Recommended Posts

Σας γραφω γιατι τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την κορη μου που ειναι 4,5 χρονων.Λοιπον λεει συνεχεια τη φραση που εγραψα στο θεμα."Τι με νοιαζει, σκ#$%"

Δοκιμασα διαφορους τροπους για να το σταματησει.Αρχικα αδιαφορησα λεω θα της περασει αλλα μετα χειροτερευε το ελεγε ολο και περισσοτερο και ειδικα τα σκατα τα κολλουσε παντου οτι και να της ελεγες αυτο σου απαντουσε.

Προχθες μου ειπε "σκατα να φας" εγινα εξαλλη και την εβαλα τιμωρια (δεν ξερω αν εκανα λαθος αλλα και με την αδιαφορια δεν ειδα κανενα αποτελεσμα).Μετα την τιμωρια μιλησα μαζι της ηρεμα να μου εξηγησει γιατι το λεει αυτο κλπ (Να σημειωσω οτι και πριν ειχα προσπαθησει να της μιλησω αλλα δεν μου απαντουσε σοβαρα) και μου ειπε οτι το ειπε μια φορα στη μαμα μου και αυτη γελασε :twisted::twisted:(θα τη σφαξω) και το λεει για να γελασουμε.Της εξηγησα οτι δεν ειναι αστειο και οτι θα βρουμε μια αλλη λεξη μαζι να τη λεμε και να γελαμε και συμφωνησε.Νομιζα οτι το ελυσα το θεματακι αλλα γελαστηκα οικτρα μετα απο λιγο παιζανε το δωματιο και την ακουω που λεει στην αδερφη της "Μηηη μου παιρνεις την κουκλα σκ@## να φας". Δεν αντεχω αλλο τα νευρα μου και αρχισε και το μικρο παπαγαλακι να λεει τωρα "κατα, κατα".Τι λετε να κανω?

z1QBp3.png UKB8p3.png

Διαφημίσεις

Ax δεν ξερω τι μπορεις να κανεις φιλεναδα...

Της βγαινει τωρα αυθορμητα χωρις να το σκεφτει... Το συνηθισε και αντε να το κοψει τωρα. Μην δινεις μαλλον σημασια φαση ειναι θα περασει. Οσο πιο πολυ το συζητας τοσο θα το λεει συνεχεια..

Στο σχολειο το λεει?? Ρωτα την δασκαλα της και αν το λεει μηπως να την κανει παρατηρηση μπας και ντραπει και το κοψει.

Χμ δεν μου ερχεται τιποτα αλλο.......

Αν σκεφτω κατι θα επανελθω

Σ'ευχαριστω Ναντια μου σημερα λεω να μιλησω στη δασκαλα, το σκεφτηκα κι εγω αν και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι εκει δεν το λεει.

Κι εγω περιμενα να της περασει η φαση αλλα δεν φαινεται να περναει ετσι ευκολα.

Θα σου πω αυριο τα νεα απ'τη δασκαλα, φιλια.

z1QBp3.png UKB8p3.png

Στην ανηψιά μου πάντως που μας έδειχνε διάφορα πράγματα και έλεγε "μαλάτα είναι" (καταλαβαίνετε φαντάζομαι!)της λέγαμε ότι δεν καταλαβαίνουμε τί εννοεί και ότι δεν την ξέρουμε τη λέξη.Επέμεινε για κάποιες μέρες και μετά το σταμάτησε.Τρόπαιο από τον παιδικό σταθμό ήταν η συγκεκριμένη λέξη:oops:

url]

url]

Ο Δημητρης μου πριν 1,5 χρονο ειχε ενα στομα ΝΑ με το συμπαθειο

Οτι ακουγε το ελεγε και μεχρι που μια μερα μου ειπε "Μα καλα ρε μανα μ@λ@κ@θ ειθαι;;"

Οσο καιρο διναμε σημασια τα ελεγε συνεχεια οταν αδιαφορησαμε το εκοψε

Αυτο που παρατηρησα ηταν οτι καποιες λεξεις τις ελεγα κι εγω ή ο μπαμπας του

π.χ. στο τιμονι "Κοιτα ρε τον μ@#%#$","Ελα ρε που$#% μου" κλπ

Τωρα προσπαθω να μην μου ξεφευγουν και αυτες....:oops:

4

Εγώ τι να πω η ανόητη που έκανα το λάθος και είπα μα καλά που στο καλό το έχωσε αυτό ο πατέρας σου στο κ#ο του έ τι ήταν να το πω συνέχεια αυτό λεέι και γελάει μαμά που είναι αυτό ? Στο κώλο σου κτλ.όλη μέρα συνέχεια σε όλους εκτός απο την δασκάλα της.:confused:

