Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδυναμία Θηλασμού


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη,

 

Γράφω ως μια τελευταία ελπίδα να βοηθηθώ για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το θηλασμό.Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο περιεκτική γίνεται.

Καταρχίν να σας πω ότι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου είχα ενημερωθεί και διαβάσει πάρα πολύ για το θηλασμό, θεωρούσα λοιπόν ότι δε θα αντιμετωπίσω κανένα ή τουλάχιστον λίγα προβλήματα.

Γέννησα πριν από ένα μήνα ένα υγιές αγοράκι, μόλις τη 2η μέρα του 9ου μήνα (36 εβδομάδα)! Από την πρώτη στιγμή που μου τον έφεραν, ο μικρός φάνηκε ότι δεν μπορούσε να θηλάσει, καθώς έκανε 2-3 κινήσεις και μετά σταμάταγε ή κοιμόταν (και δεν ξύπναγε με τίποτα!). Αυτό συνεχίστηκε και τις επόμενες μέρες και όλοι στο μαιευτήριο μου είπαν ότι αυτό οφειλόταν στο ότι γεννήθηκε τόσο νωρίς και ήταν ακόμα αδύναμος, αλλά όσο θα μεγάλωνε θα κατάφερνε να θηλάσει.

Επειδή εμένα όμως το στήθος μου από τη 2η μέρα ήταν πρισμένο ζήτησα θήλαστρο να το αδειάσω και έτσι έδινα το γάλα μου στο παιδί με το μπιμπερό. Γυρνώντας στο σπίτι νοίκιασα ένα νοσοκομειακό θήλαστρο και συνέχιζα να βγάζω γάλα με το θήλαστρο και να του το δίνω και να προσπαθώ επίσης να τον βάλω στο στήθος, αλλά χωρίς αποτέλεσμα-μάλιστα πολύ γρήγορα εκνευριζόταν και άρχιζε να φωνάζει και να κλαίει.

Ο καιρός έχει περάσει (περιμένοντας να δυναμώσει) αλλά δεν κάθεται στο στήθος με τίποτα. Πλέον συνεχίζω με το θήλαστρο και βγάζω περίπου 80-90 γρ σε κάθε άντληση.

Πριν λίγες μέρες ήμουν πολύ απογοητευμένη και στεναχωρημένη με την κατάσταση-συνήλθα λίγο σκεφτόμενη ότι τουλάχιστον εδώ και ένα μήνα πίνει το δικό μου γάλα, έστω και με το μπιμπερό. Πόσο όμως θα με πάει το θήλαστρο; Ο μικρός έχει αυξήσει τις ποσότητές του στα 100-120γρ και φοβάμαι ότι σε λίγο δε θα τον προλαβαίνω.

Ως τελευταία λύση μου είπαν να πάρω το SNS της Medela. Θα βοηθήσει; Πως να το χρησιμοποιήσω; Να του δίνω λίγο με μπιμπερό όταν ξυπνάει και πεινάει και μετά να τον βάζω στο στήθος με το SNS;Μου φαίνεται και αυτό λίγο σύνθετο στη χρήση και ότι χρειάζεται και άλλο άτομο να με βοηθάει. Δεν ξέρω τι να κάνω...προσπαθώ μόνο να είμαι ήρεμη για να έχω αρκετό γάλα...

 

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει το μωράκι σου και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις! Μην απελπίζεσαι, εδώ υπάρχουν αρκετά μέλη (frene, katerina24 και άλλες που δεν θυμάμαι), που έδωσαν στα μωρά τους μητρικό με θήλαστρο αποκλειστικά μέχρι τον 6ο μήνα και συνέχισαν και παράλληλα με την εισαγωγή αρκετούς μήνες μετά το χρόνο, αν θέλεις στείλε τους πμ να σου πουν την εμπειρία τους!

Αν βλέπεις ότι οι ανάγκες του μωρού αυξάνονται, θα αυξάνεις τη συχνότητα των αντλήσεων (γίνονται στα μωρά άλματα ανάπτυξης ο ένα είναι σίγουρα στον τρίτο μήνα, όπου οι ανάγκες τους για γάλα αυξάνονται, στα μωρά που θηλάζουν αυτά μένουν για μερικές μέρες πολύ περισσότερο στο στήθος, μέχρι να αρχίσει να παράγεται μεγαλύτερη ποσότητα από τη μαμά. Στη δική σου περίπτωση, πρέπει να δώσεις μεγαλύτερο ερέθισμα στο στήθος με το θήλαστρο.)

Είναι πολύ σημαντικό να κάνεις μία νυχτερινή άντληση (μεταξύ 12-6 τη νύχτα), γιατί έτσι ο οργανισμός παίρνει μήνυμα για αύξηση της γαλουχίας!

Δες στο θέμα του επαναγαλακτισμού http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285, θα πάρεις τις βασικές κατευθύνσεις για την κατανομή και τη διάρκεια των αντλήσεων!

