Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΛΥΣΗ - ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?


Recommended Posts

Φωτεινή καλημέρα,

 

Αν γνωρίζεις για το δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα 2011 πρέπει να παρουσιαστούν στον ΟΑΕΔ, ή μπαίνουν αυτόματα στο λογαριασμό?

 

Ο άντρας μου τώρα το Νοέμβρη τελειώνει το 12μηνο ταμείο ανεργίας δικαιούται και δώρο Πάσχα?

 

Σε ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων

 

Καλησπερα συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης μου,αλλα ειναι κι οτι δεν εχω καθε μερα ιντερνετ και καθε μερα τον χρονο για να μπω σπανιζει αυτο τωρα πια :D:D.

Δωρο Χριστουγεννων δικαιουται για το 2010 και δεν χρειαζεται να παρουσιαστει θα μπει αυτοματα αρχες του Δεκεμβρη οπως γινεται καθε χρονο.

Δωρο Πασχα 2011 δεν δικαιουται γιατι οπως μου ειπες το Νοεμβριο τελειωνει το ταμειο του, για να το δικαιουται θα πρεπει να κλεισει κι εναν μηνα στο 2011.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 553
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καμια κοπελα δε γνωριζει?

 

Εγώ παντως το δώρο του Πάσχα το πήρα πολύ κοντά στις γιορτές. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για το Χριστουγεννιάτικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια αλλη μια ερωτηση???? το επιδομα χριστουγεννων το παιρνουν μονο οσοι εχουν συμβαση 12 μηνη η και οσοι εχουν λιγους μηνες μονο (εγω πηρα 8 μηνες)

Link to comment
Share on other sites

Δωρο Χριστουγεννων περνουν οσοι ειναι γραμμενοι στο ταμειο ανεργιας απο τις 1/5/2010 και μετα και παντα σ'αναλογια αυτης πχ αν ειναι καποιος γραμμενος στο ταμειο μεχρι και της 3/8/2010 8α παρει αναλογια απο της 1/5/2010 μεχρι και της 3/8/2010

μην περιμενει οτι θα παρει ολοκληρο μηνιατικο.... ειναι παντα ακριβως οπως θα το εδινε ενας εργοδοτης τιποτα δεν αλλαζει στα δωρα μονο το ποσο :)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν περιμένω να σωθώ

αλλα μια φετα γαλοπούλα- για τοστ- θα την παρουμε λογικα ε ;;; :-)

εμενα μου τα παν αυτα Fwtinh τελειωσε το ταμειο μου τον ιούλιο) περιμένω τωρα να μπουν τα λεφτα

για να δω σε ποιο βασιλόπουλο θα τα ξοδέψω :-) :-)

ευχαριστουμε για τις πληροφοριες (και για τα πμ ...που σε έπρηξα)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν είναι ακριβώς έτσι... Κάπου είχα διαβάσει ότι το Δώρο Χριστουγέννων το δικαιούσαι ολόκληρο από τον ΟΑΕΔ αν μέσα στο προηγούμενο διάστημα έχεις επιδοτηθεί για τουλάχιστον 4 μήνες συμπληρωμένους... Για δες εδώ:

http://portal.oaed.gr/portal/page/portal/OAED/Organization/Deltia_Typou/Deltia_Typou_Ola/66B9DA0F37C113A0E040A8C0691E20F5

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο που ειπαν οτι αν δουλευει ο συζηγος και βγει η γυναικα στο ταμειο δεν θα περνει ολο το ταμειο αλλα το μισο ισχυει?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

κουφετακι ισχυει και αυτο που ειπες εγω δεν το ανελυσα τοσο.

Ειπα αναλογια αν κατσω να σας τα γραψω ολα οσα ισχυουν ουτε αυριο δεν θα τελειωσω:P

 

αφηστε που τωρα εχουν αλλαξει πολλα, χτες ακουσα στις ειδησεις οτι θα παιρνουν ταμειο ανεργιας με βαση το εκκαθαριστικο εγω συμφωνω με αυτο το μετρο ... και να σας πω το λογο πριν με αποπαρει καμία ?? Δεν ειναι δυνατον να εχει εκκαθαριστικο 120,000 ευρω το χρονο και να θελει να παρει και τα 450 ευρω που δινει ο οαεδ ... και να υπαρχει αλλος ανεργος με 4500 ευρω στο εκκαθαριστικο του και να μην μπορει να το παρει.... ειναι μεγαλη αδικια...

