Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και δίαιτα ?


bourboulithra

Recommended Posts

Επίσης μην είσαι σίγουρη ότι η σχέση με τον άντρα σου θα είναι ποτέ η ίδια αν ρίξεις το μωρό του, που το θέλει πολύ όπως λες, για τα κιλά σου και την εικόνα σου.

 

Συμφωνώ!Σκέψου καλά πώς θα σε βλέπει μετά σαν άνθρωπο!Εγωίστρια;Επιφανειακή;Κακή μάνα;(Δεν είναι δικοί μου χαρακτηρισμοί προς εσένα, απλώς προσπαθώ να φανταστώ τι θα σκεφτεί ο άντρας σου αν ρίξεις ένα παιδί που ο ίδιος θέλει).

 

Έτσι χαλάνε οι γάμοι, όχι για 10 κιλά παραπάνω, αλλά γι'αυτά τα σοβαρά που κάνουν τον άνθρωπο μας να αναθεωρήσει ορισμένα πράγματα!

 

Πώς θα ένιωθες αν εσύ ήθελες το παιδί και ο άντρας σου σε πίεζε να το ρίξεις γιατί δεν έχεις χάσεις ακόμα όλα τα κιλά της προηγούμενης εγκυμοσύνης;Αιτία διαζυγίου πιστεύω!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ME AYTA ΠΟΥ MOY ΛΕΤΕ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ!ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΠΡΟΣΕΧΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΤΙΣΙΛΗΠΤΙΚΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ..!ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΠΟΛΥ,ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ..!ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑΝ ΩΡΑΙΑ ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ..ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΥΧΑΙΑ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΟΛΙΣ 2 ΜΗΝΕΣ,ΕΚΕΙΝΟΣ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΝΑΜΕ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ!ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΕΜΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΦΟΒΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΜΕ ΕΜΕΤΟΥΣ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ..ΤΟΡΑ ΜΑΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ..!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΜΙΑ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ!ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ..!ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΡΘΕΙ??ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΣΑΣ ΘΑΥΜΑΖΩ ΣΑΝ ΜΑΜΑΔΕΣ!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΟ..ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΠΟΘ ΜΕ ΗΞΕΡΕ 2 ΜΗΝΕΣ..ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΤΩΡΑ..!ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΛΩ..?ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ..!

Link to comment
Share on other sites

ME AYTA ΠΟΥ MOY ΛΕΤΕ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ!ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΠΡΟΣΕΧΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΤΙΣΙΛΗΠΤΙΚΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ..!ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΠΟΛΥ,ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ..!ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑΝ ΩΡΑΙΑ ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ..ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΥΧΑΙΑ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΟΛΙΣ 2 ΜΗΝΕΣ,ΕΚΕΙΝΟΣ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΝΑΜΕ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ!ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΕΜΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΦΟΒΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΜΕ ΕΜΕΤΟΥΣ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ..ΤΟΡΑ ΜΑΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ..!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΜΙΑ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ!ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ..!ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΡΘΕΙ??ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΣΑΣ ΘΑΥΜΑΖΩ ΣΑΝ ΜΑΜΑΔΕΣ!!

 

Εγώ κούκλα μου δεν είμαι ακόμα μανούλα και τι δεν θα έδινα για να μου έρθουν τόσο εύκολα δύο εγκυμοσύνες!!!!(Θα ξεκινήσω προσπάθειες ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι)

 

Πιστεύω πως από τη στιγμή που είσαι μανούλα έχεις μέσα σου απίστευτη δύναμη (φροντίζει η φύση γι'αυτό πιστεύω)!

 

Καλά, κρατήσατε το πρώτο μωρό με τέτοιες συνθήκες και το σκέφτεσαι τώρα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Πες μου κάτι σε παρακαλώ: πώς θα ένιωθες αν δεν είχες το παιδάκι σου τώρα, αν το είχες ρίξει;Ε, έτσι θα νιώσεις αν προχωρήσεις σε έκτρωση!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΟ..ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΠΟΘ ΜΕ ΗΞΕΡΕ 2 ΜΗΝΕΣ..ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΤΩΡΑ..!ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΛΩ..?ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ..!

 

Έχεις δίπλα σου έναν άξιο άντρα που σε αγαπάει, αυτό είναι πολύ σημαντικό, προχώρα χωρίς φόβο!

