Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΣΧΑ


Recommended Posts

Κορίτσια δείτε εδώ άλλη μια διακοσμητική ιδέα για το Πάσχα που έφτιαξα χθές.

 

mso7fa6b.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

mso9e397.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

 

Είναι πανεύκολη και πολύ όμορφη κατασκευή. Περισσότερες λεπτομέρειες θα βρείτε στο www.neverland-natasa.blogspot.com

Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια .

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια :P!!!!!!!!! Τώρα ετοιμάζω την επόμενη κατασκευή μου, να δούμε πώς θα βγεί.

Cristina μη νομίζεις και εγώ τελευταία στιγμή πρόλαβα τον άντρα μου για να μην τα πετάξει :P. Τα συγκεκριμένα κλαριά είναι από τις πορτοκαλιές στον κήπο μας, τις κλαδέψαμε πριν από 2 εβδομάδες περίπου γιατί είχαν παραμεγαλώσει. Εσείς μπορείτε να χρησιμοποιείσετε ότι θέλετε. Απλά κοιτάξτε να είναι καλοσχηματισμένα. Cristina αν είμασταν κοντά, θα σου έδινα όσα ήθελες. Εκτός από τα δικά μας, ο γείτονας κλάδεψε τις ελιές και έχει παρατήσει κάτι ωραιότατα κλαριά εδώ και κανά μήνα.....

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια :P!!!!!!!!! Τώρα ετοιμάζω την επόμενη κατασκευή μου, να δούμε πώς θα βγεί.

Cristina μη νομίζεις και εγώ τελευταία στιγμή πρόλαβα τον άντρα μου για να μην τα πετάξει :P. Τα συγκεκριμένα κλαριά είναι από τις πορτοκαλιές στον κήπο μας, τις κλαδέψαμε πριν από 2 εβδομάδες περίπου γιατί είχαν παραμεγαλώσει. Εσείς μπορείτε να χρησιμοποιείσετε ότι θέλετε. Απλά κοιτάξτε να είναι καλοσχηματισμένα. Cristina αν είμασταν κοντά, θα σου έδινα όσα ήθελες. Εκτός από τα δικά μας, ο γείτονας κλάδεψε τις ελιές και έχει παρατήσει κάτι ωραιότατα κλαριά εδώ και κανά μήνα.....

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ και μόνο που το λες!Έχει και ο αγαπημένος μου μεγάλη αυλή με πολλά δέντρα,αλλά λίγο δύσκολο να μου τα στείλει από την Αθήνα!:lol:

Θα κρατήσω όμως την ιδέα για του χρόνου!;):D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! Τα πουλάκια και τα αυγουλάκια που έχεις κρεμάσει από τι υλικό είναι? Είναι κι αυτά χειροποίητα?

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ γλυκειά μου :P!!!!!!!

Όχι δυστυχώς δεν είναι χειροποίητα λόγω σοβαρής έλλειψης χρόνου :P. Αλλά είναι εύκολο να φτιάξεις τα αυγουλάκια. Στα τζαμπο έχουν αυγά από φελιζόλ και μπορείτε να τα βάψετε σε χρώματα της αρεσκείας σας και μετά να τα πασπαλίσετε με γκλίτερ σε κόλλα. Τα πουλάκια μπορούν να γίνουν από χαρτί (κάτι τέτοιο εννοώ http://papercraftprintable.com/cute-papercraft-of-java-sparrow-free-template/) και μετά βάψιμο και γκλίτερ πάλι. Ή αντί για γκλίτερ να κολλήσετε χαντρούλες ή πολύχρωμα φτερά ή ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε.

Κάτι άλλο που ξέχασα να σας πώ, αντί για έτοιμα διακοσμητικά πουλάκια που χρησιμοποίησα, μπορείτε να φτιάξετε με χαρτί για scrapbooking με μοτίβα. Σας παραθέτω την παρακάτω διεύθυνση για να καταλάβετε τί εννοώ http://www.alibaba.com/product-gs/306770533/Craft_art_easter_decoration_wood_wooden_bird_hanger.html

Φαντασία και διάθεση χρειάζεται και μπόλικος χρόνος βέβαια.....

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας να κάνω για δωράκια κάτι αντίστοιχο με τα χριστουγεννιάτικα μπισκοτόσπιτα για δωράκια σε παιδάκια βρήκα αυτές τις πασχαλίτσες και νομίζω είναι ωραία & εύκολη ιδέα :-D

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=4455&Itemid=49

 

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια πρόταση που μπορείτε να κάνετε πολύ εύκολα, είναι να διακοσμήσετε κεριά με την τεχνική της χαρτοπετσέτας. Αυτά που θα σας δείξω τα έφτιαξα σε λιγότερο από 1 ώρα.... τί λέω μπορεί και λιγότερο και το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο.

