Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός από το ένα στήθος ......


Recommended Posts

Σε ευχαριστω Κλαιρη, να χαιρεσαι κι εσυ το μωρο σου!!!

 

Εγω το θηλαζω ακομα και θα το θηλασω οσο με παιρνει......ειναι πλεον πολυ ευκολο και ανωδυνο και με οφελη και για μενα και για το μωρο οποτε γιατι να το σταματησω? :wink:

 

Δεν χαμπαριαζω ακριβως τι γινεται επιστημονικως, καποιος αλλος θα ξερει να το εξηγησει καλυτερα :lol: αλλα σε γενικες γραμμες μπλοκαρουν οι γαλακτοφοροι αδενες οταν δεν φευγει το γαλα και δυσχεραινει η ροη........δημιουργουνται σαν κομποι στο στηθος και θελουν απαλο μασαζ, ζεστες κομπρεσες και επιμονη στο θηλασμο για να λυθει το προβλημα..........το θηλαστρο δεν βοηθα οσο το ιδιο το μωρο.....

 

Τωρα η ασπρη πληγουλα ειναι σαν σκασιμο ενος γαλακτοφορου πορου νομιζω (γι αυτο και εισρεει γαλα απο κει). Νομιζα οτι αν απεφευγα να θηλασω κανα δυο μερες θα περνουσε αλλα τελικα περασε με ξεκουραση και πολυ θηλασμο....οσο κι αν ποναει επιμενεις........

 

Σου λεω περασε εντελως αναπαντεχα μια νυχτα κι απορουσα κι εγω πως συνεβει........κανα δυο μηνες νομιζω κρατησε το θεμα με τις πληγες......μερικες φορες εφευγαν σε δυο μερες κι αλλες κρατησε πανω απο βδομαδα........

 

Ξεκουρασου οσο μπορεις!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλημερα. η μπεμπουλα τις τελευταιες εβδομαδες δεν της αρεσει να θηλαζει απο το ενα στηθος(σημειωτεον οτι το ιδιο αυτο στηθος, απο την αρχη δεν το ηθελε πολυ, ισως δεν ειχε καλη ροη) και ετσι, σταδιακα το ψιλοεγκατελειψε. απο το αλλο θηλαζει κανονικα,αλλα δεν ξερω αν της φτανει αυτο που πινει πλεον. λετε να ειμαι στην αρχη αποθηλασμου.....

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Lilia1 γεια σου, και εμένα ο μικρός μου έχει προτίμηση από το ένα στήθος. Φροντίζω να θηλάζω από το στήθος που δεν προτιμά κυρίως τη νύχτα γιατί μέσα στη νύστα του δεν έχει όρεξη να εκφράζει προτιμήσεις. Επιπλέον, όταν τον βλέπω πολύ πεινασμένο τον βάζω πάλι στο στήθος που δεν προτιμά! Πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με απογαλακτισμό ( χωρίς να είμαι ειδική απλώς από την εμπειρία μου, μιας και εμένα μου συμβαίνει 2 - 3 μήνες ).

Να δούμε όμως τι λένε και οι πιο έμπειρες μαμάδες...

Q739p2.png
Link to comment
Share on other sites

lilia η δική μου θηλαζει απο 4 μηνων μεχρι τωρα μονο απο το ενα στηθος .

 

Το μωρο σου μπορει να εχει προτιμηση στο ενα στηθος γιατι ισως ετσι βολευεται ,

μπορει να τραφει μια χαρα μονο απο το ενα στηθος και να αναπτυσεται κανονικα

 

ΟΜΩΣ επειδη ο θηλασμος κανει καλο και στην μητερα ειναι καλο να την θηλαζεις και απο τα δυο.

