Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ζητω τις εμπειριες σας


Recommended Posts

Σε ευχαριστω για την αμεσοτητα της απαντησης :D ! Εννοειται οτι θα το ψαξουμε καλυτερα και φετος που θα παμε στο νησι για διακοπες, τετοια θα κανουμε ολη μερα (συζητησεις, τακτοποιησεις κλπ)

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάρτε κι εμάς στο νησίιιιι....θα είμαστε φρόνιμοι:mrgreen:

οποτε θελετε!!!!:D Σοβαρα αν τυχει και ερθετε προς τα μερη μας, προσφερω δωρεαν διαμονη σε ολη την οικογενεια! Αρκει βεβαια να εχουμε μετακομισει κατω (περι την ανοιξη του 2011, το βλεπουμε) και να μης σας πειραζει το ...στριμωξιδι διοτι το σπιτακι δεν θα ειναι μεγαλο αλλα ειναι μεγαλη η καρδια μας! Εγραψα παλι ο ...Βασιλακης Καιλας:rolleyes::cool:χιχι.

Παντως maraki76, μου θυμισες τον αδερφο μου οταν ηταν μικρος ετσι με παρακαλουσε να τον παιρνω μαζι μου οταν πηγαινα για μπανιο με την παρεα μου (μου αφηνε απο το βραδυ σημειωμα " παρε με αδερφουλα μου μαζι σου, θα ειμαι φρονιμος, δεν θα κανω φασαρια..") και με συγκινησες βρε! Να ερθετε οποτε θελετε!

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Ανακάλυψα αυτό το παλιότερο ωραιότατο θέμα. Είναι χρήσιμο να μαζεύουμε τις εμπειρίες μας για ότι αλλαγές θέλουμε να κάνουμε στο σπίτι ή για την περίπτωση που φτιάχνουμε νέο.

Ψηφίζω κι εγώ όχι σκαλάκια άνευ σημαντικού λόγου! Αν πρέπει να υπάρχει σκάλα μέσα στο σπίτι (σπίτι με 2 ορόφους) υπάρχει κάποια συμβουλή που θα είχατε να δώσετε για να είναι ευκολότερη και ασφαλέστερη η πρόσβαση;

Πολύ ωραία και η ιδέα με το δωμάτιο-πλυντήριο αν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει στο συγκεκριμένο σπίτι.

Επίσης έχω να πω: Αν θέλετε σκούρες εσωτερικές πόρτες, ξανασκεφτείτε το, φαίνεται πάρα πολύ η σκόνη.

Σίτες που προαναφέρθηκε, το θεωρώ πολύ σημαντικό πλέον. Και μόνο τα έντομα να σκεφτούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Terra μου σε ευχαριστω και εσενα για την συμβουλη σου! Δυστυχως ακομα δεν εχουμε φυγει για Κω (οικονομικες αναποδιες) και μεταθεσαμε την αποφαση μας μεχρι το καλοκαιρι του '11. Προεκυψε ομως ενα αλλο θεμα...Οι προηγουμενες ερωτησεις μου σχετικα με το σπιτι σιγουρα θα γινουν περισσοτερες οσο θα χτιζεται το σπιτι μας αλλα προς το παρων οταν θα κατεβουμε Κω, θα μεινουμε αρχικα σε ενα σπιτι (κολλητα με το ερειπιο το δικο μας!) το οποιο μας παραχωρησε η θεια του αντρα μου μεχρι να χτισουμε το δικο μας για να γλιτωνουμε το εξοδο του ενοικιου! Η θεια ειναι σουπερ...δεν το συζητω!!!

