Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός από το ένα στήθος ......


Recommended Posts

vera θηλαζα πιο πολυ απο το αριστερο στηθος επειδη την βολευε την μπεμπα. Φανταζομαι γιαυτο τον λογο σταματησε το δεξι στηθος...Δεν εδωσα κ πολυ σημασια επειδη ελεγα οτι θα σταματαγα στον 6 μηνα.Τελικα πηρα την αποφαση να συνεχισω αλλα ηδη το γαλα απτο δεξι στηθος ειχε μειωθει κατα πολυ.

LIKA

 

line_line01_beg_girl01_time_1190952000_text_e8e7ebe1e6f9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 5 months later...

Κορίτσια,

έχω ένα κάπως μπερδεμένο πρόβλημα.

 

Το μωρό μου όσο μεγαλώνει θηλάζει όλο και περισσότερο από το ένα στήθος, πλέον σχεδόν αποκλειστικά.

Προσπάθησα τις τελευταίες μέρες να επιμείνω λίγο και με το δεύτερο

(γιατί έχει αρχίσει να με ενοχλεί λίγο η διαφορά μεγέθους) και απ'ό,τι φαίνεται ενεργοποιήθηκε και εκεί η παραγωγή περισσότερο.

 

Επειδή όμως το μωρό δεν θηλάζει καλά από εκεί, απέκτησα φραγμένους πόρους... Νομίζω ότι αυτό πρέπει να είναι, είναι λίγος πόνος, χωρίς ακόμη σκληρά σημεία κλπ.

Το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω τώρα, αφού συχνός θηλασμός που προτείνεται σε αυτές τις περιπτώσεις από το πονεμένο στήθος για να λυθεί το πρόβλημα δεν "παίζει" γιατί αρνείται το μωρό.

Πώς μπορώ να επιτύχω σιγά-σιγά να "αδρανοποιηθεί" το στήθος αυτό, να ησυχάσουμε όλοι?

Ξέρει κανείς?

Ευχαριστώ!

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ενα ηλεκτρικό θήλαστρο πχ Medela - Swing και να κάνεις αντλήσεις και απο το άλλο, αφου όμως έχεις βάλει το μωρό λιγο εκει για να κάνει και θηλαστικές κινήσεις.

Εγω έτσι θα έκανα αλλα δες τι θα σου πουν και οι ειδικοί :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να επιτύχω σιγά-σιγά να "αδρανοποιηθεί" το στήθος αυτό, να ησυχάσουμε όλοι?

Ξέρει κανείς?

Ευχαριστώ!

 

Θελεις να σταματήσεις την παραγωγή απο αυτο το στήθος ή να την επαναφέρεις ? Μηπως να βρισκες τους λογους που δνε θηλάζει απο κει το μωρακι σου και να το διορθωνες ?

Αλλιως σταματάς να θηλάζεις απο αυτο το στήθος και σιγα σιγα σταματά και η παραγωγή....

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς μπορώ να επιτύχω σιγά-σιγά να "αδρανοποιηθεί" το στήθος αυτό, να ησυχάσουμε όλοι?

Ξέρει κανείς?

Ευχαριστώ!

 

Θελεις να σταματήσεις την παραγωγή απο αυτο το στήθος ή να την επαναφέρεις ? Μηπως να βρισκες τους λογους που δνε θηλάζει απο κει το μωρακι σου και να το διορθωνες ?

Αλλιως σταματάς να θηλάζεις απο αυτο το στήθος και σιγα σιγα σταματά και η παραγωγή....

 

Το ιδανικό θα ήταν να βρω τους λόγους που δεν θηλάζει από εκεί και να το διόρθωνα, δεν έχω όμως καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει.

Χρησιμοποιώντας το θήλαστρο έχω δει ότι η ροή σε αυτό το στήθος είναι μικρότερη και ίσως αυτό δεν του πολυαρέσει.

 

Προσπάθησα να αυξήσω την παραγωγή στο στήθος αυτό και το πέτυχα σε κάποιο βαθμό απ' ό,τι φαίνεται, αλλά επειδή δεν θηλάζει αρκετά τελικά κατέληξα να έχω φραγμένους πόρους. Πάλι επειδή δεν θηλάζει αρκετά είναι και δύσκολο να μου περάσει.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φαύλος κυκλος ... :?

Ενα διάστημα , γυρω στους 4-5 μηνες ειχε και η μωρουλινιτσα προτίμηση στο ενα στήθος ! Το αλλο δνε ηθελε ουτε να το δει . Ετσι και γω της προσφερα "το αλλο" οταν ήταν μισοκοιμισμένη το βράδυ σε ολους τους νυχτερινους θηλασμούς . Φαση ηταν και περασε τωρα τα θελει και τα δυο παλι .

