Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ


Recommended Posts

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα θα ήθελα να ακούσω γνώμες από μανούλες και μη, γι' αυτό είπα να ανοίξω το θεματάκι γιατί στο καφέ που ρωτησα, λόγο της ανανέωσης χάθηκε!!

 

Εχω ένα σκυλάκι, το οποίο αγαπώ πολύ. Με τα παιδιά τα πάει πολύ καλά! Τα λατρεύει! Είναι καλοκάγαθος, δεν είναι επιθετικός με κανέναν. Εννοείτε ότι κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια, πέρνει τα χαπάκια του. οτι χρειάζεται δηλαδή το κάνουμε! Αν κάνω μωράκι δεν θα ηθελα να τον διώξω. Μεγάλωσα με ζωάκια και δεν είχα πρόβλημα, ουτε τα αδέλφια μου. Ισα ισα δεν παρουσιάσαμε αλλεργίες και γενικά δεν αρρωσταίναμε εύκολα!

 

Επιπλέον ξέρω πολύ κόσμο που έχει σκυλάκια και δεν έχουν ανατιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με τον ερχομο του παιδιού και ούτε ο γιατρός τους είπε ότι δεν κάνει. Υπάρχουν βεβαια και αυτοί που επιμένουν πως δεν πρέπει.

 

Εσείς τ πιστεύεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 324
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω εκ πείρας θα σου πω οτι δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα!

 

Άλλωστε κι εσυ που μεγάλωσες με κατοικίδια το ξέρεις ήδη! :)

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Κουαλα το προβλημα με τις γάτες είναι το τοξόπλασμα! Αυτό όμως το κολλάς αν έρχεσαι σε επαφή με τις ακκαθαρσίες της γάτας! Ξέρω περίπτωση κοπέλας που δεν είχε γάτα ποτέ αλλά ειχε τοξόπλασμα το οποίο είχε κολλήσει γιατί δεν έπλενε καλά τα λαχανικά!! Οπότε απλά φρόντισε να μην πλησιάζεις τις ακκαθαρσίες τους και να πλένεις καλά τα λαχανικά σου! (όλες μας δηλαδή!!)

Link to comment
Share on other sites

siderenia δεν βρησκω λογο να προβλιματιζεσαι

κι εσυ οπως ειπες με ζωα μεγαλωσες και δεν ειχες κανενα προβλημα

εαν το ζωο δεν ειναι επιθετικο και ειναι κανονικα εμβολιασμο δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να σε προβληματιζει

κι εγω εχω σκυλο και μαλιστα μεγαλο και ειμαι ηδη εγκυος

ποτε δε σκεφτηκα αν θα πρεπει να διωξω το σκυλι απο το σπιτι

το παιδι μου παιδι μου και το σκυλι μου σκυλι μου

δλδ τι κακο θα μπορουσε να παθει ενα μωρο απο ενα σκυλο ή ακομα και απο μια γατα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελα ντε!! Με έχουν πρήξει όλοι! ακόμα και ο μπαμπάς μου που λατρεύει τα σκυλάκια και πάντα μας έφερνε ότι αδεσποτάκι έβρισκε, να το βοηθήσουμε...Μα τι θα πάθει το παιδί πια? Τον λατρευω τον σκυλάκο μου, του έχω αδυναμία. Σκέψου πως θέλω να έρθω τρέχοντας απ΄την δουλειά να τον δω...Αλλά μου έχουν σπάσει τα νευρα όλοι οι άλλοι!

Link to comment
Share on other sites

να μη τους δινεις σημασια

κανε εσυ παιδακι με το καλο και ολα μια χαρα θα ειναι

πιο πολυ αυτο τους καιει και ασχολουντε μου φαινεται παρα το οτι εχεις το σκυλο

κι εγω ετσι κανω με το που γυρναω απο τη δουλεια καταρχας ανισυχω αν δεν τη δω να βγει στο μπαλκονι γτ παντα με περιμενει κρεμασμενη απο τα καγγελα μολις ακουσει το αυτοκινητο τρεχει

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια τάση υπερπροστασίας απέναντι στις εγκύους και το επερχόμενο παιδί. Όταν το θέμα "κατοικίδια" αντιμετωπίζεται με υπευθυνότητα νομίζω πως δεν υπάρχουν κίνδυνοι.