Η απορια μου τωρα εστιαζεται στο οτι το σπιτι της θειας εχει προβληματα ή/και ελλειψεις αλλα εμεις δεν θελουμε να ριξουμε λεφτα και αναζητω...φθηνολυσεις...Εχει μια αυλη με τσιμεντο που με τις βροχες και την υγρασια γινεται πρασινη! Τι αλλο θα μπορουσα να κανω για γλιτωσω να βαλω πλακακι και να γλιτωσω επισης και αυτη την εικονα της αυλης?? Να βαλω καποιο ειδικο χρωμα? Υπαρχει? Να βαλω τελικα πλακακια? Συμφερει καλυτερα λετε να ριξω χαλικι? (δεν μου αρεσει πολυ η ιδεα γιατι φανταζομαι θα γινει πρασινο κι αυτο)

Πειτε κοριτσια, εσεις ειστε καλυτερες απο μαστορα :);)

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να βαλω καποιο ειδικο χρωμα?

 

Επειδή κατά λάθος διάβασα χώμα αντί για χρώμα, μου ήρθε μια ιδέα: μήπως να έβαζες χώμα και να το φυτέψετε με κανένα λουλουδάκι; Φτηνό και όμορφο. Αρκεί να έχεις όρεξη να ασχοληθείς λίγο στην αρχή και βέβαια να ρωτήσεις και τη θεία αν συμφωνεί. Πώς σου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι terra μου....Η θεια σιγουρα δεν θα πει τιποτα γιατι ξερει οτι φροντιζουμε και αγαπαμε τα πραγματα μας ή τον χωρο που μενουμε αλλα...φοβαμαι παλι οτι με τη βροχη θα γινεται λασπη, με τον αερα θα βρω το χωμα μεσα στο σπιτι, επισης εχει πολλες γατες το νησι και ολοι εχουν βαλει στις γλαστρες τους καλαμακια απο σουβλακια για να μην τους χαλανε τα λουλουδια!:evil:

Σε ευχαριστω που ασχοληθηκες παντως! Σιγουρα κατι θα σκεφτουμε. Εγω λεω χαλικι..??? Δεν ξερω ακομα τιποτα...:(

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως ακομα δεν εχουμε φυγει για Κω (οικονομικες αναποδιες) και μεταθεσαμε την αποφαση μας μεχρι το καλοκαιρι του '11.

vassoula κρίμααα:?....κι εγώ νόμιζα οτι ήδη είχες φύγει

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

τροφοθηκη και οσα πιο πολλα ντουλαπια μπορεις στην κουζινα

σκαλοπατια αν βαλεις θα σου φανε τετραγωνικα

αν παρεις καλο ενεργειακο τζακι θα εχεις αποδοση (αν παρεις επιπεδο το βαζεις κ στα δωματια)

αποθηκη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

και κανε καλο κουμαντο στους χωρους για τις ντουλαπες

μετα απο ενα (κ 2 κ 3) παιδι δεν θα ξερεις που να τα βαλεις τα ρουχα κ τα λευκα σου

επισης βαλε κουζινα υγραεριου, θα μαγειρευεις πιο γρηγορα και δεν θα εξαρτασαι απτην δεη (στην επαρχια ειναι συχνες οι διακοπες, ειδικα οταν βρεχει)

Link to comment
Share on other sites

vassoula κρίμααα:?....κι εγώ νόμιζα οτι ήδη είχες φύγει (το maraki76 είμαι;))

Maraki 76!!!!!! Γιουπιιιιιι!!!! Καλα εισαι? Οχι, δυστυχως δεν φυγαμε ακομα αλλα δεν απογοητευομαστε! Απλα μαζευομαστε γιατι η αρχη θα ειναι δυσκολη, οι υποχρεωσεις θα τρεχουν και δεν θα μας βοηθησει κανεις, οποτε... Εννοειται οποτε θελεις να κατεβεις Κω θα με σκεφτεις και διαμονη,εγω!!!Χαρηκα που σε .."ξαναβρηκα"!!

Protoula μου, σε ευχαριστω και εσενα πολυ για τις ιδεες σου!!

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Αφού πήρατε τετοια απόφαση ευχομαι να σας πανε ολα οπως τα θέλετε.

