Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

κουκετα ή συρταρι

Recommended Posts

Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε; Θελω να παρω δυο κρεββατια αλλα ο χωρος του παιδικου υπνοδωματιου ειναι λιγο δεσμευτικος. Τι προτεινετε κουκετα ή κρεββατι με συρταρι που γινεται κρεββατι; Εγω ελεγα για το συρταρωτο καθως η κουκετα ισως ειναι δυσκολη για παιδακι 4 ετων να ανεβαινει. Εσεις που εχετε δυο παιδακια στο δωματιο τι εχετε αγορασει;

κοριτσακια μου!

Διαφημίσεις

καλημερα,

εχω διδυμα παιδακια και οταν επρεπε να αλλάξουμε από κουνιες σε κρεβατι δυσκολευτηκα παραπολυ καθως ειχα μονο ενα δωματιο. μετα από πολύ ψαξιμο καταλήξαμε σε χαμηλη κουκετα από τη νεοσετ. ολα τα καταστηματα μου ελεγαν οτι οι κουκετες ειναι πολύ επικινδυνες για παιδια κάτων από 6 ετων. επειτα το συρταροτο κρεβατι ειναι αβολο να το στρωνεις καθε μέρα. η χαμηλη κουκετα θελει λιγο χώρο και δεν φοβαμαι αν πεσουν τόσο καθώς δεν ειναι και πολύ ψηλά. βεβαια δεν είναι μόνιμη λύση διότι αργότερα κατά τα 10 σίγουρα κάτι άλλο θα πρέπει να βρώ αλλά θα δούμε εώς τότε. επίσης ξέρω ότι ι modeco σου δίνει τη δυνατότητα να φτιάξεις χαμηλή κουκέτα και με΄τα στην προσαρμόζει σε ψηλή όταν θελήσεις. αυτη τη λύση δεν την ήξερα όταν εξαχνα και για αυτό δεν το επέλεξα. επίσης να σου πω ότι τα παιδια συνέχει πηδ'ανε από την πάνω κουκέτα κάτω στο πα΄τωμα σαν παιχνίδι. ευτυχως που πήρα την χαμηλή. σε κάμια περίπτωση πάντων δεν θα σου πρότινα κανονική ψηλή κουκέτα.

ελπιζω να σε βοηθησα

φιλια

Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε; Θελω να παρω δυο κρεββατια αλλα ο χωρος του παιδικου υπνοδωματιου ειναι λιγο δεσμευτικος. Τι προτεινετε κουκετα ή κρεββατι με συρταρι που γινεται κρεββατι; Εγω ελεγα για το συρταρωτο καθως η κουκετα ισως ειναι δυσκολη για παιδακι 4 ετων να ανεβαινει. Εσεις που εχετε δυο παιδακια στο δωματιο τι εχετε αγορασει;

Κουκέτα με συρτάρι στο κάτω μέρος για αποθηκευτικό χώρο.Σε ηλικία 4 ετών ανέβασα τον γιο μου σε κουκέτα και αν και αγόράκι και ζοηρο....ήταν μια χαρά απλά ζήτσα απο τον μαραγκο που μου έκανε την κατασκευη την σκαλίτσα να την κάνει αποσπόμενη ωστε κατα την διάρκεια της ημέρας που τα παιδιά έπεζαν στο παιδικό να μην υπάρχει φόβος να σκαρφαλώσουν στο πάνω κρεβάτι .....και η σκάλα έμπενε στην θέση της μόνο ΄'οταν ήταν ή ώρα του ύπνου....και στο κάτω μέρος έκανα συρτάρια ωστε να έχω αποθηκευτικό χωρο.....

Εγώ θα σου πρότεινα να το ψάξεις γιατί πλέον βγαίνουν απίστευτες συνθέσεις για μικρά δωμάτια.