 

Εγώ νομίζω ότι το θέλεις κι εσύ αυτό το παιδί, απλώς σε έχουν επηρεάσει άλλα άτομα, μήπως οι φίλες που λέγαμε;Μήπως σου λένε βλακείες;Μην τις ακούς, βγάλτες από τη ζωή σου!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΑΝΟΥΛΑ..!!!ΑΝ ΣΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ ??ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΩ!ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ..ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΡΟΗ.ΕΚΕΙΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΦΟΙΤΗΤΡΙΕΣ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΟΙ ΓΚΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΡΑΖΙΛΙΑΝ ΜΑΓΙΟ..ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΜΗΝ ΤΙΣ ΑΔΙΚΟ ΜΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ...ΑΛΛΑ ΑΝ ΞΑΝΑΔΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΑ ΣΤΡΙΝΓΚ ΤΟΥΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΕΛΟΣ!!ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ..ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΠΑΝΤΡΟΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ!!ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ...!:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΑΝΟΥΛΑ..!!!ΑΝ ΣΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΤΡΩΣΗ ??ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΩ!ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ..ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΡΟΗ.ΕΚΕΙΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΦΟΙΤΗΤΡΙΕΣ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΤΟ ΟΙ ΓΚΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΡΑΖΙΛΙΑΝ ΜΑΓΙΟ..ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΜΗΝ ΤΙΣ ΑΔΙΚΟ ΜΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ...ΑΛΛΑ ΑΝ ΞΑΝΑΔΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΑ ΣΤΡΙΝΓΚ ΤΟΥΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΕΛΟΣ!!ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ..ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΠΑΝΤΡΟΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ!!ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ...!:lol:

 

Μπράβο κοριτσάρα μου, έτσι σε θέλω!!!!!!!!Άσε τις φίλες, τώρα έχεις οικογένεια και αυτό είμαι σίγουρη πως σε γεμίζει πολύ περισσότερο από τον όποιο γκόμενο και το όποιο μπραζίλιαν!

 

Πάντως καμία πραγματική σου φίλη δεν θα άφηνε να φανεί το στρινγκ της μπροστά στον άντρα σου!Για μένα σταμάτα να τους μιλάς τώρα κιόλας και βρες μανούλες να κάνεις παρέα...

 

Πολύ καλή ιδέα και η διατροφή!!!!

 

Αχ, συγκινήθηκα!!!!!!

 

Κι εμάς οι πιο καλοί μας φίλοι είναι ανύπαντροι και άτεκνοι, αλλά όλοι τους είναι σε φάση να παντρευτούν και να κάνουν παιδιά, το οικονομικό μόνο τους κρατάει!Άρα είμαστε σε ίδια φάση κι ας μην τα έχουμε καταφέρει ακόμα!Είναι πολύ σημαντικό αυτό σε μια φιλία πιστεύω!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΓΚΗΝΗΘΗΚΑ...!!ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ!ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ..!ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΦΡΑΓΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ ΠΑΡΑ ΑΦΡΑΓΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ..!ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ..!Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ ΑΠΛΑ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΣΕ ΕΝΤΕΛΘΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ .Η ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΜΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΟΥΝ ΟΠΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΩΣ ΜΟΥ ΠΟΣΕΣ ΡΑΓΑΔΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΑ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΠΙΤΙ..ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ,ΑΠΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΧΑΖΟΜΑΡΑ...ΑΛΛΑ Η ΑΛΛΗ ΑΣΤΟ!!ΦΟΡΑΕΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟ ΥΠΑΧΕΙ,ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΣΤΡΙΓΚ,ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΑ ΜΟΥ ΠΕ ΟΤΙ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΧΑΛΙΑ,ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΡΝΗ ,ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΞΟΙΓΙΚΟ,ΑΝΩ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ..Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑΤΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ ΜΑΣ ΠΑΝΤΕΨΕ..ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ !ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΕΡΧΕΤΑΙ!!:-P

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΓΚΗΝΗΘΗΚΑ...!!ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ!ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ..!ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΦΡΑΓΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ ΠΑΡΑ ΑΦΡΑΓΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ..!ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ..!Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ ΑΠΛΑ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΣΕ ΕΝΤΕΛΘΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ .Η ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΜΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΟΥΝ ΟΠΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΩΣ ΜΟΥ ΠΟΣΕΣ ΡΑΓΑΔΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΑ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΠΙΤΙ..ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ,ΑΠΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΧΑΖΟΜΑΡΑ...ΑΛΛΑ Η ΑΛΛΗ ΑΣΤΟ!!ΦΟΡΑΕΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟ ΥΠΑΧΕΙ,ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΣΤΡΙΓΚ,ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΑ ΜΟΥ ΠΕ ΟΤΙ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΧΑΛΙΑ,ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΡΝΗ ,ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΞΟΙΓΙΚΟ,ΑΝΩ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ..Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑΤΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ ΜΑΣ ΠΑΝΤΕΨΕ..ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ !ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΕΡΧΕΤΑΙ!!:-P

 

Δεν χρειάζεται να μην της μιλάς, απλώς μην την καλείς σπίτι σου!Κόψε τα πολλά πολλά, με δικαιολογία την εγκυμοσύνη...Όσο για την άλλη μπορείς να της πεις αυτά που έχω πει εγώ κατά καιρούς σε όσες μου έχουν πει κάτι για τα παραπάνω κιλά μου: Στον άντρα μου έτσι αρέσω!

