Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνο εμένα μου φαίνονται κουφά ??? ( παραλία )


DALIA

Recommended Posts

Για το μόνο που θα μπορούσα να "κρίνω" έναν γονιό και να του πώ κάτι θα ήταν για αυτό το λουράκι.Για τίποτα άλλο (απο αυτά που ακούστηκαν εδώ).Το θεωρώ πολύ άσχημο θέαμα.Καταλαβαίνω οτι σε κάποια σημεία είναι επικίνδυνο να κρατάς ένα παιδάκι απο το χέρι αλλά βρές βρε αδερφέ μια άλλη λύση...Δηλαδή αν το παιδί είναι λίγο γκρινιάρικο και κλαίει θα του βάλεις φίμωτρο;Είδα μια προχθές το βράδυ σε ένα εστιατόριο που είχε το παιδάκι της στα χέρια, πάει να το βάλει στο καρότσι αρχίζει και κλαίει το παιδί.Ε τι πιο απλό, τι μπορεί να ήθελε το παιδί, αγκαλιά ήθελε.Ε λοιπόν η μάνα πιάνει και κλείνει το στόμα του παιδιού με το χέρι της και του μιλάει απότομα για να κάνει ησυχία λές και απευθυνόταν και εγώ δεν ξέρω που!'Ε δεν είναι λύσεις αυτά ρε παιδιά...

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 238
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον το θέμα καθώς κατά καιρούς έχω δει και εγώ διάφορα περίεργα σε παραλίες... Λίγο πολύ όλοι τα ίδια συναντάμε:

υπερπροστατευτικές γιαγιάδες, αδιάφορες μαμάδες, ζωηρά πιτσιρίκια κ.λπ.

Θέλω όμως να σταθώ σε ένα θέμα που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σοβαρό. Είναι το να κάνουν μπάνιο τα παιδάκια γυμνά ή με μαγιουδάκια στρινγκ. Κάτι τέτοιο με βρίσκει αντίθετη όχι μόνο για λόγους υγιεινής καθώς υπάρχει κίνδυνος μολύνσεων από τηνν άμμο αλλά κυρίως λόγω φόβου. Αυτό που με τρομάζει είναι το γεγονός ότι στην εποχή μας οι διεστραμένοι είναι περισσότεροι από ποτέ και δε θα ήθελα το παιδί μου να γίνει αντικείμενο των φαντασιώσεων κάποιου παιδόφιλου ή μια φωτογραφία του τραβηγμένη στα κλεφτά από κάποιο κινητό να κάνει το γύρο του κόσμου μέσα από κάποιο site παιδικής πορνογραφίας. Αυτό με τρομάζει περισσότερο από κάθετι άλλο και δυστυχώς είναι ένας υπαρκτός κίνδυνος!!!

 

 

Όσο για τα λουράκια ή τα αποκαλυπτικά μαγιό λίγο πολύ με κάλυψαν όλα όσα έχουν γραφτεί ήδη.

Δε θα ήθελα να μου φερθούν σα ζώο και να υποβαθμίσουν την ανθρώπινη υπόστασή μου με οποιονδήποτε τρόπο. Έτσι λοιπόν δε θα το έκανα ποτέ αυτό στο παιδί μου και γενικά σε ένα παιδί που οι άμυνες του είναι σαφώς λιγότερες από τις δικές μου και που ακόμη κι αν ενοχλείται από τις όποιες συμπεριφορές μου δεν μπορεί εύκολα να μου αντισταθεί. Το λουράκι και ως εικόνα και ως ιδέα μου προκαλεί αρνητικά συναισθήματα και εγώ προσωπικά δε θα το χρησιμοποιούσα στο παιδί μου προκειμένου να μη βγω απο το βόλεμα μου και για να μπορώ να πίνω το καφεδάκι μου στην παραλία ανενόχλητη. Αν τίθονται λόγοι ασφάλειας του παιδιού π.χ. να χαθεί μέσα στο πλήθος και εφόσον έχουν εξαντληθεί όλες οι άλλες μέθοδοι προστασίας και δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα μπορώ να κατανοήσω τη χρήση του παρά το γεγονός ότι εγώ δε θα έκανα χρήση του για τους λόγους που προανέφερα. Όσο για τη φράση "είναι πολύ διαδεδομένο στο εξωτερικό" εμένα δε με καλύπτει ούτε στο ελάχιστο - το ότι είναι διαδεδομένο δε σημαίνει ότι είναι και σωστό ή κατάλληλο και για το δικό μου παιδί.