Απ' ό,τι ξέρω από τις κοπέλες που προανέφερα, από ένα σημείο και μετά μπορούσαν να καλύπτουν το μωρό με λιγότερες αντλήσεις την ημέρα, το στήθος προφανώς συνηθίζει και παράγει περισσότερο σε μία άντληση. Είχαν κι ένα θέμα σχετικό με συμβουλές και κόλπα

 

Κάνεις πολύ καλά που προσπαθείς να βάζεις το μωρό στο στήθος! Κι εδώ θα σε βοηθήσει το θέμα του επαναγαλακτισμού που έβαλα το λινκ πιο πάνω! Γενικά προσπαθείς να βάζεις το μωρό όταν δεν είναι πολύ πεινασμένο, το κρατάς όσο πιο πολύ γίνεται σε επαφή δέρμα με δέρμα μαζί σου, να σε μυρίζει, τη νύχτα αν το πάρεις στο κρεβάτι σου ίσως να θηλάει πιο πολύ, δεν χρειάζεται να το ξυπνήσεις τελείως, αρκεί να πιάσει το στήθος και θα θηλάσει μισοκοιμισμένο.

Το sns πιστεύω πως θα σε βοηθήσει, αφού το μωρό θα βρίσκει αρκετό γάλα με τη ροή που έχει συνηθίσει, ενώ παράλληλα θα μαθαίνει και το στήθος. Νομίζω ότι έχει διάφορες διαμέτρους στα σωληνάκια, ώστε σταδιακά να τρέχει πιο αργά το γάλα απ' το μπουκάλι, όσο συνηθίζει το μωρό το στήθος. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται και δεύτερο άτομο, το κρεμάς στο λαιμό πριν πάρεις το μωρό, στερεώνεις το σωληνάκι στο στήθος με αυτοκόλλητο (αυτό που κολλάμε τους επιδέσμους) και βάζεις την άκρη του κοντά στη θηλή, ώστε να την πιάσει το μωρό. Σίγουρα θα έχει οδηγίες ή θα σου πούνε από την εταιρία αν το παραγγείλεις, να τους ρωτήσεις! Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις πάντως!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω απλα μπραβο σου.

Εχοντας εμπερια και απο τους τρεις τροπους (θηλασμος , θηλαστρο, μπιμπερο με ξενο γαλα) σε νεογεννητο ομολογω οτι το θηλαστρο ειναι ΑΘΛΟΣ. Ειναι οι δυσκολιες του μπιμπερο (αποστηρωση, ζεσταμα κλπ) + τραβα γαλα καθε τρεις και λιγο , πρηξου - ξεπρηξου.

Μπραβο σου κοπελα μου.

Ειμαι σιγουρη οτι αφου καταφερες αυτο το να μπει στο στηθος θα ειναι παιχνιδακι.

Γιατι εχεις μεγαλη θεληση :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

Ίσως μια σύμβουλος θηλασμού να μπορέσει να βοηθήσει το μωρό να καθήσει στο στήθος δείχνοντάς σου π.χ. κάποιες τεχνικές. Και η μεγάλη μου κόρη δυο εβδομάδες δεν έπιανε το στήθος αρχικά λόγω νωθρότητας και μετά λόγω εκνευρισμού. Τελικά λύθηκε το πρόβλημα με τη βοήθεια της μαίας.

 

Αγαπητά μέλη,

Πριν λίγες μέρες ήμουν πολύ απογοητευμένη και στεναχωρημένη με την κατάσταση-συνήλθα λίγο σκεφτόμενη ότι τουλάχιστον εδώ και ένα μήνα πίνει το δικό μου γάλα, έστω και με το μπιμπερό.

 

Μπράβο!!! Επειδή τα πέρασα κι εγώ, καταλαβαίνω πόσο σημαντικό βήμα είναι να ξεπεράσεις την απογοήτευση και να δεις θετικά την προσπάθεια που κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τη συμπαράσταση και τα ενθαρυντικά σας λόγια.

Η αλήθεια είναι ότι στη αρχή δυσκολεύτηκα κάθε τρεις και λίγο να βγάζω το γάλα, αλλά σιγά-σιγά συνήθισα. Με ανησύχησε το γεγονός ότι μου είπαν ότι με το θήλαστρο κάποια στιγμή θα μου σταματήσει το γάλα, αλλά και η παιδίατρος με ενθάρρυνε να συνεχίσω και αφού μου λες sofuca ότι υπάρχουν κοπέλες που χρησιμοποιούσαν τόσο καιρό θήλαστρο...παίρνω τα πάνω μου!

Θα συνεχίσω να προσπαθώ. Μάλλον πρέπει να τον παίρνω στο στήθος λίγο πριν ξυπνήσει γιατί όταν ξυπνήσει είναι πλέον πεινασμένος και χαλάει τον κόσμο! Για το SNS μου είπε τηλεφωνικά μια σύμβουλος του Συνδέσμου Θηλασμού Ελλάδος (La Leche League) αλλά ίσως πρέπει να βρώ και μια μαία να έρθει από κοντά να δει το θέμα για να έχει πλήρη άποψη...

 

Και πάλι σας ευχαριστώ θερμά...

