Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ολα εχουν ενα τελος.....


Recommended Posts

αλλα στη δικη μου περιπτωση ηρθε γλυκα και ανωδυνα και για τους δυο μας...

 

Ο Κων/νος μου θηλασε αποκλειστικα, χωρις ουτε ενα μπουκαλι ξενογαλα , για δυο χρονια και οχτω μηνες και εδω και λιγες μερες, επειδη επινε ελαχιστα και μονο το βραδυ και αφου ειδε και ενα κοριτσακι μου ζητησε γαλα. Τωρα πινει ξενο και η αλλεργια του εχει πια υποχωρησει και δε μου ζηταει μετα στηθος.Αρα μαλλον ειναι ετοιμος να αποθηλασει.

 

Ειμαι ευγνωμων που μου δοθηκε η ευκαιρια να ζησω αυτη την εμπειρια και μπορεσα να προσφερω αυτο το δωρο στο παιδι μου.

 

Ειμαι ευγνωμων στην Αγλαια που με βοηθησε και με αποενοχοποιησε μετα τον πρωτο χρονο θηλασμου που επειδη δεν ηξερα ανα κανω καλα την ανακαλυψα και εμαθα τοσα (και το φορουμ φυσικα).Εκλεισα τα αυτια σε οσα ακουγα και ακολουθησα το ενστικτο μου.

 

Ο θηλασμος με εκανε μια ευτυχισμενη μαμα (που δεν ξενυχτισε ουτε ενα βραδυ) αλλα κυριως βοηθησε το παιδι μου. Η δασκαλατου μου εκανε το καλυτερο σχολιο "ειναι ενα ευτυχισμενο παιδι" και πιστευω οτι καπου συνεισεφερε και αυτο.

Για μενα ηταν μια φυσικη συνεχεια της εγκυμοσυνης και υποχρεωση μοου να το προσφερω.Χαιρομαι που τα καταφερα.

 

Θα εχω παντα στην καρδια μου τις ωρες που με κοιτουσε στα ματια, μου γελουσε πονηρα και επινε λαιμαργα.

Θ α εχω παντα στην καρδια μου τα συναισθηματα μου την ωρα που τον θηλαζα.

Το τιμημα οτι δεν τον εχω αφησει ουτε μιαμερα ειναι πολυ μικρο

εξαλλου οπως λεει και μια σοφη φιλη μου :

 

"Τα παιδια μας δε θελουν πολλα ... μονο τον εαυτο μας"

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολυ ωραιο το μηνυμα σου και οσα με τοση αγαπη εγραψες για το παιδι σου. Με τετοια μαμα, η οποια 2 και παραπανω χρονια δεν το αφησε και συνεχισε να κανει αυτο που πιστευε καλυτερο γι αυτο, δεν εχει αναγκη θα ναι παντα ευτυχισμενο! Να σαι καλα και να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ

αλλα για να μην παρεξηγηθω ειναι δημ υπαλληλος δηλ. προνομιουχος απο θεμα αδειας.Τον αφησα 13 μηνων σε παιδικο για να επιστρεψω στη δουλεια αλλα δεν τον εχω αφησει να φυγω ΣΚ ή να βγω βραδυ (ας το κανα αν τολμουσα χαχα)

για καφεδες και λοιπα παντου μαζι και θηλασμος επισης παντου

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

κλαίωωωω...

μου έδωσες πολύ κουράγιο....

για πάντα θα είναι ευτυχισμένο το παιδάκι σου και θα ξέρει πόσοοο το αγαπάς!!!!!!!!!

 

χαιρομαι αν μπορω να βοηθησω οποιαδηποτε μανουλα

εχω αναλαβει χρεη αγλαιας σε ολες τις φιλες μου και φυσικα στην αδερφη μου χιχι

ειναι ΤΟΣΗ η παραπληροφορηση που υπαρχει που εκνευριζομαι

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο τα καλυτερα μηνυματα που εχω διαβασει εδω μεσα.πολυ τρυφερο.κριμα που δεν εχω τα κοτσια να θηλασω το μωρακι μου αποκλειστικα.

