Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύ αίμα...


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.

Έχω θέμα..

Τελευταία περίοδος 22/2. Κάνω τεστ φαρμακείου 24/3, βγαίνει θετικό. 26/3 παω στο γιατρό μου, ο οποίος βλέπει κάτι στον υπέρηχο - μπιζέλι το χαρακτήρισε!- λέει όμως ότι είναι πολύ νωρίς και μου ξανακλέινει ραντεβού για 13/4.

28/3 ξημερώματα - σημερα δλδ- ξυπνάω από έντονους πόνους, ξέρετε περιόδου. Πηγαίνω τουαλέττα και βλέπω αίμα. Λέω αυτό ήταν, αποβολή. Παίρνω το γιατρό τηλ το πρωι και μου λέει το αίμα δεν είναι πρόβλήμα, να πάρω utrogestan και ισχύει το ραντεβού μας..Και μάλιστα να μη πάω να με δει νωρίτερα γιατί θα είναι πολύ νωρ'ις..

Εγώ όμως θα σκάσω..Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τότε...

Τι λέτε να συμβαίνει ρε παιδιά???Έχετε καμμιά ιδέα τι να κάνω??? Το μόνο που σκεφτηκα χωριακη, αλλά και πάλι..με τόσο αίμα??

Α!Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου-αν είναι..Στην πρώτη δεν είχα κανενα αντίστοιχο πρόβλημα, γι'αυτο και έχω πελαγώσει..

Επεξεργάστηκαν by xristina
διαγραφη
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα σε όλους.

Έχω θέμα..

Τελευταία περίοδος 22/2. Κάνω τεστ φαρμακείου 24/3, βγαίνει θετικό. 26/3 παω στο γιατρό μου, ο οποίος βλέπει κάτι στον υπέρηχο - μπιζέλι το χαρακτήρισε!- λέει όμως ότι είναι πολύ νωρίς και μου ξανακλέινει ραντεβού για 13/4.

28/3 ξημερώματα - σημερα δλδ- ξυπνάω από έντονους πόνους, ξέρετε περιόδου. Πηγαίνω τουαλέττα και βλέπω αίμα. Λέω αυτό ήταν, αποβολή. Παίρνω το γιατρό τηλ το πρωι και μου λέει το αίμα δεν είναι πρόβλήμα, να πάρω utrogestan και ισχύει το ραντεβού μας..Και μάλιστα να μη πάω να με δει νωρίτερα γιατί θα είναι πολύ νωρ'ις..

Εγώ όμως θα σκάσω..Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τότε...

Τι λέτε να συμβαίνει ρε παιδιά???Έχετε καμμιά ιδέα τι να κάνω??? Το μόνο που σκεφτηκα χωριακη, αλλά και πάλι..με τόσο αίμα??

Α!Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου-αν είναι..Στην πρώτη δεν είχα κανενα αντίστοιχο πρόβλημα, γι'αυτο και έχω πελαγώσει..

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ πιθανο να εχεις αιμα και να μη συμβαινει κατι κακο. εαν δε μπορεις να ηρεμισεις, που ειναι λογικοτατο, παρε και μια δευτερη γνωμη, η πηγαινε σε καποιο νοσοκομειο να σε εξετασουν!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

Έχω θέμα..

Τελευταία περίοδος 22/2. Κάνω τεστ φαρμακείου 24/3, βγαίνει θετικό. 26/3 παω στο γιατρό μου, ο οποίος βλέπει κάτι στον υπέρηχο - μπιζέλι το χαρακτήρισε!- λέει όμως ότι είναι πολύ νωρίς και μου ξανακλέινει ραντεβού για 13/4.

28/3 ξημερώματα - σημερα δλδ- ξυπνάω από έντονους πόνους, ξέρετε περιόδου. Πηγαίνω τουαλέττα και βλέπω αίμα. Λέω αυτό ήταν, αποβολή. Παίρνω το γιατρό τηλ το πρωι και μου λέει το αίμα δεν είναι πρόβλήμα, να πάρω utrogestan και ισχύει το ραντεβού μας..Και μάλιστα να μη πάω να με δει νωρίτερα γιατί θα είναι πολύ νωρ'ις..

