Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τα βλασταράκια μου κάνουνε ψίχουλα στο σαλόνι με αποτέλεσμα να μαζεύονται μυρμήγκια. Έχουμε και πολλές γλάστρες στο μπαλκόνι και κήπο. Μήπως ξέρετε κάτι να βάλω για να φύγουνε εκτός φυσικά από σπρέι που πουλάνε στα σουπερ μαρκετ;

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι κατι σαν παγιδες στο σουπερ μαρκετ δεν θυμαμε μαρκα <μικρα εκρου >την βαζεις σε καποια γωνια πανε τα μυρμηγκια η οι κατσαριδες τρωνε και καπουτ!! δωκιμασε το εγω εβαλα στην κουζινα και εφυγαν!

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites

ki εμεις εχουμε φετος μαλλον απο ταξυλα του τζακιου,η μανα μου ειπε να βαλω ξυδι στις φωλιες δεν το κανα ακομη δεν το δοκιμαζεις μπας και πιασει

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καθιερώστε να σφουγγαρίζετε με νερό και ξύδι!!!

 

Απομακρύνει ΟΛΑ τα έντομα

(λόγω του όξινου περιβάλλοντος που δημιουργεί)

 

και απολυμαίνει με τον πιο φυσικό τρόπο! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι κατι σαν παγιδες στο σουπερ μαρκετ δεν θυμαμε μαρκα <μικρα εκρου >την βαζεις σε καποια γωνια πανε τα μυρμηγκια η οι κατσαριδες τρωνε και καπουτ!! δωκιμασε το εγω εβαλα στην κουζινα και εφυγαν!

αυτο εκανα σε μια φωλια στο μπαλκονι και σωθηκα :-D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με τα ψιχουλα που ρίχνει ο μικρός. Εγώ ψέκασα με ένα άοσμο εντομοαποθητικό, ωστόσο εχτές έκαναν πάλι την εμφάνισή τους. Σήμερα θα βάλω ξύδι όπου υποψιάζομαι φωλιές!

Link to comment
Share on other sites

Τα μυρμηγκια σκοτωνονται με απλο ξιδακι και δεν επανεμφανιζονται αν για λιγες μερες βαλετε ριγανη στα σημεια εισοδου στο σπιτι, σαν τειχος. Το εκανα μια φορα που ειχα λειψει 1 ΣΚ και οταν γυρισα ειχαμε γεμισει απο δαυτα και δεν το πιστευα, λειτουργει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξιδι παιδια, το ξιδι ειναι θαυματουργο ΑΛΛΑ δεν κραταει πολυ, θελει επαναληψη γιατι ξεθυμενει....αυτο με την ριγανη θα το δοκιμασω. Τελικα ειναι πολλοι που εχουν προβλημα με τα μυρμηγκια. Εμας ειναι στις γλαστρες στις βεραντες και απο εκει μπαινουν......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ειναι κατι σαν παγιδες στο σουπερ μαρκετ δεν θυμαμε μαρκα <μικρα εκρου >την βαζεις σε καποια γωνια πανε τα μυρμηγκια η οι κατσαριδες τρωνε και καπουτ!! δωκιμασε το εγω εβαλα στην κουζινα και εφυγαν!

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Και νόμιζα πως είμαι η μόνη που έχω μυρμήγκια στο σαλόνι. Κάθε φορά που τα βλέπω με πιάνει υστερία!!!! Ο άντρας μου πάλι είναι πολύ ψύχραιμος!!! Θα δοκιμάσω όλα αυτα που μου είπατε!!!!

 

Τις μικρές εκρού παγίδες τις έχω αγοράσει αλλά δεν βλέπω να κάνουνε δουλειά. Άσε που φοβάμαι μην τις πιάσουνε τα πιτσιρίκια.

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καθιερώστε να σφουγγαρίζετε με νερό και ξύδι!!!

 

Απομακρύνει ΟΛΑ τα έντομα

(λόγω του όξινου περιβάλλοντος που δημιουργεί)

 

και απολυμαίνει με τον πιο φυσικό τρόπο! ;)

 

Σε τι αναλογία; Δεν θα μυρίζει όμως μετά λίγο περίεργα;

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σε τι αναλογία; Δεν θα μυρίζει όμως μετά λίγο περίεργα;

 

Εγώ τα βάζω με το μάτι :?

Υπολόγισε...

σε ενα κουβά νερό, το ξύδι να είναι περίπου ποσότητα σαν σε ένα φλύτζανάκι του καφέ.

 

Την ώρα που σφουγγαρίζεις μυρίζει λιγάκι,

αλλά μετά δεν μυρίζει καθόλου

και αφήνει στα πλακάκια μια απίστευτη γυαλάδα και καθαριότητα!!!

(έχω ακούσει οτι εαν βάλεις λίγο λεμόνι στο ξυδόνερο "σπάει"την ξυδ-ίλα)

 

Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε!

 

Εγώ το καθιέρωσα απο όταν η κόρη μου άρχισε να περπατάει

και να βάζει στο στόμα της ό,τι έβρισκε!