Και το βουλώνουν!!!!!Άρα λοιπόν άμα σου ξαναπεί κάτι προσβλητικό για το σώμα σου, που δεν είναι και δική της δουλειά άλλωστε, πες της: ''το πιστεύεις ότι ο άντρας μου με λέει θεά συνέχεια και πόσο όμορφη είμαι;'' και να δεις που δεν θα ξαναπεί τίποτα!!!!

 

Το θέλουμε πάρα πολύ και πιστεύω κι εγώ ότι θα γίνει σύντομα!Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου!!!!

 

Να χαίρεσαι την μπέμπα, το μωράκι, τον άντρα σου κι εσένα και να μην αφήνεις καμία καρακάξα να σε στεναχωρεί, αυτό που έχεις εσύ είναι πολυτιμότερο και από τα πόδια της Σκλεναρίκοβα (που και αυτή θέλει παιδί)!!!!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

χαχα αυτο ακριβως θα κανω!!το σιγουρο ειναι οτι θα γινεις μια πολυ καλη μαμα....!!!!!ο θεος θα σας το χαρισει συντομα γιατι το αξιζετΕ..!ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ME AYTA ΠΟΥ MOY ΛΕΤΕ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ!ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΠΡΟΣΕΧΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΤΙΣΙΛΗΠΤΙΚΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ..!ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΠΟΛΥ,ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ..!ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑΝ ΩΡΑΙΑ ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ..ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΥΧΑΙΑ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΟΛΙΣ 2 ΜΗΝΕΣ,ΕΚΕΙΝΟΣ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΝΑΜΕ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ!ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΕΜΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΦΟΒΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΜΕ ΕΜΕΤΟΥΣ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ..ΤΟΡΑ ΜΑΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ..!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΜΙΑ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ!ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ..!ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΡΘΕΙ??ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΣΑΣ ΘΑΥΜΑΖΩ ΣΑΝ ΜΑΜΑΔΕΣ!!

 

Συγνώμη που θα σε στενοχωρήσω αλλά η συμπεριφορά σου μου φαίνεται πολύ επιπόλαιη και μάλιστα ενώ είσαι ήδη μανούλα... θα σου μιλήσω όπως θα μιλούσα στο δικό μου το παιδί ή στην δική μου κολλητή και δεν με νοιάζει εαν με παρεξηγήσεις :P κατ' αρχάς το να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο θα πρέπει να είναι μία συνειδητή απόφαση και των 2 ανθρώπων και ως εκ τούτου εάν δεν θέλουμε να κάνουμε παιδί παίρνουμε προφυλάξεις.. απο εκεί και πέρα εάν δεν παίρνουμε προφυλάξεις και έρθει μία εγκυμοσύνη θα πρέπει να συναποφασίσουμε με τον σύντροφο / σύζυγό μας για το εάν θα αναλάβουμε τις ευθύνες μας... σκέψεις του στυλ "θα πάρω κιλά και οι κολλητές μου είναι κορμάρες" το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι με εκνευρίζουν ... εσείς ξέρετε καλύτερα από εμάς τα οικονομικά σας και εάν μπορείτε να συντηρήσετε την οικογένειά σας... είσαι πολύ νέα κοπέλα και γι' αυτό και μόνο "δικαιολογώ" αυτά που γράφεις... επίσης θεωρώ πολύ επιπόλαιο να επηρεάζεσαι από ένα φόρουμ για το εάν θα κρατήσεις ή όχι το παιδί... νομίζω ότι θα πρέπει να αντιμετωπίζεις με πολύ περισσότερη σοβαρότητα το θέμα του παιδιού ... είναι στο χέρι σου εάν θα κάνεις έκτρωση ή όχι το θέμα όμως είναι να πράξεις ότι πράξεις υπεύθυνα και με σοβαρότητα... εάν δίνεις πολύ σημασία στο θέμα του σώματος, πρόσεχε από εδώ και πέρα την αντισύλληψή σου... οι φίλες σου είναι λογικό να έχουν τα ενδιαφέροντά τους και δεν βλέπω το λόγο γιατί να τις κάνεις πέρα, όπως είπε η φίλη χριστινάκι π., εδώ εμένα οι κολλητές μου που είμαστε πολύ μεγαλύτερες από εσένα δεν έχουν παιδιά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα κάνουμε παρέα μόνο με μανούλες... είναι λογικό ότι όταν εσύ πας σουπερμαρκετ και κοιτάς πάνες αυτές κοιτάνε καλλυντικά σώματος.... σκέψου σοβαρά και αποφάσισε τι θα κάνεις και εάν αποφασίσεις να κρατήσεις το παιδί συμβουλέψου διατροφολόγο εφόσον σε ενδιαφέρει τόσο το σώμα σου.. ο τίτλος του θέματος είναι εγκυμοσύνη και δίαιτα... εδώ απαντάμε όχι... δεν μπορείς να κάνεις δίαιτα στην εγκυμοσύνη αλλά σωστή διατροφή....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την απάντηση της elenip.