 

υ.γ sofuca τι εννοείς όταν λες να κάνω πμ στα μέλη που αναφέρεις; είμαι καινούρια και δεν ξέρω να χειρίζομαι και πολύ καλά τις δυνατότητες του site! :):confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με ανησύχησε το γεγονός ότι μου είπαν ότι με το θήλαστρο κάποια στιγμή θα μου σταματήσει το γάλα,

Με νοσοκομειακο θηλαστρο που ειναι για αποκλειστικα αντληση δεν σταματαει μην τρελαθω. Αυτο που λες ισχυει για αυτα που ειναι για περιστασιακη χρηση.

Δες λιγο αυτο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

 

Γενικα βαζε τον στηθος οταν δεν πειναει πολυ. Ακομα και να πιπιλαει μονο ειναι μεγαλη βοηθεια. Σιγα σιγα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τη συμπαράσταση και τα ενθαρυντικά σας λόγια.

Η αλήθεια είναι ότι στη αρχή δυσκολεύτηκα κάθε τρεις και λίγο να βγάζω το γάλα, αλλά σιγά-σιγά συνήθισα. Με ανησύχησε το γεγονός ότι μου είπαν ότι με το θήλαστρο κάποια στιγμή θα μου σταματήσει το γάλα, αλλά και η παιδίατρος με ενθάρρυνε να συνεχίσω και αφού μου λες sofuca ότι υπάρχουν κοπέλες που χρησιμοποιούσαν τόσο καιρό θήλαστρο...παίρνω τα πάνω μου!

Θα συνεχίσω να προσπαθώ. Μάλλον πρέπει να τον παίρνω στο στήθος λίγο πριν ξυπνήσει γιατί όταν ξυπνήσει είναι πλέον πεινασμένος και χαλάει τον κόσμο! Για το SNS μου είπε τηλεφωνικά μια σύμβουλος του Συνδέσμου Θηλασμού Ελλάδος (La Leche League) αλλά ίσως πρέπει να βρώ και μια μαία να έρθει από κοντά να δει το θέμα για να έχει πλήρη άποψη...

 

Και πάλι σας ευχαριστώ θερμά...

 

υ.γ sofuca τι εννοείς όταν λες να κάνω πμ στα μέλη που αναφέρεις; είμαι καινούρια και δεν ξέρω να χειρίζομαι και πολύ καλά τις δυνατότητες του site! :):confused:

 

Φιλη μου και μλος του φορουμ θηλασε αποκλειστικα σχεδον 8 μηνες το μωρο της μονο με θηλαστρο.

Φυσικα νοσοκομειακο.

Μην ανησυχεις γι αυτο αν και νομιζω οτι το μωρο ειναι πολυ μικρο και υπαρχει ακομη δυνατοτητα να θηλασει απευθειας.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις επιπλέον πληροφορίες.

Έχω ήδη μειώσει τα μεσοδιαστήματα που κάνω άντληση στις 2:30 ώρες και κάνω 8 αντλήσεις τη μέρα...το περίεργο είναι ότι δεν βλέπω να αυξάνεται ιδιαίτερα η ποσότητα που βγάζω σε κάθε άντληση - υπάρχει άραγε και κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις επιπλέον πληροφορίες.

Έχω ήδη μειώσει τα μεσοδιαστήματα που κάνω άντληση στις 2:30 ώρες και κάνω 8 αντλήσεις τη μέρα...το περίεργο είναι ότι δεν βλέπω να αυξάνεται ιδιαίτερα η ποσότητα που βγάζω σε κάθε άντληση - υπάρχει άραγε και κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

 

το μωρό το βάζεις καθόλου στο στήθος ή όχι;

Δώσε μας αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες όπως τις ζητάει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962 για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πιο αποτελεσματικά και σωστά!

 

Δες εδώ http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html πληροφορίες για το πώς θα καταφέρεις το μωρό να μείνει περισσότερη ώρα στο στήθος και γενικά δες κι εδώ http://www.kellymom.com/bf/preemie/index.html κάποια θέματα που θα σε βοηθήσουν τόσο με τις αντλήσεις, όσο και με την ενθάρρυνση του μωρού να θηλάσει!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Sofuca,

 

Το παιδί δυστυχώς δεν κάθεται με τίποτα στο στηθος μου-αρνειται πεισματικά. Δεν ξέρω πως να τον βάλω αφού όταν ξυπνάει τσιρίζει για να φάει, του δίνω το γάλα που έχω βγάλει με το θήλαστρο και όταν φάει τον παίρνει ο ύπνος. Ακόμα κι αν είναι μισοχορτάτος και τον βάλω στο στήθος δεν κάνει τίποτα. Οπως είπα κάνω 7-8 αντλήσεις τη μέρα, έχω τρελαθεί να πίνω υγρά, να τρώω καλά, αλλά το γάλα δεν αυξάνεται και μάλιστα από το δεξί στήθος βγαίνει πολύ λίγο.Άσε...φλερτάρω με το να μην έχω να του δώσω αποκλειστικά δικό μου γάλα σε λίγες μέρες, αφού τρώει περίπου 140γρ κάθε φορά και εγώ βγάζω μέσο όρο 80-90γρ.