τα παιδια περνανε μια φαση που πειραματιζονται με τις λεξεις που τους φαινονται παραξενες αστειες κ εκνευριστηκες για τους αλλους!αν συνεχιζες την αδιαφορα θα το σταματουσε.τωρα καντο η απλα πες οτι αν της αρεσει μπορει να τη λεει αλλα μονο στο δωματιο της με τα παιχνιδια της

Εγώ οταν ήμουν μικρο...2,5 χρονών ακουγα την μαμά μου που ελεγε ο μαλ@##$ς και μια φορά που ρώτησα κατι τον μπαμπά μου και δεν ήθελε κατά τα λεγόμενα της μαμάς μου γυρισα και ειπα σηκώνοντας τα χερια ψηλα "Ε δεν έθελε ο μαλ@#ς!!" Μπαρουτι ο πατέρας μου , και η μαμά μου χασκογελουσε! Φαση ειναι θα περάσει... Απλα πες της να μην λεει λεξεις που δεν ακουει απο εσενα, αυτο στο σχολειο τουλαχιστον πιάνει!

Όσο και να φαίνεται περίεργο, έχω διαπιστώσει ότι τα παιδιά έχουν την ανάγκη κάποιες φορές να εκτονωθούν λεκτικά, όταν π.χ. είναι νευριασμένα ή τσακώνονται. Γι' αυτές τις περιπτώσεις χρειάζονται το ανάλογο λεξιλόγιο.:mrgreen:

Οπότε αν έχουν ακούσει το μπαμπά τους όταν οδηγεί να χρησιμοποιεί κάποιες λέξεις ή κάποιο μεγαλύτερο παιδάκι, τις επιστρατεύουν όταν παραστεί ανάλογη ανάγκη.

Μια λύση που έχω εφαρμόσει εγώ (έχοντας σύζυγο που ρίχνει το μπινελίκι του στο τιμόνι ;)) είναι να χρησιμοποιώ επιδηδευμένα και θεατρικά κάποιες σχετικά ανώδυνες εκφράσεις όταν είμαι νευριασμένη μπροστά στα παιδιά για να τους παράσχω το απαιτούμενο λεξιλόγιο (π.χ. "στο καλό!", "τα νεύραααα μου! "κι ένα ταξί να φύυυυυγω!" και άλλα τέτοια) και τα παιδιά μου τα έχουν ξεπατικώσει και τα χρησιμοποιούν όποτε τα χρειαστούν.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Σε κάποια φάση η κόρη μου και οι δύο κόρες της φίλης μου έλεγαν συνέχεια σκατά, με κάθε λέξη το κότσαραν κι αυτό. Πάει η φίλη μου αν γράψει την μεγάλη στα προνήπια, τα βλέπει η κυρία και τα δυο τρισχαριτωμένα κοριτσάκια και τους λέει όλο γλύκα, τι γλυκά κοριτσάκια που είστε εσείς κι απαντούν κι οι δυο εν χορώ: σκατάαααα!!!!!

Χα,χα,χα, μην ανησυχείς, θα το κόψει!!!

Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Εγω μιλησα χθες με τη δασκαλα της και μου ειπε οτι δεν εχει πει στο σχολειο κατι τετοιο ουτε γενικως ποτε δεν εχει πει ασχημη λεξη ειμαι σιγουρη μου λεει γιατι και να μην το ακουγα εγω θα'ρχοταν τα αλλα παιδια και θα μου το'λεγαν.

Η αδιαφορια μαλλον θα'ταν η καλυτερη λυση απ'οτι βλεπω αλλα δεν αντεξα αλλο μ'εφερε στα ορια μου.Κοτσαρει κι αυτο το τι με νοιαζει απο μπροστα με υφος και μου γυρνανε τα μυαλα.Το θεμα ειναι οτι εμεις δεν τη χρησιμοποιουμε αυτη τη λεξη αντιθετως ο αντρας μου εχει πολυ πλουσιο λεξιλογιο σε βρισιες οταν οδηγει αλλα δεν λεει καμια απο αυτες.Τελος παντων σας ευχαριστω που ακουτε τον πονο μου.

z1QBp3.png UKB8p3.png

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

σε εχει βρει και σε παιζει ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!!!

