Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίμετρος κεφαλιού


Recommended Posts

οτι θα το παρακολουθησουμε....αυτο μονο.κεφαλι ειναι ρε γαμωτο,δεν ειναι σπασιμο χεριου να το περασουμε στο ντουκου.τι στο καλο..του επιασε και το κεφαλι να δει τις ενωσεις,ειπε ολα καλα.αλλα θα το δουμε.γιατι ρε γμτ...γιατι...

 

αν ειχε προβλημα το μωρο θα φαινοταν καλη μου!δε θα αντιδρουσε σε ηχους δε θα εστιαζε σε αντικειμενα δε θα γελουσε κλπ.το κεφαλι φυσιολογικα να μη στηριζεται εντελως...ηρεμισε ολα δειχνουν μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο κοριτσια για τις αντιδρασεις που λετε, το ξερετε στα σιγουρα;κι αν εμφανιστει αργοτερα αυτη η νωχελικοτητα;αν τωρα δημιουργειται το προβλημα;το παιδι ειναι πολυ κινητικο.χτυπαει ποδια ολη την ωρα,βγαζει φωνες καθε φορα που του μιλαμε κ θελει συνεχεια την προσοχη μας.οταν δεν του δινουμε σημασια ολο γκρινιαζει...

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο κοριτσια για τις αντιδρασεις που λετε, το ξερετε στα σιγουρα;κι αν εμφανιστει αργοτερα αυτη η νωχελικοτητα;αν τωρα δημιουργειται το προβλημα;το παιδι ειναι πολυ κινητικο.χτυπαει ποδια ολη την ωρα,βγαζει φωνες καθε φορα που του μιλαμε κ θελει συνεχεια την προσοχη μας.οταν δεν του δινουμε σημασια ολο γκρινιαζει...

Σταμάτα πια! Είναι μια χαρά.

Δεν εμφανίζεται μετά το πρόβλημα. Δεν πάει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

αυτο κοριτσια για τις αντιδρασεις που λετε, το ξερετε στα σιγουρα;κι αν εμφανιστει αργοτερα αυτη η νωχελικοτητα;αν τωρα δημιουργειται το προβλημα;το παιδι ειναι πολυ κινητικο.χτυπαει ποδια ολη την ωρα,βγαζει φωνες καθε φορα που του μιλαμε κ θελει συνεχεια την προσοχη μας.οταν δεν του δινουμε σημασια ολο γκρινιαζει...

 

το μωρο σου εχεις τις φυσιολογικοτατες αντιδρασεις που εχουν ολα τα μωρα 3 μηνων!απαιτει την προσοχη κ αυτο σημαινει οτι εχει κ αντιληψη του τι γινεται!

βγαζει φωνες οταν του μιλατε που σημαινει οτι ετσι συμμετεχει στη συζητηση!αφου δε μπορει φυσικα να πει λεξεις!αρα καταλαβαινει οτι αυτο πρεπει να κανει!

χτυπαει χερια ποδια που το κανουν ολα τα μωρακια σαυτη την ηλικια γιατι ετσι ανακαλυπτουν τις ικανοτητες του σωματος τους κ παιζουν!

ειναι φυσιολογικοτατο!ετσι κιαλλιως να σου πω πολλα μωρακια βγηκαν με μεγαλα κεφαλια.ο αντρας μου γεννηθηκε με περιμετρο 37.5:mrgreen: !!:lol: μια χαρα ειναι βρε ο παιδαρος σου!

Link to comment
Share on other sites

Ιωαννα μια χαρα ειναι το μωρο...και ο μεγαλος μου 43 ηταν 3 μηνων και ειχε γεννηθει με 35. Μια ζωη ακομη και τωρα ειναι εκτις καμπυλης.. Ειναι κεφαλας σαν τη μανουλα του ο γιοκας μου....Αλλα ειναι μεγαλοσωμος και φαινεται σουπερ. Ηρεμησε, ολα καλα θα ειναι, θα δεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 μηνών και 2 ημερών ο γιος μου ήταν 6.230 βάρος, 64 ύψος και 42 περίμετρο. Ακόμα και τώρα που είναι 16 μηνών είναι εκτός καμπύλης στην περίμετρο. Έχουμε κάνει υπέρηχο εγκεφάλου προληπτικά και μόνο και όλα καλά. Η παιδίατρος μου είπε ότι αυτό από μόνο του ειδικά όταν το μωρό είναι μεγαλόσωμο, (τα παιδιά μας καλή ώρα) δεν λέει τίποτα. 3 μηνών είναι φυσιολογικό να μην στηρίζει καλά το κεφάλι του, χαλάρωσε κοριτσάκι μου και απόλαυσε το μωράκι σου χωρίς να κάνεις χαζές σκέψεις!