 

Μπορείς όμως να παρατείνεις το θηλασμό για μεγαλύτερο διάστημα αν θηλάζεις τακτικά. Το μωράκι σου είναι μικρό ακόμη. Μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε σε αυτό;

 

Όλγα μου μπράβο για το κουράγιο σου. Η τελευταία φράση τα λέει όλα. Τελικά αυτό είναι και το πιο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ αχ αχ !!!!!

Πολύ συγκινητικό το μήνυμα σου . Συγχαρητήρια για όλα !!!!

Εγώ είμαι η απολύτως διχασμένη , όλο λέω σιγά σιγά να αποθηλάσω από το καλοκαίρι και μετά και όλο πιάνω τον εαυτό μου να συλλογίζεται για το πως θα συνοδεύσω του χρόνου το καλοκαίρι τους μαθητές μου , ενώ θα θηλάζω ...........

Ξέρω ξέρω τι θα πείτε όλες και θα έχετε και δίκιο .

Κάποια θεραπεία θα υπάρχει και για μένα , γιατί κατά βάθος τρέμω την στιγμή που θα φτάσει το αγοράκι μου να είναι έτοιμο να αποθηλάσει , όπως το παιδάκι της Όλγας .

Όλγα μου πως το βιώνεις ;

Ήσουν έτοιμη ψυχολογικά ;

 

Μπράβο και πάλι μπράβο !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ αχ αχ !!!!!

 

Όλγα μου πως το βιώνεις ;

Ήσουν έτοιμη ψυχολογικά ;

 

Μπράβο και πάλι μπράβο !!!!

 

Ημουν ετοιμη γιατι ηταν ο μικρος ετοιμος, αυτος με καθοδηγουσε ετσι και αλλιως.

Δεν θηλαζα απο καπριτσιο και εγωισμο αλλα γιατι πραγματικα με ενδιεφερε το καλο του.

σε ολα αυτος με καθοδηγει.

πχ.κοιμομασταν μαζι αγκαλιτσα γιατι πιστευω -εντελως προσωπικη αποψη- οτι τα θηλαστικα πρεπει να εχουν τα μωρακια τους κοντα,να νιωθουν ασφαλεια και να τρωνε οποτε θελουν.ΟΛΟΙ εκτος της μανας μου με ειχανε πρηξει οτι δε θα φευγει και θα τον εχω ως τα 5 στο κρεββατι μου.Το Δεκεμβρη και αφου πια δε θηλαζε καθολου το βραδυ και μαλιστα νομιζω τον ενοχλουσα και λιγο του πηρα κραββατι.Το διαλεξαμε μαζι και οταν ηρθε αμεσως πηγε και κοιμηθηκε. Δεν το περιμενα καθολου.Τωρα πια κοιμαται μονος αν και καποια βραδια χωνεται διπλαμου.Ουτε που του λεω τιποτα φυσικα.Αν τον παρω και τον παω πισω τι δεχεταικαι δεν ξανασηκωνεται αλλα να πω την αληθεια στις 4 το πρωι δεν τον καταλαβαινω καν.

το ιδιο εγινε και με την πανα.Εγω σκοπευα να του κανω αγωγη το μαιο- να βγαλω τα χαλια-αλλα με προλαβε.Μου λεει μια μερα :μαμα τατα ελα παμε νανη (λεκανη) και αυτο ηταν.

 

Πιστευω οτι πρεπει να ακουμε τις αναγκες των παιδιων μας και οχι τις δικες μας.

 

Η φυση ξερει καλυτερα...

οσο για μενα ειμαι καλα και ημουν ετοιμη και εγω

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δε στο γράφω για κοπλιμέντο , αλλά επειδή το νιώθω απόλυτα .

Είναι από τις πιο ωραίες , ισορροπημένες , φιλοσοφημένες και συνάμα απλές απαντήσεις που έχω διαβάσει ποτέ εδώ μέσα .

Μου έδωσες πολύ κουράγιο , λίγες θηλάζουν τόσο και για μένα είναι πολύ σημαντικό να διαβάζουμε τέτοιες εμπειρίες , τόσο όμορφες και γεμάτες αγάπη και στοργή .