Εγώ όμως θα σκάσω..Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τότε...

Τι λέτε να συμβαίνει ρε παιδιά???Έχετε καμμιά ιδέα τι να κάνω??? Το μόνο που σκεφτηκα χωριακη, αλλά και πάλι..με τόσο αίμα??

Α!Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου-αν είναι..Στην πρώτη δεν είχα κανενα αντίστοιχο πρόβλημα, γι'αυτο και έχω πελαγώσει..

Link to comment
Share on other sites

σου εκανε κολπικο υπερηχο για να δει αν ειναι ενδομητριο?καλο για σενα για να ηρεμησεις θα ελεγα να κανεις αλλον εναν υπερηχο εστω και σε αλλο γιατρο,γιατι ειναι πολλες οι μερες που σου ειπε μεχρι να ξαναπας.σου ευχομαι ολλα να πανε καλα.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην στεναχωριεσαι ολα καλα θα πανε..Εμενα οπως καπου εχω ξαναπει μου ετυχε το ιδιο καπου στην 5-6 εβδομαδα-δεν θυμαμαι ποτε ακριβως..

ειχα παει βολτα και μετα πηγα σε ενα μαθημα που ειχα και πηγα στην τουαλετα που νομιζα οτι θελω και το αιμα ποταμι χωρις σταματημο..Πηρα βεβαια το γιατρο μου με κλαματα και με δεχτηκε αμεσως

μην στο τα πολυλογω και σε κουραζω ολα οκ...ουτροτζεσταν πηρα κι εγω και σε 1 βδομαδα σταματησε τελειως -τον αλλο μηνα το ξαναπαθα και δεν μου ειπε καν να παω.πηρα απλα ουτροτζεσταν

ολα καλα θα πανε αλλα αν δεν νιωθεις ηρεμη πιεσε τον να σε δεχτει

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

beloved σιχαίνομαι τα νοσοκομεία..Και δε ξέρω αν θέλω πάω σε κανεναν άλλο γιατρο. τον εμπιστεύομαι πολύ..

panpan ναι, μου έκανε κολπικό υπέρηχο και μου είπε ότι ήταν πολύ πολύ μικρό, λιγότερο από 10 μέρες. Γι'αυτό και λέει να πάω 13/4, τοτε υπολογίζει να είμαι ενός μήνα. Αλλά το είδε , ήταν σίγουρος τον ρωτησα και γω καμια 15αριά φορές..

 

Τι να πω ρε κορίτσια..Με τα utrogestan πότε θα πρέπει να αρχίσει να σταματά το αίμα??

Link to comment
Share on other sites

beloved σιχαίνομαι τα νοσοκομεία..Και δε ξέρω αν θέλω πάω σε κανεναν άλλο γιατρο. τον εμπιστεύομαι πολύ..

panpan ναι, μου έκανε κολπικό υπέρηχο και μου είπε ότι ήταν πολύ πολύ μικρό, λιγότερο από 10 μέρες. Γι'αυτό και λέει να πάω 13/4, τοτε υπολογίζει να είμαι ενός μήνα. Αλλά το είδε , ήταν σίγουρος τον ρωτησα και γω καμια 15αριά φορές..

 

Τι να πω ρε κορίτσια..Με τα utrogestan πότε θα πρέπει να αρχίσει να σταματά το αίμα??