Τώρα σε σχέση με το αποκαλυπτικό μαγιό της μαμάς στην παραλία δε με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα - ίσως να μη μου κάθεται καλά από αισθητικής άποψης αλλά από εκεί και έπειτα μιλάμε για ενηλίκους που επιλέγουν και διαμορφώνουν οι ίδιοι την εικόνα που δείχνουν στους άλλους όχι μόνο στην παραλία αλλά οπουδήποτε και αυτή η εικόνα σε άλλους μπορεί να αρέσει και σε άλλους όχι... και αυτό ισχύει για όλους μας: ο καθένας από εμάς διαλέγει την εικόνα που πιστεύει πως είναι η καλύτερη μα αυτό δε σημαίνει πως θα ξετρελαθούν κι όλοι μαζί μας.;)

*

Link to comment
Share on other sites

λασσο!!

:lol::lol::lol:

 

Στο εξωτερικό επίσης είναι διαδεδομένη και η θανατική ποινή αλλά δεν νομίζω οτι αυτό αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση....

 

Και έλεγα για τον άντρα μου που τώρα που θα αρχίσει το μωρό να μπουσουλάει έλεγε "θα βάλω συρματόπλεγμα γύρω γύρω στο σαλόνι και μάλιστα ηλεκτροφόρο και θα την βάζουμε μέσα θα της πετάμε και ένα κομμάτι ψωμί...." και συνέχιζε την παράνοια!!!!

Ε,πλέον τίποτα δεν με εκπλήσει!μπορεί και αυτό σε λίγα χρόνια να θεωρείται φυσιολογικό και όχι χιούμορ!;)

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης, κατι πολυ χρησιμο θα ηταν φιμωτρο για να μη τρωνε οτι βρουν...

 

αυτο τωρα... με βαζει σε σκεψεις.... χτες στη παιδικη χαρα η δικια μου εξυνε το χωμα και ηθελε να φαει γκαζον

Link to comment
Share on other sites

επισης, κατι πολυ χρησιμο θα ηταν φιμωτρο για να μη τρωνε οτι βρουν...

 

αυτο τωρα... με βαζει σε σκεψεις.... χτες στη παιδικη χαρα η δικια μου εξυνε το χωμα και ηθελε να φαει γκαζον

Φυστίκι είχα ένα συμμαθητή στο δημοτικό που για να δείξει οτι είναι άντρας έτρωγε χώμα με το κουταλάκι του παγωτού!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φυστίκι είχα ένα συμμαθητή στο δημοτικό που για να δείξει οτι είναι άντρας έτρωγε χώμα με το κουταλάκι του παγωτού!

 

Μήπως είχε ακούσει από τη μαμά του κανένα "όλοι οι άντρες είναι σκουλίκια!!" και είχε μπερδευτεί το παιδί;;

Link to comment
Share on other sites

 

Το λουράκι αυτό το είδαμε για πρώτη φορά πριν από 2 χρόνια σε ένα ταξίδι μας στην Λευκωσία! Εγώ τρελάθηκα και ο άντρας μου άφρισε!:shock:

Το επόμενο είναι να τα μάθουμε να κάνουν την "ανάγκη" τους έξω από το σπίτι και να κοιμούνται στο χαλάκι!

 

Το στρινγκ με ενοχλεί από αποψη αισθητικής. Δεν θα μου άρεσε να βλέπει ο γιός μου να κοιτάνε κάποιοι ξελιγωμένοι τον κ@#@ της μαμάς του! (όσο ωραίος κι αν είναι - που δεν είναι :D)

 

Το παιδάκι γυμνό στην παραλία το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Από άποψη υγιεινής και από άποψη επικινδυνότητας! Όπως επίσης και να κυκλοφορούν παιδάκια μόνο με το βρακάκι τους.

Είναι πονηροί οι καιροί και πρέπει να είμαστε παντού υποψιασμένοι.

 

 

Αυτό που με τρομάζει είναι το γεγονός ότι στην εποχή μας οι διεστραμένοι είναι περισσότεροι από ποτέ και δε θα ήθελα το παιδί μου να γίνει αντικείμενο των φαντασιώσεων κάποιου παιδόφιλου ή μια φωτογραφία του τραβηγμένη στα κλεφτά από κάποιο κινητό να κάνει το γύρο του κόσμου μέσα από κάποιο site παιδικής πορνογραφίας. Αυτό με τρομάζει περισσότερο από κάθετι άλλο και δυστυχώς είναι ένας υπαρκτός κίνδυνος!!!;)

 

Συφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω φρικάρει με όλα αύτα! μια φορά όταν ήμουν έγκυος είδα μια μαμά που έπινε άνετη το αναψυκτικό της και είχε το παιδί της στο λουρί και πνιγότανε αλλά εκείνη χαμπάρι. δεν θυμάμαι ακριβώς τι της είπα αλλά θυμάμαι οτι ούρλιαζα και η μάνα μου μου λέει ίσως είναι πρακτικό και ούρλιαζα και σε αυτήν. εκτός αυτού είχα και γω περιστατικό στρινκ. ήταν μια γιαγιά δεν κάνω πλάκα γιαγιά 65 περίπου χρονών με στρινκ και την πήγαινε η κόρη της στη παραλία γιατί δεν μπορούσε να περπατήσει. ελεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:evil: γενικά υπάρχει αδιαφορία παντού και στη θάλασσα και παντού. απλά δε νοιάζονται πια!:confused:

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

την βάζω στην κούνια και την αλλάζω εκεί κατευθείαν...βγάζω ρούχα...