 

panagiota3, πήρες την απάντησή σου και μάλιστα πολύ ευγενικά. Ειλικρινά με προσβάλλει η αγωνία σου και νομίζω πως εκπίπτει της θεματολογίας του forum. Θα άρμοζε πολύ καλύτερα σε ένα διαιτολογικό forum ή σαν απορία σε κάποιον διαιτολόγο-ενδοκρινολόγο.

 

Σεβάσου το γεγονός ότι εδωμέσα κυκλοφορούν γυναίκες μεγαλύτερες, καμιά φορά με σχεδόν τα διπλά σου χρόνια που θα μπορούσαν να είναι μαμάδες σου και παρόλα αυτά δεν έχουν καταφέρει ακόμα, μετά από χρόνια προσπαθειών, να κάνουν παιδάκι. Σε παρακαλώ πολύ, λοιπόν, να προσέχεις τι λες και πού το λες.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είδα μια κοπέλα που ενώ ήθελε να κρατήσει το μωράκι της, άφηνε να την επηρεάζουν ''φίλες'' λόγω του νεαρού της ηλικίας της και έψαχνε λίγη ενθάρρυνση, κάποιον να της πει ότι όλα θα πάνε καλά αν κρατήσει το μωράκι. Σας παρακαλώ μην πέσετε να τη φάτε τώρα, η Παναγιώτα αποφάσισε να κρατήσει το μωράκι και αυτό είναι το πιο σημαντικό!Ίσως παίζουν ρόλο και οι ορμόνες της εγκυμοσύνης που την κάνουν να σκέφτεται έτσι. Εδώ κράτησε μωρό μετά από 2 μήνες σχέσεις, φοιτήτρια και μικρότερη με άντρα φαντάρο!Άρα δεν είναι ο συνηθισμένος της εαυτός...

 

Να χαιρόμαστε που θα ζήσει άλλο ένα μωράκι και ας σεβαστούμε ότι είναι έγκυος, ας μην την στεναχωρήσουμε, όσο κι αν μπορεί να μας πειράζουν τα λόγια της...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρόμαστε που θα ζήσει άλλο ένα μωράκι και ας σεβαστούμε ότι είναι έγκυος, ας μην την στεναχωρήσουμε, όσο κι αν μπορεί να μας πειράζουν τα λόγια της...

Xαίρομαι Χριστίνα, αλλά δεν είναι δυνατόν να μην μπορώ να εκφράσω τη γνώμη μου. Η σκέψη της, ή ο τρόπος που έθεσε το θέμα τέλος πάντων, ήταν για μένα απαράδεκτος, μη σου πω ότι είχα σκοπό πρώτη φορά στα τόσα χρόνια εδώ να κάνω αναφορά αν δεν επενέβαινες.

 

Με το καλό Παναγιώτα, καλή εγκυμοσύνη.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Xαίρομαι Χριστίνα, αλλά δεν είναι δυνατόν να μην μπορώ να εκφράσω τη γνώμη μου. Η σκέψη της, ή ο τρόπος που έθεσε το θέμα τέλος πάντων, ήταν για μένα απαράδεκτος, μη σου πω ότι είχα σκοπό πρώτη φορά στα τόσα χρόνια εδώ να κάνω αναφορά αν δεν επενέβαινες.

 

Με το καλό Παναγιώτα, καλή εγκυμοσύνη.

 

Σου έστειλα π.μ.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! παρότι είμαι γραμμένη αρκετό καιρό στο site συμμετείχα κυρίως σε συζητήσεις για τη βάφτιση της μικρής μου που τώρα έκλεισε το 10ο μήνα. Πριν λίγες μέρες έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό. Στην αρχή τρομοκρατήθηκα αλλά σιγά σιγά αρχίζει να μου αρέσει η ιδέα τα δυο παιδιά να είναι κοντά σε ηλικία. Το θέμα μου όμως για να μην μακρηγορώ είναι ότι είχα μπει σε ένα πρόγραμμα διατροφής γιατί λόγω θυρεοειδούς έβαλα μετά τη γέννα κάποια κιλά. Πιστεύετε ότι κάνει να κάνω δίαιτα ενώ είμαι έγκυος. Εγώ πάντως έχω ακούσει περιπτώσεις που στη διάρκεια όλης της εγκυμοσύνης έβαλαν ένα με δυο κιλά.

