Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικό Δωμάτιο - τι θα χρειαστεί το δωμάτιο του μωρού?


Recommended Posts

Άντε καλέ, αυτά είναι προκαταλήψεις.

Φυσικά και δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά απ'το να ετοιμάζεις τα πράγματα του παιδιού πριν γεννηθεί.

 

xazomama συμφωνώ κι εγώ :lol::lol::lol:

Α! ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :lol::lol:

 

mimika, μην στεναχωρίσαι :lol:

Κοίτα να είστε εσύ με τον άντρα σου και τοπαιδάκι σας ευτυχισμένοι και ηρεμοι και άσε τους άλλους να κουρεύονται. :wink:

Κι εμένα π.χ. η πεθερά μου ούτε που έχει ρωτήσει τι κάνω εγώ ή πως πάει η εγκυμοσύνη.

Δεν χαρηκε καθόλου που έμεινα έγκυος φαντάσου οτι είναι το 1ο εγγόνι. :?:roll:

αλλα τι να πεις....

Αν δεν μας θέλει μια δεν την θέλουμε 10!!!

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...η πεθερά μου ούτε που έχει ρωτήσει τι κάνω εγώ ή πως πάει η εγκυμοσύνη.

Δεν χαρηκε καθόλου που έμεινα έγκυος φαντάσου οτι είναι το 1ο εγγόνι. :?:roll:

αλλα τι να πεις....

Αν δεν μας θέλει μια δεν την θέλουμε 10!!!

 

Eιλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω. Πώς είναι δυνατόν να μην χαίρονται με μια εγκυμοσύνη, IΔIΩΣ οι παππούδες-γιαγιάδες; Πώς γίνεται; Kαι άμα λες ότι είναι και το 1ο τους, τόσο περισσότερο ξαφνιάζομαι! Eδώ χαίρονται ξένοι άνθρωποι, και δεν χαίρονται οι δικοί μας; Aδιανόητο μου φαίνεται.

Eλπίζω βέβαια, να μη σκέφτεσαι καν να δώσεις κάποιο απ'τα ονοματά τους στο παιδί σου..

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω κούνια που αφαιρούνται τα κάγκελα από το ΙΚΕΑ και στρωματάκι καλό. Για τις πρώτες βδομάδες νομίζω θα ήταν χρήσιμο να πάρω ένα πορτ μπεμπέ με βάση που θα το βάζω στη κρεβατοκάμαρά μας. Καρότσι θα πάρω ένα που να ισιώνει τελείως και να έχει εφαρμόζει και το καθισματάκι αυτοκινήτου. Επίσης, συρταριέρα πέντε συρταριών (100εκ ύψος) από το ΙΚΕΑ και από πάνω πλαστική αλλαξιέρα.

 

Θα ζητήσω επιδότηση :lol: για ριλάξ, καρότσι μάλλον θα μου δώσουν, παρκοκρέβατο και άλλα σεντονο-σελτεδάκια.

 

Σκέφτομαι να έχω το καθισματάκι μόνιμα στο αυτοκίνητο γιατί βλέπω μερικές μανάδες και ταλαιπωρούνται βάλε-βγάλε-δέσε κτλ. σε μια περίοδο που είναι εξουθενωμένες από τον τοκετό και το θηλασμό. Εντάξει, υπάρχουν και οι άνδρες, αλλά φαντάζομαι οτι θα πηγαίνω συχνά τις ώρες που θα λείπει βόλτα με το αυτοκίνητο. (ετοιμάζομαι εγώ για βόλτες κούνια που με κούναγε ! 8) )

 

Κοίταξα και στο http://www.letoshop.gr που έχει τιμές και φωτο για διάφορα απαραίτητα. Γνωρίζει κάποιος αν είναι καλύτερο/μεγαλύτερο το ΛΗΤΩ στην Κηφισιά ή στο Περιστέρι;

 

όσο για την πεθερά μου αν μπορούσε θα τα 'παιρνε όλα, αλλά θέλω να κρατήσω μια σχετική αυτονομία/ανεξαρτησία. Οι γονείς μου ακόμα δεν έχουν προσφερθεί αλλά ξέρω πως ό,τι τους ζητήσω θα μου το πάρουν αν είναι σε λογικά πλαίσια. Όπως είπα πάντως, προτιμώ να μην ζητάω, ειδικά λόγω του οτι αυτή τη στιγμή δεν εργάζομαι και αισθάνομαι λίγο περίεργα γι'αυτό το θέμα. Δεν θέλω κανένας να μου ζητάει ανταλλάγματα αργότερα ! Θέλω να ξεκαθαρίσω οτι οποιοδήποτε δώρο θα είναι δώρο και όχι προσπάθεια εξαγοράς.

