Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζωη εκτός Αθηνών


Recommended Posts

Όχι σε νησί δεν έχω ζήσει, άλλο είναι οι διακοπές και άλλο το να ζεις.

Εγώ πάντως προτιμώ την Αθήνα με όλα τα κακά της από την επαρχία που έχει το περιτύλιγμα της καλής ζωής.

Ναι και στην Αθήνα δυστυχώς πεθαίνουν παιδάκια αλλά γενικά έχει καλύτερο σύστημα ιατρικής περίθαλψης.

Τα παιδάκια τα φορτώνουμε εμείς οι γονείς δραστηριότητες γιατί οι απαιτήσεις έχουν ανέβει πολύ...τουλάχιστον στην Αθήνα έχεις επιλογές στην επαρχία πολλές φορές όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι σε νησί δεν έχω ζήσει, άλλο είναι οι διακοπές και άλλο το να ζεις.

Εγώ πάντως προτιμώ την Αθήνα με όλα τα κακά της από την επαρχία που έχει το περιτύλιγμα της καλής ζωής.

Ναι και στην Αθήνα δυστυχώς πεθαίνουν παιδάκια αλλά γενικά έχει καλύτερο σύστημα ιατρικής περίθαλψης.

Τα παιδάκια τα φορτώνουμε εμείς οι γονείς δραστηριότητες γιατί οι απαιτήσεις έχουν ανέβει πολύ...τουλάχιστον στην Αθήνα έχεις επιλογές στην επαρχία πολλές φορές όχι.

 

οταν λες περιτυλιγμα καλης ζωης,τι εννοεις?

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Ενοώ ότι όταν σκευτόμαστε την επαρχία ο νους μας πάει στην εξοχή...σε ποτάμια...ακρογιαλιές και ειδυλιακά τοπία, η πραγματηκότητα όμως δυστυχώς είναι αλλιώς, αυτό ονομάζω εγώ περιτύλιγμα.

Στην Σάμο για παράδειγμα έχω πάει καλοκαίρι και ήταν καλά, πήγα όμως και χειμώνα 2 βδομάδες στο Βαθύ και ήταν πίκρα. Ερημιά κομένο το καράβι για 4 ημέρες λόγω κακοκαιρίας...

Ο καθένας έχει την προτίμησή του:D εγώ ψηφίζω Αθήνα...αλλά δεν μπορώ να διαφωνίσω και με όλους αυτούς που προτιμούν για τους δικούς τους λόγους την επαρχία:D

Φιλιά...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

ζούμε και εργαζόμαστε στην Αθήνα και από του χρόνου θα μετακομίσουμε Σάμο,χώρις να συντρέχει θέμα καταγωγής.είχαμε ζήσει δοκιμαστίκά τον προηγούμενο χρονο εκεί και τώρα θα φύγουμε για μόνιμα,εκτόσ αν μασ τραβήξει κάποιο άλλο νησί!οι συνθήκες ζωής είναι σαφώς ανώτερες και οι επιλογέσ που μπορεί να έχει κάποιος είναι ικανοποιητικές.υπάρχουν και κάποιοι άνθρωποι που κάνουν πράγματα σε επίπεδο πολιτιστικο,οικολογικο(θεατρικες ομαδες,κινηματογραφικές λεσχες,ασχολιες δημιουργικες για παιδια,πεζοπορειες,ορειβατικοι...)είναι εύκολο να ενταχτεις σε αυτές τισ ομάδες και να δραστηριοποιηθεισ και να δημιουργήσεις.πχ πέρσι άγνωστοι μεταξύ αγνωστων ασχοληθηκαμε με το θέατρο,κάναμε φίλους ζησαμε μια πολύ ωραια και δημιουργική χρονια.τα παιδια είναι πιο υγιεί,πιο χαρούμενα,ζουν σε χωρους ανοικτους.παιζουν(εχουμε ξεχασει εδω οτί τα παιδια αναπτυσσονται πολύπλευρα κυριως μέσα απο το παιχνίδι),τα σχολεια τους είναι ανθρωπινα(ειμαι εκπαιδευτικός και κατα καιρους εχω δουλεψει σε σχολεια τρωγλες στο κέντρο τησ αθηνας),στη δουλεια σου μπορεις να πας με τα ποδια ή το ποδηλατο,η ιατρική περιθαλψη είναι πολύ καλή(όλη την εγκυμοσύνη μου,εκει την είχα διανύσει)...τα θετίκα είναι πολλά και γι αυτο αποφασίσαμε να μεγαλωσει το παιδί μασ σε ένα τετοιο περιβαλλον.στην αθηνα εχεις σαφως περισσοτερες επιλογες στα πολιτιστικά,αλλα προσωπικα παντα είμαι μονιμως κουρασμενη και στρεσαρισμένη και τελικα δεν εχω την ενεργεια να κανω πολλα πραγματα.