Για μένα αυτό θα πει να είσαι μάνα , συμφωνώ απόλυτα με όσα έγρψες ειδικά με αυτό για τα θηλαστικά .

Καλό Πάσχα !!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ

ειναι φιλοσοφια ζωης ξερεις

οταν μου ευχονται να το δω οπως θελω απαντω οπως θελει αυτος..εγω θελω απλα να γινει ενας ευτυχισμενος και ισορροπημενος ανθρωπος

ευχομαι και ελπιζω,γιατι οι συνθηκες ειναι πολυ δυσκολες κυριως οικονομικα, να μπορεω να του προσφερω ο,τι χρειστει.Το σιγουρο ειναι οτι θα ειμαι εκει οποτε με ζητησει

σας ευχομαι να χαιρεστε τα μικρα σας και ολες τις χαρες που μας δινουν καθημερινα

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όλγα συγχαρητήρια και ένα μεγάλο μπράβο και στους δυο σας!

 

Σε νιώθω απόλυτα μιας και ο μεγάλος μου γιός απογαλάκτισε μόνος του τα χριστούγεννα, λίγο πριν κλείσει τα 4 του χρόνια. Είναι μοναδική εμπειρία και για τη μαμά και για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Τι γλυκά που το περιγράφεις.Μπράβο σου που θήλασες σχεδόν 3 χρόνια!

Εγώ σταμάτησα στο πρώτο έτος,και αυτό απο βλακεία.Ελπίζω τώρα να θηλάσω περισσότερο τα δίδυμα

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστω πολυ....

Το μωρο μου ειναι 2 μηνων και κατι....με βοηθησε πολυ το μυνημα σου ...αν σκεφτεις πως αυριο εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου για να κοψω το θηλασμο...

Μαλλον θα περιμενει το ραντεβου μου...

Σ ευχαριστω που με εκανες να το ξανασκεφτω .....και να αφησω τα εγω μου...και να δωσω στο μωρο μου ολο τον εαυτο μου...

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δε στο γράφω για κοπλιμέντο , αλλά επειδή το νιώθω απόλυτα .

Είναι από τις πιο ωραίες , ισορροπημένες , φιλοσοφημένες και συνάμα απλές απαντήσεις που έχω διαβάσει ποτέ εδώ μέσα .

Μου έδωσες πολύ κουράγιο , λίγες θηλάζουν τόσο και για μένα είναι πολύ σημαντικό να διαβάζουμε τέτοιες εμπειρίες , τόσο όμορφες και γεμάτες αγάπη και στοργή .

Για μένα αυτό θα πει να είσαι μάνα , συμφωνώ απόλυτα με όσα έγρψες ειδικά με αυτό για τα θηλαστικά .

Καλό Πάσχα !!!!

 

για να μην επαναλαμβανομαστε... αυτα ακριβως θα εγραφα!

Μπραβο σου γιαυτο που εκανες και μπραβο γιαυτο που εισαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολγα μου, να χαιρεσαι το παιδακι σου και παντα να σε <καθοδηγει> και να το <ακους>. Πιστευω πως ο δεσμος μανας-παιδιου ενισχυεται με τον θηλασμο. Συμφωνω απολυτα με την αποψη σου για τα θηλαστικα. Θηλασα το πρωτο μου παιδι 13 μηνες και ημουν πολυ ικανοποιημενη. Το δευτερο δυστυχως _λογοι υγειας_ δεν θηλασε παρα μονο 7 ημερες.Λυπηθηκα παρα πολυ οταν ο γιατρος μου ειπε να μην το ξαναβαλω στο στηθος (ξεκινησα δυνατη αντιβιωση) και ο πονος (ψυχικος) που ενιωσα τοτε ηταν παρομοιος με μια αποβολη. Εκανα και κανω κι εγω το ρολο της "ΑγλαΙας" και λιγο δυσκολα ομολογω, καταφερνω να πεισω τις νεες μανουλες να βαλουν τα μωρα στο στηθος. Ευχομαι μεσα απο το phorum να σε μιμηθουν πολλες-πολλες νεες μανουλες. Και παλι συγχαρητηρια.