 

Ειδικά όταν έρχεται το πρώτο εγγόνι και στις δύο οικογένειες πιστεύω οτι όλοι θα με συμβουλεύουν και θα νομίζουν πως ξέρουν καλύτερα... ίσως ειναι η ιδέα μου, απλά μου αρέσει η ιδιωτικότητα και δεν θέλω να παρεμβαίνει κανείς στις επιθυμίες μας.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Κοίτα... καλό είναι να έχουν έρθει τα πράγματα στο σπίτι απο πρίν για να αεριστούν καλά και να ξεμυρίσουν, καθώς επίσης για να πλυθούν, να σιδερωθούν κλπ. Απο κει και πέρα θα στρωθεί το κρεββάτι μια μέρα πριν γυρίσετε σπίτι για να είναι έτοιμο και να μην προλάβει να πιάσει σκόνη.

Όσο για βιοτεχνία... εμείς τα πήραμε απο τα "αστερίας bebe" και βγήκε συνολικά (κρεββάτι, αλλαξιέρα,στρώμα) περίπου 1000 ευρώ (στον παππού), αλλά τα πιο φτηνά και απλά τα βρήκα στα premaman. Πολύ καλές προσφορές (δωροεπιταγές ή εκπτώσεις) έκαναν πέρσι τέτοιο καιρό που τα πήραμε στο "Δήμας bebe" στο Κορωπί..

 

εγω τα πηρα κουνια κρεβατι με στρωμα και αλλαξιερα συρταριερα απο την βιοτεχνια κοσμιδησ στο μπουρναζι περιστερ. με ζωγραφια στο χερι οτι ηθελα εγω μονο 800 ευρω. :P

Link to comment
Share on other sites

...η πεθερά μου ούτε που έχει ρωτήσει τι κάνω εγώ ή πως πάει η εγκυμοσύνη.

Δεν χαρηκε καθόλου που έμεινα έγκυος φαντάσου οτι είναι το 1ο εγγόνι. :?:roll:

αλλα τι να πεις....

Αν δεν μας θέλει μια δεν την θέλουμε 10!!!

 

Eιλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω. Πώς είναι δυνατόν να μην χαίρονται με μια εγκυμοσύνη, IΔIΩΣ οι παππούδες-γιαγιάδες; Πώς γίνεται; Kαι άμα λες ότι είναι και το 1ο τους, τόσο περισσότερο ξαφνιάζομαι! Eδώ χαίρονται ξένοι άνθρωποι, και δεν χαίρονται οι δικοί μας; Aδιανόητο μου φαίνεται.

Eλπίζω βέβαια, να μη σκέφτεσαι καν να δώσεις κάποιο απ'τα ονοματά τους στο παιδί σου..

 

Συγνώμη για την καθυστέρηση, δεν μου είχε βγάλει ένδειξη :oops:

Κι όμως ο άντρας μου επειδή είναι και αγόρι το έχει δεδομένο αλλά δεν με πειράζει γιατι ο πεθερός μου δεν μου δημιουργεί προβλήματα.

Και έτσι δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό ώστε να τσακωθώ με τον άντρα μου.

Βέβαια δεν μου πολυαρέσει το Γιάννης αλλα τι να κάνουμε, γερό να είναι και για όλα τα άλλα θα δούμε.

Αν όμως ήταν κορίτσι θα το έβγαζα Ιωάννα που μου αρέσει κι όλας πάντως με τίποτα της πεθεράς μου και αυτό το έχω ξεκαθαρίσει.

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και επειδή ξέφυγα απο το θέμα το επαναφέρω λέγοντας οτι εριξα μια ματιά χθες σε mothercare και prenatal και απόσο είδα και με 300€ βρίσκεις αξιοπρεπή κούνια.