 

Όσο για τις ιστορίες που θα ακούσετε (σχετικές με κατοικίδια αλλά και με μια ποικιλία θεμάτων) στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.... και μετά.... θα είναι πολλές, ατελείωτες, και οι περισσότερες....... ανεδαφικές.

 

Πρόληψη, υπευθυνότητα και ... ένα ζευγάρι ωτασπίδες! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

μην ακοούς κανέναν!! Αν τηρείς τους καν΄νες υγιεινής, απλά πράγματα δλαδή που θα τα έκανες και για τον εαυτό σου με το σκυλί, θα είσαι μια χαρά. Εγώ είχα σκυλί και τα μωρά της απά πάνω μεγαλώσανε με τη σκυλίτσα μου, κιμόντουσαν αγκαλιά κλπκλπ και μια χαρά τα πήγανε. Δυστυχώς η σκυλίτσα μας "έφυγε" πέρυσι και το δικό μας μωράκι δεν πρόλαβε να τη γνωρίσει. Έχω όμως 2 γάτες στο σπίτι, σε διαμέρισμα. Όταν έμεινα έγκυος λυσσάξανε όλοι με τις γάτες και φυσικά δεν άκοσα κανένα γιατί ως γνωστόν η μιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Τήρησα τους περιορισμούς που επρεπε και τελείωσε η υπόθεση! Τοξόπλασμα κολλάς βασικά από τα λαχανικά και το άψητο κρέας, όπως και από το χώμα (π.χ. από γλάστρες,οπότε φόρα γάντια πάντα αν ασχολείσαι με κηπουρική). Από τις γάτες είναι πολύ δύσκολο να κολλήσεις, καθώς νοσούν μόνο μια φορά στη ζωή τους, και το παράσιτο επωάζεται στα κακά τους 24 ώρες αφού έχουν αφοδεύσει. Οπότε αν αλλάζεις την άμμο καθημερινά δεν έχεις να φοβθείς τίποτε. Και στην τελική μην τις χαιδεύεις χωρίς να πλύνεις μετά τα χέρια σου. Αυτο!!!

Και όσον αφορά το μωρό και τις γάτες (αλλά και γενικά τα κατοικίδια), έχω διαβάσει πολλά, άλλες έρευνες λένε ότι αναπτύσσουν ευκολότερα αλλεργίες, άλλες ακριβώς το αντίθετο, άλλοι γιατροί λένε το ένα, η δικιά μας περιορίστηκε να μας πει "τι όμορφη γατούλα". Εγώ από την κοινή λογική του ότι ο άνθρωπος ζει με ζώα εδώ και εκατοντάδες και χιλιάδες χρόνια, καταλαβαίνω ότι αν δεν υπερβάλλουμε κιόλας δεν πρόκειται να γίνει τίποτα κακό!! Και τα παιδιά μεγαλώνουν όμορφα με τα ζώα!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