εγω ειμαι στην 11 εβδομαδα απο εξωσωματικη.παιρνω απο την αρχη τα utrogestan αλλα επειδη επαιρνα και salospir που ειναι για την πηξη του αιματος πριν την χοριακη ειχα λιγο καφε.μετα ειχα ροζ αιμα την 7 εβδομαδα,αυτο ηταν για μια μερα και μετα ειχα καφε για αρκετες μερες.εμενα μου ειχε πει οτι εφταιγε και το αλλο χαπι.γενικα παντως συμβαινει σε πολλες κοπελες,το εχω διαβασει εδω μεσα.εγω πρωτη φορα πηγα οταν εκλεινα τον πρωτο μηνα και ειδαμε τον σακο,μετα ξαναπηγα απο 11 μερες για να ακουσουμε καρδια.περιμενε να περασει σημερα η μερα και αν τις επομενες ειναι το ιδιο πανε στον γιατρο σου να σε δει.αν περασει απλα κλεισε ραντεβου πιο νωρις απο οτι σου ειπε.σιγουρα θα το δειτε.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα ειλικρινά δεν έχω να σου δώσω κάποια έξυπνη απάντηση! Ένα είναι βέβαιο, πως ότι είναι να γίνει θα γίνει! Εγώ είχα ελάχιστο αίμα, ουτέ καν αίμα, ούτε πόνο και το έχασα το μωράκι! Μια γνωστή μου είχε άπειρο αίμα, που για να καταλάβεις όταν πήγε στον γιατρό απλώς θεωρούσε ότι θα επιβεβαίωνε την αποβολή, όχι μόνο δεν το έχασα, αλλά γέννησε μια υγιέστατη κούκλα! Υπομονή και όλα θα πάνε καλά με θετικές σκέψεις!!! Μείνε και εσύ ξάπλα, μην κάνεις τίποτε και περίμενε! Από την άλλη επειδή πραγματικά σε καταλαβαίνω με το θέμα της υπομονής, εγώ θα τον πίεζα απλώς και μόνο για να ηρεμήσω! Και σε τελική ας μην σου πει τίποτε το ιδιαίτερο απλώς να σε δει! Και χωρίς να θέλω να υποτιμήσω οτιδήποτε, αν δεν είσαι ικανοποιημένη από την όλη διαχείριση, απλώς πήγαινε και σε κάποιον άλλον! το πολύ πολύ να χάσεις 30-50 ευρώ της επίσκεψης αλλά θα ηρεμήσεις!!!!

Εύχομαι τα καλύτερα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

xristina το αιμα δεν σημαινει οπωσδηποτε κατι κακο οπως ειπε και η φιλη μας πιο πανω. Ηρεμησε, ξεκουρασου. Πάντα επικοινωνια με το γιατρο. Αν σε κανει να νιωσεις καλυτερα παρε κι αλλη γνωμη.

 

Ειμαι και εγω στην αρχη μιας δευτερης εγκυμοσυνης. 17/2 τελευταια περιοδο. Ελπιζω να πανε ολα καλά και για τις δυο μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανυσηχείς δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό! Πριν 3 μήνες είχα μία αποβολή και δεν ήταν ακριβώς έτσι όπως τα περιγράφεις. Όμως κατά την γνώμη μου το καλύτερο θα ήταν να πιέσεις τον γιατρό σου να σε δει για να μπορέσεις να ηρεμήσεις και εσύ. Συνεχίζεις ακόμα να έχεις αίμα;

Link to comment
Share on other sites

xristina πως παει?Κι εγω οπως εχω ξαναγραψει σε αλλο σημειο, ειχα σε αυτη την εγκυμοσυνη μου απο την 5η-6η εβδομαδα περιπου αιμορραγια με πονους περιοδου.Κι εγω με utrogestan και ξεκουραση την εβγαλα ολο το πρωτο τριμηνο.Πρωτη φορα ειδα αιμα μολις ειχα κανει το τεστ στο σπιτι και ειχε βγει θετικο....:?

 

Το καλυτερο θα ηταν βεβαια να σε εβλεπε ο γιατρος σου για να ηρεμησεις, αλλιως κανε υπομονη...Εμενα επειδη σταματουσε και μετα απο μερικες μερες ξαναρχοταν το αιμα, μου ελεγε ο γιατρος οτι αν ειναι αποβολη θα ποναω πολυ,εγω ειχα πονακια περιοδου απλως (πηρα και ντεπον μια φορα γιατι πονουσα αρκετα να σκεφτεις).Μην αγχωνεσαι,συμβαινει (τελικα!!),κι εγω θεωρουσα το αιμα ασυμβιβαστο με την εγκυμοσυνη...Κι ομως....

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

xristina πως παει?Κι εγω οπως εχω ξαναγραψει σε αλλο σημειο, ειχα σε αυτη την εγκυμοσυνη μου απο την 5η-6η εβδομαδα περιπου αιμορραγια με πονους περιοδου.Κι εγω με utrogestan και ξεκουραση την εβγαλα ολο το πρωτο τριμηνο.Πρωτη φορα ειδα αιμα μολις ειχα κανει το τεστ στο σπιτι και ειχε βγει θετικο....:?