n8l134tiu.png
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το βλέπουμε κι εμείς. όλη τη βδομάδα μες το τρέξιμο και την ένταση περιμένουμε το σβ/κο να χαλαρώσουμε. Στην επαρχία θα έχουμε ήρεμία τις καθημερινές και δικό μας το σαβ/κο να το απολαύσουμε με όση ένταση θέλουμε! Εκδρομές, επισκέψεις στην αθήνα ή με φίλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μη μπερδευόμαστε, ο καθένας μας αναζητά διαφορετικά πράγματα να υπάρχουν στη ζωή του. Στην Αθήνα έχει άπειρα θέατρα και κινηματογράφους, ζωολογικά πάρκα, λουνα πάρκ, μπουζούκια και κλάμπ. Ε, θέατρο δεν έχω πάει πάνω από 4-5 φορές στην ενήλικη ζωή μου, σινεμά το ίδιο, σε ζωολογικό κήπο πήγαινα παιδάκι και τώρα λέω να πάω το δικό μου, σε μουσεία πήγαινα με το σχολείο, λούνα πάρκ επίσης όταν ήμουν παιδί. Στην επαρχία υπάρχουν τα πάντα. Μιλάμε για τις πόλεις. Και εγώ το χωριό μου το υπεραγαπώ αλλά δε μπορώ να ζήσω σε αυτό. Και τι με εμποδίζει άλλωστε να εκδράμω στην Αθήνα και να πάω και σε κάποιο μουσείο, σε κάποια έκθεση ζωγραφικής ή στο ζωολογικό κήπο? Ή ακόμα-ακόμα να πάω για ψώνια στα μεγάλα mall? Τίποτα μα τίποτα απ τα παραπάνω δε συγκρίνεται με τον καθαρό αέρα, με το να καταλαβαίνω πότε αλλάζουν οι εποχές, πότε ανθίζουν τα καρποφόρα δέντρα, με το να μπορώ να βλέπω τα άστρα χωρίς τη φωτορύπανση των μεγαλουπόλεων, να ξέρω ποιος είναι ο γείτονάς μου και να με καλημερίζει όταν συναντιόμαστε. Να πηγαίνω στις δημόσιες υπηρεσίες και να εξυπηρετούμαι σχετικά σύντομα. Να μπορώ να πάω το παιδί μου βόλτα με το καρότσι μακριά από τις μποτιλιαρισμένες λεωφόρους. Να έχω το χωριό μου σε απόσταση 30 λεπτών, τα εκπληκτικής ομορφιάς ορεινά μέρη αλλά και την πεντακάθαρη θάλασσα στη 1 ώρα. Να οδηγήσω επιτέλους γιατί εκεί είναι πιο εύκολα. Να τρωει το παιδί μου κολοκυθάκια απ τον κήπο μας και αυγά από της κότες της θείας. Να αναγνωρίζει τα ζώα και όχι να τα φοβάται όταν ξαφνικά τα δει ζωντανά και όχι μέσα από τα παραμύθια του. Να κάνει ποδήλατο στη γειτονιά του και όχι σε ένα πάρκο στο οποίο προηγουμένως έχουμε πάει με το αυτοκίνητο οδηγώντας μια ώρα...