αρια μου καθολου δεν με επριξες... εχουν αλλαξει πολλα και εγω λειπω τοσους μηνες και μερικα δεν τα γνωριζω...{οσο σκεφτομαι οταν θα επιστρεψω στην δουλεια μ τι εχω να διαβασω αγχωνομαι απο τωρα}:cry::cry:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φωτεινή... επειδή κι εγώ με ταμείο είμαι μέχρι το Μάρτη... Αυτά που λες με τον εργαζόμενο σύζυγο και το εκκαθαριστικό το γνωρίζεις από έγκυρη πηγή ή το άκουσες στα τρομο - κανάλια;; Γιατί πέρα από μια μέρα που το ακουσα κι εγώ και λίγο αγχώθηκα, όπου αλλού κι αν έψαξα (εφημερίδες, επίσημα site, εγκύκλιους δε βρήκα το παραμικρό) Και αν το γνωρίζεις από έγκυρη πηγή, αφορά και τους ήδη έχοντες απόφαση επιδότησης ή μόνο όσους απολυθούν από κάποια ημερομηνία και μετά;;

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites

και ποσο πρεπει να εχει ενα ζευγαρι ρε παιδια για να μπορει να παρει το ταμειο ανεργειας?εγω με τρια παιδια τι επιδομα θα εχω?15-16-17χιλιαδες?δεν εχω παρει ουτε το επιδομα αλλυλεγγυιης ουτε τπτ με αυτα τα κριτιρια γτ ο ιδιωτικος υπαλληλος συζηγος με τον μισθο του και το επιδομα τριτεκνιας που μπαινει στο εκκαθαριστικο ξεπερνα το συνολικο ποσο πεινας που ζηταν αυτοι.και οχι τπτ κι εμεις πλεον πειναμε οταν γεμιζω με πεντε πραγματα το ψυγειο μου δυο φορες τον μηνα και σκεφτομαι πλεον πολυ σοβαρα να κοψω την μουσικη τα γυμναστηρια και ισως και τα αγγλικα των παιδιων μου.γτ εγω που δουλευω σε συμβασεις να μην παρω το ταμειο?τελιωνω τα 8μηνα και μετα τπτ μπηκα σε 18μηνα για το ταμειο γτ οταν σταματαω την δουλεια δεν εχω απο πουθενα κανενα εισοδημα,δουλευω σαν το σκυλι για 400ε τον μηνα και τωρα θα παρω 290ε?ΡΕ ΠΝΙΓΟΜΑΙ ΣΑς ΛΕΩ που ειναι ο θεος να δει και λιγο προς τα εδω!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω πηγα σημερα για πρωτη φορα στη ζωη μου για επιδομα ανεργειας (θα ειμαι 12 μηνες)..

Σημερα ηταν η πρωτη δοση....και μου εδωσαν μια λιστα με τις 12 δοσεις και θα πηγαινω καθε 14 του μηνα.....Δωρο Χριστουγεννων θα παρω και αν ναι ποσο???

Σας ευχαριστω!!!

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

ποσο ειναι αν επιτρεπετε με ενα παιδι?και εχεις μειωση μεσα στο νεο ετος?

το βασικο μηνιατικο στον ΟΑΕΔ μεχρι τωρα ειναι 454 +10% προσαυξηση για καθε τεκνο δηλαδη με ενα παιδι παει 499 με 2 παιδια παει 545 κ.ο.κ

Κοριτσια εγω πηγα σημερα για πρωτη φορα στη ζωη μου για επιδομα ανεργειας (θα ειμαι 12 μηνες)..

Σημερα ηταν η πρωτη δοση....και μου εδωσαν μια λιστα με τις 12 δοσεις και θα πηγαινω καθε 14 του μηνα.....Δωρο Χριστουγεννων θα παρω και αν ναι ποσο???