Οσο αφορα στην ερώτηση σου.

Καταρχήν αυτό που θα άλλαζε στο σπίτι μου αλλα μαλλον δεν εχεις τετοιο πρόβλημα εσυ, ειναι οτι θα ηταν flat.Δεν θα ειχε σκαλοπατι ουτε για δείγμα.Μενω σε μεζονέτα και εχει και αλλο επιπεδο και τωρα με το μωρο ειδικα μου εχει βγει η ψυχή.

Κατα τα άλλα θα σου έλεγα να εχεις αρκετό χώρο στην κουζίνα σου και να μην τη μπουκώσεις!

Επίσης αν υπάρχει δυνατότητα για αποθήκουλα ειναι πολύ χρήσιμη.

Για το ενεργειακο τζακι δεν γνωριζω να σου πω.Αλλα αν μενεις σε νησι οπως λες που δεν θα χρειαζεσαι και ιδιαιτερη θερμανση ισως να ειναι καλή επιλογή.

Και μια τελευταία συμβουλή , αν εχετε σκοπό να μείνετε μονιμα , μην λυπηθείς καποια χρήματα για να κανεις κατι που θελεις ή σου αρεσει ή ειναι απαραίτητο λεγοντας οτι θα το κανεις αργότερα.

Πιστεψέ με αυτό το αργότερα συνηθως δεν ερχεται ποτέ!

 

 

 

Μολις διαβασα το θεμα, λοιπον, η μεζονετα και τα σκαλια ηταν το πρωτο που σκεφτηκα!!!!! Οσο τα παιδια ειναι μικρα σου βγαινει η πιστη, μολις μεγαλωσουν ανεβοκατεβαινεις για να ελεγχεις (και να μαζευεις τα αμαζευτα)μολις μεγαλωσεις εσυ ,σκεφτεσαι...(δεν κοιμαμαι στον καναπε καλητερα?πως ανεβαινω τωρα τοσα σκαλια..?)

Οι βεραντες...?πανω -κατω βεραντες αντε σφουγγαρισε και το καλοκαιρι παει κ ερχετε περνεις και το/τα παιδια μαζι και κανετε πλιτσ-πλιτσ μαζι (ο Θεος να φυλαει μη φατε καμια γλυστρα)το χειμωνα τι κανεις??

Το αποθηκακι καλη περιπτωση και πολυ βολικο!! Ενα ακομη που θα σου πω εγω ειναι , η κουζινα με το σαλονι-καθηστικο να ειναι ενιαιο (το δικο μου ειναι). βολευει πολυ να ελεγχεις το παιδι και να εχεις ορατοτητα!

πανω κατω αυτα!

καλη τυχηηηη :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα ακομη που θα σου πω εγω ειναι , η κουζινα με το σαλονι-καθηστικο να ειναι ενιαιο (το δικο μου ειναι). βολευει πολυ να ελεγχεις το παιδι και να εχεις ορατοτητα!

πανω κατω αυτα!

καλη τυχηηηη :-)

Αυτο εγω stella μου το σκεφτομαι λιγο αρνητικα...Προτιμω να ειναι ξεχωριστο το σαλονι με την κουζινα (αν και ο αντρας μου διαφωνει και δεν θα τα καταφερω τελικα) γιατι δεν θελω να ειναι τα παιδια ολη μερα στο σαλονι και οταν εχουμε ενηλικες επισκεψεις και συζητησεις να πρεπει να τα απομονωσεις, στελνοντας τα στο υπνοδωματιο τους! Ολα γινονται βεβαια αλλα το εχω δει σε μερικες φιλες/φιλους που οταν παμε επισκεψη, τα παιδια τους κουβαλανε στο σαλονι τα παιχνιδια τους γιατι εκει εχουν μαθει να περνουν τις περισσοτερες ωρες τους, παρεα με τους γονεις τους! Σε ευχαριστω παντως για τις ομορφες ιδεες σου!

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...