Αυτά που "βαράνε" είναι οι συρταριέρες και οι ντουλαπίτσες που στοιχίζουν το καθένα όσο περίπου και οι αντίστοιχες κούνιες. :shock:

Γι' αυτό είδα κάτι κούνιες σε απλό άσπρο χρωματάκι, με πλατούλα (οταν είναι όλο κάγκελα μου θυμίζει φυλακή) όπου μπορώ να κολλήσω αυτοκόλλητα disney baby που θα είναι και το θέμα του δωματίου και συνδυάζεται εύκολα με ντουλαπίτσα και συρταριέρα απο το ΙΚΕΑ.

Όσο κάνει μόνο η συρταριέρα στα καταστήματα αυτά απο το ΙΚΕΑ πέρνεις και τα 2 :wink:

Με τα ρουχαλάκια και τα παπυτσ'ακια τα έχασα τελείως!!!

Ηθελα να τα πάρω όλα!!!

Περιμένω πως και πως να μπώ στον 7ο ωστε να αρχίσω να φτιάχνω το δωματιάκι και να πάρω πραγματάκια. :oops::P:P:P

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικά οι πρώτες μου αγορές ήταν κρεβατάκι που παίρνει στρώμα 140 Χ 70, αλλαξιέρα-συρταριέρα και καλαθούνα με βάση, sponsored by γιαγιά. Παιδιά μου φυγε ένα βάρος! Τί άγχος και αυτό... :lol::lol:

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.ειμαι απο σερρες και οταν με το καλο μεινω εγκυος τα ψωνια θα τα κανω απο θεσσαλονικη μαλλον.ξερετε μαγαζια (αν εχουν και ιστιοσελιδα ακομα καλυτερα) με φθηνουτσικα επιπλα?

νεα ζωη....

Link to comment
Share on other sites

http://www.pierro-baby.gr/. Είναι βιοτεχνία στη Θεσσαλονίκη, που προμηθεύει όλα τα μεγάλα καταστήματα. Οι τιμές του είναι περίπου 30% φθηνότερα, απ' ότι στα καταστήματα. Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θυμάμαι καλά, γιατί έχουν περάσει και περίπου 20 μήνες, γύρω στα 400€ μαζί με το στρώμα. Για περισσότερες λεπτομέρειες θα δω το απόγευμα στο σπίτι την απόδειξη και θα σου απαντήσω αύριο. Πάντως αυτό που θυμάμαι σίγουρα, είναι ότι ήταν φθηνότερα από τα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

α καλες τιμες εχει.στα ικεα εψαξες καθολου?εχει πολυ οικονομικα πραγματα.ειδα κρεβατακι με 40Ε περιπου και αλαξιερα αλλα τοσα.παμφθηνα αλλα ποιοτητα δεν ξερω :?:

νεα ζωη....

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξιέρα κι εγώ από τα ΙΚΕΑ σκέφτομαι να πάρω.Δεν έχω δει αλλού αλλά αν κρίνω από τις τιμές που άκουσα -όσο και η κούνια- ε δεν αξίζει.Σκεφτόμουν για μια απλή συρταριέρα που θα πρόσθετα επάνω ένα στρωματάκι αλλάγματος.

 

xaos25 έχει και κανονικές αλαξιέρες?

 

Για κρεβατάκι θα προτιμήσω κάτι καλύτερο ποιοτικά γιατί εκεί πιστεύω τα λεφτά "πιάνουν τόπο".Βέβαια δεν έχω δει τίποτα πουθενά..

Link to comment
Share on other sites

εχει ενα ασπρο επιπλο που ειναι σαν ραφιερα να το πω,κατι τετοιο,εχει δηλαδη ραφακια για παιχνιδακια,πανες,μαντηλακια κτλ και εχει και χωρο για να βαλεις στρωματακι αλλαξιερας.πολυ ωραιο αλλα δεν θυμαμαι ποσο εχει το συγκεκριμανο.ααα για κρεβατακι γιατι να δωσεις παραπανω χρηματα?εγω ειμαι υπερ των φθηνων αγορων,να δωσω λεφτα για ρουχαλακια,μπιμπερο,σεντονακια και τετοια πραγματα ναι αλλα για επιπλα γιατι?μας βρισκουν στην αναγκη και βαρανε οσο οσο.