 

αν εννοεις ενα δυο κιλα δικα σου και οχι του μωρου ,τα στανταρ δηλαδη που ετσι κ αλλιως θα μπουν, φανταζομαι οτι γινεται αν κοψεις εντελως το αλατι..κλπ δηλαδη οτι σου λεει ο γιατρος στην εντελεια να το τηρεις! μπορεις ομως να το κανεις? δε θα θελεις να ξεφυγεις μια φορα την εβδομαδα εστω? δε ξερω... παρε την το γιατρο αν αξιζει να επισκεφτεις ενα διατροφολογο και επειτα δειξε το προγραμμα στο γιατρο που ισως θα κανει μια δυο μικρες αλλαγες.

πολυ δυσκολα ομως μας βαζεις να σκεφτουμε! εγω που προσεχω κανω και γυμναστικη και καμια φορα τρωω καμια σοκολατα!

Link to comment
Share on other sites

geia sas!exo molis 10 mhnes pou exo gennhsei kai xanaeimai eguos ston proto mhna..........den einai to kalutero mou gia pollous logous,alla enas ap autous einai oti sthn prohgoumenh egumosunh moy phra 19 kila kai den ta xo xasei akoma ola!!eixa uperoxo soma kai tora xalia!!!kai den thelo na xanameino eguos.skeftomai na kano ektrosh alla o adras mou den thelei,to thelei polu to moro...an pados to krathso thelo na kano austhrh diaita na xano kila adi na pairno tous protous mhnes kai meta na paro mono ta kila tou paidiou.ginetai auto????ti me sumvouleuetai?an den eimai apolutos sigourh na proxorhso se ektrosh h na to krathso?

 

ρε κοπελια..ελεος...! διαβαζω και ξαναδιαβαζω και λεω πλακα κανει! μπορεις τους πρωτους μηνες να χανεις κιλα με σωστη διατροφη και να κυοφορεις κ ολας! τι κολλας με το παιδι δηλαδη? τα 6 κιλα του μωρου σε πειραζουν? με σωστη διατροφη τους 3 πρωτους μηνες θα χασεις 10 κιλα αν τοσο πια σε αγχωνει! ρωτα γιατρο τι παιζει μαυτο ομως γιατι μπορει και να μη γινεται, παντως το θεμα-δηλημμα μωρο ή σωμα σου λεω: μπορεις και τα δυο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είδα μια κοπέλα που ενώ ήθελε να κρατήσει το μωράκι της, άφηνε να την επηρεάζουν ''φίλες'' λόγω του νεαρού της ηλικίας της και έψαχνε λίγη ενθάρρυνση, κάποιον να της πει ότι όλα θα πάνε καλά αν κρατήσει το μωράκι. Σας παρακαλώ μην πέσετε να τη φάτε τώρα, η Παναγιώτα αποφάσισε να κρατήσει το μωράκι και αυτό είναι το πιο σημαντικό!Ίσως παίζουν ρόλο και οι ορμόνες της εγκυμοσύνης που την κάνουν να σκέφτεται έτσι. Εδώ κράτησε μωρό μετά από 2 μήνες σχέσεις, φοιτήτρια και μικρότερη με άντρα φαντάρο!Άρα δεν είναι ο συνηθισμένος της εαυτός...

 

Να χαιρόμαστε που θα ζήσει άλλο ένα μωράκι και ας σεβαστούμε ότι είναι έγκυος, ας μην την στεναχωρήσουμε, όσο κι αν μπορεί να μας πειράζουν τα λόγια της...