Link to comment
Share on other sites

Ολγα συγκινηθηκα και βουρκωσα,φαινεσαι πολυ γλυκος ανθρωπος και το παιδακι σου ειναι τυχερο που σε εχει μαμα και που του προσφερες το καλυτερο.

 

Σκεφτομαι και 'γω αργοτερα τον αποθηλασμο που δεν υπαρχει περιπτωση να ξεκινησει απο 'μενα αλλα απο το μωρακι μου.

Ευχομαι να εχω και'γω παρομοια συναισθηματα γιατι δεν σου κρυβω οτι στεναχωριεμαι παρα πολυ οταν σκεφτομαι οτι καποτε θα τελειωσει,ξερω οτι το δικο μου μωρακι ειναι πολυ μικρο ακομα,αλλα ελπιζω στην ηλικια του γιου σου να θηλαζει ακομα.:P

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ομορφος ο τροπος που γραφεις....συγχαρητηρια!!!

 

ελπιζω και εγω καποια στιγμη να αποθηλασω επειδη ειναι επιλογη του γιου μου!

Code snippet: PseudoHTML, UBBCode™ and BBCode. Used on most forums.

qYllp2.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ομορφος ο τροπος που γραφεις....συγχαρητηρια!!!

 

ελπιζω και εγω καποια στιγμη να αποθηλασω επειδη ειναι επιλογη του γιου μου!

 

νομιζω οτι μου βγαινει οταν μιλαω για το γιο μου γιατι γενικα δε ν=το χω κυριως στον υπολογιστη!!!

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να μαστε κι εδω!!!!

 

Βλεπω εισαι απο τις τυχερες, δεν εχεις ξενυχτησει!!!! Εμεις φθασαμε στο σημειο να μη ξυπναμε 10 φορες τη νυχτα πολυ προσφατα, ο γιος μου απο νεογεννητο θηλαζε μανιωδως και για ωρες!!!!

 

Για να απαντησω σε αυτο που ρωτησες στο αλλο τοπικ, ειχε περιορισει πολυ το θηλασμο μεχρι τελη του προηγουμενου ετους και δεν ηξερα αν επρεπε να χαρω η να στενοχωρηθω........λογω εγκυμοσυνης και καποιων ενοχλησεων προτιμουσα να θηλαζει το λιγοτερο δυνατο, απο την αλλη δεν ηθελα να το κοψει πριν αποδεχθει εντελως το αδερφακι του....και λογω υγειας φυσικα......

 

Μετα ξαφνικα αρρωστησε και αρχισε να θηλαζει συνεχεια.......απο τοτε τον στελνω συχνα στους παππουδες να περναει τη μερα, να κανω και καμμια δουλεια, μπας και ερθουμε σε πιο περιορισμενο θηλασμο, αλλα λες και το καταλαβαινει το θκατουλι...δε μου κανει τη χαρη......τουλαχιστον τη νυχτα εστρωσε παλι........

 

Πως θα την βγαλουμε με το νεο μωρο δεν ξερω........κι εσεις μαζι κοιμαστε ε? Δυσκολα θα ειναι.......κι εμεις δεν ξεραμε να παμε για δευτερο η οχι, τελικα αποφασισε αυτο για μας κι εσκασε μυτη.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

δεν ξενυχτησαμε γιατι το μικρο μου γεννηθηκε 2750 και τον πηρα 2500 κιλα και δεν ξυπναγε.Εγω τον ξυπναξα να φαει.

Στην αρχη τον εβαλα καλθουνα αλλα μετα τους 2 μηνες τον πηρα διπλα μου μονιμως.Μου σηκωνε τη μπλουζα ή με σκουνταγε του το δινα και συνεχιζα τον υπνο.

παντως χθες με τη γαστρεν μου ζητησε στηθος και σημερα δεν ηθελε ξενο.Λες να επιστρεψει?θα επιμεινω γιατι πινει πολυ λιγοκαι λογω αλλεργιας δεν τρωει γιαουρτι .Τωρα τελευταια μονο αρχισε τυρια.Θα δειξει...

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...