 

Μηπως να το παλευες λιγο ακομα ? Οταν ειναι ευδιάθετος ο Σεραφειμακος ή το βράδυ ? Βοηθα και συ οταν θηλάζει και κανε μαλάξεις να κατεβαίνει καλύτερα το γάλα . Αν βρισκεις και γρομπαλάκια καντα μασαζ την ωρα που θηλαζει ... Τι λες ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α για τους φραγμένους πορους εγω που ειχα παρα πολλούς στο μαιευτηριο τους έκανα μαλάξεις την ώρα που αντλούσα με το θήλαστρο και έτσι έφευγαν (με το ενα χερι το θηλαστρο με το άλλο τον πόρο) :lol:

Νομιζω πάντως οτι αν δουλεψεις λίγο παραπάνω με το θήλαστρο (που να εχει ομως και λειτουργία διέγερσης) θα τα καταφέρεις να έρθουν σε ισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και απο φραγμενους πορους ξερουμε κι απο 'αβολες" θηλες επισης........η μια ειναι μικρη κι απο την αρχη δεν την ηθελε ο δικος μου.....μαλιστα στο μαιευτηριο μου λεγαν οτι δεν υπηρχε περιπτωση να θηλασω απο κει. Φυσικα το ξεπερασαμε μετα απο επιμονη δικη μου.....

 

Οταν εχεις τετοιο θεμα αυτο που κανεις ειναι να βαζεις το μωρο να τρωει ΠΡΩΤΑ απο κει οταν ειναι πεινασμενο (η στον υπνο που λενε και τα κοριτσια)......να μην ειναι σε θεση να κανει κονξες......ο δικος μετα απο λιγο καιρο δεν ειχε προτιμησεις.........το μωρο ειναι που θα καθορισει την ροη...τιποτα δεν ξεφρακαρει καλυτερα πορους απο το ιδιο το μωρο......

 

 

Οταν λοιπον ποναμε οσο κι αν υποφερουμε δινουμε αυτο το στηθος στην αρχη.........αν το αποφευγεις το προβλημα χειροτερευει.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και διαφορετικές στάσεις, πχ να κρατάς το μωρό στο "αδρανές" στήθος ακριβώς όπως το κρατάς στο άλλο, δηλ. το κεφάλι του από την ίδια μεριά. Ή δοκίμασε το football hold.

Κι εμένα είχε προτίμηση στο ένα αλλά ήταν αυτό με την "χειρότερη" ροή, γιατί το άλλο την πιτσιλούσε δυνατά και τη ζόριζε! Τον πρώτο καιρό είχα πρόβλημα, γιατί με την υπερπαραγωγή που μας έδερνε, ανέβαζε κατευθείαν παραγωγή στο "αδρανές" και μετά δεν θήλαζε και από το άλλο αλλά με επιμονή και υπομονή, την κατάφερα. :wink: Κυρίως, βοηθήθηκα πολύ, όταν άρχισα να την κοιμίζω μαζί μου και την είχα από την "αδρανή" πλευρά, οπότε θήλαζε όλη νύχτα από εκεί και, αν καταφέρναμε και 1-2 φορές την ημέρα, ήμασταν καλά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμαρετο, μπαρδον για την αδιακρισια, αλλα τι σημαινει το δευτερο τικερακι σου?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αμαρετο, μπαρδον για την αδιακρισια, αλλα τι σημαινει το δευτερο τικερακι σου?

 

:lol: Καμιά αδιακρισία!

Έκανα αποχή από τα γαλακτοκομικά για 6.5 μήνες, γιατί η μικρή έβγαζε πρόβλημα και τώρα κάνω μια παύση ξεκινώντας από χθες. Το τικεράκι δεν με αφήνει να βάλω περισσότερα λογάκια και το έγραψα λίγο κωδικοποιημένα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αααααα...ειπα κι εγω μηπως ειναι τικερ αποθηλασμου!!! :lol:

 

Μετα απο τοσο καιρο εβγαλε προβλημα με τα γαλακτομικα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε κάποιες μικρές ενδείξεις το πρώτο εξάμηνο και συγκάμματα, όταν βάλαμε τις στερεές. Τελικά άρχισα την αποχή, όταν ήταν 21 μηνών. Πάντως, σκοπεύω να ξαναρχίσω την αποχή σε λίγες μέρες, γιατί κι εγώ νιώθω τελικά καλύτερα.

