Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Ο γιόκας μου 2,5 χρονών μου έχει αλλάξει τον τελευταίο καιρό τα φώτα.

Με ρωτάει συνεχώς μαμά τί είναι ατό , μαμά τί κάνει ατό, μαμά πού πάμε τώρα, μαμά πού είναι η γιαγιά, πού είναι ο παπούς, τί κάνουν τώρα, μαμά πού είναι η μαμά :confused:, τί κάνεις τώρα και άλλα τέτοια ευτράπελα.

Ξέρω ότι είναι η ηλικία πού μαθαίνουν και εξερευνούν τον κόσμο αλλά με ρωτάει για πράγματα πού γνωρίζει. Τσεκάρει τις γνώσεις μου;:lol:

Φυσικά και του απαντάω όσες φορές και να με ρωτήσει αλλά με έχει κουράσει.

Εσείς τί κάνετε σε ανάλογη φάση; Αν δεν του απαντάω λέτε να το κόψει;

Γιατί το κάνουν αυτό;

Διαφημίσεις

Ο δικός μου είναι 2 και κάνει αρκετές ερωτήσεις.Να του απαντάς πάντα.Θέλει να τα σιγουρέψει μέσα του ή μπορεί να ξεχνάει ο,τι ρώτησε.

Βλέπω πως έχεις άλλα δύο μωρά οπότε μέσα απο αυτές τις ερωτήσεις μπορεί να θέλει να διεκδικήσει το χρόνο και την προσοχή σου :-)

Μαμά του Δημήτρη.Προσεχώς και της μπέμπας

27r9p3.png Xbgqp3.png

Τίνατο;Τίνατο;Τίνατο;Τίνατο;Τίνατο;Τίνατο;Τίνατο;Τίνατο;Τίνατο;

Οοοοοοοοολη την ημερα...

Καποια στιγμη ομως σταματάει

ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!

Φριιιιιιιιιιιιιιιιιιικηηηηηηηηηηηηηηηηηη!!!!!!!!!!!!!:lol:

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Μετά από τα "τι" έρχονται τα "γιατί"...

Κρατήστε δυνάμεις για τότε, μιλάμε σε στέλνουν!

-Μαμά τι είναι αυτό;

-Αυτοκίνητο.

-Γιατί;

-Επειδή έχει 4 ρόδες.

-Γιατί;

-Για να τσουλάει.

-Γιατί;

-Για να πηγαίνουμε όπου θέλουμε.

-Γιατί;

-Επειδή... (ΟΚ, δεν είπα ποτέ ότι έχω όλες τις απαντήσεις!)

-Μαμά μ' αγαπάς;

-Ναι.

-Γιατί;

-Επειδή είσαι το παιδάκι μου.

-Γιατί;

-Επειδή όλες οι μαμάδες αγαπάνε τα παιδάκια τους.

-Γιατί;

-Επειδή τα έχουν γεννήσει.

-Γιατί;

(Εδώ καταφεύγω στις Μεγάλες Δυνάμεις)

-Γιατί έτσι το έκανε ο Θεός!

Και πολλά-πολλά-πολλά άλλα... ατελείωτα γιατί... και πώς... και τι... και ποιος... και πού...

μια απ'τα ιδια.. κι εμενα ρωταει τα αυτονοητα κι αν αργησω να απαντησω απανταει μονος του.. προσπαθω να του απανταω παντα..αλλα βρε παιδια εμενα με δυσκολευει οταν το κανει σε δημοσιο χωρο και αδιακριτα και δε ξερω τι ναπω..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Διαφημίσεις

μια απ'τα ιδια.. κι εμενα ρωταει τα αυτονοητα κι αν αργησω να απαντησω απανταει μονος του.. προσπαθω να του απανταω παντα..αλλα βρε παιδια εμενα με δυσκολευει οταν το κανει σε δημοσιο χωρο και αδιακριτα και δε ξερω τι ναπω..

