Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίμετρος κεφαλιού


Recommended Posts

Και εμάς η περίμετρος ήταν ανέκαθεν στα υψηλότερα επίπεδα. Κάποιους μάλιστα μήνες έβγαινε και εκτός καμπύλης. Η παιδίατρος δεν ανησυχεί. Ποτέ δεν ανέφερε κάτι ιδιαίτερο....η μικρή είναι πανέξυπνη και δραστήρια....

Μην αγχώνεσαι όπως βλέπεις πολλά παιδάκια είναι εκτός καμπυλών...δεν είστε οι μόνοι.

Εγώ το έχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου απλά έτσι για να είμαι σε επαγρύπνηση....αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι κι ο δικός μου διάταση είχε. Όσα έχουν μεγάλο κεφάλι μου είπε ο γιατρός ότι αυτό έχουν συνήθως.

Πάντως ο δικός μου ενώ ήταν μέχρι και 2,5 πόντους πάνω από την καμπύλη τώρα είναι 0,5. Αυτή η διάταση με τον καιρό κλείνει.

πραγματικα με ηρεμησες καλη μου!!!!διαβαζα στο internet και το μυαλο μου επλαθε τα χειροτερα σεναρια..τι να πω να μας ζησουν οι κεφαλες μας:-P:razz:
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

για την περίμετρο κεφαλής μπορείτε να δείτε κι εδώ

Η μέτρηση του κεφαλιού στα ανώτατα όρια.Nα τρομάξω;

Πολύ μικρή περίμετρος κεφαλιού

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Ευγενία και λοιπές μαμάδες...

 

Από τη στιγμή που γεννήθηκε ο μικρός η περίμετρος του κεφαλιού του ήταν στις ανώτατες καμπύλες... μάλιστα για πολλούς μήνες ήταν εκτός ανώτατης καμπύλης... κάναμε υπέρηχο στο Παίδων Πεντέλης. Επίσης, κάναμε μαγνητική στο ΙΑΤΡΟΠΟΛΙΣ...η χειρότερη εμπειρία και αντιμετώπιση που είχα αλλά έχω γράψει σχετικά σε άλλο θέμα...

 

Τέλος πάντων...στο θέμα μας...τώρα είναι 22 μηνών και η περίμετρος είναι πλέον λίγο κάτω από την ανώτατη καμπύλη...εφόσον ο υπέρηχος και η μαγνητική δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε και να διαβάζετε διάφορα στο Internet... η διεύρυνση των κοιλίων είναι φυσιολογική και τις περισσότερες φορές απορροφάται από τον οργανισμό...

 

Εύχομαι τα καλύτερα για τα παιδάκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Α! και κατι ακομη σχετικα με τις καμπυλες. Ουσιαστικα προκυπτουν απο στατιστικες μετρησεις της χωρας και το μεγαλο ή μικρο κεφαλι στην συζητηση μας ειναι σχετικο. Πχ στο "σχολειο" του γιου μου ειναι ενα παιδακι με καταγωγη απο την Αφρικη (μαλλον). Αυτο να δειτε κεφαλι! Αλλα οπως σχολιασε και ο συζυγος "αυτος θα γινει δυο μετρα θηριο..."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 2 ακομη σχολια.

1ο: Ο δικος μου 6 μηνων ειχε περιμετρο 46εκ (αρα τα 45 δεν ειναι υπερβολικο για μας)

Και ΅

2ο: Υπαρχει σοβαρο προβλημα με τις μπλουζες! Πρεπει να εχουν οι κουμπακια ή V για να μας μπουνε. Τα καπελα αγαπητη Frosoball δεν ειναι προβλημα. Εμεις πειραμε για 6 χρονων το καλοκαιρι (που εκκλεισε τα 3)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα.τα πραγματα δεν πανε καλα για μας...ειχα ξαναγραψει στις αρχες του μηνα...οι νεες μας μετρησεις ειναι : βαρος 7.450, υψος 64 ποντους και περιμετρος κεφαλης 44.5,δηλαδη μεσα σε 27 μερες μεγαλωσε το κεφαλι του 1.5 ποντο...ο γιατρος ειπε μας ξαναθελει σε 10 μερες και αν το κρινει θα μας στειλει για υπερηχο..τον ρωτησα αν φοβαται για υδροκεφαλια αλλα μου ειπε οχι, ψαχνει για νευρολογικα προβληματα.οσο κι αν τον πιεσα δεν μου εξηγησε παραπανω,μου πε 'ενα ενα βημα τη φορά' ...παω να τρελαθω.τι εχει το παιδακι μου...αφου εγω το βλεπω φυσιολογικο.τι μπορει να κρυβεται ;;τι νευρολογικο προβλημα μπορει να εχει;βοηθηστε με...