 

Ένα από τα κεριά

 

msoff0bf.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

Όλη η σύνθεση

mso8771e.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

Άν σας ενδιαφέρει να κάνετε και εσείς κάτι ανάλογο (είναι πολύ εύκολο και κοστίζει πολύ λίγο), ρίξτε μια ματιά στο www.neverland-natasa.blogspot.com στην ενότητα Πάσχα. Έχω αναρτήσει και όλες τις οδηγίες κατασκευής.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νατασούλα,πού βρήκες αυτή την τέλεια χαρτοπετσέτα με τα λαγουδάκια??

Και επίσης,ο τρόπος που εφάρμοσες αυτή την τεχνική είναι πολύ οικονομικός.Ούτε ειδικές κόλλες,ούτε τίποτα!;):D

Link to comment
Share on other sites

Λένα μου είναι όντως εύκολα. Έτσι και αλλιώς δεν μπορώ να ασχοληθώ περισσότερο με το κοριτσάκι μου να τριγυρνάει μέσα στα πόδια μου :P!!!!!!!!! Α, δεν σας είπα, η μικρή παίρνει μέρος στις κατασκευές. Την είχα στην αγκαλιά μου όταν έφτιαχνα τα κεριά, ήθελε να δει τί κάνει η μαμά :P:p:p!!!!!

Cristina μου εδώ στην πόλη μας υπάρχει ένα μαγζί με ήδη συσκευασίας και κατά τύχη είχα πάει και βρήκα τις συγκεκριμένες χαρτοπετσέτες. Νομίζω πώς έχει φέρει πολύ καλές και το Cook Shop(φέρνει κάθε χρόνο πολύ ωραία σχέδια), αλλά δεν έχω πάει ακόμα να δώ.

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τα καλά σας λόγια :P!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νατασσούλα, είσαι θησαυρός! Τα κεριά είναι απίστευτα, δεν έχω λόγια!!!

Και φαίνονται εύκολα να γίνουν. Πίστεύω ότι δεν σε πειράζει να σε αντιγράψουμε, έτσι?

Σ΄ευχαριστούμε πολύ! Καλή συνέχεια!!!Γιατί σίγουρα θα μας εκπλήξεις ξανα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά φοβερή ιδέα , όταν ακουσα για κεριά είπα ωχ.... θα πρεπει να αγοράσω κερι να το λιώσω κτλ...και όταν μπηκα και το ειδα είπα ..αυτό μπορώ να το κάνω και εγώ !! Μπραβο !!!

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά για τα καλά σας λόγια :P!!!!!!!!

 

Elenaki και βέβαια δεν με πειράζει να με αντιγράψετε. Έτσι και αλλιώς γι' αυτό τα έβαλα στο blog με αναλυτικές οδηγίες, για να μπορέσετε να κάνετε και εσείς αν θέλετε κάτι ανάλογο. Είναι πραγματικά πολύ εύκολη τεχνική. Όποια κοπέλα το επιχειρήσει, ας βάλει καμιά φωτογραφία να δούμε και να παίρνουμε ιδέες.

 

Glitter και Pepi και εγώ λόγω του παιδιού, δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα. Έτσι με ότι έχω κυρίως στο σπίτι και με ελάχιστα αγορασμένα, δημιουργώ διάφορες συνθέσεις. Νομίζω πώς αυτό είναι το ζητούμενο σήμερα, με όσο γίνεται λιγότερο κόπο και χρήματα.

 

Φιλιά σε όλες.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό??Αφού εσύ είσαι χρυσοχέρα!;):D

 

Αυτό φαίνεται εύκολο, δεν την κατέχω την τεχνική της χαρτοπετσέτας με την κόλλα και το ντεκουπάζ (το ίδιο είναι ή όχι?) ούτε τα έχω καταλάβει και κάποιος πρέπει να μου τα εξηγήσει....:roll::roll::roll: Ποιος άραγε? Ποιος??? ...

 

 

Glitter και Pepi και εγώ λόγω του παιδιού, δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα. Έτσι με ότι έχω κυρίως στο σπίτι και με ελάχιστα αγορασμένα, δημιουργώ διάφορες συνθέσεις. Νομίζω πώς αυτό είναι το ζητούμενο σήμερα, με όσο γίνεται λιγότερο κόπο και χρήματα.