ψιλοκοιμάται,τις περισσότερες φορές είναι οκ.καμμια φορά μπορεί να την πάρει ο ύπνος μετά από μισή ώρα.

 

Μια αλλη λυση ειναι να το ετοιμαζεται στο φιλικο σπιτι που ειστε (πιτζαμες πλυσιμο πανα κτλ )οποτε μετα κατευθειαν στην κουνια του.

Εγω αυτο εκανα..γιατι αν μετα ειχε 3 αυπνα παιδια..θα φουνταρα και θα προτιμουσ αν μην ξαναβγω ποτε

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσει καθολου η εικονα του παιδιου με το λουρι στην παραλια!!! το στρινγκ της μαμας μου ειναι αδιαφορο , αντιθετως με του παιδιου που το θεωρω απαραδεκτο !

το ωραριο της παραλιας πρεπει να ακολουθειται πιστα οταν προκειται για παιδια καθως και καπελο κ αντηλιακο

(και μια που ειπα αντηλιακο ..... εβαλα εχτες στην κορη μου μολις φτασαμε στην παραλια ωρα 7 και μου την ειπε μια κυρια διπλα μας ! δεν καιει ο ηλιος κοπελα μου τετοια ωρα !!! ) ...και τι σε νοιαζει εσενα κυρα μου τι ωρα βαζω εγω αντηλιακο στο παιδι μου ??????????????ΕΛΕΟΣ !!!!

 

αυτο που επισης με ενοχλει στην παραλια ειναι οτι καποιοι ψαραδες ερχονται σε αποσταση αναπνοης να ριξουν τα αγκιστρια τους , χωρις να λογαριαζουν οτι υπαρχει κοσμος που κολυμπα !

 

καθως επισης και οι φουσκωτοι με τις ρακετες που βλεπουν τα παιδακια να παιζουν στην αμμο και δεν ενοχλουνται καθολου ακομη και να τα περασουν απο πανω για να παιξουν !!

(πριν πεσουν να με φανε οι φιλοι της ρακετας..... να αναφερω οτι ειναι το αγαπημενο μου να παιζω με τις ωρες ρακετες , αλλα οχι πανω στα παιδακια ....παω εκει που δεν υπαρχει περιπτωση να χτυπησει καποιος )

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δάλια , να σου πω κι εμένα δεν μου άρεσαν αυτά που είδες , συμφωνώ μαζί σου ....αλλά διαφωνώ για το στρινγκ της μαμάς.

Τι πάει να πει ότι πρέπει να είναι όλες μοντέλες για να φορέσουν στρινγκ !!!! τι ρατσισμός είναι αυτός ??????

Άμα φορούν στρινγκ μόνο οι καλλίγραμες θα είμαστε μόνο με το στόμα ανοιχτό , ενώ άμα το φορούν όσες θέλουν θα ρίχνουμε και κανένα γέλιο:cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

παντως αυτο το παρατηρουσα χθες που καθομουν στην αυλη της πεθερας .γυρω στις 2-3 και εβλεπα γονεις με παιδακια πολυ μικρα να κατεβαινουν παραλια!!!!!!!ειναι δυνατον;;;με τετοια καυσωνα χθες;;;εγω δεν κατεβαινω οχι να κατεβασω και το παιδι!!!

Το αλλο που βλεπω που συχνα και προσωπικα εμενα με εξοργιζει ειναι που βλεπω μερικους γονεισ να φορανε στα μωρακια ΚΑΛΤΣΑΚΙΑ...οταν εχει 45000 βαθμους!!!Ποτε θα καταλαβουν καποιοι γονεις οτι τα μωρα δεν ειναι εξωγηινακια και υπαρχει πιθανοτητα να σκανε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Εμενα μαλλον βλέπεις..

Δεν εχω παει ποτε για μπανιο πριν τις 12 το μεσημερι και αυτο στα τσακιρ κεφια.. συνηθως φευγω απο το σπιτι κατα τις 1 το μεσημερι και γυριζω στις 5 το απογευμα.. ειδικα τις μερες που κανει πολυ ζεστη προτιμω να πηγαινω καταμεσημερο, απο το να καθομαι μεσα στο σπιτι και να σκαω η να κλεινομαι μεσα με το αιρκοντισιον..