Παρακάτω παραθέτω τις πληροφορίες που μου ζητάς, μήπως μπορείτε να βοηθήσετε:

- γέννηση την 36η εβδομάδα κύησης

- αγόρι

- καισαρική

- επισκληρίδιος

- εμφάνησε ίκτερο. βγήκαμε με 11,6. Σήμερα είναι 36 ημερών και έχουμε ακόμα ίκτερο. Την περασμένη Πέμπτη είχε 6,9

- Γεννήθηκε 2370γρ και σήμερα είναι 3400.

- Κάνει 7-8 γέυματα τη μέρα, αλλά δεν θηλάζει όπως είπαμε (λόγω του ίκτερου η παιδίταρος μου λέει ότι πρέπει να τρώει καλά και δεν μπορώ π.χ. να τον αφήσω να πεινάσει ώσπου να πιάσει στήθος)

- Προς το παρόν δεν παίρνει συμπλήρωμα

- Χρησιμοποιώ το νοσοκομειακό θήλαστρο της Amenda

- Κάνω 7-8 αντλήσεις τη μέρα με το θήλαστρο, κάθε 2-2,5 ώρες για 15 λεπτά.Στη αρχή εκανα κάθε 3 ώρες, αλλά το μείωσα μετα την υπόδειξη της παιδιάτρου, παρόλα αυτά δεν αυξήθηκε η ποσότητα που βγάζω σε κάθε άντληση.

- Λερώνει και βρέχει (καθε φορά που τον αλλάζω η πάνα είναι λερωμένη) γύρω στις 6-7 πάνες αν και τις τελευταίες μέρες έχουν αυξηθεί γιατί έχει περισσότερες κενώσεις.

 

αυτά. Σας παρακαλώ όποια μπορεί να βοηθήσει, ας μου πει τι μπορώ να κάνω. Τουλάχιστον να μην ελαττώνεται το γάλα και ας το βγάζω και με το θήλαστρο-τι να κάνω αμα δεν θέλει να πιάσει;

 

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάπλωσε με το μωρό στο κρεβατι και δοκιμασε μήπως ετσι στο χαλαρο πιασει καλύτερα το στηθος. Βγάλε και με το χερι σου μια σταγονιτσα να την μυρίσει μπας και τον δελεάσει. Μπορει με την πρωτη να μην πιασει αλλα μια δυο τρεις θα το παρει το μήνυμα γιατι ειναι μικρό ακόμα. Η Αγλαια ξεκινησε να θηλαζει νομιζω οταν το μωρο της ηταν 4,5 μηνων!!!

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος του μωρού είναι πολύ καλό, το ίδιο και οι πάνες του! Η τιμή που αναφέρεις τώρα για τον ίκτερο δεν είναι υψηλή, να το έχεις σε φυσικό ηλιακό φως, όσο γίνεται χωρίς ρούχα και με συχνά γεύματα και θα πέσει κι άλλο γρήγορα!

Αν βλέπεις ότι το γάλα που βγάζεις είναι οριακό για τις ανάγκες του μωρού σου, μπορείς να αυξήσεις τον αριθμό των αντλήσεων μέχρι να αυξηθεί η παραγωγή σου! Ίσως το μωρό να περνάει ένα άλμα ανάπτυξης και να χρειάζεται περισσότερο γάλα. Στα μωρά που θηλάζουν απευθείας, οι μαμάδες βλέπουν ξαφνικά το μωρό από εκεί που έχει ένα στοιχειώδες πρόγραμμα με κάποια έστω μικρά μεσοδιαστήματα μεταξύ των θηλασμών, να προσκολλάται όλη μέρα στο στήθος, να μην κοιμάται να θέλει συνεχώς να θηλάζει κλπ. Αυτό κρατάει για μερικές μέρες, το μωρό αυξάνει την παραγωγή της μητέρας και μετά επανέρχεται στις προηγούμενες συνήθειές του. Εσένα που πίνει μητρικό απ' το μπουκάλι, φαίνεται ότι χρειάζεται περισσότερο γάλα γιατί βλέπεις ότι του φτάνει οριακά αυτό που βγάζεις. Άρα πρέπει να πάρεις εσύ πρωτοβουλία να αυξήσεις το χρόνο που δίνεις ερέθισμα στο στήθος, και αυτό γίνεται αυξάνοντας τον αριθμό των αντλήσεων μέσα στη μέρα. Καταλαβαίνω ότι αυτό είναι δύσκολο, γιατί εκτός από τις αντλήσεις ένα τόσο μικρό μωρό χρειάζεται και αγκαλιά και είναι δύσκολο να βρεθεί τόσος χρόνος. Έχεις διπλό σύστημα άντλησης; Αν όχι, θα σε εξυπηρετούσε να ζητήσεις από την εταιρεία που νοίκιασες το θήλαστρο να σου φέρουν, θα γλιτώσεις το μισό χρόνο των αντλήσεων. Επίσης, οι συχνές εναλλαγές του θηλάστρου από μαστό σε μαστό βοηθάνε να βγάζεις περισσότερο γάλα σε λιγότερο χρόνο, αν δεν έχεις διπλό σύστημα, δοκίμασε να αντλείς μερικά λεπτά από το ένα στήθος και μερικά από το άλλο κ.ο.κ.