Ελπίζω να μην χρειαστεί να βάλω τίκερ αποθηλασμού :lol: Εύχομαι να συμβεί χωρίς να το καταλάβω :lol::lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ax κι εγω αυτο ευχομαι.......αν και το βλεπω δυσκολο να αποθηλασει εθελοντικα........του αρεσει πολυ...το βλεπει σαν παιχνιδι αναμεσα μας, και ακομα δεν πινει παρα ελαχιστο φρεσκο γαλα!! !

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι οι φραγμένοι πόροι και αν αυτο ειναι το προβλημα μου αλλά εδω και μερικές μέρες έχει εμφανισετί ένα ασπρο σημαδακι στη ρώγα μου στο ενα στηθος και πονάει το στήθος αυτο στη ρωγα οταν θηλαζει το μωρο και τωρα που το πιεσα αφου ειχε φαει το μωρο βεβαια εβγαζε γάλα μόνο απο εκει που ειναι ασπρο και φοβαμαι μηπως εχουν κλεισει οι ποροι μου και δεν έχει ροη το γάλα και δεν τρώει καλά το μωρό. Σας εχει συ,βει κατι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Το άσπρο σημαδάκι είναι σύμπτωμα καντιντίασης. Κι ο πόνος που νιώθεις το ίδιο. Το μωρό στο στόμα του (στη εσωτερική πλευρά των μάγουλων) έχει τέτοια σημαδάκια; Όταν το μωρό πιάνει τη θηλή νιώθεις σαν να σε τσιμπάνε πολλές καρφίτσες; Το στήθος πονάει όταν τελειώνει ο θηλασμός;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να δω καλα στο στοματακι του μωρου επειδη ειναι πολυ μικρο και δεν ανοιγει το στοματακι του αλλα δε φαινετια να εχει τετοια σημαδακια

Δε νιωθω καρφιτσες οπως λες και το στηθος ποναει μετα το θηλασμο αλλα οχι πολυ., Ποναει στη ρώγα. Τι ειναι η καντινιαση?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=292297&highlight=#292297

 

Οι γιατροί πολύ συχνά την μπερδεύουν με τη μαστίτιδα (στο λέω γιατί το περασα και πονούσα για 20 μέρες). Διάβασε το παραπάνω λινκ και πες μου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι οι φραγμένοι πόροι και αν αυτο ειναι το προβλημα μου αλλά εδω και μερικές μέρες έχει εμφανισετί ένα ασπρο σημαδακι στη ρώγα μου στο ενα στηθος και πονάει το στήθος αυτο στη ρωγα οταν θηλαζει το μωρο και τωρα που το πιεσα αφου ειχε φαει το μωρο βεβαια εβγαζε γάλα μόνο απο εκει που ειναι ασπρο και φοβαμαι μηπως εχουν κλεισει οι ποροι μου και δεν έχει ροη το γάλα και δεν τρώει καλά το μωρό. Σας εχει συ,βει κατι παρόμοιο?

 

klairh, διάβασε εδώ,

http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/nipplebleb.html

δες και αυτή την εικόνα:

http://www.mother-2-mother.com/images/milkblister.jpg

 

Μήπως η εμφάνιση συνέπεσε με τη φάση που άρχισες το block feeding;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι οι φραγμένοι πόροι και αν αυτο ειναι το προβλημα μου αλλά εδω και μερικές μέρες έχει εμφανισετί ένα ασπρο σημαδακι στη ρώγα μου στο ενα στηθος και πονάει το στήθος αυτο στη ρωγα οταν θηλαζει το μωρο και τωρα που το πιεσα αφου ειχε φαει το μωρο βεβαια εβγαζε γάλα μόνο απο εκει που ειναι ασπρο και φοβαμαι μηπως εχουν κλεισει οι ποροι μου και δεν έχει ροη το γάλα και δεν τρώει καλά το μωρό. Σας εχει συ,βει κατι παρόμοιο?

 

 

Αν βγαινει γαλα απο το λευκο σημειο δεν ειναι καντινιαση.......το ειχα κι εγω και πονουσε πολυ........ειχα ρωτησει και μου παν οτι δεν ηταν μυκητες....καποια στιγμη περασε μονο του......ειναι λες κι εχει σκασει πορος.....ειχα περασει τρελλο πονο εκεινο το διαστημα και ξαφνικα ως δια μαγειας περασε........δεν ξερω γιατι........