Ρίξε μια ματιά εδώ για παράδειγμα να πάρεις ιδέες

http://www.modeco.gr/static/kidsroom

http://www.paidiko-epiplo.gr/products.asp?Cat_ID=25&MasterCats_ID=8

rQGhp3.png

Διαφημίσεις

εγω να σου πω την αληθεια αν και εχω ενα μονο παιδακι πηρα κανονικο κρεβατι με συρτοροτο απο κατω. Ο λογος που το εκανα ειναι 1 οτι στην κουκετα το καλοκαιρι το παιδι που θα ειναι πανω θα βραζει απο την ζεστη ( δεδομενου οτι εγω εχω απο πανω ταρατσα θα ειναι μαρτυριο), 2 αν και ψηλη που ειμαι μου φαινετε κουραστικο να αλλαζω στο πανω κρεβατι σεντονια, 3 ειναι πιο οικονομικο, 4 δεν θα αγχωνομαι καθε βραδυ μην πεσει το παιδι και 5 σε τελικη αναλυση και να το μετανοιωσω θα το δωσω στη μητερα μου ( καπου θα το βολεψει ενω την κουκετα την να την κανει?)

το ιδιο προβλημα εχω και εγω.μικρο παιδικο δωματιο.μενουμε βεβαια σε ενοικιο αλλα δεν το βλεπω για μετακομιση.εγω προτιμω το συρταρι απο κατω .πιο ομορφο και σκεφτομαι πως αν αργοτερα παμε σε δικο μας σπιτι με 3 κρεββατοκαμαρες(λεμε τωρα)δεν θα παει χαμενο.

Το κρεβατι κουκετα χωριζεται σε δυο ξεχωριστα κρεβατια σε περιπτωση που μετακομισετε σε αλλο σπιτι και θελετε να βαλετε αλλου το ενα και αλλου το αλλο κρεβατια

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

Διαφημίσεις

Να σου δείξω κάτι έξυπνο που μπορεί να σε ενδιαφέρει??? ΑΥτά όλα που βλέπεις βγαίνουν και με 2 κρεβατάκια.....

hiddenbed-closed.jpghiddenbed-open.jpgcosmopolitan-bed-closed.jpgcosmopolitan-bed-open.jpgmetropolitan-panel-bed-closed.jpgmetropolitan-down.jpgkids-murphy-bed-closed.jpgkids-murphy-bed-open.jpg

επίσης δες και αυτά

http://www.furniturestoreblog.com/2009/03/05/10_cool_murphy_beds_for_decorating_smaller_rooms.html

Να σου δείξω κάτι έξυπνο που μπορεί να σε ενδιαφέρει??? ΑΥτά όλα που βλέπεις βγαίνουν και με 2 κρεβατάκια.....

hiddenbed-closed.jpghiddenbed-open.jpgcosmopolitan-bed-closed.jpgcosmopolitan-bed-open.jpgmetropolitan-panel-bed-closed.jpgmetropolitan-down.jpgkids-murphy-bed-closed.jpgkids-murphy-bed-open.jpg

επίσης δες και αυτά

http://www.furniturestoreblog.com/2009/03/05/10_cool_murphy_beds_for_decorating_smaller_rooms.html

Την 1η επιλογη την αποριπτω (εγω δλδ γιατι ψαχνομαι επισης).

Τα υπολοιπα ειναι ουαουυυυ:D:D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Λέγονται Murfy's Beds και είναι μοναδικά στο είδος τους....Έχουν κάνει πολλά σχέδια και για όλα τα γουστα...

Με μονό ή διπλό κρεβάτι, με 2-3 κρεβάτια, ότι ζητάει η ψυχή σου...

Δεν χρειάζεται να στρώνεις να ξεστρώνεις το κρεβάτι...Είναι έτοιμο με το κατωσέντονο του και το ανεβοκατεβάζεις...και έτσι γλιτώνεις και χώρο για να παίζουν τα παιδιά όσο θέλουν ανενοχλητα απο κρεβάτια...

Αφου κορίτσια όταν έρθει ο καιρός να γεννήσω επειδή μένουμε σε σπιτάκι 45 τμ στο δικό μου δωμάτιο τέτοιο θα βάλουμε αφου τα πρωινά θα είναι ο καθιστικός χώρος και το σαλόνι που θα γίνει παιδικό σε τέτοιο στυλ κρεβατιού θα καταφύγω για να έχει χώρο για παιχνίδι, μπουσούλιμα, κλπ κλπ ...τα εχω οργνώσει όλα, μόνο το νινάκι λείπει!!!

μιλαμε δεν το ειχα ξαναδει αυτο. Εξυπνες ιδεες. Φανταζεστε το δωματιο να εχει μονο μια ντουλαπα η οποια θα γινεται κρεββατι;

Εγω παλι επιμενω για συρταρι δεν ξερω γιατι αλλα νομιζω οτι σε ενα μικρο δωματιο δεν ταιριαζε ευκολα μια κουκετα. Λεω τωρα, γιατι αν ηξερα τι ειναι καλυτερα θα το ειχα αγορασει.