 

να επιμεινεις ,προσπαθησε σε ωρες πρωινες ή το βραδυ που ειναι ψιλοκοιμισμενη και να προσφερεις παντα πρωτο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και η δικιά μου μπέμπα δείχνει προτίμηση στο ένα στήθος.Μάλιστα ίσως φταίω κι εγώ σε αυτό γιατί προφανώς επειδή με βολέυει την έβαζα πρώτα σε αυτό με αποτέλεσμα να έχει πολύ περισσότερο γάλα απ΄'οτι το άλλο. Δεν έχω σταματήσει να της δίνω κι από το άλλο αλλά σίγουρα μόνο το "προβληματικο" στήθος δεν καλύπτει τις ανάγκες της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα , έχω ένα μωράκι 17 ημερών το οποίο προσπαθώ να μάθω να θηλάζει από την ημέρα που ήρθαμε από το μαιευτήριο αλλά ακόμα δεν τα έχει καταφέρει. Έχει πιάσει μόνο το δεξί στήθος στο οποίο μπορεί να θηλάζει επί μία ώρα και όταν το αφήνει είναι πάλι νηστικός. Το αριστερό όσο και αν προσπαθώ δεν το παίρνει με τίποτα. Γίνεται να συνεχίσω τον θηλασμό μόνο από το δεξί στήθος και να βγάζω το γάλα από το άλλο με το θήλαστρο και να του το δίνω ως συμπλήρωμα όταν αφήνει το στήθος και πεινάει ακόμα; Γνωρίζετε αν υπάρχει σύμβουλος θηλασμού που θα μπορούσε να έρθει στο σπίτι μου να με βοηθήσει γιατί σίγουρα κάτι κάνουμε λάθος.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΒΟΛΕΒΕΤΕ ΣΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΞΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΣΟΥ.

 

 

 

ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΟΔΙΚΟς ΜΟΥ .........

 

ΤΩΝ ΕΒΑΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΛΛΑ......

 

ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟς ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΩ ΧΕΡΙ ............

 

ΟΠΩς ΘΗΛΑΖΕΙ ΔΗΛ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ .......

 

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΩΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΒΟΛΕΒΟΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..

 

ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΤΣΙ ΕΤΡΩΓΕ..........

 

ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΔΟΣΕΙς ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΟ

.....

Link to comment
Share on other sites

Μαμαλευτερακι σε ευχαριστω για την ιδεα θα το προσπαθήσω έτσι το επόμενο γεύμα γιατί πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να του φταίει.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα μανούλες! Έχω ένα μωράκι 6 μηνών και κάτι, και τον θηλάζω από την αρχή με επιτυχία. Δεν έχει πιει ούτε μία σταγόνα ξένου γάλατος και όσα μικροπροβληματάκια είχαμε τα λύσαμε με τη βοήθεια του forum.

 

Το θέμα μου τώρα είναι πως εδώ και λίγες μέρες δε θέλει καθόλου να θηλάσει από το αριστερό στήθος. Εκνευρίζεται, κλαίει και τεντώνεται μέχρι να τον βάλω στο δεξί. Αυτό δε θα με πείραζε βέβαια, αλλά το δεξί στήθος έχει γίνει αισθητά μεγαλύτερο από το αριστερό και τώρα με μπικίνι... καταλαβαίνετε... ;)

 

Ήθελα να ρωτήσω, γιατί συμβαίνει αυτό ξαφνικά και τι μπορώ να κάνω? Ροή έχουν και τα δύο κανονική μέχρι στιγμής. Το πρωί δε, αναγκάζομαι να βγάζω από το αριστερό με το θήλαστρο για να μη σκάσει!

 

Είναι λιγάκι γελοία η απορία μου, το ξέρω, αλλά τί να κάνω?

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΗΛΑΖΩ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ 3ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ.ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΛΟΧΕΙΑΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΡΑΓΑΔΑΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΣΤΟ.ΕΤΣΙ ΘΗΛΑΖΑ ΕΠΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΣΤΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΔΕΞΙΟΣ..ΠΟΤΑΜΙ.ΑΠΟ ΧΘΕΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΞΙ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΜΙΖΕΙ Ο ΔΕΞΙΟΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΜΕDELA.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΛΛΑΤΩΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ.ΟΤΑΝ ΑΝΤΛΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΑΝΤΛΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 50ML ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΞΙ 150 ΣΕ 5-10'.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΜΗΝ ΜΕΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΣΤΟ ΑΦΟΥ ΠΡΟΤΙΜΑ ΑΥΤΟΝ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπερα.εχωνα θηλασω περιπου 15 μερες το μωρο απο το δεξι στηθος.Σημερα δοκιμασα να βγαλω με το θηλαστρο κ βλεπω οτι εχει γαλα.Αν βαλω το μωρο στο στηθοςμπορεινα υπαρχει προβλημα μετηνποιοτητατου γαλατος μετααπο τοσες μερες αποχης απο το ενα στηθος; Μηπως πρεπει να βγαλω μια ποσοτητα με τοθηλαστρο κ μετα να βαλω το μωρο να πιει;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έμπειρες μαμάδες χρειάζομαι κι εγώ τις συμβουλές σας μετά από πεντέμισυ μήνες θηλασμού.