Σε τράπεζα,πριν μια εβδομάδα,με τον μικρό απο το χέρι και την κοιλιά τούρλα.Χαμός απο κόσμο.

Μπροστά μας ένας κύριος.

Δημήτρης:''Μαμά,γιατί ατός ο χοντλός κύλιος(κίνηση δαχτύλου προς την μεριά του κύριου)δεν έχει μαλλιά εκεί πίσω;''

Μαμά:''....................''

Δημήτρης: (τραβώντας μου επίμονα το παντελόνι)''Ε μαμά!!!''

Μαμά:''Σταμάτα Δημήτρη....!!!''

Δημήτρης:''Έχει κ ατός μωλό στην κοιλιά;''

Ο κύριος εντωμεταξύ να μας κοιτάει ψιλο-αγριεμένος,η μισή τράπεζα να γελάει και εγώ κατακόκκινη να κοιτάω το πάτωμα...:roll::cool: και να θέλω να γελάσω!

Πώς να το κάνουμε ρε κορίτσια,είναι για την Nasa τα καμάρια μας!!!:-)

Μαμά του Δημήτρη.Προσεχώς και της μπέμπας

27r9p3.png Xbgqp3.png

Σε τράπεζα,πριν μια εβδομάδα,με τον μικρό απο το χέρι και την κοιλιά τούρλα.Χαμός απο κόσμο.

Μπροστά μας ένας κύριος.

Δημήτρης:''Μαμά,γιατί ατός ο χοντλός κύλιος(κίνηση δαχτύλου προς την μεριά του κύριου)δεν έχει μαλλιά εκεί πίσω;''

Μαμά:''....................''

Δημήτρης: (τραβώντας μου επίμονα το παντελόνι)''Ε μαμά!!!''

Μαμά:''Σταμάτα Δημήτρη....!!!''

Δημήτρης:''Έχει κ ατός μωλό στην κοιλιά;''

Ο κύριος εντωμεταξύ να μας κοιτάει ψιλο-αγριεμένος,η μισή τράπεζα να γελάει και εγώ κατακόκκινη να κοιτάω το πάτωμα...:roll::cool: και να θέλω να γελάσω!

Πώς να το κάνουμε ρε κορίτσια,είναι για την Nasa τα καμάρια μας!!!:-)

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Tί έχω να τραβήξω ακόμα ε; Και έρχονται και οι άλλοι 2 από πίσω.

Ξέρει κανείς από άποψη ψυχολογικής γιατί το κάνουν;

Από ψυχολογική άποψη δεν ξέρω ακριβώς...αλλά γνωστικά προσπαθούν να συγκροτήσουν τον κόσμο τους...οπότε πολύ λογικά ζητάνε επίμονα πληροφορίες γι΄αυτόν. Η δική μου είναι 2,5 ..και ανήκουμε και εμείς στην φυλή του μπαμπακοίτα (θυμάστε μια παλιά διαφήμιση του Τζάμπο;) και μαμάτί...εννοείται με ερωτηματικό στο τέλος. Έχω παρατηρήσει ότι ο μαραθώνιος ερωτήσεων σταματάει όταν της δώσω πολύ συγκεκριμένη απάντηση...π.χ βλέπουμε ένα λουλούδι.

Κ: μαμά τι;

Εγώ: Λουλούδι

Κ. Μάμα τι

Εγώ: Ειναι ένα λουλούδι, που φυτρώνει μέσα στη γλάστρα,στο μπαλκόνι της γιαγιάς.

Κ: Α, ντάτσει....!

................Και σε ένα λεπτό πάμε πάλι από την αρχή...με το αυτοκίνητο, με το λάστιχο ποτίσματος και ότι άλλο δει μπροστά της.

