μια υπέροχη εναλλακτική κατά τη γνώμη μου αλλά αισχροκερδεί δυστυχώς...

 

δεν είναι μόνο γνώμη δικιά σου, κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα όταν έμαθα το κόστος. ΚΑΙ ΔΕΝ γνώριζα για τους υπέρηχους!!!!

 

Όσο για την μπανιέρα, το βράδυ που γένναγα ήρθε να γεννήσει κάποια που ήθελε μπανιέρα, όμως δεν τους είχε ειδοποιήσει και δεν την είχαν αποστειρώσει (καλά τους έκανε τρομερή φασαρία) και έτσι το συζητήσαμε με την γιατρό μου!!!

Ένας από τους λόγους που είναι κατά, ο άλλος είναι αυτό που είπε η Rosie.

Το σώμα μας, χέρια, πόδια κλπ δεν θα αποστειρωθεί πριν μπούμε στο νερό!!! Όσο μπάνιο και να κάνουμε πριν δεν θα φύγουν τα μικρόβια που αναπόφεκτα κουβαλάμε πάντα μαζί μας. Έτσι δεν είναι??

Βγαίνοντας το μωρό, θα μπει αναπόφεκτα νερό στην μήτρα και μαζί ότι μικρόβια θα έχουμε εμείς επάνω μας και ότι θα έχει "πέσει" στο νερό όλη αυτή την ώρα!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου, κάτι τέτοιο μου είχε πει και μένα ο γιατρός μου (το σκεφτόμουν σοβαρά, παρά την έλλειψη υποδομών, μέχρι και να πάω Θεσ/κη να γεννήσω είχα σκεφτεί, αν είχε πισίνα, αλλά δεν είχα βρει τότε) για τις ακαθαρσίες και το νερό, συν ότι ΑΝ μπει μέσα και γιατρός ή μαία, είναι ακόμα πιο βρώμικο το νερό...

 

Σε όλα υπάρχουν υπέρ και κατά!

Πρέπει να τα μαθαίνουμε ΟΛΑ!

 

Το πρόβλημά μου με το birth pool είναι ο τρόπος με τον οποίο αποστειρώνεται το νερό. Έχω ακούσει πολλά για φάρμακα και χλώριο, οπότε αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι ασφαλές να γεννιέται ένα μωράκι σε τέτοιο περιβάλλον. Στο εξωτερικό φυσικά υπάρχουν εναλλακτικές, αλλά στην Ελλάδα;

 

Συμφωνώ! Να γεννηθεί το μωρό μέσα στο χλώριο και μέσα στα μικρόβια και τα κωλοβακτηρίδια της μάνας και...

του γιατρού δεν είναι ό,τι καλύτερο!!

 

Έχω ακούσει ότι και το Ιασώ έχει birth tub.

 

Ναι έχει στο Ιασώ.

 

Ο γιατρός μου (και η μαία του) στο Ιασώ ξεγεννάνε

(εκεί γέννησα και την κόρη μου)

και γιαυτό πείστηκα για την αντικειμενικότητά της άποψής τους

 

(δεν είχαν κάποιο συμφέρον να μου πουν οχι

αφού υπήρχε πισίνα/μπανιέρα στο μαιευτήριο που συνεργάζονταν)

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου και η μαία του στο Ιασώ ξεγεννάνε

(εκεί γέννησα και την κόρη μου)

και γιαυτό πείστηκα για την αντικειμενικότητά της άποψής τους

 

(δεν είχαν κάποιο συμφέρον να μου πουν οχι

αφού υπήρχε πισίνα/μπανιέρα στο μαιευτήριο που συνεργάζονταν)

 

Σωστό, γιατί αν ένας γιατρός είναι αρνητικός και δεν έχει πρόσβαση σε πισίνα, θα μπορούσε να κάποιος να πει ότι είναι αρνητικός για αυτό το λόγο...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου babystar.Εμένα δεν με απασχολησαν στιγμη ολλα τα παραπανω. Με βοηθησε παρα πολυ το ζεστο νερο και ξεμπλοκαρε και λιγο την κολλημενη στο 6 διαστολη. Επισης η μαια μου γυρισε το μωρο (kai ο δικος μου back to back ηταν). Δυστυχως δεν ανοιγε ο τραχηλος οποτε και γεννησα εξω με τη βοηθεια 2 μαιων . Οσο για τα λεφτα εδωσα κ παραπανω σε ολλους γιατι οι ανθρωποι δοθηκαν με ολη την ψυχη τους στον τοκετο.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

H @AthinaK γεννησε σε νερο στη Γερμανια, γραφει κατι σχετικα εδω....