 

Αν βάλεις το μωρό στο στήθος στην αρχή του θηλασμού πώς αντιδρά; Αρνείται τελείως το στήθος; Προσπάθησε να το βάλεις προτού κλάψει, το κλάμμα είναι η τελευταία ένδειξη πείνας. Όταν δεις να παρουσιάζει ανησυχία, να πιπιλάει τα χέρια ή αν ακούς να αναδεύεται στον ύπνο του, να το βάζεις στο στήθος, ίσως έτσι, αν δεν είναι πολύ πεινασμένο να δεχτεί καλύτερα το στήθος. Η αρχή είναι δύσκολη. Γάλα έχεις αυτή τη στιγμή, οπότε αν το μωρό πιάσει το στήθος είναι πολύ πιθανό να παραμείνει σε αυτό, αφού θα βρίσκει αρκετό γάλα! Αν πιάσει στήθος, το αφήνεις να θηλάσει όσο θέλει μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον του και μετά αλλάζεις στηθος. Επαναλαμβάνεις όσες φορές χρειαστεί, μέχρι το μωρό να μη συνεργάζεται άλλο και τότε μόνο δίνεις μπουκάλι!

Δες τα λινκς που σου έβαλα για τη σωματική επαφή δέρμα με δέρμα και τους τρόπους που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να πετύχεις να καθίσει το μωρό στο στήθος! Αν είναι πολύ νευρικό στην αρχή του γεύματος, τότε μην περιμένεις να χορτάσει σχεδόν για να τον βάλεις στο στήθος, δοκίμασε αφού πιει λίγο απ' το μπουκάλι και έχει ηρεμήσει. Δοκιμάζοντας θα βρεις τη λύση! Όταν αποφάσισα να κάνω επαναγαλακτισμό στην κόρη μου, ήταν πάνω στη φάση που είχε αρχίσει να μειώνει την παραμονή της στο στήθος, θήλαζε λίγο και τεμπέλικα και περίμενε το μπουκάλι με το συμπλήρωμα που ήξερε ότι θα ακολουθούσε (ήταν 4,5 μηνών τότε). Έκανα διάφορα κόλπα, της έδινα μερικές γουλιές και της πάσαρα μετά το στήθος, μόλις την έβλεπα να χαλαρώνει (είχα το στήθος έτοιμο, τη θηλή δίπλα στη θηλή του μπουκαλιού για να την ξεγελάσω, να μην πάρει χαμπάρι την αλλαγή :lol::lol: έκανα δηλαδή το αντίθετο από αυτό που κάνεις όταν θέλεις να αποθηλάσεις).

Με υπομονή και ψυχραιμία όλα γίνονται, έχεις καταφέρει πολλά μέχρι τώρα, ακόμα κι αν χρειαστεί κάποια φορά να δώσεις λίγο ξένο, έχεις κερδίσει τον πόλεμο! Το σημαντικό για σένα τώρα είναι απ' τη μια να καλύπτεις το μωρό σου με μητρικό γάλα και απ' την άλλη να καταφέρεις να μπει στο στήθος για να διευκολύνεις τη ζωή σου και να απαλλαγείς σταδιακά από τις αντλήσεις. Δες και το σύστημα sns, πιστεύω ότι θα μπορούσε να σε βοηθήσει αν δεν γίνεται τίποτα με άλλο τρόπο. Επικοινώνησε και με σύμβουλο θηλασμού να σας δει από κοντά, να σου προτείνει λύσεις για το πώς να καταφέρεις το μωρό να θηλάσει!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Sofuca έχω διπλό σύστημα άντλησης της Ameda. Στην αρχή μου είπαν να κάνω αυτό που λες λίγα λεπτά στο ένα στήθος, λίγα λεπτά στο άλλο και ξανά πάλι για να ενεργοποιηθεί το στήθος και τώρα χρησιμοποιώ και τα 2 μπουκάλια.

Θα συνεχίσω να εφαρμόζω κάποια tips από αυτά που μου λέτε, αν και είναι πραγματικά αστείο να τον βλέπει κανείς που ενώ είναι μισοχορτάτος και τον βάζω στο στήθος κάθεται ακίνητος με κλειστό το στόμα...σαν τον Βουδα (!!!) και απλά περιμένει τη συνέχεια με το μπουκάλι...!!!

αφού ειλικρινά απορώ όταν τον βλέπω και διαβάζω και αυτά που μου λέτε, πως γίνεται ένα μωράκι να μην ψάχνει το στήθος της μαμάς του! και να σκεφτείτε ότι του μιλάω ήρεμα, γλυκά...

