Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΛΥΣΗ - ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 553
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

είμαι απολυμένη από τον Ιούλιο του 2011 και προσπαθώ να μείνω έγκυος τώρα. Επομένως όταν (με το καλό) έρθει ένα παιδάκι δε θα πληρώνομαι το επίδομα του ΟΑΕΔ. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αν θα δικαιούμαι το επίδομα τοκετού ή οποιαδήποτε άλλη παροχή που δικαιούται κάθε γυναίκα?

 

Ευχαριστώ

 

Κλαησπερα.Το επιδομα θα το παιρνεις κανονικα μεχρι να ληξει η επιδοτηση σου εκτος κι αν προσληφθεις κπου μεχρι τοτε.Ποιος σου ειπε οτι δεν θα το παιρνεις?Οσον αφορα τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας χρειαζεσαι 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν την πητ και μαλλον δεν τα παιρνεις με καθε επιφυλαξη ομως π.χ. αν μεινεις εγκυος τωρα η πητ σου χοντρικα θα ειναι περιπου οκτωβρη με νοεμβρη αρα απο το οκτωβρη περιπου του 2010 μεχρι και τον οκτωβρη του 2012 θα πρεπει να εχεις τα ενσημα που σο ειπα.Το επιδομα τοκετου με βαση τον τελευταιο νομο το παιρνουν μονο οσες γεννησουν σε ιδιωτικη κλινικη στο δημοσιο νοσοκομειο δεν παιρνεις τιποτα τα παιρνει το νοσοκομειο απο το ταμειο σου για τα εξοδα της γεννας.Ελπιζω να σε βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

3 μηνες μετα????οταν θα ερθει το χαρατσι, το νερο και το τηλεφωνο....θα τους πω να εισπραξουν 3 μηνες μετα.........καθε περσι και καλυτερα σε ολα μας οι ελληνες!!!!!ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ σε αυτους που μας κυβερνουν!!!

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ???? ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΝΟΙΚΙΑ ΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ???ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ???? ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΑΝ Α ΤΡΙΜΗΝΟ???????:confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

εχουν βγαλει και ανακοινωση στην σελιδα του ΟΑΕΔ

http://www.oaed.gr/Pages/SN_1563.pg

Τι να σας πω ρε κοριτσια δεν ξερω κι εγω τι προσπαθουν να κανουν μ αυτον τον τροπο

 

Link to comment
Share on other sites

εχουν βγαλει και ανακοινωση στην σελιδα του ΟΑΕΔ

http://www.oaed.gr/Pages/SN_1563.pg

Τι να σας πω ρε κοριτσια δεν ξερω κι εγω τι προσπαθουν να κανουν μ αυτον τον τροπο

ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ...ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ...ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως εννουν οτι θα πηγαινουμε καθε 3μηνο αλλα τα χρηματα θα μπαινουν καθε μηνα??δε μπορει βρε παιδια να μας αφηνουν απληρωτους 3 μηνες?και τα μωρα μας δηλαδη τι θα τρωνε????

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα θελω κ εγω τη βοηθεια σας!!!!!! ειμαι εγκυος κ διανυω τις 56 μερες. εργαζομαι σε μια εταιρια 12 χρονια μας ανακοινωσε οτι απο βδομαδα κλεινει η εταιρια και θα μασ κανει ομαδικη απολυση !!!!! εγω αφου γεννησω θα παρωτισ63 μερες του ικα κ μετα αφου θα εχει κλεισει η εταιρια μπαινω στο 6μηνο του οαεδ κ οταν τελειωσει μπαινω ταμειο ανεργιας?? βοηθεια please!!!!!!!!εχω μπερδευτει......:?

Link to comment
Share on other sites

μηπως εννουν οτι θα πηγαινουμε καθε 3μηνο αλλα τα χρηματα θα μπαινουν καθε μηνα??δε μπορει βρε παιδια να μας αφηνουν απληρωτους 3 μηνες?και τα μωρα μας δηλαδη τι θα τρωνε????

ΕΛΑ ΝΤΕ....ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΡΩ...ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΝΕΟΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει σημασια γιατι στην ημιαπασχοληση τα ενσημα δεν ειναι 25 το μηνα ειναι 22 και θελει ολοκληρο το χρονο να εχει ενσημα

τΑ ενσημα ειναι 22 το μηνα..δουλευει πανω απο 2 χρονια σε αυτη τη δουλεια

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

Για το επιδομα ανοιγουμε λογαριασμο στην Εθνικη;; ή με τον γνωστο τροπο;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως εννουν οτι θα πηγαινουμε καθε 3μηνο αλλα τα χρηματα θα μπαινουν καθε μηνα??δε μπορει βρε παιδια να μας αφηνουν απληρωτους 3 μηνες?και τα μωρα μας δηλαδη τι θα τρωνε????