 

Χριστινάκι όσα λέμε σε μία κοπέλα εδώ τα διαβάζουν άλλες χίλιες... εγώ όσες συμβουλές δίνω εδώ της δίνω όπως θα την έδινα και στο παιδί μου και σε μία κολλητή μου.... στο αρχικό της μήνυμα η κοπέλα λέει ότι δεν ήθελε να μείνει έγκυος και ένας από τους λόγους ήταν και τα κιλά... αυτό από μόνο του είναι άκαιρο για μένα.... επιμένω ότι όλες μας θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα θέματα των παιδιών με σοβαρότητα και υπευθυνότητα.. και το πρώτο παιδί ήρθε μετά από 2 μήνες σχεση.. και η συγκεκριμένη κοπέλα ίσως ήταν τυχερή και ο άνθρωπός της το ήθελε πολύ το παιδί και παντρεύτηκαν και ξεκίνησαν να φτιάξουν μια ωραία οικογένεια... αν ήταν κανενας μ...κας? γιατί να μην προσέχει?? αυτό που λέω και θα επιμείνω να το λέω σε όλες τις κοπέλες, δεν μιλάω για την συγκεκριμένη, είναι ότι εάν επιλέξουν να μείνουν έγκυες θα πρέπει να είναι αποτέλεσμα σοβαρής σκέψης και υπευθυνότητας απέναντι σε ένα παιδί... και εάν δεν θέλουν παιδί και προκύψει εγκυμοσύνη το να λες ότι σκέφτομαι και τα κιλά που θα πάρω μήπως δεν με θέλει ο άντρας μου, συγνώμμη αλλά είναι προκλητικό για όλους εμάς και απαξιωτικό για την αθώα ψυχούλα.... εύχομαι στην συγκεκριμένη κοπέλα να της έρθουν όλα κατ΄ευχήν αλλά και να μην επηρεάζεται σε τόσο σοβαρές αποφάσεις ούτε από φόρουμ ούτε από φίλες που έχουν τα δικά τους ενδιαφέροντα

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι όσα λέμε σε μία κοπέλα εδώ τα διαβάζουν άλλες χίλιες... εγώ όσες συμβουλές δίνω εδώ της δίνω όπως θα την έδινα και στο παιδί μου και σε μία κολλητή μου.... στο αρχικό της μήνυμα η κοπέλα λέει ότι δεν ήθελε να μείνει έγκυος και ένας από τους λόγους ήταν και τα κιλά... αυτό από μόνο του είναι άκαιρο για μένα.... επιμένω ότι όλες μας θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα θέματα των παιδιών με σοβαρότητα και υπευθυνότητα.. και το πρώτο παιδί ήρθε μετά από 2 μήνες σχεση.. και η συγκεκριμένη κοπέλα ίσως ήταν τυχερή και ο άνθρωπός της το ήθελε πολύ το παιδί και παντρεύτηκαν και ξεκίνησαν να φτιάξουν μια ωραία οικογένεια... αν ήταν κανενας μ...κας? γιατί να μην προσέχει?? αυτό που λέω και θα επιμείνω να το λέω σε όλες τις κοπέλες, δεν μιλάω για την συγκεκριμένη, είναι ότι εάν επιλέξουν να μείνουν έγκυες θα πρέπει να είναι αποτέλεσμα σοβαρής σκέψης και υπευθυνότητας απέναντι σε ένα παιδί... και εάν δεν θέλουν παιδί και προκύψει εγκυμοσύνη το να λες ότι σκέφτομαι και τα κιλά που θα πάρω μήπως δεν με θέλει ο άντρας μου, συγνώμμη αλλά είναι προκλητικό για όλους εμάς και απαξιωτικό για την αθώα ψυχούλα.... εύχομαι στην συγκεκριμένη κοπέλα να της έρθουν όλα κατ΄ευχήν αλλά και να μην επηρεάζεται σε τόσο σοβαρές αποφάσεις ούτε από φόρουμ ούτε από φίλες που έχουν τα δικά τους ενδιαφέροντα

 

Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ εν μέρει!Πράγματι πρέπει να προσέχει κάθε κοπέλα που δεν επιθυμεί μία εγκυμοσύνη!Απλώς στη συγκεκριμένη περίπτωση οι συνθήκες ήταν τέτοιες που θα ήταν κρίμα να μην κρατήσει το μωράκι, για λόγους που δεν ήταν δικοί της, αλλά επηρεασμένοι από ''φίλες''...Θεωρώ ότι το φόρουμ μπορεί να επηρεάσει τόσο θετικά όσο και αρνητικά έναν άνθρωπο που δεν βρίσκει αλλού ένα στήριγμα...Εμένα τουλάχιστον με έχει επηρεάσει πάρα πολύ, γιατί όλες οι κοπέλες όταν απαντούσαν στο δικό μου θέμα μου άνοιξαν τα μάτια και με βοήθησαν να προχωρήσω χωρίς ενοχές και δεύτερες σκέψεις, με αποτέλεσμα σήμερα να ζω μια σαφώς καλύτερη ζωή!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Για μια φυσιολογική αύξηση βάρους περίπου 12 κιλών, η κατανομή γίνεται ως εξής:

-Έμβρυο: 3,5kg

-Πλακούντας: 0,5

-Αμνιακό υγρό: 1

-Μήτρα: 0,5

-Αύξηση όγκου πλάσματος: 1,5

-Μαστοί: 1

-Εξωκυττάριο υγρό: 2

-Εναπόθεση λίπους και πρωτεϊνών: 2

Επομένως το να πάρεις απλά 6-7 κιλά σημαίνει οτι όταν γεννήσεις θα είσαι πιο αδύνατη από πριν.