Σε ένα άρθρο σχετικό με τον αυτισμό...διάβασα ότι πολλά παιδιά ρωτάνε...όχι απαραίτητα για να πάρουν την πληροφορία....αλλά γιατί τους αρέσει να ακούνε να επαναλαμβάνεται η ίδια απάντηση. Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τα μικρά μας...προσπαθούν να δομήσουν έναν κόσμο μέσα από την επανάληψη της απάντησης.

Μια λίγο πιο "ιδιαίτερη" αντιμετώπιση του συγκεκριμένου θέματος είναι η ανακατεύθυνση του ερωτήματος. "Εσύ τι λές ότι είναι;" ή "Εσύ γιατί λες;" για πράγματα που είστε βέβαιοι ότι γνωρίζουν (όταν π.χ. ρωτάνε για τρισχιλιοστή φορά τι είναι το ποτιστήρι).

Ακόμη καλύτερο (αλλά θέλει προσοχή) είναι η παροχή ανορθόδοξων απαντήσεων με τη μορφή ερώτησης όμως "είναι είναι ένα παπούτσι; είναι είναι μια μπανάνα; όχι βέβαια είναι ένα ποτιστήρι" Θέλει προσοχή γιατί αν δεν γνωρίζει ή δε θυμάται τι είναι μπορεί να κάνει λάθος σύνδεση, αλλά και γιατί μερικά παιδιά εκνευρίζονται . Κατά τα άλλα έχει πολύ πλάκα γιατί

α. ακούς τα τσσσσ τσσσσ από τον εγκέφαλό τους που καίγεται εκείνη τη στιγμή καθώς συμβαίνει κάτι παράδοξο και δεν παίρνουν την αναμενόμενη απάντηση.

β. διδάσκεις την έννοια του χιούμορ και όταν πιάσουν το μηχανισμό μπορεί να ακούσεις πολύ πετυχημένες ατάκες

γ. διδάσκεις την αποκλίνουσα σκέψη και τη δημιουργική σκέψη γενικότερα (όταν καλούνται να απαντήσουν εκείνα) και πάλι μπορεί να ανακαλύψεις τους υπέροχους κόσμους του μυαλού των παιδιών (η μαμά μ' αγαπάει γιατί τλώω το φαΐ μου, γιατί έχω κόκκινα παπούτσια γιατι.....)

FLcUp3.png0BQfp3.png

Μια λίγο πιο "ιδιαίτερη" αντιμετώπιση του συγκεκριμένου θέματος είναι η ανακατεύθυνση του ερωτήματος. "Εσύ τι λές ότι είναι;" ή "Εσύ γιατί λες;" για πράγματα που είστε βέβαιοι ότι γνωρίζουν (όταν π.χ. ρωτάνε για τρισχιλιοστή φορά τι είναι το ποτιστήρι).

Ακόμη καλύτερο (αλλά θέλει προσοχή) είναι η παροχή ανορθόδοξων απαντήσεων με τη μορφή ερώτησης όμως "είναι είναι ένα παπούτσι; είναι είναι μια μπανάνα; όχι βέβαια είναι ένα ποτιστήρι" Θέλει προσοχή γιατί αν δεν γνωρίζει ή δε θυμάται τι είναι μπορεί να κάνει λάθος σύνδεση, αλλά και γιατί μερικά παιδιά εκνευρίζονται . Κατά τα άλλα έχει πολύ πλάκα γιατί

α. ακούς τα τσσσσ τσσσσ από τον εγκέφαλό τους που καίγεται εκείνη τη στιγμή καθώς συμβαίνει κάτι παράδοξο και δεν παίρνουν την αναμενόμενη απάντηση.

β. διδάσκεις την έννοια του χιούμορ και όταν πιάσουν το μηχανισμό μπορεί να ακούσεις πολύ πετυχημένες ατάκες

γ. διδάσκεις την αποκλίνουσα σκέψη και τη δημιουργική σκέψη γενικότερα (όταν καλούνται να απαντήσουν εκείνα) και πάλι μπορεί να ανακαλύψεις τους υπέροχους κόσμους του μυαλού των παιδιών (η μαμά μ' αγαπάει γιατί τλώω το φαΐ μου, γιατί έχω κόκκινα παπούτσια γιατι.....)