Φανταστείτε εαν σφουγγάριζα με χημικά και χλωρίνες

τι χημικά θα είχε φάει το παιδί μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ουτε το ξυδι μου εκανε δουλεια ουτε η ριγανη. Τι να πω κανω κατι λαθος; Διαβασα για το λεμονι. Θα δοκιμασω και αυτο και βλεπουμε

 

Έβαλες την αναλογία που γράφω στο παραπάνω post;

Για δοκίμασε να βάλεις πιο πολύ την επόμενη φορά.

 

(για την ρίγανη δεν ξέρω καθόλου)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ξυδόνερο για σφουγγάρισμα είναι φοβερό.

Εμάς τα μυρμήγκια μας έρχονται απο τις γλάστρες της βεράντας. Μου είπαν να ρίξω σκόνη για τους ψύλλους και άκουσα ότι σε κατάστημα βιολογικών υπάρχει κάτι ειδικό. Αν μάθω θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις σφουγγάρισα με νερό και ξύδι και έπαθα πλάκα. Πρώτη φορά βλέπω τα πλακάκια μου τόσο πολύ γυαλιστερά!!!! Βέβαια μυρίζει λίγο περίεργα αλλά υποθέτω πως σε λίγη ώρα θα εξατμιστεί η ξυδίλα. Δηλαδή το νερόξυδο απολυμαίνει το ίδιο με χλωρίνη, ντετόλ και τέτοια χημικά;

Θα πασπαλίσω και με ρίγανη και ελπίζω να γλυτώσω από τους επισκέπτες μου!!

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις σφουγγάρισα με νερό και ξύδι και έπαθα πλάκα. Πρώτη φορά βλέπω τα πλακάκια μου τόσο πολύ γυαλιστερά!!!! Βέβαια μυρίζει λίγο περίεργα αλλά υποθέτω πως σε λίγη ώρα θα εξατμιστεί η ξυδίλα. Δηλαδή το νερόξυδο απολυμαίνει το ίδιο με χλωρίνη, ντετόλ και τέτοια χημικά;

Θα πασπαλίσω και με ρίγανη και ελπίζω να γλυτώσω από τους επισκέπτες μου!!

 

EΙΔΕΣ???.... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???

 

Για την μυρωδιά της ξυδίλας πρόσθεσε και λίγο λεμόνι.

Το είδα εδώ:

http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/07/blog-post.html

Link to comment
Share on other sites

Τα μυρμήγκια απεχθάνονται επίσης τη λεβάντα... Λίγες σταγόνες αιθέριο έλαιο μέσα στο νερό του σφουγγαρίσματος και ξεμπερδέψατε! Μυρίζει και καλύτερα από το ξύδι... Τώρα, για να γυαλίζουν και τα πλακάκια δεν ξέρω, ίσως αν κάνετε μια με ξύδι και μια με λεβάντα να βγει 2 σε 1!

 

Α, και για να μην έχετε μύγες στην κουζίνα... ξέρετε, έτσι;

Βάλτε έναν κουβά σκ*τά στο σαλόνι! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα μυρμήγκια απεχθάνονται επίσης τη λεβάντα... Λίγες σταγόνες αιθέριο έλαιο μέσα στο νερό του σφουγγαρίσματος και ξεμπερδέψατε! Μυρίζει και καλύτερα από το ξύδι... Τώρα, για να γυαλίζουν και τα πλακάκια δεν ξέρω, ίσως αν κάνετε μια με ξύδι και μια με λεβάντα να βγει 2 σε 1!

 

Που το βρίσκεις το αιθέριο έλαιο λεβάντας;

 

 

EΙΔΕΣ???.... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???

 

Για την μυρωδιά της ξυδίλας πρόσθεσε και λίγο λεμόνι.

Το είδα εδώ:

http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/07/blog-post.html

 

 

Απίστευτο!!!! Αφού κάθομαι και χαζεύω τα πλακάκια μου!!!! χαχαχα :lol::lol::lol::lol:

Εντωμεταξύ με το αζαξ που χρησιμοποιούσα πριν μένανε λεκέδες όταν στέγνωνε και τα πέρναγα 2 φορές. Τώρα είναι πεντακάθαρα και γυαλιστερά!!!!

Θα δοκιμάσω και το λεμόνι.

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Α, και για να μην έχετε μύγες στην κουζίνα... ξέρετε, έτσι;

Βάλτε έναν κουβά σκ*τά στο σαλόνι! :lol::lol::lol:

 

Μπράβο βρε sofia07 παρακολουθώντας το θέμα με τα μυρμήγκια και τα άλλα ζωύφια με έκανες και γέλασα απίστευτα. Να 'σαι καλά.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Που το βρίσκεις το αιθέριο έλαιο λεβάντας;

 

 

Φαρμακεία, μαγαζιά με μπαχαρικά-βότανα ή με βιολογικά καλλυντικά, εκεί που πουλάνε αρωματικά χώρου αυτά με το ρεσώ από κάτω... δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο... Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...