Πάντως, ωραίες φίλες: "έκανες κυτταρίτιδα και ραγάδες; Κρέμασε το στήθος σου;". Αν και για την ηλικία αυτή από τη στιγμή που δεν είναι και μαμάδες λογικό να σκέφτονται έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Για μια φυσιολογική αύξηση βάρους περίπου 12 κιλών, η κατανομή γίνεται ως εξής:

-Έμβρυο: 3,5kg

-Πλακούντας: 0,5

-Αμνιακό υγρό: 1

-Μήτρα: 0,5

-Αύξηση όγκου πλάσματος: 1,5

-Μαστοί: 1

-Εξωκυττάριο υγρό: 2

-Εναπόθεση λίπους και πρωτεϊνών: 2

Επομένως το να πάρεις απλά 6-7 κιλά σημαίνει οτι όταν γεννήσεις θα είσαι πιο αδύνατη από πριν.

Πάντως, ωραίες φίλες: "έκανες κυτταρίτιδα και ραγάδες; Κρέμασε το στήθος σου;". Αν και για την ηλικία αυτή από τη στιγμή που δεν είναι και μαμάδες λογικό να σκέφτονται έτσι.

 

Ε, δεν είναι και 16 χρονών!Κι εμείς είμασταν κάποτε 22 δεν κατακρίναμε τις φίλες μας για το σώμα τους!Αυτές δεν είναι φίλες, μάλλον η κοπέλα ένιωθε μόνη κι έπεσε στην ανάγκη τους!

 

Εγώ είχα την εντύπωση ότι 5 κιλά μόνο είναι του μωρού, καλά που έγραψες 6-7 να έχω ένα περιθώριο ρε παιδί μου όταν μείνω έγκυος!!!!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν είναι και 16 χρονών!Κι εμείς είμασταν κάποτε 22 δεν κατακρίναμε τις φίλες μας για το σώμα τους!Αυτές δεν είναι φίλες, μάλλον η κοπέλα ένιωθε μόνη κι έπεσε στην ανάγκη τους!

 

Εγώ είχα την εντύπωση ότι 5 κιλά μόνο είναι του μωρού, καλά που έγραψες 6-7 να έχω ένα περιθώριο ρε παιδί μου όταν μείνω έγκυος!!!!

 

Τα κιλά που λέμε του "μωρού" είναι περίπου τα 5 (μωρό, πλακούντας, μήτρα, αμνιακό, άντε και η αύξηση του στήθους) αλλά υπάρχει και η αύξηση των υγρών (πλάσμα, εξωκυττάριο υγρό) και ορισμένες γυναίκες έχουν και κατακράτηση. Αν είσαι αντικειμενικά υπέρβαρη τότε ο στόχος είναι τα 5 κιλά. Αν απλά εσύ δε νιώθεις καλά ενώ έχεις φυσιολογικό BMI τότε πρέπει να πάρεις 9-10 γιατί και το απαραίτητο λίπος έχει το ρόλο του στην εγκυμοσύνη και τη λοχεία (δεν τα γράφω γιατί είναι πολλά).

Σίγουρα οι φίλες δε φέρονται έτσι και στα 22 δεν είσαι μωρό αλλά αν σε αυτή την ηλικία είσαι ακόμα έξω από ευθύνες (ακόμα και του ίδιου του εαυτού σου) είσαι λίγο πιο χαλαρός, επιπόλαιος κι εγωιστής. Δεν επικροτώ τη συμπεριφορά που έδειχναν στη φίλη τους -τουναντίον- απλώς κατανοώ τα γιατί. Αν είναι πραγματικές φίλες έρχονται να βοηθήσουν και να σου αναπτερώσουν το ηθικό όχι να σε βουλιάξουν περισσότερο. Η υποψία μου είναι οτι η συμπεριφορά αυτή αποκαλύπτει ζήλια για την τύχη της κοπέλας να βρει έναν άνθρωπο που την αγάπησε τόσο γρήγορα, που έδειξε υπευθυνότητα και ωριμότητα να δεχτεί το μωρό και να δημιουργήσει οικογένεια τόσο σύντομα κλπ κλπ. Τα κιλά θα φύγουν σιγά σιγά, δεν είναι ανάγκη να το παίρνει τόσο κατάκαρδα, εκτός κι αν πραγματικά πιστεύει οτι το μόνο της προτέρημα για το οποίο την προτίμησε ο σύζυγός της (ναι, ήρθε ένα παιδί αλλά δεν το δέχονται όλοι να παντρευτούν γι'αυτό σε τόσο νεαρή ηλικία) είναι η "κορμάρα" της. Αν είναι έτσι, έτσι θα αρχίσουν να τη βλέπουν και οι υπόλοιποι, κενή και κορμάρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα κιλά που λέμε του "μωρού" είναι περίπου τα 5 (μωρό, πλακούντας, μήτρα, αμνιακό, άντε και η αύξηση του στήθους) αλλά υπάρχει και η αύξηση των υγρών (πλάσμα, εξωκυττάριο υγρό) και ορισμένες γυναίκες έχουν και κατακράτηση. Αν είσαι αντικειμενικά υπέρβαρη τότε ο στόχος είναι τα 5 κιλά. Αν απλά εσύ δε νιώθεις καλά ενώ έχεις φυσιολογικό BMI τότε πρέπει να πάρεις 9-10 γιατί και το απαραίτητο λίπος έχει το ρόλο του στην εγκυμοσύνη και τη λοχεία (δεν τα γράφω γιατί είναι πολλά).