 

 

 

Ρωτησε την με πμ να σου πει περισσοτερα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γέννησε η αδερφούλα μου!!!Έναν μπεμπούλη υγιέστατο, βάρους 3030!

 

Τελικά ΟΧΙ μέσα στο νερό, γιατί όταν σπάσανε τα νερά, στη 1.30 τη νύχτα, ήταν βρώμικα με το μικώνιο (πώς γράφετε?) του μωρού και δεν μπορούσε να μπει στην μπανιέρα...Γέννησε όμως φυσιολογικά, γρήγορα, εύκολα (τελικά μάλλον είναι οικογενειακό μας!) και όλα πήγαν μια χαρά!!!Γύρισε στο σπίτι την επόμενη μέρα και τώρα θηλάζει-η μαία πηγαίνει εκεί καθημερινά και τη βοηθάει πολύ.

 

Είμαι μια ευτυχισμένη θεία!!!!Να μας ζήσει!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

 

Δεν περνάει ο καιρός μέχρι τον Ιούλιο που θα πάμε για να τους δούμε!!!Σε αυτές τις περιπτώσεις καταλαβαίνουμε την απόσταση, δυστυχώς...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια ελπίζω να είστε όλες καλά τώρα καθώς και τα ζουζούνια σας μια και εγώ διάβασα τα μηνύματα σας τώρα (μετλα από καιρό ) τα οποία με βοήθησαν αρκετά γιατί κι εγώ θέλω να γεννήσω στο νερό. Θέλω μόνο να προσθέσω κάτι στο θέμα της ασφάλειας της γέννας στο νερό επειδή είναι ένας λογικός φόβος που κυριαρχεί αρκετά. Πρώτον έχει αποδειχτεί ότι όταν ένας οργανισμός είναι γερός και όχι ασθενικός δεν κολάει καθόλου μικρόβια ακόμη και αν τον βουτήξεις μέσα σε αυτά. Επομένως εάν είμαστε ήρεμες και έχουμε υγιή εγκυμοσύνη και υγιές παιδάκι δεν κινδυνεύει από το τι θα υπάρχει στο νερό και δεδομένου οτι μετά το πλένουν το μωρό. Επίσης για μεγαλύτερη ασφάλεια και σιγουριά υπάρχει κάτι που δεν ξέρει στην Ελλάδα ο πολύς κόσμος και είναι κρίμα..το ασημένιο νερό ( silver or colloidal water)νερό με ιόντα αργύρου το οποίο είναι ικανό να σκοτώσει όλα μα όλα τα μικρόβια/παράσιτα κ.λ.π., χωρίς τον κινδυνο καμίας παρενέργειας απολύτως. Ένα μπάνιο στο μιρκούλι μετά τη γέννα σε αυτό το νερό και το ίδιο και για τη μαμά (για τη μαμα καλό είναι να πιεί και λίγο από αυτό το νερό για 2-3 μέρες μετά) είναι αρκετά για να είναι και οι δυό απολύτως οι υγιείς και να μη κολήσουν τίποτα. Πρέπει όμως να βρείτε ένα μηχάνημα αξιόπιστο που να το φτιάχνετε μόνες σας στο σπίτι( έχει οδηγίες και είναι πολύ εύκολο) μια και στην Ελάδα δεν πωλείται έτοιμο όπως στο εξωτερικό στα φαρμακεία. Αυτό το νερό βοηθάει και όταν πάει στο σταθμό το παιδί για πρώτη φορά που κολάει τα πάντα συνήθως...λίγο νεράκι τέτοιο όποτε πάει να αρρωστήσει και θα δείτε θαύματα. Να είστε καλά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Η αποστείρωση του νερού ή της μπανιέρας στην πράξη δεν έχει σημασία, αφού, όπως ειπώθηκε, ακόμη και με κλύσμα συμβαίνουν ατυχηματάκια. Γέννησα σε νοσοκομείο που η μπανιέρα είναι ρουτίνα, αλλά τα ατυχηματάκια με το έντερο ποτέ δεν θεωρήθηκαν πρόβλημα. Τα παιδιά μου και τα δύο τα κάναμε μπάνιο πρώτη φορά αρκετές μέρες μετά τη γέννα, πρώτα πρώτα για να μην τα ταλαιπωρήσουμε σε μια φάση που το μόνο που χρειάζονται είναι αγκαλιά και γάλα, και δεύτερο για να μείνει περισσότερο το φυσικό καλλυντικό που έχουν στο δέρμα τους όταν γεννιούνται :)

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης η μαία μου γέννησε το μωρό της στη μπανιέρα του σπιτιού της με τη βοήθεια μιας φίλης και συναδέρφου της. Μου είχε πει μάλιστα ότι αν ήθελα να γεννήσω στο σπίτι, θα μπορούσα να γεννήσω κι εγώ στη μπανιέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Τα παιδιά μου και τα δύο τα κάναμε μπάνιο πρώτη φορά αρκετές μέρες μετά τη γέννα, πρώτα πρώτα για να μην τα ταλαιπωρήσουμε σε μια φάση που το μόνο που χρειάζονται είναι αγκαλιά και γάλα, και δεύτερο για να μείνει περισσότερο το φυσικό καλλυντικό που έχουν στο δέρμα τους όταν γεννιούνται :)

Με το καλό!