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον τίποτα δεν είναι. Υπέρηχο κάνε μόνο και μόνο για να σου φύγει το άγχος.

Πήγαινε αύριο κιόλας μη ζεις με την αγωνία.

Κι εμάς έτσι μεγάλωνε το κεφάλι. Φτάσαμε να είναι και 2,5 πόντους πάνω από την καμπύλη αλλά είχα κάνει τον υπέρηχο και δεν με ένοιαζε καθόλου.

Αυτό με το ένα ένα βήμα εμένα δεν μου λέει τίποτα. Για τον γιατρό μόνο μου λέει.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι κακως σε αγχωνει ο γιατρος σου...

Εμεις ειμαστε παντα πανω απο τις καμπυλες και πολυ μαλιστα,ομως ο γιατρος μου ουτε μια στιγμη δεν υπονοησε οτι κατι μπορει να ειναι αυτο.εφοσον το παιδακι αναπτυσσεται κανονικα ειναι ολα οκ...τωρα εχουμε φτασει 48 σχεδον.καποια στιγμη θα μπει φρενο κ θα ερθει σε ισορροπια.κανε τον υπερηχο να ησυχασεις.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω νομιζω οτι θα ειναι κατι...και πολυ με νευριαζουν οι γιατροι που εξωτερικευουν τις σκεψεις τους και λενε στις αγχωμενες μανουλες 'θα τα πουμε σε δεκα μερες'...ναι ....αν μετα απο τα απανωτα εγκεφαλικα επιβιωσουν....

Κατα τη γνωμη μου επρεπε αμεσα να σας στειλει για υπεηχο να σας φυγει το αγχος ή τελος παντων να ξερετε....

Συμφωνω με φροσομπαλ....πηγαινε αυριο κι ολας, να ηρεμησεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια ειχα καποια νεα και ειπα να σας τα πω..ο μπεμπης εχει φτασει τους 45 ποντους και ειναι 5 μηνων ακριβως.ειναι εναν ποντο πανω απο την ανωτερη καμπυλη.ο παιδιατρος μας ειδε τρελαμενους και μας εστειλε σε εναν νευροχειρουργο, στο Παιδων, που διαβασα σε αλλο τοπικ εδω οτι ειναι πολυ καλος.μιλω για τον κ.Σφακιανό.πηγαμε λοιπον και εξετασε τον μπεμπη μας,ελαχιστα βεβαια,2-3 πραγματα ειδε και μας ειπε οτι ειναι ενα φυσιολογικο παιδι.θελει να μας ξαναδει βεβαια σε εναν μηνα, μαλλον για να ειναι σιγουρος.δεν μας συνεστησε εξετασεις.για την ακριβεια, ψηλαφησε την πηγη στην κορυφη του κεφαλιου του, για να βεβαιωθει οτι δεν υπαρχει πιεση εκ των εσω.απο τα λιγα που καταλαβα-γιατι ημουν τρελαμενη-οταν ενα παιδι εχει μεγαλη περιμετρο, φοβουνται μηπως υπαρχει υγρο μεσα και πιεζει το κεφαλι και γι αυτο μεγαλωνει.εχω ηρεμησει και ευχομαι ολα να πανε καλα και για μας και για οσα αλλα παιδακια και μανουλες εχουν βρεθει στη θεση μας..θα ηθελα παντως τη γνωμη σας για οσα σας περιεγραψα και αν εχετε παρομοια εμπειρια-εξεταση...

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ιωαννα μου σε εστειλε ακριβως εκει που θα μπορουσες να απευθυνθεις για πιο σιγουρα πραγματα!!!!!!εισαι πολυ τυχερη οπως και το παιδακι σου!!!εχω απολυτη εμπιστοσυνη στο γιατρο αυτο...μιας και χειρουργησε τον πρωτο μου γιο για κρανιοσυνοστεωση....τωρα εχω διδυμα και του τα πηγα κι αυτα να τα δει..και ειμαι απο θεσσαλονικη....γιατι κι εγω ειχα θεμα με το αγορακι επειδη ηταν παντα στα ανωτατα ορια του κεφαλιου και καποια στιγμη τα περασε κιολας....τωρα χρονιζουμε και εχει 48 περιμετρο αν θυμαμαι καλα!!!!κι εμενα με καθυσηχασε οτι το παιδι ειναι μια χαρα!!!