Να σου ζήσει ο άντρακλας!

 

Μην αγχώνεσαι απλός είναι προς το παρόν λίγο κεφάλας :lol::lol::lol:

Για να καταλάβεις ο δικός μου είναι 4μηνών κ χθες που μετρηθήκαμε είχε 44 περίμετρος κεφαλιού και 3 μηνών είχε 43:roll:

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αυτον τον μηνα ειναι οριακο στη μετρηση της περιμετρου,τους προηγουμενους μηνες ηταν στο 90% και σε πληρη ισορροπια με βαρος και υψος.λεει αγκου,ειναι πολυ δραστηριος, γελαει, αλλα το κεφαλι του δεν το στεκει πολυ καλα ακομα οπως λεει και ο γιατρος.εχει αρχισει να το στηριζει αλλα οχι πολυ καλα ακομα....κοριτσια δεν ειμαι καλα...

τωρα διαβασα για την υδροκεφαλια..δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι.κλαιω και δεν μπορω να σταματησω,το παιδακι μου ρε κοριτσια...τι εχει..

 

Μην αγχώνεσαι άδικα...

Ο δικός μου από τότε που γεννήθηκε μέχρι και σήμερα έχει περίμετρο κεφαλιού σταθερά στην ανώτερη καμπύλη...και είναι μια χαρά.

Προφανώς έμοιασε στον μπαμπά του που έχει και αυτός μεγάλο κεφάλι.

Τίποτα δεν έχει το μωρό σου.......

Link to comment
Share on other sites

Στο κεφαλι ειμασταν οριακα εκτος καμπυλης συνεχεια. Και παραμενουμε ετσι. Ειναι περιμετρο 49 κοντα 50....και δεν ειναι ουτε καν 2......ε, προβλημα δεν ειχε ποτε. Αλλα δεν ειναι και κοντη. Ειναι 88 ποντους....;) Πανε πακετο οχι ομως και χερι χερι στις καμπυλες. Το υψος ειναι πιο χαμηλα απο την κουτρα της.......Αν δεν ανησυχησει ο γιατρος σου που εχει δει πολλα παιδια να μεγαλωνουν, θα ελεγα εσυ να ησυχασεις.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου στην τελευταία μέτρηση (3 μηνών και 10 ημερών) ήταν 6100 κιλά, 65 πόντους και 42 περίμετρο κεφαλής.

 

Νομίζω οι μετρήσεις έχουν πάντα περιθώριο λάθος έτσι και αλλιώς, ένα πόντο πάνω ή κάτω είναι λογικό.

 

Πρόβλημα είναι όταν ξεφεύγουν κατά πολύ, π.χ. να είχε περίμετρο κεφαλής 46-47. Βέβαια νομίζω ότι ο υδροκεφαλισμός φαίνεται και με γυμνό μάτι επομένως ένας παιδίατρος θα το έβλεπε σχετικά εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εχθες καναμε υπερηχο εγκεφαλου και το πορισμα ηταν ηπια διαταση των πλαγιων κοιλιων..μας ειπε οτι ολα ταλλα ηταν καλα και τον επομενο μηνα θα ξανακανουμε την εξεταση αν μεγαλωσει κι αλλο θα κανουμε μαγνητικη:( το μωρακι μου ειναι 5 μηνων και ειναι ζωηροτατο και υγιεστατο ο γιατρος ειπε να μην αγχωνομαι απο τωρα και θα δουμε ...εχω φρικαρει ειχε καμια σας παρομοιο περιστατικο????μπορει να ειναι υδροκεφαλος????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχθες καναμε υπερηχο εγκεφαλου και το πορισμα ηταν ηπια διαταση των πλαγιων κοιλιων..μας ειπε οτι ολα ταλλα ηταν καλα και τον επομενο μηνα θα ξανακανουμε την εξεταση αν μεγαλωσει κι αλλο θα κανουμε μαγνητικη το μωρακι μου ειναι 5 μηνων και ειναι ζωηροτατο και υγιεστατο ο γιατρος ειπε να μην αγχωνομαι απο τωρα και θα δουμε ...εχω φρικαρει ειχε καμια σας παρομοιο περιστατικο????μπορει να ειναι υδροκεφαλος???το κεφαλακι του τωρα ειναι στα 44. εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετα συνηθες και στα αγορακια εχει πολυ καλη προγνωση. Θα κανεις την παρακολουθηση που σου ειπε ο γιατρος και ολα θα πανε μια χαρα. Ειχε και ο μεγαλος μου γιος και η διαταδη εξαληφθικε στο τριτο τριμηνο. (Τωρα και κεφαλας ειναι και ξεροκεφαλος αλλα ετσι ειναι και οι δυο γονεις..)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ..μακαρι να μην ειναι τιποτα εμενα στην εγγυμοσυνη δεν υπηρχε τιποτα τωρα το ψαχνουμε γιατι μεγαλωσε το κεφαλακι του 10 εκατοστα σε 5 μηνες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχθες καναμε υπερηχο εγκεφαλου και το πορισμα ηταν ηπια διαταση των πλαγιων κοιλιων..μας ειπε οτι ολα ταλλα ηταν καλα και τον επομενο μηνα θα ξανακανουμε την εξεταση αν μεγαλωσει κι αλλο θα κανουμε μαγνητικη:( το μωρακι μου ειναι 5 μηνων και ειναι ζωηροτατο και υγιεστατο ο γιατρος ειπε να μην αγχωνομαι απο τωρα και θα δουμε ...εχω φρικαρει ειχε καμια σας παρομοιο περιστατικο????μπορει να ειναι υδροκεφαλος????