 

Τωρα για εκεινο το σχολιο της κυριας για την ωρα που θα παει το παιδι στο κρεβατι του τι να πω? Ευτυχως που το ειπε σε σενα και οχι σε μενα.. τυχερη ηταν.. θα ακουγε κατι αναλογο με αυτο που ακουνε αυτες που σχολιαζουν την πιπιλα μας. Ο καθενας κοιμηζει το παιδι του οτι ωρα θελει.. Τα ωραρια ειναι για να εξυπηρετουν τη ζωη της καθε οικογενειας.. Εγω πχ γυρναω στις 5 απο τη δουλεια μου και εχω μαθει το παιδι μου να κοιμαται στις 5 για μεσημερι γιατι εκεινη την ωρα θελω να κοιμηθω κι εγω.. Ξυπναμε στις 7-8 και μετα ξανακοιμομαστε παλι στις 1 το βραδυ (το νωριτερο) και αυτο θα ειναι το προγραμμα μας μεχρι το παιδι να παει σχολειο. Μετα θα δουμε.

Το παιδι δεν προκειτε να παθει τιποτα αν εκτεθει στον ηλιο για τα 10 λεπτα που θα μεινει στη θαλασσα και μετα να παιξει στη σκια των δεντρων.. Δεν νομιζω οτι θα ειχε διαφορα αν ηταν στην αυλη μου κατω απο τα δεντρα..

 

Οσο για τα καλτσακια μαλλον λαθος σε βρισκω. Ο γιος μου φοραει παντα καλτσακια, ακομα κ με τα παπουτσια της θαλασσας. Τα βγαλει μονο για να μπει στο νερο και τα ξαναβαζει. Δεν γουσταρει να παταει στην αμμο ουτε και να φοραει πεδιλα. Φοραει μονο κλειστα παπουτσια. και ξυπολυτος παταει μονο στο πλακακι, πουθενα αλλου.

Περυσι που το ανεφερα στον παιδιατρο γιατι και μενα μου φανηκε καπως να θελει καλτσες μεσα στο κατακαλοκαιρο μου ειπε οτι καλα κανει και θελει καλτσες γιατι με αυτον τον τροπο προστατευει τα ποδαρακια του απο μυκητες κλπ που αναπτυσονται στα παπουτσια μας οταν τα φοραμε ξυπολυτοι, και οτι μαλλον το παιδι ξερει καλυτερα απο μενα.

 

Τωρα για το γενικοτερο θεμα.. το στρινγκ δεν με ενοχλει.. Ο καθενας κανει οτι θελει.. Αν το σωμα ειναι καλο θαυμαζω αν ειναι ασχημο απλα κοριδευω κ γελαω. Ο καθενας κανει οτι θελει.. Αλλωστε το στριγνκ δεν δειχνει και περισσοτερα απο ενα ροζ η ασπρο μπινικι που βγαινεις απο τη θαλασσα κ φαινονται ολα..

 

Το θεμα με το λουρακι και για μενα ειναι καπως χαλια. Εχω δει αρκετες φορες ποτε ομως ελληνες, παντα ξενους. Εχουν ομως διαφορετικη κουλτουρα απο μας.. ας μην ξεχναμε οτι στις περισσοτερες χωρες οταν τα παιδια φτασουν 18 τους ανοιγουν την πορτα να πανε να βρουν την τυχη τους. Το λουρακι θα τους πειραξει?

 

Εμενα αυτο που με ενοχλει περισσοτερο ειναι η κυρια με το σκυλακι τσεπης που ερχεται και καθεται διπλα μου κ μπαινει στη θαλασσα μαζι με το σκυλι, την στιγμη που διπλα της κολυμπανε 20 παιδακια και αμετρητοι ενηλικες..

Παρτο σκυλι κυρα μου και πανε παραπερα σε μια ερημικη παραλια.. δεν ξερεις οτι απαγορευεται ?. και στην τελικη το ρωτησες το σκυλι αν θελει να κανει μπανιο μαζι σου? Γιατι το σκυλι σκουζει καθε φορα που το πεταει στη θαλασσα, βγαινει και τρεχει προς τα εχω τρεχοντας και τρεμοντας.. Για να καταλαβαιτε στη συγκεκριμενη περιπτωση το εχω λυπηθει τοσο το σκυλι που δεν εχω μπει ακομα στη διαδικασια να της το πνιξω μαζι με αυτη. Αλλωστε διπλα μας υπαρχουν πιο βρωμεροι τυποι απο το σκυλι.