Όλα αυτά δεν είναι περιτύλιγμα καλής ζωής, είναι καλή ζωή. Για μένα...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για να καταλαβω μιλαμε γενικα η για καποια πολη συγκεκριμενα? Πειτε μου ποια επαρχιακη πολη συνδυαζει ολα αυτα

Τίποτα μα τίποτα απ τα παραπάνω δε συγκρίνεται με τον καθαρό αέρα, με το να καταλαβαίνω πότε αλλάζουν οι εποχές, πότε ανθίζουν τα καρποφόρα δέντρα, με το να μπορώ να βλέπω τα άστρα χωρίς τη φωτορύπανση των μεγαλουπόλεων, να ξέρω ποιος είναι ο γείτονάς μου και να με καλημερίζει όταν συναντιόμαστε. Να πηγαίνω στις δημόσιες υπηρεσίες και να εξυπηρετούμαι σχετικά σύντομα. Να μπορώ να πάω το παιδί μου βόλτα με το καρότσι μακριά από τις μποτιλιαρισμένες λεωφόρους. Να έχω το χωριό μου σε απόσταση 30 λεπτών, τα εκπληκτικής ομορφιάς ορεινά μέρη αλλά και την πεντακάθαρη θάλασσα στη 1 ώρα. Να οδηγήσω επιτέλους γιατί εκεί είναι πιο εύκολα. Να τρωει το παιδί μου κολοκυθάκια απ τον κήπο μας και αυγά από της κότες της θείας. Να αναγνωρίζει τα ζώα και όχι να τα φοβάται όταν ξαφνικά τα δει ζωντανά και όχι μέσα από τα παραμύθια του. Να κάνει ποδήλατο στη γειτονιά του και όχι σε ένα πάρκο στο οποίο προηγουμένως έχουμε πάει με το αυτοκίνητο οδηγώντας μια ώρα...

 

+δουλεια με ικανοποιητικο μισθο και να αρχισω να πακεταρω αμεσως :wink:

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για να καταλαβω μιλαμε γενικα η για καποια πολη συγκεκριμενα? Πειτε μου ποια επαρχιακη πολη συνδυαζει ολα αυτα

 

+δουλεια με ικανοποιητικο μισθο και να αρχισω να πακεταρω αμεσως :wink:

 

μαλλον δεν εχεις ταξιδεψει και πολυ ...γιατι αρκετες πολεις στην Ελλαδα συνδυαζουν -αν οχι ολα-αρκετα απο αυτα.

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είμαι γέννημα θρέμα Πατρινιά, με ένα διάλλειμα όμως 3 ετών για εργασία και σπουδές στην Αθήνα, άρα έχω δει και τις 2 όψεις.

Είναι δύσκολο όταν έχεις τα πάντα στα πόδια σου να πας στην επαρχία. Στην Αθήνα βέβαια η ποιότητα ζωής είναι φρικτή αλλά και στην επαρχία πολλές φορές ισχύει το ίδιο.

Η ποιότητα ζωής για μένα έχει να κάνει και με τις παροχές για εκπαίδευση, ιατρική περίθαλψη, διασκέδαση κλπ. Στην Αθήνα μπορείς να κάνεις τα πάντα, στην Πάτρα που ενώ είναι μεγάλο αστικό κέντρο οι επιλογές είναι ελάχιστες. Για παράδειγμα και εδώ χρειάζεσαι αυτοκίνητο για όλες τις μετακινήσεις και συναντάς τρελό μποτιλιάρισμα και δεν παρκάρεις πουθενά. Δεν υπάρχουν θεατρικές παραστάσεις, μουσεία, γκαλερί, ζωολογικά πάρκα κλπ.

Οι ποικιλία για αγορές είναι ελάχιστη και οι τιμές πανάκριβες σε σχέση με την Αθήνα. Ακόμα και οι ΟΚΩ είναι ακριβότερες στην Πάτρα πχ το νερό.

Φοβάμαι ότι σε κάποιο νησί τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα...ερημιά τον χειμώνα και ασφυκτική τουριστική κίνηση το καλοκαίρι. Έχω τρελαθεί να διαβάζω για μωράκια που πεθαίνουν εξ' αιτίας της έλλειψης ιατρών σε κέντρα υγείας της επαρχίας...φρικτό.

Οι γονείς πρέπει να λάβουν υπόψιν και τις δυνατότητες για εκπαίδευση στο νησί. Την σημερινή εποχή η μόρφωση είναι το μεγαλύτερο εφόδιο που μπορούμε να προσφέρουμε στα παιδιά μας. Δεν πρέπει να τους την στερήσουμε για "καλύτερη ποιότητα ζωής" που περιλαμβάνει μόνο καθαρό αέρα κοπανιστό.