Ποσο χρησιμη εισαι για ααααααλλη μια φορά

Μπράβο...και ξαναμπράβο!!!!!!!;)

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Διαφημίσεις

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Tί έχω να τραβήξω ακόμα ε; Και έρχονται και οι άλλοι 2 από πίσω.

Ξέρει κανείς από άποψη ψυχολογικής γιατί το κάνουν;

Καλά κουράγια! Επιβεβαιώνουν αυτό που ήδη ξέρουν και έτσι αισθάνονται ασφάλεια!!;)

Ποσο χρησιμη εισαι για ααααααλλη μια φορά

Μπράβο...και ξαναμπράβο!!!!!!!;)

Συμφωνώ!:-D

660759jzef7rhw6w.gif

Αυτό λοιπόν με το ατελείωτο γιατί θυμάμαι τον αδελφό μου να το κάνει μέχρι μεγάλος (μην νομίζεται ότι κάποια ελαττώματα φεύγουν) και επίσης θυμάμαι ότι ως μικρός ήταν κάθε φορά ο λόγος που του της έβρεχα!. Πάντως τα δικά μου και τα δύο έχουν και αντίλογο:

ο μικρότερος που είναι στη φάση του τι είναι ατό? του απαντάς ότι αυτό αγόρι μου είναι φορτηγό και σου απαντά: όχι μαμά γογηγό (φορτηγό) αλλά μεγάλο τουτού! Ντάκει? ναι παιδάκι το εμπεδώσαμε....

Ο μεγαλύτερος -6 ετών- το έχει ρίξει στις ιδεολογικές αναζητήσεις και ρωτά:

γιατί μαμά τα παιδάκια στην Αφρική και κάποια που βλέπουμε στο δρόμο είναι μαύρα, κατάμαυρα??? Σκέφτεσαι και αφού του κάνεις ένα μάθημα περί ρατσισμού έτσι στην πιο light εκδοχή και ότι δεν είναι σωστό να λέει κάποιο παιδάκι ότι είναι μαύρο , του απαντώ ότι κληρονομεί το χρώμα των γονιών του το οποίο έχουν και εκείνοι από τους δικούς τους γονείς κλπ. Μετά από κανένα λεπτό λοιπόν έρχεται και η αμφισβήτηση: τι λες βρε μαμά , βλακείες μου φαίνεται λες... εσύ δεν μου είχες πει ότι στην Αφρική ο κόσμος δεν εχει νερό να πιει και να πλυθεί? γι αυτό είναι όλοι τους μαύροι , επειδή δεν πλένονται. Άντε τίποτα δεν ξέρεις τελικά....:confused::confused::confused::confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Με το να επαναλαμβάνουν μια ερώτηση τα παιδιά, εμπεδώνουν κάποιο γεγονός ή κάτι που τους έκανε εντύπωση.

Επίσης ρωτάνε και πράγματα που γνωρίζουν πρώτα πρώτα για να τα επιβεβαιώσουν και κατά δεύτερο για να αισθανθούν την ικανοποίηση πως τα γνωρίζουν και τα ίδια σωστά! Δηλαδή τονώνεται η αυτοπεποίθησή τους.

Άρα... απαντάμε όσο αντέχουμε ... ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά ;)

Δείτε το... γλυκό, υπέροχο... και μας δείχνει την ... υπομονή! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Αλκυώνη πολύ τρυφερό!!!!

Σήμερα του αντέστρεψα τους όρους. Τον ρωτούσα εγώ συνεχώς τί είναι αυτό κι εκείνος χαμογελούσε πονηρά και μου απαντούσε...

Διαφημίσεις