 

Όντως αυτό είναι το ζητούμενο, γιατί πολύ ωραίες συνθέσεις βλέπουμε στο scrapbooking, αλλά για να πάρεις όλα τα εργαλεία και τα υλικά, θέλεις μια μικρή περιουσία. Και χρειάζεται και πολύ χρόνο να διαθέσεις! Ενώ όταν μπορείς να φτιάξεις κάτι πολύ όμορφο με απλά υλικά, έχει πολύ μεγαλύτερη αξία. Είναι όπως το ωραίο ντύσιμο. Με πολλά χρήματα μπορούμε να βρούμε πολύ ωραία ρούχα, η μαγκιά όμως είναι να ντυθείς ωραία με λίγα, αρκεί να έχεις γούστο!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαίνεται εύκολο, δεν την κατέχω την τεχνική της χαρτοπετσέτας με την κόλλα και το ντεκουπάζ (το ίδιο είναι ή όχι?) ούτε τα έχω καταλάβει και κάποιος πρέπει να μου τα εξηγήσει....:roll::roll::roll: Ποιος άραγε? Ποιος??? ...

 

 

Αυτή είναι η τεχνική της χαρτοπετσέτας.Λέγεται και ντεκουπάζ και εννοείται ότι μπορεί να γίνει και με χαρτί,αλλά αρκετά λεπτό.Απλώνεις την ειδική κόλλα στην επιφάνεια,βάζεις επάνω το σχέδιο που θέλεις και ξαναπερνάς μια στρώση κόλλας.Τόσο απλό.Βέβαια,ο τρόπος με το κουτάλι που περιγράφει η Νατασούλα είναι και πιο απλός και πιο οικονομικός.Ελπίζω μόνο να μην ξεκολλάει με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαίνεται εύκολο, δεν την κατέχω την τεχνική της χαρτοπετσέτας με την κόλλα και το ντεκουπάζ (το ίδιο είναι ή όχι?) ούτε τα έχω καταλάβει και κάποιος πρέπει να μου τα εξηγήσει....:roll::roll::roll: Ποιος άραγε? Ποιος??? ...

 

 

Αυτή είναι η τεχνική της χαρτοπετσέτας.Λέγεται και ντεκουπάζ και εννοείται ότι μπορεί να γίνει και με χαρτί,αλλά αρκετά λεπτό.Απλώνεις την ειδική κόλλα στην επιφάνεια,βάζεις επάνω το σχέδιο που θέλεις και ξαναπερνάς μια στρώση κόλλας.Τόσο απλό.Βέβαια,ο τρόπος με το κουτάλι που περιγράφει η Νατασούλα είναι και πιο απλός και πιο οικονομικός.Ελπίζω μόνο να μην ξεκολλάει με τον καιρό.

 

Kόλλα για ντεκουπάζ ζητάω δηλαδή? Σε είδη χόμπι την πουλάνε ή και σε χαρτοπωλεία? Σε τι επιφάνειες μπορείς να κολλήσεις? Και τι χαρτί χρησιμοποιείς εκτός από χαρτοπετσέτα? Πολλά ρωτάω εεε?

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Kόλλα για ντεκουπάζ ζητάω δηλαδή? Σε είδη χόμπι την πουλάνε ή και σε χαρτοπωλεία? Σε τι επιφάνειες μπορείς να κολλήσεις? Και τι χαρτί χρησιμοποιείς εκτός από χαρτοπετσέτα? Πολλά ρωτάω εεε?

 

 

Σε μαγαζιά με είδη χόμπυ σίγουρα θα την βρεις,σε χαρτοπωλεία πάλι δεν ξέρω,εξαρτάται από το μαγαζί.

Μπορείς να εφαρμόσεις την τεχνική σε κερί,όπως είδες(κι εγώ ένα κερί είχα δει πριν χρόνια και νόμισα ότι το είχαν ζωγραφίσει),σε ξύλο και σε καμβά.Κάτι άλλο δεν μου έρχεται,όποια κοπέλα ξέρει κάτι παραπάνω,ας μας πει.

Εκτός από χαρτοπετσέτα μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε χαρτί είναι αρκετά λεπτό,ώστε να μπορέσει να κολλήσει καλά,δηλαδή χαρτόνι κανσόν,για παράδειγμα,δεν μπορείς να βάλεις.Υπάρχουν και ειδικά χαρτιά για ντεκουπάζ.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Σε μαγαζιά με είδη χόμπυ σίγουρα θα την βρεις,σε χαρτοπωλεία πάλι δεν ξέρω,εξαρτάται από το μαγαζί.

Μπορείς να εφαρμόσεις την τεχνική σε κερί,όπως είδες(κι εγώ ένα κερί είχα δει πριν χρόνια και νόμισα ότι το είχαν ζωγραφίσει),σε ξύλο και σε καμβά.Κάτι άλλο δεν μου έρχεται,όποια κοπέλα ξέρει κάτι παραπάνω,ας μας πει.

Εκτός από χαρτοπετσέτα μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε χαρτί είναι αρκετά λεπτό,ώστε να μπορέσει να κολλήσει καλά,δηλαδή χαρτόνι κανσόν,για παράδειγμα,δεν μπορείς να βάλεις.Υπάρχουν και ειδικά χαρτιά για ντεκουπάζ.

 

 

Eυχαριστώωωωωωω!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...