Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΣΧΑ


Recommended Posts

http://www.sintagespareas.gr/sintages/to-tsoureki-tis-koumparas.html

 

Δες εδω για τσουρεκι εμενα μου αρεσε πολυ και τα λεει πολυ αναλυτικα βημα-βημα.

marvas Πολυ ωραια ειναι,εγω το αφησα μεχρι τελευταια στιγμη αυριο θα στολισω...

efxaristw,alla ennoousa kati se pleksouda...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χειροποίητες λαμπάδες μπορείς να βρεις στο ηλεκτρονικό κατάστημα του πωλητηρίο στο Πλανητάριο Αθηνών. Αποστολή γίνεται εντός 24 ωρών σε όλη την Ελλάδα και με αντικαταβολή:

 

http://www.caelesteshop.gr/default.asp?static=27&search_data=%EB%E1%EC%F0%E1%E4

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας να κάνω για δωράκια κάτι αντίστοιχο με τα χριστουγεννιάτικα μπισκοτόσπιτα για δωράκια σε παιδάκια βρήκα αυτές τις πασχαλίτσες και νομίζω είναι ωραία & εύκολη ιδέα :-D

 

 

 

 

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=4455&Itemid=49

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ωραία και εντυπωσιακά είναι φίλη νούφαρο. Απλά δε ξέρω γιατί αλλά δεν έχω καθόλου όρεξη να κάνω οτιδήποτε φέτος. Τα χριστούγεννα έφτιαξα αρκετά πράγματα και πίστευα ότι και για το Πάσχα θα κινηθώ αναλόγως...αλλά δεν τραβάει με τίποτα η ομάδα.

Εχθές τελείωσαμε και με τα δώρα στα βαφτισήμια και δε τις δικές μας νονές. Ελπίζω να είναι όλοι ευχαριστημένοι, οι δικές μου πάντως είναι απόλυτα ευχαριστημένες όπως κάθε χρόνο άλλωστε. Άντε με το καλό, έφτασε και το Πάσχα!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χρωστούσα κάποιες οδηγίες σχετικά με τις βαφές-χρώματα ζαχαροπλαστικής για το βάψιμο των αυγών. Λοιπόν για κάθε μεγάλο φλιτζάνι βραστού νερού διαλύουμε 20σταγ χρώματος και 1κουτ του τσαγιού ξίδι. Αφήνετε το κάθε αυγό μέσα μέχρι η απόχρωσή του να σας ικανοποιεί.

Αν δε γράψω εδώ ξανά σας εύχομαι σε όλες και όλους ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχω να προσθέσω ακόμη κάτι για όσες δεν βράσατε και δεν βάψατε τα αυγά σας. Αν θέλετε να μη σας σπάσει ούτε ένα, βάλτε τα στη σχάρα του φούρνου στους 100 βαθμούς και ξεχάστε τα για 2 ώρες. Γίνονται το ίδιο καλά (μόλις έβγαλα τα δικά μου από το φούρνο και για να σιγουρευτώ έκοψα ένα με το μαχαίρι εγκάρσια και είναι πολύ καλά ψημένο) και δε σπάει ούτε ένα.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!

νομίζω ότι σας χρωστώ συνταγή για μπισκοτάκια....μην με σκοτώσετε αλλά πιο πριν είχαν πάρει φωτιά τα παντζάκια μου.....έχουμε και λέμε:

ΥΛΙΚΑ

2 1/2 φλιτζ. βούτυρο αγνό

1 1/2 πακέτο τυρί φιλαδέλφεια

2-3 βανίλιες

6 1/2 φλιτζ. αλεύρι

1 1/4 << ζάχαρη

 

Βάζουμε στο μίξερ το βούτυρο με τη ζάχαρη και τα χτυπάμε. Μετά ρίχνουμε το τυρί, τις βανίλιες συνεχίζοντας το χτύπημα. Τέλος ρίχνουμε το αλεύρι. Σχηματίζουμε ότι σχήμα θέλουμε και τα ψήνουμε, εγώ με αέρα σε προθερμασμένο φούρνο περιπου στους 220oC αλλά αυτό εξαρτάται από τον φούρνο της καθεμιάς μας. Γίνονται πεντανόστιμα, εγώ τα δίνω στις κόρες μου για πρόγευμα στο σχολείο.

Καλή επιτυχία και σόρυυυυυυυυ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Το πασχα πλησιάζει οπότε καλό θα ταν να ανταλλάξουμε ιδέες. Τα ψωνια είναι πολλά. Βαφτιστηρια, ανίψια, νονές, παιδιά νονών, φίλοι, έθιμα....και οικονομική κρίση!!!! Με απασχολεί καποιο δωρακι που θα θελα να δωσω στις νονές όταν φερουν τα δώρα και δε θα ηθελα και φετος καλάθι με κρασί και χειροποίητα γλυκά κλπ. Τι όμως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ,πολύ μου αρέσει αυτό το θέμα!!Όπως και τα Χριστούγεννα πήρα ιδέες από το φόρουμ και έφτιαξα τα σπιτάκια ,έτσι και τώρα λέω να φτιάξω μαζί με τη μικρή μου τις πασχαλίτσες.¨Οσο για τη νονά μας σκέφτομαι να αγοράσω ένα ωραίο καλάθι και να βάλω μέσα τα μπισκοτάκια που θα κάνω με την κορούλα μου με πασχαλινά σχέδια και μια χειροποίητη καρτούλα.Εσείς αλήθεια τι σκέφτεστε να χαρίσετε στις νονές.Πολύ θα ήθελα να είναι κάτι χειροποίητο και όχι κάτι αγορασμένο.Περιμένω ιδέες λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Eμείς εδώ στα βόρεια έχουμε έθιμο όταν πάει η νονά τα δώρα στο παιδί ,το παιδί αντίστοιχα πηγαίνει στη νονά ένα καλάθι με κόκκινα αβγά και ένα τσουρέκι.Εγώ τουλάχιστον έτσι έμαθα να κάνω στη νονά μου αλλά και τώρα με 4 βαφτηστήρια το ίδιο μου κάνουν και αυτά.Απλά έλεγα αντί το καλάθι με το τσουρέκι να φτιαξω μπισκοτάκια με τη μικρή και να τα β'αλουμε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρέπει στις σχέσεις. Προσωπικά είναι κάτι που μου αρέσει και το κάνω με, την καρδιά μου, σαν ένα μικρό ευχαριστώ προς τις νονές. Επίσης μαθαίνω τα μικρά μου όχι μόνο να δέχονται δώρα αλλά να προσφέρουν κιόλας!