Σας ευχαριστω!!!

Το εχουμε πει και πιο πανω αν δεν κανω λαθος οτι τα Δωρα Χριστουγεννα και Πασχα δεν εμφανιζονται στις λιστες που περνετε ,μπαινουν αυτοματα δωρο Χριστουγεννων θα μπει στις αρχες του δεκεμβριου με εντολη απο τα κεντρικα και το δωρο Πασχα αρχες απριλιου.

τωρα μπηκες ταμειο ανεργιας? θα παρεις 6 ημερομισθια δηλαδη 6 * 18,16= 108,96 ευρω

Φωτεινή... επειδή κι εγώ με ταμείο είμαι μέχρι το Μάρτη... Αυτά που λες με τον εργαζόμενο σύζυγο και το εκκαθαριστικό το γνωρίζεις από έγκυρη πηγή ή το άκουσες στα τρομο - κανάλια;; Γιατί πέρα από μια μέρα που το ακουσα κι εγώ και λίγο αγχώθηκα, όπου αλλού κι αν έψαξα (εφημερίδες, επίσημα site, εγκύκλιους δε βρήκα το παραμικρό) Και αν το γνωρίζεις από έγκυρη πηγή, αφορά και τους ήδη έχοντες απόφαση επιδότησης ή μόνο όσους απολυθούν από κάποια ημερομηνία και μετά;;

Απο τον Αυτια το ακουσα....

μεχρι να βγει ομως η εγκυκλιος θα περασει κανα 6μηνο .. αλλα με τοσα που εχουν δει τα ματακια μ προτιμω να γινει με βαση του εκκαθαριστικου σας εδωσα ενα παραδειγμα που ειχα ζησει πιο πανω .

Ο κυριος εργαζοταν στην BP οδηγος στα βενζινοφορτηγα.. ειχε 20 χρονια εργασιας εκει ,πηρε αποζημειωση κοντα στα 65000 ευρω αν θυμαμαι αλλα αυτο που μου εκατσε στο ματι ηταν τι δηλωνε καθε χρονο 120000εθρω δεν ειναι και λιγα και ηθελε να παρει και τα 420 που ηταν τοτε το ταμειο με το ετσι θελω και μας ειπε ε να μου περνει το κρατος και τσιγαρα τι στο καλο ?? εεεε πως κρατηθηκα δεν λεω...

οτι βγαινει τωρα αφορα αυτους που θα μπαινουν απο εδω και περα στο ταμειο δεν θα πειραξουν αυτους που θα ειναι τωρα ...

 

Link to comment
Share on other sites

φωτεινη σε ευχαριστουμε για τις απαντησεις σου.και ας ελπισουμε να μην κοψουν αλλο απο τα επιδοματα και τα ταμεια ανεργιας γτ αυτο που ζουμε ανηκει πλεον στην σφαιρα της φαντασιας!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο εμενα...:D

 

μηπως ξερει καποιος να μου πει.. εργαζομουν σε μεγαλο νοσοκομειο 7 χρονια, 25/6 με απολυουν λογω περικοπων και 5 /7 βρισκω νεα δουλεια στον ιδιο τομεα.. το προβλημα ειναι οτι δεν μας πληρωνουν και επειδη εχουν εκνευριστει που ζηταω τα δεδουλευμενα μου παιζει να με απολυσουν.. αν με απολυσουν μπορω να μπω ταμειο ανεργιας-αφου ειμαι μονο 4 μηνες στην νεα δουλεια- και με 2 παιδια ποσο θα παιρνω?

καλα αν με απολυσουν θα κανω καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας αλλα θελω να ξερω και με τον οαεδ τι παιζει...:?:?:?:?

 

 

τα εχω φτυσει..

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

εγω γνωριζω οτι θελει να εχεις 200ενσημα τα τελευταια δυο χρονια για να παρεις ταμειο,μαλλον η φωτεινη θα ξερει καλυτερα

βρηκα και αυτο!Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

 

 

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

 

 

Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

 

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

 

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...