 

Από νεογέννητο η Σοφία είχε μια προτίμηση στο δεξί στήθος (έτρωγε με περισσότερη όρεξη και πιο πολλή ώρα), το οποίο έγινε λίγο μεγαλύτερο από το αριστερό, αλλά θεωρούσα ότι είχα την κατάσταση υπό έλεγχο γιατί της έδινα το αριστερό λίγο πιο συχνά για να εξισορροπήσω την παραγωγή.

 

Περνούσαν έτσι οι μήνες χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά χτες ξαφνικά όλη μέρα το δεξί στήθος είχε πρηστεί (για την ακρίβεια είχε γίνει τούμπανο) και πονούσε. Σήμερα δίνω σχεδόν πάντα το αριστερό, αλλά τρώει για 5 λεπτά και μετά το αφήνει και κλαίει. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάθεται τόσο λίγο στο αριστερό και δεν το θέλει, αφού όταν το αφήνει βλέπω και στην ψευδοθηλή και στο στοματάκι της γάλα. Πιθανόν να μην έχει γρήγορη ροή.

Αφού επέμεινα όσο πιο πολύ μπορούσα στο αριστερό, τελικά της έδωσα και το δεξί για να ανακουφιστώ λίγο και το ξεζούμισε.

 

Ακολουθώ καλή τακτική; Είναι σκόπιμο να κάνω μερικές 5λεπτες αντλήσεις από το αριστερό για να δίνω ερέθισμα να αυξηθεί η παραγωγή κι από αυτό; Φοβάμαι ότι θα αποθηλάσω από το αριστερό. Δεν έχω πρόβλημα με το βάρος του μωρού, αναπτύσσεται καλά και βρέχει πάνες, αλλά θα μου στοιχίσει ψυχολογικά.

 

Ευχαριστώ

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας!

 

χρειάζομαι άμεσα βοήθεια...δεν ξέρω τι να κάνω...

Η μπέμπα μου αρνείται να θηλάσει απο το αριστερό στήθος...όποτε πάω να τη βάλω κλάιει και οδύρεται. Με το που τη βάζω στο δεξί, θηλάζει κανονικότατα!

Απο την αρχή του θηλασμού, πάντα το αριστερό στήθος ήταν ο "αδύναμος κρίκος". Γέμιζε λιγότερο αλλά πάντα της αρκούσε ακόμα και για ολόκληρο γεύμα απο αυτό.

Την τελευταία εβδομάδα, η μπέμπα όταν την καταφέρω να θηλάσει απο αυτό, κάθεται 1-2 λεπτά το πολύ και μετά κλαίει και τη βάζω στο δεξί αναγκαστικά.

Καταλαβαίνω οτι αργεί να κατέβει το γάλα στο αριστερό και η μπέμπα μου ως το πλέον ανυπόμονο παιδί, προτιμάει την "εύκολη" λύση του δεξιού...

Τι να κάνω????? αν συνεχίσει έτσι θα σταματήσει το γάλα στο αριστερό...

Προσπαθώ και κάνω 2-3 αντλήσεις τη μέρα με το swing, τουλάχιστον να ενεργοποιώ λίγο το στήθος και βγάζω 20-30 ml το πολύ. Ξέρω οτι η ποσότητα δεν είναι ενδεικτική για το αν έχω γάλα αλλά νομίζω οτι το γεγονός οτι μου παίρνει τουλάχιστον μισή ώρα για να βγάλω αυτή την ποσότητα αξίζει αναφοράς. Και να αναφέρω επίσης οτι αφήνω το θήλαστρο στη φάση διέγερσης πάρα πολλή ώρα προκειμένου να βγει αυτη η μικροποσότητα...