Σίγουρα οι φίλες δε φέρονται έτσι και στα 22 δεν είσαι μωρό αλλά αν σε αυτή την ηλικία είσαι ακόμα έξω από ευθύνες (ακόμα και του ίδιου του εαυτού σου) είσαι λίγο πιο χαλαρός, επιπόλαιος κι εγωιστής. Δεν επικροτώ τη συμπεριφορά που έδειχναν στη φίλη τους -τουναντίον- απλώς κατανοώ τα γιατί. Αν είναι πραγματικές φίλες έρχονται να βοηθήσουν και να σου αναπτερώσουν το ηθικό όχι να σε βουλιάξουν περισσότερο. Η υποψία μου είναι οτι η συμπεριφορά αυτή αποκαλύπτει ζήλια για την τύχη της κοπέλας να βρει έναν άνθρωπο που την αγάπησε τόσο γρήγορα, που έδειξε υπευθυνότητα και ωριμότητα να δεχτεί το μωρό και να δημιουργήσει οικογένεια τόσο σύντομα κλπ κλπ. Τα κιλά θα φύγουν σιγά σιγά, δεν είναι ανάγκη να το παίρνει τόσο κατάκαρδα, εκτός κι αν πραγματικά πιστεύει οτι το μόνο της προτέρημα για το οποίο την προτίμησε ο σύζυγός της (ναι, ήρθε ένα παιδί αλλά δεν το δέχονται όλοι να παντρευτούν γι'αυτό σε τόσο νεαρή ηλικία) είναι η "κορμάρα" της. Αν είναι έτσι, έτσι θα αρχίσουν να τη βλέπουν και οι υπόλοιποι, κενή και κορμάρα.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, θα μπορούσε κάποια που την παρακολουθούσε διαιτολόγος να μας αναφέρει ένα ενδεικτικό διαιτολόγιο ανά τρίμηνο; Κι εγώ είχα πάει σε διαιτολόγο αλλά μου φάνηκαν υπερβολικά αυτά που μου είχε συστήσει να τρώω!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θα μπορούσε κάποια που την παρακολουθούσε διαιτολόγος να μας αναφέρει ένα ενδεικτικό διαιτολόγιο ανά τρίμηνο; Κι εγώ είχα πάει σε διαιτολόγο αλλά μου φάνηκαν υπερβολικά αυτά που μου είχε συστήσει να τρώω!

Τι ακριβώς σου είχε φανεί υπερβολικό;

Το κάθε διαιτολόγιο είναι αυστηρώς προσωπικό γιατί ανταποκρίνεται στις ανάγκες κάθε ατόμου. Δε μπορεί μια έγκυος 1,70m και 55kg να έχει τις ίδιες ανάγκες με μια 1,65m και 64kg. Για να μη αναφέρω τυχόν προβλήματα που μπορεί να συνυπάρχουν (διαβήτης, έλλειψη σε κάποια συστατικά, αναιμία, υπέρταση κλπ κλπ). Έτσι, ό,τι και να σου γράψει κάποια άλλη κυρία μπορεί όχι μόνο να μην είναι κατάλληλο για εσένα αλλά να σου δημιουργήσει και πρόβλημα (είναι σαν τις δίαιτες στα περιοδικά που one size fits all).

Αν ο διαιτολόγος σου είναι πτυχιούχος από ΑΕΙ ή ΤΕΙ τότε δεν καταλαβαίνω γιατί να μην τον εμπιστευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...