 

Παντως αν υπαρχουν μπλοκαρισμενοι ποροι το μωρο μπορει να μη θελει να πινει απο κει γαλα λογω χαμηλης ροης και το προβλημα εντεινεται......

 

Εγω εκανα το εξης..........το εβαζα να πινει απο κει την νυχτα που ξυπνουσε.......με την υπνηλια δεν ειχε απαιτησεις κι ετσι περνουσε το προβλημα μου.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αχ σε ευχαριστώ παρα πολύ Βέρα μου γιατι αγχώθηκα παρα πολυ. Εμένα ευτυχώς δεν εχει προβλημα να πινει απο εκεί. Να σαι καλα. σου κράτησε πολλές μερες Εγω το ξαναείχα πριν 1 εβδομάδα εφυγε και ξαναβγηκε σήμερα γιαυτο αγχώθηκα. Αν μείνει πολλές μέρες εκεί θα πάω στο γυναικολόγο όμως. Και παλί σας ευχαριστώ όλες. :)

Link to comment
Share on other sites

Gia arketo καιρο ερχοταν κι εφευγε...μαλιστα το ειχα συνδεσει με την παρουσια φραγμενων πορων...........πηγαιναν πακετο.......με το που σκληραινε το στηθος σε καποια σημεια ηξερα οτι θα εμφανιζοταν το ασπρο σημαδακι και θα μου αλλαζε τα φωτα! ....ειχα παρει τηλεφωνο την μαια μου καποια στιγμη που ανησυχησα πλεον αλλα μου ειπε να βαζω μια αλοιφη (φουρλαν? θα σε γελασω) κι οτι δεν ειναι τιποτα......

 

Εγω δεν εβαζα τιποτα περα απο το γαλα μου.......ειδικα τη νυχτα πονουσα παρα πολυ..........και ξαφνικα μια μερα περασε.......χωρις να κανω κατι ιδιατερο......

 

Ξερεις εγω υπεφερα απο φραγμενους πορους απο τον 5ο μηνα μεχρι και που χρονισε ο μικρος..........τωρα ειμαι καλα κι απολαμβανω το θηλασμο.......μιλαμε για πολυ πονο........ακομα βεβαια φρασσουν οι ποροι οταν δουλευω ωρες και δεν θηλαζω τακτικα αλλα δεν υποφερω τοσο πολυ......μαλιστα βαζω το μωρο να τρωει απο κει τη νυχτα και το πρωι ξυπναω περδικι.......οσο κι αν ποναει να επιμενεις να τρωει περισσοτερο απο κει......αυτο ειναι η λυση........κανε και κομπρεσουλες.......

 

 

Τι να σου πω....τραβηξα τα πανδεινα αλλα μια μερα ολα περασαν.......θυμαμαι η τελευταια κριση (αλλα χωρις το ασπρο σημαδακι ) ηταν οταν χρονισε ο μικρος και περασα ενα πραγμα σα γριπη με 39 πυρετο για μια μερα.......δεν μπορουσα ουτε να περπατησω...ειχα μυαλγιες σε ολο το σωμα........αρχικα επαιρνα λεκιθινη και με βοηθουσε...μετα ουτε αυτο..........νομιζω οτι ειχε περισσοτερο να κανει με την κουραση.......οταν κουραζομουν πολυ υποτροπιαζα......

 

Προσπαθησε να ξεκουραζεσαι καλα, πολλα υγρα και καμμια κομπρεσα........το μωρο να πινει πολυ απο κεινο το στηθος και μαλιστα τη νυχτα που δεν κανει κονξες!!!! Περαστικα και μην στενοχωριεσαι....οταν αρχισα να μην ασχολουμαι με το θεμα εφυγε!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βερα μου νασαι καλα και να χαιρεσαι το παιδακι σου. Πραγματικα ειναι πολυτιμες οι συμβουλες σου και τα λογια σου. Και εμενα εμφανιζεται οταν πρήζεται το στήθος. και τις 2 φορες ειχε κοιμηθει πολυ το βράδυ και ξυπνησα με πρησμενο στηθος αλλα δεν ξερω αν ειναι και οι ποροι κλειστοι γιατι δεν ξέρω ακριβως τι ειναι αυτο?

Ποπο εσυ το θηλασες πολυ καιρο ε?Μπραβο. Εγω θα σταματησω μαλλον οταν παω δουλειά οταν θαναι σχεδον 6 μηνών. Αν αντεξω ως τοτε γιατι ολο κατι συμβαίνει και αγχώνομαι και φοβάμια μηπως το βάλω κατω τελικά :oops: .

Και παλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...