 

Το καλυτερο θα ηταν βεβαια να σε εβλεπε ο γιατρος σου για να ηρεμησεις, αλλιως κανε υπομονη...Εμενα επειδη σταματουσε και μετα απο μερικες μερες ξαναρχοταν το αιμα, μου ελεγε ο γιατρος οτι αν ειναι αποβολη θα ποναω πολυ,εγω ειχα πονακια περιοδου απλως (πηρα και ντεπον μια φορα γιατι πονουσα αρκετα να σκεφτεις).Μην αγχωνεσαι,συμβαινει (τελικα!!),κι εγω θεωρουσα το αιμα ασυμβιβαστο με την εγκυμοσυνη...Κι ομως....

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση κορίτσια...

Τελικά δεν άντεξα και πηγα γαι χοριακη σήμερα. 15,75 μου είπε η μικροβιολόγος, ειμαι λεει στη τρίτη βδομάδα. Μου είπε να ξαναπάω Τετάρτη ή Πέμπτη για επαναληπτική.

Εγώ πάλι δε ξέρω..να χαρώ ή όχι?? Η αλήθεια είναι ότι όταν μου είπε ότι είμαι τριων εβδομάδων έπαθα κάτι..δεν το πίστευα..100 φορές τη ρώτησα..Δεν το περίμενα, τόσο σίγουρη ήμουν ότι ήταν αποβολή..

flower ,έχω ακόμα αίμα, κανονικά σαν περίοδο

Μήπως ξέρετε αν το 15,75 είναι καλό σαν μέτρηση?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση κορίτσια...

Τελικά δεν άντεξα και πηγα γαι χοριακη σήμερα. 15,75 μου είπε η μικροβιολόγος, ειμαι λεει στη τρίτη βδομάδα. Μου είπε να ξαναπάω Τετάρτη ή Πέμπτη για επαναληπτική.

Εγώ πάλι δε ξέρω..να χαρώ ή όχι?? Η αλήθεια είναι ότι όταν μου είπε ότι είμαι τριων εβδομάδων έπαθα κάτι..δεν το πίστευα..100 φορές τη ρώτησα..Δεν το περίμενα, τόσο σίγουρη ήμουν ότι ήταν αποβολή..

flower ,έχω ακόμα αίμα, κανονικά σαν περίοδο

Μήπως ξέρετε αν το 15,75 είναι καλό σαν μέτρηση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση κορίτσια...

Τελικά δεν άντεξα και πηγα γαι χοριακη σήμερα. 15,75 μου είπε η μικροβιολόγος, ειμαι λεει στη τρίτη βδομάδα. Μου είπε να ξαναπάω Τετάρτη ή Πέμπτη για επαναληπτική.

Εγώ πάλι δε ξέρω..να χαρώ ή όχι?? Η αλήθεια είναι ότι όταν μου είπε ότι είμαι τριων εβδομάδων έπαθα κάτι..δεν το πίστευα..100 φορές τη ρώτησα..Δεν το περίμενα, τόσο σίγουρη ήμουν ότι ήταν αποβολή..

flower ,έχω ακόμα αίμα, κανονικά σαν περίοδο

Μήπως ξέρετε αν το 15,75 είναι καλό σαν μέτρηση?

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα μου,

 

Δεν είναι και το καλύτερο νούμερο που θα μπορούσες να έχεις αλλά τουλάχιστον είναι θετικό!

 

Πάρε αμέσως το γιατρό σου τηλέφωνο πες του το αποτέλεσμα και ακολούθα τις οδηγίες του κατά γράμμα.. Κι όσο μπορείς αυτές τις μέρες ξεκούραση και χαλάρωση!

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα μου,

 

Δεν είναι και το καλύτερο νούμερο που θα μπορούσες να έχεις αλλά τουλάχιστον είναι θετικό!