 

Πόσες μέρες δηλ μετά... βλέπω κάποιες απόψεις για τα θετικά του κεριού και σκεφτόμουν οτι 1-2 μέρες είναι οκ... τo κρατησες πολύ παραπάνω?

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συγχαρητήρια! Να σου ζήσει!

Θα μας τα πεις πιο αναλυτικά για όσες ενδιαφέρονται; Τι σου άρεσε; Πώς σε βοήθησε; Ήταν κάτι που το ήθελες εξαρχής; Που έγινε;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

γεννησα στο νερο και ηταν υπεροχο!

 

Γεια σου Όλια και συγχαρητήρια. Εύχομαι να 'στε γεροί εσύ και το μωράκι σου.

 

Θα μπορούσες κάποια στιγμή να μου στείλεις πληροφορίες σε πμ σχετικά με τη γέννα στο νερό (που, πως, 1η γέννα, πότε μπήκες στην πισίνα, με/χωρίς αναισθησία, πόνος, πόσο κόστισε κλπ) γιατί με ενδιαφέρει πολύ;

 

Είμαι κι εγώ στη Θεσσαλονίκη και η γυναικολόγος μου συνεργάζεται με Γενική και Διαβαλκανικό. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

SR2pp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κάποια άλλη κοπέλα που να γέννησε στο νερό κ που θέλει να μοιραστεί την εμπειρία της; Θα βοηθούσε πολύ τις υποψήφιες μαμάδες που ψάχνονται...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι να σας πω γεννησα το 3ο παιδι σε νερο κ πραγματικα δεν ειδα καμια διαφορα.δε ξερω αν παιζει ρολο το οτι ειχα οξυ τοκετο οπως κ οι αλλοι 2 τοκετοι μου ηταν οξεις .κ τα 3 παιδια τα εκανα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο.η 3η γεννα ηταν η χειροτερη απο ολες.κρατησε 4 ωρες.η 1η γεννα 2 ωρες και η 2η 15 λεπτα.

το κακο στην 3η γεννα ηταν οτι ενω περιμενα μια σχετικη ανακουφιση μεσα στο νερο δεν εγινε απολυτως τιποτα.επισης η διαφορα ηταν οτι ενω τα 2 πρωτα μου παιδια οταν βγηκε το κεφαλακι μου τα τραβηξαν για να με βοηθησουν να βγει κ το υπολοιπο σωμα,στο τριτο παιδι δεν εκαναν τιποτα.βγηκε το κεφαλι κ το εβγαλα το υπολοιπο μονη μου σπρωχνοντας:?

πραγματικα δε ξερω γιατι.η διαφορα με τις αλλες 2 γεννες ηταν προς το χειροτερο κ οχι προς το καλυτερο.κ ξαναλεω πως ισως παιζει ρολο το οτι ειχα οξυ τοκετο

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και εγώ είχα συζητήσει με τον γιατρό μου για τοκετό στο νερό στο ΛΗΤΩ, και όντως ξεκινήσαμε έτσι όταν με πιάσανε πόνοι αλλά τελικά έκανα καισαρική τομή γιατί όταν σπάσανε τα νερά μου δεν ήταν καθάρα. Ελπίζω στο δεύτερο γιατί έχω ρωτήσει το γιατρό μου και έχω διαβάσει ότι μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά μετά από καισαρική. Εύχομαι σε όλες με όποιον τρόπο και να ναι να έχετε καλή εμπειρία και να στε εσείς και τα παιδιά σας υγιείς. Αυτό δεν μετράει άλλωστε;

Link to comment
Share on other sites

Dimitra_83 σ 'ευχαριστούμε! Γιατί στο νερό δεν τράβηξαν το μωρό ενώ το έκαναν στις προηγούμενες;

 

δε ξερω ακομη ακριβως για ποιο λογο!εγω πιστευω οτι επειδη ηταν 3 φορες δεμενο στο λαιμο απο τον ομφαλιο λωρο!

α επισης να πω οτι αυτο με τους μυκητες μεσα στο νερο παιζει να ειναι αληθεια γιατι η μικρη 4-5 μερες μετα τη γεννα παρουσιασε μυκητες στα ματια κ κλεινανε απο την τσιμπλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...