Απο οτι καταλαβα διαβαζοντας το θεμα στη σελιδα του οαεδ τα χρηματα θα μπαινουν κανονικα αλλα οι ανεργοι θα πηγαινουν στον οαεδ ανα 3μηνο.Δεν χανεις τιποτα να παρεις ενα τηλ. στον οαεδ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κλαησπερα.Το επιδομα θα το παιρνεις κανονικα μεχρι να ληξει η επιδοτηση σου εκτος κι αν προσληφθεις κπου μεχρι τοτε.Ποιος σου ειπε οτι δεν θα το παιρνεις?Οσον αφορα τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας χρειαζεσαι 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν την πητ και μαλλον δεν τα παιρνεις με καθε επιφυλαξη ομως π.χ. αν μεινεις εγκυος τωρα η πητ σου χοντρικα θα ειναι περιπου οκτωβρη με νοεμβρη αρα απο το οκτωβρη περιπου του 2010 μεχρι και τον οκτωβρη του 2012 θα πρεπει να εχεις τα ενσημα που σο ειπα.Το επιδομα τοκετου με βαση τον τελευταιο νομο το παιρνουν μονο οσες γεννησουν σε ιδιωτικη κλινικη στο δημοσιο νοσοκομειο δεν παιρνεις τιποτα τα παιρνει το νοσοκομειο απο το ταμειο σου για τα εξοδα της γεννας.Ελπιζω να σε βοηθησα

 

Σ'ευχαριστώ πολύ Μαρία-Ευγενία για τη βοήθεια σου, από όσο κατάλαβα πιο πιθανό είναι να μη πάρω το επιδομα τοκετού (όταν με το καλό έρθει ο τοκετός :D). Τι να πω? Που έχουμε φτάσει να σκεφτόμαστε αν πέρνουμε επιδόματα για να υπολογίζουμε τη γέννα. Δυστυχώς!!! Δε το βάζουμε πάντως κάτω...ψηλά το κεφάλι και όλα θα πάνε καλά.

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο? Δηλαδή αν γεννήσει μία γυναίκα που δικαιούται το επίδομα τοκετού σε δημόσιο νοσοκομείο δε θα πληρώσει τίποτα? Ενώ π.χ. εγώ θα πρέπει να πληρώσω έστω και σε δημόσιο νοσοκομείο? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως οχι ουτε εσυ θα πληρωσεις γιατι το επιδομα τοκετου νομιζω το παιρνουν ολες ασχετως εργασιας η ενσηματων θα το ψαξω κι αν βρω κατι διαφορετικο θα σου πω.Σου ευχομαι γρηγορα να αποκτησεις ενα μωρακι

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα διαβαζοντας το θεμα στη σελιδα του οαεδ τα χρηματα θα μπαινουν κανονικα αλλα οι ανεργοι θα πηγαινουν στον οαεδ ανα 3μηνο.Δεν χανεις τιποτα να παρεις ενα τηλ. στον οαεδ

απτο στομα σου και στου θεου ταυτι!!!! περιμενω αγωνιωδως να δω πως θα εξελιχτει γιατι καταθετω για ταμειο σε λιγες μερες.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια οχι πανικος...απο οτι διαβασα κι εγω την εγκυκλιο και απο οτι μας ψιλοεξηγησαν στην υπηρεσια..το θεμα εχει ως εξης...

ΑΝ {θα σας δωσω ενα παραδειγμα με ημερομηνιες}

γραφτει στο ταμειο ανεργιας στην 1/2/2012 με το που κανει την εγγραφη και γινεται ο ελεγχος των εγγραφων του μετα απο 40 μερες περιπου θα γινεται και η πρωτη πληρωμη αυτοματα μετα θα δωθει ενα χαρτι με τον πινακα με τα 3μηνα στα οποια θα ειναι ως εξης:

1/2/2012-1/3/2012

2/3/2012-1/4/2012

2/4/2012-1/5/2012

παρουσια θα εχετε δικαιωμα να δωσε απο 2/4/2012-1/5/2012 και αυτοματα θα γινεται η πιστωση και οι 3 μηνες.