 

Πάρε αμέσως το γιατρό σου τηλέφωνο πες του το αποτέλεσμα και ακολούθα τις οδηγίες του κατά γράμμα.. Κι όσο μπορείς αυτές τις μέρες ξεκούραση και χαλάρωση!

 

ναι, ε? Λες δηλαδή να ήταν υψήλότερο πριν μου ερθει αιμα και να είναι αποβολή??

Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι παλλινδρομηση η χοριακη σου θα εχει κατεβει οταν θα επαναλαβεις την εξεταση μετα απο 2 μερες.εαν δε μπορεις να περιμενεις, ξανακανε αυριο και δες εαν απλα θα εχει καποια ανοδο.καθε μικροβιολογικο εργαστηριο εχει τις δικες του τιμες, παντως πανω απο 8 θεωρειται εγκυμοσυνη...εγω στην πρωτη χοριακη που εκανα σε αυτη την εγκυμοσυνη ειχα 55 και μετα απο 3-4 μερες 3600.καλο θα ηταν να περιμενεις μεχρι μεθαυριο και θα δεις!καλη υπομονη και καλη δυναμη!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά...τίποτα.

Πήγα χθες στο γιατρό μου, ο οποίος μου είπε ότι πρόκειται για οργανική απόρριψη λόγω κάποιου γενετικού λάθους στη γονιμοποίηση. Είναι κάτι λεει που συμβαίνει συχνά, απλά δεν το πέρνουμε χαμπάρι γιατί εμφανίζεται μόνο με μια μικρή καθυστερηση. Επίσης μου είπε ότι αν δεν είχα βιαστεί τόσο θα θεωρούσα απλά ότι είχα 3 μέρες καθυστερηση και δε θα περνουσα αυτό το άγχος..Έχει ένα δίκιο όσον αφορά σ' αυτό, μιας και έκανα τεστ στις29 μέρες, ενώ ο κύκλος μου είναι από 26 έως και 31 μέρες..Δε ξέρω τι μ' επιασε αυτή τη φορά..

Anyway, μου είπε να το ξεχάσω εντελώς, ότι δεν έχει καμια σχέση με παλλίνδρομη ή αποβολή και τον πιστεύω. Θα πάω από βδομάδα που θα έχω καθαρίσει για έναν υπέρηχο, απλά για το τυπικό της υπόθεσης και συνεχίζω κανονικά τις προσπάθειες. Εγώ βέβαια -φύσει ανύσηχη - έχω ήδη προγραμματίσει γενικό τσεκ απ με όλες τις εξετάσεις αίματος που μπορείτε να φανταστείτε!Έτσι για να αποκλέισω κάθε ενδεχόμενο

Σας ευχαριστώ και πάλι για τη συμπαράσταση. Ελπίζω να επιστρέψω σύντομα με πιο ευχάριστα νέα..Να είστε όλες καλά. Με το καλό τα μωράκια σας

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα πραγματικά σε θαυμάζω! Εύχομαι σύντομα να επιστρέψεις με χαρούμενα νέα!!!!!! Όσο για τις εξετάσεις κάτι μου λεέι πως όλα θα είναι μια χαρα!

 

Καλή ανάσταση

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! ΤΕΡ 5/3 σήμερα ξημερώματα σταγόνες αίμα. H γιατρός μου έδωσε buscopan και αν συνεχίσει το αίμα utrogestan. Eίμαι πολύ αγχωμένη. Θα είχα πάει για χοριακή αλλά μου είπε να μην μετακινηθώ σήμερα και να πάω αύριο.Ποια η γνώμη σας για τα δύο αυτά φάρμακα στην περίοδο εγκυμοσύνης?

Link to comment
Share on other sites

Παράλειψη: έχω ήδη κάνει μια χοριακή 6/4 και βγήκε 1463.

τα utrogestan τα παιρνω κι εγω απο την αρχη γιατι ειμαι απο εξωσωματικη.κανουν καλο γιατι βοηθανε το ενδομητριο να παχυνει και να κρατησει το εμβρυο.μην αγχωνεσαι μπορει να μην ειναι τιποτα.κι εγω ειχα λιγο στην αρχη οπως κια πολλες κοπελες.θα κανεις οτι σου πει ο γιατρος και σου ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...