 

Η μπέμπα μου γεννήθηκε στις 13/09/2009 και απο βάρος και πάνες είμαστε μια χαρά!

 

Σας παρακαλώ πολύ τα φώτα σας!!!

Τι να κάνω για να μπορέσω να συνεχίσω το θηλασμό και στο αριστερό στήθος?????????

είμαι σε απόγνωση...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτά που σου δίνει η Δήμητρα είναι πού χρήσιμα και μην ανησυχείς εμένα ο δικός μου το κάνει αυτό από νεογέννητο μέχρι σήμερα, έχω περάσει και ολόκληρη εβδομάδα που δεν θήλαζε σχεδόν καθόλου από το ένα στήθος και μετά του περνάει και θηλάζει κανονικά. Πιστεύω πως κάνεις καλά που κάνεις κάποιες αντλήσεις και εγώ έτσι έκανα αλλά προσπάθησε να ξεκινάς το θηλασμό από το στήθος που δεν προτιμάει.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας!

 

Έχω δύο κοριτσάκια 3,5 χρονων και 11,5 μηνών. Θηλάζω ακόμα τη μικρή αλλά έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ. Παρόλα αυτά επιθυμώ να συνεχίσω τον θηλασμό για 4 μήνες ακόμα, μέχρι να βγει ο χειμωνας.

 

Μεταξύ του 2ου και 4ου μήνα της μικρης έπαθα 4 μαστίτιδες, 2 από το κάθε στήθος. Οι μαστίτιδες που πέρασα από το δεξί στήθος ήταν επίπονες και με έντονη φλεγμονή.

 

Πριν από 3 εβδομάδες περίπου έπαθα πάλι μαστίτιδα στο δεξί στηθος η οποία έχει υποτροπιάσει ήδη δύο φορές. Πήρα αντιβίωση αλλά από χτες είμαι πάλι με πρησμένο στήθος, πόνο και βγάζω κίτρινο γάλα με αποτέλεσμα η μικρή να θέλει να θηλάζει μόνο από το αριστερό.

 

Τις τελευταίες μέρες επειδή πονούσα, έδινα λιγότερο το πονεμένο στήθος και έτσι η παραγωγή του δεν μπορεί να στηρίξει γεύμα. Με το θηλαστρο βγάζω 40μλ τη φορά.

 

Η ερώτησή μου είναι: Να συνεχίσω τον θηλασμό για 4 μήνες ακόμα μόνο από το ένα στήθος και να σταματήσω να τη θηλάζω από εκείνο που μου δημιουργεί τις μαστίτιδες; Με πιέζουν ΟΛΟΙ να σταματήσω και εγώ έχω αρχίσει να εξαντλούμαι..

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

γεια σου , κοιτα κ εδω:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=43292

 

εγω δεν εχω παθει ποτε μαστιτιδα, αλλα παθαινω πολυ συχνα πετρωματα μονο απο το αριστερο κ με βοηθαει πολυ το λαχανο (φυλλα λαχανου απο το ψυγειο) και η ομοιοπαθητικη. επισης ο θηλασμος στα 4 με το μωρο ανασκελα για να βοηθαει η βαρυτητα τη ροη. δεν ξερω κατα ποσο σε βοηθαει αυτο που λεω....

 

το θηλαστρο δεν μπορει να σου δειξει την παραγωγη, αλλα αν προσφερεις λιγοτερο το ενα στηθος, μειωνεται σιγουρα.

 

γνωμη μου ειναι να προσφερεις με κανονικους ρυθμους με εμφαση στο πονεμενο. σε αντιστοιχη ερωτηση μου (μηπως ειναι καλυτερα να θηλαζω απο το ενα) μετα απο την συνεχη ταλαιπωρια των πετρωματων, η δικη μου συμβουλος κατηγορηματικα μου ειπε πως οχι....