Επισης με ενοχλουν αυτοι που ερχονται και βαζουν τη βαρκα τους στην παραλια εκει που κανει ο κοσμος μπανιο.. Πριν κατι χρονια βρισκαμε παντα στην παραλια μια βαρκα.. (20 μετρα παραλια) Ηταν ενας τυπος (ερασιτεχνης) που πηγαινε για ψαρεμα και εκει τον βολευε να την αφηνει.. παρολο που αρκετος κοσμος του ειχε κανει παρατηρηση αυτος την αφηνε εκει.. Μια μερα που φυσουσε λιγο, ο μπαμπας μου με 2-3 αλλους του εκοψαν το σκοινι και την εσπρωξαν προς τα μεσα.. Δεν ξερω αν ο τυπος την βρηκε παντως δεν την ξαναεφερε στην παραλια :mrgreen:

 

Αλλο.. ζευγαρι Αλβανων (μαλλον παπουδες γιατι ειναι πανω απο 50) φερνουν παιδακι στην παραλια, γυρω στα 2,5 με 3 χρ.

Προχτες το ταισαν με δυο τεραστιες φετες πεπονι.. στο καπακι η γυναικα την επεσε για υπνο, ο αλλους διαβαζε εφημεριδα, το μωρο εφυγε και πηγε στη θαλασσα, απομακρυνθηκε πανω απο 50 μετρα.. μετα ξαναγυρισε μονο του.

Χτες τους βρηκαμε να κοιμουνται κατω απο τον ηλιο..(εν τω μεταξυ τιγκα στο δεντρο κ στη σκια η παραλια. Ξυπναει το μωρο και τρεχει για νερο.. Η γιαγια ανοιγει ενα μπουκαλι της κοκα κολας με νερο πινει και μετα δινει στο μωρο. Μετα μαλλον το παιδακι ηθελε να φαει. Ανοιγει ενα κρουασαν, κοβει το μισο το τρωει δινει το υπολοιπο στο παιδι. Φευγει μαζι με τον αντρα της και μπαινουν στη θαλασσα. Το μωρο στο παγκακι κ ετρωγε. Σε κανα 5λεπτο βγαινει η γιαγια, βουταει το παιδι, του παιρνει τη μπουκια απο το στομα, την χωνει στη στομα της, το παιδακι κλαιει, και το βουταει στη θαλασσα..

Μαλλον χειροτερο απο το λουρακι..:|

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν έχει άμεση σχέση με το θέμα..τα τρία τελευταία καλοκαίρια κουβαλάω εκτός από πετσέτες, ψάθες, ομπλρέλες, αντιλιακά κλπ. και ένα κάρο παιχνίδια για να έχει να παίζει ο Ευριπίδης. Σχεδόν πάντα καταλήγουμε ο μικρός να μένει με άδεια χέρια και εγώ να διαπραγματεύομαι με άγνωστα παιδάκια (συνήθως μεγαλύτερα από τον δικό μου), που οι γονείς τους δεν τους έχουν φέρει τίποτα, να αφήσουν τον Ευριπίδη να παίξει λίγο με τα παιχνίδια του:roll:. Σε εσάς συνβαίνει αυτό και πως το αντιμετωπίζετε;

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μαλλον βλέπεις..

Δεν εχω παει ποτε για μπανιο πριν τις 12 το μεσημερι και αυτο στα τσακιρ κεφια.. συνηθως φευγω απο το σπιτι κατα τις 1 το μεσημερι και γυριζω στις 5 το απογευμα.. ειδικα τις μερες που κανει πολυ ζεστη προτιμω να πηγαινω καταμεσημερο, απο το να καθομαι μεσα στο σπιτι και να σκαω η να κλεινομαι μεσα με το αιρκοντισιον..

 

 

Η αλήθεια είναι ότι και εμείς στις διακοπές ξυπνάμε κατά τις 9:00-9:30-10:00 στο τσακιρ κέφι (συγνώμη αλλά αν δε κοιμηθώ στις διακοπές πότε θα κοιμηθώ;) Λίγο να τσακωθούνε τα παιδιά, λίγο να παίξουνε, λίγο να φάμε , λίγο να τα ετοιμάσω (παιδιά και πράγματα) δε φευγουμε να πάμε για μπάνιο πριν τις 12:00. Φτάνουμε χαζευοντας καμια ώρα μετά (ανάλογα το νησί και την παραλία). Αράζουμε παραλία μέχρι το απόγευμα. Την περισσότερη ώρα είναι στο νερό, τους αρέσει πολύ, πίνουμε χυμό, τρώμε φρούτα (αυτά σε ομπρέλα) και παίζουνε πάντα με μπλούζα και με μαγιό μπλούζα -παντελόνι που προφυλάσουν από τις επικινδυνες ακτίνες του ήλιου και καπέλο και αντηλιακό ανανέωση κάθε μία ώρα σε ποσότητα που γίνονται κάτασπρα. Μετά ξενοδοχείο για ντουζάκι, μετά φαγητό, μετά βολτούλα, μετά γάλα, μετά ξερα για ύπνο κατά τις 10:00 το βράδυ. Εμείς αντέχουμε κανα δύωρο ακόμη.