Αφού ήταν εντάξει το μωρό γιατί σας παιδεύει;

Το ίδιο είχε και ο γιος μου και δεν μας είπε να το ξαναελέγξουμε.

Υπάρχει θέμα "περίμετρος κεφαλής" διάβασε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

6470 στα κιλα ,υψος 63 εκ η διατασηδεξιας κοιλιας 8mm και της αριστερης 9,4mm και σε μικροτερο βαθμο της 3ης και 4ης κοιλιας και της μειζονος δεξαμενης...στα λεω οπως τα γραφει...ολα ταλλα ειναι φυσιολογικα και το doppler

Link to comment
Share on other sites

6470 στα κιλα ,υψος 63 εκ η διατασηδεξιας κοιλιας 8mm και της αριστερης 9,4mm και σε μικροτερο βαθμο της 3ης και 4ης κοιλιας και της μειζονος δεξαμενης...στα λεω οπως τα γραφει...ολα ταλλα ειναι φυσιολογικα και το doppler

 

Να σου ζησει. Εγω νομιζα οτι εισαι ακομη εγκυος. Παντως οπως σου ειπα εμενα και οι δυο εχουν μεγαλο κεφαλι. Ο μεγαλος ηταν στο ανωτερο φυσιλογικο μεχρι περιπου 10 μηνων μετα σταματησε να μεγαλωνει τοσο πολυ. Τις θυμαμαι τις μετρησεις γιατι καναμε μια θεραπεια και μετραγαν το κεφαλι του πολυ προσεκτικα. Ο μικρος απο οτι θυμαμαι στο βιβλιαρακι εχει λιγο μεγαλυτερο κεφαλι απο τον μεγαλο..

Link to comment
Share on other sites

edit admin εξαιτίας συγχώνευσης

Δεν θυμάμαι το όνομά του αλλά είναι πίσω από το Χίλτον Παπα...κάτι.

Θα διαβάσεις ότι ο δικός μου είχε 3 μηνών 44 κεφάλι.

Μια χαρά είναι το μωρό. 11 μηνών και λέει ένα σωρό λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

αχ ρε κοριτσια σας ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!κι εγω ετσι λεω οτι ολα θα πανε καλα αλλα μεχρι να περασει ο μηνας για την επανεξεταση προβλεπω να χανω τα 6 κιλα που μου μειναν απο την εγγυμοσυνη :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Ξεπέρασε το και μην το σκέφτεσαι.

Μην χάνεις τις ωραίες στιγμές του μωρού σου με άγχη ανούσια.

αν ειχε απλα μεγαλο κεφαλι οκ αλλα ειναι και αυτη η διαταση που με φοβιζει και ο γιατρος δεν λεει τιποτα...φοβερες μετρησεις και οι δικες σου εεε????για υπερηχο σεστειλε????

 

απλα ειναι πανεξυπνος και τζαμπα ανυσηχω :-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι ο δικός μου διάταση είχε. Όσα έχουν μεγάλο κεφάλι μου είπε ο γιατρός ότι αυτό έχουν συνήθως.

Πάντως ο δικός μου ενώ ήταν μέχρι και 2,5 πόντους πάνω από την καμπύλη τώρα είναι 0,5. Αυτή η διάταση με τον καιρό κλείνει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...