Επίσης το θέμα εργασίας είναι πάρα πολύ σημαντικό, χωρίς δουλειά τι να κάνεις την ωραία θέα? δεν τρώγεται...

Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες για τα μειονεκτήματα των μεγάλων επαρχιακών πόλεων...που δεν έχουν πράσινο ούτε για δείγμα...

 

Aκριβως!Και μιλαω εγω που τον τελευταιο χρονο ζω σε νησι...Δεν ειναι τα πραγματα τοσο ειδυλιακα οσο τα παρουσιαζουν καποιοι...Αλλα ο καθενας εχει τις προτεραιοτητες του...Και στην πολη να ζεις, μπορεις να εκδραμεις ενα ΣΚ, να χορτασεις φυση, καθαρο αερα και να χαλαρωσεις...Συγνωμη, αν ζουμε δηλ σε νησι πχ ολη μερα θα ειμαστε στην θαλασσα και στην εξοχη?Οχι βρε παιδια, η αποκεντρωση εχει καποιους συμβιβασμους που μονο οποιος ειναι διατεθιμενος να τους κανει, μπορει να τα καταφερει...Εγω τα μισω τα νησια για μονιμη εγκατασταση...Καλα ειναι για διακοπες...Τιποτα αλλο...Πολη και παλι πολη...

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εχω ταξιδεψει αρκετα αλλα ειναι αλλο να επισκεπτεσαι μια πολη σαν επισκεπτης και αλλο να ζησεις εκει την καθημερινοτητα της.Μου αρεσουν παρα πολλες πολεις της Ελλαδας στις οποιες πηγα σαν τουριστας αλλα δεν ξερω πως θα ηταν αν εμενα εκει.Για την Βορεια Ελλαδα ξερω περισσοτερα πραγματα καθως εχω και συγγενεις και τα πραγματα δεν ειναι τοσο ειδυλλιακα δυστυχως.

Για παραδειγμα εμενα η αγαπημενη μου πολη ειναι η Καβαλα αλλα δυστυχως τα πραγματα απο θεμα δουλειας ειναι τραγικα.

Αν θες πες μας εσυ ποια πολη εχεις στο μυαλο σου?

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια για να καταλαβω μιλαμε γενικα η για καποια πολη συγκεκριμενα? Πειτε μου ποια επαρχιακη πολη συνδυαζει ολα αυτα

 

+δουλεια με ικανοποιητικο μισθο και να αρχισω να πακεταρω αμεσως :wink:

 

Η δουλειά είναι η πρώτη και απαραίτητη προϋπόθεση. Μία κοπέλα που έγραψε είναι εκπαιδευτικός, μπορεί και ο άντρας της δεν ξέρω, μία άλλη ανέφερε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα δουλειάς για να πάνε Ξυλόκαστρο. Ωποσδήποτε είναι πιο εύκολο για δημοσίους υπαλλήλους γιατί η επαρχία από δουλειές είναι όντως πίκρα.

 

Από την άλλη αρκετοί ενώ έχουν τη δυνατότητα από άποψη δουλειάς να πάνε επαρχία παρουσιάζουν την Αθήνα λες και είναι το Λονδίνο από άποψη επιλογών. Κόψτε κάτι. Το παιδί στην επαρχία δεν είναι θέμα αν έχει τις επιλογές της Αθήνας. Εχει άλλες επιλογές ζωής, και για μένα η σημαντικότερη είναι να μπορέσει να ζήσει στην επαρχία γιατί είναι εξοικειωμένο με αυτή τη ζωή είτε είναι σε χωριό, είτε σε μικρή πόλη. Για τη μόρφωση που παίρνει στην Αθήνα δεν θα σταθώ εκτός αν είναι ταλέντο και πρόκειται π.χ. για σπουδές κλασσικού μπαλέτου, μουσικής ή τραγουδιού.