 

μην αγχωνεσαι...αφου αυτος σου ειπε οτι ειναι οκ.δεν θα εχετε προβλημα!!!!

 

σας ευχομαι τα καλυτερα για το παιδακι σας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεννηθήκαμε με περίμετρο 33 και αυτή τη στιγμή είμαστε στα 37 και το παρακολουθούμε στενά το θέμα γιατί αν κλείσουν οι ραφές και η πηγή θα έχουμε θέμα σοβαρό!! Προς το παρόν το οτι μεγαλώνει έστω και ελάχιστα για μας είναι θαύμα.. Ακολουθούμε τις χαμηλότερες καμπύλες και ελπίζω κάποια ατιγμή να πάρουμε τα πάνω μας.. :D:D

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεννηθήκαμε με περίμετρο 33 και αυτή τη στιγμή είμαστε στα 37 και το παρακολουθούμε στενά το θέμα γιατί αν κλείσουν οι ραφές και η πηγή θα έχουμε θέμα σοβαρό!! Προς το παρόν το οτι μεγαλώνει έστω και ελάχιστα για μας είναι θαύμα.. Ακολουθούμε τις χαμηλότερες καμπύλες και ελπίζω κάποια ατιγμή να πάρουμε τα πάνω μας.. :D:D

Πόσο είναι το παιδάκι σου;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, εμένα το μωρό μου έχει διαγνωστεί με μακροκεφαλία από το παίδων και έγιναν δυο υπερηχοι, εγκεφαλογράφημα κ τελικά μια μαγνητική που σε όλες τις εξετάσεις δεν βρήκαν τίποτα!!!!! Τώρα που είναι 4 μηνών κ 15 ημερων και μετρήθηκε από τον παιδιατρό μας ήταν βάρος 7800 υψος 71 και περιμετρο κεφαλής 49,5. Πάντως με αυτά τα αποτελέσματα έχω τρελαθεί. Τι να πω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια και απο εμας..

για δωστε μου τα φωτα σας!! την παρασκευη που μας περασε πηγαμε στο παιδιατρο και φθασαμε αισιως 6050 gr, 61 εκ. και 40 εκ. περιμετρο!! μας ειπε οτι ειναι μικρο το κεφαλακι της αναλογως, αλλα να μην φοβηθουμε και πως ειναι νωρις ακομη!! για πες τε μου την γνωμη σας οι παλαιοτερες!!να αγχωθω???

1d6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν ειχε απλα μεγαλο κεφαλι οκ αλλα ειναι και αυτη η διαταση που με φοβιζει και ο γιατρος δεν λεει τιποτα...φοβερες μετρησεις και οι δικες σου εεε????για υπερηχο σεστειλε????

 

απλα ειναι πανεξυπνος και τζαμπα ανυσηχω :-P:-P

 

 

EVGENIA ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ.ΓΕΝΝΗΣΑ 26 ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΜΕΤΡΟ ΚΕΦΑΛΗΣ 37 CM!ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΓΕΝΝΑ ,17 ΩΡΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΟΙ ΜΕΤΡΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 97 %.ΒΕΒΑΙΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΗ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 46,5 CM,ΥΨΟΣ 77 CM ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ 8240.ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΨΗΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ!ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΑΣ ΑΓΧΟΝΟΥΝ ΤΖΑΜΠΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΕΣ ΥΠΕΡΗΧΟ?

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΜΩΡΟ ΜΕ 37 CM ΠΕΡΙΜΕΤΡΟ ΚΕΦΑΛΗΣ?

Link to comment
Share on other sites

EVGENIA ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ.ΓΕΝΝΗΣΑ 26 ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΜΕΤΡΟ ΚΕΦΑΛΗΣ 37 CM!ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΓΕΝΝΑ ,17 ΩΡΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΟΙ ΜΕΤΡΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 97 %.ΒΕΒΑΙΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΗ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 46,5 CM,ΥΨΟΣ 77 CM ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ 8240.ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΨΗΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ!ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΑΣ ΑΓΧΟΝΟΥΝ ΤΖΑΜΠΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΕΣ ΥΠΕΡΗΧΟ?

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΜΩΡΟ ΜΕ 37 CM ΠΕΡΙΜΕΤΡΟ ΚΕΦΑΛΗΣ?

 

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΑΝ ΧΡΙΑΣΤΙΚΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ Ή ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΟΥ ΟΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...