Το μεσημέρι τα παιδιά δε θέλουν να κοιμηθούνε καθόλου, δεν τα καταφέρνω ποτέ να κοιμηθούν τώρα που είναι λίγο μεγάλα, όταν ήταν μικρά κοιμόντουσαν. Τι άλλο να τα κάνω λοιπόν το μεσημέρι; Εννοείται ότι και εγώ θα ήθελα να κοιμάμαι τα μεσημέρια αλλά...Η καλύτερη λύση πιστευω είναι η παραλία και πράγματι είναι αρκετά παιδάκια που ξεμεσημεριάζουν εκεί. Έχω ενοχές από τη μία για τον ήλιο αλλά από την άλλη πόσο κακό πια θα πάθουν 7μεσημέρια το χρόνο και με όλα τα μέτρα προστασίας;

Στο εξοχικό οι ώρες μπάνιου είναι πριν τις 10:00 και μετά τις 6:00 γιατί πάμε στη μαμά μου και δεν αντέχω να με πρίζει συνέχεια με το κύρηγμα για τον ήλιο, αλλά τα μεσημέρια είναι ένα δράμα, μέχρι να περάσσουν αγανακτώ!

Αλήθεια τι κάνετε οι μανούλες με παιδάκια της ηλικίας των δικών μου και πάνω σχετικά με το μπάνιο το καλοκαίρι; Δε θέλω να μου απαντήσουν οι μανούλες με ένα μόνο παιδάκι (είναι εντελώς διαφορετικα, το κοιμίζεις πιστευω με το ζόρι και δε παρασύρεται από άλλο παιδί), ούτε οι μανούλες με πιο μικρά (πάλι μιλάμε για διαφορετικές καταστάσεις).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει άμεση σχέση με το θέμα..τα τρία τελευταία καλοκαίρια κουβαλάω εκτός από πετσέτες, ψάθες, ομπλρέλες, αντιλιακά κλπ. και ένα κάρο παιχνίδια για να έχει να παίζει ο Ευριπίδης. Σχεδόν πάντα καταλήγουμε ο μικρός να μένει με άδεια χέρια και εγώ να διαπραγματεύομαι με άγνωστα παιδάκια (συνήθως μεγαλύτερα από τον δικό μου), που οι γονείς τους δεν τους έχουν φέρει τίποτα, να αφήσουν τον Ευριπίδη να παίξει λίγο με τα παιχνίδια του:roll:. Σε εσάς συνβαίνει αυτό και πως το αντιμετωπίζετε;

 

νομίζω ότι είσαι σε σωστό μέρος....

στη δική μας περίπτωση τα αντιμετωπίζει ο Θεόφιλος μόνος...γίνεται βδέλα σ'αυτά τα παιδάκια σε περίπτωση που δεν μπορέσει να τους τα πάρει και αναγκάζεται η μάνα να πει στο παιδί της δώστο παιδί μου στο παιδάκι, δεν είναι δικό μας...

Πάντως εγώ στη θέση σου ξέρεις τι θα έκανα, ευγενικά και γλυκα θα έλεγα στο παιδάκι "δώστω στον Ευριπίδη γιατί το θέλει και είναι δικό του"

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ13 εμένα πάντως ο δικός μου στις διακοπές και στο εξοχικό μόνον κοιμάτε τα μεσημέρια..τα παίζει από την κούραση..στο σπίτι ή στη γιαγιά όταν δουλεύω και τον κρατάει ποτέ δεν κοιμάτε μεσημέρι.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ13 εμένα πάντως ο δικός μου στις διακοπές και στο εξοχικό μόνον κοιμάτε τα μεσημέρια..τα παίζει από την κούραση..στο σπίτι ή στη γιαγιά όταν δουλεύω και τον κρατάει ποτέ δεν κοιμάτε μεσημέρι.

 

Aυτήν την ελπίδα ότι θα κουραστεί και θα κοιμηθεί (ειδικά ο γιός) μου την έχω χάσει προ πολλού. Και 7:00 να ξυπνήσει το πρωϊ, και μπάνιο 5 ώρες να κάνει δε κουράζεται με τίποτα, durasel! Το βράδυ όμως κατά τις 10:00- 10:30 ξαφνικά σα να αδειάζουν οι μπαταρίες του νυστάζει τρομερά, με το ζόρι του δίνω γάλα, και με το που πέφτει στο κρεββάτι σε 1δευτερόλεπτο έχει κοιμηθεί. Πράγματι σαν να αδειάζουν στην κυριολεξία οι μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ στη θέση σου ξέρεις τι θα έκανα, ευγενικά και γλυκα θα έλεγα στο παιδάκι "δώστω στον Ευριπίδη γιατί το θέλει και είναι δικό του"

.