Η μονη διαφορα και σημαντικη ειναι οτι οι πιστωσεις απο την διοικηση θα φευγουν για την τραπεζα ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και μετα η τραπεζα θα πιστωνει τους λογαριασμους ειτε την ιδια μερα ειτε απο Δευτερα...

Τωρα για ποιο λογο το κανανε ετσι ουτε ο Θεος ο ιδιος δεν ξερει :(:(:(

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αν κάποια γνωρίζει την απάντηση στο ερώτημά μου ας με βοηθήσει παρακαλώ: Είμαι στο ταμείο ανεργίας για 6 μήνες. Η τελευταία πληρωμή μου είναι 24 Φεβρουαρίου. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: το βιβλιάριό μου είναι θεωρημένο από το Μάρτιο του 2011 που δούλευα, ως το Φεβρουάριο του 2012. Τελειώνοντας η επιδότηση και εξακολουθώντας να είμαι άνεργη, ο ΟΑΕΔ θα μου δώσει βεβαίωση για το ΙΚΑ για να θεωρήσω το βιβλιάριό μου για το 2012? Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η απάντηση γιατί είμαι έγκυος και θέλω να ξέρω αν θα εξακολουθήσω να έχω ασφαλιστική κάλυψη.

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια αν κάποια γνωρίζει την απάντηση στο ερώτημά μου ας με βοηθήσει παρακαλώ: Είμαι στο ταμείο ανεργίας για 6 μήνες. Η τελευταία πληρωμή μου είναι 24 Φεβρουαρίου. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: το βιβλιάριό μου είναι θεωρημένο από το Μάρτιο του 2011 που δούλευα' date=' ως το Φεβρουάριο του 2012. Τελειώνοντας η επιδότηση και εξακολουθώντας να είμαι άνεργη, ο ΟΑΕΔ θα μου δώσει βεβαίωση για το ΙΚΑ για να θεωρήσω το βιβλιάριό μου για το 2012? Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η απάντηση γιατί είμαι έγκυος και θέλω να ξέρω αν θα εξακολουθήσω να έχω ασφαλιστική κάλυψη.[/quote']

Εννοειται πως θα σου δωσει βεβαιωση αν πας και την ζητησεις , θα σου δωσει για το ποσες μερες ησουν - εισαι επιδοτουμενη ανεργος.Κι ετσι θα πας να θεωρησεις κανονικοτατα το βιβλιαρειο ασθενειας σου ;)

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα θελω κ εγω τη βοηθεια σας!!!!!! ειμαι εγκυος κ διανυω τις 56 μερες. εργαζομαι σε μια εταιρια 12 χρονια μας ανακοινωσε οτι απο βδομαδα κλεινει η εταιρια και θα μασ κανει ομαδικη απολυση !!!!! εγω αφου γεννησω θα παρωτισ63 μερες του ικα κ μετα αφου θα εχει κλεισει η εταιρια μπαινω στο 6μηνο του οαεδ κ οταν τελειωσει μπαινω ταμειο ανεργιας?? βοηθεια please!!!!!!!!εχω μπερδευτει......:?

Συγνωμη δεν το ειδα ...

1.Αφου θ'απολυθεις δεν μπορεις να παρεις την διαφορα απο τον οαεδ της κυοφοριας λοχειας ουτε το 6 μηνο πρεπει να βρισκεσαι σε εργασιακη σχεση

2.αμεσως μολις σας δωσουν την απολυση θα μπεις ταμειο ανεργιας και οπως σου ειπα πιο πανω δεν μπορεις να παρεις το 6μηνο και να γινοταν {λεμε τωρα μια περιπτωση} δεν μπορεις να παρεις το ταμειο ανεργιας μετα απο 6 μηνες εχει χρονικο περιθωριο 59 ημερολογιακες ημερες απο την απολυση σου για να γραφτεις στο ταμειο}

Το τι θα παρεις απο το ΙΚΑ δεν το ξερω δεν εχω ασχολειθει με το ΙΚΑ και δεν το εχω ψαξει καθολου για αυτο απεχω να δινω πληροφοριες για κατι που δεν γνωριζω

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως θα σου δωσει βεβαιωση αν πας και την ζητησεις , θα σου δωσει για το ποσες μερες ησουν - εισαι επιδοτουμενη ανεργος.Κι ετσι θα πας να θεωρησεις κανονικοτατα το βιβλιαρειο ασθενειας σου ;)

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ;)