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως!Και μιλαω εγω που τον τελευταιο χρονο ζω σε νησι...Δεν ειναι τα πραγματα τοσο ειδυλιακα οσο τα παρουσιαζουν καποιοι...Αλλα ο καθενας εχει τις προτεραιοτητες του...Και στην πολη να ζεις, μπορεις να εκδραμεις ενα ΣΚ, να χορτασεις φυση, καθαρο αερα και να χαλαρωσεις...Συγνωμη, αν ζουμε δηλ σε νησι πχ ολη μερα θα ειμαστε στην θαλασσα και στην εξοχη?Οχι βρε παιδια, η αποκεντρωση εχει καποιους συμβιβασμους που μονο οποιος ειναι διατεθιμενος να τους κανει, μπορει να τα καταφερει...Εγω τα μισω τα νησια για μονιμη εγκατασταση...Καλα ειναι για διακοπες...Τιποτα αλλο...Πολη και παλι πολη...

 

και φυσικα δεν θα εισαι καθε μερα και ολη μερα στη θαλασσα!

ποιος το ειπε αυτο?

παντου υπαρχει η ρουτινα,ακομα και στα νησια

δεν τα παρουσιαζουμε ουτε ειδυλιακα ουτε και τελεια,απλα συγκρισεις κανουμε και ανταλασσουμε αποψεις!

αληθεια, τα νησια γιατι τα μισεις?:confused:

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα δεν θα εισαι καθε μερα και ολη μερα στη θαλασσα!

ποιος το ειπε αυτο?

παντου υπαρχει η ρουτινα,ακομα και στα νησια

δεν τα παρουσιαζουμε ουτε ειδυλιακα ουτε και τελεια,απλα συγκρισεις κανουμε και ανταλασσουμε αποψεις!

αληθεια, τα νησια γιατι τα μισεις?:confused:

 

Συγνωμη, λαθος, το νησι που ζω μισω...Τα αλλα δεν μου φταινε τιποτα:?Το μισω λοιπον γιατι δεν μου προσφερει αυτο που επιθυμω και γιατι ειναι "πολυ κακο για το τιποτα" η ζωη σε αυτο...Αλλα δυστυχως ειμαι αναγκασμενη να ζησω για λιγο διαστημα ακομη εκει...Που θα παει ομως, θα ερθει η μερα που θα του κουνησω οριστικα και αμετακλητα το μαντηλι (που δεν εχω:D).

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη επιλογών η Αθήνα σε σχέση με τις πόλεις της επαρχίας (εξαιρώντας την Θεσ/κη) είναι όντως σε επίπεδο Λονδίνου;)

 

Μιλάμε για αστικές επιλογές πάντα αλλά η σύγκριση δεν την ανεβάζει σε απόλυτο επίπεδο στις επιλογές του Λονδίνου, ίσως στο επίπεδο κάποιας μικρότερης ευρωπαϊκής πόλης. Καλά για τη Θεσσαλονίκη θα πω ένα παράδειγμα, επιχείρησα να κλείσω εισιτήρια στο ΚΘΒΕ για παιδική παράσταση στις διακοπές των Χριστουγέννων, τα έκλεισα και πήγα να τα πάρω, για να αντιληφθώ ότι η επόμενη Κυριακή που είχα ζητήσει στο τηλέφωνο δεν ήταν μετά την Πρωτοχρονιά όπως νόμιζα αλλά μετά των Φώτων γιατί "παραμονή δεν δουλεύουμε, επόμενη μέρα δεν δουλεύουμε, μεθεπόμενη δεν δουλεύουμε", κοκ.

 

Η άποψή μου είναι ότι στην Αθήνα δεν απολαμβάνεις την αστική ζωή που έχουν να προσφέρουν οι άλλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες αλλά ένα φτωχό κακέκτυπο που το πληρώνεις όμως ακριβά και σε χρήματα και σε ποιότητα ζωής. Ας όψονται οι δουλειές αλλιώς πολύς κόσμος θα την έκανε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαι ανθρωπος που λατρευω την φυση (σημ: χωρις τα μαμουνια :lol:)

επισης δεν μπορω να κατσω στον ποπο μου ολο θελω καπου να πηγαινω (παραστασεις, εκδηλώσεις, βιβλιοπωλεια, θεατρα, σκηνες κλπ)

 

Μαλλον το ιδανικο για εμενα θα ηταν κατι εκτος Αθηνας: στα προαστια της ζουγκλας δλδ

 

Μου κανει εντυπωση παντως που εισαι σε μονοκατοικια στο Χαλανδρι (που για εμενα θα τηαν ΟΝΕΙΡΟ)

 

Αν παντως δεν εξασφαλήσεις δουλεια μην ξεκινήσεις διότι οι δυσκολίες θα σου χαλασουν την θετικη σου σταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, λαθος, το νησι που ζω μισω...Τα αλλα δεν μου φταινε τιποτα:?Το μισω λοιπον γιατι δεν μου προσφερει αυτο που επιθυμω και γιατι ειναι "πολυ κακο για το τιποτα" η ζωη σε αυτο...Αλλα δυστυχως ειμαι αναγκασμενη να ζησω για λιγο διαστημα ακομη εκει...Που θα παει ομως, θα ερθει η μερα που θα του κουνησω οριστικα και αμετακλητα το μαντηλι (που δεν εχω:D).