Πέρισυ είχα ετοιμάσει από ένα μοντερνο καλάθι με τσουρέκι από τα χεριά μου, ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο κρασί του μπαμπά μου καιγλυκό πορτοκάλι από τη γιαγιά! Τους άρεσε πολύ. όμως φέτος δε θέλω να ξανακάνω καλάθι. Τι όμως?

Σίγουρα θα ξανάκανω τσουράκια, με σοκολάτα.

http://img852.imageshack.us/i/pasxa032.jpg/

Link to comment
Share on other sites

ωραία ιδεα αυτο με το δωρο προς την νονά , εννοειται ότι κάτι θα επαιρνα αλλά αυτό μου φαίνεται ακομα καλύτερο μαζί με κάτι πιο ευχρηστο βεβαια .Θα το κάνω ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έφτιαξα για τη νονά ένα σπιτάκι από χρωματιστό χαρτόνι γεμισμένο με σοκολατένια αυγουλάκια και πασχαλίτσες. Πολύ ωραία κατασκευή, ειδικά για όσες θέλετε να ασχοληθείτε μαζί με τα αγγελούδια σας και να περάσετε λίγο χρόνο δημιουργικά. Το έχω αναρτήσει στο blog μου αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω την διεύθυνση εδώ για να το δείτε.

Θα της δώσω επίσης και ένα καλαθάκι με αυγά, διακοσμημένο πάλι από μένα. Γενικότερα η κουμπάρα μου είναι λάτρης των χειροποίητων και εκτιμά πάντα ότι της δίνω.

Σας βάζω εδώ δυο φωτογραφίες με το σπιτάκι για να καταλάβετε τί εννοώ.

 

msob2373.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

mso6c3c6.jpg

Uploaded with ImageShack.us

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφτιαξα για τη νονά ένα σπιτάκι από χρωματιστό χαρτόνι γεμισμένο με σοκολατένια αυγουλάκια και πασχαλίτσες. Πολύ ωραία κατασκευή, ειδικά για όσες θέλετε να ασχοληθείτε μαζί με τα αγγελούδια σας και να περάσετε λίγο χρόνο δημιουργικά. Το έχω αναρτήσει στο blog μου αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω την διεύθυνση εδώ για να το δείτε.

δεν νομιζω ότι είναι κακό να δηλωσεις το blog soy

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να mhn πάρω καμιά κάρτα πάλι........ Το σπιτάκι, όπως και άλλες πασχαλινές δημιουργίες που θα αναρτήσω τις προσεχείς μέρες, θα το βρείτε στο www.neverland-natasa.blogspot.com στην ενότητα ΠΑΣΧΑ.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κορίτσια! Όσες έχετε διάθεση και δημιουργικότητα είσαστε πραγματικά χρυσοχέρες!

Εμένα το Πάσχα με μελαγχολεί... Πάμε πάντα στα χωριά απ' όπου καταγόμαστε. Μία χρονιά στο χωριό καταγωγής μου, μια χρονιά στο χωριό καταγωγής του άντρα μου. Φέτος είναι η σειρά μου!:-D

Συνεπώς τα βρίσκω έτοιμα, είτε από τη πεθερά μου, είτε από τη μαμά μου. Να πω την αλήθεια μου, βαριέμαι κιόλας τη διαδικασία να φτιάχνω τσουρεκάκια, κουλουράκια κι όλα τα συναφή :oops:....

Συνήθως βάφω τα αυγά εγώ και τα μοιράζω στους δικούς μας και κάποια τα κρατάω για εμάς. Σπίτι δε στολίζω, εξάλλου δεν είναι όπως τα Χριστούγεννα που βάζουμε φωτάκια, στολίζουμε δέντρο, βάζουμε κορδελίτσες, γιρλάντες κλπ..:(

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νατασούλα τέλειο το σπιτάκι!!Θα το κάνω και εγώ αλλά όχι μία φορά αλλά τρεις γιατί σκέφτηκα την ημέρα που θα έρθουν τα φιλαράκια της μικρής μου να φτιάξουμε μπισκοτακια και τσουρεκάκια ,στο τέλος να τους χαρίσω από ένα τέτοιο σπιτάκι.Για όποια άλλη ιδέα εδώ είμαστε και περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να φτιάξω φέτος να κάνω κάτι τέτοιο και να το γεμίσω με διάφορες λιχουδιές !!!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/pasxalino-kalathaki.html

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να mhn πάρω καμιά κάρτα πάλι........ Το σπιτάκι, όπως και άλλες πασχαλινές δημιουργίες που θα αναρτήσω τις προσεχείς μέρες, θα το βρείτε στο www.neverland-natasa.blogspot.com στην ενότητα ΠΑΣΧΑ.

πολύ ομορφο blog .

θα φτιαξω και εγω ενα καλαθι για την νονά μας αλλά θα αγορασω τα πραγματα που θα βάλω μεσα ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...