Η γιαγια γελάει με το σχόλιο (περαν της πλακας πολυ πολυ κακώς διότι το επιβραβευει), η μαμα νευριάζει οποτε τραβαει ετσι κι αλλιώςτην προσοχή!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Λοιπον αυτα τα ..........χαριτωμένα τα περασαν πολλοι!

Οποτε θα λεει σκα%%& εσύ θα λες ολο γλύκα και μέλι "οχι σκ$%# κακάκια αγάπη μου!!!" θελει υπομονή αλλα θα αποδώσει (δεν εχεις την πρωτοτυπία)

Πάντως το καλύτερο κολπο είναι μακραν της boubis αλλα σε εσενα δεν μπορεί να πιάσει διότι ξέρει οτι ξέρεις το "σκατούλι" σου!!!!!:lol::lol::lol:

Προσωπικά απο τοτε που αποκτήσαμε παιδιά στην παρέα δεν βρίζουμε. Μάλιστα εχουμε βαλει νέες λέξεις σε αντικατάσταση των παλιών :

ο μακακας (καταλαβαίνεται) εγινε Μετερεολόγος ή Κάσπερας

κοινώς οταν νευριάζουμε λέμε "βρε τον Κασπερα!!!!" ενω οταν μιλάμε για τον προϊστάμενο του συζύγου λέμε "ο μετερεολογος δεν μου υπέγραφε την αδεια":lol::lol::lol:

Επισης αν μιλώντας μας ξεφύγει σπευδουν ολοι οι υπόλοιποι να μαλώσουν το ....φάουλ και φυσικά ο όποιος το είπε ζητά 1000 συγνώμη!!!!!

Να σας πω να γελάσετε: η μητέρα μου ήταν κομμώτρια. Μια φορά ακουσα καποιον απο το μπαλκόνι να λέει πατανα (!!!) Μπαίνω μέσα στο κομμωτήριο και αρχίζω:

"Μαμα ενα παιδάκι εξω είπε πατάνα! Κακιά λεξη η πατάνα μαμα!!!! Εγω ποτέ δεν λέω πατανα μαμα γιατι η πατανα είναι τοσο κακιά λέξη που δεν πρεπει να λεμε πατάνα. Τι κακιά λεξη η πατανα!!!!"

Οπως καταλαβαίνεται δεν την ελεγα δεν την ελεγα αλλα χόρτασε το στομα μου να την επαναλαμβάνω :lol::lol::lol::lol:

[URL="http://www.glitter-graphics.com"][/URL]

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

σε εχει βρει και σε παιζει ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!!!

Αυτο ακριβως!!! :evil::evil:

Λοιπον αυτα τα ..........χαριτωμένα τα περασαν πολλοι!

Οποτε θα λεει σκα%%& εσύ θα λες ολο γλύκα και μέλι "οχι σκ$%# κακάκια αγάπη μου!!!" θελει υπομονή αλλα θα αποδώσει (δεν εχεις την πρωτοτυπία)

Αχ που πουλανε λιγηη απ'αυτη τη ρημαδα την υπομονη ρε παιδια:?:

ο μακακας (καταλαβαίνεται) εγινε Μετερεολόγος ή Κάσπερας

κοινώς οταν νευριάζουμε λέμε "βρε τον Κασπερα!!!!" ενω οταν μιλάμε για τον προϊστάμενο του συζύγου λέμε "ο μετερεολογος δεν μου υπέγραφε την αδεια":lol::lol::lol:

Καλο, πολυ καλο :lol::lol::lol: αλλα σε μας δεν πιανει αν δεν μπει ο αντρας μου μαλ#$^%^ τον μπροστινο που παει σιγα σιγα με παχυ το λ Σαλονικιωτικο δεν το ευχαριστιεται:!:

z1QBp3.png UKB8p3.png

Καλο, πολυ καλο :lol::lol::lol: αλλα σε μας δεν πιανει αν δεν μπει ο αντρας μου μαλ#$^%^ τον μπροστινο που παει σιγα σιγα με παχυ το λ Σαλονικιωτικο δεν το ευχαριστιεται:!:

Ελπιζω να μην με πετυχει καμια φορα ο ανδρα σου στο δρομο:lol:

(παω εκνευριστηκα αργααααα) :-P

Εγώ τι να πω η ανόητη που έκανα το λάθος και είπα μα καλά που στο καλό το έχωσε αυτό ο πατέρας σου στο κ#ο του έ τι ήταν να το πω συνέχεια αυτό λεέι και γελάει μαμά που είναι αυτό ? Στο κώλο σου κτλ.όλη μέρα συνέχεια σε όλους εκτός απο την δασκάλα της.:confused:

:P:p:p:p:p:p:p

Διαφημίσεις

Ελπιζω να μην με πετυχει καμια φορα ο ανδρα σου στο δρομο:lol:

(παω εκνευριστηκα αργααααα) :-P

Kι εγω αργα παω γι'αυτο παντα τους υπερασπιζομαι:rolleyes:

z1QBp3.png UKB8p3.png

πονεμένη ιστορία...από τότε που πήγε σχολείο συνέχεια και βγάζει και διάφορες παραλαγές της, απίστευτες όμως....