 

Καταλαβαίνω ότι ίσως είναι λάθος η φάση που βρέθηκες στο νησί, μόνη σου με δύο πολύ μικρά παιδιά, μακριά από τους δικούς σου ανθρώπους και τη βοήθειά τους που έχεις ανάγκη. Τα ψιλοπέρασα και εγώ τον πρώτο χειμώνα και σε καταλαβαίνω γιατί βασικά μου λείψαν πολύ οι δικοί μου. Οπωσδήποτε χειμώνα με μικρά παιδιά κλείνεσαι μέσα περισσότερο, δεν έχεις το περιθώριο να κάνεις γνωριμίες, είναι δύσκολα. Καταλαβαίνω ότι είναι μόνο για ένα χρόνο, οπότε δέστο λίγο σαν διακοπές τώρα που φτιάχνει ο καιρός, να κάνετε τις βόλτες σας και τις εκδρομές σας, να μην είναι μία τελείως μαύρη ανάμνηση.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι ίσως είναι λάθος η φάση που βρέθηκες στο νησί, μόνη σου με δύο πολύ μικρά παιδιά, μακριά από τους δικούς σου ανθρώπους και τη βοήθειά τους που έχεις ανάγκη. Τα ψιλοπέρασα και εγώ τον πρώτο χειμώνα και σε καταλαβαίνω γιατί βασικά μου λείψαν πολύ οι δικοί μου. Οπωσδήποτε χειμώνα με μικρά παιδιά κλείνεσαι μέσα περισσότερο, δεν έχεις το περιθώριο να κάνεις γνωριμίες, είναι δύσκολα. Καταλαβαίνω ότι είναι μόνο για ένα χρόνο, οπότε δέστο λίγο σαν διακοπές τώρα που φτιάχνει ο καιρός, να κάνετε τις βόλτες σας και τις εκδρομές σας, να μην είναι μία τελείως μαύρη ανάμνηση.

 

Σ' ευχαριστω...Ετσι προσπαθω να το βλεπω (οταν δεν με εχει παρει τελειως απο κατω...).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα! Εγω δηλωνω παιδι της πολης & συγκεκριμενα της Αθηνας! Ειχα παντα στο μυαλο μου να την ..κανω απο την Αθηνα κατα τα 50 -60 μου για να αραξω στην ησυχια και στη φυση. Τα πραγματα ομως αλλαξαν...Ο αντρας μου καταγεται απο Κω & καθε φορα που πηγαιναμε για διακοπες καναμε σχεδια για το ποτε θα τα καταφερουμε να μεινουμε μονιμα στην Κω. Εγω να σας πω την αληθεια μου, δεν το σκεφτομουν κ πολυ γιατι μου αρεσε η πολη κ θεωρουσα οτι ηταν νωρις για εμενα να την αφησω...Οποτε τον ακουγα να ονειρευεται εκεινος,χωρις να τον ενισχυω!;)

Μετα απο φοβερο ψυχολογικο πολεμο στη δουλεια του και δικη μου μη αντληση ικανοποιησης απο πουθενα στη δικη μου δουλεια (οικονομικα & επιστημονικα) το σκεφτηκαμε πολυ σοβαρα το ενδεχομενο μεταδημοτευσης κ αποκεντρωσης! Καποτε βεβαια εδιναν κ κινητρα για την αποκεντρωση...

Φετος στις διακοπες, εψαξα το θεμα παιδειας (εχει φροντιστηρια για ξενες γλωσσες-στο νησι μιλανε ολα τα παιδια λογω τουριστικων επαγγελματων),εχει σχολεια,εχει καλες εξωσχολικες δραστηριοτητες (θαλασσια σπορ & καλλιτεχνικα), δεν εχει καλο συστημα υγειας και δεν υπαρχουν παιδικες χαρες.