 

κ φυσικα να διαβασεις το αντιστοιχο τοπικ κ να περιμενεις κ τις συμβουλες των πιο εμπειρων μαμαδων.......περαστικα!:-)

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι ότι η μικρή αρνείται να πιεί από το πονεμενο και βγαζω είτε με το χέρι είτε με το θήλαστρο κάθε 2 ώρες. Με δαγκώνει και κλαίει.

 

Τι ομοιοπαθητικα μπορω να πάρω; Έχω ήδη πάρει 5 αντιβιώσεις στους 11,5 μηνες θηλασμού και η τελευταία μου προκαλεσε καντιντίαση.

 

Κανω κακό στο παιδί αν θηλάζω μόνο από το ένα στήθος; 'Η μήπως βλάπτει εμένα;

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι ότι η μικρή αρνείται να πιεί από το πονεμενο και βγαζω είτε με το χέρι είτε με το θήλαστρο κάθε 2 ώρες. Με δαγκώνει και κλαίει.

 

Τι ομοιοπαθητικα μπορω να πάρω; Έχω ήδη πάρει 5 αντιβιώσεις στους 11,5 μηνες θηλασμού και η τελευταία μου προκαλεσε καντιντίαση.

 

Κανω κακό στο παιδί αν θηλάζω μόνο από το ένα στήθος; 'Η μήπως βλάπτει εμένα;

περαστικά:(

 

η ομοιοπαθητική βοηθάει πολύ, αλλά καλύτερα να συμβουλευτείς κάποιον ομοιοπαθητικό γιατρό για να σου δώσει θεραπεία. http://www.homeopathy.gr/homeopathy/doctors_homeopaths_practitioners.html

 

To να θηλάζεις μόνο από το ένα στήθος δεν βλάπτει ούτε εσένα ούτε το παιδί, υπάρχουν γυναίκες που για διάφορους λόγους έχουν αποθηλάσει από το ένα στήθος και θηλάζουν κανονικά από το άλλο. Απλώς θα δεις μια διαφορά στο μέγεθος λογικά.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο την γιατρό μου και μου είπε να πάρω ένα χάπι Phytolacca 200. Το πήρα και θα πάω αύριο να με δει. Από το πρωί δεν έχει πάρει το δεξί στήθος το παιδί. Δεν έχει και όρεξη να φάει και θηλάζει λίγο και πολύ αραιά. Οπότε είμαστε και οι δυο σε περίεργη φάση. Ευτυχως δεν εχω πυρετό αλλά το στήθος μου είναι κόκκινο και πρησμένο.

 

Το σκεφτομαι πολύ σοβαρα να συνεχίσω τον θηλασμό μονο από το ένα στήθος. 4 μηνες ακόμα, είναι κρίμα να μη το κάνω...

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο την γιατρό μου και μου είπε να πάρω ένα χάπι Phytolacca 200. Το πήρα και θα πάω αύριο να με δει. Από το πρωί δεν έχει πάρει το δεξί στήθος το παιδί. Δεν έχει και όρεξη να φάει και θηλάζει λίγο και πολύ αραιά. Οπότε είμαστε και οι δυο σε περίεργη φάση. Ευτυχως δεν εχω πυρετό αλλά το στήθος μου είναι κόκκινο και πρησμένο.

 

Το σκεφτομαι πολύ σοβαρα να συνεχίσω τον θηλασμό μονο από το ένα στήθος. 4 μηνες ακόμα, είναι κρίμα να μη το κάνω...

το Phytolacca νομίζω ότι ενδείκνυται για φραγμένους πόρους, αλλά πιθανόν να βοηθάει στη μαστίτιδα, δεν ξέρω. Καλή συνέχεια, και πες μας αν σε βοήθησε το ομοιοπαθητικό:)

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

το Phytolacca νομίζω ότι ενδείκνυται για φραγμένους πόρους, αλλά πιθανόν να βοηθάει στη μαστίτιδα, δεν ξέρω. Καλή συνέχεια, και πες μας αν σε βοήθησε το ομοιοπαθητικό:)

 

Σε ευχαριστώ. Κάπου διάβασα ότι πρέπει να πάρω συνολικά 4, 1 κάθε 2 ώρες. Η γιατρός μου είπε να πάρω μόνο ένα.