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους. Θέλω απεγνωσμένα τη βοήθειά σας. Είναι η πρώτη μου γέννα και όλα μου φαίνονται βουνό. SOS! Λοιπόν, έχω ΠΗΤ 26 Σεπτέμβρη. Εργάζομαι ως καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο εδώ και πολλά χρόνια. Κάθε Μάιο μας απολύει η διευθύντρια, μπαίνουμε ΟΑΕΔ(παίρνουμε το επίδομα των 500 ευρώ για 2,3 μήνες) και από Σεπτέμβρη ξαναγίννεται η πρόσληψή μας. Μπορεί κάποιος ή κάποια να με ενημερώσει για το αν δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και επίδομα από τον ΟΑΕΔ? Και για τι ποσό μιλάμε περίπου? Επίσης, αν γεννήσω σε ιδωτικό, ισχύει αυτό που διάβασα πως παίρνω 990 ευρώ? Σας παρακαλώ, διαφωτίστε με γιατί νιώθω πως είμαι εντελώς στο σκοτάδι! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν γνωρίζετε τι ισχύει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα και γραφτηκα στο ταμειο ανεργιας...μου ειπαν να παω μεταξυ 1/4/12 με 30/4/12 για να πληρωθω...δεν ξερω που θα παει αυτη η κατασταση...ειναι και ο αντρας μου ανεργος, εγω εγκυος στο δευτερο και χρηματα θα μπαινουν στο σπιτι καθε τριμηνο...........

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα και γραφτηκα στο ταμειο ανεργιας...μου ειπαν να παω μεταξυ 1/4/12 με 30/4/12 για να πληρωθω...δεν ξερω που θα παει αυτη η κατασταση...ειναι και ο αντρας μου ανεργος, εγω εγκυος στο δευτερο και χρηματα θα μπαινουν στο σπιτι καθε τριμηνο...........

δυυυυοοοο μηηηηνες μεταααααα??????αισχος....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι κοριτσια μηπως γνωριζετε να μου απαντησετε?ειμαι ασφαλισμενη σε μια εταιρια οπου ο αντρας μου ειναι μετοχος (ειναι οε)μου κολλαει κανονικα τα ενσημα δλδ οχι τις μειωμενες εισφορες λογω συγγενειας..τωρα τελευταια ομως δυσκολευεται και σκεφτομαστε να με σταματησει απο τα ενσημα.ξερετε αν δικαιουμε ταμειο?ηδη τις εισφορες στον οαεδ τις πληρωσαμε...ευχαριστω

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους. Θέλω απεγνωσμένα τη βοήθειά σας. Είναι η πρώτη μου γέννα και όλα μου φαίνονται βουνό. SOS! Λοιπόν, έχω ΠΗΤ 26 Σεπτέμβρη. Εργάζομαι ως καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο εδώ και πολλά χρόνια. Κάθε Μάιο μας απολύει η διευθύντρια, μπαίνουμε ΟΑΕΔ(παίρνουμε το επίδομα των 500 ευρώ για 2,3 μήνες) και από Σεπτέμβρη ξαναγίννεται η πρόσληψή μας. Μπορεί κάποιος ή κάποια να με ενημερώσει για το αν δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και επίδομα από τον ΟΑΕΔ? Και για τι ποσό μιλάμε περίπου? Επίσης, αν γεννήσω σε ιδωτικό, ισχύει αυτό που διάβασα πως παίρνω 990 ευρώ? Σας παρακαλώ, διαφωτίστε με γιατί νιώθω πως είμαι εντελώς στο σκοτάδι! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν γνωρίζετε τι ισχύει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

Αυτο δεν το γνωριζω θα ρωτησω αυριο το τμημα αυτο και θα σου απαντησω

να ρωτησω κατι κοριτσια μηπως γνωριζετε να μου απαντησετε?ειμαι ασφαλισμενη σε μια εταιρια οπου ο αντρας μου ειναι μετοχος (ειναι οε)μου κολλαει κανονικα τα ενσημα δλδ οχι τις μειωμενες εισφορες λογω συγγενειας..τωρα τελευταια ομως δυσκολευεται και σκεφτομαστε να με σταματησει απο τα ενσημα.ξερετε αν δικαιουμε ταμειο?ηδη τις εισφορες στον οαεδ τις πληρωσαμε...ευχαριστω

εαν δεν σου κολαει τα συγγενικα ενσημα μπορεις κανονικοτατα να παρεις ταμειο ανεργιας

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...