τελοσπάντων...και πάλι ευχαριστώ και θα σας ενημερώνω αν υπάρχει καμια πρόοδος.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι καινούργια στο forum και μανούλα 9 ημερών. Το μωράκι μου γεννήθηκε στις 37 εβδομάδες και 2 ημέρες, δυστυχως με καισαρική τομή. Το δυστυχώς το λέω όχι τόσο για την εγχείρηση και τα παρελκόμενα της αλλά γιατί το μωράκι μου δεν μπόρεσε να θηλάσει από την πρώτη στιγμή. Της έδωσαν μπουκάλι και εγώ δεν μπόρεσα και τις τρεις μέρες που ήμουν στο νοσοκομείο να την θηλάσω αν και προσπάθησα παρ' όλο τους πόνους. Έχει μάθει το μωράκι μου στη θηλή του μπιμπερό και όταν το βάζω στο στήθος δεν ανοίγει το στοματάκι του τόσο για να πιάσει την θηλή μου και αν την πιάσει δεν κάνει τις κινήσεις που πρέπει. Να τονίσω ότι αν χρησιμοποιήσω τις θηλές της chicco μπορεί και θηλάζει. Θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα σας. Το μωράκι μου είναι γενικά πολύ ήσυχο και κλαίει μόνο όταν το πιέζω για να φάει από το στήθος μου. Αυτό με κάνει και νιώθω πολύ χάλια και κάθε μέρα κλαίω. Ίσως φταίνε και οι ορμόνες. Πείτε μου σας παρακαλώ τι μπορώ να κάνω?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το μωρακι σου !!!!!!!!!!!!!!!ποσα κιλα γεννηθηκε το μωρακι σου???

μετα απο ποση ωρα απο την καισαρικη το θηλασες????ποιος σου ειπε οτι ειναι αδυναμο να θηλασει??????απαντησε στις ερωτησεις που εχει στο συνδεσμο που βαζω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962&highlight=%E6%E7%F4%E1%F4%E5+%E2%EF%E7%E8%E5%E9%E1+%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF

και τα λεμε σε νεα βαση

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως το μωρακι μου γεννηθηκε 2500 κιλα και δεν ηταν αδυναμο να θηλασει απλα ηθελε να ειναι συνεχεια στο στηθος καθε μια ωρα τουλαχιστον

ειναι πολυ νωρις για πεις οτι εχει μαθει μπιμπερο μηπως αρνητε να κατσει στο στηθος επειδη εισαι αγχωμενη????????ασε το μωρο στο στηθος πριν το συμπληρωμα και οχι μετα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Με το που έστειλα το μήνυμα, ουπς θαύμα.... έπιασε το στήθος και θήλασε για μία ώρα! Θέλω να ελπίζω ότι είναι μια καλή αρχη γιατί στα υπόλοιπα γεύματα δεν μας έκανε την τιμή και αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω θηλή. Γεννήθηκε 3050. Να σημειώσω ότι γέννησα στην επαρχία σε δημόσιο νοσοκομείο που έχει τμήμα μαιευτικής και όχι σε μαιευτική κλινική. Αυτό το τονίζω γιατί παίζει ρόλο και το προσωπικό. Είναι λίγο και δεν μπορούν να ασχοληθούν με όλες τις λεχώνες και τα μωράκια τους. Το βράδυ που γέννησα πριν με πάνε στο δωμάτιο με ενημέρωσε η μαία ότι μπορώ να θηλάσω. Άλλαξε όμως βάρδια και όταν το ζήτησα δεν με άφησαν. Προφανώς βαριόταν. Και έτσι την έπιασα την επόμενη μέρα χωρίς πολύ βοήθεια. Και εγώ άσχετη και με τα σωληνάκια δεν νομίζω να έκανα και ότι καλύτερο. Με βοήθησε μια μαία πολύ την τρίτη πια μέρα. Εκείνη μου είπε ότι φαίνεται να τεμπελιάζει γιατί έμαθε το εύκολο από την θηλή του μπιμπερό, που δεν θέλει πολύ προσπάθεια. Όπως και να έχει θα το παλέψω. Την βάζω στο στήθος μου μόλις κουνηθεί λιγάκι γιατί αν την αφήσω να πεινάσει εκνευρίζεται και δεν γίνεται τίποτα. Σίγουρα καταλαβαίνει ότι είμαι αγχωμένη. Απλά θέλω μία επιβεβαίωση ότι όλα θα πάνε καλά... Ελπίζω σήμερα να μην δώσω καθόλου συμπλήρωμα γιατί εχτές το βράδυ δεν το αποφύγαμε.

Και τώρα να απαντήσω στις ερωτήσεις:

Είναι κοριτσάκι και γεννήθηκε την 37η εβδομάδα και 2 ημέρες.

Γεννήθηκε στις 14/03 3050gr και στις 18/03 (που βγήκαμε από το νοσοκομείο) 2860gr. Όλες αυτές τις μέρες έτρωγε μόνο ξένο. Από τότε δεν έχει ξαναζυγιστεί. Αύριο που θα πάμε στην παιδίατρο.

Γέννησα με ΚΤ με επισκληρίδιο αναισθησία.

Κάνει γύρω στα 10 γεύματα. Πάντα την βάζω πρώτα στο στήθος. Αν δεν πιάσει χρησιμοποιώ θηλή. Αν την αφήσει και συνεχίσει να κλαίει (και δεν είναι λερωμένη) τότε της δίνω συμπλήρωμα. Η τελευταία φορά που πήρε συμπλήρωμα ήταν εχτές το βράδυ γύρω στα 40 ml.