 

Αυτό κάνω συνήθως, αλλά τα λυπάμαι κιόλας τα καημένα. Ειδικά πρόπερσι, στις διακοπές, συναντάγαμε κάθε μέρα στην παραλία ένα αγοράκι (4 ετών) τον Κωνσταντίνο. Οι γονείς του όχι απλά δεν του έφερναν παιχνίδια αλλά ούτε ασχολούνταν καθόλου. Μια μέρα κόντεψε να πνιγεί παίζοντας με το στρώμα θαλάσσης. Ο πατέρας του ήταν δίπλα και έπαιζε volley, η μαμά του αραχτή στην ξαπλώστρα διάβαζε βιβλίο, κανένας από τους δυο τους δεν έδωσε σημασία.

Ο Κωνσταντίνος λοιπόν βούταγε κυριολεκτικά τα παιχνίδια του Ευριπίδη (τότε 14 μηνών). Κάποια στιγμή τσαντίστικα και εγώ και του μίλησα λίγο απότομα, του είπα "αυτά τα παιχνίδια είναι του Ευριπίδη και αν θες να παίξεις θα περιμένεις να σου δώσει εκείνος όποιο του περισσεύει". Κάθησε ο καημένος δίπλα και περίμενε να του δίνει το μωρό φτυαράκια και κουβαδάκια. Σε τέτοιες περιπτώσεις κολλάω.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εμείς στις διακοπές ξυπνάμε κατά τις 9:00-9:30-10:00 στο τσακιρ κέφι (συγνώμη αλλά αν δε κοιμηθώ στις διακοπές πότε θα κοιμηθώ;) Λίγο να τσακωθούνε τα παιδιά, λίγο να παίξουνε, λίγο να φάμε , λίγο να τα ετοιμάσω (παιδιά και πράγματα) δε φευγουμε να πάμε για μπάνιο πριν τις 12:00. Φτάνουμε χαζευοντας καμια ώρα μετά (ανάλογα το νησί και την παραλία). Αράζουμε παραλία μέχρι το απόγευμα. Την περισσότερη ώρα είναι στο νερό, τους αρέσει πολύ, πίνουμε χυμό, τρώμε φρούτα (αυτά σε ομπρέλα) και παίζουνε πάντα με μπλούζα και με μαγιό μπλούζα -παντελόνι που προφυλάσουν από τις επικινδυνες ακτίνες του ήλιου και καπέλο και αντηλιακό ανανέωση κάθε μία ώρα σε ποσότητα που γίνονται κάτασπρα. Μετά ξενοδοχείο για ντουζάκι, μετά φαγητό, μετά βολτούλα, μετά γάλα, μετά ξερα για ύπνο κατά τις 10:00 το βράδυ. Εμείς αντέχουμε κανα δύωρο ακόμη.

Το μεσημέρι τα παιδιά δε θέλουν να κοιμηθούνε καθόλου, δεν τα καταφέρνω ποτέ να κοιμηθούν τώρα που είναι λίγο μεγάλα, όταν ήταν μικρά κοιμόντουσαν. Τι άλλο να τα κάνω λοιπόν το μεσημέρι; Εννοείται ότι και εγώ θα ήθελα να κοιμάμαι τα μεσημέρια αλλά...Η καλύτερη λύση πιστευω είναι η παραλία και πράγματι είναι αρκετά παιδάκια που ξεμεσημεριάζουν εκεί. Έχω ενοχές από τη μία για τον ήλιο αλλά από την άλλη πόσο κακό πια θα πάθουν 7μεσημέρια το χρόνο και με όλα τα μέτρα προστασίας;

Στο εξοχικό οι ώρες μπάνιου είναι πριν τις 10:00 και μετά τις 6:00 γιατί πάμε στη μαμά μου και δεν αντέχω να με πρίζει συνέχεια με το κύρηγμα για τον ήλιο, αλλά τα μεσημέρια είναι ένα δράμα, μέχρι να περάσσουν αγανακτώ!

Αλήθεια τι κάνετε οι μανούλες με παιδάκια της ηλικίας των δικών μου και πάνω σχετικά με το μπάνιο το καλοκαίρι; Δε θέλω να μου απαντήσουν οι μανούλες με ένα μόνο παιδάκι (είναι εντελώς διαφορετικα, το κοιμίζεις πιστευω με το ζόρι και δε παρασύρεται από άλλο παιδί), ούτε οι μανούλες με πιο μικρά (πάλι μιλάμε για διαφορετικές καταστάσεις).