σε θέματα υγείας δεν νομίζω οτι θα αντιμετωπίσεις προβλήματα. Αν το κατοικίδιο είναι εμβολιασμένο και τηρείς τους κανόνες υγιεινής, τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Τώρα απο θέματα ζήλιας με το που έρθει το μωρό στο σπίτι είναι πιθανό να αντιμετωπίσεις αλλά δεν είναι και βέβαιο. Τα πράγματα είναι απλά, διατηρείς τους κανόνες υγιεινής τώρα, αν έχεις σκοπό με τον ερχομό του μωρού να αλλάξεις την ρουτίνα του σκύλου το ξεκινάς απο τώρα για να μαθαίνει σιγά-σιγά. Και το βασικότερο, ότι σκύλο και να έχεις ή γάτα δεν αφήνεις το μωρό με το κατοικίδιο καθόλου μόνα τους και ποτέ. Με το καλό το μωρό σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απολύτως σωστό, ποτέ μόνα τους γιατί ποτέ δεν ξέρεις κι ας έχεις το πιο ήσυχα σκυλιά η γατιά του κόσμου!! Εμείς για τις γάτες, για να μην είναι στο υπνοδωμάτιό μας όταν θα ερχόταν το μωρό για τον πρώτο μήνα τουλάχιστον, αρχίσαμε να αλλάζουμε σταδιακά το καθεστώς του ύπνου καθώς κοιμόμασταν μαζί με τις γάτες. Αν το κάναμε απότομα, αφού είχε έρθει το μωρό σίγουρα θα τους φαινόταν πιο δύσκολο. Κάναμε και κάτι άλλο που μπορεί να φανεί σε κάποια χρήσιμο. Τώρα που το παιδί κοιμάται στο δωμάτιό του, τη δική μας πόρτα την έχουμε ανοιχτή, αλλά του μωρού δεν ήθελα να την αφήνω γιατί οι γάτες μπορεί να θελήσουν να κοιμηθούν μέσα στην κούνια. Αλλά από την άλλη δεν ήθελα να κλείνω την πόρτα του μωρού και να μην βλέπω εύκολα τι γίνεται. Οπότε πήγαμε και παραγγείλαμε μια πόρτα σε μαραγκό που εχει ένα παράθυρο μεγάλο με σήτα. 'Ετσι, κλείνω την πόρτα, αλλά ακούω και βλέπω εύκολα το μωρό. Τι σκαρφιζόμαστε κι εμείς οι μανάδες με κατοικίδια!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς εννοούσα και εγώ katerin@, για τον ύπνο και για τις βόλτες. Αν αλλάξει κάτι στον ύπνο του σκύλου ή στις υπόλοιπες δραστηριότητες του να γίνει τώρα. Βέβαια τα πράγματα με τις γάτες είναι διαφορετικά απο τα σκυλιά γιατί <<οι γάτες έχουν σπίτι ενώ τα σκυλιά αφεντικά>> Θεωρώ οτι οι οικογένεις που έχουν κάποιο κατοικίδιο στο σπίτι τους βοηθάνε πολύ τα παιδιά τους στο να μάθουν να μοιράζονται ευθύνες, να γίνονται πιο ευαίσθητα σε θέματα περιβ/ντος.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς!! Κι εγώ σιθάνομαι τυχερή που μεγάλωσα με σκύλο και γάτες, παρόλες τις ευθύνες κι τους περιορισμούς. Είναι όμορφό να μαθαίνεις από νωρίς να φροντίζεις κάποιον εκτός του εαυτού σου! Και τη σκυλίτσα μου ειδικά, που την είχα από έφηβη την αγάπησα και τη μεγάλωσα όπως αξίζει σε κάθε ζωντανό του κόσμου, με στοργή και σεβασμό. Είναι όμορφα ιδανικά νομίζω για ένα παιδί

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου προβλημα με το σκυλακο μου,οταν γεννησα,ηταν οτι αρπαζε τα παιχνιδακια και τις πιπιλες του μωρου.....δεν θυμαμαι ποσες αγορασα!!!!!!!κατα τ αλλα κανενα προβλημα. :)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου προβλημα με το σκυλακο μου,οταν γεννησα,ηταν οτι αρπαζε τα παιχνιδακια και τις πιπιλες του μωρου.....δεν θυμαμαι ποσες αγορασα!!!!!!!κατα τ αλλα κανενα προβλημα. :)
χαχα!! αυτό δεν το είχα σκεφτεί!! :P

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά αμα κάνω παιδάκι σίγουρα θα ζηλέψει το σκυλάκι μου. αυτό το παίρνω ως δεδμένο και κοιτάω να ενημερώνομαι τι πρέπει να προσέχεις και πως θα αλλάξει η ζωή του σκύλου πριν έρθει το μωρο (για να μην συνδιάσει τις αλλαγές με το μωρό). Πάντως η ξαδέλφη μου δεν έρχεται ποτέ στο σπίτι μόνη ή με το παιδί (2ετων σχεδον) γιατί έχω τον σκύλο!! Και το παιδάκι όταν τον είχε δει μια φορά τυχαία σαν τρελό έκανε από χαρά! Και το συλούνι μου επίσης!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από εμάς...αυτός που θα έχει πρόβλημα θα είναι το...σκυλάκι και όχι το παιδί!! Η έρμη η Κανέλλα υποφέρει από το δίποδο τέρας ;)