Εχει αεροδρομιο, εχει 33χιλ.μονιμους κατοικους-οποτε δεν "νεκρωνει" τον χειμωνα.

Στα κατα σημειωνω την υγεια κ την πεθερα μου που μενει εκει!:P Τα υπερ, οτι θα δω τον αντρα μου ηρεμο, θα μεγαλωσουν παιδια με καθαρο αερα κ ελπιζω να κερδισουμε και εμεις καμια 10αρια χρονια ζωης με λιγοτερο αγχος κ νεφος...

Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα εχω κι αλλα να γραψω....:D(απειλη ηταν,χιχι) Θα επανελθω....

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις.μόνο μερικές τελευταίες.εγώ δεν θα μπορούσα να ζήσω αθήνα ή ακόμα κ θεσσαλονίκη.έχει 3 χρόνια π έφυγα απ το χωριό μου κ zω μέσα στην πόλη των σερρών.έχει όλο κ όλο 1 κινηματογράφο της κακιάς ώρας.αλλά αν θες ποιότητα η θεσσ 40λεπτά δρόμος είναι πλέον.άλλωστε αν εμένα αθήνα λιγότερο AΠO 40λεπτό θα έκανα να παω.προσωπικα μ αρέσει να περπατάω στο ΔPOMO κ να συναντάω γνωστούς.με κάνει να νοιώθω ασφάλεια.μ αρέσει π σχεδόν σ οποίο μαγαζί μπω να αγοράσω BPIΣKΩ κάποια γνωστή/ο μου π είναι πωλήτρια/ησ κ θα μου πει στα κρυφά αυτό είναι καλό,το άλλο άστο.δεν με πειράζουν τα κουτσομπολια.παντού στην επαρχεία το ίδιο συμβαίνει.το προτιμώ απ το χάος της αθήνας π να πέθαινα στο ΔPOMO δεν θα γυρνούσαν να με κοιτάξουν.μ αρέσει ΠOY MΠOPΩ να βγω στις 3 τα ξημερώματα μόνη για να πάρω τσιγάρα κ να MHN φοβάμαι.μ αρέσει π οι 9 στους 10 ΓYPΩ μου μιλάνε ελληνικα!είχα να ΠAΩ θεσσ χρόνια.πήγαμε το πάσχα κ πραγματικά αγάπησα περισσότερο την πόλη μου.ωραία η θεσσ αλλά όχι για μόνιμα.ένοιωσα ότι είμαι στο εξωτερικό.ENA μεγάλο μείον είναι το θέμα δουλειάς κ κυρίως τα ενσυμα.αλλά πλέον απ ότι ακούω παντού είναι δύσκολα..