Βρέχει γύρω στις 7-8 πάνες και έχει 1 με 3 κενώσεις την ημέρα.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Υ.Γ.Να σημειώσω ότι γάλα έχω. Σχεδόν μόλις το αγγίζω αρχίζει και τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

Όλες αυτές τις μέρες έτρωγε μόνο ξένο.

 

Κάνει γύρω στα 10 γεύματα. Πάντα την βάζω πρώτα στο στήθος.

 

. Η τελευταία φορά που πήρε συμπλήρωμα ήταν εχτές το βράδυ γύρω στα 40 ml.

Βρέχει γύρω στις 7-8 πάνες και έχει 1 με 3 κενώσεις την ημέρα.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Υ.Γ.Να σημειώσω ότι γάλα έχω. Σχεδόν μόλις το αγγίζω αρχίζει και τρέχει.

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Για να ξέρουμε αν το μωρό παίρνει γάλα και από εσένα πρέπει να μας γράψεις πόσο συνολικά ξένο σε ml παίρνει σε 24 ώρες! Έτσι θα δούμε και με ποιο ρυθμό μπορείς να μειώσεις το ξένο!

 

Οι βρεγμένες πάνες που έχει είναι καλές, όμως οι κενώσεις είναι οριακές, πρέπει μέχρι την 20 μέρα να είναι 3-4 (το ότι είναι λιγότερες μπορεί να οφείλεται όμως στο ξένο γάλα αν είναι πολύ, γι' αυτό σου λέω να μας πεις πόσο πίνει συνολικά την ημέρα!)

 

Η τακτική που ακολουθείς να μην το αφήνεις να πεινάσει πολύ για να το θηλάσεις είναι σωστή και ενδείκνυται για μωρά που αρνούνται το στήθος. Επίσης σωστό είναι που το βάζεις στο στήθος στην αρχή κάθε γεύματος! Όταν αφήνει το στήθος, να το σηκώνεις να ρευτεί και να το ξαναβάζεις στο άλλο στήθος. Να εναλλάσσεις έτσι ώσπου το μωρό να μη συνεργάζεται άλλο. Τότε να δίνεις συμπλήρωμα!

Το συμπλήρωμα δεν είναι ασφαλές να το διακόψεις απότομα. Γενικά μπορείς να κάνεις μια μείωση όχι μεγαλύτερη των 120 ml σύνολικά την ημέρα, να την κρατήσεις σταθερή για 3-4 μέρες και μετά να προχωρήσεις σε νέα μείωση κ.ο.κ.

 

Αν το μωρό δεν συνεργάζεται καθόλου στο στήθος, θα σε βοηθούσε να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο και να κάνεις αντλήσεις και το γάλα που θα βγάζεις θα το δίνεις στο μωρό σου αντί για σκόνη

 

Δες στο θέμα αυτό http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285&page=3 τα πρώτα ποστ θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ!

Καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia

gennisa prin 15 meres ton mikro mou kai eimai kai kainouria sto forum sas

exo genisei me kaisariki kai opos katalavainete to provlima mou einai to taisma tou morou mou..

argisa na katevaso gala ki otan katevike itan poli ligo ki etsi to xeno gala itan monodromos.. tora exo perissotero gala, simera sigekrimena to travixa me adlia na do poso einai kai mazepsa 140ml. omos o mikros mou den arkeitai sto diko mou kai thelei aparaititos sibliroma meta to thilasmo.. afto de me enoxlei oute gia na eimai eilikrinis thelo oposdipote na ton thilazo apokleistika kai mono.. to provlima mou einai pos tis teleftaies meres eno troei kai xortainei revetai kai koimatai stin agalia mas molis ton akoubisoume sto krevati meta apo kana misaoro xipnaei kai klaiei kai i thelei agalia i thelei na faei xana..

i giatros mou kai i paidiatros einai tis apopsis pos oso zitaei gala na tou dino kai diko mou kai sibliroma afou de tou ftanei alla pragmatika anisixo pou de koimatai para mono otan exei meinei polles ores xipnios kai pleon einai katakourasmenos kai xtipaei kati 4ora kai 5ora seri!!

ti na kano???? iparxei tipota na kano? exo apelpistei!!!

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia

gennisa prin 15 meres ton mikro mou kai eimai kai kainouria sto forum sas

exo genisei me kaisariki kai opos katalavainete to provlima mou einai to taisma tou morou mou..

argisa na katevaso gala ki otan katevike itan poli ligo ki etsi to xeno gala itan monodromos.. tora exo perissotero gala, simera sigekrimena to travixa me adlia na do poso einai kai mazepsa 140ml. omos o mikros mou den arkeitai sto diko mou kai thelei aparaititos sibliroma meta to thilasmo.. afto de me enoxlei oute gia na eimai eilikrinis thelo oposdipote na ton thilazo apokleistika kai mono.. to provlima mou einai pos tis teleftaies meres eno troei kai xortainei revetai kai koimatai stin agalia mas molis ton akoubisoume sto krevati meta apo kana misaoro xipnaei kai klaiei kai i thelei agalia i thelei na faei xana..

i giatros mou kai i paidiatros einai tis apopsis pos oso zitaei gala na tou dino kai diko mou kai sibliroma afou de tou ftanei alla pragmatika anisixo pou de koimatai para mono otan exei meinei polles ores xipnios kai pleon einai katakourasmenos kai xtipaei kati 4ora kai 5ora seri!!

ti na kano???? iparxei tipota na kano? exo apelpistei!!!