΄

 

εμείς για μπάνιο πάμε αργά το πρωί γύρω στις 11.00, επιστρέφουμε για φαγητό το μεσημέρι και ξεκούραση-το πρόγραμμα που σου λέω ισχύει για όλο το καλοκαίρι αφού τα παιδιά συνήθως είναι στο εξοχικό των γονιών όπου μπορεί να είμαστε κι εγώ κι ο άντρας μου μπορεί να είναι και μόνα με τους παππούδες-το μεσημέρι λοιπόν -ως τις 6.00 περίπου-ο μεγάλος δεν κοιμάται ποτέ(από τα 4 του) και η μικρή μπορεί να κοιμηθεί τη μία από τα πέντε μεσημέρια..λοιπόν συνήθως τα αφήνω να διαβάσουν κάτι, να δουν κάτι στην τηλεόραση ή να σκεφτούν..πάντως σε γενικές γραμμές κάθονται ήσυχα..χωρίς να λείπουν καμιά φορά τα "σουτ" και "μη μαλώνετε" γενικώς τα έχω πείσει ότι εντάξει εάν δεν θέλετε να κοιμηθείτε κάντε κάτι αλλά ήσυχα..πάντως οι υπόλοιποι μια χαρά κοιμόμαστε

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

dems λογικό να κολάς...

πάντως γενικά ρε παιδί μου πολύυυυυ αδιαφορία βλέπω...την Κυριακή ήταν ένα αγοράκι γύρω στα 5, πείραζε συνεχώς τα δικά μας ( και τον ανιψιό μου ),τα τσαλαβουτούσε μέσα στη θάλασσα ( του έκανα όμορφα παρατήρηση ) και συνεχώς πετούσε πέτρες σε ηλικιωμένους ( έναν παππού τον σημάδευε ) και μικρότερα παιδάκια...

Εν τω μεταξύ σε κάποια φάση πέρνει ο Θεόφιλος το θυμωμένο ύφος και του λέει " άμα ξανακάνεις χαζά θα γίνει χαμός " και έρχεται ο πιτσιρικά και μου λεει "κυρία ο μικρός με μαλώνει" σάστισα και του λέω " ε κάποιο λόγο θα έχει "...

Μάνα-πατερας..άφαντοι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

΄

 

εμείς για μπάνιο πάμε αργά το πρωί γύρω στις 11.00, επιστρέφουμε για φαγητό το μεσημέρι και ξεκούραση-το πρόγραμμα που σου λέω ισχύει για όλο το καλοκαίρι αφού τα παιδιά συνήθως είναι στο εξοχικό των γονιών όπου μπορεί να είμαστε κι εγώ κι ο άντρας μου μπορεί να είναι και μόνα με τους παππούδες-το μεσημέρι λοιπόν -ως τις 6.00 περίπου-ο μεγάλος δεν κοιμάται ποτέ(από τα 4 του) και η μικρή μπορεί να κοιμηθεί τη μία από τα πέντε μεσημέρια..λοιπόν συνήθως τα αφήνω να διαβάσουν κάτι, να δουν κάτι στην τηλεόραση ή να σκεφτούν..πάντως σε γενικές γραμμές κάθονται ήσυχα..χωρίς να λείπουν καμιά φορά τα "σουτ" και "μη μαλώνετε" γενικώς τα έχω πείσει ότι εντάξει εάν δεν θέλετε να κοιμηθείτε κάντε κάτι αλλά ήσυχα..πάντως οι υπόλοιποι μια χαρά κοιμόμαστε

 

Γλύκα, καλά τα λες, αλλά δε μπορώ να αφήσω 2 παιδιά 5,5 και 3,5 χρ μόνα τους το μεσημέρι να παιζουν και να κοιμηθώ, φοβάμαι. Τσακώνονται και συνέχεια, η τηλεόραση δεν έχει καρτουν εκείνη την ώρα (τουλάχιστον τα κανάλια που πιάνουν επαρχία, νησί ή εξοχικό), να διαβάσουν δε μπορούν και το μόνο που σκέφτονται είναι τι ζημιά θα κάνουν. Πιστευω και εγώ ότι όταν φτάσουν στην ηλικία των δικών σου τα πράγματα θα είναι λίγο καλύτερα. Γι αυτό ξεμεσημεριάζουμε στη παραλία, εν τωμεταξύ αν έχουμε φάει βασιλικό πρωΙνό, μετά χυμούς φρούτα, ούτε φαγητό δε θέλουμε μεσημεριάτικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...