 

Τήρηση απλών κανόνων υγιεινής και πρόβλημα ουδέν. ;)

 

Αυτό πάλι, που δεν έρχονται άλλες μανάδες σπίτι μας, κάπως το καταλαβαίνω και τις δικαιολογώ εν μέρει γιατί είναι ανενημέρωτες και στο κάτω-κάτω με τη δική τους λογική προστατεύουν τα παιδιά τους, άσχετα εάν εμείς δεν συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά και γω δεν την παρεξηγώ! Δεν της το προτίνω και γω πια για να μην την φέρνω σε δύσκολη θέση! Απλά με ενοχλεί που διαρκώς όταν με βλέπει και τύχει να πω κάτι για τον σκυλο, αμέσως μου την λέει και με το γνωστό υφάκι μου λέει, να δω τι θα κάνεις μόλις κάνεις παιδί! Το ξέρεις ότι δεν κάνει κλπ!σέβομαι την γνωμη της αλλά δεν την συμμερίζομαι! Δεν επιβάλλω την θέση μου, μην επιβάλλεις την δική σου!

Link to comment
Share on other sites

οταν σου λεει το ξερεις οτι δεν κανει και τα σχετικα

πρεπει να της πεις μαλλον εσυ δεν τα ξερεις καλα

κανει και μαλιστα κανει καλο να μαθουν τα παιδακια να συνυπαρχουν και να αγαπανε τα ζωακια

Link to comment
Share on other sites

...γιατί ρε κορίτσια, παλιά στα χωριά που ήταν τα παιδιά στις στάνες κ στα μαντριά από την πρώτη μέρα που γεννιόντουσαν, πάθαν τίποτα?

Γιατί σχεδόν όλη η προηγούμενη γενιά έτσι μεγάλωσε...ας μην είμαστε υπερβολικοί...

GCb7p2.png

RZHyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στο σπίτι μας έχουμε εναν γάτο κι εναν σκύλο...

Δεν κάναμε τίποτα ιδιαίτερο για να δεχτούν το μωρό, ΑΛΛΑ δεν αλλάξαμε και τίποτα απο τις συνήθειές τους ούτε μειώσαμε κατ' ελάχιστο τα χάδια. Ειδικά ο γάτος έπαιρνε τα χαδάκια του όποτε τα ζητούσε, ακόμη κι αν θήλαζα παράλληλα το μωρό. Με το ένα χέρι κρατούσα τον μπέμπη με το άλλο χάιδευα τον γάτο!

Και τα δυο λατρεύουν το μωρό και είναι πολύ υπομονετικά μαζί του, ειδικά απο τότε που τα ξεμαλλιάζει κανονικά τα κακόμοιρα...Η αλήθεια είναι οτι ο μικρός δεν έχει ιδιαίτερη ΑΠΤΙΚΗ επαφή με τον σκύλο, αποφεύγω να τον πιάνει δηλαδή, αλλά όσο μεγαλώνει κι ο σκυλούκος εξοικειώνεται κι αυτός μαζί του (γιατί τον φοβόταν πολύ τον μικρό λόγω των απότομων κινήσεων που έκανε, τώρα λιγότερο) πλησιάζονται πιο πολύ και έτσι πήρε κι αυτός το μερίδιό του στο ξεμάλλιασμα...:) Ο γάτος ο φουκαράς υποφέρει κυριολεκτικά γιατί είναι πιο προσβάσιμος στον μικρό...Παει και κοιμάται στα κατωπόδαρα του κρεβατιού μας κι αν τον αντιληφθεί το ζουζούνι τρέχει σαν κατσαριδάκι και τον βουτάει...Τώρα λοιπόν τον φοβάται, τον μικρό, και ο γάτος...Και τί κάνει βρε παιδιά; Περιμένει να κοιμηθεί το μωρό για τα καλά και παει και του αγκαλιάζει τα ποδαράκια και κοιμάται εκεί ο γατούλης...Στο κρεβάτι μας αυτά, στην κούνια του μπέμπη δεν έχει πατήσει κανένα απο τα τέσσερα ποδαρακια του και μάλιστα χωρίς να του το απαγορεύσουμε...Απο μόνος του δεν πηγαίνει. Μια φορά κοιμήθηκε στα κατωπόδαρα του λίκνου όταν ο μικρός ήταν τριών μηνών, τον είδα, δεν τον μάλωσα καθόλου ίσα ισα τον χάιδεψα και του είπα οτι είναι πολύ καλός που προσέχει τον μπέμπη κι αυτό ήταν...Αγνωστο γιατί πάντως δεν ξαναμπήκε...

Ξέρω οτι αυτά που λεω ίσως να είναι λίγο ή πολύ οφ τόπικ, αλλά είναι οι εμπειρίες μου και μάλιστα οι πρόσφατες...Έχω και παλιότερες με τον πρώτο μου γιο, αλλά το παιδί ήταν μεγαλύτερο όταν ήρθε η γάτα μου η μακαρίτισα στο σπίτι και επίσης δεν είχα σκύλο τοτε μέσα στο σπίτι...Πάντως, μπορεί να είναι και σύμπτωση, αλλά το μωρό μου δεν έχει αρρωστήσει παρά μόνον απο μια ωτίτιδα και μια ιωσούλα αυτούς τους εφτά μήνες, ενώ άλλα παιδάκια που για να πατήσεις μέσα στο σπίτι πρέπει να βγάλεις παπούτσια είναι συνέχεια με φάρμακα και νοσοκομεία...:(

Όταν τηρούνται οι βασικοί κανόνες υγιεινής κι όταν υπάρχει αγάπη όλα γίνονται...Κι οι γνώμες των άσχετων περιττεύουν!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

μου δίνετε πολύ κουράγιο, έχουμε κι εμείς ενα μικρό σκυλάκι σπίτι, πολύ καλόψυχο ευτυχώς, με μοναδικές εξάρσεις όταν κάποιον χτυπήσει κάποιον άλλο (ακόμα και για πλάκα) και όταν πας να του πάρεις το φαγητό. Αν όλα παν καλά, το πρώτο εξάμηνο θα μένουμε και οι 4 σε ένα σπίτι 60 τμ, όχι και πολύ άνετα και τα σκέφτομαι όλα αυτά όσο να ναι. Πάντως 9 χρόνια πρωί βράδυ δεν έχει χάσει ούτε μια βόλτα και δε σκοπεύουμε να τις σταματήσουμε τώρα...

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κταρχην να πω οτι λατρευω τα ζωη και περισοτερο τα σκυλακια

 

ειχα ενα basset hound αλλα πεθανε πριν την εγκυμοσυνη και τωρα δε θα παρω αλλο μεχρι να τελειωσω με τα παιδια και τα ξεπεταξω.

 

Δε συζητω να δωσω σκυλακι γιατι εμεινα εγκυος αλλα θεωρω να λαθος να παρω ενα τωρα. 1ον γιατι δε πρεπει να ερχεσαι σε επαφη με τα κοπρανα του (ασχετα απο εμβολια) οποτε ενα σκυλακι θα ηταν προβλημα, ή θα επρεπε να το αναλαβει ο αντρας μου, 2ον γιατι οταν το μωρο μπουσουλισει θα ερχεται σε επαφη με τις τριχες οποτε θα επρεπε να το κουρεβω και να καθαριζω σαν την παλαβη.

 

Αυτα, αλλα μετα τον 2ο χρονο που πατανε ποιο καλα στα ποδια τους ειμαι σαφως υπερ του σκυλιου μεσα στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

[quote=gilaki;10545142ον γιατι οταν το μωρο μπουσουλισει θα ερχεται σε επαφη με τις τριχες οποτε θα επρεπε να το κουρεβω και να καθαριζω σαν την παλαβη.

Αχ αυτό με τις τρίχες ξαναπές το.... Κι εγώ που έχω 2 γάτες, τι να πω η άμοιρη? 2 φορές τη μέρα σκούπα θα βάζω! Ακόμα έχουμε βέβαια λίγο καιρό

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...