 

Αν μπορείς απαντάς στις ερωτήσεις που σου βάζω πιο κάτω και περιγράφεις όσο ποιο αναλυτικά μπορείς το πως θηλάζεις και την συμπεριφορά του μωρού http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ψυχολογικό παίζει μεγάλο ρόλο. Μάλλον τα είπα και ξαλάφρωσα. Από εχτές έχουμε μεγάλη πρόοδο. Σήμερα συγκεκριμένα έχει φάει μόνο από στήθος:lol::lol:. Εχτές έφαγε μόνο 25ml γάλα σε σκόνη!!! Και σήμερα καθόλου... Είμαι πάρα πολύ χαρούμενη...Θέλω να πιστέυω ότι έχουμε μπει σε καλό δρόμο!

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και ελπίζω να μου επιτρέψετε να σας ξαναενοχλήσω.

Link to comment
Share on other sites

Sofuca,

 

έχω αρχίσει και προσπαθώ πιο εντατικά να τον κρτήσω στο στήθος μου, πριν αρχίσει να πεινάει πολύ.Βέβαια άπαξ και ξυπνίσει για τα καλά φωνάζει τρελά για φαί αλλά το προσπερνάμε...απευθείας δεν κάθεται, παρά μόνο αν βάλω τις θηλές που είχα προμηθευτεί από την αρχή.Από ότι καταλαβαίνω δεν έχει υπομονή να καθίσει, παρόλο που διαπίστωσα ότι πείνει γάλα κυρίως από το αριστερό στήθος στο οποίο κατεβαίνει πιο εύκολα. Στο δεξί που πάντα βγάζω πιο λίγο και κατεβαίνει δυσκολότερα δεν κάθεται ακόμα με τίποτα.

Πάντως ενώ βγάζω πιο συχνά, ενώ έχω πάρει και κάτι φυτικές βιταμίνες που μου σύστησε μία σύμβουλος της IBCLC, ενώ πίνω υγρά πολλά το στήθος μου δε φαίνεται να ανταποκρίνεται με περισσότερο γάλα. Τις ίδιες ποσότητες βγάζω. Έχετε καμία ιδέα μήπως μπορεί να συμβαίνει τίποτα άλλο; Να είναι ορμονικό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Sofuca,

 

έχω αρχίσει και προσπαθώ πιο εντατικά να τον κρτήσω στο στήθος μου, πριν αρχίσει να πεινάει πολύ.Βέβαια άπαξ και ξυπνίσει για τα καλά φωνάζει τρελά για φαί αλλά το προσπερνάμε...απευθείας δεν κάθεται, παρά μόνο αν βάλω τις θηλές που είχα προμηθευτεί από την αρχή.Από ότι καταλαβαίνω δεν έχει υπομονή να καθίσει, παρόλο που διαπίστωσα ότι πείνει γάλα κυρίως από το αριστερό στήθος στο οποίο κατεβαίνει πιο εύκολα. Στο δεξί που πάντα βγάζω πιο λίγο και κατεβαίνει δυσκολότερα δεν κάθεται ακόμα με τίποτα.

Πάντως ενώ βγάζω πιο συχνά, ενώ έχω πάρει και κάτι φυτικές βιταμίνες που μου σύστησε μία σύμβουλος της IBCLC, ενώ πίνω υγρά πολλά το στήθος μου δε φαίνεται να ανταποκρίνεται με περισσότερο γάλα. Τις ίδιες ποσότητες βγάζω. Έχετε καμία ιδέα μήπως μπορεί να συμβαίνει τίποτα άλλο; Να είναι ορμονικό το θέμα;

 

Τι σου έχει συστήσει και πόσο καιρό το παίρνεις? Αν θέλεις πάντως μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις μια πολύ γρήγορη άντληση π.χ μόνο τη φάση διέγερσης και πριν ξυπνήσει το μωρό για τα καλά να το βάλεις στο στήθος. Με το μπουκάλι το γάλα ρέει χωρίς να χρειάζεται να κοπιάσει ιδιαίτερα έτσι περιμένει και το στήθος αλλά δεν . Αφού λοιπόν το γάλα θα έχει κατέβει με το θήλαστρο θα του είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Όταν είναι στο στήθος (και εννοείται δεν είναι πολύ πεινασμένο για να είναι συνεργάσιμο) θα πιέσεις το στήθος σου με τον αντίχειρα και θα προχωρήσεις μέχρι τη θηλαία άλω σαν να κάνεις άντληση με το χέρι για να πάρει γάλα στο στόμα του (όχι απλά μερικές σταγόνες αλλά ποσότητα) και δες πως θα αντιδράσει.

Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις και τον θηλαζεις πριν πεινασει πολυ και συχνοτερα

μπορεις επισης να τον θηλαζεις και μισοκοιμισμενο!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...