κοριτσακια μου!

• 5 months later...
Λέγονται Murfy's Beds και είναι μοναδικά στο είδος τους....Έχουν κάνει πολλά σχέδια και για όλα τα γουστα...

Με μονό ή διπλό κρεβάτι, με 2-3 κρεβάτια, ότι ζητάει η ψυχή σου...

Δεν χρειάζεται να στρώνεις να ξεστρώνεις το κρεβάτι...Είναι έτοιμο με το κατωσέντονο του και το ανεβοκατεβάζεις...και έτσι γλιτώνεις και χώρο για να παίζουν τα παιδιά όσο θέλουν ανενοχλητα απο κρεβάτια...

Αφου κορίτσια όταν έρθει ο καιρός να γεννήσω επειδή μένουμε σε σπιτάκι 45 τμ στο δικό μου δωμάτιο τέτοιο θα βάλουμε αφου τα πρωινά θα είναι ο καθιστικός χώρος και το σαλόνι που θα γίνει παιδικό σε τέτοιο στυλ κρεβατιού θα καταφύγω για να έχει χώρο για παιχνίδι, μπουσούλιμα, κλπ κλπ ...τα εχω οργνώσει όλα, μόνο το νινάκι λείπει!!!

Στην Ελλαδα που μπορω να τα βρω? Απο τιμουλες? Για λεγε...:D:D

Διαφημίσεις

Το ιδανανικό είναι κανονικά κρεβάτια. Στην κουκέτα υπάρχουν πολλές δυσκολίες: 1. να αλλάζεις σεντόνια κτλ

2. αν είναι άρρωστο το παιδί

3. το καλοκαιρι αν υπάρχει απο πάνω πλακα ζεσταίνεται πολύ.

4. μπορεί να μαλώνουν ποιος θα κοιμηθεί πάνω ή κάτω?

έχω κουκέτα χαμηλή με το κάτω κρεβάτι συρταρωτό.

ψάξτε πολύ πριν καταληξετε γιατί εγώ μετάνοιωσα για την επιλογή μου.

εγω βολευτηκα παρα πολυ μ ετο διπλο -κουκετα του ικεα..το κατω νερος εχει ενα κουρτινακι το οποιο τραβας και δεν φαινεται τιποτα δηλ..απο ακαταστασια εννοω διοτι το κανουν παιδοτοπο το κατω κρεβατι..

οντως ομως το ανω κρεβατι στρωνεται δυσκολα..ειμαι και χοντρουλα εγω αντε να ανεβω και να στρωνω..

κατα τα αλλα ειναι αψογο...

Τι θα επελεγες δηλαδη αν σου δινοταν η ευκαιρια να αγοραζες καινουργιο;

Δεν ξέρω. Μάλλον κρεβάτι κανονικό με συρτάρι απο κάτω ή δύο τύπου καναπέδες(στενοι) που βγάζεισ τα μαξιλάρια και γίνεται κρεβατι? Αν δεν υπάρχει χώρος....

Δεν το έχω ψάξει...Τα έδειξα στον άνδρα μου και θα το φτιάξουμε εμείς....

Για λεγε για λεγε?

εμεις πηραμε αυτοhttp://www.modeco.gr/product/2106 το περιμενουμε εχει και δυο συρομενα γραφεια νομιζω ειναι ασφαλες ευκολο στο στρωσιμο ξεστρωσιμο

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

εμεις πηραμε αυτοhttp://www.modeco.gr/product/2106 το περιμενουμε εχει και δυο συρομενα γραφεια νομιζω ειναι ασφαλες ευκολο στο στρωσιμο ξεστρωσιμο

Ποσο σου πηγε ? Με μπερδευει λιγο οπως τα λενε στην modeco.

Ποσο σου πηγε ? Με μπερδευει λιγο οπως τα λενε στην modeco.

μαζι με τα μεταφορικα και το στησιμο 770 χωρις τα στρωματα που τα χρεωνουν 200 το ενα.αλλα βρηκα στρωματα με εξτρα μικρα απο πανω με 100 κοστος στο ικεα.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif