Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πολυκατοικίες!!!!


έχω δίκιο  

858

  1. 1. έχω δίκιο



Recommended Posts

Ααααααα!!!!Καλά!!! Θές να σου πώ τι ακούω εγώ απο πάνω μου στις 4 τα ξημερώματα;;;; εεε;;;;θές;;;;; θα σου τα πώ μετά τις 12 για να μην μπει λογοκρισία....Μα καλά, δεν ξέρανε τι θα πεί μόνωση ούτε τότε ούτε τώρα οι κατασκευαστές;;;;

 

παιδια μου συμβαινει το απιστευτο.μενω στον πρωτο οροφο.οι διπλανοι μου οταν ειναι να κανουν (...) τους παιρνουμε ειδηση απο τα γελια τησ κοπελιες που ακουγονται σε ολη την οικοδομη και μετα ακουγονται κ τα υπολοιπα...

 

εδω κ 6 μηνες απο πανω μας εχουμε βρεφακι.το οποιο ειναι λογικο να κλαιει

το τραγικο ειναι οτι για να το σταματησουν να κλαιει του τραγουδανε με τισ γαιδουροφωναρες τους.απο ρεπερτοριο οτι θες απο εντεχνο μεχρι σκυλαδικο.βεβαια αυτο το καημενο δεν σταματαει κλαει πιο πολυ.

 

 

επισησ πιστευω οτι στισ οικοδομες που υπαρχουν ξυλινα πατωματα το προβλημα ειναι μεγαλυτερο γιατι κατω απο το ξυλο ειναι κουφιο και μαλλον κανει ηχω.8-)8-):cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 31 δημοσιεύσεις

  • Gold

    Gold 15 δημοσιεύσεις

  • balabol

    balabol 14 δημοσιεύσεις

  • sevoula

    sevoula 11 δημοσιεύσεις

αυτό με το ρεπερτόριο το κάνουμε κι εγώ με τον άντρα μου, όταν της βάζουμε φυσιολογικό ορό στη μυτούλα. από Θεοδωράκι, τα καβουράκια, τον ύμνο του Παναθηναϊκού (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!!), της ΑΕΛ, την πεταλούδα, μέχρι την καραγκούνα και την γερακίνα με τα βραχιόλια ντρουμου ντρούμου ντρουμ!

είμαστε εμείς φάλτσοι, αλλά το καρακαξάκι μου μας έφαγε λάχανο, κρα-κρα!ευτυχώς δεν έχουμε διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το ρεπερτόριο το κάνουμε κι εγώ με τον άντρα μου, όταν της βάζουμε φυσιολογικό ορό στη μυτούλα. από Θεοδωράκι, τα καβουράκια, τον ύμνο του Παναθηναϊκού (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!!), της ΑΕΛ, την πεταλούδα, μέχρι την καραγκούνα και την γερακίνα με τα βραχιόλια ντρουμου ντρούμου ντρουμ!

είμαστε εμείς φάλτσοι, αλλά το καρακαξάκι μου μας έφαγε λάχανο, κρα-κρα!ευτυχώς δεν έχουμε διάρκεια.

 

ναι αλλα οχι στις 7 το πρωι ουτε στις 4 ποου κοιμομαστε και καθε μερα ελεος

κ γω εγκυος ειμαι θα του αρεσει να τον ξυπναω ετσι/?/

Link to comment
Share on other sites

πωπω.. θα το αποθηκευσω αυτο το ποστ να μπαινω λιγο πριν παρω ηρεμιστικο!

MARMAR...που το πιασες? οταν ελεγα μπανιο στις 3-4 τα ξημερωματα εννοουσα μετα απο...κχκχ.. ευτυχως δεν τους ακουμε κατα τη διαρκεια.. μα ρε παιδια θα τρελαθω δηλαδη, δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο τους.. οτι ζουν σε ερημο νησι νιωθουν?

εμενα η καρακαηδονα απο πανω καθε πρωι 7+ που ξυπνανε για να ετοιμαστουν εχει ποικιλο ρεπερτοριο.. τι το απαγορευμενο εχω ακουσει.. τι το βαπορι απ'την περσια.. μαλλον την εχει δει επομενο greek idol!

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

βρε nikol1981 τη μυτούλα την καθαρίζουμε πάντα μετά το απογευματινό μπάνιο, γύρω στις 5μμ-5.30μμ

μας ακούτε;τραγουδάει ο μπαμπάς, τραγουδάει μετά η μαμά και τέλος ακολουθεί το καρακαξάκι. οικογένεια κακοφωνίξ.

α! το τραγούδι το ξεκινάω εγώ όταν την κάνω μπάνιο,"ωωωωω ωωωωωωω κρουαζιέρα θα σε πάωωωω, ωωωω ωωωωω, γιατί σε νοίαζομαι και σ' αγαπάωωωω, ωωωωωω ωωωω, Μύκονο και Σαντορίίίίνηηηηηη, ωωωω ωωωωω, σαν ερωτευμένοι πιγκουίνοιιιιιιιιιιι!" και "δυοοοοο δυοοοοο στην μπανιέρα δυοοο δυοοοο" και μετά αρχίζει η μπέμπα "αααααααααα ααααααα, αγκχχχχχχχ μπφφφφεεεεεεεεε ααα οοοοοοοο"

με αυτά που υφίσταμαι από τους από πάνω ούτε που τους σκέφτομαι όταν τραγουδάμε. τώρα που το λές, φτιάχτηκα. η εκδίκηση της μπέμπας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τη marmar και τη nikol1981 υπάρχει λύση. Την επόμενη μέρα που θα δείτε τη γυναίκα του από πάνω ορόφου θα της πείτε με πονηρό χαμόγελο: "άκουσα ότι πέρασες καλά χτες το βράδυ ε;". Μετά ίσως να βάλει σιγαστήρα και στην κρεβατοκάμαρα και στο μπάνιο.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω σε ιδιόκτητη οικογενειακή πολυκατοικία στον τελευταίο όροφο.

Απο κάτω μένει η μαμά μου και προσπαθώ όσο μπορώ να προσέχω και το ίδιο και η μικρή μου άσε που το μεσημέρι κοιμάται και εκείνη όποτε δεν κάνει φασαρία αλλά με τα νερά θα την πω την αμαρτία μου περιμένω ή το μεσημέρι που κοιμούνται ή αργά το βράδυ και δως του πλένω το μπαλκόνι μέρα παρά μέρα.Τι να κάνω βρε παιδιά αφου καπνίζουμε έξω είναι δυνατόν να το αφήνω βρώμικό?Προσέχω να μην ρίχνω νερά κάτω αλλά όταν βρέχει τα μουσκεύω όλα κάγκελα , τέντες κτλ.οπότε δεν μπορεί να μου γκρινιάξει κανείς.:wink:

Link to comment
Share on other sites

εγώ μεγάλωσα σε πολυκατοικία κ όταν αποφασίσαμε να παντρευτούμε είπαμε να την γκρεμίσουμε κ να χτίσουμε εκεί.

στον πρώτο η μαμά στον σευτερο εμείς κ στον τρίτο αγόρασε η αδελφη του άντρα μου τον αέρα.( θα τον πουλόυσε ο αδε΄φός μου σε ξένο κ είπαμε καλύτερα έτσι)

το θέμα είναι πως επειδή είναι μεζονέτες η κρεβατοκάμαρά μου είναι ακριβ΄ς κάτω απο το σαλόνι κ έχουν κ ξύλινο πάτωμα.

οπότε μεσημέρι μόλις γριζουν απο την δουλειά τους ακούμε ασε που τους πιάνει τότε να κάνουν το μπαλκόνι! το βράδυ εμείς πέφτουμε για ύπνο κατά τις 10 κ να σου να ακούμε την τηλεόραση κ τον άντρα της με την αγριοφωνάρα του.

ότι κ να έχω πει παιδιά είναι στην κοσμάρα τους.

τουλάχιστον να ήταν ξενοι να τους διαολόστελνα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ υπομονετικούς σας βρίσκω ρε παιδιά.

Εγώ στην αρχή θα χτυπήσω το κουδούνι να κάνω ευγενικά μια παρατήρηση και μετά αρχίζουν τα τζέρτζελα. Βγαίνω στο μπαλκόνι ή στον κοινόχρηστο και γίνεται της........ ενίοτε μας επισκέπτετε και η αστυνομία κατόπιν δικού μου τηλεφώνου.

Καλύτερα να είμαι εγώ η τρελλή κακιά φωνακλού παρά να μου ψήνουν τα ψάρι στα χείλη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

σοβαροτατο προβλημα εχω κι εγω με την απο πανω μου.

τρομερη φασαρια,σε ωρες κοινης ησυχιας,παντα μετα τις 15.30 το μεσημερι και μετα τις 23.30 το βραδυ.

ακουμε φασαρια ¨παντος τυπου¨...

απο τακουνια θες...

απο ντους θες...

απο σ.. θες....

απο καυγαδες θες..

απο επιπλα θες..

 

να φανταστειτε πηγε και την εκανε παρατηρηση ο ιδιοκτητης του κατω διαμερισματος απο εμενα,ακουγοταν οι φωνες της,ρεζιλικια πραματα,και ειμαι σιγουρη πως δεν υπαρχει ιχνος σεβασμου στις οικογενειες με παιδια,

απορω αν μεναν οι γονεις της στο πανω η κατω διαμερισμα ετσι θα εκανε?αλλα ειναι μονη της,και καθε φορα που αλλαζει συντροφο,μας το ¨σφυραει¨...

για να μην τα πολυλογω,μετα απο πολλες προτασεις στην διαχειριστρια να βαλει ενα χαρτι για τις ωρες κοινης ησυχιας,το οποιο και δεν πραγματοποιηθηκε,

πηρα την αποφαση να παω να την πω προσωπικα πως ακουγονται τα παντα στις ωρες κοινης ησυχιας και να ηταν πιο προσεχτικη.

δυστυχως ηταν για καμια βδομαδα,επειτα παλι τα ιδια..

δεν ξερω τι να κανω?τι εχετε να μου προτεινετε?

 

και για να μην λεω μονο για την απο πανω,πηγα και ειπα και την απο κατω μου,να ερθει να μου πει αν για οποιονδηποτε λογω ενοχληθει κι εκεινη απο μας(λογω παιδιου η κ.α)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά περιμένεις να σεβαστεί τα παιδιά σου; εμάς καλοκαίρι η από πάνω και δίπλα μας με 3 ανήλικα παιδιά έκανε σαν τρελή κάτι νύχτες με ζέστη και ανοιχτά παράθυρα. ποιόν να σεβαστεί, τον γείτονα; δεν σέβεται τα παιδιά της.

εγώ αν ήμουν παιδί της θα νόμιζα ότι την δέρνουν, ότι την μαστιγώνει ο μπαμπάς.....

τα καημένα τα παιδάκια τί τραβάνε και δεν το μαρτυράνε!

Link to comment
Share on other sites

καλά περιμένεις να σεβαστεί τα παιδιά σου; εμάς καλοκαίρι η από πάνω και δίπλα μας με 3 ανήλικα παιδιά έκανε σαν τρελή κάτι νύχτες με ζέστη και ανοιχτά παράθυρα. ποιόν να σεβαστεί, τον γείτονα; δεν σέβεται τα παιδιά της.

εγώ αν ήμουν παιδί της θα νόμιζα ότι την δέρνουν, ότι την μαστιγώνει ο μπαμπάς.....

τα καημένα τα παιδάκια τί τραβάνε και δεν το μαρτυράνε!

καλα,αυτο κι αν ειναι απαραδεκτο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως συμβάινει, όταν ο άλλος δεν έχει παιδεία.

δηλαδή αν βγει δικαστική απόφαση θα αλλάξει κανένας πρωτόγονος γείτονας συμπεριφορά; θα αναγκαστώ να του κάνω εκτέλεση σε περιουσιακά στοιχεία ως αποζημίωση και; τί με νοιάζουν τα λεφτά τους; λες να τους πονέσει και να αλλάξουν τρόπο σκέψης; μπα, αυτό είναι κάτι το οποίο ή το έχεις ή δεν το έχεις.

το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να πεις ευγενικά καμιά κουβέντα, όταν είναι καλό το timing, αλλιώς κάνεις την παλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι μόνο έλλειψη παιδείας αλλά και τακτ και σεβασμού στον γείτονα... όπως λέει και η sevoula όσες δικαστικές αποφάσεις και να βγάλεις αν ο άλλος είναι μ....ς, τότε δεν γίνεται τίποτα. Απλά όσο επιμένουν στο θόρυβο, επιμένετε στις παρατηρήσεις... έτσι κάναμε με τη μητέρα μου στο πατρικό μας... που θα πάει ... κάποια στιγμή θα το καταλάβουν ή θα τους κάνει ο αποπάνω τα ίδια και θα το καταλάβουν...

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να πεις ευγενικά καμιά κουβέντα, όταν είναι καλό το timing, αλλιώς κάνεις την παλαβή.

Πως να την κάνω την παλαβή όταν πετάγομαι μέσα στον ύπνο μου ή ακόμα χειρότρο μου ξυπνάνε το παιδί?

Να'χα την χάρη του άντρα μου που όταν κοιμάται, κανονιοβολισμοί να πέφτουνε δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Στο μόνο που κάνω την παλαβή είναι στα παιδάκια.......αυτό το'χα και πριν κάνω δικό μου παιδί. Τα παιδάκια θα παίξουν θα φωνάξουν θα κλάψουν, όχι όμως μεσημέρι και άγρια μεσάνυχτα.................. εννοείται ότι εξαιρούνται τα μωράκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zana1911 κι εγώ θα τα έπαιρνα αν μου ξυπνούσαν τη μικρούλα μου.

εμένα κοπανάνε τα κάγκελα της πυλωτής, κάτω ακριβώς από το υπνοδωμάτιο και το μωρό κουνιέται στον ύπνο του. αν μου το ξυπνήσουν θα πάω για παρατήρηση ευγενικά. αν δεν καταλάβουν... υπάρχει τρόπος. αλλά κωλύομαι να σου γράψω δημοσίως. μόνο για το παιδί θα έμπαινα στον κόπο να εκδικηθώ και να τους "συμμορφώσω".

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται οτι μόνο για το παιδί μου τα χώνω, εγώ κάνω υπομονή, αλλά το σκυλί του αποκάτω ορόφου το'χουν κάνει σαν τα μούτρα τους και μου πετάγεται το παιδί στον ύπνο του. Σκηνές απείρου κάλους με τον αστυνόμο να προσπαθεί να ηρεμήσει τα πνεύματα και να μου λέει κυρία μου έχετε δίκιο, αλλά θα το χάσετε αν τη δείρετε!!!!!.

 

 

Στείλε μου πμ για τόν τρόπο, ενδιαφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Πως να την κάνω την παλαβή όταν πετάγομαι μέσα στον ύπνο μου ή ακόμα χειρότρο μου ξυπνάνε το παιδί?

.

Καπως ετσι ξεχειλησε το ποτηρι μ εμας,εκνευριζομουν πολυ οταν μου χαλουσε τον υπνο μου,αλλα οταν ξυπνησε η μικρη μου με κλαμματα απο την φασαρια που εκανε η απο πανω,

και οχι μια φορα το βραδυ αλλα και στις 2 και στις 5 τα χαραματα,ε τοτε πηγα και της εκανα παρατηρηση.

 

sevoula ενδιαφερομαι κι εγω για τον αλλο τροπο,αν θα μπορουσες να ενημερωσεις κι εμενα:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει εύκολη λύση σε αυτά. εγώ είμαι δικηγόρος, όπως και ο σύζυγος, οπότε τα πράγματα ήταν εύκολα για μας ως προς τις γνωριμίες.

οπότε και αυτό που είπα στη zana1911 σε π.μ. αμφιβάλλω αν μπορεί να γίνει. γι' αυτό δεν στέλνω άλλο π.μ.

το πιο απλό που μπορείτε να κάνετε πέρα από τις ευγενικές παρατηρήσεις (που είναι το σωστότερο) είναι να συγκαλέσετε έκτακτη ΓΣ και να καταγραφεί το θέμα, να ακουστούν και οι άλλοι. αν δεν υπάρχει συμμόρφωση, τότε περνάς σε αντίποινα με όποιον τρόπο αντιλαμβάνεσαι ως καλύτερο. αν έχεις την ευχέρεια, βάζεις άλλον να την κάνει τη δουλειά για λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σʼ αυτό το θέμα είμαι πολύ τυχερή.

Εγώ έχω ισόγειο και πρώτο, το ίδιο και η διπλανή μου και από πάνω μας στο 2ο από ακόμη ένα διαμέρισμα η καθεμιά μας. Όλοι έχουμε παιδάκια σχεδόν της ίδια ηλικίας και υπάρχει τεράστια κατανόηση. Δεν τίθεται θέμα κοινής ησυχίας από καμιά πλευρά. Όλοι θα υπάρξουν φορές που θα ξεφύγουμε.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω τη ζωη σε πολυκατοικια, γενικα, χαλια, απαραδεκτη. Ιδιως στη χωρα μας που δεν σεβομαστε ο ενας τον αλλο. Μεχρι τα 30 μου δεινοπαθησα για αμετρητους λογους και κυριως, εχασα χιλιαδες ωρες πολυτιμου υπνου!

Link to comment
Share on other sites

εν πασει περιπτωσει,μεταξυ αστειου και σοβαρου λεω να εφαρμοσω κατι που ειδα σε μια υπογραφη μας συμφορουμιτισσας και μου αρεσε πολυ!

:Aν ο γειτονας σου σ ενοχλει στις 2 τα χαραματα ,πηγαινε στις 4 να του πεις ποσο σ ε ενοχλησε!

 

dalia απ τη στιγμη που εχετε ολοι παιδακια,και τα ατομα ειναι μεσα σε λογικα πλαισια,το φυσικο κι επομενο ειναι να υπαρχει κατανοηση,και πραγματι ειστε τυχεροι.

 

εννοειται πως ολοι μας λιγο-πολυ εχουμε ξεφυγει καποιες φορες,

αλλα να κανεις κατι,(συνευρεση με ξελαριγκιασματα,

ντουζ, και να πετας το ακουστικο λες και σε προσβαλε,

να περπατας με τακουνι και οχι με παντοφλιτσες μαλακες,και αλλα πολλα,

μη λογαριαζοντας τον αλλον,το θεωρω αναγωγο κι ανεπιτρεπτο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει εύκολη λύση σε αυτά. εγώ είμαι δικηγόρος, όπως και ο σύζυγος, οπότε τα πράγματα ήταν εύκολα για μας ως προς τις γνωριμίες.

οπότε και αυτό που είπα στη zana1911 σε π.μ. αμφιβάλλω αν μπορεί να γίνει. γι' αυτό δεν στέλνω άλλο π.μ.

το πιο απλό που μπορείτε να κάνετε πέρα από τις ευγενικές παρατηρήσεις (που είναι το σωστότερο) είναι να συγκαλέσετε έκτακτη ΓΣ και να καταγραφεί το θέμα, να ακουστούν και οι άλλοι. αν δεν υπάρχει συμμόρφωση, τότε περνάς σε αντίποινα με όποιον τρόπο αντιλαμβάνεσαι ως καλύτερο. αν έχεις την ευχέρεια, βάζεις άλλον να την κάνει τη δουλειά για λογαριασμό σου.

αχ! sevoula γίνεται αυτό που είπες, έχω όμως να κάνω με "πρώην" συγγενείς, και κρατιέμαι για άλλους λόγους.

Η Γενική Συνέλευση Χεσ......., το πολύ πολυ να το γράψεις στα πρακτικά και να πας δικαστικά............πιάστο αυγό και κούρεφτο.

Εγώ δεν μιλάω ευγενικά πλέον, βγαίνω βρίζω, μαζεύονται για λίγο και μια από τα ίδια... φαύλος κύκλος.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω τη ζωη σε πολυκατοικια, γενικα, χαλια, απαραδεκτη. Ιδιως στη χωρα μας που δεν σεβομαστε ο ενας τον αλλο. Μεχρι τα 30 μου δεινοπαθησα για αμετρητους λογους και κυριως, εχασα χιλιαδες ωρες πολυτιμου υπνου!

 

Αυτες τις πολυτιμες ωρες υπνου,ηρεμιας,και γαληνης προσπαθω κι εγω να εξασφαλισω στην οικογενεια μου,αλλα ....

 

Το σπιτι μας ειναι το φρουριο μας,το λιμανι μας,και εκνευριζομαι πολυ οταν δεν το σεβονται...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η καταπολέμηση της ηχορύπανσης που ταλανίζει τους κατοίκους των σύγχρονων πόλεων είναι υπόθεση που αφορά όλους και μια «ήσυχη» πόλη αποδεικνύει και επιβεβαιώνει την κοινωνική ευαισθησία εκείνων που διαβιώνουν σε αυτήν. Για το λόγο αυτό φροντίστε να έχετε κατά νου τις ώρες κοινής ησυχίας (15:30-17:30 & 22:00-07:30) κατά τη χειμερινή περίοδο (01/10-31/03)

Ώρες μεσημβρινής και νυκτερινής ησυχίας θεωρούνται οι εξής:

Α. Κατά τη θερινή περίοδο από 15:00 έως 17:30 και από 23:00. έως 07:00.

Β. Κατά τη χειμερινή περίοδο από 15:30 έως 17:30 και από 22:00 έως 07:30.

Θερινή περίοδος, λογίζεται το χρονικό διάστημα, από την 1 Απριλίου έως την 30 Σεπτεμβρίου και ως χειμερινή το χρονικό διάστημα, από την 1 Οκτωβρίου έως την 31 Μαρτίου.

http://www.diaxeiristis.com/?cat=6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...