 

Έβαλα τη μικρή στο στήθος το οποίο πονάει αλλά δεν τρελάθηκε. 3 λεπτά πιπίλισμα και αυτό ήταν. Και με το θήλαστρο βγάζω πολύ λίγο. Οπότε είναι ζήτημα χρόνου να σταματήσει το γάλα από το στήθος αυτό. Όταν ηρεμίσει η μαστίτιδα, αξίζει τον κόπο να το επαναφέρω;;; Πονάει εδώ και 20 μέρες όταν θηλάζω.

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Κάπου διάβασα ότι πρέπει να πάρω συνολικά 4, 1 κάθε 2 ώρες. Η γιατρός μου είπε να πάρω μόνο ένα.

ναι, στο βιβλίο της Πατσούρου το γράφει, στον β τόμο, στην παράγραφο για τους φραγμένους πόρους

Έβαλα τη μικρή στο στήθος το οποίο πονάει αλλά δεν τρελάθηκε. 3 λεπτά πιπίλισμα και αυτό ήταν. Και με το θήλαστρο βγάζω πολύ λίγο. Οπότε είναι ζήτημα χρόνου να σταματήσει το γάλα από το στήθος αυτό. Όταν ηρεμίσει η μαστίτιδα, αξίζει τον κόπο να το επαναφέρω;;; Πονάει εδώ και 20 μέρες όταν θηλάζω.

κοίτα, δεν είμαι ειδική, αλλά στην φάση που είστε πιστεύω ότι και με ένα στήθος να συνεχίσετε δεν υπάρχει πρόβλημα. Επειδή έχω κι εγώ ένα θέμα με το στήθος, το ένα έχει μικρότερη παραγωγή, η σύμβουλος μου είχε πει ότι ακόμα κι αν η μικρή μου αρνηθεί το ένα στήθος εντελώς, δεν υπάρχει πρόβλημα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή κοντεύει να χρονίσει αλλά μέχρι πρόσφατα περνούσαμε πολλές μέρες χωρίς να φάει τροφές. Μόνο γάλα. Τώρα τελευταία το ζητάει να φάει, αλλά από χτες που ήρθαμε Ελλάδα έγινε πάλι δύσκολη. Έπαθα και εγώ αυτό και τρωει μόνο από το ένα στήθος. Στεναχωριέμαι όταν λέω να το κόψω από το ευαίσθητο στήθος, αλλά δεν αντέχω να περάσω και άλλη μαστίτιδα.

 

Όλοι μα όλοι είναι εναντίον μου. Τη θήλασα αρκετά, δεν χρειάζεται να τα περνάω όλα αυτά στο στάδιο που βρισκόμαστε. Οπότε αντί να το κόψω εντελώς, είναι λύση να το κόψω μόνο από το ένα; Ακόμα και εκεί αντιδρούν...

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

εγω παιρνω φυτολακα και μπριονια εναλλαξ γιατι δεν εχω βρει τι απο τα δυο με βοηθαει, αλλοτε ηταν το ενα , αλλοτε το αλλο. σε 1,5 μερα κ με 3-4 καψουλες παντως εχω καθαρισει με αυτο. εννοειται λαχανα στο στηθος συνεχεια. ελπιζω πραγματικα να σου περασει, φανταζομαι ποσο επωδυνο μπορει να ειναι....

 

νομιζω επισης οτι καλο θα ειναι να μιλησεις με καποια συμβουλο θηλασμου.....(σε περιπτωση που δεν δει η αγλαια ή η αμαρετο το μνμ σου....)

 

α κ στο παιδι δεν κανεις κακο. κ οπως λεει κ η παλλαντιν σιγουρα δεν βλαπτει, απλα καλυτερα ειναι να θηλαζεις κ απο τα δυο, ειδικα απο το "ευαισθητο" στηθος που δημιουργει συχνοτερα τα προβληματα, το προφυλασσεις ετσι (οσο περιεργο κ αν φαινεται, λογω του πονου!!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...