νεα ζωη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΕΑ ΤΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΗ ΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥ,ΜΙΑ ΑΣΠΡΗ ΩΡΑΙΑ, ΚΟΥΝΟΥΠΙΕΡΑ, ΣΕΝΤΟΝΑΚΙΑ, ΣΤΡΩΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΑΓΜΑ, ΚΑΤΙ ΚΑΔΡΑΚΙΑ.... ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΑ! ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΑΞΙΕΡΑ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΡΑΦΙΕΡΑ ΠΗΓΑ Κ ΕΓΩ ΣΤΑ ΙΚΕΑ...ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΠΟΥΘΕΝΑ....ΜΗΠΩΣ ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ?????

 

ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΙΚΕΑ... ΑΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΤΟΥ. ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΟΥΛΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΗΘΕΛΑ :D:D ΝΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΠΩΣ ΤΟΝ ΕΤΡΕΧΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ!!!!

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

δεν ηξερα που να το βαλω το θεμα για αυτο συγχωρηστε με, καθοτι καινουργια στο forum.

 

ειμαι της αποψης οτι το μωρο πρεπει για ενα μικρο χρονικο διάστημα να ειναι στην κουνια του, στην κρεβατοκαμαρα μου. ολοι μου λενε να παρω καλθουνα με βαση και η κουνια να μεινει απο την αρχη στο παιδικο.

 

τι με συμβουλευετε?

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι την καλαθούνα τη βρήκα εξαιρετικά χρήσιμη μαζί με τη βάση της γιατί έπαιρνα το μωρό γύρω γύρω σε όλο το σπίτι

 

είτε κουζίνα είτε σαλόνι είτε οπουδήποτε καθόμασταν εμείς

είναι πολύ μικρότερος ο όγκος της καλαθούνας απ ότι μια τεράστια κούνια

επιπλέον, τα μωρά προσαρμόζονται καλύτερα στη μικρή ζεστή φωλίτσα της καλαθούνας απ την τεράστια άπλα της κούνιας

την άπλα την θέλουν αργότερα... ως νεογέννητα θέλουν περιορισμένο χώρο για να νοιώθουν ασφαλή γιατί έτσι είχαν μάθει απ την κοιλίτσα της μαμάς τους

 

εγώ ψηφίζω υπέρ της καλαθούνας σε κάθε περίπτωση και για διάφορους λόγους

το παιδί ανάλογα με την ανάπτυξη του, θα κάτσει το λιγότερο 3 μήνες... δεν είναι πεταμένα λεφτά δλδ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την μαμά του ορίων. και εγώ είχα βολευτεί πολύ την καλαθούνα τον είχα συνέχεια μαζί μου και όταν ήταν ανύσηχος τον κουνούσα λίγο για να κοιμηθεί. Κοιμόταν στην καλαθούνα μέχρι 3 μηνών γιατί μετά δεν χωρούσε :!: και τον πήγαμε στο κρεβατάκι του.

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα τον πρωτο μου γιο σε ενα λίκνο, το είχα πάρει περίπου 200 ευρώ και πήρα και καινούριο στρωματάκι 70 ευρώ από το mothercare, και το βολεύτηκα πάρα πολυ. Χώρεσε σχεδόν μέχρι 6 μηνων και μετά τον πήγα στο κρεβάτι του στο δωμάτιο. Στο δικό μου δωμάτιο χωρούσε και κούνια αλλά δεν ήθελα να το γεμίσω. Μόλις έγινε 6 μηνών το αποσυναρμολογίσαμε το λίκνο και το βάλαμε στην αποθήκη (δεν πιάνει κάθόλου χώρο όπως η καλαθούνα) και τώρα που έκανα και το δευτερό μου γιο το ξαναστήσαμε και το έχω πάλι στο δωμάτιο. Το λίκνο ειναι σχετικά ελαφρύ και το μεταφέρω και στο σαλόνι, που κάθομαι όλη τη μέρα. Επίσης εχει καγκελάκια γύρω γύρω και το βλέπω το μωρό όλο το βράδυ σε αντίθεση με την καλαθούνα που έχει τους φραμπαλάδες. Η κολλητή μου που έχει καλαθούνα την έχει νευριάσει γιατί το βράδυ για να δει το μωρό πρέπει να σηκωθεί και ήταν και απο καισαρική τις πρώτες μέρες...

Εγώ το έχω βολευτεί πολύ, διότι δεν θα χρειαστεί να αγοράσω δευτερη κούνια, μεχρι να βγάλω τον μεγάλο από την κούνια θα βάλω τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...