Μ αρέσει π αν εχω να ΠAΩ δεη οτε εφορία τεβε ταχυδρομείο, προλαβαίνω σ ENA πρωινό να τα τελειώσω όλα κ να μείνει χρονος κ για καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπερδευόμαστε, ο καθένας μας αναζητά διαφορετικά πράγματα να υπάρχουν στη ζωή του. Στην Αθήνα έχει άπειρα θέατρα και κινηματογράφους, ζωολογικά πάρκα, λουνα πάρκ, μπουζούκια και κλάμπ. Ε, θέατρο δεν έχω πάει πάνω από 4-5 φορές στην ενήλικη ζωή μου, σινεμά το ίδιο, σε ζωολογικό κήπο πήγαινα παιδάκι και τώρα λέω να πάω το δικό μου, σε μουσεία πήγαινα με το σχολείο, λούνα πάρκ επίσης όταν ήμουν παιδί. Στην επαρχία υπάρχουν τα πάντα. Μιλάμε για τις πόλεις. Και εγώ το χωριό μου το υπεραγαπώ αλλά δε μπορώ να ζήσω σε αυτό. Και τι με εμποδίζει άλλωστε να εκδράμω στην Αθήνα και να πάω και σε κάποιο μουσείο, σε κάποια έκθεση ζωγραφικής ή στο ζωολογικό κήπο? Ή ακόμα-ακόμα να πάω για ψώνια στα μεγάλα mall? Τίποτα μα τίποτα απ τα παραπάνω δε συγκρίνεται με τον καθαρό αέρα, με το να καταλαβαίνω πότε αλλάζουν οι εποχές, πότε ανθίζουν τα καρποφόρα δέντρα, με το να μπορώ να βλέπω τα άστρα χωρίς τη φωτορύπανση των μεγαλουπόλεων, να ξέρω ποιος είναι ο γείτονάς μου και να με καλημερίζει όταν συναντιόμαστε. Να πηγαίνω στις δημόσιες υπηρεσίες και να εξυπηρετούμαι σχετικά σύντομα. Να μπορώ να πάω το παιδί μου βόλτα με το καρότσι μακριά από τις μποτιλιαρισμένες λεωφόρους. Να έχω το χωριό μου σε απόσταση 30 λεπτών, τα εκπληκτικής ομορφιάς ορεινά μέρη αλλά και την πεντακάθαρη θάλασσα στη 1 ώρα. Να οδηγήσω επιτέλους γιατί εκεί είναι πιο εύκολα. Να τρωει το παιδί μου κολοκυθάκια απ τον κήπο μας και αυγά από της κότες της θείας. Να αναγνωρίζει τα ζώα και όχι να τα φοβάται όταν ξαφνικά τα δει ζωντανά και όχι μέσα από τα παραμύθια του. Να κάνει ποδήλατο στη γειτονιά του και όχι σε ένα πάρκο στο οποίο προηγουμένως έχουμε πάει με το αυτοκίνητο οδηγώντας μια ώρα...

Όλα αυτά δεν είναι περιτύλιγμα καλής ζωής, είναι καλή ζωή. Για μένα...

 

Δεν θα τα έγραφα καλύτερα :)

 

Από άποψη επιλογών η Αθήνα σε σχέση με τις πόλεις της επαρχίας (εξαιρώντας την Θεσ/κη) είναι όντως σε επίπεδο Λονδίνου;)

 

Έχω μεγαλώσει σε ελληνικό λατρευτό νησί, έχω ζήσει Λονδίνο και τώρα είμαι Αθήνα (αχ ας όψεται ο έρωτας :))...πίστεψέ με, η Αθηνούλα δεν έχει καμία (ΜΑ ΚΑΜΙΑ!!!) σχέση με το Λονδίνο! Και ευχαρίστως να το συζητήσουμε :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

να πω κατι που παρατηρησα στη δικη μου αποκεντρωση κι εντυπωσιαστηκα;;;;;;;

εχω πει και πιο πανω οτι το περασμενο σεπτεμβρη τα μαζεψαμε και φυγαμε απο την αθηνα.... ζουμε σε ενα χωριο διπλα απο τη σπαρτη......

εντυπωσιαστηκα τη πρωτη φορα που πηγαμε για καφε στη πλατεια της σπαρτης και υπηρχαν απειρα καροτσια με παιδια!!!!!!! ακομη και νεογεννητα μερικων ημερων ηταν εξω για κεφε με τις μαμαδες τους!!!!!!

σημερα ας πουμε που ο καιρος ηταν τελειος, ολες οι καφετερειες ηταν γεματες κι ολη η πλατεια γεματη με παιδια να παιζουν!!!! κι επισης πολλα μα πολλα καροτσια με μωρα!!!!!!!!

αυτο το πραγμα δεκα χρονια που εζησα στην αθηνα δεν το ειχα παρατηρησει......

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγαλώσει σε ελληνικό λατρευτό νησί, έχω ζήσει Λονδίνο και τώρα είμαι Αθήνα (αχ ας όψεται ο έρωτας :))

 

Αν ερωτεύτηκες στο Λονδίνο δεν είχες άλλη επιλογή από το να ερωτευτείς Αθηναίο. Αν η Αθήνα έχει το 50% του πληθυσμού θα έχει το 60% της νεολαίας γιατί η επαρχία έχει πιο πολύ γερουσία. Άρα είχες 60% πιθανότητες να ερωτευτείς Αθηναίο. Είναι μονόδρομος πλέον να καταλήξει όλη η Ελλάδα στην Αθήνα σε 20 χρόνια. Εκτός αν γίνονται προξενιά στην επαρχία και καπαρώνονται τα κορίτσια από τα 12 πριν ρίξουν τα μάτια τους παραέξω :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...