εγώ αδιαφορώ....

είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο παιδοψυχολογίας ότι είναι η πρώτη "βρισιά" που χρησιμοποιούν και μάλιστα είχε ένα ολόκληρο κατεβατό που το τεκμιρίωνε:shock:

rQGhp3.png

Κι εγω τελικα αδιαφορω το λεει και λιγοτερο τωρα, οχι συνεχεια.Καλα οι παραλαγες ειναι για γελια...κρατιεμαι με το ζορι να μη γελασω και παρει θαρρος.

z1QBp3.png UKB8p3.png

Ο γιος μας για ένα διάστημα έλεγε τις λέξεις: γαμ@#το και ηλίθια/ος. Στην αρχή του λέγαμε ότι δεν είναι ευγενικό να λες αυτές τις λέξεις κλπ κλπ, μέχρι που αποφασίσαμε να το αγνοήσουμε και μετά από λίγο σταμάτησε.

Τα παιδιά σ' αυτή την ηλικία δε γνωρίζουν το νόημα αυτών (και πολλών άλλων) λέξεων. Αυτό που κάνει αυτές τις λέξεις "σημαντικές" στα παιδιά είναι οι αντιδράσεις των γονιών/παππούδων/δασκάλων. Αν πχ το παιδί πει μία τέτοια λέξη και ο παππούς(ή κάποιος άλλος) γελάσει, τότε το παιδί θα νομίζει ότι είπε κάτι αστείο και θα το ξαναπεί. Αν πει μια τέτοια λέξη και αντιδράσουμε μαλώνοντάς το, θα καταλάβει ότι έχει βρει έναν τρόπο να "μας ελέγχει".

Οπότε σ'αυτή την ηλικία νομίζω η καλύτερη 'στρατηγική' είναι 1ον να το αγνοούμε, 2ον να μη χρησιμοποιούμε λέξεις και φράσεις που δε θέλουμε να λένε τα παιδιά μας και 3ον όσο γίνεται να μην επιτρέπουμε και σε άλλους να χρησιμοποιούν τέτοιο λεξιλόγιο μπροστά στα παιδιά μας.

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

3ον όσο γίνεται να μην επιτρέπουμε και σε άλλους να χρησιμοποιούν τέτοιο λεξιλόγιο μπροστά στα παιδιά μας.

χμ..αυτό προυποθέτει ότι το παιδί δεν πάει σχολείο/παιδικό :D

ο δικός μου πάντως από τότε που πήγε εμπλουτίστηκε πάρα πολύ το λεξιλόγιο του...:?

rQGhp3.png

Κι εμένα ο γιος μου για μεγάλο διάστημα χρησιμοποιούσε τη λέξη σκ..ά σε όλες τις παραλλαγές της (φαντάζομαι καταλαβαίνετε τι εννοώ) !! :(

Στην αρχή εκνευρίστηκα, μετά γέλασα, μετά αδιαφόρησα αλλά τίποτα δεν έπιανε...Σιγά σιγά το έκοψε (όχι τελείως, αλλά τώρα πλέον το λέει πολύ σπάνια) γιατί έπαψε να έχει ενδιαφέρον.

Στο σχολείο πάντως έμαθα ότι δεν έλεγε τέτοιες λέξεις...

Κι εμένα ο γιος μου για μεγάλο διάστημα χρησιμοποιούσε τη λέξη σκ..ά σε όλες τις παραλλαγές της (φαντάζομαι καταλαβαίνετε τι εννοώ) !! :(

Στην αρχή εκνευρίστηκα, μετά γέλασα, μετά αδιαφόρησα αλλά τίποτα δεν έπιανε...Σιγά σιγά το έκοψε (όχι τελείως, αλλά τώρα πλέον το λέει πολύ σπάνια) γιατί έπαψε να έχει ενδιαφέρον.

Στο σχολείο πάντως έμαθα ότι δεν έλεγε τέτοιες λέξεις...

Ποσο καιρο του πηρε να το κοψει?

z1QBp3.png UKB8p3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα